x- Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. atekenen. Ook vele persoonlijke ongelukken :oben plaats gehad. Zoo is te Monte-Eiggioni, in de provincie Siennaterwijl de pastoor de mis in de kerk las de torenklok neergeslagen en op het dak geslingerddat onder een ver schrikkelijk gekraak instortte. De pastoor, die den dienst verrichtte, en een nabij hem staande priester, benevens drie andere personen, werden gedood, terwijl een 20 a 30-tal gewond werden, onder welke verscheidene gevaarlijk. In eene andere gemeente te Montanto nabij Asciano is een gedeelte van het gewelf der kerk inge stort onder de godsdienstoefeningook daar werd. de priester gedood.. Er waren meer slacht offers, hoeveel is nog niet bekend. Te Livorno zijn twee schepen tegen de klippen geloopen. De bemanning is echter gered. Een Grieksch vaartuig buiten de haven zag men in gevaar verkeerenmaar het was niet mogelijk hulp te verleenen. Ook in het Zuiden van Italië, vooral te Napels, heeft de orkaan gewoed en verwoestin gen aangericht. De beruchte rooverhoofdman Orlowski, die zoo lang de schrik en geesel der dorpen in den omtrek van Piotzkow geweest en den 15/2 7 en Januari tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld was, is dezer dagen voor de derde maal uit de gevangenis ontsnaptwaarbij men beyond dat de ijzeren staven van het venster zijner cel waren doorgezaagd en hij met achterlating zijner gevangen kleeding 's nachts in zijne onderkleederen ontvlucht is. Tot nog toe is men hem niet op het spoor. Men vermoedt dat zijne beminde hem bij haar bezoek in de gevangenis de noodige zagen verschaft heeft. Niettegenstaande alle officieele verheerlijking heeft de oorlog aan Eusland weinig eer.en voordeel opgeleverd. In strijd met GortschakofPs bekend woord na den Krimoorlog uitgesproken: „La Eussie ne boude paselle se recueille", heeft de laatste oorlog bewezen dat het aan Eusland in een tijdverloop van 25 jaren nog niet gelukt was, de oorzaken van zijn nederlaag van Sebastopol weg te nemen. Ook thans heeft men wederom getoond niets meer te zijn dan een kolos op voeten van leem. Met verbittering en verontwaardiging ziet de Eussische bevolking hoe hare regeering voor het welzijn van vreemde volkeren het zwaard trektaan dezezooals vroeger in Servië en thans in Bulgarijeeen grondwet schenktterwijl zij als een onmondig kind onder het schandelijkste despotisme moet blijven zuchten. Voeg daarbij een door en door bedorven beambtenstand en een hardvochtige, onrechtvaardige politie dan is het niet te ver wonderen dat men tot den dolk de toevlucht neemt om van zoo wreede onderdrukkers ont slagen te worden. Maakt men den inventaris van dezen oorlog op dan verkrijgt men een ontevreden bevolking, een omkoopbaren beamb tenstand financieele wanorde enlast not least, de pest. Volgens een telegram aan de „Morgen- post" gerichtheeft de internationale gezond heidscommissie met vele moeilijkheden te kampen en ondervindt ze van de zijde der Eussische autoriteiten veel tegenwerking. De maatregelen, door de regeering genomen, komen haar geheel onvoldoende voor. Tot dusver luidden echter alle andere berichten zoo gunstig mogelijk welke lezing de juiste iszal weldra moeten blijken. St.-Petcrsburg, 3 Maart. Dr. Botkin ziet zich verplichttegenover de verklaringen van de officieele geneeskundige autoriteiten heden in verscheiden bladen te verklaren dat hij ondanks alle verzekeringen, dat ProkoffjefFs ziekte "van syphilitischen aard zou zijnnogtans bij zijn vroeger uitgesproken diagnose moet blijven vol harden. Tilburg, 4 Maart 1879. Vergadering van den Gemeenteraad op Woens dag den 12 Maart a. s.voormiddags 10 ure waarin zal worden gehandeld 1. Ingekomen stukken 2. Processtukken en adviezen in de zaak van W. H. Smulders tegen de gemeentewegens toegepaste boeten van te late oplevering van werktuigen in de gasfabriek en 8. Aanvrage om concessie tot het leggen van rails ten dienste van een stoomtramweg over de straten der gemeente, met alle daartoe behoorende stukken. Waalwijk, 5 Maart 1879. Gelijk men uit bovenstaand bericht zal gezien hebben komt de concessie-aanvraag Van den Elzen voor den aanleg van een tramweg reeds aanstaanden Woensdag in den Gemeenteraad van Tilburg in behandeling. Ool$ voor Waalwijk kan de aanvraag spoedig verwacht wordendaar men Maandag begonnen is de noodige opmetin gen te doen. r Ofschoon de Baardwijksche overlaat nog niet droog is heeft de firma Van Gend Loos den wagendienst op 's Hertogenbosch sedert Zondaj hervat. Blijft het water vallen, dan zal eenige dagen de communicatie in de J0§Tnnen geheel hersteld zijn. tangstraat Maandag-avond omstreek Igt kaste^Zm^aj^jBPnrüur is, tegen- pelle onder de gemeente oud boerenhuisbewoond door Koon landbouwer, en A. van Oosterhout, Benmaker, met bijna den geheelen inboedel, Juurdrie rundereneen grooten voorraad .enz. geheel afgebrand. De inboedel van tosterhout was niet verzekerd. De Minister van Waterstaat heeft ander maal de verzekering gegevendat hij tot de verwezenlijking van het door de provincie Noord brabant aan te leggen kanaal van de Zuid-Wil lemsvaart naar het Hollandsch Diep, door het verleenen van een aanzienlijk subsidie uit 's Eijks schatkist gaarne zal medewerken. De St.-Ct. No. 51 bevat een Kon. besluit, houdende vaststelling van een voorloopig alge meen reglement voor den dienst en het vervoer op de spoorwegen. Ook bij de spoorwegen blijkt hetworden vrouwelijke beambten toegelaterf, behalve als stationschef en treinbeambten. Als eerste vrouwelijke postbeambte in deze provincieis mejuffrouw G. E. J. F. Gerdessen met 1 April a. s. benoemd tot brievengaarster te Vierlingsbeek. Naar men verneemt, zal zich te Vlissingen eerlang eene Engelsche maatschappij vestigen, met het doel om levend en geslacht vee, bestemd voor Duitschlandrechtstreeks uit Amerika, tot verder vervoer, naar Vlissingen over te brengen. Aanvankelijk zullen tot dat einde twee groote booten in de vaart gebracht worden. (Hbl.) De gemeenteraad van Botterdam heeft onveranderd aangenomen de ontwerp-contracten met de Engelsche gasfabriek voor de straatver lichting tegen 63/i00 cent per uur en per licht, en met de nieuwe Eotterdamsche fabriek voor de gemeente-gebouwen tegen 8 cent per kubie- ken meter, beiden tot 1 Jan. 1881. Dezer dagen werd bericht, dat te Antwerpen een lading van 150 Amerikaansche ossen was ontscheept en dat binnen kort ook te Eotterdam een scheepslading levend vee uit de Nieuwe Wereld werd verwacht. E. v. H. vestigt in de Reporter de aandacht op het gewicht van dit bericht voor onze veefokkers in het bijzonder, maai ook "voor Nederland in 't algemeen, Is er toch voor genoemden tak van onzen landbouw een zware concurrentie van te vreezen ook op ander gebiedals machineriensteenkolen- en ijzerproductie, verschillendejl'abrieksgoederen, enz., neemt Noord-Amerika al meer en meer ten hooge vlucht en liet is zelfs nu al met vrij groote zekerheid te voorzien dat Noord-Amerika ten slotte, gelijk vroeger voorspeld maar toen in den wind werd geslagen, Europa geheel zal overvleugelen. Nu het meer en meer tastbaar begint te wordendat die voorspelling wel degelijk in vervulling dreigt te komen wijst E. v. H. er op, dat het kwaad alleen te voorkomen, altans te temperen zal zijnindien Europa, en speciaal Nederlandtegenover de machtige krachtsont wikkeling van Amerika, ook zijn uiterste best doet om vooruit en met verstand te werk te gaan. Onze veestapel is rijkmaar voor zijn veredeling is weinig of niets gedaan. De Hol- landsche boter en kaas tartten eenmaal eiken mededinger op de wereldmarkt, maar die goede tijd is voorbij. Wij zijn bezitters van groote kapitalen maar wij handelden onverstandig met ze aan Amerika te leenendat er wel geen rente van betaalt, maar er toch spoorwegen mee aanlegde, waarover nu het Amerikaansch slacht vee dat ons zoo groote concurrentie dreigt aan te doen werd aangevoerd uit het Verre Westen naar de Atlantische havens. Er moet, dus raadt E. v. H. aan, „uitgepakt worden men moet het niet laten aankomen op toeval of op de Eegeering, die haar roem wegens bevordering van het algemeen belang niet vol doende heeft bevestigd door 150 millioen te steken in Atjehsche peper in s p e. Ieder in dividu moet door daden medewerken tot afwen ding van het gemeenschappelijk gevaar, „'t Vei ligste zal zijn dat we zelf aanpakken anders snoept Amerika het vetste" kluitje uit onze soep. De heer E. C. Affourtit waarschuwt in Sempervirens het publiek voor de Gebroeders Bertboomkweekers nit Angers in Frankrijk die onlangs aankondigden eene tentoonstelling en verkoop van vruchtboomen sierplantenrozen bloemzaden gewassen zaden in alle soorten in de Utrechtsche straat No. 7 5 te Amsterdam. Alle artikelen die er in natura waren, noemt hij „zeer ordinair, schraal goedje", en wat zij aanbieden, maar niet bij zich hebben, zijn dingen, die kant noch wal raken en gefingeerde namen dragen azuurblauwe anjelieren een goudgele mosrooseen boompioenroos met gele bloemen en een dito blauwe met roode strepen, frambozen ter grootte van eèn hoenderei en in zes verschil lende kleuren, aalbessen zonder pitten, in trossen elk ter zwaarte van 280 wichtjesperen van 2 kilo en sappig als een jutjeperzikken zonder pit en aardbeziën uit Nova-Zembla met blauwe blarenenz. Scilla-bollenzoo groot als een manshoed hyacinten die twee jaren achtereen uit den grond kunnen blijven en even goed bloeien; 12 nieuwe Japansche leliesoorten, waarbij een die groote blauwe bloemen heeft, met rood gestreept, en nog een andere, met roode bloemen en blauwe strepen Napelsche asj die hetzelfde jaar van _d kunnen worden koop was de voorwaarde verbondendat de kooper gehouden zou zijn den weg te exploitee- ren. Geen hoöger bodook bij een tweede poging tot verkoopgedaan zijnde dan fr. 10.000 heeft de rechter bevolen dat een der- de openbare verkoop zal worden beproefd, on- der voorwaarde thans voor den kooper om den weg op tè ruimen. Op welk eene kleingeestige wijze in Oosten rijk het verbod om tabak aan te kweeken wordt toegepastblijkt o. a. hieruit dat op het, ver zoek ten vorige jare gedaan om in een school tuin te Troppau zes tabaksplanten te mogen kweken ten einde die als hulpmiddelen voor het aanschouwelijk onderwijs te bezigen niet alleen .afwijzend werd beschikt, maar zelfs de K. K' „ïinanzwachcontrols-bezirksleitung" (wie vertaalt ons dit woord?) last ontviugom, mochten de planten reeds in den bedoelden tuin aanwezig ziju, maatregelen te nemen dat die ten spoedigst opgeruimd werden. Een echt Eussische diefstal. Uit Nowaje Ladoga wordt gemeld, dat de aldaar in het midden van de rivierbedding liggende ketting van de ketting-scheepvaartmaatschappij ter lengte van 4 wersten (meer dan 4 kilometer), gestolen is. De ketting werd in stukken gebroken en op 40 wagens vervoerd. Deze diefstal die eerst mogelijk was nadat het ijs op vele plaatsen was stuk gehaktis uitgekomen door het gebabbel van eene kleermakersvrouw. Misschien kan nu nog vóór het wederbeginnen van de scheepvaart een nieuwe ketting gelegd werden. Van terug krijgen van den gestolene wordt in het ltussisch bericht met geen woord gerept Uit Charlois wordt gemeld Donderdag avond omstreeks 10 ure ontstond er brand in eene boerenwoning aan de Hijde alhier. De bewoners waren reeds ter ruste gegaan. Er is van het gebouw weinig overgebleven in weer wil dat twee brandspuiten der gemeente spoedig nadat men op het dorp van den brand hoorde, te hulp kwamen (De woning ligt een kwartier uurs van het dorp. De eigenaar, G. Boobol heeft zijne meubelen, enz,, benevens kippen en een paar geiten door dit onheil verloren. Zijne paarden en runderen zijn met moeite gered. Nadat zekere C. v. d. B., werkman, wonende te WolfaartsdijkDonderdag-middag zijn minderjarigen zoon die tol vijf jaren op sluiting was veroordeeldnaar het huis van arrest te Middelburg gebracht had maakte hij eene wandeling en kwam ook op de markt. De daar uitgestalde waren der ijzerkoopers .schenen hem te bekoren tenminste hij eigende zich een emmernijptang en kolenschop toe dit werd door eenige omstanders opgemerktdie de poli tie waarschuwden tengevolge waarvan v. d. B. naar het politiebureau werd gebracht, proces verbaal tegen hem werd opgemaakt en ook hij voorloopig logies in het huis van arrest gevonden heeft. op dezelfde wijze werden 's nachts bij een wh* keher op den Haarlemmerdijk sigaren gestoê» u-li®6" mf(lra"el' eerden uit den kelder ïe,_ schillende voorwerpen weggenomenenz. Ha schijnt dat de politie de dieven op het spoor is 'i Aan een jeugdig diamantslijper die een mee, i schuimen sigarenpijp bezat van buitengewone, omvang en waarde is dit voorwerp ontstol® toen hij er uit de Nes mede huiswaarts keerde' Een persoon die langs hem heensnelderut) de pijp uil zijn mond en was in een oogwerit met het sierlijke voorwerp verdwenen. Uit Cappelle a/d IJssel wordt van 28 Feb gemeld Er heeft hier vermoedelijk eene afgrijselijke misdaad plaats gehad. In een hooiberg bij den heer mr. Kleij alhier werd heden nacht omstreeks I 4 ure brand ontdekt. Bij de blussching kwam een verkoold lijk te voorschijn hetwelk herkend werd als dat^ van den landbouwer L. Maarleveld. Vermoedelijk is deze op zijn bed vermoord en is zijn lijk daarop naar den hooiberg gebracht, waarop men dezen in brand gestoken heeftin de hoop daardoor het spoor van den moord te verbergen. De justitie was spoedig aanwezig en heeft tot laat in den avond zich met een onderzoek bezig gehouden. Zekere M. v. B., geweermaker te Delft, die sedert geruimen tijd zeer oneenig met zijne vrouw leefde en haar bijna dagelijks mishandelde, had voor~ eenige weken de gemeenschappelijke woning verlaten. In den nacht Ivan Zaterdag op Zondag 11. ging hij naar het huis zijnet vrouw en na haar eerst tegen den grond ge worpen en getrapt te hebbenbracht hij haar met een knipmes eene zware verwonding aan den hals toe. Tengevolge van hevig bloedverlies moest de vrouw al spoedig bewusteloos zijn geraaktalthans in uitgeputten toestand te bed liggende werd zij door eene buurvrouw gevonden. Toen hij de woning verliet hoorden eenige bewoners der buurt den man. roepen „Ziezoo nu zal je er wel genoeg Van hebben en morgen kapot zijn". Te Eedhill, Catherham en andere plaatsen, die bediend worden door de Catherham-water- maatschappij is een tijphuskoorls van den on- gunstigsten aard uitgebroken. Men schrijft haar toe aan de onmiddellijke verontreiniging van het water in een van de bronnen der watermaat schappij met het vergif der tijphuskoorts. Van gouvernementswege wordt de zaak nader onder zocht. Nadat er meer dan 250 ziektegevallen waren voorgekomen heeft de plaatselijke regee ring tegen het gebruik van het water gewaar schuwd. De maatschappij doet haar best, spoedig ander en goed water te verschaffen. Een nieuwe reusachtige Brocoli-kool. Op merkelijk is de uitbreidingdie de teelt der Brocoli-kool in Engeland en ook in sommige streken van Frankrijk erlangt. In Sempervirens is er reeds meermalen opgewezen hoe voordee- lig die cultuur ook hier te lande voor onze warmoezeniers zou wezen wij constateeren met genoegendat zij onder de liefhebbers en op vele buitenplaatsen onmiskenbaren opgang maakt, doch onbegrijpelijk blijft hetdat onze hoveniers er hun aandacht niet meer op vestigenaan verreweg de meeste hunner is de Brocoli-kool nog geheel onbekend en zij zou een geenszins te versmaden voordeel opleveren. De heer C. Kessellte Chyandoor in Engeland een welbe kende specialiteit in die cultuur, stelde in het vorige jaar openlijk ten toon twee Brocoli-koolen der nieuwe verscheidenheid Pontey's White Wil- covedie te zamen 25 kilo wogen. Zaterdag had in Felix Meritis de eerste openbare promotie aan de Amsterdamsche Uni versiteit plaats. In tegenwoordigheid van de curatoren en hoogleeraren der universiteitleden van het Gemeentebestuur, eenige andere autori teiten en belangstellenden werd tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer G. Moll geboren te Amsterdam tweede zoon van Moll. Zijn academisch proefschrL Maandag ochtend omstreeks 11 ure is brand ontstaan in eene labriek van verfstoffengelegen te Delfshavenen wel door het overkoken van een pot met vernis. De fabriek is van binnen uitgebrand. De baas J. Kuile heeft daarbij brandwonden aan handen en aangezicht bekomen, Uit Borger schrijft men dat weder com= missionairs uit Hollandsche steden de provincie Drenthe afreizen om zoogenaamd kunstmeel aan den man te brengen. Gelukkig hebben zij tot dusverre niet veel succesdoch men zij voor zichtig en overtuige zich deugdelijkdat het geen voor meel verkocht wordtgeen gips, krijt of iets dergelijks blijke te zijn. In den nacht tusschen Zondag en Maandag brandde de bouwhoeve „Klein Echtenraij" te Blericknabij Venloaf. Vier koeieneen paard en een paar varkens kwamen in de vlam men om. Alleen eenige meubelen werden gered. Naar men verneemt is alles geassureerd. Oorzaak onbekend. Te Cahors is een meisje van elf jaren ge vangen genomen als beschuldigd van haar broertje van twee jaren levend verbrand te hebben. Zij heeft de misdaad bekend en als reden daarvoor opgegeven „dat het haar verveelde langer op hem te passen", Te Arnhem ging een twaalfjarig meisje met eene brandende petroleumlamp naar den zolder. Toen zij de bovenste trede had bereikt, schrikte zij voor een katdie juist wegliep met het ongelukkig gevolg dat zij van de trap pen viel. De brandende olie kreeg zij over het lijf en terwijl zij door den val haar linkerarm brak werd zij door de olie' met brandwonden bedekt. (Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie). X. schijntblijkens zijn schrijven van 27 Februari 11., voorkomende in het nummer dezer courant van 2 dezer, de hoop gekoesterd te heb ben dat de „Tilburgsche Courant" een verslag van de uitvoering der Hongaarsche Kapelop Zondag 16 Februari 11. in de zaal der Lieder tafel „Souvenir des Montagnards" gegeven, zou geleverd hebben. Ons bevreemdde dit echter niet. Immers van al de in den laatsten tijd hier gegeven concerten repte die courant geen enkel woord. Vroeger was dit juist het tegen overgestelde, Niet een concert werd stilzwijgend voorbij gegaan ede werden met den meesten bluf en vaak met de bespoitelijkste overdrijving besproken fating reeds gestoken as getiteld te Amsterdam. Bij drage tot de kennis van oud-Hollandschc faillie- tenrecht". ïïemaal 'sjaars rijpe vruchten voortbrengt, Aldus trachten deze heeren voor hooge prijzen artikelen bijna zonder eenige waarde te verkoopen, die den kooper bitter teleurstellen en den eer lijken handelaar zeer benadeelen. Behalve in Chinabehoort het feit van verkoop van een spoorweg met het doel dien op te ruimen tot de uitzonderingen, Aan de Eigi-Scheideck lijn zal dit lot echter te beurt vallen. De maatschappij failliet verklaard zijn de, werd de verkoop jn het openbaar der lijn bij vonnis der rechtbank bevolen; aan dien ver- "vu bewlerooktTarvoudeèn^êchto lige critiek nog al eens stof tot gispen en .afkeuren. Het heeft dan pok onze volle goed keuring weggedragen, dat ze voor goed met zulk eene gewoonte gebroken heeft. Beter vol strekt geene verslagen dan het opdisschen van zulk een bluf en rimram. Immerswat hebben ze in den regel toch voor waarde, als men ze uit een artistiek oogpunt beschouwt Volstrekt geene. Hij die een verslag over kupstvpprdrach ten schrijft moet de zaak die hij wil beoordeelen, meester zijn. Hij moet goede trouw en waar heidsliefde bezitten. Hij moet toonendat hij dc eischen der kunst kent en naar dien maatstaf ware verdiensten beoordeelen en prijzenmaar ook niet terugdeinzen om de waarheid te zeggen, al moge ze soms ook wat hard in de ooren £a In Amsterdam bevindt zich waarschijnlijk klinken van hen, die zich aan de wetten en eene dievenbende die 's nachts op roof uitgaai. regelen der kunst vergrijpen. Een verslag, in In de Nieuwe Leliestraat werd deze week bij dien geest gegeven, wordt dan een machtige een kashouder in gouden en zilveren voorwerpen prikkel voor hendie hunne misslagen hebben door verbreking van een ruit diefstal gepleegdI leeren kennenhet doet hen voorwaarts streven, alleen maar altijd door- Alle formaliteiten en formulieren dezer acade- te vergeten een vijg van Jeruzalem, toische plechtigheid hadden in de Nederlaudsche I taal plaats. De rector-magnificusprof. Naberbevorderde den candidaat lot het doctoraat in de rechten en deed dit van een gelukwensch vergezeld gaan. Vervolgens gaf prof. Pijnacker Hordijk als voorzitter der rechtgeleerde faeulteit, den jongen doctor het getuigschrift van den verworven titel, voorzien van het groot zegel der universiteit. rts strcven^CLI

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2