BINNENLAND. leden zijner familie, volgden het lijk te paard de grootvorstinnen in galarijtuigen gezeten. Eene menigte militairen van alle wapens completeerden natuurlijk den stoet. Aan de poort der kathe draal wachtte de grijze metropolitaan van Novo- gorod en St.-Petersburgomgeven van zijne geestelijkheid den vorstelijken overledene. Vol gens een oud gebruik stegen de Keizer en de grootvorsten van de paarden en droegen zeiven het lijk naar zijne laatste rustplaats. De geheele ceremonie was buitengewoon plechtig en indruk wekkend. Ziehier eenige staaltjes der Russische be schaving. Verbeeld u op 5/17 Maqrt komt voor het gerechtshof van Kutais een proces in be handeling tegen eenige joden die beschuldigd worden ter opluistering van hun paaschfeest een christenmeisje gestolen en geslacht te hebben. Negen personen zijn aangeklaagd. Maar niet steeds vergenoegt het volk welks domheid en onbeschaafdheid aan het ongeloofe- lijke grenzen zich met het recht van de bevoegde autoriteiten te vragen. Ook hier wordt nu en dan de lynchwet toegepast en dan wel met eene uitgezochte wreedheid. In het dorp Wratsphewo, gouvernement Novogorod leefde eene oude boerin Agrafena Ignatjewdie den naam had eene toovenaarster te zijn. Zij bewoonde geheel alleen eene eenzame hut. Op 4/16 Februari werd deze hut door meer dan 100 boeren omsingeld de deur en de ramen toegespijkerd en de hut in brand gestokenterwijl het rampzalige schepsel zich daarin bevond. Niemand die zelfs poogde haar hulp te verleenen. Onder de toeschonwers van dit tafereel bevonden zich vier boeren van welke twee als kooplieden dikwerf naar St.-Pe tersburg kwamen en de beide anderen afgevaar digden bij de landschapsvergadering zijn. St. Petersburg6 Maart. De Russisch Pe- tersbuger-zeitung berichtte gister dat professor Levin uit Berlijn de Kliniek bezocht en den. zich aldaar bevindenden ProkefFjeff onderzocht heeft en hij geenerlei kenmerken van syphilitische ziekte aan hem ontdekt heeft. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 9 Maart, 's middags 12 uur, zullen door de Liedertafel de volgende stukken gezongen worden O Pepita Müller Donkre buien groeien Kwast Lentelied. Baryton-solov Heinze Kriegersgebet Lachner Waalwijk, 8 Maart 1879. Naar men ons mededeelt zou de concessie aanvraag van den heer van den Elzenvoor den tramweg Waalwijk-Tilburg-Koningshoeven nog voor het einde dezer week aan ons Gemeen tebestuur worden ingezonden, onder mededeeling dat de ontbrekende stukken zullen volgenzoo dra die van het Gemeentebestuur van Tilburg zijn terugontvangen. Teneinde voor zoover zulks met de belan gen van dén dienst maar eenigszins is overeen te brengen den dienst bij de militie zoo weinig drukkend mogelijk te maken en de bezwaren te verminderenwelketot het aangaan van een huwelijk voor de ingelijfden bij de militie te land bestaan heeft de Minister van Oorlog de beschikking van zijn ambtgenoot van 27 Dec. 1861ter uitvoering van de militiewetinge trokken. Hij heeft thans bepaald dat de commandee- reqde officieren van korpsenwelke gedeeltelijk uit militie zijn samengesteld zich voor gemach tigd knnnen houden voortaan op de daartoe strekkende aanvrage namens hem de toestem ming tot het aangaan van een huwelijk te ver leenen aan ieder verlofganger van de militie te landdie zijn eerste dienstjaar heeft volbracht gerekend van den dag zijner inlijvingmits vooraf door of ten behoeve van dezen aan den chef van het korps worde overgelegd eéne schrif telijke verklaring waaruit deugdelijk blijktdat, bij eventueele opkomst onder de wapenen van den verlofgangerin het onderhoud van het door dezen achter te laten gezin zonder zorg van 's Rijkswegenaar behooren zal kunnen worden voorzien. Het huwelijk zal den verlofganger niet kunnen ontheffen van het vervullen van eenige verplich ting ten aanzien der nationale militie. De Commissaris des Konings in deze pro vincie heeft aan de burgemeesters te kennen gegeven dat het hem gebleken is dat bij de aanvragen ter bekoming van bewijzen van vol doening aan de nationale militiede opgaven door de gemeenten verstrektdikwerf niet over eenkomen met het lotings-register. De burge meesters zijn met het oog hierop uitgenoodigd, die aanvragen in te richten overeenkomstig het daarvoor gebrnikelijk formulier en wanneer ver schil mocht bestaan met de geboorte-akte en het lotings-register, die aanvrage te doen vergezeld gaan van een geboorte-extract. Het hoofdbestuur van het Nationaal Leder industriebond heeft besloten de algemeene ver gadering dit jaar te verdagen tot 7 April a. s., en wel om de volgende redenen lo. de grootè beweging die zich op het gebied der tarief-quaestie in het buitenland alom open baartnoodzaakt het bond nu vooral geen po gingen te verzuimen ten einde de Regeering er op te wijzen dat de meest krachtige maat regelen dienen genomen te worden óm den ge heelen ondergang dezer industrie te voorkomen 2o. de machinale schoenmakerij wenscht het Hoofdbestuur in verband beschouwd te zien met de behoefte voor hét Nederlandsche legeren tevens de middelen te bespreken die in het al gemeen dienen te worden aangewend om den bloei dier Nederlandsche fabrieken hier te lande te verzekeren 3o. wenscht het Bestuur in overleg met de leden te treden omtrent het houden eener ten toonstelling, Daar nu deze zaken eene grondige studie en bezadigd overleg vereischen heeft het Bestuur het noodig geoordeeld aan de leden tijd te geven tot ernstige en nauwgezette overweging. Het geschenk van de marine aan HH. MM. bij gelegenheid van hun huwelijk zal be staan uit een kostbaar stuk in zilvervoorstel lende het oorlogsstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden" onder zeil met stormachtig weder. De zee is zeer natuurlijk voorgesteld terwijl de versiering bestaat uit de wapens van Oranje Nassau en Waldeck Pyrmontbewaakt door een marinier en een matroos. In langen tijd is er zulk een belangrijk rapport niet uitgebracht als dat van den heer Cernesson c. s. aan den gemeenteraad van Parijs. Het betreft de electrische verlichtingwelke -aldaar gedurende eenige maanden volgens hel systeem Jablochkoff toegepast is. Het rapport zelf is te uitgebreid, om in ons blad opgenomen te worden. Wij moeten belangstellenden naar de Revue Industrielle, naar Engineeringenz. van Januari II. verwijzen en or.s hier beperken tot de mededeeling van de hoofdpunten. Wij volgen het rapport en teekenen aan 1. De Commissie, door den Raad van Parijs benoemd bestond uit kundige onafhankelijke mannen wier namen genoemd worden. 2. Yoor het drijven van den Gramme-toestel was 20 paardekracht voor 16 lichten (bougies) noodig. 3. In Re Avenue de l'Opera (met 62 lichten) doofden van 20 Mei tot 10 October 1878 nu eens vierdan zestien lichten plotseling uit en wel 66 maal. De kortste duur der duisternis was één minuutde langste duur 45 minuten. 4. De lichtsterkte van de bougies Jablochkoff, brandende in den ballon van melkglas en gemeten op de straat onder de lantaaunbedroeg elf gasvlammen (lantaarn-vlammenverbrandende elke vlam 140 liters gas per uur.) 5. De kosten der verlichting van de Avenue de l'Opera met 62 bougies is geweest per uur en per licht: f 0.37V2 (74.4 centimes.) Hier onder is de interest van aanlegkapitaalkosten van reparatie slijtageenz. niet begrepen. 6. De ondernemers der verlichting (de Com pagnie Générale d'Electricité) ontvingen gedurende de zes maanden der tentoonstelling uit de ge meentekas eene subsidie van ongeveer 300.000 gulden (3 ton), om hen in staat te stellen aan de wereld de electrische verlichting te toonen. 7. De genoemde compagniewier concessie op 15 Januari om was, heeft aan het gemeente bestuur van Parijs verlenging voor den tijd var. drie jaren en uitbreiding tot 171 lichten aan gevraagd. Dit verzoek is op aangevoerde gronden niet toegestaan. 8. Aan de genoemde compagnie is vergunning verleend voor. den tijd van één jaarlo. in eene bepaalde straat2o op een bepaald plein en 3o. in een bepaald lokaal (1 Avenue de l'Opéra, 2. Place de la Bastille, 3. Pavilion des Halles Centrales) electrische verlichting te leveren met 83 bougies. 9. Deze lichten zullen aldus verdeeld worden- Avenue de l'Opéra 62, Place de la Bastille 15, Halles Centrales 6. Die der beide eerstgenoemde groepen zullen het geheele jaar door van donker tot middernacht (2073 uren), die der laatste groep gedurende den geheelen nacht (4000 u.) moeten branden waarvoor de stad betalen zal 15 centen (30 centimes) per licht, per uur. 10. Tegenover deze proef stelt zich de Parijsche Gas-compagnie concurrentdie lo. eene gelijk soortige straat2o. een gelijksoortig plein en 3o. een gelijk lokaal volgens een verbeterd sys teem met gas verlichten zal (1. Rue du Quatre Septembre, 2. Place du Chateau d'Eau en 3. Pavilion des Halles Centrales). In het geheel zal zij met 504 gasvlammen gedurende dezelfde uren verlichten en daarvoor ontvangen 1 cent (0.021 frs.), per uur, per licht. 11. Eene commissie zal de concurreerende proeven bewaken en eerst over een jaar zal Parijs besluiten tot welke straatverlichting men in het vervolg zal overgaan. 12. Deze proef zal Parijs kosten voor elec- trisch licht (na aftrek van de kosten der gas verlichting door de electrische te vervangen) bijna 17000 gulden en voor Gasverlichting ruim 6500 gulden. Een later bericht meldtdat de gascompagnie aangeboden heeft het gas voor deze proef gratis te leveren. De gemeentelijke gasfabriek te Nijmpgen waar de gasprijs 9 ct. per kubieke meter is, leverde in 1878 eene winst van f 21,768.34% op. Te Nantes is een tramweg geopend, waarbij gecomprimeerde lucht als drijfkracht wordt ge bezigd. Op beide einden van de lijn loopen de locomotieven en de wagens op een draaischijf, waardoor het omkeeren wordt tot stand gebracht. De machine kan bij de grootste vaart op één meter afstand halt houden en bij een gewonen gang onmiddellijk. Men bemerkt geen spoor van de beweegkracht; zij maakt geen gedruisch en de beweging van de zware machine heeft uit dien hoofde iets geheimzinnigs. De uitvinder heet Mekarsky. Kaarltelegrammen worden, te rékenen van 1 April aanstaande, in het verkeer met Oosten- rijk-Hongarije niet meer toegelaten. De bijzonderheden over den storm, die een gedeelte van Europa heeft bezochtzijn verschrikkelijk. Honderden mensckeu zijn om gekomen en duizenden verloren have en goed. Geheele bosschen werden vernield, dorpen met den grond gelijk gemaaktwegen ongangbaar in één woord vele plaatsen zijn volstrekt on herkenbaar geworden in minder dan een paar uren tijds. De sneeuwlawines kwamen hier en daar de ramp vergrooten. Zoo wordt uit Karnten ge meld dat te 5 uur een vreesselijk fluiten en suizen werd gehoord en enkele seconden later volgde een verschrikkelijke lawine. De pastorie en kerk zijn wel blijven staan, maar beide drei gen elk oogenblik in te storten, zoodat ze buiten gebruik zijn gesteld. In het huis van den apotheker Nensser werd de eerste verdieping waar zich de familie, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen bevond geheel vernield en de bewoners verpletterd. In de apotheek* be vond zich de bediendedeze werd ongedeerd uitgegraven, er was zelfs geen fleschje gebroken. In een ander huis werd een vrouw met de rechterzijde tegen een heeten kachel aangedron gen en kon zich uit dien toestand niet bevrijden. Zij- leeft nog maar de brandwonden zijn zeer gevaarlijk. Een ander echtpaar werd tusschen twee kasten ingeklemd, de vrouw stikte, de man werd echter gered. Hij hoorde in zijn gevan genis boven zich de arbeiders aan het werk en met ontzetting hoorde hij het voorstel, op die plaats niet voort te werkendaar de moeite vruchteloos zou zijn. Men hield echter nog eenigen tijd vol en zag zijne moeite beloond door de redding van een menschenleven. Onderscheiden huizen waren geheel ingestort en de bewoners omgekomen. Het wegruimen der sneeuw is een werk van dagenhoeveel hulp ook geboden wordt. Aangaande de geruchtmakende zaak van den moord met brandstichting, de vorige week gepleegd te Capelle a/d. IJsselwordt nog het volgende gemeld Van Maarlevelt was weduwnaar.; de eenige voorzoon leefde niet in beste harmonie met hem 'en bezocht zijn vader niet vele malen. Des nachts, toen de gruweldaad moet hebben plaats gevonden had de dienstmeid voetstappen ge hoord was nog opgestaan en had den knecht gewaarschuwd, maar deze had haar beknord en gezegd dat zij altijd wat meende te hooren daarop had zij zich zoo goed mogelijk onder de dekens verborgen gehouden en alzoo niets meer gehoord of gezien. Des morgens vond men voor de bedstede een vingerkleedingstukken lagen verspreid in huis en buiten bloed was zichtbaar van de huisdeur tot niet ver van den hooiberg, waarin men het lijk gevonden heeft. Deze hooiberg stond op de plaats van den heer Kleij, misschien 12 M. van de boerenwoning verwijderd op de boer derij stonden twee bergen, welke men is voorbij gegaan. Toen de brand gebluscht wat en men met haken het tooi uit den berg haalde ontdekte men eerst vederen en daarna beddetijk daarop ging men aan het onderzoeken en vond het verkoolde lijk, dat niet meer te herkennen was. Van Maarlevelt moet rijk geweest zijnof er veel of weinig gestolen is weet men niet. Alle kasten waren gesloten en de sleutels verdwenen. T. v. B.benoemd secretaris van Nieu- wendam, thans nog brievengaarder er> klerk ter secretarie te Loosdüinen, is op bevel der recht bank in hechtenis genomen als beschuldigd van onzedelijke handelingen tegenover een elf-jarig meisje. Deze week is een man uit de gevangenis te Assen ontslagendie wegens openbare dron kenschap tot geldboete was veroordeeld maar verkozen had de subsidiaire gevangenisstraf te ondergaan. De man is, zonder overdrijving ge zegd reeds meer dan honderdmaal we gens dronkenschap veroordeeld geweest. Te Tiel is in een huisstaande op den hoek van de Waterstraat en de Groenmarkt, een brand uitgebarsten die zich in het midden van een der meeste bebouwde gedeelten van deze gemeente gevaarlijk liet aanzien. Gelukkig dat er niet veel wind was, terwijl het door ge paste middelen de brandweer mocht gelukken, den brand meester te worden die zich bij dat eene huis bepaalde de overige belendende ge bouwen bleven gespaard. Twee zusters te Almelo vieren heden, Zater dag haren 88sten verjaardag. Zij zijn beide nog in het volle bezit barer zintuigen. Een arm oud vrouwtjete Oude-Schild op Texeldat sedert vele jaren een ellendigen kelder bewoonde, weigerde steeds uit overdreven eergevoel het diakonie-armhuis te betrekken. Dewijl zc gedurende de laatste maanden voort durend gesukkeld had besloot ze eindelijk aan de herhaalde uitnoodigingen der armverzorgers toe te geven. Toen men haar op den bepaalden dag kwam afhalen was ze inmiddels gestorven en vond men het lijk van het eerlijk oudje. De hoogste prijs van 300,000 florijnen bij de op 1 Maart 11. plaats gehad hebbende laatste trekking der Oosttnrijksche 1839er loten is te beurt gevallen aan den schoorsteenveger Julius Cecola te Baden lij Weentn die het lot jaren geleden van zijn grootvader geërfd had. Geheel vrij van roovers is het eiland Sar dinië nog niet. Onlang heeft een bende van 150 van zulke lieden etn dorp geheel uitgeplunderd. De troepen bereikten het dorp juist toen alles afgeloopen was. In eene der buitenwijken van Assen, heeft men in den nacht tusschen Maandag en Dins dag ingebroken. De dief kon echter een kabinet, waarin naar men zegt f1700 geborgen was, niet open krijgen, zocdat hij ten slotte zich met f4 die ergens anders waren geborgen, moest tevre den stellen. Een landbouwer 'te Achlum verloor dezer dagen na elkandervijf paarden zonder de oorzaak van den dood te kunnen ontdekken. Uit Berkel komt een gewijzigde lezing van den „moordaanslag" op den Burgemeester dier gemeente. Deze zou nl., zoo leest men nu niet door twee mannen aangegrepen en in het water geworpen zijn maarbij 't vervolgen van een rumoermaker over een draaibrugje gaande daar afgevallen zijn doordien de vervolgde de brug achter zich losdraaide. Nogtaus schijnt de bedoeling van den rumoer maker niet geheel onschuldig te zijn geweest; in plaats toch van den drenkeling ter hulp te komen toen deze in gevaar was verwijderde de onverlaat zich zoodat alleen de spoedige hulp van dtn nachtwacht den dood des Burge meesters voorkwam. Uit Goirle wordt ons gemeldt: In dén nacht van Woensdag op Donderdag, is alhier op verscheidene plaatsen het waschgoed ontvreemd. De politie doet onderzoek doch heeft tot he den de daders nog niet kunnen ontdekken. Woensdag namiddag barstte er een hevige brand uit in een boerenhofstede te Dennenburg, toebehoorende aan Johannes van Kessel. De vlammen namen zoo snel toedat men nauwe lijks gelegeheid had het vee en een klein gedeelte van den inboedel te redden. De geheele voor raad granenhooi en stroo is verbrand. De oorzaak is onbekend. In Wijnjeterp bestaat geen hulpkantoor der brievenpostmaar alleen eeu brievenbusdie door den postlooper van Gorredijk - Bakkevecn vv. gelicht wordt. Daar hier geene gelegenheid bestaat om postzegels te verkrijgen worden de brieven met de benoodigde centen in de bus geworpen en 't is geene zeldzaamheidals er meer Belgische dan Nederlandsche centen in de bus worden gevonden. Dezer dagen vond de postlooper daarin een brief, bestemd naar Duitsch- land met 5 cent ter frankeeringterwijl de port 121/2 ct. bedraagt. De postlooper Was zoo edel, 't ontbrekende uit eigen zak aan te vullen. Te Maastricht is Woensdag nacht brand uitgebarsten in een schrijnwerkersweTkplaats. De branddie aanvankelijk een dreigend aanzien had bleef tot het eene perceel beperktdoor de hulp der burgerlijke en militaire brandweer. De oorzaak van den brand is onbekend. Woensdag nacht is in het paleis van den groothertog van Hessen-Darmstadt brand uitge broken. Het dak is door de vlammen vernield. Onlangstoen de phonograaf haren intocht in de wereld deed, vonden velen dat de beroemde baron von Munchhausen in zijne eer begon hersteld te worden en de geschiedenis van zijne bevroren melodie was verwezenlijkt. En r.u ver toonde voor een paar dagen de/geduchte sneeuw storm in Jutland en wel boven in dat land, dicht bij de stad Hjörring (Vendsyssel), het feit, dat een kerk met toren en al zóó diep onder de sneeuw werden begraveudat enkel het haantje uit de witte vlakte stak 1 In Duit8cliland beginnen stemmen op te gaan voor een verbod van invoer van het gerookte en gepekelde varkensvleesch uit Amerika. Met het oog op het vaak voorkomen van trichinosis in de Amerikaansche rakens en hetgeen daarvan in Europa wordt ingevoerd, heeft de Ilaliaansche regeering den invoer daarvan eenvoudig verboden. Vermits ook in Duitscliland reeds vrij vaak tri chinen in Amerikaansch spek werden aangetroffen wenscht men dat verbod ook in Duitschland. Misschien echter dat de zucht om den inland- schen spekhandel te bevorderen, aan deze poging in Duitschland niet geheel Vreemd is. Tusschen Zuidbroek en Spheemda is een reiziger, te laat bemerkende, dat hij zijn station van uitgang (Zuidbroek) reeds voorbij wasuit den sneltrein gesprongen. Tot heden toe heeft men niets naders vernomen. Op de Stadhouderskade te Amsterdam is een persoon aangeranden van zijn zilveren horloge en portemounaie met geld beroofd. Uit een ingezonden stuk in de Zteolsche Ct. blijktdat een "aanzienlijk,, ingezeten dier gemeente in het paardenspel de overwinning heeft behaald in eene worsteling met de twee athleterr, waardoor hij den uitgeloofden prijs van f 300 heeft behaald. De Redactie teekent er bij aandat dezelfde ingezeten die gemas kerd worsteltbij een volgende maal de neder laag heeft geleden zoodat hij bjj slot van reke ning f 100 verloren heeft. Winstgevend was dus de onderneming niet. Te Eindhoven heeft iemand bij het nazien van gaten door de mollen gegraven 13 geldstuk ken (veimoedelijk gouden) gevonden, uit de 16de eeuw afkomstig. Te Oosterhout is 11. woensdag in den ou derdom van ruim 84 jaren overleden de heer P. J. van Beugen ridder der orde van de Ei kenkroon oud-Burgemeester dezer gemeente. Gedurende zijn 25-jarig burgemeesterschap ja gedurende zijn geheel leven waren eerlijkheid en oprechtheid in levenswandel, nederigheid en naauwkeurigheid in plichtsbetrachting kenmerken van zijn edele opvatting van de burger- en be- stuursplichten zoodat niet alleen zijn leven en daden bij ieder weldenkende in geeerbiedigd aandenken maar ook voor velen een spoorslag tot opwekking en navolging zullen bleven.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2