Nummer 123. Donderdag 13 Maart 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekend m aki n sen. «*»- Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonncraehtsprijs per 3 maanden y 1,00, franco per post door bet gelieele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever.' Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels j 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk gelet op artt. 10 en 35 der kieswet. Brengen ter-openbare kennis, dat de herziene lijsten der kiezers van leden der Tweede Kamer der Provinciale en van den Gemeenteraad, ter fewone plaatse aangeplakt en gedurende veertien agen op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Burgemeester eu Wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk, 8 Maart 1879. De Burgemeester- van Waalwijkgelet op de aanschrijving van den Heer Eerstaanwezend In- fenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen rengt ter kennis van belanghebbendendat de opmetingen ten behoeve van den spoorweg Zwa- luwe's-Boschonder deze gemeente weldra zullen worden voortgezet. De Burgemeester van Waalwijk, VAN DER KLOKKEN. Waalwijk, 10 Maart 1879. Waalwijk, 12 Maart 1879. In ons nummer van 27 Februari komt een ingezonden stuk voor, dat, waarschijnlijk om het belang van de daarin behandelde zaakdoor verschillende bladen is overgeno men. Naar aanleiding hiervan komt in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van den 9den Maart een schrijven voordat wij meenen ook -onder de oogen onzer lezers te moeten brengen. Zooals men zien zal ver schillen beide lezingen aanmerkelijk. In verband hiermede deelen wij nog mede, dat verleden Zaterdag eeue commissie uit liet Nationaal Leder-Industrie-bond onze ge meente bezocht heeft, en in loco een onder zoek heeft ingesteld bij de Machinale Schoen fabrieken hier en in de omstreken, en wel om meer bekend te worden met de groote krachten dier fabricage. Het uitvoerig verslag dezer commissie, dat uit deu aard der zaak allerbelangrijkst be looft te zijn, deelen wij later in zijn geheel mede; misschien geeft dit verslag ook eenio- licht in de bovenbedoelde zaak. Het schrijven in de „N. ft. Ct." is van den volgenden inhoud ,,In onderscheidene bladen zijn dezer dagen berichten voorgekomen omtrent door het depar tement van oorlog in te voeren wijzigingen, zoowel ten aanzien van de levering van de voor het leger benoodigde grondstoffen en equipe- mentstukken, als wat de keuring daarvan betreft. ,Ko®wel d,e berichten niet alle even juist van inhoud waren13 echter toch zooveel daaruit gebleken dat thans met den ouden sleur »-e- broken is en men bij het departement ernstig streeft naar billijker prijzen en betere waren Het is vooral toe te juichen dat de voorgan ger van den tegenwoordigen Minister van oorlog het noodige heeft voorbereid, opdat cenige offi cieren der intendance in de gelegenheid werden gesteld om de wijze van fabricage en verwerking van grondstoffen in eeuige voorname fabrieken gïondig te bestudeeren. mwT8v-en de Nlinister daartoe heeft in- boo-ie t, helpen Zijn wij juist onderrichtdan is dat verzoek gericht geweest tot de heeren Krantz voorh.mn» lakenfabriek te Leiden, alsmede tot den heer «egelaar, als directeur van de Naamlooze Ven- nootschap de Nederlandsche fabriek van leder- beSD 16 BaardwiJk' wat het scWisel eeniw w.v*"6 daaldoe aangewezen heeren zich o en te Leiden hebben opgehouden om de vervaardiging van lakens in alle bijzonder heden na te gaan hebben zij zich van kuune opdracht te Baardwijk gekwetenwaaraan zij een tiental dagen hebben besteed. Het. was daarbij niet alleen en uitsluitend te doen om het schoeiselmaar ook om zich op de hoogte te stellen van de verschillende ledersoorten waarvan bij het leger gebruik wordt gemaakt, en de wijze van bereiding daarvan. Ten einde die H1I. ook wat dit laatste ge deelte van hunne opdracht betreft, volledig voor te lichten, heeft de Directie van genoemde ven nootschap hen in relatie gesteld met de heeren Ficq Co.een der voornaamsteom niet te zeggen de voornaamste leerlooierij te Waalwijk, hoofdzakelijk voor wat het overleder en zooi- leder ook voor militair schoeisel betreft. Bo vendien werd een bezoek gebracht aan de looierij van jongeren datum van den heer J. Tom vooral om de bereiding bij te wonen van het paardeleder, terwijl eindelijk in Tilburgaan de voorname stoomlooierij van den heer L. Lom- barts, een bezoek werd gebracht. Met de meeste welwillendheid werd op al die looierijen alle voorlichting gegeven terwijl de heer Tom, die ook in Frankrijk en Engeland met nieuwere werktuigen heeft leeren arbeiden, de werkzaamheden dien dag zoodanig had in gericht dat alle hoofdbewerkingen achtereen volgens mei verschillende huidenonder het toezicht van de heeren gedelegeerde»plaats vonden. De door stoom gedreven fabriek tot vervaar diging van machinaal schoeisel van de voor noemde vennootschap het hoofddoel zijnde, wer den onderscheidene dagen aldaar doorgebracht, om in alle ouderdeelen de verschillende bewer kingen op de machines na te gaan, en het door die machines geleverde werk met den gewonen handarbeid te kunnen vergelijken. "W aren er stoora-inrichtingen van min of meer gelijk gehalte in de streek te vinden geweest, zeer waarschijnlijk zouden dan de heeren gede legeerden een wijder gevolg hebben gegeven aan den inhoud hunner opdracht dan nu daarin was vervat. Hun doel was niet een aantal schoenma kerijen van min of meer onbeduidenden aard -nlthaus voor militair gebruikte bezoeken wel om hij de uitgebreidste inrichting te leeren lioo de vervaardiging moet plaats hebben om later bij keuring van het ook bij aanbesteding te leveren schoeisel met kennis van zaken te kunnen oordeelen. Heeft men dan ook van zekere zijde getracht het te doen voorkomen alsof door die heeren niet volledig aan het doel hunner opdracht zou zijn voldaan, dan kan uit het vorenstaande het tegendeel blijken. Met hetzelfde recht waar mede eigenaars van schoenmakerijen en schoen makerijtjes alwaar uit een militair oogpunt, vooral na het bezoek aan de fabriek van ge noemde, vennootschap gebracht, wel niets zoute leeren zijn geweest opmerken dat liet zon derling schijnt, waarom ook hunne inrichtingen niet werden bezocht, zouden honderd fabrikanten van-lakens en baai den heeren'Krantz te Leiden de eer van het bezoek kunnen misgunnen. Het verdient dan ook afkeuring dat lieden die blijkbaar geheel onkundig zijn geweest, zoo wel van het doel en den omvang van de op dracht als van de wijze waarop daaraan uitvoering is gegeven, in naamloos geschrijf in een locaal blad de uitstekende bedoelingen van het Gou vernement miskennenen de ambtenaren die daartoe in commissie zijn vereenigd geweest tot voorwerp maken van hunne kortzichtige beschou wingen en dat zelfs een der groote bladen zich tot het in ruimer kring verspreiden van die niet onschuldige onjuistheden heeft laten ge bruiken. Zij die zich thans bezwaard gevoelenzullen eerstdaags gelegenheid hebben bij de aanbeste ding hunne krachten te toonen." nea hebben, heeft op den Oosterspoorweg plaats gehad. De trein., die 's-raorgens ten vijf ure van Chateau-Thierry vertrektstond stil in het station van Mezij daar er een klinknagel van delocomotief gesprongen was waren de machi nist en stoker er af gegaan om dien te herstellen. Toen dit afgeloopen was kwam de machinist op het perron en zag met ontzetting dat een goede rentrein in volle vaart het station kwam binuen- stoomen. De beambten en de machinist riepen den reizigers toe uit te stappen hetgeen nog juipt tijdig kon geschieden. Ook waarschuwde de machinist den stoker plat op den grond te gaan liggen. Op deze wijze ontkwam deze door zijne koelbloedigheid aan een anders wisschen dood. De goederen trein liep met volle kracht op den ledigen passagierstrein en vernielde de 16 wagens, waaruit deze bestond. Voor het gerechtshof te Agen is de zaak behandeld van zekeren Lapradeeen jongeling ran twintig jaren beschuldigd van moord op zijn vaderzijne moeder en zijne grootmoeder. Na een debat van twee dagen heeft de jury al de haar voorgelegde vragen bevestigend be antwoord en den beschuldigde ter dood ver oordeeld. De Koning heeft te Uccle in de nabij heid van Brusseleen landgoed doen aankoopen van twintig hectaren in omvang teneinde aan de ex-Keizerin Charlotte het zich daarop bevin dend kasteel tot verblijfplaats te geven. Een voorvaldat de ergste gevolgen had kun- In de zitting der Fransche Kamer van Zater dag heeft de heer Brisson namens de commissie van onderzoek naar de daden van het Ministerie van 16 Mei uitvoerig rapport uitgebracht. Anderhalf uur bijna duurde de lezing. Met onverdeelde aandacht werd door de ver gadering naar het stuk geluisterd en herhaalde lijk werd de lezing door toejuiching afgebroken. Over 't geheel evenwel beantwoordde de indruk niet aan de verwachtingen. Met zekeren ophef was altijd aangekondigd dat de onthullingen die het publiek wachtten van dien aard waren, dat niemand het ministerie van 16 Mei aan zijn gerechte straf zou willen onttrekken. Maar diep indruk maakte het rapport geenszins. Het maakt melding van zeker zeer ernstige maar van be kende zakenzaken daarenboven die reeds betrekkelijk lang zijn geleden en die dus be zwaarlijk meer buitengewone belangstelling zou den kunnen wekken. Het rapport van den heer Brisson begint met een uitvoerig overzicht te geven van de verschil lende machinatiën onder de Ministers Ricard en Simon door een geheimzinnige macht buiten de wettige regeering tegen het bestaan der Re publiek in het werk gesteld. Die geheime pogingen ontaardden in een openbaar verzet van de zijde van den Maarschalk toen een orde van den dag was aangenomenwaarin het streven der raddraaijers werd veroordeeld. Dit votum gaf het sein tot de daad van 16 Meieen blijk baar lang te voren beraamde onderneming. De coup van 16 Mei, dus vervolgt het rap port geschiedde zonder de minste reden. Het land verkeerde in volslagen rust en werd door de gebeurtenis letterlijk Opgeschrikt. In het breede wordt uiteengezetwaarna achtereenvol gens uitvoerig wordt betoogd dat het Kabinet De Broglie-Fourtou en het Kabinet Rochebouet, dat later in zijn plaats trad zich hebben schul dig gemaakt aan schending der grondwetmis bruik van gezagwillekeurverduistering van Staatspapieren en eindelijk een samenspanning tot gewelddadige omverwerping der bestaande inrichtingen. Uit een eu ander blijktdatnaar het oordeel der Commissie het Ministerie van 16 Mei voor nemens is geweest den Regeeringsvorm te ver anderen en het land tot de dictatuur heeft willen drijven door de voortdurende bewering dat de President der Republiek niet verantwoor delijk was. Toen de kiezers dit plan verijdelden, heeft men aanvankelijk nog aan verderen tegen stand gedacht, getuige de benoeming van het Ministerie Rochebouet maar ten slotte heeft de President dan toch den raad zijner Ministers Tiiet tot het uiterste willen volgen. Aan het Ministerie wordt verder ten laste ge legd dat het een onbehoorlijken invloed heeft geoefend op de verkiezingeneen schrik in het land heeft verspreid3000 processen aanhangig heeft gemaaktpressie heeft geoefend op de rechterlijke macht en onwettige inhechtenisne mingen heeft doen plaats hebben. Ook ter beurze is door het Kabinet geknoeid. Aan het Ministerie Rochebouet wordt daar enboven ten l.-iste gelegd dat het voorbereidende maatregelen heeft genemen tot het plegen van hoogverraad. Instructies zijn gegeven bij even- tueele botsingen met het volk vrouwen en kin deren niet te ontzien en uit een correspondentie tusschen Rochebouet en Ducrot blijkt duidelijk dat men geweld in den zin had. Naar aanleiding van dit alles stelt de com missie voordat de Kamer de Ministers van 16 Mei en van 23 November 1877 in staat van beschuldiging stelle overeenkomstig art. 12 der constitutioneele wet van 16 Juli 1875. Vrij algemeen is men van oordeeldatover eenkomstig het verlangen der Regeeringde conclusie der commissie door de Kamer zal worden verworpen. Mannen van naamook onder de anders niet wegens hunne gematigdheid bekenden verzetten zich met nadruk tegen den maatregel van weerwraak gelijk ze dit noemen. Zoo doet o. a. de bekende taalkundige en politicus Littré. Meer en meer wordt het waarschijnlijk dat Maarschalk Nac Mahon wanneer de Kamer tot de vervolging besluitverlangen zal ook in het gerechtelijk onderzoek te worden begrepen, gelijk trouwens daar hij de hoofdschuldige is wel niet anders mogelijk is. Rano en de bekende schrijver Réclns zullen begrepen worden in de amnestie ten bate der veroordeelde commnnalisten. De nieuwe Parijsche prefect van politie is Zaterdag in functie getreden. Tijdens de wereldtentoonstelling werd de Parijsche politie opmerkzaam gemaakt op een bende zakkenrollers die de zaken in het groot dreef en voor het grootste deel bestond uit NederlandersItalianen en Duitschers. Nu en dau werden er enkelen van in hechte nis genomen doch zij lieten niets over die bende uitlekken. Toen de politie eindelijk de zekerheid had dat er eene bende dieven onder den naam van zwarte bende bestonddie goed georganiseerd was werden de knapste agenten op ontdekking gezonden. Eindelijk vernam men dat een Italiaansche vrouwPausini genaamd en onlangs uit de ge vangenis ontslagen aan een medegevangene ver trouwelijke mededeelingen gedaan had. Deze laatste op behendige wijze ondervraagd, bekende dat vrouw Pausini haar voorgeslagen hadals zij ontslagen werd in een huis te gaan wonen, dat ergens in de wijk du Temple moest zijn. Verder had vrouw Pausini haar van een ver- eeniging gesprokendie voor een groot deel uit vrouwen bestond slechts enkele mannen maak ten er deel van uit. Deze mannenhad zij gezegddragen vrouwenkleederen als hun te genwoordigheid bij nachtelijke expedities noodig is. Eergister werd vrouw Pausini aan een omni bus-station ontdektterwijl zij bezig was eenige dameszakken te rollen. Men volgde haar heimelijk en zag haar een huis in de rue de Pieardie binnentreden waar zij onder een valschen naam woonde. Men ging des avonds op de loer liggen en ving de geheele bendedie uit vele vrouwen van Engelsche en Italiaansche afkomst bestond en uit drie mannen. Bij een onderzoek door de politie ingesteld werd een groot aantal gestolen voorwerpen ont dekt benevens een zakboekje met verschillende namen en adressen. Onder deze namen zullen wel die van helers voorkomendie gister avond in hechtenis moe ten genomen zijn.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1