Engeland. Oostenrijk. Italië. Rusland. BINNENLAND. Met 317 tegen 107 stemmen verwierp Vrijdag het Engelsch Lagerhuis opnieuw het voorstel strekkende om ook aan vrouwen het staatkun dig stemrecht te verleenen. Van de Kaap is bericht ontvangen dd 18 Febr., dat in den algemeenen toestand van Natal geen verandering was gekomen. Pearson bevond zich nog steeds in zijne versterkte stelling te Ekowe en was daar door eene aanzienlijke macht Zulu's aangevallen. Met „ontzaglijk verlies even wel zou de vijand op de vlucht zijn gejaagd en tot in zijn kamp gevolgd. In de Transvaal bleet de toestand verontrustend tengevolge van de vijandige houding van Mapoch en andere ïnland- sche hoofden. De wateren van de Tungela zijn gevallen zoodat de. Zulu's hier en daar de rivier zijn overgetrokken. Ongeveer drieduizend zouden zich thans in Natal bevinden. Cetaw&yo zelf wil deze expeditie aanvoeren. De Engelsclien heb ben maatregelen van verdediging genomen. Uit Taschkend wordt gemeld, dat generaal Kaufman aan het Afghaansche gezantschap last heeft gégeren naar Jakub-Khan terug t.e keeren. De Eussische dokter heeft, ofschoon hij het lijk van Shere-Ali niet heeft geschouwd, uitgemaakt dat hij een natuurlijken dood is gestorven. De correspondent van the New-York Herald seint uit Taschkend dd. 5 Maart De Emir Shere Ali stierf den 31 n Februari na een doodstrijd van twee dagen. Daarop be gonnen onmiddellijk de mededingende partijen die van Jakub-Khan, van den broeder van Shere Ali en van diens neet, elkaar in het haar te zitten. De voormalige gouverneur van Masa- richeriff is een gevangene en zijn huis werd aan de plundering prijs gegeven. De zegevierende partij van Jakub benoemde een nieuwen gouver neur die den 23n den vroeger in hechtenis genomen dr. Javorski in vrijheid stelde. De gouverneur die den toorn van de woe dende „soldateske" (15,000 man) vreesde, gat den dokter vrijgeleide tot aan -de grenzen. De laatstgenoemde is de" overbrenger van brieven aan generaal Kaufmann en de Afghaansche ge zanten. De dokter werd heden verwacht. De gezanten zijn wanhopigzij verkeeren in den grootsten angst over het lot hunner gezinnen. Men verneemt, dat Jakub-Khan Kabul ver laten en zich naar Herat heeft begeven. In de welbekende Royal Polytechnic te Londen brak Vrijdag-nacht brand uit. Gelukkig is slechts het kleine theater vernield, en beet het museum met zijn rijken inhoud gespaard. Een ongeluk in de Victoria-mijn bij Wake field heeft weder aan acht menschen het leven gekost. Ditmaal was geene ontploffing oorzaak maar het touw waarmede de kooi werd neei ge laten. Sir William Armstrong heeft gebruik ge maakt van een waterval van een der meren van Nordhumberlaud om een tribune in beweging te brengen, die, met een dynamo-electrische ma chine verbondende kracht van het dalende water omzet in electriciteit. Door een geleiding van ongeveer een en een halve Eng. mijl bereikt de galvanische stroom zijne goederen te Gragside en dient aldaar om licht voort te brengen. Een electrische lamp met uurwerk en elektromagneet verlicht daar een uitgebreide ruimte. Om de toepassing dezer inrichting nog practischer te maken is sir Wiliam van plan om ook een elec- tromagnetisch bewegingswerktuig te p aatseiv en dus den stroom te gebruiken voor werktuigelijke huiselijke bezigheden. Van regeeringswege is Vrijdag 11. de volgen de mededeeling in de bladen openbaar gemaakt Volgens telegraphische kennesgeving van den president van het stadhouderlijk bureau te Lem- berg is de 60 jaren oude Mate Malzer, paar denkoopman uit Rusland in het plaatsje M el- nicadistrict BorszczoW in Galicieden lsten deze; maand onder bedenkelijke verschijnselen ziek geworden en den 5den 11. aldaar gestorven. De ziekte werd door den geneesheerdie hem behandeld heeftverklaard karbonkel-ziekte te zijn Desniettemin werd de strengste ïsoleering van' het lijk en ook van de personen en alle voorwerpenwaarmede de overledene in aanra- "o-eweestis, bevolen, en werden uit Lemberg drie geneesheeren onder welke de prosector van het algemeen ziekenhuis, dr. Feigelnaar Miel- nica gezonden, om eene sectie van het lijk te doen plaats hebben en den aard der ziekte nauw keurig te constateeren." Het proces tegen Passanante die Koning 'Humbert van Italië van 't leven trachtte te be- rooven is geëindigd met diensveroordeelingter dood Verzachtende omstandigheden werden niet aangenomen. Hij zalwanneer de Koning hem geen gratie verleent eu het is onwaar schijnlijk dat Koning Humbert hem niet bege nadigen zal—de straf der vadermooders onder gaan en blootvoetsmet een zwarten sluier be dekt naar 't schavot moeten gaan. In' de laatste zitting was Passanante zeer ont daan. Zijn doodvonnis echter hoorde Juj met kalmte aan. Volgens de Londensche Standard is te St. Petersburg eene paleisrevolutie uitgebarsten. De verwijdering tusschen den üzar en den Kroon prins moet haar toppunt hebben beriekten laatstgenoemde zou op het oogenbhek paleisar- rest hebben. Een en ander zou te wijten zijn aan de „om verwerpende" denkbeelden van den aanstaanden Czar't geen wel beteekenen zal dat hij- eene jrondwet dringend noodig acht. In alle groote steden van het Russische Rijk is eenige dagen geleden kort na den aan slag op het leven van den gouverneur van Char- kow prins Krapotkin,- eene proclamatie van het Russische revolutionaire uitvoerend comité aan geplakt dat natuurlijkalhoewel het zoo spoe dig mogelijk door de politie werd afgescheurd nieitemin door duizenden gelezen is. Dit stuk draagt de dagteekening St. Petersburg 10 fe bruari (oude stijl) en werd gelijk er op vermeld staat, gedrukt in de geheime Petersburgsche drukkerij {Tajna Petersburgskija tipografa). Den inhoud dezer proclamatie deelt een bericht der Jgence Havas mede en zoo slechts half waar is hetgeen het revolutionair comité daarin van de onderdrukking der Russische natie zegt, dan is 't inderdaad niet te verwonderen, dat het volk zich op zijne beulen wreekt. De proclamatie luidt als volgt „Aan het Russische volk „Dmytrij Nikolajewitch Krapotkin, gouverneur van Charkow die gedurende zijn twintigjarigen diensttijd voortdurend het Russische volk bloedig onderdrukte en ook buiten Rusland in Polen en Bulgarije op wreede wijze huishield werd door ons ter dood veroordeeld, en dit vonnis is den 9den Februari (oude stijl) de» nachts ten 13 ure te Charkow aan hem ten uitvoer gelegd. De motieven van dit vonnis willen wij uitvoerig uiteenzetten. Afgescheiden van zijne vroegere misdaden heeft prins Krapotkin in de laatste twee jaren als een waar satraap te Charcow liet bestuur gevoerd daar hij elke vrijheidlievende opwelling met levenslange deportatie naar Sibene, met dwangarbeid in de mijnen, met onmcnschelijke tuchtiging bestrafte. „Aan Fomin eeii zoogênaamden politiefceu misdadigerwerden door hem gedurende de instructie 150 stokslagen toegediend, waarna hij hem ten slotte tot levenslangen dwangarbeid ver oordeelde, hoewel deze man aan de hem toege dichte misdaden volkomen onschuldig was „De Charkowsche studenten, 36 in getal, zijn slechts ter wille van Krapotkin, den „trouwen dienaar" langs administratieven weg naar bibe- rie verbannen. „De weduwe Aksenia Nikoforowa werd door Krapotkin letterlijk doodgemarteld, alleen omdat zij verdacht werd gedurende 3 maanden een nihilist in hare woning verborgen gehouden te hebben. Aksenia Nikoforowaeene 50-jarige vrouw werd gedurende 8 maanden in de ge- vangenis Tiurmaopgesloten gehouden en ontving o-edurende dien tijd 16maal stokslagen tot zij eindelijk zwaar ziek werd en den 33sten Decem ber van het afgeloopen jaar aan de gevolgen harer ellende stierf. „De geheele bevolking geraakte over deze schanddaad in groote opgewondenheid Iwee dagen later zonden wij den gouverneur de eerste waarschuwing. Zijn antwoord daarop was de inhechtenisneming van alle „verdachten in het geheele gouvernementtengevolge waarvan de gevangenis met 87 volkomen onschuldige men schen onder welke twee meisjes van 14 jaar gevuld werd. „Daarop volgde een tweede waarschuwing onzer zijds en een razia zijnerzijds. Thans werden op nieuw 40 onschuldige personen in de Tiurma gesleept. De gevangenen moesten wel, hoe on schuldig zij ook mochten wezen ter wille van 's gouverneurs prestige veroordeeld worden en inderdaad werden 16 hunner naar Sibene ver- baIl,Darmede was de maat zijner misdaden vol- gemeten en wij het onzichtbare wraakgericht van het bloedig onderdmkte volk spanden de vierschaar over den keizerlijken bcnl en moesten hem ter dood veroordeelen. „Wij zijn overtuigd dat ons volk met ons is en voor de beulen der vrijheed geen andere straf kent dan vernietiging. „Onze leus is dood aan de beulen van het Russische volk „Na Mesentzeff kwam Krapotkin, na Krapot kin komt ieder, die ons onbarmhartig onderdrukt, onze vrijheid rooft, ons foltert en martelt omdat wii ons als vrije menschen willen gevoelen Onze beulen en tirannen mogen nog zoo hoog geplaatst zijn, onze onzichtbare hand zal hen toch vinden en treffenbij dag en bij nacht in huis of op den publieken weg, op het bureau of in een wagen overal zullen zijde bloed honden van het despotismezich voor or.s te verantwoorden hebben." opgehouden heeft te werken en de communicatie in de Langstraat geheel hersteld is, staat het grootste gedeelte van den weg in genoemden Overlaat nog onder water. Men kan er met paard en rijtuig goed^ door, maar voor voetgangers is de communicatie nog ir. het geheel niet hersteld de meesten maken nog gebruik van de vcerbooten. Z. M. heeft met ingang van 12 Maart s. brflioemd tot Minister van Koloniën den heer O. van Rees lid van de Tweede'Kamer der Staten-Generaalen den kapt. ter zee jlir. H. O. WichersMinister van Marineeervol ontheven van het tijdelijk beheer van liet De partement van Koloniën, met dankbetaiging voor de in die betrekking bewezen diensten. -Bijna ongelooflijk is wat de heer Paul Leroy Beanlieu in de „Bebats" mededeelt. Er heeft zich in Frankrijk een vereeniging gevormd, welke de prijs van het brood wil opdrijven ter gunste van de landbouwers. Tot alle burge meesters heeft deze vereeniging het verzoek ge richt om verzoekschriften door de „garde champêtre" ter teekening te laten rond brengen opdat allen die bij landbouw belang hebben mogen leekenen en tot den President der Republiek het verzoek richten om een in komend recht van 4 francs per 100 pond te eisclien van buitenlandsch meel. Dus zou de prijs van het brood 16 pet. worden opgedreven en alle burgers duur brood moeten eten ter wille der landbouwers. Zij zonden dus niet kunnen genieten van de graanvelden van Ame rika en het goedkoope vervoer, enbij misluk king van den oogst, hongersnood moeten lijden. Te Rappelsdorf, een in den omtrek van Erfurt gelegen dorp, deed zich dezer dagen het olgende buitengewone natuurverschijnsel voor Het in de nabijheid gelegen steeds kalme „Todtenmeer" werd, te midden van een op dat oogenblik heerschenden stormmet schuimende golven bedekt. Het water trad buiten de oevers pn zette gedurende eenige oogenblikken ongeveer 500 meters van het omliggend land onder water. Alles was echter spoedig in zijn natuurlijken toestand terug gekeerd. Een inwoner van Rap pelsdorf verklaart, te midden van het meer een zuil van dampend vocht te hebben zien opgaan, welke eenige oogenblikken later naar alle kanten uiteenspatte. Bovengenoemd natuurverschijnsel ging van ceil onderaardsch gedreun gepaard. In den om trek van het. meer is de grond hier en daar gebarsten, uit welke spleten voortdurend damp opstijgt. Het land, dat overstroomd is geweest, is met schelpen en doode visschen bedekt. Een pak zijde ter waarde van f 3 a 4000, door een der huizen van Berlijn naar Engeland afgezonden, was reeds sedert den 3den Februari vermist. Verleden week is dit pak in een der goederenloodsen van het havenstntion te Flis- singen teruggevonden. Noch afzendernoch geadreseeerden willen het pak terug ontvangen zoodat vermoedelijk de betrokken expeditie de schade zal moeten betalen. In het dorpje Bremm aan den Mosel leefde een arme onderwijzer, die in zijn vaderland niet vooruit kon komen en daarom elders zijn fortuin beproefde. Hij begaf zich naar Zuid-Amenka. In betrekkelijk korten tijd leerde hij de Spaan- <*clie taal en weldra was hij in staat in die taal redevoeringen te houden in Lima. De afgevaar digden dier stad volgden dezen met groote be langstelling. Hij was als 't ware de apostel om de leer ingang te doen vinden, dat alleen volks onderwijs verbetering in den toestand van het volk kon brengen. De arme dorps-schoolmeester is thans Mi nister van onderwijs in de republiek Peru. Tilburg, 12 Maart 1879. De 11. Maandag alhier gehouden jaarmarkt, ofschoon tot de laatst °Pger'^e werd buitengewoon druk bezocht hetgeen ^ker mede toe te schnjven is aan het prachtig wee Daar er veel vreemde kooplieden waren, ging het aangevoerd vee vlug van de hand. Een 700tal biggen werd verkocht tegen^den prijs jan 7 a 11 Gld.; staakvarkens voor *4 a 26 Gld. In linnen en pellen ging veel om, terwijl op de looiersbeurs de handel zeer geanimeerd was. Waalwijk, 12 Maart 1879. Verleden Zaterdag is hier officieel bericht ont vangen dat Be werkzaamheden voor de spoor- weglijn Zwaluwe's Bosch weldra zullen worden hervat. Men verneemt verderdat de richting thans zou bepaald zijn Zwaiuwe-Geertreiden- berg—Waalwijk over Heusden naar s Bosch. Ten spijt van alle officieele en niet offici- eele berichten in groote en kleine bladen die allen verklarendat de Baardwijksche Overlaat De knecht van den persoon die te Ca- pelle vermoord is gevankelijk naar Rotterdam overgebracht, was de oudste knecht van den versla-ene. Reeds is hij meermalen in verhoor genomen, maar blijft zijn schuld ontkennen. Men heeft eene som van f 1000 bij hem gevonden, waarvan hij de herkomst niet kan aangeven. Naar men meldt, wordt aangenomen dat hij den moord niet heeft gepleegd maar zicli liet omkoopen door anderen voor wie hij de gru weldaad mogelijk maakte. Op welkewijzede moord is gepleegdweten wij nog nietslechte vernemen wij, dat het achterhoofd vermoedelijk met een hamer is verbrijzeld. (Msb.) Uit 's-Bosch wordt gemeld Het bestuur der commissie belast met de regeling der ten toonstelling harddraverij feesten enz., bij ge legenheid van het in dit jaar alhier te houden 32ste Landhuishoudkundig Congres is met zijn plan nagenoeg gereeden zal de commissie eerstdaags tot vaststelling daarvan oproepen. Naar men verneemtis het bestuur voornemens voor te stellen om de nog voor dien tijd te slechten vestinggrondengelegen tusschen de Groote en Kleine Hekelals feestterrein in te richten. Eene oppervlakte van 8 a I bectaren zou hiervoor kunnen worden gedruikt. Dit verzoek is toegestaan. Naar het Vaderland verneemtis Zater dag in den Haag een dienstmeid in hechtenis genomen die verdacht wordt van diefstal cener belangrijke geldsom ten nadeele van haar meester, den lieer T. K. in de Javastraat. Ook haar zuster en haar schoonbroeder bevinden zich te dezer zake in handen der justitie. 'Door damesdie te Haarlem ter kerk waren geweest werden in den laatsten tijd portemonnaies met geld vermistdie ze volgens de mode in den achterzak harer mantels droegen. Een tien-jarig meisje maakte hiervan misbruik doch werd 11. Zondag op heeterdaad beirapt. Weder heeft te Amsterdam een kantoor bediende zich aan oneerlijkheid schuldig gemaakt» Hij heeft zich met een som van ongeveer f 800, het bedrag van een voor zijn patroon geincas- secrdtn wissel uit de voeten gemaakt. De politie te Amsterdam onderzoekt eene zaakwelke waarschijnlijk met een moord in verband staat. Sedert den 25 Februari is een timmermante Amsterdam woonachtigeen huisvaderspoorloos verdwenen. De man had 's middags zijn woning verlaten om naar zijn werk aan de Weesperzijde te gaan en is sedert niet meer terug gezien. Men weetdat hij 's avonds met zekeren L. L.een metselaarde tapperij „het Visschertje" bezocht heelt dat zij daar samen woorden gehad hebben die weder bijgelegd zijn eu te zamen de herberg hebben verlaten nadat het de aandacht getrokken had, dat L. zijn makker steeds tot drinken aanzette. Sedert is niets meer van C. de L., den timmer-, man vernomen. De metselaar is eenige dagen geleden gearres teerd nadat hij in een onbewaakt oogenblik naar het schijnt gezinspeeld heeft op C. de L. op eene wijze die vermoeden doet dat de man vermoord is en vervolgens in het water geworpen. Te Naumburg is eene moeder ter dood veroordeeld omdat zij hare drie dochtertjes oen van 6 een van 2 jaar en een van 3 maan den heeft verdronken. Zij was reeds driemaal wegens diefstal gevonnisd en moest thans weder naar de gevangenis. Naar zij beweerdehad zij gemeend hare kindeien uit den weg te moeten ruimen doordien zij vreesde datterwijl zij iu de gevangenis zatde vader niet- voor hen zou zorgen. Bij het verhoor bleek dit laatste slechts een uitvlucht te zijn terwijl er ook geen reden werd gevonden om de daad aan verstandsver bijstering toe te schrijven. Aan de Middelb. Ct. wordt uit Amster dam gemeld dat een bediende van den Duitschen consul aldaar is gevangen genomen beschuldigd van f 15.000 ten nadeele van zijn meester ont vreemd te hebben. Geruimen tijd maakte luj des nachts in de pestholen van de Nes goede sierhetgeen aan de politie argwaan gaf en hem, benevens drie zijner vrienden, alle van hetzelfde allooi, deed arresteeren. Te Utrecht is een trein van den staats spoorweg door verkeerden stand vjin een wissel op een verkeerd spoor geloopenalwaar een rijtuig stonddat daaidoor zwaar beschadigd isde reizigers bekwamen geen letsel en de treinen ondervonden geen vertraging. Uit Joure wordt gemeld De ellendige hut, waarin een hier algemven bekend bedelaar sedert jaren op de kommerlijkste wijze geheel alleen leefde is door de politic opengebroken, omdat de bewoner van wien men wel zeker meende te weten dat hij thuis moest zijnin langen tijd geen teeken van leven gaf. Men vond den man op een weinig vunzig stroo en met vodden en lorren gedekt, blijkbaar door eene beroerte getroffen en zoo het scheen den dood nabij. Toen het bestuur den patient ter verpleging naar het armenhuis had laten vervoeren vond men in zijn krot onder allerlei ontuig ruim f 1400 aan contantenterwijl men nu reden meent te hebben om aan te nemen dat hij nog meer geld uitgeleend heeft. A roeger leefde hij met niemand in eenige gemeenschap nu komen echter de neven e^ nichten van alle ziiden op, alleszins bereid om s mans boedelk e aanvaarden. Het schijnt echter wel datzy nog wat geduld zullen moeten oefenen vraat zijn toestand doet zich iets beter voor. Te Gouda heeft zich een korporaal van het depot 2e reg. inf., in de kazerne doodge schoten. Hij scheen er eerst een borrel op te hebben gezet, was zeer woest en opgewonden wierp met zijn bajonet naar een soldaatwelke hii een kleine wond toebracht en daarna de kachel omver. Toen men hem tot bedaren trachtte te brengen, legde hij zijn geweer op de anderen aan, welke achteruit gingenwaarop hii het geweer tegen zijn mond zette en met zijn voet aftrok. Hij was slechts 23 jaren oud Vrees voor degradatie schijnt de oorzaak tot deze wanhopige daad. Dezer dagen heeft te Berlijn een zonderling voorval plaats gehad. De politie werd gewaar schuwd dat in het Panopticum een vreemdeling rondliep, die zich overal tusschen (le drong en verdacht werd van zakkenrollerij^ Een politiebeambte kwam onmiddellijk .daarheen, hield den vreemdeling nauwkeurig in het oog en zag eensklaps det een heer hem bij den schouder greep, uitroepende: »M^er, Sg hebt die dams hare portemonnaie ontfutseld l De^ politiebeambte sch'oot dadelijk toe i greep den vreemdeling aan die 1bhj aar 8 k baasd heel bedaard de beschuldiging tegensprak, niettegenstaande ook een ander beer venaarde alles te hebben gezien, waarbij nog kwam dat de dame werkelijk hare portemonnaie vermiste. Op het politiebureau gebracht oonde devreein deling zijn paspoortwaaruit bleek dat hij een buitenlandsch gepensioneerd was en een adelijken titel droeg. °ok verklaarde hij persoonlijk met den gezant inn "B' land bekend te zijn terwijl hij verder om rent en persoon zoodanige inlichtingen gaf, JatdeiuUe nant van politie er tegen opzag hem te doen visiteeren en hem dus liet heengaanonder visiteeren e beschuldigers eei^ver^pssing^ moest hebben plaats gehad. Den genoemden gezantdie zie uien- beklaagde en nadere opheldering verzocht D en tengevolge besloot de rechter van instructie,

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2