Nummer 124. 2( Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. FEUILLETON. HET INCOGNITO. Engeland. Oostenrijk. Italië. Echo van het Zuidea Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieveningezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. In Antwerpen is een paard van de brouwers v. d. Berg Co., dat voor eenige weken door een hond in de lip was gebeten dol geworden, zoodat men het moest dooil schieten. Toen de hond op het paard aanvloog, verdedigde de voerman zijn paard met de zweep. De eigenaar van den hond klaagde den voerman aan over mishandeling van den hond Intusschen heeft het paard den voerman in de hand gebeten zoodat te vreezen is dat ook nog een menschen- leven met de zaak gemoeid zal zijn. Vanwege de prefectuur van politie is openbaar gemaaktdat een Parijsch politiebeambtedie met verlof naar zijne geboorteplaats in het De partement Haute-Saóne was vertrokkenwaar hij openlijk de Republiek beklad had zijn ont slag lieett gekregen. De President der Republiek heeft een be sluit geteekend waarbij aan 150 personen bij verstek veroordeeld wegens deelneming aan de commune amnestie wordt verleend. Onder hen telt men den gewezen afgevaardigde Ranc en den geograaf Elisée Reclus Te Parijs is dezer dagen een aanzienlijk wijnhandelaar met zijne dienstbodeeen meisje van 19 jaar, in het huwelijk getreden. Hij had haar zijn leven te danken. -Levenszatofschoon nog in den bloei zijner jaren had hij zich in zijn kantoor opgehangen. Toen het te laat was beviel hem die positie geenszins. Op zijn ge steun kwam de meid aanloopen sneed onmid- delijk het touw door en verpleegde haar meester. Dit beviel hem beter en hij bood haar uit dank baarheid zijn hand aan. Twee cavallerieofficieren te Parijs hebben dezer dagen een zonderlinge weddingschap uit gevoerd. De een had gewed dat hijzoo hem 1200 meter op de 2000 werden voorgegeven Eene vertelling. „Het is werkelijk om te vertwijfelen riep de jonge Hagen uit en wierp eenen opengebroken brief, dien hij juist gelezen had, op eenen hoop andere papieren, die op zijne schrijftafel lagen. „Alles loopt mis er, lijdt schipbreuk op de kortzichtigheid en bekrompenheid dezer mannen 1 Ik heb nu geene hoop meer! Alles is verloren, en helaas, o GodLouize ook 1" Met rustelooze snelle schreden en gefronsd voorhoofd ging hij zijne kamer op en neer en gjeep eindelijk naar zijnen hoed om de brui- singen van zijn opgewekt bloed door eene wan deling te doen bedaren. Hij drukte zijnen hoed j P 1 j het en ging met snelle schreden w°°r if jnaUW.? ,straten der stad naar buiten. Een schaduwrijk boschje, waardoor de weg liep, nam hem op Hij ging onder eenen boom zitten, het het hoofd op de hand zakken en verzonk in nadenken Volken, schaduwen, afgewisseld door zonneglansen vlogen over zijn voorhoofd Maar eindelijk bleven enkel nog donkere wolken over, en het anders heldere en opene oog des jongen mans staarde duister en steeds duisterder °P het teedere en groene mos, dat hem tot een zacht rustbed diende. Zoo was ongeveer een half uur verstreken, toen iu de verte de heldere klank eener vroo-^ achteruitloopende tegen het paard van den ander liet eerst den eindpaal zou bereiken. Hij legde de 800 meter in vijf minuten af en was aan het einde hek paard nog eenige meters voor. In hare zitting van Donderdag verwierp de Kamer het voorstel om de Ministers van 16 Mei in staat van beschuldiging te stellen met 317 tegen 159 stemmen. De rechterzijde stemde met het linkercentrum. Ook dc gematigde lin kerzijde stemde tegen. Hierna stelde Rameau eene motie voor om tot de orde van den dag over te gaanzóó gemotiveerd, dat het Ministerie van 16 Mei geschandvlekt wordt. De Bonapartist Cazeaux bestreed de motie, zeggende dat de beraadslaging afgeloopen was en het yoorstel in strijd met het reglement. Clemenceau stelde voor eene motie om tot de orde van den dag over te gaan, zonder meer. De motie van Clemenceau werd verworpen met 225 tegen 187 stemmendie van Rameau aangenomen met 240 tegen 154 stemmen. De Afghaansche ambassade heeft Taschkend verlaten zonder van generaal Kauifmann een brief voor den nieuwen Emir te hebben ont vangen eene omstandigheid waaruit men op maakt dat de Russen na den dood van Shere- Ali, geenerlei betrekking meer met de Afghanen zullen onderhouden. Wat uit Taschkend wordt getelegrafeerd aangaande door het gezantschap ontvangen berichten omtrent een Britsche neder laag is hoogstwaarschijnlijk een overdreven voor stelling van een feit van vroegeren datum. In een particulier schrijven van een hoog geplaatst Indisch ambtenaar wordt verzekerd dat er in Cashmir een vreeselijke hongersnood woedt. De menschen stierven er als muizen. Tot dusver had het Indisch Gouvernement nog geen hulp verleend. De bladen bevatten het rapport van luite nant Chard omtrent de verdediging van den post te Rorke's Drift na de catastrophe te Isandula. Chard had slechts 138 man onder zich, toen hij door een paar vluchtelingen verwittigd werd van het gebeurde te Isandula en tevens dat de Zoeloe's op Rorke's Drift aanrukten. Onverwijld deed hij uit wagens zakken beschuitkisten en wat er verder voor bagage waseene verschan sing opwerpen. Nauwelijks was men hiermede gereedof de Zoeloe's3000 man sterkopge wonden door hunne pas behaalde overwinning lijke stem, die een aardig liedje zong, en spoedig daarop het geluid van naderende voetstappen gehoord werd. Hagen lette hier niet op, maar keerde den vroolijken wandelaar den rug toe. Deze echter die nu geheel genaderd was had nauwelijks eenen vluchtigen blik op den diep in gedachten verzonkenen jongen man ge worpen, toen hij staan bleef, zijn liedje afbrak en verrast met vroolijke stem uitriep „Hagen, gij 1 Dat had ik niet beter kunnen treffen 1" Hagen zag op de onweerswolken op zijn voorhoofd verdwenen terstondom voor den heisten zonneschijn plaats te makenen met eenen spmng stond hij overeind. „Seltenstein riep hijterwijl hij zich in de armen des nieuw aankomenden wierp. „Nu heb ik weder hoop! Nu leef ik weder.op! Op be teren tijd hadt gij niet kunnen komenlieve jongen „Des te beter," antwoordde deze. „Wat hebt gij op het hart Voor den dag er mede Als ik helpen zalmoet het spoedig geschieden, want veel tijd heb ik niet over. Eene opdracht van het Opperlandsgerechtshof voert mij in de nabijheid der kleine stadwaar gij uwe tent wilt opslaanot reeds opgeslagen hebt. Op eenen omweg komt het natuurlijk niet aan, als men eenen ouden vriend wil wederzienen daar ben ik 1" „Maar te voet Gij waart anders geen be minnaar van wandelen." „Mijn wagen staat bij het postkantoor een half uur van hier en wacht mij daarHet zoude immers belachlijk zijn geweest voor het kwamen als een zee tegen de zwakke schans aanstormen. Twaalf uren lang weerden Chard en de zijnen hen af, en brachten hun daarbij zóó gevoelige verliezen toedat zij eindelijk ontmoedigd afdropen. Van de Engelschen sneu velden er 17 van de Zoeloe's minstens 350. Bij de koelbloedigheid, het overleg en den kalmen moed die uit Chard's rapport spreken maakt Lord Chelmsford's relaas betreffende de overrompeling te Isandula een nog te treuriger figuur. Over den op groote schaal gepleegden moord aan het Birmasche Hof te Mandalv schrijft men van daar aan de te Calcutta verschijnende Englishman het volgende „De Koning en zijn jonge raadgevers hielden een raadsvergaderingwaarin men tot de slot som kwam dat verdelging het eenige middel was voor eerstgenoemde om zich veilig te kunnen rekenen. Er werd dus last gegeven om onver wijld al de gevangen leden van de Koninklijke familie om 't leven te brengen. Beulen werden gemakkelijk gevonden en bij het vallen van den avond begon de slachting. Daar men het in tusschen minder raadzaam achtteden moord in een enkelen nacht te voltrekken werden de werkzaamheden over eenige nachten verdeeld en voor den eersten nacht een twintigtal slachtoffers aangewezen. Zij werden ter dood toe gemarteld waarbij de. vrouwen een alle schaamtegevoel schendende mishandeling ondergingen. De lijken en stervende lichamen wierp men vervolgens in een grooten vijver van den tuin. Kinderen werden voor de oogen hunner ouders aan stukken gescheurd. Als deze door dat ijsselijk schouwspel genoeg gepijnigd waren werden ze zeiven aangegrepen om een wreeden dood te ondergaan. Prins Meckra moest eerst getuige zijn van de afschuwelijke mishandelingdie men zijn vrouw en kinderen aandeedhij zaghoe zijn bejaarde moeder bewusteloos tegen den grond werd geslagen naar den vijver gesleept en in het water werd geworpen. Hetzelfde lot weder voer, de familie van Tongva de beide Menghi's, de Myodawlono diens beide zoons en de Phawun. De Prinsen werden, in plaats van gelijktijdig met hun gezinnen, het laatst gedood en iu het water geworpen. Londen, 13 Maart. Van den 12n verneemt de Times uit Tirnovadat: het oproer der Tur ken in het district Osmanbazar onderdrukt is. De Times bevestigt de dépêche van Reuter half uur hier heen extra-postpaarden te nemen. Maar nu over u Hoe ver zijt gij met uwe chemische fabriek Van u den beroemdsten Chemicus uit Giesen en Göttingènhoop ik wonderen te beleven En wanneer is er bruiloft met de schoone Louisedie u aan dit kleine van de wereld afgescheidene nest, geboeid houdt Gij ziet, ik lees ten minste uwe brieven, al be antwoord ik ze ook niet." Hage's gezicht verduisterde weder. „Alles gaat slecht," sprak hij zuchtend. „Hoe? De fabriek „Staat nog niet 1" „En de bruiloft?" „Nog ver af! Tamelijk hopeloos?'' „Maar gij hebt mij toch geschreven „Jaja Louize en ik zijn het wel eens maar de vader! De man is zoo ongenaakbaar, zoo trots, zoo hoogdravend, zoo hoog verheven, dat men het met hem niet eens kan worden. Heden heeft hij mij ronduit de hand zijner dochter geweigerd." „Wat is datEn waarom „Omdat hij andere plannen met haar heeft Ik ben hem niet rijkniet voornaam genoeg Louize moet absoluut eenen verren neef huwen, den Hofraad Wilke uit de residentie 1 Dan wil hij de apotheek verkoopen zijne dochter naar de residentie volgenzich zoo mogelijk laten adelen, en eene rol aan het hof spelen Daar haakt hij naar, dat is zijn stokpaardjeen als hij daarop rond rijdt, bekommert hij zich weinig er om, of hij het levensgeluk zijner eenige dochter vernietigt." dat Engeland en Frankrijk geen commissarissen zullen benoemen en over 't geheel niets tot regeling der Turksche financiën zal geschieden zoolang de Porte geen waarborgen voor de on belemmerde uitoefening eener werkelijke controle geeft. Volgens een bericht uit Pesth is de bevolking van Szegedinna Pesth de belangrijkste stad van Hongarijeer niet in geslaagd het gevaar te kecren, waarmede de buiten zijne oevers ge treden Theiss de stad bedreigde. Thans is de laatste dijk bezweken en in breede stroomen ontlast zich het water over den uiteengeslagen dijk heen in de stad de meest uit leem ge bouwde huizen vernielende. Alles vlucht. Ook tfe Pesth heerscht groote ongerustheid. Dag en nacht hadden duizenden handen aan de bevestiging van den dijk gearbeid. Zelfs vrouwen en kinderen hadden medegeholpen en 2000 militairen waren tér assistentie afgezonden. Dit alles is echter te vergeefs geweest. De op gestoken wind heeft waarschijnlijk den laatsten stoot gegeven. Latere berichten melden het volgende De ellende neemt toe. De schepen, die red ding aanbrengen moetenstooten op de puin- hoopen in de straten zoodat redding dikwerf onmogelijk is. Het water stijgt voortdurend. -De 600 vierkante meter, die nog droog is en als een eiland door het water is omringd, wordt steeds kleiner. Door het omslaan eener boot zijn ettelijke vrouwen verdronken. Bij het begin der ramp kwamen 15 Honveds en 20 soldaten om. De staats-spoorweg vervoerde kosteloos 10,000 menschen. Een hevige storm is losge broken de overstrooming staat twee voet boven het niveau van de Theiss. De stad is voor het grootste deel geheel verwoest. Er zijn vele menschen omgekomen; volgens Pesti Naplo zijn omstreeks 1500 huizen ver nield en honderden personen verongelukt. Met energie wordt het reddingswerk voort gezet. Officieele berichten omtrent den omvang der vreesselijke ramp ontbreken nog. Den 10 dezer is in eenige steden des lands de verjaardag herdacht van Mazzini's overlijden, die in 1872 te Pisa gestorven is. Ook zijn ver- „Ah zeide Seltenstein nadenkend „en de fabriek „Daarvan komt ook nietsomdat de oude Dornberg mij zijne dochter niet wil geven „Maar hoe dat zoo Gij hebt immers het geld van uwen toekomstigenzeer vereerden schoonvader niet noodig „Zeker niet maar in zulk eene kleine stad, hangt alles als klissen aan elkaar. De oude Dornberg heeft den burgemeester Rothbart tegen mij ingenomen en nu verkoopt deze mij den grond niet, die in den geheelen omtrek eenig en alleen geschikt is voor den aanleg mijner fabriek en waarvan hij ongelukkig de eigenaar is." „En waarom niet?" „Omdat Dornberg hem heeft voorgebabbeld dat de plaats slechts nadeel zoude hebben bij mijne fabriek. De menschen zouden er door gedemoraliseerd, het aanzien derpverheid zoude er door ondermijnd worden indien het mis lukte zoude de stadskas mij en mijne arbeiders aan den hals hebben Het gevolg isdat de burgemeester zegt„Ik verkoop hem mijne plaats niet 1" en de apotheker blijft er bij; „ik geef hem mijne dochter niet 1" In deze beide punten zijn zij het eens, en de zaken staan zoo, dat ik alle hoop moet opgevenwanneer de lieve God zelf niet tusschenbeiden treedt. Ik zeg u Seltenstein, het is om te vertwijfelen „Men vertwijfelt niet zoo snel, lieve jongen," antwoordde Seltenstein lachende. „Komt tijd, komt raad." {Jforclt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1