Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. scheiden© genootschappen en deputatien van de mocratische vereenigingen uit verschillende plaat sen bijeengekomen, om eene bedevaart.te doen naar zijn graf. Eene deputatie van eene repu- blikeinsche vereeniging te Livorno was vooraf gegaan door eene roode banier. De overheid maande de deputatie aan deze weg te nemen. Dit werd geweigerd. Hierop trachtte de over heid zich met geweld meester te maken van de banier. Beide partijen werden toen handgemeen, waarbij het vlaggedoek in flarden gescheurd werd. Andere voorvallen hadden er niet plaats. Petersburg, 12 Maart. Uit Tashkend werd gisteren gemelddat Mohammed Jakob Khan den troon van Afghanistan bestegen heeft. Het Afghaansche gezantschap ontving van 17 Februari uit Kaboel bericht, dat twee Engelsche bataljons door den Geldha-stam verslagen waren. Zij verloren hunne-gansche bagage, en vluchtten. De inwoners van de vesting Lagma24 werst van Djellalabad overvielen het garnizoen. Alles werd verwoest en geplunderden de komman— dant werd geboeid naar Kaboel gezonden. Onder de Engelschen wasvolgens het zeggen der Afghaneneen paniek uitgebrokenen hun toe stand was zeer bedenkelijk. De Afghaansche troepen te Mazar Sheriff hielden den 28 Februari het doodengebed voor Sliir Alivervolgens wenschten zij den Emir geluk. Het Afghaansche gezantschap zou gisteren van Tashkend vêrtrekkenin gezelschap van de Russische beambten Maleviusky en Ibrahimoff die het tot de Amoe Daria zouden begeleiden. Heden werden door de politie alhier twee geheime drukkerijen ontdekt en al het aanwezige materieel in beslag genomen. Er hadden ver scheidene arrestaties plaats. UITVOERINGEN. TILBURG. Op Maandag 17 Maart, op de zaal van de Liedertafel „Oefening geeft Kracht", bij den heer M. C. Émmen „Place Royale", op het Koningsplein, voorstelling in de Goochelkunst. Tilburg, 15 Maart 1879. In den nacht van Zondag op Maandag werden de bewoners van de buurt Noordhoek alhier in onrust gehouden door een troep losbandige personen, die een vreeselijk geschreeuw en ge tier maakten. Twee agenten van politie, welke daarop waren afgekomen en die de levenmakers tot rust aanmaanden, werden begroet met scheld woorden en beleedigingen. Zij grepen daarop een der belhamels vast om hem in arrest te brengen, doch de overige kwamen met zoo groot getal op hen ingedrongen (er waren ongeveer 20 personen bijeen) dat de agenten den aange houden persoon weer moesten loslaten na met dezen een geruimen tijd te hebben geworsteld, waarbij zij met steenen werden gegooid, zoodat een der agenten gewond raakte. Gelukkig kwam er op dat oogenblik verster king van de zijde der politie en to.-n zag men den troep woestaards spoedig uiteen stuiven en naar alle zijden de vlucht nemen. De grootste belhamel werd echter gegrepen en in verzekerde bewaring gebrachtvele anderen zijn bij de po litie bekend en zullen hunne welverdiende straf, zoo wij hopen, niet ontgaan. Waalwijk, 15 Maart 1879. Van goed ingelichte zijde vernemen wij,, dat de richting voor de lijn Zwaluwe's-Bosch, door den Minister bepaald is als volgt Van Zwaluwe tot Waalwijk de laatste richting, uitgebakend onder den Minister Heemskerk, dus ten Noorden van de molens in "de Kloostersteeg alhier. Vandaar gaat zij in N.-O. richting naar Baardwijk door of langs de Ned. Fabriek van Lederartikelen snijdt den dijk te Baardwijk Westwaarts van den Blanken Wielloopt ver vervolgens door den Buitenpolder, langs het fort bij Doeveren, naar Oud-Heusden. Vandaar langs Herpt, Hedikhuijzen (Haarsteeg buitendijks) ten Zuiden van Engelen naar 's-Bosch. De voorbereidende werkzaamheden zouden met den meesten spoed worden uitgevoerdom de onteigeningswet zoodra mogelijk bij de Kamers te kunnen indienen. Naar men ons mededeelt, bestaat er plan om in onze gemeente eene Boterfabriek op te richten. De veelvuldige pogingen die aangewend worden om de electrische verlichting tot vorstin van den nacht te verheffen hebben reeds hare nuttige zijde, welke daarin bestaat, dat de gasfabrieken wakker geschud worden en deze zich gedwongen zien verbeteringen in te voeren. Aller blikken zijn reeds op de concurrentie te Parijs (zie ons Dommer van 9 Maart 1.1.) gevestigd, terwijl men sedert eqnige dagen te Londen insgelijks proeven ter verbetering der straatverlichting neemt. Laatst genoemde bestaan hierin Op het Waterloo-plein en in een gedeelte van Regent-street heeft men de aldaar tot dusver bestaande 42 gaslantaarns weggenomen en door andere vervangen waarin öen geheel andere brander is aangebracht .terwijl ook de vorm van de lantaarn doelmatiger is. De vroegere gasvlammen hadden een lichtsterkte van negen Engelsche standaard-kaarsen en ge bruikten 2V2 hub. Eng. voet (71 liter) gas per uur. Van die 42 lantaarns heeft men 36 voor zien van eene bijzondere soort brander, die 19 kub. Eng. voet (542 liter) per uur gebruikt, terwijl de vlam eene lichtsterkte heeft van tachtig standaardkaarsen. Van de overige zes heeft men er 4 voorzien van een brander, die per uur23 kub. Eng. voet (656 liter) gas gebruikt, waar door een vlam verkregen wordt' van honderd standaard-kaarsenterwijl de beide overige (tus- schen het Athenaeum en de United Servië Club geplaatst) eenen brander hebben die 45 kub. voet gas pér uur gebruikt en met de lichtsterkte van twee honderd standaard-kaarsen brandt. Zoo wel voor de oude als voor de nieuwe verlichting wordt daar Cannel-gas gebruikt. De kosten van deze verlichting (te zamen 3680 kaarsen sterk) bedraagt per uur voor de 42 lantaarns f 240 den gasprijs nemende op 9 ct. per kub. meter. De kosten der electrische verlichting te Parijs was (zie ons nommer van 9 dezer) f 0,375 voor de practische lichtsterkte van elf gasvlammen elke vlam a vijftien kaarsenzoodat na dien prijs de lichtsterkte van 3680 kaarsen verkiegèn wordt door de uitgave van ruim f 8,30. Om eene juiste vergelijking van de kosten te hebben, moet men echter den prijs van het electrisch licht op minder dan de hefft reduceeren en nemen wat men in dit proefjaar te Parijs per bougie en per uur betalen zal, n.l. 15 cent, en dan heeft men dat de lichtsterkte van 3680 kaarsen te Londen (door gas verkregen) betaald wordt met f 2,40 en te Parijs (door electriciteit verkregen) met f 3,32. De bekende ijzergieterij van de firma Christi, Nolet en de Kuyper, te Delfshaven, heeft gevaar geloopen door brand vernield te worden. De r.achtpolitie werd den reeds onstanen brand ge waar en slaagde er in, met behulp van een paar werkliedenhet gevaar meester te worden. Volgens een Haagsche berichtgever van de Midd. Ct., zou het tegenwoordig niet al te best- gesteld zijn met de kapel van de grenadiers en jagers. Na den dood van Dunkier was de heer Völlmar zijn opvolger als dirigentmaar nu is deze ook reeds geruimen tijd door ongesteld heid verhinderd de repetitiën en uitvoeringen te leiden. Deze taak wordt nu eens aan dezen dan aan genen toevertrouwd hetgeen natuurlijk aan eenheid van opvatting en samenspel afbreuk doet. Daarbij gaat reeds een executant-solist bij den heer Hutschenruiter over en worden van verschillende kanten pogingen in het werk ge steld om ook anderen naar elders te trekken. Omtrent den brand welke een deel van Hongkong heeft verwoestschrijft een ooggetui ge:" Wij hebben een jaar vol ongelukken in Mei de verschrikkelijke wolkbreuken een maand la ter de aardbevingen nu de ergste brand die ooit in Hongkong heeft gewoed. Van het dak mijner woning zag ik dat onderscheidene huizen in brand stonden. ,>De rij van heuvelen, waarop de stad gebouwd isbood een fantastisch schouwspel aan. Het leven het geschrei en hulpgeroep het gekraak van invallende daken nam steeds toe. Tegen 4 uur in den morgen hoorde ik de eerste ont ploffing - men begon de huizen in de lucht te laten springen. „Ik verliet mijne woning en ging de straten doordie weinige uren later mede een prooi der vlammen zouden worden. Overal kwam ik luchtelingen tegen die met hunne geredde ha ve een goed heenkomen zochten. De straten waren nu zoo licht of het dag was en van tijd tot tijd dreunde de grond door de ontploffingen; huis voor huis werd door de ingenieurs op de bedreigde punten in de lucht geslingerd. Nie mand had de verantwoordelijkheid willen op zich nemen om de rijen der Chineesche huizen in de lucht te laten vliegen; daardoor ging een kost bare tijd verloren tot eindelijk de gouverneur kwam die de vernieling der huizen beval. „Ik was met een vrienddien ik tegenkwam, in een tuin gegaan om wat uit te rusten toen eenige vluchtelingen zich bij ons voegden met het bericht, dat het huis van den eersten ma gistraat in brand stond. Dat was een verschrik kelijke tijding. Als het magistraatgebouw ten gronde giugdan was het ook gedaan met het hospitaal en de gevangenis. Ik ijlde naar het bedreigde punt. Toen ik het troepen-cordon bereiktezag ik voor mij de uitgebrande vier muren van het hospitaal en de ruïnes van acht andere groote gebouwen. De gouverneur zeide mijik moest het hospitaal laten springen om de gevangenis te redden. Fluisterend voegde hij er bij: God weet wat ik nog doen moeter be vinden zich ongeveer 1000 gevangenen in het gebouw. „Plotsaling deed zich trompetgeschal hooren. Alles terug! klonk het. Tegelijkertijd ijlden de genie-officieren die de lonten hadden ontsto ken uit het aan de gevangenis grenzende ach tergebouw van het hospitaal. Een oogenblik later had de uitbarsting plaats. Nu volgde een gedrangwaarvan ik aanvankelijk de reden niet begreepsoldaten maroheerden en luide bevelen klonken door de lucht: Verder terug! men brengt de gevangenende bajonetten op 't geweer Weldra volgde een stoet van ongeveer 100 ge ketende gevangenendie midden door de me nigte werd getransporteerd. Nu was de benrt aan de Oostersche Bank. Toen ik daar kwam, zag ik het gebouw door kostbare tapijten die voortdurend nat gehouden werden bedekt. In het binnenste van het gebouw werden boeken en papieren in brandkasten geborgen het papie ren geld in cassettes gelegd en onder militarie bedekking naar de haven gebracht en op stoom- booten in bewaring genomen. -Ten 6 ure in den avond kwamen de vlam men uit gebrek aan voedsel tot staan geheele wijken waren vernield en 't geheel bood een tooneel van jammer en ellende als slechts zel den voorkomt. Het waren geen hutten maar solide groote gemetselde gebouwen die bij hon derden tegen den grond lagen. In den nacht van 10 op 11 dezer, ten ongeveer half twaalf ure barstte te Heggege meente Schinnen een hevige brand uitdie in weinig tijds zeven hnizeu met aangrenzende stallingen in de asch legde. De oorzaak is on bekend. Onder de afgebrande perceelen zijn er ook welke niet verzekerd zijn. Dezer dagen werd melding gemaakt van een onverbeterlijken dronkaard te Assendie reeds ontelbare malen wegens openbare dronken schap veroordeeld was en gevangenisstraf onder gaan had. Te nauwernood was de man dezer dagen uit de gevangenis ontslagen of hij maakte zich weder aan misbruik van sterken drank schul dig zóó zelfs dat zijne vrouw de hulp der politie moest inroepen. Maandag-avond is in de Jacob van Campen- straat te Amsterdameen werkman van een stelling gevallen met het deerniswaardig gevolg, dat de man met gebroken armenbeenen en ribben naar het gasthnis moest gebracht worden. Tol groote verwondering van de geneesheeren zijn de levensgeesten in het half verpletterde lichaam nog niet uitgedoofd. Om den tegenwoordigen toestand van den handel in Londen te schetsen deelt het satirisch weekblad Fua mede dat een der kantoorbedien den van een koopman om verhooging van 2 shilling per week vroeg. „Dat gaat niet in deze slechte tijden", zeide de patroon „maar ik kan wat voor u doen ik maak u tot mijn com pagnon". De bediende bleef liever in zijn oude positie. Uit Gorredijk meldt men In den avond van den 4den dezer begaf zich zekere W. naar de woning der wed. J. De Jong te Jubbega, bij wie hij vroeger in den kost was geweest. Toen de drie kinderen der weduwe, die alleen te huis waren hem de deur niet wil den openenheeft hij door inbraak zich toe gang weten te verschaffen tot het achterste ge deelte der woning-en isna de kindere.n be dreigd te hebbenweer heen gegaan. Kort daarop sloeg de vlam uit het. huis, dat met het grootste gedeelte van den inboedel verbrand is. Nadat het hem eenige dagen gelukt was zich verborgen te houden is hij door de justitie ontdekt en te Heerenveen in arrest gebracht. Oisterwijk. Woensdagavond werd alhier zekere vrouw op straat aangevallen door 4 of 5 haar onbekende personen welke haar op eene vree- selijke wijze toetakelden. De oorzaak hiervan is onbekend men vermoedt dat bedoelde per sonen de verkeerde voorhadden. De politie heeft de zaak in handen en het is te hopen dat de onverlaten hunne straf niet ontgaan zullen. Drunen, 14 Maart. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de lijn Zwaluwe's-Bosch zoover van Drunen Nieuwkuik en Vlijmen aangelegd wor den dst deze aanzienlijke plaatsen er weinig of geen gebruik van zullen kunnen maken en dan veel méér belang zouden hebben bij de watervrije ophooging van den Prov. weg 's Bosch- Vlijmen en de opheffing van den Overlaatdie nog steeds den Prov. weg DrunenBaardwijk voor voetgangers onbruikbaar maakt. Vlijmen, 11 Maart. Voor zoover de lande rijen in deze en de naburige gemeenten Nieuw kuik en Haarsteeg daarvoor geschikt zijn wor den deze met kracht bewerkt. De groote op brengst die jaarlijks door vruchtenteelt wordt verkregen doet de landbouwers besluiten van de hopteeltdie in de laatste jaren weinig voor deel afwierp, af te zien vooral op frambozenteelt schijnt men zich bijzonder te gaan toeleggen. Naar men wil zal zich in deze gemeente eene firma vestigen tot aankoop van groenten en fruit. Vrijhocven-Capelle 14 Maart. Gisteren is alhier door den wachtmeester der Marechaussee onderzoek ingesteld, naar eene poging tot brand stichting bij een ingezetene dezer gemeente, welke poging moet verijdeld zijn geworden, door dien de bewoner van het huis toevallig ter plaatse kwam, waar brandbare stoffen waren neergelegd. De knecht J. A. B.die reeds 4 jaren bij bedoelden bewoner in dienst was geweestis als verdacht van deze misdaad, die hij ook reeds bekend moet hebben, onder geleide in de ge vangenis te Waalwijk overgebracht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). terwijl het niet onmogelijk is dat het ook de aandacht der Regèering heeft getrokken, aange zien van goed ^ingelichte zijde wordt vernomen, dat Vrijdag 7 dezer nog niet was uitgemaakt of er publieke aanbesteding al dan niet zou plaats hebben zoodat thans eene replique noodig scheen die wij vinden in de N. Sott. Ct. van 9 dezer. Men weet niet waar men zich bij het lezen van dat stuk meer aan moet ergeren aan den overdreven bombast dan wel aan den bijtenden spot. Voor oningewijden heet het daar toch niets meer of minder, dan dat de geheele I.angstraat- sche schoenenproductie opgaat uit de Nederl. fabriek van lederartikeleo of duidelijker uit de door stoom gedreven schoenenfabriek, onder directie van den heer Z.alsof men in Waalwijk c. a. op dat gebied niets meer kan zien of leeren, als men in opgemelde fabriek is geweest. T' his om the klaaagen 1 Het is intusschen niet zeer eervol voor de chefs van zoo menigte onzer schoenfabrieken, waar meer gefabriceerd wordt dan door dëri heer Z. mannen door en door in hun vak ervaren waarvan zij in menig opzicht blijken gaven evenmin als voor onze fabriekanten, die grijs ge worden zijn onder de jarenlange leverancie van militair schoeisel, dat afgevaardigden der Hooge Regeering toevallig in handen vielen en voorge licht moesten worden van Heeren, die persoonlijk geen jota van schoenfabricatie verstaan. De bedoeling van den Minister is prijzens waardig en goed gekozen ook van H. H. Afge vaardigden mag men geen kwade trouw veron derstellen doch het valt niet te ontkennen dat genoemde Heeren aan den leiband als zij liepen van de H. H. Z. Co.in de plaats van hun doel te bereiken alles zorgvuldig is uit de neus gehouden en zij met voorbedachten rade niet zijn in kennis gebracht met andere fabrikanten. Hoe valt het anders te rijmen dat zij op 2 looierijen werdeu gebracht, waar uitsluitend paar- denleer wordt bereiddat nimmer aan militaire schoeisel wordt gebruiktterwijl bij den heer Ficq niets dan zoolleer wordt vervaardigdhoe was het anders mogelijk, dat de heeren niet eens onze andere 3 machinale fabrieken bezochten om niet te spreken van nog menige bandfabriek, waar 30 tot 80 werklieden in dienst gevonden worden daar behoeven geen schoenmakerijtjes met of zonder stoom voor te worden opgezocht. Wanneer HH. afgevaardigden ook de mede voorlichting hadden ingewonnen bij mannen van ervaring als de heeren Van der Heijden Du- moulin Adriaanse Pirard enz. als zij eenige der voornaamste looierijen hadden bezocht waar artikelen, benoodigd voor militair schoeisel wor den vervaardigd, wanneer zij ook eens een bezoek hadden gebracht aan onze door stoom gedreven drijfriemenfabriek var. de HH. V. d. Heijden Verwiel, aau de zoo ruimschoots voorziene leder magazijnen van de heeren Fano Van Loon en Rubbeus Kievitsdan zouden zij 11a 10 dagen toevens op het gebied van lederindustrie heel wat vierkanter beslagen te 's-Hage zijn terugge keerd dan na met een Engelsch of Duitsch mes paardenleer te hebben zien schaven. Ende zij die zich thans bezwaard gevoelen wordt ten slotte in de N. R. Ct. gezegd, zullen eerdaags gelegenheid hebben bij de aanbesteding hunne krachten te meten. Begrepen 1 Waalwijk, 14 Maart 1879. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een plaatsje in Uw blad teneinde nog het volgende onder de oogen van het publiek te brengen. UEd. Iho. Dienaar, X. Ieder Waalwijksch industrieel waaronder men in het onderhavige geval gerust onze twee naburen mag rekenen heeft voorzeker geheel en al ingestemd met het ingezonden stuk in uw nummer van 27 Februari, dat eene rechtmatige reclame inhield over het bezoek van H.H. Af gevaardigden van verschillende Departementen, tot onderzoek inzake het fabricceren van schoe nen en leder. Had zich nu maar geen enkel groot blad ver waardigd dat artikel uit een locaal blaadje over te nemen, dan was alles in den doofpot gesmoord en onze klachten als zoovele stemmen in de woestijn gebleven. Het Dagbl. v. Z. E. vond het te merkwaardig om het niet onder het oog zijner lezers te brengen, Gemeenteraad van Tilburg. OPENBARE VERGADERING van Woensdag 12 Maart, voormiddags 10 ure. Tegenwoordig alle leden uitgenomen de heeren Kerstens ErasVan Roessel en Smulders. De Secretaris doet lezing der notulen van het verhandelde in de vorige vergaderiug die daarna worden goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel lo. Missieve vanwege H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlandenhoudende innigen dank voor de door den Raad betoonde gevoelens van deelneming bij het zware verlies van Haren Doorluchtigen Gemaal. Aangeuomen voor ken nisgeving. 2o. De geloofsbrieven van het benoemde li<L van den Gemeenteraad J. B. Brouwers. Dep worden door eene commissie onderzocht en in orde bevonden op voorstel der commissie wordt beslist tot toelating. Conform besloten. 3o. Besluit van den heer Commissaris des Konings van 15 Januari, waarbij tot lid van het Collegie van zetters is benoemd de heer A. van Roessel en zulks ter vervanging van wijlen de heer C. de Wijs. 4o. Besluit van heeren Ged. Staten van 16 JanuariG. no 100, houdende goedkeuring der Gemeentebegrooting voor den dienst 1879. Deze beide stukken worden aangenomen vooi kennisgeving. 5o. Geeft de Voorzitter mededeeling van het geen sedert de laatste vergadering door den Commissaris des Konings, de Commissie uit de Gedep. Staten en de Afgevaardigden uit de Ge meentebesturen van Breda OosterhoutTilburg, Dongen en Helmond is verzocht en welke be sprekingen met Z. E. den Minister van IV ater- staathandel en Nijverheid hebben plaats ge had om te verkrygen dat het geprojecteerd scheepsvaartkanaal van Venlo naar het Hollandsch Diep door het Rijk gemaakt worde. Dat de Minister wel genegen is aan de Provincie eene ruims bijdrage tot het tot stand komen van dat kanaal voor te dragen, doch om verschillende redenen dat werk niet door het Rijk kan doen uitvoeren. Op voorstel van den Voorzitter wordt eenparig besloten opnieuw bij de Staten aan te dringen dat de Provincie zich met de uilvoering daarvan belast.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2