Duitsehland. Oostenrijk. BINNENLAND. Italië. Rusland. Burgerlijke Stand. Uit de geschiedenis van de epidemieën is de Spessartin Beieren bekend als een streek waar zich van tijd tot tijd hongersnood met al zijne gevolgen voordóet. Het honger- en typhus- jaar 1847 o. a. heeft daar een treurige befaamd heid verkregen. Op dit oogenblik heerscht daar weder een vreéselijk gebrek doordien er de laatste aard appeloogst mislukt is. Men tracht in Beieren de hulpbehoevenden te helpen, maar vreest, dat de hongertyphus ook nu weder vele slachtoffers zal maken. De sergeant van het garnizoen te Würz- burgdie onlangs met eene patrouille een be schonken student naar de wacht brengend, dezen doodschootomdat hij eene poging scheen te willen doen om te ontsnappenis door den krijgsraad vrijgesproken. Dit vonnis zal zeker in vele kringen van Duitsehland groote veront waardiging te weeg brengen. Te Szegedin of liever waar die stad vroeger stond begint het water aanmerkelijk te vallen zoodat men nn beter 'de menschen kan redden. Het instorten van huizen echter houdt nog steeds aan. Voor de andere bedreigde plaatsen in het Theiss-dal schijnt geen groot gevaar meer te bestaan. De burgemeester van Szegedin schat het getal dooden op verscheidene duizenden en wijt de ramp deels aan de zorgeloosheid der bevolking, deels ook aan de weinige voortvarend heid der regeeringdie niet in tijds voor sche pen en vlotten zorgde. Thans worden op groote schaal maatregelen genomen. Schepen, stoompompen en ander hulp- materieel wordt in menigte afgezonden. Verder worden hier en daar schutdammen opgeworpen. Szegedin, 17 Maart. De keizer is aangekomen en door het nog in leven zijnde en aanwezige deel der bevolking met geestdrift ontvangen. Z. M. heeft per schip de puinhoopen bezichtigd. Tot heden werden 23000 personen in veilig heid gebracht. Aan levensmiddelen is geen gebrek. genoodzaakt is de militaire macht te hulp te roepen. Van toen af vlotte het werk beter, maar nog steeds was er groot gebrek aan gereedschap. Eindelijk haalde men nog een vijfjarig kind en eene vrouw voor den dag, beiden zwaar gewond. Dat was al wat men heeft kunnen redden. Nog twee vrouwe- en vier kinderlijken werden later gevonden. Het Italiaansch Ministerie heeft bij de Kamer eene nieuwe kieswet ingediend. Men wordtvol gens dit ontwerp, op 21 jarigen leeftijd kiezer. In beginsel heeft de Ministerraad besloten tot aankoop der spoorwegen. Opnieuw'is in Rusland een nihilistische aan slag gepleegd. Een kolonel der gendarmerie te Odessa is in zijne woning geworgd. Naast het lijk vond men een met rooden inkt beschreven papier, waaruit bleek dat de misdaad gepleegd was «op last van het revolutionaire Comité. Uit Astrakhan wordt geroeid dat alleen Se- litrenaje wegens de pest nog in staat van afzon dering wordt gehouden. Te St. Petersburg werden gelijk de tele graaf reeds melddetwee geheime drukkerijen van revolutionaire geschriften ontddkt. Het be langrijkste heeft de telegraaf echter verzwegen die drukkerijen werden namelijk ontdektin Rijksgebouwen Een vreeselijke ramp heeft de stad Mohilew aan den Dnjestr getroffen. De stad is tegen de helling van eenen berg gebouwd aan den voet daarvan stroomt_.de Dubrobeuka, een bergstroom, tot welks oevers zich de huizen der stad uit strekken. De woningen van het onderste gedeelte der stad zijn meest allen bouwvallig, zoodat elke zware storm ze doét waggelen. Elk oogenblik stond het instorten te bevreezen. Breekt hier brand uitzoo is alles reddeloos verloren. De noodigste reparatien bestonden daarin, dat men rondom een of ander der huisjes een paar schoppen aarde opwierp of het dak met oude planken op lapte. Ten overvloede hadden de bewoners van het hooger gelegen gedeelte de gewoonte aange nomen hun vuilnis eenvoudig langs de helling naar beneden te werpen. Deze vuilnis vormde langzamerhand eenen waldie hoe langer hoe hooger werd. De aanden voet van den berg huizenden zagen dit rustig mede aan. Eindelijk gebeurde het onvermijdelijke. Deze wal stortte in en bedolf onder zich drie huizen. Levend begravenIn menigte snelde men naar de plaats des onheilsde politie en de brandweer waren dadelijk ter plaatsemaar er heerschte groote wanorde, geschreeuw, gekerm, radeloos heid. Eindelijk begon men te graven, doch er was gebrek aan schoppen en spaden. En waar moest men aanvangen Eindelijk had men de daken ontbloot en afgebroken. Nu stond men op den zolder. Men beging de onvoorzichtigheid van boven in de bedolven woningen te dringen in plaats van ter zijde, om zoo de nog levende personen te genaken. Door den zwaren druk dien al die lieden op de zoldering uitoefenden braken de draagbalken en de opgehoopte aarde stortte in de lager gelegen vertrekken op de zich daar bevindende personen. De politie spande alle pogingen tot redding in doch de aandringende menigte hinderde haar in haar werk. Eindelijk vernam men mensche- lijke stemmen uit de puinhopen. Haastig werkte men voort. Plotseling verschijnen twee vrou wenhanden die een kind omhoog houden. Men neemt het kind aan de toeloop wordt al groo- ter en grooterdaar verdwijnen de opgeheven handen weder, de nauwelijks gemaakte opening had zich weder gesloten. Langzaam vordert de arbeid. Het nieuwsgierige volk is niet ie bewe gen zich op een afstand te houdenzoodat men Waalwijk, 19 Maart 1879. Het aandeel te leveren in de lichting der Nationale Militie van 1879 bedraagt: voor Tilburg 73, Waalwijk en Besoijen 6, Baardwijk 4, Drunen en Nieuwkuik 10, 's Gre- velduin- en Yrijhoeve-Capelle 6, Loonopzand 18, Waspik en 's GraVemoer 11, Oosterhout 23. Volgens de thans vastgestelde kiezerslijsten zijn er in onze gemeente 260 kiezers voor den Gemeenteraad, voor de Prov.Staten 166 en voor de Tweede Kamer der St. Generaal 167. Den 14 April zal ten behoeve van het leger in het centraalmagazijn van kleedinguitrusting enz. in Amsterdam worden aanbesteed de leve ring van 60.000 M. donkerblauw ordinair laken, in 15 perceelen ieder van 4000 M. en 20,000 M. lichtblauw ordinair laken in 10 perceelen ieder van 2000 M. Op verzoek van eenige leden (Israëlieten) van het Nationaal Leder-Industrie-Bond, die gaarne de Algemeene Vergadering wenschen bij te wonen en door de Paaschfeesten daarin ver hinderd zijn achtte het Bestuur van het Bond het zich tot plichtofschoon met leedwezen die vergadering nogmaals te verdagen. Daar echter de publieke aanbesteding van het militaire schoeisel reeds 11 April a. s. plaats vindtheeft het Bestuur de Algemeene verga dering nu definitief gesteld op Zondag 30 Maart. Een werkelijke telegraaf of „ver-schrijver" isvolgens het Engelsche tijdschrift Nature door den bekenden werktuigkundigen ingenieur E. A. Cowper uitgevonden. De magnetische stroom brengt bij deze machine werkelijk het handschrift van den schrijver op alle mogelijke afstanden over. Als men b. v. te 's-Hertogen- bosch- op het kantoor schrijftzou men te Amsterdam een pen in beweging brengen die een volkomen gelijkend afschrift maakt van wat men in "'s Bosch op het papier bracht. De re dacteur van Natureheeft het instrument zien werken en verzekert dat de zaak even verrassend is als de telephoon. Een specimen van het ge leverde schrift is in het tijdschrift opgenomen. - Te Londen werd .den 12n Maart een nieuwe telephoon van lidison beproefd. De voornaamste wijziging isdatin plaats van een strook papier een cylinder wordt gebruikt van kalk waarbij een chemisch preparaat ge voegd is. De cylinder wordt vochtig gehouden. Een tweede wijziging isdat het diaphragne niet meer uit twee punten van platina bestaat waardoor de omwenteling stoottemaar dat de omwenteling thaus"zonder stooten plaats heeft. Bij de proefneming "bleek, dat op een afstand van 900 yards langs den telegraafdraad de woordenduidelijk gearticuleerd en met het timbre van des sprekers stem werden gehoord op tien a twaalf voet afstands van het instrument. Uit goede bron wordt aan de N. Br. Ct. medegedeelddat de heer Leopold Mertens uit Brusselhet plan heeft opgevatom binnen kort te komen onderhandelen over het aanleggen op uitgebreide schaal van tramivegen, loopende van Breda naar de omliggende plaatsen. Men weet dat de heeren L. Mertens en Einet, inge nieurs te Brusseldergelijke plannen reeds op groote schaal in het Noorden des lands uitvoeren, en dat zij ook de uitvoerders zijn van den tramweg Utrecht—Zeist—Driebergen. Het in eigen beheer door het Bestuur der gemeente Deurrie gegraven wordende kanaal door de Peel nadert zijne voltooiing. In het afge- loopen jaar is het kanaal op Noordbrabandsch grondgebied met 4302 meter verlengd. Daar voor werd uitgegeven een bedrag van ruim f 69000. In den loop van dit jaar stelt men zich voor het kanaal te voltooien en wel tot de draaibrug in den Staatsspoorweg nabij het station Helenaveen. De kosten hiervan zullen vermoe delijk nog f 35000 bedragen. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch Indië dd. 16 Maart worden de troependie in de XXII Moekim gelegerd zijn nog steeds door de weers gesteldheid verhinderd om de operatiën uit te voeren die na de vermeestering van Moentassih en de onderwerping van Habieb Rachman en Toekoe Moeda Bait nog noodig zijn geacht tot fnuiking van het verzet der vijandige hoofden in Atjeh die zich in den laatsten tijd vooral in de XXVI Moekim vereenigd hebben. Ten gevolge van de aanhoudende regens en over stroomingen stond het terrein nog gedeeltelijk onder water of was hët voor de artillerie te drassig. Men heeft er zich dus toe moeten bepalen verkenningen te doen en aan de ver beteringen der wegen te werken. De gezond heidstoestand der troepen in de XXII Moekim wordt niet ongunstig genoemd. Een gedeelte der rijks-sieraden van de vroegere sultans van Atjeh is door Toekoe Moeda Bait aan onze autoriteiten ter hand gesteld. In de onderhoo- righeden heerscht rust. Uit de onderzoekingen van dr. Giovanni Cabiadis die in 1876 en 77 de pest in Meso- potamie heeft leeren kennen en thans aan de Wolga vertoeftblijktdat er weinig gevaar m i steekteen pestlijder aan te raken maar dat het verblijf in eene besmette woning gedurende eenigen tijd het gevaar teweeg brengt. Korte eii herhaalde bezoeken bij pestzieken zijn weinig gevaarlijk. Vandaar dat doctoren heelmeesters en oppassers .vrij blijven. Cabiadi3 zelf onder vond niet het minste letselofschoon hij met bijna twee duizend pestlijders in aanraking is geweest. In de nabijheid van Heerlen zijn dezer dagen een aantal urnen, potjes, lampen en mun ten uit den Romeinschen tijdbenevens eenige stukken van zwart terra cotta gevonden. Het gemeentebestuur van Heerlen heeft deze voorwerpen aangekocht. Door den te Doorn gestationeerden briga dier der rijksveldwachtL. Koudijs is in de vorige week Evertje Harskamphuisvronw van Willem Wouterse wonende in die gemeente betrapt op het vervaardigenuitgeven en in omloop brengen van valsche halve en kwart guldens. Uit Helmond schrijft men Zondagmorgen omstreeks 10 ure brandde hier eene boerderij af in de buurtschap Buiderseind. Daar al de buren naar de kerk waren en er een flinke wind woei, was eraan geen" blüsschen té denken. Een paard, zeven koeien en een varken met 12 jongen, benevens al het gereedschapzijn ver brand. Toen een der Helmondsche spuiten op het terrein verscheen was er reeds niets meer dan een puinhoop te zien. De oorzaak is on bekend. De beroemde schaakspeler prof. Anderssen, te Breslau, is laatstleden Donderdag overleden. Zondag is in de nabijheid van Yaassen een boerenhuisbewoond door twee gezinnen, afgebrand. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegevendat een brandende petroleumlamp met het stroo in aanraking is geweest. Een vrouw van 80 jaar zou in de vlammen zijn omgekomenzoo niet een der bewoners haar met levensgevaar had gered. Een groot gedeelte van den inboedel, alsmede een groote voorraad linnen en vlasbehoorende aan het van ouds aldaar bestaande spinfonds, is verbrand. De 57-jarige vrouw van een tuinman te Zwolle vielruim 14 dagen geleden bij het scheppen var. een emmer water voorover in den regenput, waaruit zij door haar man werd gered. Na dien tijd leed zij aan duizeligheid. Toen nu in het begin dezer week haar 14,-jarig doch tertje haar in huis miste en ging zoekenvond zij de vrouw met den gieter in den regenput liggen. Zij werd er terstond uitgehaald doch had reeds opgehouden te leven. Bij het schep pen van een gieter water schijut zij weder door duizeligheid overvallen en zoo in den put ge stort zijn. In het kamp der Zigeuners, die zich thans in Limburg ophouden, werdterwijl het buiten Maastricht was gelegerd, een kind geboren. De kleine werd van het hoofd tot de voeten dik met vet en olie ingesmeerd en toen boven een houtvuur goed ingedroogd. Ook een sterfgeval viel, kort geleden in de buurt van Luik in het Zigeunerkamp voor. De doodc werd op het algemeen kerkhof rechtop in zijn graf geplaatst, in de eene hand een kam in de andere een stuk zeep houdende, terwijl buitendien elke hand nog een twee-francs-stuk bevatte. Uit deze bij zonderheid blijkt, dat de Zigeuners eerst na hun dood werk van hun toilet maken. Naar men in de «Revue de Dauphiné» leest, is te Grenoble een werkman, Reymer ge naamd, tengevolge van eene aardstorting in een put begraven. Men kon door middel van een gatter lengte van 20 en ter wijdte van 10 centimeter, met hem spreken, hem voedsel kaarsen en lucifers doen toekomen. Steeds bleef iemand in zijne nabijheid om hem moed in te spreken, terwijl men arbeidde om hem te ver lossen. Hij stond met de voeten in het water en had eene ledige ruimte van 30 centimeter boven zich. Bij de afzending der laatste be richten roerde zich de ongelukkige met groote heftigheid wegens gebrek aan- lucht, zoodat men voor zijn leven vreesde. Een geneesheer schreef een slaapmiddel voor, en men arbeidde met in spanning van alle krachten om Reymer te redden. Blijkens bericht uit Weenen is in de kazerne te Kolin waarin de manschappen en êene kompagnie van het 12de Boheemsche veld- jagersbataljor. zijn gehuisvest, de typhus uitge broken. Er waren reeds 60 lijders. Bij het onderzoek naar de oorzaken van deze locale epidemie is gebleksn dat slecht drinkwater als de oorzaak moet worden beschouwd. De trein die Zondag-ochtend 10.55 ure van Boxtel naar Wezel vertrokis op ongeveer li/4 uur van eerstgenoemd slation aan een groot trevaar ontsnapt door de oplettendheid va® de vrouw van een wachter. (Haar man was gerequi- reerd om dienst te doen voor een ongestelden wachter nabij het station Schijndel). In de nabijheid van haar wachthuis was de kop van een rail over eene lengte van ongeveer 46 cM. aan den hals afgebroken. Bij nadering van den trein gaf zij „onveilig" hetgeen door conducteur en machinist gelukkig spoedig werd opgemerkt, zoodat de trein op omtrent 60 M. van het ge vaarlijke punt tot staan kwam. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld waarop dadelijk naar een nabijgelegen wachthuis werd terugge- stoomd om een nieuwen rail te halen die in een oogenblik was gelegd zoodat de trein na een oponthoud van p. m. 20 minuten zijn weg kon vervolgen. Te Ylissingen is door de ambtenaren der in- en uitroerrechten bij de aankomst van de mailboot een passagier aangehouden, bij wien na onderzoek onder zijn kleeren verborgen gevonden werden een vijftiental gouden en zilveren horloges, een partij sokken en eenige kleinigheden. Deze voorwerpen zijn door defambtenaren in beslag genomen en tegen den invoerder werd proces verbaal opgemaakt. Te 's-Gravesande is een meisje van 3 jaar, dat zonder toezicht aan het spelen was in de nabijheid van een slootdaarin geraakt en ge stikt. De volgende oplichterij is te Amsterdam voorgekomen. De secretaris van de vereeniging «Hulpbetoon aan armen" ontving de bons waar op brood of turf was afgegeven terug. Hij ver scheurde die bons en wierp de stukken weg de dienstbode verzamelde die stukjes, bewaarde ze en gaf ze aan hare moeder. De moeder zocht de stukken uitlegde ze netjes naast elkander, zóó dat ze een geheele bon uitmaakten en plakte daarop de stukjes op een papier en ontving daarop de brooden of turf. Het bedrog werd spoedig ontdekt. Een aardig staaltje, hoe Cetewayo, koning der Zoeloesmet zijne onderdanen om gaat wordt door een reizigerdie Zijne Majes teit voor eenigen tijd opzochtmedegedeeld. Het gesprek liep o. a. ook over 's Konings om geving en macht. «Ik kan met mijne lieden alles doenwat ik wil'*, zeide de Koning. Tot bewijs daarvan liet hij dertig Zoeloes komen en gelastte hun een levenden leeuw te brengen. Zij gingen daarop heen en vijftien hunner kwa men binnen eene week terug, een levenden leeuw gebonden met zich voerende. De overige vijftien waren op deze jacht gedood. Het bewijs was alzoo geleverden Cetewayo liet daarop den leeuw dooden. (Ui B.) Uit Kirkcaldy in Schotland wordt van den 14den bericht, dat aldaar een der zwaarste sneeuwstormen plaats vond van den gansclien winter. Gedurende de laatste 18 uur heeft het met verblindende buien doorgesneeuwd en is er nog geen afneming te bespeuren. De Sneeuw ligt overal meer dan 10 Er.g. duimen dik en men vreest dat op sommige plaatsen de wegen onbegaanbaar zullen zijn. De scheepsvaart op de Firth of Eorth wordt door de dikke sneeuw jacht zeer belemmerd. In Dumbarton is zooveel sneeuw gevallen dat het op sommige plaatsen verscheidene voe ten hoog ligten het sneeuwt nog onophoudelijk door. Alle arbeid in de open lucht is ondoen lijk en het spoorweg verkeer is' op sommige plaatsen gestremd. De landbouwer L. Simons te Bracht reed Donderdag een voer mest naar het land. Doordien een wiel van de geladen kar over een mesthoop ging, viel de kar op zijde. Het paard viel Fnsgelijks en wel op den voerman die in den weeken grond gedrukt werd en zijn dood onder het paard vond. Uit sommige plaatsen van ons land ver neemt men dat de ooievaars reeds hunne zo- merkwartieren betrekken. Blijkens berichten van 8 Maart jl. nam de epidemie van tijphus recurrent te Breslau zeer toe. Er waren reeds omstreeks 100 lijders onder welke 61 bedelaars die uit andere plaat sen van Silezie derwaarts waren gekomen. Door de politie ie Goes is gevankelijk naar het huis van arrest overgebracht zekere P. De H., als verdacht van den brand gestoken te hebben in een klamp hout en stroo aan den dijk van Baarland. De Goetche Ct. meldtdat er van den An- na-Erisopolder eene oppervlakkte van omstreeks 9000 M2 grond is weggevallen. In den Haag werd eenigen tijd geleden door den Heer ten K. eene som van f 4000 uit zijn brandkast vermist. Het onderzoek der po litie, aanvankelijk in verkeerde richting ingesteld, heeft thans aan het licht gebrachtdat twee dienstmeiden van den bestolene, de schuldigen zijn. Bij de familie van een der dienstboden werd huiszoeking gedaanen daar vond men in de kousdie de zoon des huizes droegnog een som van f2000 aan bankpapier. De rest was opgemaakt aan uitstapjes verteringen, gou den snuisterijen enz. Zaterdag-avond heeft te Rotterdam een polderwerker eene vrouwnaar het schijnt uit minnenijd met een mes zulke wonden toege bracht dat zij terstond dood was. De dader is onmiddellijk aangehouden. Van 8 tot en met 14 Maart 1879. TILBURG. BevallenAnna Maria Broekengeb. Verreijt, d. Adriana Elisabeth Jacobs, geb van Dongen, d Alphonsa Philomina Norberta Blomjours, geb. de Kanter, d. Adriana Jacoba Levens, geb. Peijnenburg, d. Johanna Maria Jansen, geb van Gils d. Elisabeth Petronella van der Schoot, geb. van Huiten, z. - Petronella Johanna Melis, geb. van Bladel, z. - Johanna Maas, geb. van den Hoven, z. - Petrone a Mallens, geb. Brokken z. Wilhelmina Wijnans, geb. van Nunen, z. Johanna van Rijzingen, geb. de Pauw, d. Maria Louisa Jansen, geb. Willemse, d Anna Maria Petronella van der Weeg, geb. Kennis, z. Johanna Lucia Lemraens, geb. van Hees d. Jacoba Philomina Verkuijlen, geb. van Dongen, d. Antonia Vermeer, geb. Broeders, z. - Jolianna Petronella Pessers geR. van Helfte- ien, d. - Johanna van Wees, geb. vanDaesdonk z - Jacoba Rijnen geb. Dfepens, z. - Anna Cornelia Geboers, geb. Vermeer Adr ana Waijers, geb. Vermeulen, d Johanna Adriana Timmermans, geb. Zwane, d.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2