Oostenrijk. Rusland. Italië. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. 4 fc Aolgden de pleidooien die tot ruim vier uur duurden. Tien minuten later werd de beschul digde veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf, doch onder bepaling dat hij tegen een borgstelling van 30.000 mark voórloopig op vrije voeten kon blijven. Veertig voorname Berlijnsche firma'sdie behooren tot de industrie van wollen goederen en tapijten hebben een adres aan den Rijksdag en aan de Regeering" ingediendwaarin zij pro testeeren tegen beschermende rechten op wollen garens. De uitvoer zeggen zij o. a. is voor hun industrie hoofdvoorwaarde van bestaan zoodat zij vrijzinnige handelsverdragen behoeven. Belast men hun grondstof, dan maakt men hun de concurrentie op de wereldmarkt onmogelijk. Wil men hun bij wijze van vergoeding een in- voerreclit geven op.de buitenlandsclie artikelen, waartoe hun fabrikaat behoort, dan begeeren zij dat niet eer.swant vreemde concurrentie op de binnenlandsche markt duchten zij niet. Belast men de garensdan zullen zij hun productie - moeten inkrimpen wat tegelijk een slag zal zijn voor de Duitsche spinnerijen, die zich niet dan gunstige gevolgen van een invoerrecht op de garens voorstellen. De industrie van wollen goederen te Berlijn gebruikt jaarlijks 8,700,000 kilo garen, waarvan 2,500,000 uit het buitenland komt. De jaarlijk- scbe omzet bedraagt 67 millioen mark, waarvan 35 milioen voor het buitenland; 26,000 arbeiders zijn in dezen tak van bedrijf werkzaam wier jaarlijksch arbeidsloon 151 o millioen mark beloopt. twaalf personen terechtstaan. Er waren er vier- en-veertig op Vermoeden gearresteerd doch twee- en-dertig zijn er wegens gebrek aan grond moeten vrijgelaten worden. Passanante heeft zich niet in cassatie willen voorzien omdatzegt hijcassatie eene zaak is die tegen zijne beginselen strijdtZijn advokaat, de heer Tarantiniheeft het nu dan maar voor hem gedaan. De veroordeelde zelf eischtdat zijn proces van meet af wordt hernieuwd en wel in de Italiaansclie Kamer! Hoewel hij in zijne eel alleen is declameert hij telkens hardop allerlei brokstukken uit zijne zoogenaamde „politiek-sociale verhandelingen." Toen onlangs een cipier hem deed opmerken dat hij al deze heerlijke zaken in de woestijn predikte antwoordde hij „Maar gij hoort mij toch en misschien ook wel een enkel gevangene Hoe meer berichten men ontvangt, des te grooter blijkt de omvang van het ongeluk, dat Szegedin getroffen heeft. De stad is in den letterlijken zin van het woord ten ondergegaan. Van de 7000 huizen waaruit zij bestond zijn er slechts 250 overgebleven. De spoorwegen hebben 17,000 menschen vervoerd per as zijn in de richting van Neu Szegedin meer dan 10,000 menschen getransporteerd de verschil- lende stoombooten hadden ook een druk aandeel in het vervoeren men berekeutdat in de laatste drie dagen ongeveer 40,000 personen uit de stad zijn verwijderd geworden. Met het oog op zulke feiten wordt aan de verzekering der Regeering, dat Szegedin wederom zijn vroegere welvaart zal terug erlangen, in het geheel geen geloof geslagen. De gemeenteraad aldaar heeft zich uit eigen beweging ontbonden en de rech terlijke macht,* zoowel als de geestelijkheid en de militaire komraandant, bevinden zichinNeu- Szegedin allen Opeengehoopt in een vertrek van het gerechtsgebouw. Dit gebouw wordt door duizenden vluchtelingen belegerddie bij hoop jes worden binnengelaten om brood en spek te ontvangen. Velen van die ongelukkigendie vóór eenige dagen nog in welstand verkeerden nemen nu weenende en snikkende de bete broods in ontvangst, om niet van gebrek om te komen. De deur van het gebouw blijft geen oogenblik -esloten. Terwijl in den eenen hoek van het vertrek de justitie haar ambt uitoefent, geschie- den in eenen anderen hoek de aangiften van geboorten en overlijden. Nu eens komt eene moeder met haar zuigeling op den arm mede- deelendedat zij het lijk ran haar echtgenoot ontdekt heeft, dan Sveer ziet-raen een soldaat binnentreden ïiie een voerman betrapt heeft op afzetterijte midden vdfi al die beweging wor den pasgeboren kinderen door den geestelijke gedooptdie daarna naar het kerkhof wordt geroepen om de gebeden bij de begrafenis der verongelukten te verrichten. Voor het gebouw staan geheéle rijen doodkistenomringd door bloedverwanten om te onderzoeken of onder de lijken welke daarin gelegd worden, vrienden ot bloedverwanten zich bevinden. Bij het onderzoekdat thans in de ingestorte huizen geschiedttreft men vele lijken aan, zoo dat het getal van 2000 waarop voorloopig het aantal verongelukten geschat waszeker nog o- verschreden zal worden. Geld en brood is er in voldoende mate aanwezig, aan kleederen daar entegen is gebrek. De reddingsdienst wordt door middel van 300 schuiten en 90 vlotten uitgeoe- foend. De gastvrijheid en milddadigheid der Iiongaarsche b'evolking is zeer groot. Zoo heeft, om een voorbeeld te noemen het Gemeentebe stuur van Debrecziii verklaard de zorg van een groot aantal weeskinderen voortaan op zich te nemen. De stad Temesvar verpleegt sedert een week duizenden der noodlijdenden, andere p aat- sen stellen hare gemeentefondsen ter beschikking dier ongelukkigen, De minister Szapary verze kerde dat niet vóór einde Mei het water uit de stad verwijderd zijn zal. Als het eenige middel om Szegedin weer op te bouwen en er eemger- mate de vroegere welvaart aan terug te geven acht men het sluiten eener leening noodig. Particuliere krachten worden met het oog op den omvang van het ongeluk, daartoe met voldoende geacht, gezamenlijk moet de hand aan het werk o-eslagen worden. Thans meldt men dat dipli- teris is uitgebroken, en men vreest voor besmet telijke ziekten onder de opeengehoopte menschen- massa. Pio Orsolini, de internationalist, die tc Pisa, biy gelegenheid eener demonstratie tegen Passa- mante's moordaanslag, eene bom wierp onder de menigte op de straatis door het gerechtshof te Siena tot negentien jaren dwangarbeid ver oordeeld. Slechts de gelukkige omstandigheid dat de scherven der bom niemand kwetsten, redde den misdadiger van het schavot. Wegens den soortgelijken doch minder on schadelijk afgeloopen aanslag te Florence zullen Leverde de bloedige arrestatie van een aantal nihilisten, welke onlangs te Kieuw plaats had, het onomstootelijk bewijsdat het nihilisme zijne vertakkingen heeft tot in de hoogste aris tocratische kringen zoo ook in .het leger telt het blijkbaar aanhangers. In een brief uit St. Petersburg aan de Kreuz-Zeitung van 13 dezer, wordt in verband met de ontdekking van geheime drukkerijen, gemeld Bij deze gelegenheid werden o. a. 9 officieren gevangen genomen allen be- hoorende tot het' wapen der artillerie en één zelfs van de keizerlijke gardewier medeplich- heid aan revolutionaire woelingen boven allen twijfel verheven scheen. In deze geheele zaak is met de grootst mogelijke geheimhouding ge handeld. Door deze laatste omstandigheid worden de kansen op een billijk onderzoek voor de negen officieren zeker niet vermeerderd UITVOERINGEN. WAALWIJK. Op de repetitie der Liedertafel „Oefening en Vermaak" zullen Zondag middag de volgende stukken gezongen worden 1. Schlaff wohl. Ecker. 2. Opwaarts. Worp. 3. Rapelle-toi. (Lied voor tenor): 4. Chant du départ, d'Archambf.au. Waalwijk 22 Maart 1879. Tot lid van den raad der gemeente Be- soijen is gekozen de heer Chr. Glaudemans. De te Breda te houden 4de algemeene Vergadering van het Nationaal Leder-industrie bond is nog nader vastgesteld op AI A AND AG, 31 A1AART a. s. Het vacante kantoor der directe belasting en accijnsen te Vlijmen c. a., is door de Minister van Financiën gerangschikt in de zevende klasse. De vermoedelijke belooning voor dat kantoor kan worden geraamd op f2029, en na aftrek eener som van f349 voor kosten en beheer, waaron der de belooning van den sub-ontvanger te Drunen begrepen is, op f1680 zuiver 'sjaars. De Arr. Rechtbank te 's-Bosch heeft ver oordeeld C. B., M. B., J. M J. B en W. v. B. allen te Loonopzand beklaagd van mishandeiingde eerste tot f 15 boete of 3 dagen cell.de tweede tot f 5 boete of 1 dag cell en de drie laatsten elk tot f 8 boete of 1 d'a'g cell.A. v. d. P. en S. v. d. P., beiden te Dussen beklaagd de eerste van mishandeling en de tweede van verwonding, de eerste vrij gesproken en de tweede tot 3 maanden cell. Door het Hoofdbestuur der feestcommissie voor het 32ste Nederl. laudhuishoudkundig con gres te 's Bosch zijn reeds dris subcommissiën in het leven geroepen namelijk eene. voor de tentoonstelling, eene voor.de harddraverij en eene voor de volksvermakelijkheden. Deze com- missiën houden zich thans onledig met het op maken van plans voor het gedeelte der feestvie ring aan hunne zorgen toevertrouwd. Naar men verneemt is het hoofdbestuur met een vol ledig plan bijna gei eed. In zijn Woensdag"gehouden zitting heeft de Gemeenteraad van Amsterdam beslotende con cessie aan de bestaande gasfabrieken op nader vast te stellen tijdstip in te trekken en nadere voorstellen omtrent de oprichting en exploitatie van gasfabrieken af te wachten. Hoe ver het reeds met de vervalsching van boter is gekomen bleek onlangs te Alkmaar, waar ter markt „boter" in beslag werd genomen, die bij onderzoek bleek in 't geheel geen boter, zelfs geen zuiver bereide kunstboter of oleo- margarine te zijn maar eenvoudig een mengsel van gekleurd geel vet met hoogstens drie pet. boter. De heer v. H.een 70-jarig grijsaard te 's-Gravenhage deed Maandag-middag zijn ge wone wandeling iu hët Haagsche Bosch en wilde omstreeks 4 ure uit de Societeitstent naar huis keeren toen hijhalverwege de Jacobalaan eensklaps een forsch gebouwden kerel van achter een boom op zich zag aankomen, die hem toe riep „Staleg af wat je hebtof ik vermoord je hier." Het spreekt van zelf, dat de oude, niets kwaad vermoedende heer op die sommatie hevig schrikte en dadelijk om zich heen zag of hij niemand ontwaardedie hem hulp zou kun nen verleenen. Er was echter geen levende ziel te bespeuren en de kereldie dit even goed bemerkte hernam derhalve brutaal„Kijk maar niet naar politiedie is hier toch nietik ken jou welgeef nou maar gaauw op of en meteen greep hij zijn slachtofferdat zich trachtte te verwijdéren bij de borst en herhaalde nogmaals zijn bedreiging. Er schoot dus den heer. v. H. niets anders over, dan aan den eiscb van den booswicht te voldoen. Geheel van zijn stuk gebrachttrok hij zijne beuTS ongeveer f 15 inhoudende, uit den zak en gaf .die aan den aanranderdie het toen op een loopen zette en weldra in het hout verdwenen was. De heer v. H. deed natuurlijk dadelijk aan gifte bij de politie en beschreef zoo goed mo gelijk het uiterlijk van den kerel. Een persoon werd gearresteerd doch bij con frontatie bleek dat men zich vergist had. De persoon uit Utrechtdie oniangs ver dacht werd de persoon te zijndie op den Daalschen dijk een bediende van de Rijnspoor wegmaatschappij aangevallen heeftmet het doel hem het toevertrouwde geld te ontnemen maar die vrijgesproken werd is nu te Utrecht aan gesteld tot politieagent. In de Arnh. Ci. wordt gewaarschuwd tegen zeker „Comptoir de placement pour les employés de commerce", van een individu ge naamd Delhommeau gevestigd te Parijs, 147 me Montmartre. Per advertentie vraagt deze „agent"/ correspondenten voor Parijs zijdie hierop schrijven ontvangen een beleefden brief terugwaarbij hun op voordeelige voorwaarden een plaats wordt aangeboden met verzoek 10 frank over te zendenter vergoeding van „frais pour courses et correspondance". Zoodra mijn heer Delhommeau de 10 frank beet heeft, schrijft hij dat in de vacature reeds is voorzien. Dinsdagavond, bij het vertrek van den posttrein van Rozendaal naar Vlissingen sprong een reiziger ter hoogte van het eerste wachthuis uit den trein, met 't gevolg dat hij al kermende op de plaats bleet liggen. Gelukkig had hij geen ernstig letsel bekomenwant nadat zijn met bloed bedekt aangezicht was afgewasschen bracht men hem in den trein voor Rotterdam om verder naar 's Hage door te reizen. De instructie in zake den moordgepleegd op den landbouwer v. Maarleveld te Capelle a/d IJssel wordt met den meesten ijver voortgezet. Meer en meer wordt men overtuigddat de knecht van den vermoordediezooals men weet zich in hechtenis bevindtde werkelijke schuldige is. Deze heeft trouwens een zeer on gunstig verleden hij is reed3 eenmaal tot vijf jaren tuchthuisstraf en eenmaal tot een halfjaar cellulair veroordeeld geweestterwijl hij eenmaal beschuldigd werd van brandstichtingwaarbij hij echter is vrijgesproken. Hierbij kan nog gemeld wordendat liet geldin den koffer van den knecht gevonden naar gissing overeen komt met het vermiste uit het liuis van v M. Intussclien begint men er aan te twijfelen, of de moordenaar medeplichtigen gehad heeft, aan den kant vaneen sloot, welke het erf van v. M. scheidt van den hooibergwaarin het verkoolde lijk gevonden iswerd nl. een ton gevonden waarin bloed aanwezig was. De alge meene opvatting is thans dat de moordenaar zijn slachtoffer in het bed zal hebben vermoord en daarna het lijk in bedoelde ton gestopt om het aldus naar den hooiberg voort te rollen hetgeen zeer goed door een persoon kan zijn ^De knecht blijft intussclien ten stelligste alles ontkennen. Dinsdag-avond is het aan de Amsterdam- sche politie gelukt de hand tc leggen op twee doortrapte oplichtersdie sedert geruimen tijd misbruik maakten van de liefdadigheid der aan zienlijke ingezetenen aldaar. T-e Einden dronken, den 17den Ma'art twee kleine kinderen van een kastelein uit een flesch bitter, die in de zaal op tafel stond. Een der kindereneen meisje van 6 jaren heelt haren snoeplust en de onvoorzichtigheid der ouders spoedig met den dood bekocht. Volgens de „Arnh. Ct." is er sprake van dat de verzameling van Javaansche muziek-in- strnmenten, welke te Arnhem bewaard worden dezen zomer zullen in gebruik worden geste d voor concerten bij gelegenheid der tentoonstel ling aldaaren dat uit Indië de muzikanten daarvoor derwaarts zullen overkomen. De metselaar B„ te Zwolle, is dezer dagen het slachtoffer eener schandelijke oplichting ge worden. Er vervoegde zich iemand bij hem die voorgaf aanbevolen te zijn door pastoor S. Hij had eenige werklieden noodig om een broei kas uit 't schip te halen en op te stellen en vroeg of B. deze hem daarvoor wilde afstaan In 't voorbijgaan vertelde hij nog, dat hij wat te veel geld had en vroeg B. of deze van de f 1300, die hij wel missen kon ook iets wilde leenen. B. had hier niets tegen. J. de Kruif, zoo noemde zich de onbekende, zou ze hem zoo aanstonds brengen. Voordat hij echter de deur uitging, merkte de bezoeker, dat hij zijn porte- monnaie in zijn logement had laten liggen. Hij vroeg even f 10, die B. met liefde hem leende, maarmoet ze nog terugbrengen. Door eenige visschers te Wils urn is uit den IJsel het lijk opgehaald van een onbekend manspersoon. Door den verren staat van ont binding waarin het verkeerde, kunnen met ze kerheid geene bijzonderheden worden opgegeven. Een arbeider in eene aardewerk-fabriek te Maastricht had Dinsdag 11. het ongeluk met de hand in eene wals te gerakenwaardoor die hand werd verbrijzeld. Naar het burger-gasthuis overgebracht, moest onmiddellijk tot het afzetten van den onderarm worden overgegaan. Men schrijft ons uit Zwolle Met het oog op onzen uitgebreiden veehandel en de wenschelijkheiddat het vrije handels verkeer met Duitschland spoedig geopend werd, lezen wij aangaande den veehandel in Noord- Duitschland het navolgende De runderpest is in-het geheele Duitsche Rijk verdwenen. Alle bezwarende voorschriften om trent het vervoer van vee zijn ingetrokken. Overal vertoont zich een levendigen handel. Wenschelijk ware het dat de gezondheidscerti ficaten voor het vervoer waren blijven bestaan want dan zou de versleping van ziekten ver hinderd eu de kooper in staat gesteld worden om met zekerheid te kunnen nagaan waar het vee gekocht werd. Jammer is hetdat van de longziekte dit nog niet met zekerheid kan ge zegd worden. De voortdurende sluiting der Nederlandsclie grenzen heeft den veestapel in Oldenburg Oost-FrieslandJeverland en vooral in Holstein bereids zoo uitgedund dat het in spijt van den overal geforceerden aanfok aan mager vee voor de vetweide ontbreekt. Zoo heeft men van uit Holstein reeds weder twee schepen naar Amerika gezonden, om vee voor de vetweiders aan te voeren. Kalveren zijn thans nergens meer te koop. Dragende vaarzen en koeien worden nog gekocht in Angeln Olden burg en Oost-Friesland. Wanneer de verschil lende pogingen die zoowel in Duitschland zelf, als in ons land met kracht worden aangewend om den uit- en invoer open te stellen dan zal onze veehandel nog een ongekende uitbreiding ondergaan. Voor het bijna overtollige handel- vee in de Noordelijke provinciën ware dit zeer gewenscht. Een treurig ongeluk had Donderdag mor gen te Vlaardingen plaats. Bij het uitgaan van een der bewaarscholen had een knaapje van cir ca 5 jaren het ongeluk om voor een zwaar ge laden spoelingwagen over te stekenjuist bij het afrijden èener brug met het treurige gevolg dat het struikelde en de zwaar beladen wagen midden over het lichaam heen reed. Onder de vreeselijkste smart is het kind een uur daarna overleden. De Fransche zeemacht heeft een harer drijvende batterijen verloren. Het schip strandde bij de Hyères-eilanden maar het treurigst is dat van de 122 koppen der bemanning 38 man verdronken. Daaronder behoorden al de officieren. Door een arbeider te Hommerts(gem. Wijmbritseradeel) is nangifte gedaan van de ge boorte van zijn 24e kind. De man is 66 jnar en tweemaal gehuwd. Het volgende stuk nemen wij over uit het D. v. Z. H. Over de maatregelen, door het Departement van Oorlog genomen ten aanzien van de levering van het schoeisel voor het leger, is dezer dagen in verschillende bladen gesproken en ook in verschillenden zin. Daar eenzijdigheid van inzichten niet alleen maar ook van belangen daarbij kennelijk invloed heeft uitgeoefend is het niet overbodig, de eenvoudige geschiedenis der zaak nog eens in haar geheel mede te dee- len zoo als wij haar van goed ingelichte en ver trouwbare zijde, en met inzage van de verschil lende stukken op haar betrekking hebbende, hebben vernomen. In November jl. werd door den tgenmahgen Minister van Oorlog a. i. het plan opgevat, het leger voortaan van machinaal vervaardigd schoei sel te voorzien en eenmededinging voor ds levering daarvan uit te lokken; tevens werd besloten een keurings-commissie in het leven te roepen, bestaande uit drie personen, die men zich voorstelde behoorlijk op de hoogte te bren gen van haar taak, Toen dit plan vaststond, is van vijf verschil lende leder-fabrikanten een inzending gevraagd van modellen van een vijftal stellen - schoeisel, met opgaaf van prijzen ten einde als norm te dienen bij latere aanbestedingen. Die inzendingen zijn door een commissie samengesteld uit om- cieren van verschillende wapens beoordeeld en de keuze is gevallen jop die, welke door de ->e- derlandsche fabriek van leder-artikelen te Baard wijk, waren ingezonden. Bovenbedoelde keurings-comm.ss e die niet alleen het later te leveren schoeisel naar ook andere artikelen zou te beoordeelen hebben daarop in de gelegenheid gesteld de luken-fabn- cao-e te bestudeeren in de fabriek van de firma Krantz te Leiden daarna zou zij zich op de hoogte gaan stellen van de schoen- en laarzen» fabricage, waartoe tot bovengenoemde Nederland sclie fabriek van Leder-artikelen het verzoek werd gerichtof deze haar inrichting met dat doel voor de leden der commissie zou willen openstellen. Met de meeste bereidvaardigheid werd aan dit verzoek gehoor gegeven de heeren kwamen en werden niet slechts in de gelegen heid gesteldde werking van de fabriek in al haar bijzonderheden na te gaan, maar haar be heerders openden aan de commissie ook nog de gelegenheid om van de werkzaamheden in dne leerlooierijen, een te Tilburg en twee te aalwijk, kennis te nemen. De eerste aanbesteding van het bedoelde schoeisel zal in April aanstaande plaats hebben. Het bovenstaande is hel eenvoudig relaas van het gebeurde. Wij meenen te mogen concludee- ren dat het al zeer weinig stof lot gegronde critiek oplevert en dat in elk geval aan de Direc te van de Nederlandsche fabriek van leder-arti kelen de erkenning niet mag worden onthouden van zich welwillend en loyaal te hebben gedragen. Van 15 tot en met 21 Maart 1879. TILBURG. BevallenDingena Maria Schollen geb. kels z. Petronella van Riel geb. van d d. Anna Maria van de Wouw geb. v d. Anionia Cornelia van den Bogaaru e

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2