Duitschland. Oostenrijk. .BINNENLAND. Italië. Rusland. In een hotel te 'Aken zijn drie Kussen gear resteerd, die aldaar, waren overgekomen om in de omstreken voor 32,000 roebels aan valscli Kussisck papier (biljetten van drie roebels) tegen geld of goed papier -in te wisselen. De Russi- sche politie wist dat zij in betrekking stonden met eene fabriek, alwaar dat valscli papier wordt vervaardigd en die te Parijs gevestigd moest zijn. Zij had zich mitsdien met de Duitsche politie verstaan over maatregelen om hen ge vangen te nemen, Bij de aanhouding bleek nu dat twee der arrestanten juist de voornaamste der bij die fabriek werkzame vervaardigers waren. De derde was slechts een handlanger tot het 1 opsporen van gelegenheid ter inwisseling. Tevens is gebleken-dat ook te Londen en Berlijn valsch Russisch papier wordt gemaakthetwelk door tus3chenkomst van anderen op afgelegen plaatsen in omloop wordt gebracht. Berlijn27 Maart. De Rijksdag heeft met algemeene stemmen het voorstel-Schneegans aan genomen tot vestiging van een zelfstandige Re geering in Elzas en Lotharingen, Prins von Bismarck verklaardedat hij een vertegenwoordiging van het Rijksland in den Bondsraad niet gerechtvaardigd acht en gelooft dat die ook in het land niet gewénscht wordt; een verantwoordelijke leider der staatkunde" zou ook altijd als hoogere instantie voor het Rijks- land moeten blijven. Over de bijzonderheden zou hij eerst spreken wanneer het nog in deze zitting in, te dienen ontwerp aan de orde zou zijnwaarvan hij hoopte dat het door alle par tijen met welwillendheid zou worden ontvangen. Prins Waldemarderde zoon van den Kroonprins van Duitschlandoverleed heden ochtend plotseling aan een hartkwaal. Blijkens oflicieele berichten uit Hongarije hebben er tengevolge van hoogen waterstand bij oostelijken storm weder dijkbreuken plaats gehad. Te Deva-Banya en de omstreken dier plaats luidden laatstlededen Zaterdag de noodklokken en waren 3 a 4000 man aan het werk om de doorbraken te stoppen. Inmiddels lag eene groote uitgestrektheid lands overstroomd. Het gevaar voor de stad was zooveel te- ernstiger omdat er geen booten waren. De bevolking (ongeveer 12,000 zielen) verkeerde dus in den grootsten angst. Een afdeeling van 200 man mineurs is er naar toe gezonden om hulp te verleenefl. De Luitenant Zubovitschbekend door zijne stoutmoedige tochten te paard "o. a. van Weenen naar Parijsis te Szegedin omgekomen nadat hij een paar honderd menschenlevens had gered. Zoodra hij de ramp vernam, is hij naar Szegediu vertrokken om te helpen. Bij een poging om een man uit een zeer benarden toe stand te redden viel een balk op zijn borst. De moedige man werd daardoor zwaar gewond en stierf twee uur later. eene onzuivere lucht van daar uit over het ge- heele huis verspreiddebrak men de deur open en vond er een jongman van ongeveer dertigja rigen leeftijd", vermoord op den vloer liggen. Naast hem lag een stuk papier, waarop geschre ven stond deze verrader en spion is door de Russische socialistische revolutionairen veroordeeld en geëxecuteerd". Te Odessazoo wordt door enkele bladen verhaald is een gebeurtenis voorgevallen die een ontzettend licht werpt over de uitbreiding van het Nihilisme. Dezer dagen werd daar toch een 17-jarig leerling van het Gymnasium de zoon van een in yolhynië woonachtigen Pool- schen grondeigenaar Martin Zalewskidoor zijn medescholieren vermoordomdat hij geen ge hoor wilde geven aan hun eisch om zich bij den geheimen Nihilisten-Bond aan te sluiten maar integendeel de zaak mededeeldé aan zijne ouders, met verzoek hem uit Odessa weg te nemen, wijl hij vreesde voor zijn leven. Toen de vader te Odessa kwam vond hij nog slechts het lijk van ziju zoondie den vorigen dag was vermoord. Te Kief werden in de afgeloopen week vele jongelieden gevangen genomen, omdat zij, in overleg met de wachters der gevangenis, een poging waagden om eèn'jong. meisje, dat ge vangen werd .gehouden als betrokken in de Nihilisten-Welingente bevrijden. Te Wetlianka zullen, op last der Russische Regeering67 huizen worden verbrandeene waarde hebbende van ruim 45000 roebels. Men hoopt "op deze wijze de besmetting te keeren. De Politiscke Correspondenz meldt uit St. Petersburg, dat de onderhandelingen tusschen Rusland en 'Engeland over de maatregelen in in Oost-Rumelie te nemen na het vertrek der Russische troepen teneinde de orde aldaar te handhaven goed vorderen. Het plan om Oost- Rumelië te doen bezetten door troepen van eene of meer dan eene onzijdige Mogendheid zou geheel zijn opgegeven. Men is thans den dief op het spoor die indertijd de nationale bank van Italtë voor 2.400.000 fr. bestal. Een gewezen bediende van de bankdie zich op Malta had gevestigd maakte zulke grove verteeringen, dat dit de aan dacht trok. De Italiaansche regeering vroeg en verkreeg zijne inhechtenisneming. Sedert is ook de zadelmaker opgespoord, die den zak vervaar digde welke in de plaats van den gesto'lenen werd gelegd. Tilburg, 29 Maart 1879. Algemeen is het zeggen dat het spoorweg ongeluk alhier, geweten moet worden aan de onachtzaamheid van den wisselwachter Braun, die spoorloos is verdwenen. Het gerechtelijk onderzoek wordt voortgezet. Gisteren morgen, op de gewone weekmarkt, is de voorraad vleesch, die zekere J. K,, 'slager alhierbij zich haddoor den Rijks-Veearts, vergezeld van den Inspecteur van politie, afgekeurd en als schadelijk voor de gezondheid in den grond gestopt. Waalwijk, 29 Maart 1879. Verleden Woensdag heeft, ingevolge besluit van den raad dezer gemeente van 18 Februari jl., de opname plaats gehad van den bazaltmuur aan de haven. Krachtens genoemd Raadsbesluit is die op name geschied door twee deskundigen een be noemd door Burgemeester en Wethouders en een door den aannemer. Het is nog niet bekend of beti-okken partijen het eens zijn geworden. Is dit niet het gevaldan moet krachtens het zelfde raadsbesluit dóór" den kantonrechter een derde deskundige benoemd wordenaan wiens uitspraak partijen zich hebben te. onderwerpen. Een inwoner dezer gemeentedie deze week voor het kantongerecht moest verschijnen, wegens dronkenschap-, was den avond van dien zelfden dag weder zoo dronken dat hij gevaar liep zich een nieuw proces-verbaal op den hals te halen. Omtrent den moordaanslag op generaal Drent- ien méldt de officiële Regiérungsbote Toen generaal Drentlen heden-namiddag ten 1 ure voorbij den zomertuin reed om zich naar den Ministerraad te begeven werd het rijtuig ingehaald door een te paard zittend jong man die een revolver op den generaal afschoot.l)e kogel passeerde de beide ruiten van het rijtuig, maar deerde den generaal niet, die zijn tegen woordigheid van geest geen oogenblik verloor en den koetsier beval den ontvluchtenden mis dadiger achterna te rijden. De man. op het paard behield den voorrang, maar het paard struikelde en de berijder storte er af. Hij liet daarop het paard in de steek en ontkwam in een droschke. In de omstreken der stad Petrosadowsk zijn dit jaar de wolven zoo talrijkdat zij, niet tevreden met de slachtoffers welke zij in de bosschen en omstreken makentot in de stad dringen en aldaar honden en andere huisdieren rooven. Een jager schoot er in den loop van eenige maanden 27 stuks. Uit Tiflis meldt men, dat een hevige brand eene geheele wijk der stad in de asch gelegd heeft. Eenige menschen en vele dieren zijn in de vlammen omgekomen. In de Siberische steppen is de winter dit jaar buitengewoon streng. Er heerscht eene koude van 35 a 40 graden. De transporten uit Kulagan en Kiachta zijn totaal onmógelijk zelfs uit Kurga komen bijna geen Moogoolsche voerlieden met kisten thee aan. In de Steppen van Gobi stier ven er kameelen tengevolge der vreeselijke koude, en zelfs verscheidene mensehen bezweken. Vele voerlieden lieten hunne ladigen aldaar liggen en namen de vlucht naar Kurgamet oogmerk om bij gunstiger weder, die goederen te gaan halen. Te Moskou heeft men weder een slacht offer der nihilisten gevonden. Nadat in het hotel Mamantow een der bewoonde kamers sedert verscheidene dagen niet geopend werd en zich Nadat de weg in den Baardwijkschen Overlaat, sedert 5 Januari jl. onafgebroken onder water heeft gestaan is hij eindelijk deze week drooggeloopen. De feestelijkheden die reeds vroeger be paald waren voor den plechtigen intocht van den Koning en de Koningin te Amsterdam zullen alle met eenige onbeduidende afwijking van het oorspronkelijk programma plaats vinden in de week van den 2ln tot den 28n April. Deze zullen bestaan in den intocht, de plech tige ontvangst in de Nieuwe Kerkde gala voorstelling in den Stads Schouwburg, de audiëntie van deu Koning en de Koningin ten Paleize het gala-concert in Felix Meritis en een gala- concert ten Paleize. Dit laatste komt in de plaats van het gala-bal, dat ten hove zou ge houden worden. De vorstendie waarschijnlijk Hunne Majes teiten in de hoofdstad zullen vergezellen zijn Prins Frederik Prins Alexander de ertgroot- hertog en hertogin van Saxen-Weimar Eisenach, terwijl er nog sprake is dat de Prins Von Wied komen zal. De weg, welken de vorstelijke stoet bij dezen intocht nemen zal, blijft bepaald van het station van den Rijnspoorweg over de Hoogesluis, door de Utrechtschestraat en langs de Heerengrachten, Paleisstraat, enz. Onzeker schijnt het nog en in hoofdzaak afhankelijk van de middelen der feestcommissie uit de ingezetenen of er gratis voorstellingen in de verschillende stedelijke schouwburgen zullen plaats hebben. De illuminatie op den Dam met electnsch licht is vervallen maa'r zal waarschijnlijk toch bestaan in iets nieuws op het in den laatsten tijd aan verrassingen zoo rijke gebied van het kunstlicht. In elk der vier lantaarnen voor het Paleis zullen namelijk gaslichten worden geplaatst elk aan lichtsterkte gelijkstaande met 1Ü0 standaardkaarsen. Om het monument op den Dam, dat in eene tropee van bloemenfeestgroenschilden en vaandels geplaatst wordt, komen nog een viertal dergelijke reusachtige feestlichten te staan. Tegen den, muur van het Beursplijn verrijst een eere tempel beschenen door veelkleurig licht. Het plantsoen op het Rembrandtplein wordt omgeven door eene versiering van zuilenobelisken en banderollen, waartussclien in een avond g i o r n o- verlicbting aangebracht wordt. Het Kattenbur gerplein wordt tusschen de hoornen in gelijken geest met guirlandes en Veaetiaansche ballons versierd. Öp de Nieuwmarkt wordt een triomf boog gesteld van 26 meters hoogte en 22 meters breedtedie 's avonds met ruim 14000 pitten verlicht wordt. Voor het Stadhuis wordt eene gasverlichting in gotischen tempelvorm aange bracht. De Westerstraat- zal met guirlandes versierd worden met piramidale versieringen aan het einde dier straat's avonds wordt daar een groote veelkleurige verlichting ontstoken. De brug over den Amstel bij de Kerkstraat, die fantastisch versierd wordt met obelisken en pi lasters zal 's avonds baden in den glans van 20,000 ballonlichten. Deze versiering zal, van de Hoogesluis gezien, zeker een betooverend schouwspel bieden. Het landbouw-gezelschapHeusden en om streken" hield vrijdag eene bijeenkomst waar toe de houders van paarden en rundvee uit het Land van Heusden Altena waren uitgenoódigd ten einde de vraag te bespreken „Wat kan door het Land van Heusden en Altena gedaan worden tot verbetering van onze paarden en runderen Na inleiding door den Voorzitter, werd een ieder in de gelegenheid gesteld zijne meening in deze uit te spreken waaraan van verschil lenden zijden gevolg gegeven werd. De heer M. A. Boll uit Eethen stelde voor, met betrekking tot bet rundvee het aanhouden van beste stamhouders. Het bezwaar dat bestaatdat de kalfziekte ach gewoonlijk onder de beste runderen vertoont, wenschte hij ie gemoet te komen doör het op richten eener onderlinge veeverzekering. Volgens de statistiek toch bezit het land van Heusden en Altena 3646 paarden en 14.584 runderen zoodat bij groote, deelname elke sterfte slechts eene kleine bijdrage var. de leden zou vergen. De heer P. F. Michels uit Heusden beval aan tot verkrijging van een gewenscht paarden ras 1, het aanhouden van beste jonge merriën, (in plaats van ze als anderhalfjarige te verkoo- pen ze aan te houden tot ze eerst een of twee veulens geworpen hadden)2. het aanschaffen van inlandsche hengsten (het aanhouden hier van aanmoedigen door ze tegen hooge prijzen te bekronen, hetzij dit door het Rijk de provincie, de gemeente of door particulieren geschiedt) 3. het aankoopen van buitenlandsche hengsten (deze bij onderlinge vereeniging aankoopen en alleen voor daartoe goedgekeurde merriën toe laten). Meer dezer voorstellen in dien geest werden gedaan. Het is echter te betreuren dat er zoo betrekkelijk weinig belangstellenden waren op gekomen hetgeen ook voor een gedeelte aan het onaangename weder kan worden toegeschre ven. Mocht er waarlijk belangstelling in Heusden en Altena zijn voor dezen zoo belangrijken tak van landbouwbedrijfdat men dit dan ook van epne andere zijde toone. Alleen door samenwer king toch 'kan men het voorgestelde doel ver krijgen maar onmogelijk is het' dat dit door enkele gemeenten geschieden kan, Heusden en omstreken hebben reeds een steen gelegd; brengt nu ook uit andere gemeenten bouwstoffen aan er. wij twijfelen niet of succes zal uwen arbeid tengevolge hebben. Men schrijft ons uit Boxtel van 26 Maart. In de Raadszitting van heden kwam ter tafel, een adres van de ingezetenen teneinde den Raad "te bewegen op zijn vroeger genomen be sluiten waarbij het voorstel tot oprichting van vier nieuwe jaarmarkten werd verworpen terug te komen. Het adres droeg de handteekeningen van *364 ingezetenen. De'debatten openden geen nieuwe gezichts punten omtrent de onderhavige zaak. Een lid waagde hetde echtheid der handteekeningen te betwijfelen hetgeen echter door den voorzit ter krachtig werd bestreden, Een ander meende, dat men slechts weinig gewicht kon hechten aan dergelijke volksuitingen. De Voorzitter merkte op dat men zoo sprekende in tegenspraak kwam met de petitien in onderwijszaken, die hier in dertijd gecirculeerd hebben en waarvan de Raad Éet initiatief nam. Bij stemming verklaarden zich 6 stemmen tegen en 5 voor de oprichting van marktenzoodat het verzoek der adressan ten werd van de hand gewezen. Tegen stemden de heeren Van Abeelen Van Gleisbergen Van LieshoutVan der Meijden Van der Ven en Verstijnen. Vóór de heeren Crols Van OschStaalde Visser en Velzen. In dezelfde Raadszitting werd ter tafel ge bracht het verslag der plaatselijke schoolcom missie omtrent het onderwijs. Hieruit bleek onder anderen dat de school op Tongeren te klein is en men de invoering der nieuwe wet op het onderwijs wilde afwachten om hierin verbetering te brengen. (Wat-al zonden van verzuim heeft die nieuwe wet op haar geweten Aan den hoofdonderwijzer van genoemde school werd om meer dan gewone plichtsbetrachting een gratificatie van f50 toegevoegd. Verder kwam aan de orde het verslag van Burgem. en Weth. omtrent het plan van aanleg van een kunstweg van Boxtel langs Schijndel naar St.- Oodenrode. Het plan vond algemeen bijval en er werd besloten den aanleg van den weg te bevorderen en financieel te steunen. Het verzoek van den gemeente-doctor om ver hooging van jaarwedde werd op voorstel van den heer Van Oschin geheime zitting behan deld. Naar aanleiding van een brand in de ge meente Kolhorn, waarbij twaalf koeien en twee paarden in de vlammen omkwamen, alleen om dat men de dieren niet snel genoeg kon los maken maakt men ons weder attent op de noodzakelijkheid om verbeteringen te brengen in het" vastmaken van het vee op stallen. Het denkbeeld kom hier op neerVoor elke koe steke men een bout door den muur, aan den binnenkant is de koe er met een touw en ring aan vrstgemaakt, aan den buitenkant houdt een spie den bout op zijn plaats. In geval van brand trekke men dè spiuën er uit en de koeien zijn los de groote deuren zijn inmiddels opengeslagen en de geheele verzameling kan naar buiten ge jaagd worden. Onlangs werd te New-York de heer Henry Green door zekeren Edgart voor de rechtbank gedaagd om schadevergoeding wegens het toe brengen van slagen en verwonding. Drie getui gen bevestigden onder eede het feit. Den rech ter kwam het voor dat zekere verstandhouding tusschen getuigen onderling en den aanklager bestond. Hij liet iederen getuige in een afzon derlijk vertrek brengeh en nam hen een afzon derlijk verhoor af. Het bleek hem spoedig dat de geheele zaak verdicht was. Hij sprak dus den Heer Henrij Green vrij. Verder gevolg had de zaak niet. Toen een der aanwezigen vroeg of nu de aanklager en getuige niet vervolgd werdenantwoorde de rechter Ik heb hier te doen met leden van de club der valsche getuigen. En deze club is macht:g genoeg om mij aan te klagen en te doen veroordoelen. Zij heeft honderd valsche getuigen voor één tc barer beschikking, ik waag mij niet aan hare vijandschap. De politie kent reeds lang het bestaan der club en advocaten van slechte zaken worden er tegen vast tarief door bediend. In Duitsche technische bladen wordt ge klaagd over het feitdat in de Kaapsche wol telken jare meer steenen gevonden worden. In eene partij van 28 balen vond men 20 pond steenen en daaronder die|een a anderhalf pond zwaar waren. In eene andere partij van 16 balen bevond zich 15 pond steen. Door de politie te Dordrecht-is proces verbaal opgemaakt tegen een sjouwerter zake van oplichtingdoor hem in drie verschillende tapperijen gepleegdalwaar hij onder het be- driegelijk voorgeven dat hij door een aannemer tot lossen en laden van schepen gezonden was, respectievelijk een kan jenever heeft weten te verkrijgen terwijl later gebleken is dat hiertoe geen order was gegeven, Onafgebroken misbruik van sterken drank in de laatste dagen is als de oorzaak tot het plegen dezer feiten te beschou wen althans het is gebleken dat de man, door den roes waarin hij voortdurend verkeerd heeft, zich niet eens nauwkeurig de verschillende feiten kon herinneren en hij verklaart dan ook eerst nadat hij bij de politie injjbewaring was gesteld tot volkomen bewustzijn te zijn teruggekeerd. Dinsdagavond 'is een persoon koopman te Groot-Schermerin beschonken toestand van de markt te Purmerende komendein de Beem- ster te water geraakt en verdronken. Van R kleermaker te Roelof-Arendsveen, wemeente Alkemade, ging Woensdagavond naar den zolder met een brandende pijp zonder dopje om een lapje te weken. Hierdoor ontstond brand. Door feilen1 wind aangewakkerd liep onmiddellijk de groote inmakerij van den heer A. v. d. Meer groot gevaar. Door de hulp van de spuiten van de Veen Oude en Rijp- Wetering is" de brand bepaald bij twee woningen. Huis en inboedel waren verzekerd. Eene dienstbode te Utrecht werd Woens dagmorgen door de politie in hechtenis genomen, verdacht van de menschen, bij wie zij diende, voor een niet onaanzienlijk bedrag bestolen te hebben. Sinds twee maanden daar in dienst, werd er herhaaldelijk geld gemist en eindelijk werd het oude bekende middel toegepast om den dief te ontdekken. De geldstukken werden ge merkt en een inspecteur van politie vond die gemerkte stukken in haar bezit. Zij heeft reeds bekend door middel van een valschen sleutel toegang tot de linnenkast te hebben gekregen. Uit Sneek wordt gemeldTengevolge van den opnieuw ingevallen winter is deseheep- vaart weder grootendeels gestremd. p marktdag konden geene veerschepen amveeren. Ook de stoombooten zullen spoedig moeten op houden. Te 's-Gravesande is Woensdag brand ont staan in het woonhuis van den directeur van het post- en telegraafkantoor. Dat woonhuis is gedeeltelijk afgebrand. Het kantoor bleef echter geheel gespaard, en de directeur /'or"fd® dat geen oogenblik storing in den dienst ontstond. Te Blokzijl kwamen Woensdag van alle kanten de boeren op schaatsen ter markt. Een 67-jarig fatsoenlijk gekleed man had te Haarlem in een logement zijn intrek genomen onder opgave van een valschen naam en beweer de te zijn scheepsdoctor woonachtig te Amste dam. Toen men hem des morgens om betaling der gemaakte verteering van eenige dagen vroeg, bleek het dat hij geen cent bezat en dat men met een oplichter te doen hadgeen scheeps doctor, maar een weggejaagde ziekenoppasser uit Arnhem. Hij is naar het huis van arrest overgebracht. Donderdagavond brak er te Maastricht

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2