BINNENLAND. dat hier te St.-PeteTsburg eene nihilistische - courant gedrukt wordtwaarvan dagelijks een nummer verschijnt. Alle Ministersde chefs der verschillende regimentendie hier in gar nizoen zijnhooge ambtenaren en zelfs de ver schillende gezanten ontvangen die dagelijks per postdeze laatsten in de Eransche taal. Elk ambtenaar, die vermoord wordt, ont vangt een gemotiveerd vonnis. Dat van generaal Mezenzoft' had hij zelf gezien. Eene passage daaruit luidt woordelijk „wij zullen ten slotte al het gebroed rondom den Keizer uit den weg ruimen". Generaal Drenteln heeft eenen brief ontvangen, waarin men hem zegt„wij weten, dat gij aan' uw leven niet gehecht zijtmaar wij zullen u treilen in wat u het dierbaarste is, uwe. dochter". Verleden week werden hier vijf douaniers gevangen genomendie getracht hadden allerlei wapenen en ammunitie alsook verboden druk werk door te smokkelen. Men verhaalt, dat de Minister van onderwijs graaf Tolstoï en de stadhoofdmangeneraal Sourow eveneens brieven ontvangen hebben waarin hun medegedeeld wordt, dat zij op order van het revolutionaire comité zijn gevonnisd en voor Paschen zullen worden gedood. In Jelissawetgrad zal dezer dagen eene bende van 17 valsche munters terecht staan. Onder de aangeklaagden bevinden zich drie landeigenaars de gebroeders Lutkowsky drie edelliedendrie burgers en acht boeren. De hoofdschuldigen zijn de drie genoemde landei genaars die de noodige werktuigen uit het buitenland hebben laten komen. Negentig ge tuigen zullen in dit proces worden gehoord. Een voor den binnenlandschen toestand karakteristiek feit meldt de „Odessly Wjestnik". Den 20n dezer maand werd de chef der politie te Odessa, kolonel Antonoff, door het Gerechts hof aldaar wegens nalatigheid in zijn ambts plichten misbruik van zijne ambtelijke macht en ondersteuning der jegens de Regeering vijan dige propaganda uit zijn ambt ontslagen met verlies van al zijne titels en waardigheden. Als de chef van den veiligheidsdienst in eene der grootste steden van Rusland zelf tot de nihilisten behoort, dan is het waarlijk geen wonder dat deze ongehinderd en straffeloos hun stelsel van terrorisme kunnen in toepassing brengen. Een te Charkow verschijnend blad meldt dat verscheidene Kozakken-gemeenten (stanitza s) in Zuid-Rusland weigeren belasting te betalen terwijl zij zich beroepen op de diensten die alle Donsche Kozakken gedurende twee jaren in den oorlog tegen Turkije verleenden. In sommige dorpen hadden dientengevolge bloedige conflicten tusschen de Kozakken en ge regelde troepen plaatswaarbij de Kozakken steeds overwinnaar bleven. Zoo moet te Petro- wskaja gedurende twee dagen en een nacht een bloedig gevecht tusschen een regiment infanterie en de gewapende bewoners hebben plaats gehad, waarbij meer dan de helft van het regiment dood of gewond op het slagveld bleef. De kom- mandant der Donsche kozakken te Nowotscher- korsk wilde in zijne provincie den staat van beleg afkondigen doch de Regeering weigerde hare toestemming te geven uit vrees voor een algemeenen opstand der Kozakken. Tilburg, 29 Maart 1879. De lessen tot opleiding van onderwijzers, onder leiding van den heer Reijns alhier, zullen op uitgebreider wijze worden voortgezet. De heeren J r d Brand te Tiel, Heezemans te Hilvaren- bêek en Van den Wildenberg te Gilze, zijn reeds aangewezen den Heer Reijns, directeur, in dezen ter zijde te staan. Waalwijk, 29 Maart 1879. De Staats-Courant bevat de tusschen Neder land en Belgie op den 5den Maart te 's-Graveu- hage gesloten postovereenkomst. Daarin wordt o. a. het volgende bepaald Het port wegens brieven uit Nederland naar- BeWe of uit Belgie naar Nederland bedraagt per°brief van enkel gewicht 10 cents of 20 centi mes in geval van frankeering en 20 cents of 40 centimesin geval van niet-frankeering. Dit port wordt, per brief van enkel gewicht, op 5 cents of 10 centimes voor de gefrankeerde en op 10 cents of 20 centimes voor de ongefran- keerde brieven verminderdwanneer de afstand in eene rechte lijn tusschen het kantoor van afzending en dat van bestemming van den brief, niet meer dan 30 kilometers bedraagt. Het recht van verzekering der brieven met aano-eo-even geldswaarde uit Nederland naar Bel gie °en uit Belgie naar Nederland bedraagt 21/* cent voor elke 100 gulden of gedeelte van 100 gulden of 5 centimes voor elke 200 franken of gedeelte van 200 franken. Met afwijking van het bepaalde bij de door het Parijsche congres den 4den Juni 1878 ge- sloten overeenkomstwordt het te heffen recht voor eiken postwissel van Belgie voor Nederland bepaald op 25 centimes voor elke 50 franken. De Nederlandsche Regeering behoudt zich de bevoegdheid voor om insgelijks het recht op de postwissels te verminderen tot op 121/s cent v'oor elke 25 gulden. 2 heeft ingetrokken en buiten werking gesteld het besluit van November 1878, be trekkelijk de benoeming van den student voor den geneeskundigen dienst der landmacht (arts) L W. van der Sluys, tot offic. van gezondheid 2e kl.- bij het personeel van genoemden dienst. Op 1 Oct. dezes jaars zullen jongelingen worden toegelaten, om bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor den dieust hiér te lande en tot militair apotheker hier te lande. Dé aan te- nemen jongelieden móeten op den dag der toe lating den vollen leeftijd van zeventien jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan twintig jaren. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot officier van gezond heid of tot militair apotheker hier^ te lande worden opgeleid, moeten daartoe, vóór 16 Juli e. k., een verzoek indienen aan den Minister vau Oorlog. Zie verder de St. Ct. No. 75. Uit de jaarlijksche algemeene vergadering der Maatschappij voor levensverzekering te Dordt is gebleken dat de Maatschappij zich in toene- menden bloei mag verheugen. Het financieele jaar was mede zeer gunstig daar de sterfte-ver- houding aanzienlijk beneden de berekening bleef „en slechts 71 pCt. der verwachte uitkeering voor uitbetaling noodig was. De voorzitterMr. E. N. Sickengawees op den vooruitgang der Maatschappij als een gunstig teeken(lat het Nederlandsch publiek meer en meer zich tot solide binnenlandsche maatschap pijen wendt, 't geen vooral wenschelijk is, omdat er hoegenaamd geen controle tegenover de buitert- landsche maatschappijen bestaat. De heer Mr. E. N. Sickenga, aan de beurt van aftreding, werd met nagenoeg algemeene stemmen als lid van het bestuur herkozen. Het Nationaal Leder-industric-bond heeft in zijne Maandag te Breda gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten zich bij adres tot de Regeering te wenden, om eene wijziging in de tariefwetgeviug te verzoeken in het belang der lederindustrie.. In de vergaderingZaterdag in Den Haag gehouden door het Comité der IJ§zeevaartis besloten de lVilem Barents omstreeks 1 Juni weder uit te zenden voor een tocht naar de IJszee. De zoöloog, die aan de expeditie deel neemt is de lieer J. W. van Lith de Jeude, kandidaat in de philosophie te Utrecht. In Den Haag is vrij algemeen het gerucht verspreiddat de heer Coenenkapelmeester Utrechtsche schutterijbenoemd zou zijn tot directeur der koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers. In Erankrijk is nu ook een geval van de trichic.enziekte voorgekomenen wel in het departement Seine-et-Oise. Naar het schijnt, is dit het eerste geval van dien aarddat daar te lande zich heeft voorgedaan. Twintig menschen hadden van het zieke varken gegeten. Van hen werdeq 16 ziek. Toen is bij onderzoek gebleken, dat het vleesch trichineus was. Eeu correspondent van Daily News bericht weder eens iets van Edison's vindingomtrent de verdeeling van het electrisch licht. Edison heeft onlangs in zijne werkplaats veertien lampen laten branden, waarvoor de electriciteit opgewekt werd door een gewone Gramme-machine van 2!/o paardenkracht. Het was een vast, wit licht, veel beter dan gaslicht en dubbel zoo sterk. De uitvinder zegt, dat hij nu electrisch lieht voor huishoudelijk gebruik kan leveren voor minder dan de helft van hetgeen gaslicht kost. Geheel in den aard van den uitvinder ligt het, dat hij nu voortdurend op verbetering zint. Men herinnert zich dat. onlangs zekere Bastiaan Rietveld te Berkel werd in hechtenis genomen als verdacht den Burgemeester dezer plaats in het water te hebben geworpen. Kort daarop werd een adres, met 44 handteekeningen voorzien aan den officier van justitie te 's-Hage opgezondenwaarin het ontslag van Rietveld werd gevraagd op grond dat hij niet met boos opzet zou hebben gehandeld. Thans hebben 48 ingezetenen een tegen-adre3 opgezonden waarin zij de partij opnemen voor den burgemeester, die in eerstgenoemd adres zeer ongunstig was beoordeeld geworden. Zaterdag avond ten 6 uur ontstond er onder Zuid-Beierland brand in de schuur van den arbeider Jb. Boer, aan den Groot-Zuidbei- erlandschen dijk. De schuur is geheel afgebrand en lint belende huis gedeeltelijk. De inboedel is gered. Woning en schuur geassureerd. De oor zaak van den brand meent men hierin te moeten zoeken dat een oude vrouw, slecht van gezicht, met een hout in plaats van met een ijzer den oven opgestookt haden dit houtwaaraan waarschijnlijk vuur was in de schuur tegen het riet heeft gezet. Uit Nieuwe Eekela wordt aan de N. R. Ct. van 28 Maart gemeldt: Omstreeks 39 jaar ge leden verloor een elf-jarig meisje, in deze ge meente woonachtig door een plotsehngen schrik het spraakvermogen. Dezer dagen overleed een broeder van haaren dit sterfgevalwaarbij zij tegenwoordig was maakte op de nu 40 jarige vrouw zulk een hevigen indrukdat zij plotse ling de spraak terugbekwam. "Volgens de Pr esse van Weenen is aldaar in hechtenis genomen „Heinrich van Groninger", "zich noemende Ernst Mayer, een 21-jarig jon°relin°r uit Deventer die in Eebr. uit die stad voortvluchtig werd en f10,000 van zijn patroon, een effectenhandelaarmeenam. Nog f 4225 werden bij hem gevonden. Zijn verkwistende levenswijze deed de aandacht der politie op hem vallen. Te Arnhem heeft Zondag-avond eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen vier veldartille risten en drie burgers waarbij de soldaten van hunne wapenen gebruik maakten. Een der bur gers ontving een diepe klove in het hoofd en een steek in den buik, zoodat men voor het behoud van zijn leven beducht is. Een spoorweg over liet ijs wel de eerste van dien aard die ooit gezien werdis dezer dagen in Noord-Amerika in werking geweest. In weerwil van alle waarschuwingen heeft de ingenieur en chef van_de Northern Pacific Rail way over (1e bevrozen Missouri-rivier rails ge legd en werd de rivier zóó gepasseerdeerst door één locomotief en twee inet ijzer beladen lowtys. Toen dat goed gingwerden achter (1e machine 3 lowrys met ijzer en een waggon met gastendie voor den „pleiziertocht" genoodigd warengeplaatst. Ook deze proef liep naar wensch af. De rivier is thans slechts 3,300 voet breed (dus veel smaller dan in den zomer). Het ijs was tijdens de proeven 42 duim dik. De trein mocht niet op het ijs stil staan zoo als trouwens te begrijpen is. Naar eene mededeeling in de Deutsche Reichsanzeiger te oordeelenzullen van nu af de Duitschers den boventoon voeren bij de ver dere inwendige ontwikkeling van Japan. Tot dusver werden daar bij verschillende takken van bestuur allerlei Europeanen en Noord-Amerika nen geplaatst. Thans worden de Duitschers ge zegd gebleken te zijn de geschiktste personen om de diensten te bewijzen die de Japansche Regeering verlangt van.vreemde ambtenaren en docenten aan hare instellingen van liooger en ander onderwijs. Reeds zijn onlangs verscheidene Duitschers goed geplaatst. Eerlang zal' de pro fessor in de geologie aan de academie van Tokio dr. Naumannmet medewerking van onder scheidene Duitsche landbouwkundigen en schei kundigen Japan geologisch en mineralogisch opnemen. Voor dien arbeid is hem een tijd ruimte van 15 jaren toegestaan. Voor de be werking van de zilver- en kopermijnen te Akita, de voornaamste mijnen in Japan zijn reeds de noodige ingenieurs en berglieden in Duitschland aangeworven. In de lakenfabriek te Tokio die in het vorige jaar door de regeering is opgericht, zijn mede Duitsche ververs wevers en machi nisten werkzaam. Men schrijft, uit Amsterdam aan het Daghl. V. S. K., die reeds eenige maanden in hech tenis is beschuldigd van moord op zekere dame uit de Beulingstraat en aan wiens instructie de meest mogelijke zorg werd gewijd zal hoogst waarschijnlijk niet naar de openbare terechtzit ting kunnen verwezen worden aangezien hij reeds eenige dagen zoo ernstig ongesteld isdat men eiken dag het einde van zijn leven te gemoet ziet. Dit zou te betreuren zijn, aangezien door hem vermoedelijk onderscheiden duistere zaken aan het licht zouden kunnen gebracht worden. Wat de brasserijen in zeker café chantant in de Nes betreftdaarin moet op eens gelukkig een groote stagnatie zijn ontstaan door een zeer verstandigeti maatregel van onze politie zij die des avonds laat, na 1 ure, daar verschijnen, worden lil. naauwkeurig gesurveilleerd e.u komt 't der politie voordat een jongmensch zich daar wat te dikwijls amuseertdan wordt daar van èn aan den patroon èn aan de familie ken nis gegeven. Probatum est. Te Oirsbeek is zekere Lenssen landbou wer72 jaar oud, bezig zijnde met zijn broeder een kar leem te laden eensklaps in den kuil gestortmet het ongelukkig gevolg dat hij onder de nedervallende aarde werd bedolven. Zijn broeder(lie zich met groote moeite redde, ging onmiddellijk met een voorbijganger faan het werk om hem te helpen (loch toen zij hem uitgegraven haddenwas hij reeds een lijk. Voor eenige jaren kwam te Parijs eene jeugdige Italiaansche dame en vestigde zich metterwoon in een klein fraai hotel in den Eau- bourg (lu Roule dat weldra de verzamelplaats werd van een aristocralischen kring. De dame droeg (len naam van een Italiaanschen graaf die voor vier jaren gestorven was en vau wien zij zeide de vrouw geweest te zijn. Zij gaf prachtige diners en feesten in haar hoteldat onder anderen door vele diplomaten werd bezocht. Tot hare aanbidders behoorde ook een jeugdig Amerikaandie het hart der schoone scheen gewonnen te hebben. Althans zij stemde toe in een huwelijk. Hare papieren wareu in vol komen orde en de gewone formaliteiten waren volbracht. Het huwelijk werd gevierd. Maar hoezeer waren de genoodigden verrasttoen te midden van het huwelijksfeest een commissaris van politie in het hotel verscheen en de jong gehuwde beleefdelijk verzocht plaats te nemen fn een voor de deur staand rijtuig. Wat was er voorgevallen Waarom werd de dame on verhoeds in verzekerde bewaring genomen Met zekerheid weet men het nog. nietmaar volgens een der Parijsche bladen zou zij met de wettige vrouw geweest zijn van den Italiaanschen graaf, wiens naam zij droegmaar zijn martresse De graaf zou na den dood zijner gemalin met haar naar Elorence getrokken zijn waar zij doorging voor zijne wettige vrouw. Voordat zij hem op haren weg ontmoet hadhad zij met een min naar geleefd, dien zij vermoord en van wiens vermogen zij zich meester gemaakt moet hebben. Ook zou zij niet vreemd zijn aan den"ph>tselin- gen dood van den graaf. Zooveel is zeker, dat zij ter beschikking is gesteld van de justitie in Italië. In de gemeente Deurne nabij Helmond woedde op het einde der voorgaande week een hevige brandwaardoor eene geheele hofstede bestaande uit huisschuur en stalwerd in de asch gelegd. Twee koeieneen kalf en een varken zoomede de voorraad hooislroo, enz., werden een prooi der vlammen. Het verbrande was slechts tegen geringen prijs verzekerd. Dezer dagen heeft men bij Kolleda een uitgestrekt begraafveld ontdekt, in welks bovenste laag meer dan 100 skeletten gevonden zijn. Diep daaronder vond men veel oudere gravenuit den tijd der oorspronkelijke bewoners van die streken de Hermunduren blijkens de belang rijke sieraden en andere zakendie in deze graven werden aangetroffen. De bovenste lijken schijnen uil het jaar 1295 afkomstig te zijn. In Den Haag heetf Maandag middag een vechtpartij plaats gegad tusschen een aantal strijdlustige Hagenaars en een gedeelte van het personeel van den circus Sanger, welke op het Kortenbosch is opgeslagen. Van weerszijde heeft bloed gestroomd en (1e politie heeft de handen vol gehad om aan 't gevecht een einde te maken. Goirlc, 1 April. Heden had op (le fabriek van de heeren van Besouw en van de Lisdonk alhier het volgend ongeluk plaats: Zekere A. J. geraakte met den arm tusschen eene machine, waardoor (le arm brak. Waar schijnlijk zou hij verpletterd geworden zijn, zoo niet een der aanwezigen op hetzelfde oogenblik de machine tot staan had gebracht. Brieven uit Frankrijk. Gij zijt te goed op de hoogte van de letter kundige beweging van onzen tijddan dat het noodig zou zijn te verklaren, wat een realistisch bal is. De groots strijddoor den heer Zola in het leven geroepen, de zeer betwiste theorieën, waarvan die schrijver zich als kampioen heeft opgeworpen, zijn laatste roman van L' assommoir brengen u op het spoor van den satirieken zin, in twee woorden opgesloten. De uitnoodigings- brief, (lien ik woordelijk overneem, zal u op de hoogte brengen van het overige Assommoir du père Ledoyen BAL. Mest prié d'assister a la EêTE NATÜttALISTE qui aura lieu chez Ledoyen, le Jeudi 20 Février, a Onze lieures (lu j?oir. L'costum realisse es abcolumen tïrégueur. Vele uwer landgenootendie te Parijs ziju geweestkennen ook het gezocht lokaaldoor het feestprogramma „assommoir du péreLedoyen" gedoopt. Het is een bekende restauratie in de champs Elyséss. Iu den zomer komen élégante (lineurs er een uitmuntende keukenkeurige wijnen en voortreffelijke bediening zoeken. In den winter is het huis nagenoeg gesloten. Het opent zijue deuren slechts voor personen die geen opzien wenschen te baren en voor hen, die in geen geval door nieuwsgierigheid van buiten af gestoord willen worden. Dertig schilders, beeldhouwers, musici, letter kundigen allen vrienden, allen een eervolle plaats in kunst of letterkunde bekleedende, hadden het restaurant Ledoyen voor dien nacht gehuurd. De kuustvuurwerker Ruggieri was belast met de versiering en illuminatie van het huis. Overal verspreidden Venetiaansclie lantaarns en gekleurde dazen hun getemperd licht. Overal waren de hoeken afgerond door dicht opeengeplaatste tro pische gewassen. Overal, behalve op een punt, de groote serre namelijk die het huis omringt en tot barrière-bal was ingericht. Daarop hadden onze dertig kunstenaars de dertig door schoonheid, talent, geest vermaardste Parijsche actrices uitgenoodigd op voorwaarde dat niemand, zoowel man als vrouw, zou toege laten worden anders dan in realistisch costuum, dat is in aan een der geringste Parijsche beroepen ontleende kleederdracht, stipt, nauwkeurig nagebootst. Men kan denken, welk een vermakelijk schouw spel -dit vroolijk gezelschap 's nachts om^ 2 uur opleverde. Mejuffrouw Leonide Leblanc ais lied.- jesverkoopstermej. Massin als bedelares mej. Angèle als marchande a la toilettemevrouw Gabrielle Moisset als Bourgondische min mej. Pierson als straatzangeres te zien, is zeker geen alledaagsch schouwspeldat iedereen kan ge nieten. Evenmin als den schilder Detaille te zien als Zigeuner, den schilder Duprey als hoef smid, den architect Escalier als vioolspeler, den schilder Aubert, vervaardiger van „L'ange déchu" als spekslagersjongen den schilder van „L'apo- theose de^M. Thiers", deu heer Vibertals scheepstimmerman en zekere met mij bevriende staatsraad als koetsier van. een lijkwagen. Men danstesoupeerde lachteschertste op geestige wijze en daaraan alleen zou een vreem deling wanneer hij plotseling op dat bal ver plaatst wasbemerkt hebben met wie hij te doen had. Want de costumes waren zoo naar de werkelijkheidzoo nauwkeurig gevolgd en zoo zorgvuldig tot in de kleinste onderdeelen nagebootst; de gelaatstrekken stelden zoo goed de bedoelde personages voorpasten zoo juist bij de aangenomen vermommingdatalthans wat de helft der genoodigden aangaat, de illusie volkomen en vergissing onvermijdelijk was. Een half dozijn intermezzo'sbij wijze van entrées, verhoogden de vroolijkheid van dit reeds zoo prettige en aardig feest. Te midder nacht deed een troep muzikanten een inval in de balzaal en gaf er een potsierlijkop aller grappigste wijze uitgevoerd concert. Eeu half uur later wist een „fort de la halle met zijn grooten hoed en met meel bemorste kieldie een reusachtigen zak op de schouders droeg, zich toegang te verschaffen tot het bal. Men riep en protesteerdemen mag niet met bagage op het bal komen, zet uw zak in de kleedkamer maar de „fort" maakt zichzonder er acht op te slaan, ruimte met zijn stok zet zijn zak op den grond(loet hem open en haalt er net aardigste bakkersjongetje uitdat men ooit ge zien heeft, 's Nachts om een uur eindelij* bemerkt men eensklaps midden in de zaal ee heer in het zwartdie naar de quadrilles staa te kijken. Daarop ontstaat een geweldige op schudding. Het orchest zwijgt, het dansen wor

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2