Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Nu de quaestie der bezetting van Oost-Ru me- lië bijna is geregeldkomt Turkije plotseling met een tegenvoorstel voor den dagvolgens hetwelk de bezetting dier provincie zal opgedra gen worden aan geregelde Turksche troepen, of dezen althans de meerderheid zullen vormen van het bezettings-leger. FrankrijkOostenrijk en Duitschland hebben Turkije aangespoord aan Griekenland de grenzen te bewilligen, door het Berlijnsch Con- Hadschi-Loja het bekende hoofd der Bos nische bevolking in haar verzet tegen Oostenrijk, is te Serajewo geamputeerd. Men weet dat een zijner beenen was verbrijzeld en moest weggeno men worden. Tot nu toe had hij zich altijd tegen de operatie verzet. Nog wordt van den 30n uit St. Petersburg aan the Daily Telegraph .gemeld Ik heb ver nomen, dat in den nacht, die den moordaanslag op generaal Drentelen gevolgd is, de politie niet minder dan vijf-en-veertig personen mannen en vrouwen in hechtenis genomen heeftwaarvan de meesten van zulk een hoogen stand zijn, dat bijzondere maatregelen genomen zijn om hen gevangen te houden in plaats van hen naar de gewone gevangenissen over te brengen. Officieren van de gardeKamerheeren des Keizers en Staatsraden bevinden zich onder dezentwee ongehuwde dochters van een der tegenwoordige Ministers zijn in haar huis aan streng arrest onderworpen. Daar men niet aanemen kan dat de politie zoo dwaas zou zijn door zoovele in hechtenis nemingen alleen haar activiteit te willen bewij zen is het geoorloofd te onderstellen dat er iets meer achter schuilt dan een eevoudige so cialistische samenzwering. Het vertrek van het Hof van St. Petersburg is uitgesteld en er heerscht groote ongerustheid. Een commissie is benoemd om de redenen te onderzoekenwaardoor in de tijdruimte van de vier laatste maanden in de gevangenis van KharkofF, omstreeks 500 gevangenen gestorven zijn. De bewoners van New-York hebben zich ge durende geruimen tijd bezig gehouden met een voor Amerikanen allerbelangrijkste zaak. Het was een walking-match. Vier geoefende wandelaars hebben een week lang de Hippodro- mus op en neer geloopen. Wie in dien strijd 500 mijlen aflegde zou den beroemden gordel winnen verleden jaar te Londen door O'Leary als prijs behaalden de entree-gelden die de enorme som van 40,000 p. st. beliepen, zouden verdeeld worden onder hen die meer dan 450 mijlen zouden afleggen. O'Leary deed zelf mee, maar viel reeds 's Woensdags uitgeput neer. De ander drie kampioenen legden meer dan 450 mijlen af en de prijs werd gewonnen door een Engelschmande andere twee waren een Ame rikaan en een Ier uit Chicago. Het wordt als een bewijs van de beschaafdheid en edelmoedig heid der toeschouwers aangemerktdat zij den overwinnaar luide toejuichten en hem niet uit scholden en molesteerden omdat hij een Engelsch man was 1 De bladen waren vol van dezen be- langwekkenden wedstrijd en een talrijk publiek uit alle standen der maatschappij was iederen dag tegenwoordig en volgde met de meeste span ning alle bijzonderheden. De Aew-Tork Herald van 15 Maart wijdt acht compres gedrukte ko lommen aan de beschrijving van dezen strijd Nog een paar staaltjes van Amerikaansche zeden mogen hier plaats vinden. Voor 't gerechts hof te St. Louis pleitte een bekwaam advokaat. Zijn tegenpartij beschuldigde hem dat hij dron ken was en kreeg tot antwoord een klap in zijn gezicht. Toen de beschuldiging herhaald werdtrok de ander zijn mes en viel op den beleediger aanzoodat het hof het raadzaam oordeelde beiden in verzekerde bewaring te nemen. Bij Cincinnati was een moord gepleegd. De moordenaar was gevangen genomen. Een troep volk1200 man grootbegreep korte metten te moeten maken, drong de gevangenis binnen wierp' den mayor, die zich tegen hen wilde ver zetten over den muur op straatnam den gevangene meesleepte hem buiten de stad en hing hem aan een boom op. Van dergelijke verhalen zijn de Amerikaansche bladen vol. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Op repetitie der Liedertafel „Oefening en Vermaak" zal aanstaanden Zondag gezongen worden Zingen. De Vliegh. Les gais amis. Bebleur. Absehiedslied. Tenor-solo. Das Gebet der Erde. Zöllner. Tilburg, 5 April 1879. Eenige onderwijzers alhier, hebben zich gewend tot den Directeur der Rijks Hoogere Burgerschool, met verzoek om hun onderricht te willen geven in de natuurkundenatuurbeschrijving en cos- De heeren Dr. Hülsmann directeur dier in richting en Dr. Van der Hom van den Bos hebben zich welwillend bereid verklaard om ge heel belangloos een cursus in die vakken te openenwelke zal gegeven worden twee dagen per weektelkens anderhalf uuren beginnen Donderdag 24 April aanstaande des avonds ten 7V2 "re- Op verzoek van den Directeurzijn door den minister de lokalen en hulpmiddelen der schoor- ten dienste van dien cursus afgestaan. Een achttal ondewijzers uit Tilburg hebben vèrzocht om tot het bijwonen daarvan te worden toegelaten en naar wij vernemen bestaat er nog gelegenheid voor anderen, ook van buiten Tilburg, om van die nuttige lessen gebruik te maken. Den 15 en niet den 14 Aprilzooals driemaal abusievelijk in de Staats-Courant werd aangekondigd zal de levering van donker- en lichtblauw ordinair laken voor het leger, in het centraal magazijn van kleeding uitrusting enz. te Amsterdam worden aanbesteed.- Wanlwijk, 5 April 1879. Verleden Woensdag-namiddag had onze ge meente een feestelijk aanzien. Van de meeste particuliere buizen waaide de vaderlandsche drie kleur met het oog op de komst van Mgr. Godschalk die hier verwacht werd om het H." Vormsel toe'te dienen. Na zijne aankomst be gaf de harmonie St. Chrispijn zich naar de pastorie om Z. D. H. eene Serenade te brengen i Nadat eenige stukken gespeeld warenkwam Mgr. buiten en hield eene toespraak tot de menigte, die samengestroomd was om Z. D. H. te zien en hulde te brengen. Den volgenden dag werd door Z. D. H. het H. Vormsel toegediend aan ongeveer 1200 personen zoo uit deze als uit de omliggende gemeenten. Sedert 1 Januari zijn alhier geboren 48 en komen inwonen 25 personen te zamen 73. Overleden 24 en vertrokken 34 te zaman 58. De bevolking is dus de laatste' drie maannen vermeerderd met 15. Door ijverige nasporing is het den Wacht meester der Macechaussée alhier gelukt de per soon aan te houdendie er reeds geruimen tijd zijn werk van maakteom 's avonds de nering doenden in deze en andere gemeenten op te lichtendoor zich op verschillende namen en onder verschillende voorwendsels winkelwaren te doen afgeven. In een onzer vorige nummers gaven wij onzen lezers eene schets van de proevendie tegenwoordig te Londen genomen worden met de gasbranders van Suggen wel op het water- looplein en in Regentstreetwaar thans in 42 lantaarns gasvlammen branden die 80 100 en 200 standaardkaarsen licht geven. Weinig dach ten wij toen, dat men zoo spoedig ook in Am sterdam zulke lantaarns zou zien branden. Im mers zooals wij reeds melddenbeslaat het plan om den Dam bij gelegenheid van de komst van HH. MM. den Koning en de Koningin te verlichten niet met eleetrische kaarsen maar met gasvlammen van 100 standaard kaarsen licht sterkte elk. Weldra zal dus Amsterdam de derde stad van de oude en nieuwe wereld zijn waar die triomf der gasverlichting gevierd wordt. Londen en Parijs gaan ons dan alleen voor. Bij het lezen van onze besehrijving van Sugg's branders zal menigeen op een bezwaarwezen lijk of denkbeeldig bestaande gestuit zijn nl. op den vorm der branders zijnde die Argantsehe, en het daarmede gepaard gaande gebruik van glazen die lichtelijk springen kunnen waardoor de vlam belet wordt zich te ontwikkelen. Wij kunnen over het resultaat van het gebruik van deze branders met glazen nog niet oordeelen want die verlichtingsmethode is nog te kort in gebruik. Maar wat Wij wel weten is dit. Wan neer men twee gelijke opene gasvlammen (vleer muisbranders) op eenen kleinen afstand van el kander plaatstontwikkelen zij ieder zekere lichtsterkte laat ons aannemen elkvan 15 kaarsenen gebruiken ieder zekere hoeveelheid gas laat ons ajnnemen elk 150 literdus te zamen 30 kaarsen licht gevende en "300 liter gas gebruikende. Plaatst men de vlammen nu zoodanig in een vlak dat zij elkander raken dan blijven zij te zamen 300 liters gas gebruiken, maar de lichtsterkte stijgt van 30 op pl. ni. 45 kaarsen. Dit feit is reeds sedert lang bekend. Die soort branders dragen zelfs een naam, nl. tweelingbranders. Niets kan nu verhinderen om drieling-, vier ling-, vijfling-, enz. branders te maken. Welnu dat doet men tegenwoordig. Te Londen heeft de Chartered Gas-Company op de Westmini- sterbrug vier krachtige gasvlammen ontstoken, die elk eene lichtsterkte hebben van 40 stand- aardkaarsen. De branders zijn Wigham's patent, van dezelfde soort als die, welke in enkele vuurtorens en op den toren van het House of Commons gebruikt worden. Zij bestaan uit eene reeks van vleermuisvlammenzoo dicht naast elkander in een cirkel geplaatstdat de uitein den der verschillende vlammen elkander raken waardoor het bovengenoemde sterke lichteffect verkregen Wordt. Bij deze branders is geen glas noodig. Het gasgebruik van eiken brander is ongeveer 60 kub. Eng. voet (1700 liter) per uur, dus tegen den gemiddelden gasprijs van 9 centen per kub. meter, 15 cents per uur. De lantaarns en de branders zijn gemaakt door Edmudson Co., gasingenieurs19 Greaf GeorgestreetWest minister. In vervolg op ons bericht aangaande het rapport van den Gemeenteraad van Parijs over de eleetrische verlichting (zie Echo v. h. Zuiden van 9 Maart) deelen we nog het volgende mede. De lichtsterkte van een Jablochkoffsche kaars is gelijk aan ongeveer dertig carcellampen terwijl voor de straatverlichting zooals vroeger is mede gedeeld slechts een licht ten goede komt, dat met 10 tot 12 carcels aequivaleert. Dit aan merkelijk verlies aan-lichtsterkte is voornamelijk toe te schrijven aan de matglazen ballons die voor de goede diffusie van het licht om de kaarsen moeten worden aangebracht. Het. schijnt evenweldat men er in geslaagd is een middel te vinden waardoor de diffusie van hei licht verkregen, kan wordenzonder dat hef licht daarbijalthans zoo aanzienlijkin intensiteit afneemt. - Dit middel bestaat in de uitvinding van Clemendatdie in plaats van een matglazen ballon twee glazen ballonsdie los om elkaar heen passen om het licht brengt en de tus- schenruimte met fijngéstooten glas aanvult. Die dunne laag van zeer kleine glasscherven schijnt een buitengewoon groot diffusievermogen te be zitten zonder dat de lichtsterkte door haar tegenwoordigheid afneemt. De electriciteitsmannen stellen zich zeer veel voor- van het gebruik dezer ballonswaardoor de kosten van het licht na tuurlijk minder zullen worden. Met grooten ijver zegt de Ned.-Ind. heeft men zich in Amerika gewijd aan de verbetering der machines voor schoenenfabricage een onder deel hiervan vormen de machines om houten stiften te maken en deze stiften in het leder te slaan. Voor dit onderdeel alleen zijn 576 octrooien genomen 'terwijl dat getal voor machines voor de schoenmakerij in het algemeen 2000 bedraagt. Dat het algemeen belang hiermede noodwen dig gebaat moet zijn moge blijken uit de vol gende resultaten. Met eene klasse dezer machi nes werden in een jaar 45 millioen paar schoenen genaaid eene andere klasse sloeg in 55 millioen paren de stiften. Met de thans -bestaande^ ma chines kunnen tien man 600 paar schoenen daags vervaardigen. I11 het vorige jaar werden in Amerika twee millioen paren schoenleesten gemaakt. Men moge nu de hypothese stellen dat zon der octrooiwet stellig nog grootere resultaten zouden verkregen zijn: wij voor ons hechten meer waarde aan hetgeen we zien nl. dat met een zeer uitgebreid octrooistelsel de nijverheid in de Vereenigde Staten zulke reusachtige af metingen heeft aangenomendat ze een schrik is geworden voor de geheele wereld en men er overal op bedacht is om een dam op te wer pen tegen al te weelderige overstrooming dier transatlantische producten die de eigen nijver heid dreigen te verzwelgen. Een deskundige deelt in de Bonner Ztg. mededat de In onze tuinen zoo gezochte gou den regenboom buitengewoon gevaarlijk is. Het is een giftplant van den eersten rang, want al zijne deelen: het blad, de bloem, het zaad,ja zelfs de bast en wortelen 'bevatten het in 1864 ontdekte vergif Oytisine hetwelk zoo sterk werkt dat een driehonderdste deel van een gram onder de huid van een kat of een hond gespoten onmiddellijk den dood tengevolge heeft. Door de medische faculteit zijn reeds vele gevallen van vergiftiging van volwassenen en kinderen door cytisine geconstateerd. Het is dus een gevaarlijk speelgoed als kin deren de zaden van den gouden regen verzame len om er kettingen van te maken. Tien van de kleine zaadkorrels ziju voldoende om een kind te doodenen er bestaat geeu bekend tegengift. Behalve Frankrijk en Rusland zijn alle Staten van het internationale postverbond toege treden om voor de postzegels voor het interna tionaal verkeer dezelfde kleur aan te nemen. De postzegels van l21/2 cent zullen dientengevolge later eene blauwe kleur krijgen. Voor drakwerk is de roode en groene kleur aangenomen. Het onderzoek van het bestuur der poste rijen naar de mogelijkheid om de verzending van pakjes per post toe te staan, schijnt gunstig afgeloopen te zijn. Als grootste gewicht moet voorshands 5 kilo aangenomen wezen. Vanwege de pas opgerichte ,,Utrechtsche Harddraverij-vereeniging" zal in Juni a. s. eene harddraverij met paarden onder den man ge houden worden. Uit Warschau wordt in geneeskundige bladen medegedeelddat in de geneeskundige kliniek der hoogeschool aldaar twee patiënten zich bevinden de een lijdende aan een long ontsteking de ander aan onderbuiks-typhus bij wie in de vorige week zwelling van de lies- klieren is gekomen, met opvolgende verettering. Met het oog op deze en dergelijke gevallen ook te PetersburgOdessaZaryzin enz. komen de Poolsche geneeskundigen tot het besluit, dat er thans in Rusland als 't ware iets in de lucht zweeftdat wel nog geen bepaald besmettelijk karakter heeft, maar op bestaande ziektevormen reeds zijn stempel drukt. Dinsdagmiddag werden op klaarlichten dag te Rotterdam door een politie-inspecteurtwee personen aangehouden, die een gestolen vat je never vervoerden. Bij die gelegenheid hebben de dieven den inspecteur zoodanig met hunne messen verwond, dat hij naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. Gelukkig hebben zij niet kunnen ontsnappen. Donderdag morgen is onder Weesperkarspel, in de Keulschevaartnabij Weespdrijvende gevonden het bovengedeelte van het lijk van een onbekend manspersoon. De politie doet ijverig onderzoek. De firma Daniel Visser en Z. te Schiedam heeft ook voor de tweede Noordpool-expeditie, met de Willem, Barents, de benoodigde hoeveel heid gedistilleerd ten geschenke aangeboden. Ter gelegenheid der viering van het 61ste lustrum der Leidsche Hoogeschool, in den zomer van het volgende jaar, zal door het studenten corps aldaar weder eene maskarade worden ge houden. Bij de commissie tot regeling daarvan waren vijf plannen ingekomen, waarvan gekozen is „De intocht van Filips den Schooue binnen Amsterdam in 1497". Een werkman te Neurenbergdie reeds lang geen werk had en bitteren nood leed, ging dezer dagen 's avonds, naar het spoorstation. Onderweg vond hij, een brieventasch met 800 Mark, eenige brieven enz. Hij aarzelde eenige oogenblikken, denkend aan de ellende der zijnen, wat te doenmaar ijlde toen een vreemdeling die voor hem uitliepna. 't Was de eigenaar an 't verlorene. De vinder gaf het overen de vreemdeling reikte hem in de vreugd zijns harten een banknoot win 100 Mark toe. De begiftigde nam die aan, barstte in tranen los en kon niet bedanken. De ander vroeg getroffen naar de reden. De werkman verhaalde alle3 en de heer beloofde iets voor hem te zullen doen, als hij naar Dresden gaan wou. De man stemde toe, en kort daarna kwam een brief met reisgeld en kreeg hij een goede aanstelling in een groote fabriek aldaar. Te Groningen is in hechtenis genomen zekere Jan Polllaatste pelmolenaarsknecht te Oosterwijtwerddie zich sedert Februari in de provincie Groningen en Drente schuldig maakte aan oplichterijen en diefstalo. a. deed hij zich op naam van geachte ingezetenen fantasiehoeden, pantalonsdemi-saisons enz. afgeven die hij dan voor spotprijzen te gelde maakte. Pas liep Dinsdag te Groningen het gerucht dat Jan Poll- zich in de stad bevondof rijks- en gemeent-politie deden hun bestom hem in handen te krijgen't welk aan de vereende pogingen dan ook gelukte. Polldie vroeger reeds eene gevangenisstraf van 5 jaren moet hebben ondergaan zal nu ter verantwoording worden geroepen voor ettelijke feiten als oplichting diefstal en valschheid in geschriftZoodat dit gevaarlijk sujet wel voor geruimen tijd uit de maatschappij zal worden verwijderd. Zaterdag 11. vervoegden zich twee personen, een Engelschman en zijn tolk, bij een landbouwer te Barendrecht om aardappelen te koopen. Daar zij een zeer hoogen prijs boden was er weldra p. m. 600 heet. verkochtwaarvan eenderde terstond geleverd moest worden en de andere twee derde van de partij op vastgestelde dagen. Toen er 180 mud in den waggon van het Staatsspoor waren geleverd en er volgens accoord om geld gevraagd werdhad men dat niet bij zich maar men zou maar even naar Rotterdam gaan op het kantoor. Te Rotterdam echter wist men aan het opgegeven adres van nietsen ten slotte bleek het maar al te duidelijk dat de boer bedrogen was. Het moet thans gelukt zijn de aardappelen te Kralingeh in beslag te nemen an ook o]) één der bedriegers de hand te leggen. Drunen 2 April. Heden namiddag had een ongeluk plaats met de diligence van Gend Looskoinende van 's-Bosch. Toen namelijk de zwaar geladen, met drie paarden bespannen wagen tegen den dijk aan den Overlaatopreed brak de zweng van een der paarden. Alle drie werden daardoor schichtigmet het noodlottig gevolg dat de koetsier van den bok werd getrok ken en onder de wielen geraakte. De conducteur trachtte hem in den val nog te grijpen maar te vergeefs. Na veel inspanning gelukte het dezen de paarden tot staan te krijgen, anders waren nog grootere ongelukken gebeurd. De gekwetste werd opgenomen en bij David van der Westen in huis gebracht. De onmiddellijk geroepen geneesheer consta teerde dat de man erg gekwetst was. Er waren ribben gebroken en de" borstkas ingedrukt met zware beleediging van de long. Ofschoon niet hopeloos verkeert de man nog steeds in bedenkelijken toestand. Wij vinden het onvergeefelijkdat er bij wageninspectie niet opgelet isof er ook rot hout onder schoone verf Verborgen zitwant dit alleen schijnt hier de oorzaak van het ongeluk geweest te zijn. Goirlc. Klaagt men bijna algemeen over den toestand van zaken, voor ons dorp zou het eene overdreven zorgja onbillijk zijn indien wij ons vereeuigden met hendie misschien reden tot klagen hebben. Dankbaar en tevreden over het verleden mo gen wij onsin den steeds toenemenden bloei onzer industrie verheugen. Onze productie nog al verschillend van aard, vindt beurtelings geregeld aftrek waaruit volgt dat ook de werkman ruimschoots werk heeft, De landbouw sinds eenige jaren dank de alhier bestaande landbouwolub zeer veel be vorderd, stelt ook den boer in staatdeelgenoot te zijn der algemeene welvaart onzer gemeente. Wij vernemen nogdat naar aanleiding van den vooruitgang van dit nijvere dorp de heer Van den Elzen waarschijnlijk met het oog op den tramwegeen onderzoek heeft Ingesteld naar de hoeveelheid van tn- en uitvoer, Dat met belangstelling het resultaat van dit onderzoek wordt tegemoet gezien behoeft wel geen verder betoog aangezien met het daarstel- len van een tramwegin aansluiting met het staatsspoor te Tilburgde correspondentie op Holland en elders zeer veel vergemakkelijkt zou worden en daardoor ons dorp wellicht eene nog schoonere toekomst wacht. Wij hopen dus dat zoo iets tot stand komt, Zwolle, 4 April, De groote Palmpaarden* marktdeze week alhier gehouden getuigde dat de paardenfokkerijen dezer streek en in de Noordelijke provinciën niet de minste is in ons land. Onder een aanvoer van ruina 1400 stuks waren ruim 500 weelde paarden, die in schoon| heid van vormgebrekenloosheid wedijverden. Ver schillende Fransche kooplieden kochten de beste V r

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2