Rusland. BINNENLAND. er niet aan denkt hem ook financieel te gernoet te komen. Uit vrees voor ongeregeldheden onder de tal rijke werklieden meest Piemonteezen hebben de Regeeringen der Cantons Uri en Tessino de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Van de volgende daad. der ruwste barbaarsch- heid maakt de correspondent van het Russische St. Petersburgsche dagblad (Petersb. Wjedomosti) te Kiew melding De gevangenen in het slot te Kiew smeedden vóór eenigen tijd het komplot om gezamenlijk een onderaardschen gang te gravendie hen buiten den insluitingsmuur zou brengen. Een hunner speelde den verrader en 'deelde het plan aan den directeur der gevangenis mede. Deze liet echter de gevangenen rustig verder graven doch tevens ongemerkt de vorderingen, die hun reuzenarbeid maaktenauwkeurig nagaan. Op zekeren nacht zou het plan uitgevoerd worden en achter elkaar kropen de gevangenen door den gangdoch toen zij uit de opening buiten den muur te voorschijn kwamen werden zij door het vuur van een peloton soldaten begroet. In- tusschen vielen slecht de eersten als otters van dit verraadterwijl de volgende gevangenen natuurlijk in den gang bleven. Thans lieten de ambtenaren door de soldaten van beide zijden in den gang schieten waardoor alle daarin zijnde vluchtelingen gedood of verminkt werden. In deze executiezegt de correspondent cynisch hadden de ambtenaren grooten schiken den directeur der gevangenis werd een ridderorde geschonken voor zijne doeltreffende maatregelen, dat de gevangenen niet ontsnapten. Als. er in Rusland niet slechts zulke dingen gebeuren maar boyendien nog als iets gewoons in de dagbladen openbaar gemaakt worden, dan is 't toch ook waarlijk geen wonder dat het verbitterde volk tegen zulk eerrsysteen tot moord zijn toevlucht neemt. Op bevel van den Russischen Czar is eene speciale commissie ingesteld om voorstellen te doen omtrent eene nieuwe belastingheffing. Het zoogenaamd hoofdgeld zal worden afgeschaft. Naar de Wiener Abendpod verneemtis de dader van den aanslag op Von Drenteln in hechtenis genomen, 't Zou een Pool wezen genaamd Bartkewitsch en hij zou beslist gewei gerd hebben zijne medeplichtigen te noemen. Wanneer het waar was zou het zeker wel uit St. Petersburg zijn geseind. Te Moskouw zouden weêr niet minder dan 200 studenten gearresteerd zijn. Tilburg', 9 April 1879. Verladen Zaterdag, 's avonds ten 8 ure, hield de N. K. Harmonie eene vergadering, ten einde aan heeren deelnemers in hare geldleening, groot f60,000, rekening en verantwoording te doen van het finantieel beheer. Een groot aantal belangstellenden was opgekomen, en de door cij fers gestaafde mededeelingen waren van dien aarddat de nog ontbrekende 41 aandeelen groot ieder f 50.—, nog staande de vergadering werden volteekend. Het Bestuur zal nu onmiddellijk overgaan tot de aanbesteeding van het aanbrengen eener veranda en "het plaatsen eener muziek-Kiosk in den tuin. De Maandag gehouden Palmmarkt werd buitengewoon druk bezocht, er waren vele vreemde koopers zoodat de handel over het algemeen, met uitzondering in het vee, levendig wasbehalve de varkens waren een 1300 tal|biggen aangevoerd, die tegen den prijs van f 5-8 we,den verkocht terwijl de staakvarkeus gemiddeld f 12 a f 16 gulden opbrachten. De looiersbeurs werd druk bezocht, doch wat handel en verkoop aangaat, was niet zoo levendig. Waalwijk, 9 April 1879. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat gedurende deze maand door den ondernemer der gasfabriek alhier, proeven zullen genomen worden met een zoogenaamden driélingbrander Deze brander zal geplaatst worden op de pomp op het Marktveld dat voor zoodanige verlich ting zeer geschikt is. Deze proef wordt genomen in navolging,van buitenlandsche gasfabrieken, met name van die te Londen en te Parijs. Ook te Amsterdam zal de Dam met dusdanige branders verlicht worden bij gelegenheid der aanstaande feesten. [Zie ons vorig nummer). Deze brander zal ontstoken worden op de gewone uren, voor de straatverlichting door het gemeentebestuur voorgeschreven. Wij hopen dat deze proef naar wensch zal slagen. Men deelt aan de A. C. mede dat de heer J. E. W. Conrad hoofdingenieur van den waterstaatzich met nog eenige andere deskun digen in den loop dezer week naar Parijs zal begeven om aldaar eene vergadering van inge nieurs uit verschillende landen van Europa en Amerika bij te wonen waarin weder de plannen zullen besproken worden van de doorgraving van de landengte van Panama, waartoe zooals bekend is het Aardrijkskundig genootschap te Parijs het initiatief nam en welk denkbeeld reeds voor 50 jaren door Koning Willem I werd ge opperd. Nu de doorgraving van de landengte van Suez goed geslaagd en ook het Noordzeekanaal tot stand is gekomenmoeten vele bezwaren voor het doorsteken van de landengte vau Panama die vroeger onoverkomelijk schenen opgeheven zijn en wil menmet de ervaring in de laatste jaren, opgedaan thans ook deze plannen aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. De Oostpost van 20 Eebruari verhaalt dat twee dagen te voren een prauw Van den heer Schlupman te Pasoeroean op hare reis naar Soerabaya door Madureesche zeeschuimers is overvallen die de drie opvarenden met de kris op de keel en de punt der lans in de- zijde dwongen hen op te geven welke lading zij in- hadden. Natuurlijk werd 'de prauw geplunderd. De zeeroovers hadden hun gelaat met zwartsel onkenbaar gemaakt. Dit is de derde keer dat den heer S. zoo iets wedervaart. De Oostpost vraagt dan ookof men eindelijk eens zal gaan inzien dat het bekruisen der straat Madoera door gouvernementsvaartuigen geeu langer uitstel gedoogt. Bij ordonuantie van 24 dezer worden de Chineezen te Kata Pinang en ondérhoorigheden beschouwd als rechtstreekschc onderdanen van het Ned. Ind. Gouvernement. Omtrent een diefstal in de toko der firma Janssen wordt uit Batavia onder dagteekening van 26 Eebruari het volgende gemeld Gisteren morgen zeer vroeg waren voor de afscheping van provision de geemploijeerde C., die reeds jaren bij de firma werkt en steeds de sleutels van de toko in bewaring heeften de sinds een paar maanden in dienst der firma zijnde Menadosche christen-inlander Willem Las- cotwelke te zamen wonen naar de toko ge gaan hadden daar eenige bezigheden verricht en waren toen gezamenlijk naar den Boom gegaan. In dien tusschentijd moet de diefstal gepleegd zijn. Beider plaats in de toko was aan tegen overgestelde uiteinden .gescheiden door stapels goederen. Lascot had zijn plaats naast de geld kist die hij den vorigeti avond geacht werd gesloten te hebben doch die hij waarschijnlijk opengelaten had. Hij moet toen des morgens een geldtrommeltje uit de kist genomen open gewiongen en van het bankpapier ontdaan heb ben daarin latende 408 gulden aan zilverwel een bewijs van de haast die de dief had. Het trommeltje met het zilvergeld wierp hij in een groote ton die tien picol klapperolie inhield en op eenige schreden afstand van zijn plaats stond. Daar werd het later gevonden. De andere beambte verklaarde in dien hoek vau de toko een vreemd geluid vernomen en ook gevraagd te hebben wat dat wasmaar zich "met een onverschillig antwoord de zaak ontgeven te hebben. Met het bankpapier moet nu Lascot naar den Boom gegaan zijn na eerst een zijdeurdie op de straat uitkwamvan binnen geopend en aangezet te hebben om te doen gelooven dat door die deur de dief des nachts in- of uitgegaan was. Toen nu verder personeel aan de toko kwamvonden zij de zijdeur geopendeenige boeken uit de geldkist over den vloer en de geldkist open. Door hen werd onmiddellijk de schout v. Ollefen geroepen, die onverwijld medegingdoor welke haast de dief geen tijd had om vernomen hebbende dat er om de politie gezonden was het bankpapier te verbergen. Onmiddellijk viel de verdenking van den schout op Lascot dien hij evenals den beambte C. onder -strenge bewaking van de oppassers achterliet, om zelf den officier van justitie te roepen. Deze bezocht de plaats der misdaad en beval hen beiden voor hem te brengen. Daar terwijl C. ondervraagd werd en gevisi teerd bevond zich Lascot alleen in een kamer. Toen hij daaruit gehaald werd om als zijnde inlandernaar de rol gebracht te worden zag een der oppassers in een hoek der kamer eenige bankbriefjes van tien gulden liggen. Een verder onderzoek bracht weldra van onder een paar houten vloertjes een vermist bankbiljet van dui zend 6 van honderd gulden enz. aan het licht zoodat ten slotte het .opgetelde bedrag nog 23 gulden meet bedroeg dan door de firma was opgegeven. Intusschen was van de toko bericht ontvangen, dat het trommeltje uit de klapper olie terechtgekomen was en zie de overigens net gekleede Lascot had klapperolievlekken aau de knie van zijn pantalon en was in het vertrek bij den officier van justitie door de oppassers geziendruk bezig met vegen aan zijn knie. Intusschen ging de beschuldigde voort met zich te beroepen op zijn christendom en zijne vreeze Gods waarna hij gekneveld naar de bewaarplaats bij den schout werd getransporteerd. De Duitsche iu het zwart gekleede dame, die den 17den Maart de goudwinkels te Venloo bezocht en een gouden stel van f24 en een paar gouden oorbellen onbetaald medenam heeft den 27 sten jl. op dezelfde wijze hare kunst beproefd te Gelder, doch werd daar betrapt en zit nu hoog en droog te Kleef op den zwanentoren. Zij heet Anna Julieis oud 58 jaren geboren te Priim en woont te Ehrenfield bij Keulen. De weger Pieter Kaaskoek te Maastricht werd gisteren avond, bij aankomst van den laatsten trein door den stationchef op heeterdaad betrapt op de ontvreemding van acht paar glacc hand schoenen. Hij werd onmiddellijk in arrest ge nomen. Een brutale diefstal viel dezer dagen te Zwolle voor inde wachtkamer der politie agenten. Een vreemdeling die, om onderstand vragendedaarin "eenige oogenblikken vertoefde, maakte zich meester van een zwart lederen porte- monnaie met eenig geld. Na zijn vertrek werd de diefstal eerst ontdektde dief was inmiddels gevlogen. In een der Bataviasche bladen van 28 Eebruari wordt gemeld Gisteren is voor den Raad vaD Justitie behandeld de zaak van den heer V., die van eene mevrouw, ook V. genaamd, een klap zou hebben gekregen die nogal raak moet zijn 'geweest. De heer V. moet daarna een brief liebbeu geschreven, verklarende, dien klap niet te hebben ontvangen hoewel de getuigen verklaren dat het wèl waar is. De officier van justitie, alles in overweging nemende, heeft voor mevrouw N. eene straf vau 8 dagen gevangenis geëischt. Uitspraak Dinsdag. De gemeenteveldwachter H. te Delfzijlis sedert Vrijdag verdwenen. Zijn pet is gevonden in de nabijheid van het Eemskanaal. Men maakt over dit verdwijnen allerlei gissingente meer daar H. van den gemeenteontvanger ongeveer f 1100 in geldswaarden hadwaarmee hij aan de onderwijzers het traktement voor het 1ste kwartaal moest uitbetalen. In de buurtschap Wennewich, onder Eiber gen even over de Pruisische grenzen werd dezer dagen door een landbouwer een zoogenaamd intrekmaal gegeven. Wordt bij ons te lande bij zoo'n gelegenheid veel sterke drank gebruikt onze Wesfphaalsche naburen, voor wie de toesel zoo onontbeerlijk schijnt als broodkunnen nog vrij wat meer verdragen. Voor 36 centen koopt men een heele flesch volen als het een „vroo- lijke avond" is gaat de kroes met het bijna ondrinkbare vocht onophoudelijk rond. Zoo ook bij deze gelegenheid. Een smid, die reeds den geheelen avond geweldig had getierd, schijnt op den terugweg naar huis met zijne vrouw woorden te hebben gekregen enruw als hij was haar zoodanig te hebben mishandeld dat zij bijna stervende door de buren in huis werd gedragen waar zij spoedig den geest gaf. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken en den moordenaar iu verzekerde bewaring ge nomen. Maandag-avond was men op het terrein van den Rhijnspoorweg te Utrecht bezig eene pomp (tot vulling van locomotieyen bestemd) op te stellen.. Door een of ander toeval viel het zware gevaarte om, met het noodlottig gevolg dat een oppassend werkman op de bost getroffen werd en onmiddellijk den geest gaf. De onge lukkige laat eene vrouw met drie kinderen na In het binnengasthuis te Amsterdam is Maandag een man opgenomen die in de brood- fabrik „Ceres" door de krukas der machine ge grepen is, daarmede een slag in de rondte heeft gemaaktvervolgens tegen een muur geworpen en dientengevolge zoodanig gekwetst is, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. In den nacht yan Zaterdag op Zondag is ingebroken in het kantoor van de stoom-oliesla- gerij der heeren Dros en Hoogeveen, te Alphen aan den Rijn. Door het indrukken eener glasrui^ heeft men zich toegang weten te verschaffen en toen klaarblijkelijk met het meeste gemak kasten en lessenaars opengebroken en doorzocht. Ook voor eenige jaren was daar ingebroken doch sedert dien tijd werden van Zaterdag tot Maandag wanneer in de fabriek 's nachts niet doorgewerkt wordt, alle geld en geldswaarde elders geborgen, zoodat de dieven thans met leege banden konden aftrekken. Uit Veulo meldt men ons: De Maas, die tot den 2den dezer tot op 1 meter boven A.P. vielis tot heden weder vlotop gewassen, zoodat in de haven wederom 2.50 meter water staat, hetgeen om dezen tijd van het jaar wel eene zeldzaamheid mag genoemd worden. - Men zal zich herinneren dat ten vorigen jare te Kloten in het Zwitsersche kanton Ziirich, eenige personen overleden en honderden ziek geworden zijn tengevolge van het gebruik van vleesch op een groot feestmaal en dat er dien tengevolge een aanklacht is ingediend tegen ^len hotelhouder, die het diner en tegen twee slachters die het vleesch hadden geleverd. In die zaak is uitspraak gedaan. Na beraadslaging gedurende 2V2 uur verklaarde de Jury de slachters schuldig aan het hun ten laste gelegde feit: dat zij door nalatigheid den dood van 5 en de ziekte van 700 personen hadden veroorzaakt. De hotel houder daarentegen werd vrijgesproken. Dit laatste bracht bij het publiek eene algemeene ontevredenheid teweeg. Het vonnis zou eerst later worden uitgesproken, omdat de eisch tegen de slachters is: 4U2 jaar opsluiting in een werk huis benevens boete en schadevergoeding, welke vergoeding nog moest geregeld worden. Ongeveer 400 personen hebben namelijk schadeloosstelling geëischtte zamen ten bedrage van ruim 140,000 francsdoch.... van de beschuldigden is niets te krijgen. Een gevangenedie Zaterdag te Parijs van het Paleis van justitie in een gevangenwagen naar de gevangenis te Mazas werd gevoerd, ontkwam op de volgende wijze met zijn voeten trapte hij den bodem van het rijtuig stuk maakte op die wijze een opening en gleed er doorheen. Baardwijk. Verleden Zaterdag middag heeft een jongen van omstreeks 12 jaar, die niet wel bij het hoofd is, zich bijna in een strop dien hij zelfgemaakt en vastgehecht had, opgehangen. Gelukkig werd hij nog tijdig ontdekt door J. L„ die hem dadelijk uit zijne lastige positie bevrijdde. Goirle, 7 April. Heden morgen werden de bewoners der oude barrière, tusschen hier en Tilburgop zonderlinge wijze uit hun slaap gewekt. Een manmet een hark gewapend vertoonde zich voor het raam der slaapkamer en verbrijzelde daar de glasruiten. Zich weinig bekommerend om hst hulpgeschrei der vrouw die met haar dochtertje alleen te huis was, ver nielde hij een voor een twee en dertig ruiten, en vervolgde daarna dood bedaard zijn weg. De oorzaak van deze moedwillige daad kan men niet gissenwijl de man onbekend is. De zaak is in handen der politie. (15 Cent pey regel). Aan onze Lezers Een goede raad komt nooit ten onpas en onze lezers gelooven tfijdat dien ook dezen keer gaarne van ons zullen aannemen. Bij den aanvang van het zomerseizoen is ieder er op bedachtzijn wintergoed door dunner kleeren te vervangen, list komt er dan maar op aan, zich te richten tot een huis, dat billijke prijzen paart aan goede kwaliteit en soliditeit aan élégance. Daartoe is geen meer aan te bevelen dan het reeds sedert eenige jaren bij ons bekende Maison du Pont Neuf te Parijs hetwelk in dien tijd ons vertrouwen geheel en al heeft weten te winnen: Zijne stof is steeds van de eerste kwaliteit, zijne billijke prijzen vinden hun oorsprong in zijn grooten omzet waardoor hij i zich steeds met een klein winstje tevreden kan stellen. Op aanvrage aan de. Pont Neufwordt de catalogus der roorjaars zomermodes van heeren- kinderkleeren met opgave hoe men zelf de maat kan nemen franco toegezonden. Wij vestigen o. a. de aandacht op demi-saisons, mooie stof met alpaga voering ad 7,50 Kompleete pakken Elbeuf haute nouveauté 14,50 Idem van zwart laken van Sedan 17,50 Idem fantaisiedril 4,80 Idem Eerste Communie 5, Linnen kinderpakjes nouveauté 2,50 Op die wijze maakt de PONT NEUF het ieder een mogelijk zich naar de Parijsche mode te kleeden. Verzendingen boven f 13,50 geschieden franco door geheel Nederlandhetzij na ontvangst van postwissel, hetzij tegen rembours; voor alles wat niet bevalt, wordt het geld teruggezonden. Alle bestellingen te richten aan, Le Directeur de la maison du Pont Neuf - Paris. Brieven uit Frankrijk. On entreon crie Et e'est la vie. On crieon sort Et c'est la mort. In dit vierregelig vers gaf Méry, de Proven- ijaalsche dichter, een kort begrip van bet men- schelijk levenen Méry had gelijk. Ditmaal bleef de poëzie op het gebied der werkelijkheid en drukte zij den hoofdinhoud van het leven vrijwel in zinrijke regels uit. Erkennen wij evenwel, dat er somtijds eene uitzondering is op dien algemeenen regel. Soms verlaat een ster vende het leven kalm, vreedzaam, met onbewolkt voorhoofd en rustig gemoedzonder snik en zonder ophef. Dit was het geval met een ach tenswaardig, vroeger vermaard letterkundige. Ik bedoel den heer de Sacy, die dezer dagen over leden is. Ronduit gesproken, was die magere grijsaard eene zonderlinge figuur. Zoon van den uitste kenden orientalistwien wij „La grammaire Arabe" en „L'exposé de la religion des Druses" te danken hebben was hij in 1801 te Parijs geboren. Na zijne studiën schitterend volbracht te hebben werd hij door bemiddeling van den heer de St. Marc Girardin verbonden aan het Journal des J)ébatswaar hij door zijn letter kundige kritiek de aandacht had getrokken. Eenige dagbladartikelen bezorgden hem den post van bibliothecaris op het palais Mazarin, andere openden hem de deuren der Academie, zonder dat men juist wist, waarom hij er werd toege laten. Hij had geen enkel boek geschreven en was, oin niet met ledige handen te komen, ge noodzaakt uit lettterkundige artikelen in de Débats een boekdeel samen te stellen. Voor het overige achterlijk naar lichaam en geest kwam hij altijd het laatst op de zittingen van het Instituut en het laatst op zijn bibliotheek. Hij had een der belangrijkste bewegingen op letterkundig gebied., welke men zich kan voor stellen, die van het romantisme, beleéfd, en hield zich trouw aan de studie van de groote schrij vers der XVIIde eeuw, zonder zelfs de namen en werken der voornaamste prozcr-schrijvers en dichters van zijn tijd te kennen. Bij de vesti ging van het keizerrijk werd hein een zetel in den" Senaat aangeboden, dien hij eerst in 1865, toen het Napoleontisch gebouw reeds °p_ zijn grondvesten waggelde, innam. Ten slotte is hij gestorven, zooals hij geleefd had te laat het betreurende, dat hij niet in de vorige maand overleden was, omdat zijn vriend, de heer John Lemoinne dan zijn lijkrede zou hebben uitge sproken. Meen niet, dat ik een sprookje opdisch. Zijn laatste woorden tot den heer John Lemoinne gericht, drukten dit leedwezen uit„Ik betreur het", sprak hij tot hem," „dat ik niet gestorven ben terwijl gij directeur der Academie waart. Gij mijn medewerker aan de Débats, zoudt mij dan de gebruikelijke laatste eer hebben bewezen. Daar was ik op gesteld." Is dit „daar was ik op gesteld" niet prachtig? Wal scheuken die kalme en blijmoedige dood, die letterkundige overwegingwaarmede een eveneens letterkundig leven besloten werd een verademing van den verschrikkelijken en smar- telijken doodstrijd, vol angst en twijfel, waaraan wij gewoon zijn. Deze grijsaard, die zacht den adem uitblies, doet mij denken aan een treffend gezegde dat een ander geleerdemijn hoogge achte vriend Paul Cheron conservator aan de Bibliothèque Nationale, mij eenige dagen geleden mededeelde. Zijn 90-jarige grootmoeder werd van dag tot dag zwakker. Op zekeren avond riep zij hem bij haar bed en sprak na hem lang te hebben aangezien (hij was toen nog zeer jong)

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2