Nummer 132. Zondag 13 April 1879. 2e. Jaar ang. De Soldaat van de Landweer, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. FEUILLETON Engeland. Duitschlaiid. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00, franco per post door bet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANT00N HELEN te Waalwijk Advcrtentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel: groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Le Précurseur verzekertdat prius von Bis marck volhardt bij zijn voornemen om surtaxes te heffeu van alle koloniale producten uit Europe- sche entrepots aangevoerd teneinde Duitschland te bevrijden van de mededinging der buitenland- sche havens. De Rijkskanselier hooptdat de groote han delshuizen die thans te Antwerpen en in Ne derland gevestigd zijnzich naar Bremen en Hamburg zullen verplaatsen. Verschillende invloedrijke personen in de Hanzesteden zegden hem hun medewerking toe. Men spreekt van den aanleg van een directe spoorwegverbinding tusschen Bremen en Frank fort. Onder de jongste serie gewezen communards^ aan wie door den President der Bepubliek gratie is verleend bevindt zich ook Henri Rochefort. De schrijver van de Lanterne heeft zich gehaast van de hem gegeven vergunning gebruik te ma ken en bevindt zich reeds weer te Parijs. In Frankrijk maakt men zich niet zeer warm over de quaestie der bezetting vau het eiland Matacnng. In Engeland daarentegen wordt de zaak vrij wat ernstiger opgevat. Lord Lyons de Britsche gezant te Parijs moet reeds herhaaldelijk met Grévy en Waddington over deze zaak hebben beraadslaagden naar liet heet verlangt Engeland dat de Franschen het ëiland onmiddellijk zullen ontruimen. Dezer dagen stonden voor het Hof van assises in Saone-et-Loire zekere Moucaut, en zijne vrouw terecht, beschuldigd van vier hun ner kinderen vermoord te hebben. Moucaut, die in een bosch woondevan diefstal en strooperij leefdede schrik was van den omtrek en reeds verscheidene malen in aanraking was geweest met het gerechthad in 1859 zijne vrouw door den dood verloren. Van de zes kinderen die uit dit huwelijk waren gesproten, zijn er drie in de wieg gestorven. Hoe Dit heeft de justitie niet kunnen te weten komen. Er was te veel tijd over die sterfgevallen heengegaan. Moucaut was pas twee maanden weduwenaar, of hij hertrouwde. Drie kinderen had hij bij- zijne tweede vrouw, die allen op den leeftijd van een paar weken stierven. Hoe zij den dood Eene Novelle. L De avondwind blies door de toppen der oude dennendie zich als reusachtige kaarsen aan de helling van den heuvel verhieven. Het was koud gewordendaar de stralen der zon geen kracht meer hadden. Een warme aprildag was van een guren avond gevolgd. Donkere wolken naderden uit het westen en maakten den hori zont die gedurende den dag zeer zonnig en helder geweest waszoo droevig en donker Jager daalde het pad af, dat van den heuvei rnnj 1 rmer uitliep. De rotsige oever was hoog, dnch'w611^®11 vlietenden stroom niet kon zien, tal r en bruisen terwijl hij zich reeds nn 6 r° robken heenwronglieten zich tred ;eT .afstand hooren. Met snellen tred naderde de jager den oever. WeJdra had hij een vonder bereikt, die over den woudstroom voerde. De vonder bestond uit twee boom en die naast elkander lagen en door ijzeren kram men aan elkander bevestigd waren. Van een leuning was er zelfs geen spoor. Het was bij de vallende duisternis een waagstuk over dit enge voetpad te gaan de jager echter aarzelde met, hij liep, meer dan hij wandelde, van den eenen oever naar den anderen. Zijn groote jachthond volgde hem. Aan de overzijde ge- gevonden hadden kon-ook niet meer tot klaar heid komen. In 1871 stierf de tweede vrouw van Moucaut. Zes weken daarna was hij voor de derde maal gehuwd. Uit dit huwelijk werden zes kinderen geboren, van welke er nog slechts twee in leven zijn. Hoe de vier anderen gestorven zijn is de justitie ditmaal te weten gekomen. De vader cn de moeder hebben ze vermoord. Ter terechtzitting beschuldigde Moucaut zijne vrouw en deze op haar beurt den man. Een der twee overgebleven kinderenzeven jaar oud getuigde voor het Hofdat het op zekeren nachtterwijl het wakker in bed lag de moeder tot den vader had hooren zeggen „Worg hem dan toch dien schreenwert Het Hof had- echter, andere bewijzen en de jurv zooals algemeen verwacht werd heeft het schuldig over de beide monsters uitgesproken doch voor de vrouw verzachtende omstandighe den aangenomen,- zoodat zij tot twintig jaren dwangarbeid is veroordeeld. Moucaut zal zijne misdaden op het schavot boeten. Opnieuw is de Britsche Regeering in de treurige, noodzakelijkheid gebracht een ernstig echec wereldkundig te maken dat hare troepen in Zuid-Afrika hebben geleden. Uit Kaapstad wordt van 25 Maart- gemeld, dat eene proviand colounebegeleid door 104 man van het 88e regiment, 12 Maart 11. bij het aanbreken van den dag op den weg van Derby naar Luneburg door 4000 Zulu-Kaffers onder Umbelini is aan gevallen en voor de grootste helft vernietigd. Gelukkig waren de troepen gewaarschuwdzoo dat zetoen de vijand hen overvielonder de wapenen stonden. Waren de Kaffers niet met voortreffelijke achterlaadgeweren gewapend ge weest dan zou de Britsche afdeeÜDg misschien kunnen hebben stand gehouden maar nu moest ze voor de ontzaglijke overmacht des vijands bukken. Veertig manonder welke de aan voerder sneuvelden en twintig man worden vermistterwijl het slechts aan een veertigtal gelukte zich met achterlating van alle bagage door den vijand heen te slaan en Luneburg te bereiken. Het gelukte later aan eene andere Britsche afdeeling de verloren kanonnen en eenige amunitie te hernemenmaar er zijn toch weer niet minder dan twintig wagens met proviand en amunitiepatronen waarschijnlijk die ook op de achterladers der Kalfers passenverloren komen, werd de weg nu meer elfen langzamer hand verdwenen de rotsblokken en rechts en links vertoonden zich de witte stammen der berken die in den dik bemöst-en grond hunne wortels diep hadden ingeschoten. De weg was met zand bestrooid en men kon het duidelijk bemerken, dat hij met zorg onderhouden werd. Na tien minuten stond de jager aan een ijzeren hek. Hij zag door de traliën in een uitgestrekt park. De voortgezweepte wolken scheurden zich van tijd tot tijd en vertoonden dan de bleeke stralen der volle maan waardoor het oog een fraai aangelegdën Engelschen tuin en het glin steren der ramen van fraaie broeikassen bemerken kon. Achter dezen vertoonde zich een gebouw, dat veel overeenkomst had met een slot, waarvan eenige vensters verlicht waren. In gedachten verzonken en leunende op ziju buks, staarde de jager in het park, dat zich nu eens aan hem vertoonde als met een slnier over dekt, dan weder, helder door de maan beschenen, uit zijn nevel te voorschijn tredende. De klok van een nabijzijnden kerktoren sloeg zeven uur. „Eindelijk j" zeide de jongeling zacht. Hij wierp zijn buks over den schouder en naderde den hoogen muur, die bet landgoed van het bosch scheidde. De wind blies steeds in de kale toppen der statige eiken. De jager was weldra een deur, die door ver ward kreupelhout half verborgen was, genaderd. Hij bracht een sleutel uit zijn zak te voorschijn, opende niet zonder moeite het verroeste slot. Vervolgens wierp hij zijn weitasch op den grond, En dit terwijl Pearson die te Ekowe door eene groote overmacht van Kaffers is ingesloten en voor wien waarschijnlijk dit transport bestemd was op het punt is aan alles gebrek te krijgen. Zijn toestand wordt inderdaad zeer hachelijk. Naar Daily News verneemtis -de voor het ontzet van Ekowe bestemde colonne eerst den 28 Maart 11. op marsch gegaan. Men had be richt ontvangen dat ongeveer 20.000 Zulu's zich om en bij Ekowe ophieldenen dat de weg op onderscheidene plaatsen met steenén door lien was gebarricadeerd. Het werk dat dec colonne wachtzal dus verre van licht zijn. Gelukkig zijn weer vijf transportschepen met versterkingen aangekomen. Uit Afghanistan luiden de berichten voor de Engelschen iets gunstiger. Volgens Daily Dews schijnt Jakhb-Khan vredelievende w_-nschen te koesteren en worden de onderhandelingen met majoor Cavagnari voortgezet. Er schijnt dan ook zeer weinig kans op te bestaan dat men tegen Kabul zal oprukken. Mochten de onder handelingen worden afgebrokendan zon cr misschien sprake van kunnen wezen maar men schijnt het bepaald niet te wenschen niet zoo zeer omdat men opziet tegen de geregelde strijd»- krachten van den Emirmaar veeleer omdat meer en meer blijkthoe de bergstammen in het geheel niet zijn te vertrouwen. Hit is trouwens nog niet vergeten wat voör veertig jaren een Engelsch leger op dezen weg heeft geleden. Eene verschrikkelijke moordgeschiedenis illus treert niet onverdienstelijk onze rechterlijke kro nieken. Een oude juffrouw is door hare dienstmeid, Kate Websterof door den minnaar van deze vermoord. Waarschijnlijk door beiden Daarvan make, men Engeland geen verwijt, want Mevrouw v. d, Kouwen kwam ongeveer op de zelfde wijze om. Maar de omstandigheden en de details van den moord gaan alle beschrijving te boven. Het slachtoffer is in kokend water gestoofd om het verminken van het lichaam te vergemakkelijkenen het hoofd is nergens te. vindenomdat het vermoedelijk stuk geslagen is, ten einde eventueele herkenning te voorkomen. Zulke brutaliteit grenst aan het ongeloofelijke. Daarna zijn de stukjes van het lichaam in een doos gepaktin de rivier geworpen maar ein delijk opgevischt. Wij zijn hier in het land dat altijd bescha ving van de zwarten prediktdat van veront waardiging gloeide toen de knappe Bulgaarsche meisjes werden beleedigd. Als men het maar zette zijn buks tegen den muur eir beval zijnen hond de wacht te houden. Het 'getrouwe dier legde zich neder naast den tasch van zijnen meester op het vochtige gras. De jager trad het park binnen en zette de deur aan. Hij moest de takken der struiken weg doendie van binnen de geheele deur verborgen. Een smal pad bracht hem een koepel nader, aan den zoom van een vijver gelegen. De wind was meer opgestoken. Enkele zware regendroppels vielen kletterend neder. Het ruischte in de toppen der boomen alsof er een stortvloed nederviel. De lage struiken van het park bogen zich diep ter aarde. De jager bleef bij den stam eener oude linde staan van waar hij het oog op den weg en den trap had die naar den koepel leidde. Het huis, dat hij door de traliedeur gezien had, stond achter een lange rij boomen verborgen. De koepel stond afge zonderd in het ruime park, dat op dit oogenblik als uitgestorven scheen. Weldra vertoonde zich de donkere gestalte eener vrouw op het witte zandpad zij naderde snel. En ijlings klom zij de trappen op en opende den koepel. Twee minuten later scheen er licht -door de spleten der gesloten vensterluiken. „Thans fluisterde de jager. Hij trad van achter deu donkeren stam der linde te voorschijnwelker takken het kleine gebouw bedekten, ging de trappen op èn opende de deur. „Hermine „Frederik Deze woorden lieten zich gelijktijdig hooren. weetWij hebben onlangs weer 6000 man naar de Kaap gezonden om Cetewayo en de Kaffers te beschaven. Barbarisme en Kanibalisme moeten de wereld uitmaar te huis wordt het zoo nauw piet geuomeu. Ik twijfel of er veel Kate Webster's in Zululand aangetroffen worden. - De lijken van de in de Kabul-rivier ver dronken huzaren zijn nog niet allen gevonden. De gemiddelde diepte van het water op de plek, die door de huzaren doorwaad werd bedraagt 2}/g voet. Als de meest aannemelijke oorzaak van het ongeluk wordt opgegeven, dat een plot selinge opstuwing van water de huzaren een klein eind meegesleurd lieeft naar een dieper gedeelte van den stroom. Eenige minuten later passeerden weêr eenige ruiters de rivier, zonder eeuig gevaar. Door dit ongeluk hebben dë Engelschen meer manschappen verloren dan in alle zoogenaamde veldslagen aan den Kbyber- en Peiwar-pas. De „strike" onder de werklieden-in de kolenmijnen van Durham neemt groote verhou dingen aan. Duizendendie eerst tegen het voorstel om het werk te staken stemden, hebben zich nu bij de ontevredenen aangesloten. Als het zoo voort gaat, zullen binnen enkele dagen alle mijnschachten in Durham gesloten moeten worden, waardoor 40,000 'werklieden zonder werk loopen. Naar de Londensche Standard verneemt, zullen Frankrijk en Erfgéland voorloopig eene vriendelijkemaar dringende waarschuwing tot den Khedive richtenwaarin hij zal worden aangespoord ziju vergrijp weder goed te maken. Mocht hieraan geen gehoor worden gegeven dan zou men aan de Porte willen'verzoeken de zaak in ernstige overweging te nemen en tot de afzetting van den Khedive over te gaan. Hoe sterk het bijgeloof te Berlijn nog heerscht, bewijst het volgende geval. Den _beambten belast met het beheer van voorwerpenwelke in die stad op straat gevonden worden, viel het opdat in vele der gevonden portemannaies voornamelijk in die welke aan dames toebehoorden, zorgvuldig 10 a 20 vischscliubben geborgen waren. Eene damedie hare verloren portmonnaie te rughaalde verklaardetoen zij daarover onder houden werd Vischschubben beduiden veel geluk en geld. Hét inwendige van den koepel geleek naar eënë'kleine salon die tot ontvangst van gasten scheen in 'orde gebracht. Sierlijke meubelen stonden teger. de groen behangen wanden en prachtige gordijnen versierden de venstersdie van buiten met luiken gesloten walen. Een donzig tapijt bedekte den vloer. Een schitte rende kroonlamp- hing van de zoldering af. Op de groote ronde tafel brandde een kaars. „Hoe ernstig ziet gij er uitFrederik riep -de dame de hand van den jongeling, grijpende. „Mijne vrees heeft zich bevestigd." „Wat is er gebeurd „Ik moet in de- eerstvolgende dagen naar mijn regiment vertrekken." „Mijn God fluisterde Hermine ontsteld. „Het bevel is reeds gekomen." „Het zal dus .oorlog worden?" Frederik knikte bevestigend. Hermine een schoon meisje van twee en twintig jarentrad bewogen terug en zonk op de sofa neder. Haar fijn gelaat was met een doodelijke bleekheid overdekt. Zuchtend liet zij haar hoofd op de teedere hand zinken. „Dat is verschrikkelijk zuchtte zij. „En dat juist nuwaarom nu Een jaar later zou ik gemakkelijker van u hebben kunnen'scheiden, want ik ben trotsch op den helddie voor de macht en de eer van zijn vaderland strijdt VVanneer allen naar de wapenen grijpen mag hij niet achterblijven, dien ik bemin „Hermine De jager viel aan de voeten der schoone neder. Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1