Rusland. Zweden. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. De jeugdige mandie den moordaanslag op generaal Drentelen deedis nog altijd niet door de politie ontdekt, zoodat het bericht in een der Weener bladenvolgens hetwelk hij was gear resteerd ongegrond blijkt. De Nihilisten gaan inmiddels voort hun schrikbewind uit te oefenen. De directeur der Rijkskanselarij van de St. Pe tersburger politie en zijn personeel hebbenop vordering van het geheim revolutionair comité hun ambt nedergelegd. Toen hun opvolgers een dag in functie waren ontvingen zij een tal van anonyme brieven, waarin hun werd gelast, onder bedreiging van den dood, hun betrekking te laten varen. De benoemden de staatsraad Turtscha- uinoff en de staatsraad Scheltuchin, de gewezen gouverneur van Charkolf, vroegen terstond ontslag, doch verkregen het tot hiertoe nog niet. Moedi ger houdt zich de stadshoofdman van St. Peters burg generaalmajoor Suroffdieondanks alle bedreigingen rustig op zijn post blijft. Hij is echter voortdurend van gendarmes in uniform en iq burgerkleeding omringd. Het aantal der in de laatste dagen gevangen genomen Nihilisten en mannelijke en vrouwelijke studenten bedraagt 1040 die in twee gevange nissen nl. die van Nowobelgorod en Nowobo- rissogleb werden opgesloten. Yelen dier personen zijn reeds naar de oostelijke gewesten van Rus land verbannen. De nieuwe goeverneur-generaal van Charkolf, de adjudant-generaal Minkwitz oefent zijn ambt met groote gestrengheid uit. De Nihilisten lieten zich daardoor echter weinig afschrikken. Dezer dagen werd tochniet ver van de kathedraal Kasan te St. Petersburg een man vermoord gevonden naast hem lag een dolk en een briefje waarop te lezen stond „Iwan Sabegooud 23 jaren student aan de genees kundige en heelkundige Academiehij wordt hiermede voor zijn verraad met den dood gestraft. Het sociaal-revolutionair comité van uitvoering", Volgens berichten uit Weenen zoüden de onlangs aldaar gevangen genomen studenten in verbinding hebben gestaan met het Nihilistisch comité in Rusland. De politie van Charkow heeft een brief uit New-York ontvangenonderteekend Denis Iwa- nowitschwaarin genoemde heer verklaart de moordenaar van Generaal Krapotkin en thans behouden te New-York aangekomen te wezen. Hij waarschuwt de politie dus niet langer on- schuldigen te vervolgen. Men houdt de geheele zaak voor eene mystificatiebestemd om de politie op een dwaalspoor te brengen. De door eene dame gepleegde moord, van welke we onlangs melding maakten schijnt niet met quaesties van politieken aard in verband te staan, maar louter aan ijverzucht te zijn toe te schrijven. Het centraal comité der Nihilisten zond onlangs een schrijven aan Keizer Alexander waarin hem verzekerd wordt, dat hem, noch de leden van zijn geslacht eenig gevaar dreigt. Daarentegen zullen de samenzweerders niet op houden met neerschieten en vermoorden tot dat de gansche maagschap der Keizerlijke omgeving zal zijn uitgeroeid. In datzelfde schrijven wordt aan de rechters onrechtvaardigheid en aan de directiën der gevangenissen het plegen van wreed heden verweten. Aangemoedigd door de protectionistische bewe ging in Duitschlandhebben 320 looiers en lederfabriekanten bij den Zweedschen Rijksdag een adres ingediend om invoeriug van hooge beschermende rechten ten behoeve hunner indus tries Tegelijkertijd had een lid der Tweede Kamer bij dc finantieele Comissie uit de beide Kamers een voorstel iitgezondenten doel hebbende den Koning te verzoeken lo eene Commissie van deskundigen te benoemen met last een nieuw tarief van rechten te ontwerpen op zoodanige grondslagen, dat alle industrieelen in den lande verzekerd werdende concurrentie van het bui tenland met goed gevolg tegen te gaan; 2o. geen handelsverdragen te sluiten voordat zoodanig of een ander nieuw tarief door den Rijksdag zou zijn vastgesteld. De Commissie van rapporteurs verwierp dit voorstel en dientengevolge heeft er in de beide Kamers een heftig debat met ongdijken uitslag Eenigen tijd geledenwas geheel New-York in opschudding door het ontdekken van een vreeselijk verminkt vrouwenlijkdat in stukken gesneden in een vat gestopt en daarna in een bosch begraven was. Een dergelijke zaakmaar nog veel geheim zinniger, houdt thans de stad Linn, nabij Boston, bezig. Een arbeiderheeft daar in de rivier Sangus een lederen koffer ontdektdie met een touw dicht gebonden was. Die koffer bevatte een vrouwenlijkhalf naakt en vreeselijk verminkt. De beenen waren met geweld op de borst gedrukt, omdat de kist te klein was om het lichaam te bevatten. Waarschijnlijk om het onkenbaar te maken en aldus de nasporingen der politie te verijdelen waren de neus en bovenlip met een scheermes afgesneden. De vrouw schijnt tusschen de 20 en 25 jaar oud geweest te zijn en alles schijnt aan te duiden, dat zij tot den gegoeden stand behoorde. Men verdiept zich in gissingen en de politie stelt alle pogingen in het werk om achter het geheim te komen. Ziehier eenige cijfers ten bewijze van de groote vluchtdie in Amerika de reclame ge nomen heeft. Een der New-Yorksche bladen bevat in een zijner laatste Zondag-nummers niet minder dan 68 kolommen advertentienallen kleine letter. Voor het gemak der lezerswaren zij in 90 rubrieken verdeeld en een index aan het hoofd geplaatstmaakte het zoeken gemakkelijk. Den volgenden Zondag, 16 Maart, bevatte hetzelfde blad 70 kolommen <- verdeeld in 95 rubrieken. Eene dépêche van New-York meldtdat de havenstad Mirayonne, op Haïti, bijna geheel door een brand verwoest is. UITVOERINGEN. TILBURG. Maandag 14 April. Matinée door de Nieuwe Koninklijke Harmonie waarop zullen worden uitgevoerd 1. Un jour de fête Ouverture v. HarmonieCh. Panne. 2. Morceau de Salon air varié voor Baryton met ace. van piano. H. Painpake. 3. 'ne Wijvenpraat op straat scène comique. 4. Trio de l'Opéra „Quentin Durward" voor Tenor Baryton en Bas met acc. van Piano Gevaert. 5. Mélancholieromance voor Hoorn met acc. van Piano C. D. Lorenz. 6. Grand solo pour Eülte avec acc. de deux violons alte et vio- loncelleTulou. 7. Op de Poef, scène comique. 8. Ungarische Tanze No 5 en 6 voor HarmonieBrahms. Maandag 14 April's avonds 7 ure. Concert door de Liedertafel „l'Echo des Mon tagues" en haar Fanfare in de concertzaal bij den heer W. van Boxtel, te Korvel. WAALWIJK. Door de Liedertafel Oefening en Vermaak" zal aanstaanden Maandag's middags ten 12 ure gezongen worden 1. WaldandachtFa. Abt. 2. Guten nachtkwartet. Fr. Abt. 3. Waak over Nederland tenor-solo. 4. De Grenzen Rich. Holl. Tilburg, 12 April 1879. ALGEMEEN OVERZICHT van den staat der Tilburgsche Spaarbank. Bezittingen op 31 December 1878. Aan Effecten, koers 31 Dec. f 146.742.33 Aan Hypotheken- 35.000.00 Aan Saldo's Rekeningen-Courant. - 20.787.06 In kas- 4.101/g Aan voorh. 970 spaarboekjes a 10 cent- 97.00 f 202.630.491/s Op 31 Decemb. aan inbrengers verschuldigd met rente. - 187.402.28Vg Reserve-fonds. f 15.228.21 1878. Bedrag der inlagenf 57.946.00 Bedrag der terugbetalingen - 31.532.07 Ontvangen rente- 7.805.97 Betaalde rente- 4.9Ó2.18 Onkostenrekening (1019 n. spaarb.). - 444.86 Aantal inlagen4613 Aantal terugbetalingen. 476 Afgegeven nieuwe spaarboekjes 206 Afgeloste spaarboekjes82 Aantal inbrengers op 31 December. 1076 Gem. kapitaal van eiken inbrenger. - 174.16 Maatschappelijke stand der inbrengers. Werkzaam op de fabrieken 304dienstboden- 165 landbouwers eri arbeiders 168 handwerks lieden 134fabrikanten en kooplieden 60 be ambten en bedienden 63 minderjarigen en zon der beroep 177 vereenigingen 5. Posten ben. f 5 van - 5 tot f 10 - 20 - 50 - 50 - 100 - 100 - 500 - 500 - 1000 - 1000 en daarboven De spaarbank keert jaarlijks aan renten uit 3pCt. en houdt hare zittingen eiken Zaterdag avond op het Stadhuisvan 1 April tot 30 September van 7 tot 9 ure en van 1 October tot 31 Maart van 6 tot 8 ureop het Goirke in de Fraterschool: van 1 April tot 30 Sept. van 7 tot 8 ure en van 1 October tot 31 Maart van 6 tot 7 ure. Wanneer op Zaterdag een feestdag invalt hebben de zittingen plaats daags te voren. Het Bestuur der Spaarbank JANSENVoorzitter. W. P. A. MUTSAERS, Secr.-Pen. Woensdag namiddag omstreeks 3 uur zou bij den slager H. V. alhier de zoogenaamde Paaschos geslacht wordendit had een aantal toeschouwers geloktdie gekomen waren om het prachtige dier te zien. Bij het samentrekken der pooten brak de touw der katrol waardoor een persoon werd omvergeworpen, zonder echter beduidend letsel te bekomen. Eenige der toeschouwers vluchtten in een kel der waarin water stond deze haalden behalve den schrik nog een nat pak. Volgens eenigszins vertrouwbare geruchten is het bij de Regeering een punt van ernstige overweging den Zuid-Oosterspoorweg Nijmegen- Tilburg ter verdere voltooing over te nemen en met een desbetreffende voordracht tevens aan de Tweede Kamer eene wijziging der onteigenings wet voor te stellen teneinde deze lijn in ver binding te brengen met die van Nijmegen-Venlo, door beide spoorwegen eene lijn te laten volgen van Nijmegen over Hatert en Overasseltmet overbrugging der Maas te Eseharcn tot de zoogenaamde Vegetas. Van hier zou een tak door Gassel en Beers langs Cuijk verder de ge projecteerde richting tot Venlo volgeneen andere tak langs VelpReek en Schaijk te Berchem op de reeds uitgebaakte lijn komen en langs Oss en 's Bosch naar Tilburg loopen. Door deze verandering kan de uitloop van den bovenmond der Maas tusschen Cuijk en Catwijk behouden blijven tegen welks opheffing door den Waterstaat vele bezwaren worden ingebrachtterwijl slechts eene overbrugging zou noodig wezen waartoe de bovenbouw der brug te Ravenstein kon gebezigd worden. Boven dien werd eene spoorwegverbinding van Grave GeraertHelmond in net verschiet gesteld waardoor het Noorden met het Zuiden als het ware linea recta verbonden en eene korte ge meenschap over Hasselt naar Parijs verkregen zou worden. Waalwijk, 12 April 1879. Bij gelegenheid der voorstellingen in het ko ninklijk paardenspel van den heer Oscar Carré te VBosch, zal de firma van Gend en Loos bij genoegzame deelneming expres wagens laten loopen, tegen verminderde prijzen, van Waalwijk naar 's Bosch vice versa. De wagens zullen van hier vertrekken 's na middags omstreeks 4 uur en uit 's Bosch ruim een uur na afloop der voorstelling. Plaatsen zullen aan het kantoor alhier te bespreken zijn. - De uitslag van de gisteren gehouden aanbe steding van militair schoeisel is als volgt Amsterdam. Nederl. fabriek van lederartike len te Baardwijk 1 perceel schoenen a f 3.94 laarzen voor beredenen f5.74. Delft. Nederl. fabriek van lederartikelen te Baardwijk -. 1 perceel schoenen a f 3,89 laarzen voor beredenen f 5.74. J. F. de Booij te Breda 1 perceel schoenen a f 3.89 laarzen voor beredenen f 5.74. Woerden. J. P. Larsen te Goes1 perceel schoenen a f 3.73 laarzen voor beredenen f 5.68. Idem voor mineurs a f 6.38. 1 perceel Nederl. fabriek van lederartikelen en J. F. de Booij bij loting schoenen a f 3.89 laarzen voor beredenen a f5.74; laarzen voor mineurs a f 6.99. Een correspondent van de Daily News te New-York gafals ooggetuigein dat blad eene opgewonden beschrijviug van Edison's pas voltooide inrichting tot electrische verlichting voor huiselijk gebruik. Volgens hem is het licht van Edison's electrische tafellamp de vol maaktheid zelve. Het is niet hinderlijk wit zooals het koollichtdoch zacht roomkleurig getint. Het kan met de hand worden op- en neergedraaid tot den glans van een meteoor en tot het schemerschijnsel van een glimworm. Het flikkert niet verhit nietdampt nietkan niet ontijdig uitgaan en vereischt geen zorg. Boven dien zou het slechts een derde of een vierde kosten van den prijs van het gaslicht. Edison moet (altijd volgens dezenzelfden be richtgever) zijn allooi van platinum en iridium hebben aan kant gedaan, en in plaats daarvoor als brander aanwenden eene door hem uitgevon den compositie die een nog veel hooger smelt punt hebben zou dan een der twee bovengenoemde metalen. Deze brander is bevestigd ir een her metisch gesloten, doch met lucht gevulden glazen bol. De electrische stroom doet hem ontgloeien en om het gevaar van smelten geheel te voor komen dient eene even eenvoudige als vernuf tige inrichting, die den brander vele malen in elke seconde den tijd laat om af te koelen, zóó snel, dat voor het menschelijk oog de gloeiing onaf gebroken schijnt. Edison heeft thans zes lichten per paardenkrachtdoch hij denkt het tot elf te brengen. Hij is ook nog zoekende naar een krachtiger generator dan de Grammesche. Zijn adsistent, Batchelor, verzekerde dat binnen weir.ige maanden de Edison Electric Light Company gereed zou zijn om haar licht te leveren in par ticuliere woningen eene verzekering die wij trouwens al vóór een half jaar hebben gehoord. Dinsdag-avond, omstreeks 9 uur, ontstond er brand in de woning van de wed. A. Schouten aan den Buitendijk, onder Emmikhoven. In korten tijd lag het geheele huis in den asch. De ruim 70-jarige weduwe is in de vlammen omgekomen. Eene buurvrouwdie haar om hulp hoorde roepenwas uit vrees voor hare eigen kinderen niet in staat haar te helpen en toen er eindelijk hulp kwam opdagen was het te laat en was de oude vrouw reeds onder de instortende muren bedolven. Haar lichaam is geheel verkoold onder de puinhoopen terugge vonden. De oorzaak van den brand kent men niet. Omtrent den aankoop van paarden in Hongarije voor de Nederlandsche cavalerie ver nemen wij nog nader, dat er in plaats van 20, zooals aanvankelijk was vastgesteld, 30 per re giment cavalerie zullen worden aangekocht. Het eerste transport wordt iederen dag in ons land verwacht of is heden reeds aangekomen. Deze vermeerdering staat in verband met een aanvankelijk opgevat voornemen om ook paarden uit Amerika aan te voeren, waarvan echter om bijzondere redenen is moeten worden afgezien. Woensdag in den vroegen morgen is op den hoek van den Geest en de Korte Hoogstraat in Den Haag, een vrouw met haar kind uit het venster eener bovenverdieping gesprongen om te ontkomen aan de mishandelingen van haar echt genoot die in beschonken toestand was thuis gekomen en zijn vrouw met een mes het leven dreigde te ontnemen. De buren hebben de on gelukkige slechts half gekleede vrouw en het kind opgenomen. Twee andere kinderen waren nog in de woning achtergebleven. In Kessenich, een dorpje dat bijna als een voorstad van Bonn kan gelden trouwde dezer dagen een bediende in een uitgebreide handelszaak met een dienstmeisje. De bruid droeg bij de voltrekking van het huwelijk een kleed van lichtblauwe zijde en liet haar sleep tot aan de kerk door twee harer vriendinnen dragen De weelde is de wereld nog niet uitzelfs niet in Duitschland. Onze lezers herinneren zich het verhaal van den negerdie van alle hulpmiddelen ont bloot en onbekend met de taalvan Marseille te voet geheel Frankrijk doortrok om te Etter beek, eene voorstad van Brussel, zijn vroegeren meester, den Belgischen kapitein Ramaekers, op te sporen. De Brusselsche correspondent van het Journal de Bruges zegtdat deze voorbeel dige trouw naar waarde beloond is. Hij deelt het feit eerst nu medezegt hijuit vrees dat men het eenige dagen vroeger voor een April- scherts zou houden, doch ten stelligste verzekert hij, dat zijne mededeeling absoluut waar is. De neger is namelijk benoemd totleeraar aan de gemeentelijke universiteit. Hij geeft onderwijs in de uitspraak van het Arabisch en staat in zekeren zin als adsistent den hoogleeraar in het Arabisch ter zijde die wel eene zeer grondige studie van deze taal maakte doch zijne kennis uitsluitend uit boeken putte en die thans gretig de gelegenheid heeft aangegrepen dm zijne kennis nu ook met eene juiste uitspraak te vermeer deren. In den Opper-Elzas heeft zich een vree selijk geval voorgedaan. Te Bollweiler kwam op 1 April een man bloedend en deerlijk ge havend verklarende dat hij door een naakt mensch op het open veld was aangevallen. Men geloofde den man niet en dacht, dat hij in een kloppartij zoo was toegetakeld. Eenige uren latei echter vond men in het veld twee lijken van vrouwen, die daar hadden gearbeid. Haar hoofden waren volkomen tot gruis geslagen. Toen kwamen ook 2 personen zich beklagen dat zij aangevallen waren door een naaktover zijn geheele lijf met bloed besmeerden man. Zij hadden zich door de vlucht gered. Nu ging men tot een algemeene jacht over. Eerst 's an derendaags gelukte hetden misdadiger in het bosch te vangen. Hij is 34 jaren oudwas vroeger soldaat in Franschen dienst, heet Gut- mann en is te Hagnau géboren. Als beweeg redenen voor zijne handelingen verklaart hij door den duivel daartoe aangezet te zijn. „De satan had als een zwarte gedaante altijd naast hem gestaan en had hem zoo aangezet." De moordenaar was althans in zóóver bij zijn ver stand dat hfj zijne wandaden in hare bijzon derheden kon mededeelen. Woensdag middag storte het geraamte van den watermolen der Vereenigde polders onder Boskoop dien men bezig was af te.breken, door het afknappeu van een uitstaande tros eensklaps in. Van de drie er zich op bevindenden werk lieden bleef één op de plaats dood. Een tweede werd de schouder ontwrichtterwijl de derde geen letsel bekwam. De omgekomene een man van dertig jaren is van Soeterwoude afkomstig en laat eene vrouw en drie kinderen na. De politie in Rusland laatvooral op het platteland veel te wenschen over. De boeren oefenen nu, in navolging van 't geen in sommige Staten van Amerika gebeurt, lynch-justitie. Een boer uit Ruschschewo stal een koe maar werd door den eigenaar achterhaald. Deze bond den dief en riep toen de buren bij elkanderom te beraadslagen wat zij met hem doen zouden. Men besloot hem een dracht slagen toe te dienen en met een hamer de voortanden weg te slaan als herkennir.gsteeken. Toen de executie had plaats gehadviel dit zoo in den smaak van de boeren dat besloten werd voortaan eiken veedief, dien men machtig werd aldus te straffen. MeD vindt in Rusland dergelijke zaken volstrekt niet buiten den regel en de justitie laat ze toe. Een zware brand is in den nacht van 6 dezer te Philadelphia uitgebroken in de tusschen de Orbwn en Fourthstreet gelegen huizen. De schade wordt op 750.000 dollars geschat. Van 5 tot en met 11 April 1879. TILBURG. Bevallen: M. A. van Berkel geb. Hopmans z. A. Kolen geb. de Kort d. J. M. C. Swagema- kers geb. Tromp z. M. A. Wouters geb. Janssen z. C. Schults geb. Cools d. J. M. van den Hout geb. van Gestel d. M. A. van Haandel geb. Aerts z. A. E. van Gerwen geb. Manm d. W. Bolsius geb. Leenhouwers d. M. C. Robben eeb. Smulders d. G. M. de Groot geb. Timmei - mans d. J. B. Schenkels geb. Hobbelen z. M. O. Doornen geb. van Dooremaal d. J. C. Klaassen geb. Jansen d. M. R. de Bruijn geb. Vuijsters z. C. van Herk geb. Zeebregts d. M. E. Tops geb. Muscus d. A. E. van Houten geb. van Meenen d. Overleden: J. M. van den Ham jor.gd.54 j. W. F. Korf, huisvr. van M. Ruijters 24 j. A. M. Goossen jongm.15 j. W. J. Levens, jm. 3 j. J. Hessels, echtg. van B. Simons 58 j. M. A. van den Hout, jd.10 j. L. Janssen, wed. van J. van Oerle 65 j. H. van de Ven, huisv. van P. Hoskens 36 j. H. Th. van der Mark, jm.9 m. C. M. A. Haens, jd., 7 m- WAALWIJK. Bevallen: Adriana Klijn geb. van Delft d. Anna Maria van Schijndel geb. van Well z. Maria Mulders geb. van Amelsvoord d. OverledenJohanna Maria Pruissers 15 Johanna Antonetta Vrinte 15 m. Hendrik Mus- V

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2