Rusland. BINNENLAND. voer Dantzig Koningsberg en Memel zelfs maar eenigzins zou kunnen opwegen tegen het nadeel, hetwelk die plaatsen door hout- en graanrechten zullen lijden? Het orgaan der vereeniging van Duitsche spoorwegbesturen verklaartdat wanneer er op koloniale waren bij aanvoer over niet-Duitsche havens een additioneel recht werd geheven de aanvoer naar Duitschland over Fransshe, Belgi sche en Nederlandschen havens, en daardoor het verkeer op de "westelijke spoorwegen des "Rijks ten hoogste zou worden benadeeld. Een Berlijnsch correspondent der Kölnische Zeiting hiervan mel ding makendevoegt er bijdat hetzelfde ge zegd kan worden van de Rijnscheepsvaartdie alleen kan bloeien door invoer van overzeesche goederen via Rotterdam en Amsterdam terwijl eene benadeeling aan die vaart niet slechts op de vaart zelve, maar ook op den aanvoer langs den Rijn naar het binnenland, en dus evenzeer op de Duit sche spoorwegen een verderfelijken invloed heeft. Een telegram aan de te Krakau verschijnende Czas meldt, dat weder een aanslag op het leven van een keizerlijk gouverneur gepleegd isen wel thans op generaal Czartkoff, gouverneur van Kieuw. De generaal reed te paard door de hoofdstraat der stadtoen een schot op hem gelost werd dat hem echter niet trof. De moor denaar werd door eenige gendarmen te voet achterhaald, die echter zoo weinig energie daarbij aan den dag legden dat ook deze moordenaar zeker ontkomen zou zijnindien niet een boer hem met zijn stok een slag op het hoofd had toegebrachtwaardoor hij bewusteloos neerviel. Generaal Czftrtkoff had in den laatsten tijd reeds eenige anonieme waarschuwingen vap het revolutionair comité ontvangen en tengevolge daarvan reeds zijn ontslag uit den staatsdienst bij het Ministerie ingediend. Te Pultawa hebben de nihilisten zich op wreedaardige wijze op een geheim agent der politie gewroken. Lawrowsky, een jong en ijverig ambtenaar, was uit St. Petersburg daarheen ge zonden om de organisatie van het revolutionaire comité aldaar op het spoor .te komen. Aanvan kelijk was hij er met succes werkzaam doch eene vurige liefdedie hij voor de 17-jarige dochter van den pope Achristoff opvatte werd zijn verderf. Eindelijk was hij er in geslaagd dat zij een nachtelijk rénder-vous toestemde, en met bevend hart begaf hij zich naar de afge sproken plaats. Doch in plaats van in de armen der liefde viel hij daar in de handen van eenige gemaskerde mannen. Aau een boom gebonden, werden hem de neus en de ooren afgesneden. Bewusteloos door het bloedverlies werd hij den volgenden morgen door een ambtenaar van politie daar ter plaatse gevonden. In den zak van zijn jas was door de misdadigers een papier gestoken, waarop met groote letters geschreven stond „Wij hebben zijn neus afgesneden omdat hij een speurhond isen zijne ooren omdat hij getoond heeft een groote ezel te zijn door op een der onzen verliefd te raken." De dochter van den pope is spoorloos verdwenen en de daders dezer gruweldaad zijn tot dusver onbekend ge bleven. De toestand van den verminkten Law rowsky is hopeloos. Wat de Russische socialisten eigenlijk zoo al voor maatschappelijke hervormingen beoogen, wordt ons in de KrymsTci Listok duidelijk ge maakt door eenige aanhalingen uit de voornaamste organen der partij. De volgende passages zijn uit de Vperrd Voorwaarts „Republikeinsche denkbeelden zijn hersenschim men. Garibaldie en Felix Pyat staan bij hunne eeuw ten achter. Ook de Parijsche Commune ging niet ver genoeg. Wel wierp het verbranden van Parijs in 1871 een licht in de toekomst. Maar men nam geen" beslissenden stapmen hadden moed niet om het begonnene te voltooien." De nieuwe socialistische school zal zich dan ook geenszins vergenoegen met „de halve maat regelen van de Commune." Zij „zal voor geen strengheid terugdeinzen, en tegen de maatschappij een oorlog voeren zonder genade een oorlog van plunderen, branden en moorden." De Nabat Alarmklokpredikt zijn lezers „de vernietiging der middenklasse en het begraven van de oude wereld onde.r hare puinhoopen. De instelling van het gezin moet vernield, het recht van eigendom afgeschaft, de godsdienst wegge daan zelfs de vrijheid als eene holle quaestie beschouwd worden." Danals de groote ure zal gekomen zijn zullen (volgens de Narodnaya Rasprava Natio nale Executie) de socialisten „uitrukken met wapens in de handen, om executie te doen aan alle beulshandelaars en grondeigenaarszij zullen schrik verspreiden onder allendie in meening met hen verschillenzij zullen alles vernielen personen en zaken om het even, die hun in den weg staan." „Wie niet voor ons zijn" (roept het laatstgenoemde blad) „die zijn tegen ons en zij moeten vallen onder de kogels uit onze revolvers." Men kan het al niet duidelijker verlangen. Maandag-morgen ten 9 uretoen de Keizer zijne gewone morgenwandeling bij het gebouw van den generalen staf maakte, heeft een sluip moordenaar tegenover het hotel van den minis ter van buitenlandsche zaken in zijne onmiddel lijke nabijheid vier revolverschoten op Z. M. gelost. De Keizer is ongedeerd gebleven. De moordenaar werd in hechtenis genomen. St.-Petersburg15 April. Gister-avond is hier ter stede een schitterende illuminatie^ ont stoken. Tot diep in den nacht wemelde 't op straat van massa's volk die voortdurend hurrah's ter eere van den Keizer aanhieven. Uit alle deelen des Rijks en van nlle Souve- reinen en Regeeringen van Europa komen tele grammen van gelukwensching met 's Keizers redding ^aan. Nadat door geneeskundige maatregelen het levensbehoud van den misdadiger verzekerd was, werd dezeonder een sterk escorte van het regiment van 's Keizers lijfgarde te paard uit het gebouw der politieprefectuur naar de Peter- en Peulusvesting overgebracht. De Keizer ontving hedenmiddag op het winter paleis de hooge staatsambtenarendie Z. M. hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Tilburg 16 April 1879. Na de gehouden verkiezingen is onze gemeen teraad samengesteld uit de volgende heeren J. F. Jansen, voorzitter, (geen lid); J. A. A. Kersten, J. H. A. Diepen en Am. A. Mutsaers, wethouders; Joh. Claesen, Coru. Eras, C. van RoesselA. A. H. Pollet, J. B. Brouwers, A. van Roessel',fB. "'SmuldersB. F. F. Strater, F. L. van Spaendönck, H. van der Voort, J. O. de Bont, W. Cools, V. A. A. Bogaers, Ed. Janssens, Casp. Houben en A. Vermeer, leden. Waalwijk, 16 April 1879. Heden avond vergadering van den gemeente raad ter behandeling van 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling hondenkohier. 3. Benoeming van een stembureau voor de verkiezingen in 1879. 4. Rapport der commissie in zake de Gasfabriek. 5. Idem van het Kerkpad. 6. Benoeming eener commissie voor de her ziening van het ontwerp-beslnit houdende instelling van vaste commissiën. Bij Zr.-Ms. besluit zijnjbenoemd tot notaris: binnen het arr. Roermondter standpl. Asten A. Rovérs, cand.-not., thans griffier bij het kan- tonger. te Eindhoven binnen het arr. Breda ter standpl. Bergen-op-ZoomL. C. van de Ven, thans not. te Almkerk ter standpl. Ginneken mr. J. A. Vorstman, thans not. te Rotterdam; ter standpl. Teteringen R. F. M. A. de Roij cand.-not.thans burg. en kantonr.-plaatsverv. te Oss binnen het arr. 's-Hertogenbosch ter standpl. Dinther: A. M. Boll, cand.-not. te Vlijmen ter standpl. Ileusden J. H. F. Zijnen de Giercand.-not. te Berlicum ter standpl. Almkerk C. Sterkzijnde voorts bij hetzelfde besluit eervol ontslag verleend aan A. Rovers voornoemdals griffier bij het kantonger. te Eindhoven en aan R. F. M. A. de Roijals kantonr.-plaatsv. te Oss. Tot dir. van het postk. të Klundert A. L. E. Sassen thans brievengaarder te Venray en tot dir. van het postk. te Venray P. J. Kole, thans ads. ten postk. te Waalwijk. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Brekke- lenkamp gemeente Denekampde heer Van Teeffelen van Kaatsheuvel. Zondag avond is te Kaatsheuvel een in 1877 nieuw gebouwd huis geheel uitgebrand terwijl de bewoners afwezig waren. Bedoeld huis zou publiek worden verkocht en schijnt hooger geassureerd geweest te zijn, dan het bij aanneming h. eft gekost. De brandspuit is met uitgerucht omdat zij defect was, niettegenstaande hier sedert geruimen tijd geen brand geweest is. De wachtmeester der Marechaussée is een ge- heelen dag bezig geveest om de zaak te onder zoeken. Een internationale wedstrijd zal in 1879 gehouden worden voor een triomfboog ter eere van Victor Emanuel. Het Italiaansche Gouver nement noodigt de kunstenaars van alle natiën uit tot mededinging. In een brief uit 'sHage aan de Nieuwe Turmerender 61. leest men „Terwijl men van electrische verlichting te Amsterdam niets meer hoort en de (duizenden guldens gekost hebbende) proeven aldaar tot geen ander resultaat hebben geleid dan tot het besluit om met de Koningsfeesten met gas te illumineeren, gaat hior de Maatschappij voor electrische ver lichting rustig voort met haar werkzaamheden tot voorbereiding van de te nemep proeven. Naar men mij verzekertzal men daarvan reeds in den loop van den zomer als eerste resultaat ziendat de buiten-societeit in het Bosch op de muziekavonden, als duizenden daar vereenigd zijn, door electrisch licht zal worden beschenen". Het Dagblad voegt hierbij „Wij, kunnen dit bericht niet alleen bevestigen, maar voegen er na ingewonnen informatien aan toedat reeds binnen ettelijke weken de eerste proef met electrisch licht op flinke schaal op het terrein van de Societeitstent in het Bosch zal worden genomen enbij welslagen tot de definitive electrische verlichting van dat terrein zal worden overgegaan. Tevens is de hier gevestigde Electrische ver lichting-maatschappij, directie WissePiccaluga, en Co.met onderscheiden particulieren on corporatienzoo hier ter stede als in andere plaatsen in ons landin onderhandeling over het leveren van electrische verlichting. De uit slag van de hier te nemen proef zal het defini tief sluiten van de meeste dier contracten zeer bevorderen. Het feit, dat de Electrische Maatschappij tot heden niet veel van zich liet hoorenis het beste bewijs van kaar werkzaam heid. Het onder zoek van de verschillende systemen, het zoeken naar verbeteringen en ten slotte de toepassing van het gekozen stelsel tot het maken van mo dellen vorderden veel tijd, geduld en toewijding. Na deze moeielijke periode van voorbereiding zal de Maatschappij met te meer zekerheid en vertrouwen tot de uitvoering van haar plannen overgaan. Donderdag zijn uit Zwolle naar Arnhem getransporteerd Gerrit Nieuwenhuis Arend Jonkman en Klaas Nieuwenhuis om op den 1 Mei a.s. voor het gerechtshof aldaar terecht te staan beschuldigd alle drie van in den nacht van 16 October 1878 nabij het Yoorsterhek op den Bentdijk gemeente Ambt-Vollenhoven te zamen en in vereeniging de aldaar op surveil lance zijnde politiebeambten (den rijksveldwachter brigadier-titulair J. J. Bastings en den veld wachter der gemeente Vollenhove J. De Liefde) om het leven te hebben gebrachten no 1 bo vendien van in de maand December 1877 des nachts uit het bewoonde huis van Evert Drie zen te Zuurbekegem. Ambt-Vollenhoven een aan diens zwager Albert Lassche toebehoorend tweeloops jachtgeweer arglistig te hebben ont vreemdvan welk feit indertijd door J. J. Bas tings voornoemd procesverbaal was opgemaakt. Zaterdag middag zijn aan de Marebrug te Leiden een disselwagen en een kar, beladen met visch tegen elkander gereden met het gevolg dat drie daarop gezeten personen over de brug leuning in het water zijn gevallen. Zij werden echter spoedig door de knechts van den stal houder Tibboel gered. De jongste sterke oostelijke stormen zijn voor het eiland Wangeroog (Oost-Friesland) zeer lastig geweest. Op het wad aldaar hebben zich zandduinen gevormd van 10 tot 20 voeten hoog, die wel eerst door sterke vloeden weder zullen verdwijnen. In een logement te Amsterdam ging gis teren een persoon, die ecu partijtje diamanten in oogenschouw namer mede op den loop. De politie achterhaalde hem spoedig. Naar wij vernemen -hebben zich te Delft ruim 280 sollicitanten aangemeld voor de be trekking va n winkelhouder bij de coöperatieve winkel-vereeniging. Omtrent de zeeramp met hef schip „Louise Gerardina", in de nabijheid van IJmuiden voor gevallen wordt van daar nader het volgende gemeld Ten ongeveer 8 ure des ochtends werd van de semaphore geseind voor eene sleepbooteen kofschip seinde om hulp met de Nederlandsche vlagbij dit schip bevond zich een Egmonder visschersbom, mede de Hollandsche vlag toonende; de sleepboot „Hercules" stoomde uit en de ka pitein vernam al spoedig dat het kofschip des ochtends vroegter hoogte van Kamperduin verlaten was gevonden en van eenige vischbom- men eenige mannen aan boord waren Overgegaan, ten einde te trachten het hier binnen te brengen. Nadat de loods was aan boord genomen nam de „Hercules" het schip op sleeptouw en was op een geringen afstand van de haven gekomen, toen de kof plotseling in de diepte zonk. IJ lings werd de sloep van de sleepboot naar hét zinkend schip afgezondeneen 12-tal manuen kwamen hierdoor behouden op de sleepboot over, doch toen men ten tweedenmale afvoer om de overi gen te halenwas iet vaartuig reeds met de andere visschers en den loodsP. de "V rijge zonken. Na de meeste inspanning gelukte het den opvarenden der „Hercules" om, nog twee der visschers te reddendoch de loods en drie mannen bleven vermist, zoodat die ongetwijfeld hun graf in de golven vonden dc omgekomenen zijn (behalve de loods), Klaas Kolder, gehuwd en vader van 4 kinderen Leendert Jansen Stam, gehuwd en vader van 2 kinderen, en Jan Gouda, weduwnaar met 3 kinderenallen van Egmond aan Zee. Een der geredden verkeert in bedenkelijken toestand,"doch niet zonder hoop op herstel. Hij werd aan boord van de „Hercules" liefderijk verpleegd en later overgevoerd naar een der logementen alhier. Het schip heeft ongetwijfeld een zwaar lek gehad, dat de bergers niet hebben begrepen. Wel hebben eenige hunner verklaard de pompen te hebben geprobeerd, doch dat die geen water gavenzoodat die öf verstopt zijn geweest, of door den invloed van het zwavelzuur (de lading bestond daaruit) onbruikbaar geworden. De kof „Louisa Gerardina", kapt. Wever, was Zondag 11. uit Nieuwediep vertrokken naarDro- back. Van IJmuiden gezien steken de beide masten van het gezonken schip nog even boven de zee uit. Men gist dat de equipage het schip eerst 's nachts had verlaten. Voor de betrekking van gemeente-secretaris te Nieuwerkerk aan den IJsselop eene jaar wedde van f 550 hebben zich 22 sollicitanten aangemeld. Op de Donderdag 11. gehouden vergadering van de afdeéling „de Hoeksche Waard", van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is be sloten na afloop der tentoonstelling als volksver makelijkheid te doen plaats hebben een wedren met ezels onder den man. Een ingezetene van Zuidlaren heeft voor een span paarden beide appelvossen met witte staarten, ontvangen de som van 2040 gulden. In een schrijven uit New-York aan het Rieuws v. d. Dag komt het volgende voor: Hier hebben wij een geval van misdaad die eenig is in de jaarboeken der rechtspleging. Behalve „de beste politie in de wereld" hebben wij geheime politieagentendie niet tot dat departement van justitie behooren zoogenaamde „detectives" die op hun eigen houtje handelen, 't Zijn gewoonlijk schavuitendie uit den werke- lijken dieustom hunne misstappen ontslagen zijn. Als een patroon zijn bediende niet ver trouwt dan kan hij zoo'n speurhond gebruiken om zijn gangen Ua te gaanals een man zijn vrouw verdenktof omgekeerd kan hij of zij ze laten volgen in de uren wanneer zij van elkander verwijderd zijn enz. Het spreekt van zelf, dat de opdracht aan den detective van zelve den weg openstelt tot oneerlijkheid. De patroon betaalt den „detective" in de eerste plaats hij volgt den niets kwaads vermoedendan bediendedie misschien het zwak heeft een glas wijn te veel- tu drinken of wel 't doet er niet toe hij vindt iets van hem uitdat op zichzelf beschouwd niet veel beteekentmaar dat de arme bediende toch liever als zijn privaat leven beschouwtnu nadert hij dezen en geeft hem te verstaan dat hij alles weeten nog veel meer dan waar isen laat hem steekgeld be talen. Zoo snijdt het mes aan beide kanten. Of een man laat zijn vrouw nagaan en hij be vindt dat ze hier of daar heen gaat en als er geen bewijzen zijn om haar schuldig te maken in de oogen van den echtgenootf die jaloersch en laaghartig genoeg is om haar te wantrouwen, dan fnbriceert hij de bewijzen zelf. Misschien komt u dit ongeloofelijk voor maar de volgende schets uit het leven van geheime politieagenten zal u. doen. zien dat dit nog slechts zeer geringe schelmerij is. Er bevinden zich thans in den kerker twee „detectives" die alleenlijk kwamen waar zij zoo veel anderen onrechtvaardig gebracht hadden doordien zij te „smart" waren. Het zijn de detectives Cohen en Conwaybeiden tot de zoogenaamde zelfaangestelde geheime politie be- hoorende. Zij maakten er hun speciaal werk van om crimineele gevallen na te sporen en aan het licht te brengen en zoo rijk aan goed ge volg waren hunne pogingen om een schuldbe kentenis te krijgen uit den misdadigerdie ouder suspicie rustte dat het spreekwoord rond ging, dat Cohen eir Conway een dooden man konden doen bekennen. Vijf jaar geleden werd eene vrouwbij name Hanson vermoord in Brookfield en een man, Buzzel geheeten voor de misdaad terecht ge steld. Hij werd vrijgesproken ofschoon er eenige samenloopende omstandigheden waren die tegen hem getuigden. Misschien was hij schuldig misschien was hij het niet. Doch Cohen en Coinvay kregen de zaak in handen kort nadat de man vrijgesproken was en spoedig daarop brachten zij een man te voorschijn met name Cook die „bekende" den moord begaan te heb ben op het aanzetten van Buzzel en dat hij zijn medeplichtige was. Gevolgelijk werd Buzzel opnieuw gearresteerd en met hoofsche minachting van de wet nogmaals in verhoor genomen voor dezelfde overtredingonder een anderen naam schuldig bevonden en veroordeeld om gehangen te worden en gehangen zal hij worden in de aanstaande maand Julitenzij het hof eenige waarde wil hechten aan de triviale omstandig heid dat de man Cook nu te voorschijn komt met eene verklaring, dat zijne getuigenis mein- eedig was, dat hij den moord niet gedaan heeft, niet weet wie hem begingen dat hij de vroe gere verklaring aflegde onder de vrees dat Cohen en Conway hem dreigden te arresteeren voor het afbranden van een huisdat hij nooit in brand stak. De detectives verklaarden dat zij hem zouden vrijlaten van de misdaad van brand stichting als hij slechts getuigen wilde dat Buzzel schuldig was aan den moord zoodat zij den prijs konden verkrijgen die uitgeloofd was voor de veroordeeling van den moordenaar. Sedert dus Cook zijn deel in deze samenzwering bekendeis Conway door de ben gevallen en werpt al de schuld op zijn slechten deelgenoot Cohen. Hoeveel andere onschuldige lieden door deze twee schelmen naar de gevangenis zijn ge zonden is nog niet bekender is bewijs ge noeg dat zij in November 11. een onschuldig persoon in Hingham voor brandstichting wilden laten veroordeelen. Hun laatste misdaad was het plan om te Canton een trein van den Pro vidence spoorweg te doen derailleeren en van de spoorwegmaatschappij eene groote belooning te verkrijgen voor het ontdekken van den schul dige waarvoor natuurlijk de een of andere on gelukkige die er'pnrt noch deel aan had, moest uitgekozen en vervolgd worden. Het valt te betwijfelen of iets meer duivelse!» in de jaar boeken der misdaad kan gevonden worden tenminste in deze eeuwdan de stelselmatige meineedigheid dezer twee booswichten. 1 "IIU-'V-J. U..J Gemeenteraad van Tilburg. OPENBARE VERGADERING van Zaterdag 12 Aprilvoor middags 10 ure. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige Vergadering worden met eene kleine wijziging'goedgekeurd. De Voorzitter deelt mededat de heer H. van Tulderdie éigenaar was van de wegen in het park over den verkoop waarvan Burgem. en Weth. in de vorige vergadering werden gein- terpelleerd, die wegen wederom heeft aangekocht dat B. en W: daarover de herschouw hebben gevoerd en die in vrij goeder, toestand hebben bevonden zoodat geene vervolging is behoeven ingesteld te worden. Vervolgens tot de aan de orde zijnde punten overgegaan zegt de Voorzitter. lo. Dat tegen de door de vergaderingop den 12 Maart 11. genomen beslissing tot toelaiing van den heer J. B. Brouwers tot lid van den Raad ,- geene bezwaren zijn ingekomen en dat deze dus kan worden beëedigd. De heer Brouwersdoor den Secretaris ter vergadering binnengeleid zijndelegt in handen van den voorzitter den eed af, voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet en art. 39 der Gemeente wet en neemt zitting. 2o, Is eene commissie b«noemd van 3 Leden tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer A. Vermeer, benoemd lid van den Raad.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2