f Belgie. Engeland. iluslaiid. Frankrijk. Diiitschlancl. BINNENLAND. nm spreker dat bedoelde Kerkpad. aanvankelijk Sis voetpad op den legger was gebracht; hij begrijpt niet hoe hij er nu als weg opkomthij kan met dulden, dat er zoo inbreuk op .de eigendommen, gemaakt wordt. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester Van Heijst, gezegd heeft, dat die afsluiting (jaar vei- wijderd moest worden. De heer Van Es geeft verslag vap de opdracht, die hij van B. en W. gehad heelt, om te trachten met Wagenmakers eene minnelijke schikking te treffen Wagenmakers had ten slotte f 401} ge vraagd en had daarbij nog eenige condities. De Voorzitter merkt op, dat, als deze wordt afgekocht, de andere eigenaars ook beginnen. De heer Van der Klokken woont bijna een halve eeuw in de gemeente en heeft bedoelden weg nooit anders gekend dan als Kerkweg. Het is niet te begrijpendat een gedeelte daarvan par ticulier eigendom zou zijn. Ook op liet kadas ter komt hij als publiek voor. Hij zou daarom "aan Ged. Staten voorstellen den weg op den legger te behouden. T>è weg is onmisbaar en altijd als publiek bekend geweest. Als er een weg op den legger behoort dan is liet deze. Ged.. Staten zullen er .ook geen moeilijkheden over maken. Mocht dit onverhoopt wel bet geval zijn dan kan die Rjiad nog handelen zooals hij in het belang der gemeente noodig oordeelt. De heer Zijlmans zegt dat de Kerkpad vroeger als voetpad op den legger voorkwam als hij -er nu als weg op gebracht, wordt zal hij tegen stemmen. De heer Van der Klokken zégt, dat het altijd een rijweg geweest isvoor 25 jaar werd er meer door gereden dan door de steeg. De heer Zijlmans antwoordtdat men toqi) moest betalen als men er door reed. De heer Van Es bevestigt dit. De heer Zijlmans voegt er nog bijdat de naam Kerkpad, genoegzaam zijne bestemming aanduidt. De heer Van der Klokken acht het de plicli. van den raad den kerkpad als weg op den legger te behouden. Het is een weg, die de gemeente van het Noorden tot het Zuiden doorsnijd!De eigenaar kan zich nog op den koning beroepen. Mocht de Raad in het ongelijk gesteld worden, dan 'heeft hij toch gedaan wat het belang der gemeente vorderde. Na nog eenige discussie geeft de voorzitter in overweging, de conclusie van het rapport, in stemming te breugen. De heer Zijlmans stelt voor de conclusie aan te nemen met verandering van het jvoord weg in voetpad. Bij de gehouden stemming verklaarden zien voor'de onveranderde conclusie de heeren Van der Klokken Quirijns en de Voorzitter voor de conclusie gewijzigd volgens liet voor stel Zijlmans de heeren Van RielJud tim mermans Zijlmans Van der Heijden en Van Es. Hierna verzoekt de Burgemeester Van dei- Klokken den secretaris aanteekemng 111 de notulen van zijne verklaringdat hij zich met met het genomen besluit kan vereenigen. 7 De Voorzitter stelt den Raad voor eene commissie te benoemen van drie leden om de ontworpene instructies voor de bijzondere com missies na te zien en Burg. en Weth. behulp zaam te zijn in het opstellen van een volledig ralTotrt leden dier commissie worden benoemd de heeren Jnd. Timmermans, C. G. van der Heijden en Jacq. van Riel. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Maandag heeft op den nieuwen spoorweg Thienen—Hall een ongeluk plaats gehad dat aan onderscheidene personen het leven heelt gekost. Door het breken van een as van de locomotief ontstond oponthoud maar toen had er geen ongeluk plaats.. Toen de nieuwe machine, waarom geseind was, aankwam wilde men den verloren tijd zooveel mogelijk inhalen en nu vloog de locomotief in dfj versnelde vaart uit dei rails. Zes spoorwaggons met reizigers meest bede vaartgangerswerden vermeld Het aantal (loo- den en gekwetsten is nog met bekend. In de. kolenmijn „Agrappe te Erameries is door mijn vuur brand ontstaan Do gangen branden en storten in. Er bevinden zch 240 werklieden in de mijn en men vreest dat velen slachtoffers vaii de ramp zullen worden luiste een der politieagenten zijn |o|t.emq.niiai^, die Guidoni bij --zijn 'arrestatie geróld' li'a.l. Alle nasporiugen schenen vruchteloos te zullen blijven, toen men hem Zondag dn de kerk St: Boek op aanwijzing vaii eeiï cTam'e in hechtenis' nam, wier zak hij afgesneden had. Guidoni had' zich als vrouw verkleed, onder de menigte kerkbezoekers begeven om telwerken" en bij onderzoek ibleek hij in het bezit te zijn 'van tachtig portemonnaies y te zamen eei'u.som vat! 1500 fr. inhoudende. Frankrijk en Engeland zijn overeengeko men het op BI December a.s. ailbópende han delsverdrag met zes maanden te Verlengen. Op deze wijze zal aan Frankrijk de noodige tijd worden gelaten voor de beraadslagingen (lei- Kamers over de herziening en vaststelling der tarieven. Een .vreëssèlijke gebeurtenis is heden te An- goulèuie voorgevallen. Een pyrotechnisoh maga zijn van de Artillerie is in de lucht gesprongen. Reeds 13 geconstateerddat er zeven personen gedood en .anderen zwaargewond zijn. Men vreqat onder -tie paioluiopeii ®°8 meer lijkeii.té. zullen vinden. Het, dagblad „Petit Marseillais" zegt, dat onderscheidene Russische officieren te Monaco, Nice of Marseille vertoevend', terug zijn geroe pen in verband" met militaire maatregelen sedert den aanslag door de Regeering in Rusland ge-K nomen. Herlijn17 April. Bij de conferentie der Duitsche zeesteden, om te beraadslagen over den tosstand, die 'door het nieuwe toltarief geschapen zou worden, waren 19 havens vertegenwoordigd. Alle liavens van "eeiiig belang hadden ej- afgs- vaardigden heen gezonden. Hamburg presideerde en zeiile dat de verga dering bijeen wns gekomen om tegen liet tarief te protesteeren. (Bravo's.) Koningsbergen stelt' voor een energiek protest bij den Rijksdag in te zegden. Livbeck stelt voor ook tegen, differentieele rechten te protesteerenu Rostock zegt, dat alle havens i tégen ..een sur taxe zijn. Hamburg zegt', dat de havens "turn de Oost en de Noordzee getrouw blijven aan den vrijen handel en (le. .differentieele rechten verwerpen. Men kan ons 'vernietigen maar nooit koppen. (Bravo's.) i j I Met algemèene stemmen wordt,, ffiet voorstel aapgenomen om een protest bij den! Rijksdag tn te dienen. In Sunderland verkeeren drie groote kolen mijnen thans in een staat van beleg. Om liet willig werkvolk tegen de gewelddadigheden der werkstakers te beschermen zijn al de toegangen tot de mijnen verspterd en worden zij bewaakt als een kamp. In eene gisteren gehouden vergadering -dar patroons zou bet vermoedelijk tot eene nadere beslissing komeff-" omtrent den verderen -loop dezer reusachtige strike. Belangrijke tijdingen weer uit Zuid-Afrika. Ze meldenwel is waar geene nieuwe Britsche nederlaag, maar bevatten toch de beschrijving van een" gevechtwaarin de Engelschen weder niet minder dan 70 man en 7 officieren hebben verloren. Het was dencoloime van B ood aan welke dit overkwam. Op 28 Maart had bij de kraal van Umbelini aangetast en zich van het vee meester o-emaakt maar 2Ö,6Ö0 Zulu's die weder plot seling als uit den grond verrezenontnamen hem het vee. Den volgenden dag tastten zij zijn legerkamp aan. Vier uren duurde bet ge vecht dat met den terugtocht der Zulu s ein digde.' Maar (1e Engelschen leden het boven gemeld gevoelig verlies. Dit belooft niet veel goeds voor de colonne, die bestemd is om Ekowe te ontzetten en die den 28 Maart is vertrokken 6000 man sterk. Pearson had uit Ekowe geseinddat hij liet hoofd der colonne reeds in het gezicht liad maar tevens had hij -te kennen gegevendat niet minder dan 35.000 Zulu's de colonne opr- wachtten. j)e „Civil and Military Gazette", meldt dat het bevel is gegeven tot het onmiddellijk oprukken der eerste divisieonder gemaal Maude De derde brigade blijft te Djellalabad. Generaal Bright zal het bevel voeren over de tweede divisieen generaal Browne over het legerkorps. Gelijk té voöfzïè'ii was," heeft de aanslag op het 'leven van den Keizer vau Rusland slechts tengevolge, dat het despotismeom zich..te handhaven tot nog strenger maatregelen zijn toevlucht neemt dan waardoor hetrre'eds in zoo hooge mate den haat en 't verzet der ontevreden elementen heeft opgemerkt. Uit 's Keizers éigen mond is de aankondiging der maatregelen ver nomen. Bij de beantwoording van de geluk- wenschen van den maarschalk van" den adel der hoofdstad, Graaf Bobrinskv, zeide de Keizer dat bijwat ook gebeuren mochtop het terrein der' wet wenschte te blijven maar dat de on beschaamde vermetelheid der laatste aanslagen hem den plicht oplegdezeer tegen zijn eigen wensehtot buitengewone maatregelen zijn toe vlucht te nemen. De Keizer is hiertoe tegen wil en dank genoodzaakt, zegt liijniet zoozeer voor zich zeivenmaar in 't belang van allen van de maatschappij van Rusland. "Vau de zoozeer gewensohte, hervormingen zal dus in den eersten tijd wel geen sprake wezen, ui liet is zelfs zeer (le vraag of b. v. thans wel zal doorgaan de aangekondigde afschaffing vau het hoofdgeld, die overal met 'zooveel vreugde i-'d ontvangen. Verleden: jaar tijdens de wereldtentoonstelling ontving Parijs het bezoek van een bende pick pockets die van de overzijde van hetkanaa op de portemonnaies en horloges m de Eransche hoofdstad kwamen jacht maken. Onder lien was een ^kere Guidoni, die reeds tweemalen in zijn vaderland Italië ter dood ver oordeeld 'was maar aan wien 't, "adat zijn straf telkenmale in tuchthuisstraf veranderd wasop zekeren dag gelukte te ontkomen Te Londen aangekomen richtte hij een ver eemgirg van zakkenrollers op, (lie hij op behen dige wl ze wist te besturen; doch na te Parijs voor zijn vennootschap gearbeid te hebben werd hii door de politie gevat, juist op het oogenblik. toen hij In den trein naar België wilde stappen. In een politie bureau gebragt, wist hij onpas selijkheid te veinzen in plaats van hem m een cel op te sluiten werd hem toen toegestaan zich op een matras te leggen. Ongemerkt wist hij ook nu weder te ontvluchten en toen men een half uur later dit gewaar weid, Keizer Wilhelm hoopt zijn gouden huwelijks feest (11 Juni) te herdenken. Hoewel lnj dien das in alle stilte wil vieren, zoo zal (le volks bewering welke beoogt aan het keizerlijk gouden echtpaar bewijzen van buide en liefde te geven, niet kunnen worden tegengegaan. Ook ve e vorsten worden bij die gelegenheid in deze hooiil- stad verwacht. Keizer Alexander van Rusland zal bepaald herwaarts komen. Aan dien tocht zal de' Russische Monarch een badreis naar Ems verbinden. Prins Von Bismarck schijnt voorloopig niet naar Varzin te gaan maar eenvoudig in Berlijn te blijven. Dit besluit wordt beschouwd als een bewijs van het-levendig belangdat (te Rijkskanselier stelt in den loop der gebeurtenissen voor zoovéél die verband houden met liet tot aan zijn toltarief beschoren. Ten aanzien van dat tarief verdient het feit vermelding, dat een lid van-den Rijksdag, van Munchen (tweede district), in het Katholiek Casino een rede heeft uitgesproken waarin hij ongetwijfeld ook met het 'obg op (le economische hervormingen door prins Von Bismarck voorgestaan beleedmet betrekking tot dien staatsman vroeger in zijn opvatting tê hebben gedwaald. De heer Weste- mayer, vroeger een der- heftigste tegenstanders van den Rijkskanselier, betuigde dat hij dien bewindsman thans waardeert als den grootsten staatsman van den tegenwoordigen tijd aan wien men groote dankbaarheid verschuldigd, is. Bremen,. 15. April. Heden-namiddag is een buitengewone vergadering uit den koopmansstand gehouden. -Meer dan 700 leden der Bremer beurs woonden haar bij. De heer Mosle, afge vaardigde. voor den Rijksdag, hield eene uit voerige rede over (le invoering der surtaxe in entrepot. Na eene beraadslaging, welke chie uren duurde, werd met een groote meerdeiheid van stemmen het beginsel goedgekeurd, waarvan de Kamer van Koophandel uitgaat dat namelijk elke surtaxe moet verworpen, en het stelsel van vrijen handel moét gevolgd worden. Alexander Solowieff blijkt thans (le moor denaar te heeten. Hij is 30 jaar oud, was vroeger studènt te St. Petersburg en later huis onderwijzer, docli na uit zijne betrekking te zijn ontslagen keerde bij naar de hoofdstad terug waar ook zijn moeder, broeder en zusier schijnen te wonen. Eerstgenoemde heeft hem reeds in den kerker bezocht. Solowieff moet zich hebben laten ontvallen, dat hij medeplichtigen heeft ge had en door het lot werd aangewezen den aan slag uit te voeren, ja.volgens een later bericht zou hij zelfs reeds de namen dezer medeplich tigen hebben genoemd. Dat hij vomeerde toen men hem gevangen nam schijnt niet aan het nemen Van vergift toe te schrijven te zijn geweest, maar aan de om standigheid dat (le personen die hem vatten hem nog al hebben toegetakeld. Ilaïly News verdenkt den man van krankzinnigheid en meldt als een bijzonderheid, dat hij alleen voor 't uiter dijk netjes in (le kleereu zat, en dat zijn onder- kleeren en huid aan zindelijkheid veel te Wensclien overlieten. l)e capsules met vergift had hij verborgen onder zijn oksels en zijn lange nagels. Zij waren met was bevestigd en wel zoo dat de geneesheeren ze eerst voor wratten hielden. De. Keizer is nog steeds het voorwerp vin het luidruchtigst vreugdebetoon en ontvangt nog voortdurend deputaties. Aan een barer gaf hij ten antwoord dat hij in zijne redding uit het levensgevaareen bewijs zagdat zijn leven voor vaderland nog noodig was. Hij voor zich was dan ook bereid zijne verdere levens jaren geheel te wijden aan het welzijn van zijn volk. Volgens een gerucht is de ordergouverneiir van Charkoff door de Nihilisten opgelicht. Men verhaalt dat een welgekleed heer in een elegant rijtuig naar den ondergouveriieur gereden was, (lezen bezocht en juist een druk onderhoud met hem had, toen er een boodschap kwam waarbij (le tegenwoordigheid 'van dezen ambte naar in een afgelegen deel van de stad geeischt werd. De ondergouverneur .beval dat terstond zijn rijtuig moest voorkomen doch de vreemde heer bood liem zijn rijtuig aan, dat voor de deur was blijven wachten. De ongelukkige ambtenaar nam het aanbod aan beiden reden weg en moeten nog terug komen. Deze. demonstrate! en geweldenarijen der Nihilisten boezem611 zooals zich denken laat, den ambtenaren groote vrees in. Ook in Polen drijven de Nihilisten bon rampzalig spel. In (le ambtenaarskringen te Warschau lieerscht een ware paniek sedert be kend werd dat vele hooggeplaatste ambtenaren waaronder ook vele generaals brieven van bedreiring ontvingen uit St.-Petersburg waarin hun werd aangezegd (lat zij zoo zij met van de instructie tegen de gearresteerde Nihilisten afziende doodstraf zonder genade aan hen zal worden voltrokken.- De politie geeft zich de .rrootste moeite, om de verbreiders dier brieven, die vermoed worden te Warschau te wonen uit te vinden,-, maar tot heden zonder eenige vrucht. Aan een Oostenrijksch blad wordt het vol gende uit Warschau geschreven Men kan zonder overdrijving zeggen dat ge heel Rusland thans veel meer heeft voor de o-eheime. regeering" der revolutionaire propagan da dan vöor den Czaar en de 3e afdeeling" (die der politie) van de Kanselarij. Met een voor- beeldelooze vermetelheid voert dat „geheime Gouvernement" zijn plannen uit zijn gansche organisatie is er op ingerichtom den autoritei ten schrik aan te jagen en tot werkeloosheid te doemen. Dé „geheime Begeering" vormt niet een" enkel lichaammaar zij is verdeeld in verschillende afdeelingen (lie elk tien tot vijf tien leden tellen welke onder een eigen hoofd man staan en zelfstandig kunnen handelen. Al- zoo leiden de zoogenaamde „Revolutie-autoritei ten" een zeer bewegelijk levendaar zij zich afwisselend dan hier dan daar moeten bevinden voor bepaalde oogmerken haar zittingen houden zij 'driestweg in openbare loéalen s doch meest bij een ingewijde die dan een avondbijeenkomst aankondigt. De gezamenlijke afdeelingen der geheime Regeering hebben een chefden „gene raal" eri een algemeen wachtwoorddat van dien generaal uitgaat en een universeel herken- niiigsteeken. voor al de ahléelingen .vormt. Elke sectie is bevoegd doodvonnissen over gevaarlijk geachte personen te vellen zij heeft tevens tot taak om zoo mogelijk), betrekkingen met hoog- geplaatsten aan te knoopen. Tot dit doel wordt dikwijls een zéér eigenaaulig middel aangewend, waarbij hét zien geplaatst krijgen van nihilistische gouvernantes bij hoogwaardigbeidabekleeders een voorname rol speelt. Gelijk bekeft»^ is worden in de aanzienlijke Russisehe gezinnen de dochters geheel overgelaten aan de opvoedingsmethode der gouvernantes.. Deze kunnen alzoo den geest der aan haar zorgen toevertrouwde meisjes gansch en al naar haar inzien l'eiilen en ontwikkelen. Die omstandigheid wenden de Nihilisten te hun nen voordeele aantelkens als het hun gelukt een geestverwant hij een voorname familie te introduceeren. Langs dien weg worden niet alleen vele jonge meisjes uit de deftigste geslach ten voor de Nihilistische zaak gewonnen maar ook hun in Staatsdienst werkzame vaders(lie natuurlijk hun dochters niet compromitteeren willen, voor de Nihilisten onschadelijk gemaakt. Als voorbeeld daarvan kan het volgend feit dienen. Bij generaal Samajoff te Charkoff werd in 't begin van dezen winter een gouvernante aangesteld tot 't geven van onderwijs" aan zijn dochter. De gouvernante was de zuster van een nihilistzij prentte aan haar leerlingen (1e beginselen haars broeders in. Toen nu die broederbij gelegenheid der jongste woelingen te Charkoff, werd gevangén genomen kreeg de generaal een naamloos schrijvenwaarin hem werd berichtdat ziju dochter een nihiliste is dat zich in liaar bureau nihilistische geschriften bevonden, en dat de Staats-autoriteiten daarvan zouden worden onderricht, zoo hij niet terstond zorgde voor het vrijlaten van den student. De généraal onderzocht de schrijflade zijner dochter en bevond hetgelijk men had gemeld. De broeder der gouvernante werd toen losgelaten. Zoo worden de Staatsdienaars zelfs tot in de hoogste kringen, tegen hun wil, de werktuigen der „geheime Regeering". UITVOERINGEN. WAALWIJK. Concert door de Liedertafel „Oefening en Vermaak", op Zondag 20 April, 's avonds ten 71/s nul. Waalwijk, 19 April 1879. Op Vrijdag den 2 Mei a. s. des namiddags ten één urezal in een der lokalen van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid (Binnenhof 's-Hage) bij inschrijving worden aan besteed Het dagelijkseh vervoer der Brievenmalen van 'sRijks Posterijen, gedurende den tijd van vier iaren te beginnen met den 1 JuIl 1879 en eindigende der. 30 Juni 1883 onder meer an dere tusschen de volgende plaatsen: Tilburg, over Kaatsheuvel naar Waalwijk en v v. Tweemaal daags Raamsdonksveer over Raamsdonk Waspik 's Grevelduin-Kapel, Besoijen, Waalwijk en Baard wijk naar Drunen en v. v Gorinchem over Woudnchem, Rijswijk, Andel, Veen Wijk en Aalborg Heusden Elshout Drunen Nieuwkuik en Vlijmen naar s Bosch 611 Utrecht over Jutphaas Vreeswijk, Vianen Leksmond Meerkerk Gorinchem Sleeuwijk Nieuwendijk en Oosterhout naar Breda en v v. De voorwaarden dezer aanbesteding liggen ter inzage bij de Directeurs der betrokken postkan toren. De miliciens dér lichting 1877, bij het reriment rijdende artillerie onder de wapenen zullen tegen 1 Mei in het geDot van onbepaald verlof worden gesteld. Een opmerkelijk vonnis is verleden week voor het hof te 's Hertogenbosch geveld Een nersoon uit Heerlen voor eenigeu tijd tot 15 dao-eii celstraf veroordeeld had die straf voor een gulden daags door. een ander laten onder daan en was thans met dezen plaatsvervanger naar den Procureur-Generaal verwezen wegens valschheid in een authentiek geschrift: het tee- kenen van een anderen dan den werkelijken naam in het register der gevangenen, en mede plichtigheid daaraan. Het Hof heeft echter gemeend dat er geen termen tot terechtstelling aanwezig waren. Door de arr. rechtbanb te Breda is eene geldboete van f5 of twee dagen gevangenisstraf opo-elegd aan: C. D. M. koopman, J. T. M. koop- ma°n en E. S„ wed. van C. C„ zonder beroep, allen wonende te Bergen op Zoom die als be

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2