Spanje. Italië. Rusland. BINNENLAND. De Impartial bevat een depêche uit Rome waarin gemeld wordtdat don Carlos na een vertrouwelijk gesprek met den Paus, zou gezegd hebben dat hij van zijn rechten op den Spaan- schen Troon afziet. Het resultaat der verkiezingen is gunstig voor de Regeering. De oppositie zal slechts een zestig afgevaardigden tellen. Verkozen zijn elf van Castelar's groep., zeven progressisten, dertig constitutioneeleneenige ultramontanen, en om streeks 250 officieele candidaten. Aan the Pall Mall Gazette wordt uit Rome gemeld dat verscheiden Duitsche prelaten, o. a. kardinaal Ledochowski aangeboden hebben hun ambt neêr te leggen ten einde daardoor meer kansen te bieden voor het welslagen van de onderhandelingen tusschen Duitschland en liet Vaticaan. Uit dezelfde bron wordt verhaald dat don Carlos een audiëntie bij den Paus heeft gehadmaar dat de politiek onbesproken werd gelaten. De opgewondenheid over den moordaanslag op den Keizer is zoo grootdat zelfs hoogge plaatste personen den wensch uitspreken, dat de politie met den dader het oude middel moge beproeven om hem eene bekentenis te ontrukken. Dit middel bestaat hierin dat men den gevan gene in een zeer warm vertrek opsluithem als voedsel uitsluitend haring geeft en hem eiken dronk hoegenaamd onthoudt. De vreesselijke kwelling van dien dorst doet alsdan den onge lukkige bekennen. Het is niet lang geleden dat men dergelijke middeleeuwsche barbaarschheden nog toepaste. Zelfs velen die algemeen bekend staan als hoogst bezadigd zeggen nu dat kwaad alleen door kwaad te genezen is en dat tegen over lieden als de nihilisten alle middelen ge oorloofd zijn. Vóór alles dringt men echter aan op eene verandering in het personeel der derde sectieonder welke men vele leden van het revolutionnair comité vermoedt. Voor een paar dagen is in de achtste linie van Wasilski Oshow een wijk der stad aan de overzijde der Newa weder een geheime drukkerij ontdekttengevolge waarvan 160 personen in hechtenis genomen zijn. De Grootvorst Michael ^Nicolaewitsch broeder des Keizers en stedehouder in den Kau- kasus is dezer dagen uit Tidis in de hoofdstad aangekomen. Men gelooft algemeen dat zijn komst in verband staat met grove misbruiken die men in het departement der artillerie ontdekt zou hebben. Het gerucht looptdat dientenge volge de directeur der artillerie generaal Baran- zow in ongenade zou zijn gevallen en de Groot vorst deze betrekkingdie hij reeds vroeger bekleeddeweder zou aanvaarden. Omtrent den toestand van den moordenaar Sokolow loopen evenzeer allerlei geruchten. Zeker is het dat hij dadelijk 11a het plegen van den aanslag vergif ingenomen heeft. Men heeft hem dadelijk tegengif toegediend. Zijn toestand zou echter hopeloos zijn. In hoeverre dit aatste juist is, is echter onbekend; natuurlijk loopen reeds de wonderlijkste verhalen omtrent den aanslag, die echter allen even onwaar zijn en geene vermelding verdienen. De ukase van den 17_n jl. waarvan de hoofdinhoud per telegraaf is medegedeeld .neemt allen twijfel weg of de nihilisten gevaarlijk zijn niet slechts voor énkele staatsdienaars die zich misdragen, maar voor den Staat zelf. Ren maatregelwelke ten eenenmale afwijkt van de tot dusver gevolgde politiek Rusland terugbrengt onder het regime van een barbaarschen Staat zou niet genomen zijnwanneer de Regeering niet overtuigd was -dat het nihilisme een uiterst gevaarlijke vijand is. i In zesprovinciën St. Petersburg Charkoff, Odessa, Moskou, Kieff en Warschau bijna geheel westelijk Rusland, het meest beschaafde en welvarende gedeelte van het Rijk is ingevoerd een militaire dictatuur. De gouyerneursgeneraal zijn er met volstrekte macht bekleed de krijgs wet is er afgekondigd, de misdadigers zullen er niet door de politie maar door soldaten worden opgespoord ieder die maar verdacht wordt kan worden verbannen of gevangen genomen de dagbladen kunnen worden geschorsten de gouve meursgeneraal kunnen alles doen wat zij noodig achten om de rust te handhaven. De Novoye Vremya van St.-Petersburg heeft van Archangel (Noordelijk Rusland) het bericht ontvangen, dat den lOn April het hoofd der politie van deze stad, Piotroffski genaamd, in rijn eigen huis door dolksteken vermoord is ^N^asrhet reeds ijskoude lijk werd een stuk papier gevondenwaarop de volgende woorden te lezen stonden Gij waart een Poolmaar gij zijt voor de verbannen Polen hier ter stede wreeder geweest dan de wreedste Russische beulSterf hond want gij zijt niet waardigonder de menschen „Het uitvoerend Comité." Na de twee aanslagen op generaal Tcherkoff had de kommandant der stad een zeker aantal personen van eiken stand en ouderdom in hech tenis doen nemen daarop ontviitg hij een anony- men brief, waarin de invrijheidstelling van deze lieden geeischt werd en hij met den dood be dreigd werd als hij daaraan niet voldeed. De kommandant liet zich daardoor niet afschrikken en opnieuw andere personen gevangen nemen. Toen ontving hij een tweeden brief, kortelijk in deze bewoordingen vervat„Gij zijt ter dood veroordeeld". „Het uitvoerend Comité.' Wel werd toen een aanslag beproefddoch deze gelukte als boven gezegd is nietwaar na de kommandant zijn ontslag nam. Uit Yalta (Krim) wordt aan de Golos die te St.-Petersburg verschijnthet volgende geschreven Gedurende de drie laatste jaren was een zekere Dombrinsky hoofd van de politie dezer stad. Ieder beschouwds hem als een voorbeeldig ambte naar toen hij den lOn in hechtenis genomen werd. Men was namelijk tot de ontdekking gekomen, dat Donbrinsky niet minder dan 60 misdaden en misdrijven gepleegd had -. bedreg knevelarij, diefstalmisbruik van machtverstandhouding met politieke misdadigers enz. worden hem ten laste gelegd. De administrateur van politie Trifonof, werd terzelfder tijd met Donbrinsky in hechtenis ge nomen. In het kleine Russische stadje Kovno, in het gouvernement Pultawpheeftnaar uit Odessa geschreven wordtin den schouwburg een oproer plaats gehad. Een drama zou opgevoerd worden de slag van Pultawa genaamd toen een agent van politie de voorstelling kwam verbieden omdat het'stuk een politieke strekking had. De toeschouwers protesteerden doch de politie man antwoordde kortweg: „Het stuk zal niet gespeeld worden". Daarop werd hij aangevallen en het tumult werd zoo grootdat gendarmen moesten aanrukken en ten slotte een bloedig gevecht geleverd werd. Yele toeschouwers werden als beschuldigd van nihilisme in hechtenis genomen. Moskou21 April. De Moskowa is buiten hare oevers getreden. De aangrenzende plaatsen ziju overstroomd. Een gedeelte van de tuinen bij het Kremlin en twee stadswijken zijn onder- geloopen. Het waterstaat er boven de onderste verdieping. Uit eenige huizen zijn de bewoners met moeite gered. De verwoesting is groot. Het water blijft rijzen. Uit Kieff wordt bericht, dat er van 3 tot 11 April niet minder dan vijf moordaansla gen in die stad hebben plaats gehad. Tweemalen heeft men beproefd het hoofd der politiegeneraal Tcherkoff te vermoordeneeu- maai den kommandant der stad en twee hooge ambtenaren der politie intusschen zonder dat een er van gelukte. Tilburg', 23 April 1379. In een der lokalen van de Rijks Hoogbre Burgerschool alhier had Maandag namiddag om 6 ure een prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen van de Burgeravondschooldie zich in,liet hand of bouwkundig teekenen oefenen. Het Gemeente bestuur de leden der Commissie van toezicht en vele andere belanghebbenden waren bij de prijsuitdeeling tegenwoordigtwee zóveren en een bronzen medaille en een 10 a 12 tal diplo ma's werden onder eene gepaste toespraak aan de bekroonden uitgereikt. Heden viert de President van „Oefening en Vermaak"de heer C. J. H rijn 60ste verjaardag, waarbij tevens het zeldzame geval zich voordoet, dat ZE. dien dag juist 30 jaren president is van het gezelschap. De leder, heb ben door het schenken van een prachtig cadeau ter dezer gelegenheid een blijk van waardeering gegeven. Waalwijk, 23 April 1879. De Eerste Kamer heeft met eenparige stemmen aangenomen de procureurswetdie tot verhoo- o-ino- van hoofdstuk 6 der staatsbegrooting en tot°wijziging der wet op het middelbaar onderwijs waarbij de Minister Kappeijne verklaardedat de herziening van de wet op het middelbaar onderwijs wordt voorbereid. Met 24 tegen 4 stemmen is aangenomen de wet tot wijziging der militaire pensioenen van de zeemacht, nadat verschillende sprekers hadden verklaard, dat hun bezwaren waren weggenomen door 's Ministers antwoord. Uit Duitschland wordt geklaagddat er no- dagelijks uit Nederland brieven worden ont- vangenTgefrankeerd met een postzegel van slechts 10 cents. Hei porto is IS1/» cent en wordt voor ontoereikend gefrankeerde brieven dubbel berekend, zoodat men bij ontvangst van znlk een brief 25 penningen (15 cent) moet bijpassen. Op verzoek van eenige in Duitschland gevestigde firma's wordt hierop de aandacht gevestigd. Betreffende het bericht van de Jm.it. Ct„ dat HH MM. de Koning en de Koningin het voornemen zouden hebbendezen zomer een bezoek aan de zuidelijke provinciën e brengen, wordt aan genoemd blad thans als zeker gemeld, „dat daaromtrent nog niets is beslist. Uit Amsterdam wordt aan de Pr. G. en Mm Ct. gemeld, dat er eenige zekerheid be staat dat' de spoorweglijn Arnhem—Nijmegen den lsten Juni aan de exploitatie-maatsch. zal worden overgedragen om uiterlijk veertien dagen daarna voor den dienst in gebruik gesteld worden De feestelijke opemngsrit zal vermoedelijk 9 of 10 Juni plaats kunnen hebben. De Burgemeester van Amsterdam heeft op voorstel van den hoofdcommissaris de vergun ning aan sommige nachthuizen in de Nes verleend, om ook na twee uur des nachts open te bhjven, ingetrokken. Deze maatregel heeft aanleiding gegeven tot eenig tumultzoowel in de Nes als in de Damstraat, alwaar openbare vergaderingen, zijn gehouden door de eigenaars dier huizen, om de verordeningen in het hun toegezonden besluit van den Burgemeester met elkander te vergelijken. Zij besloten bij de hoofdcommissarissen tegen de intrekking dier vergunning te protesteeren wat geschied is, doch zonder den gewenschten uitslag. De bewoners der Gelkingestraat te Gronin gen hoorden Donderdag-avond ruim 9 uurin hunne woningen een hevigen knalgelijk aan een zwaar kanonschot't geen ook in andere straten werd gehoord. Daardoor verschrikt, ging ieder naar buiten - om te zien wat ongeluk er was voorgevallen. Al spoedig ontdekte men dat er iets gebeurd moest zijn op de bovenwo ning van den vleeschhouwer G. Bonman, bewoond door den heer Joh. Mulder. De bewoners waren eenige dagen uit de stad geweesten de heer des huizes was dienzelfden avond alleen terug gekeerd. Terwijl hij licht ontstakontstond er zulk eeue geweldige gasontploffingdat de aan de straat uitziende ramen uit het huis werden gerukt en naar beneden geworpende deuren werdenuit hunne hengen gescheurd en aan spaanders geslagen kasten sprongen open en werden uit haar verband gerukteen gedeelte der pannen werd van het dak geslagen in één woorder werd eene groote verwoesting aange richt. Gok ontstond er brand, die echter spoe- dig door eenige personen werd gebluscht. De kleederen van den- heer Mulder hadden reeds vuur gevat. In allerijl naar beneden gevlucht heeft men hem daar dadelijk van zijne brandende kleeren ontdaan. In eenige tegenover liggende huizen werden door den zwaren slag verscheidene glasruiten gebroken. Overigens zijn allen er goed afgekomen. De oorzaak van dit ongeval moet, naar men verneemt, daaraan zijn toe te schrijven, dat tijdens de afwezigheid der bewoners eene gaskraan zou hebben opengestaan. Op de Beestenmarkt te 's-Hage liep Zondag een elfjarige knaap, die een paar flesschen moest bezorgen. De knaap had hel ongeluk te vallen, de flesschen braken en het scherpe glas trof den ongelukkige in de zijde en sneed een slagader door. Voor dat geneeskundige hulp aanwezig was had de knaap ten gevolge van het hevige bloedverlies reeds opgehouden te leven. Bij 'den brand op de werf van den Heer Piet Smitte Slikkerveeris de modelkamer vernield, ook twee stoommachines zijn vernietigd. Te Eureka (Nevada) heeft een brand ge woed waardoor 2000 personen van dak beroofd zijn. De schade bedraagt een millioen dollars. Onder de gemeente Budel nabij Eindhoven woedde deze week een hevige brand die een -elieel landbouwersbedrijf in de asch legde. Een groot gedeelte van den inboedelzoomede de gelieele voorraad granen hooi en stroo werden een prooi der vlammen. Een os drie koeien en zeven schapen kwamen in het vuur om. Het hui3 en de inboedel rijn tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Maandag te 12 ure bevonden zich al de genen die eigenaardig waren aangewezen om HH. MM. te ontvangen aan het station van den Rijnspoorweg. De toegang naar het statiou, versierd met feestwimpels gedragen door masten voorzien van schilden waarop de naamletters der Vorsten en het welkom in allerlei vorm en omlooverd te lezen staatgeleidde naar het perron onder de kap door een laan van de heerlijkste plan ten en gewassen van bloeiende roode en witte camelia'soranje?rododendrons en kostbare tropische gewassen uit de plantenkassen van liet genootschap „Natura Artis Magistra Boven en aan den ingang der door de directie van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij gebouwde nieuwe receptiezaal was een tropee gesteld van de Ne- derlandsche en Waldeck-Pyrmontsche wapens, met een schildwaarop in gouden letters op een blauwen grond het welkom geschreven stond. In de receptiezaal waren door het Koninklijk Zoölogisch Genootschap tusschen de rijk gedra peerde ramen op schoon gevormde schilden de wapens van LuxemburgNed»rlandsch Indië Waldeck en Pyrmont geplaatstdoor vergulde speren gedragen. In de vier hoeken der zaal waren vier schoone beelden geplaatstals de zinnebeeldige voorstel lingen van den koophandelde nijverheidde kunsten en wetenschappen van Nederland. De zaalgeheel behangen met satinéstof en eene Havanakleurige fluweelen drapeering maak te een indruk van kostbare pracht en weelde waartoe de blauwe zijden gordijnen het hunne bijbrachten. n Het plafond was samengesteld van wit fluweel met gouden sterren en randen van gesatineerd blauw Havanna. Het midden van den zijwand was door een bloeiende plantengroep van buitengewone schoon heid bedekt. Statige coniteeren en bloeiende planten en ranken versierden de zooeven genoem- de wapenschilden en de statuetten in de hoeken. Daartegenover was tegen den wand eene canape gesteld van blauw fluweel, waarboven het vor stelijk wapen met de beide schilden aangebracht aÈen vijftal sierlijke bloemenhangers zweefden aan de kostbare zoldering en staken in hare frissche kleuren scherp af tegen het zachte witte van het fluweel. Op het perron stond de dienstdoende schut terij met het vaandel en de kapel onder leiding van den heer Coenen als kapelmeester. Verder verdrongen zich in evengenoemde Koninklijke wachtzaal en op het perron een stoet autoriteiten waardigheidsbekleders leden der magistratuur leden der stedelijke feestcom missie'en genoodigden. Verder wachtten daar de leden van het dienst doende Militaire Huis des Konings in hunne van gouden borduursels schitterende uniformen te paardnevens de eerewacht onder bevel van Mr. H. L. M. Luden. Het perrongevuld met al deze heeren in groot uniform ambtgewaad of gala-kleeding vergezeld van hunne sierlijk getoiletteerde dames, bood een bont en eigenaardig gezicht. Eindelijk kwam er beweging in de menigte nabij het station en onder de autoriteiten daar binnen. In de verte had zich de stoomfluit van den feesttrein doen hooren. De trein naderde. Op het oogenblik waarop hij het grondgebied der gemeente bereikte, donderde het eerste schot van het Koninklijk saluut en dreunend en stam pend stoomde de trein van Z. M. het station binnen. De feestcommissie, stond voor den koninklijken salonwagen geschaard waaruit Z. M. de Koning H. M. de Koningin hielp uitstijgenonder een daverend hoeraterwijl de muziek het Koninklijk Echtpaar met fanfares begroette. De Koning bood H. M. de Koningin den arm, om haar naar de receptiezaal te geleidenwaar jonge dames aan den ingang geschaard bloemen strooiden voor het hooge echtpaar. In de receptiezaal sprak Mr. H. H. Baron RoëllCommissaris des Konings in de provincie Noord-Holland, eenige hartelijke woorden om Hunne Majesteiten in dit gewest hartelijk wel kom te heeten. Achtereenvolgens werden HH. MM. toegespro ken door den Burgemeester van Amsterdam den President der Feestcommissie en den Kom mandant der eerewachtterwijl aan H. M. twee bouquetten werden aangeboden. De Koning nam zichtbaar ontroerd zelf het woord „Ik dank u mijne heeren zoo sprak hij „voor de blijken van liefde en hulde mij en mijne echtgenoote in deze ontvangst geschonken. Talloos zijn de blijken van liefde en trouw ge durende mijne regeering mij persoonlijk bewezen en in de geschiedenis aan mijn geslacht gebracht, Ik ben trotsch op die genegenheid van dit gewest en deze goede stad. Ik beveel mijn echtge noote in uwe liefde en genegenheid aan. Deze woorden werden lnide toegejuicht. H. M. de Koningin was gekleed in een wit voorjaarscostuum met bont bezet. De Koning droeg de uniform van generaal- opperbevelhebber der infanterie. Het glans- en middenpunt van deze recht feestelijke ontvangst was onze jonge bevallige Koningin. Niet zoo zeer door het keurig net toilet van satijn met bont afgezet en wat den hoed betreft, met een eenvoudige witte veer getooidmaar door haar optreden trok zij aller aandacht en welwillendheid tot zich. t Was een allerliefste verschijning en de Koning had wel het recht trotsch op haar te zijn. De ont vangst maakte kennelijk op beiden een diepen indruk. Vervolgens begaven hunne Majesteiten zich door een°met prachtige plantengroepen versierden uitgang naar hunne rijtuigenontvangen door het gejuich des volks daar buiten. Vooral de aanblik van de ontzettend groote menigte die zich in den omtrek van het station van den Rhijnspoorweg verzameld hadwas be langwekkend. De Sarphatistraat was letterlijk aan beide kanten vol en het ruime Erederiksplein een mensclienmassa. De Utrechtsche straat vooral was alleraardigst door de verbazende menigtedie van de boven ste zoldervensters tot onder aan de straat uit de huizen tuurde. - Nadat de Koning en de Koningin plaats ge nomen hadden in een staatsiekoets bespannen met zes prachtige paarden van gekruist Arabisch- Engelsch raszette de stoet zich in beweging. De stoet bewoog zich verder in goede orde en onder de beste stemming der bevolking langs de Heerengracht. Daar berden der Koningin tal van bouquet ten aangeboden die zij allen aanvaardde me de haar eigen bevalligheidwelke niet naliet op de menigte een diepen indruk te maken De aardigste opmerkingen omtrent de lieve jeugdige verschijning van H. M. werden allerwege Voor de Heerengracht nog ten einde was ge trokken geleek het open rijtuig der Vorsten een groot bed van rozen en geurende bloemen zoo groot was het aantal bouquettendat 111 ontvangst genomen werd Gedurende den ganschen tocht door de stad was het weder uitstekend Een luid gejuich weerklonk toen het Komnkl. rijtuig der. Dam opreed, de trommen roffelden de muziek liet haar opwekkende klanken hooren, en de gansche wacht van mariniers stond onder het geweertoen hunne Majesteiten het paleis binnentraden. De eerewacht was inmiddels in slagorde voor de breedte van het Paleis gekomen terwijl de stoet der vereenigi'.igen gereed stond tot defilee- renzoodra hunne Majesteiten op het balcon gCÏntusnschcnd werdin de Koning en de Koningin in het paleis opgewacht door den Erfgroo hertog en Hertogin van Saxen Weimar Eisenachde grootofficieren de dames du Palais en het dienst doende militaire en civiele huis des Konings vereenigd in de heerlijk versierde Van Speyckzaal Z M. stelde do Koningin aan de hoogste staatsdienaren voor, en daarna traden de Vorsten op het balcon voor het volk. Hartelijk werd door de verzameldemenig* jonce bevallige Vorstin toegejuicht enJ" Koningin 'begroet en herhaaldelijk dankte ZiJe de Koning voor deze vereering.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2