BINNENLAND. van de burgermaatschappij aanmoedigtdoor haar steun en bondgenooten te verschaffenom dat zij van de wet en het recht de voertuigen maakt van haar eigen belang omdat zij de stoffelijke krachten des lands uitput en leeft ten koste van het welzijn der toekomstige geslachten; omdat zij, door haar politiek ih het binnenland en het buitenland een afgrond geplaatst heeft tusschen ons en het overig Europa en ons aan den hoon en den spot van onze vijanden over levert, na ons vervolgd en gemarteld te hebben." Het ziet er in Rusland nog alles behalve gunstiger uit. Een der berichtgevers constateert, dat het moorden een hebbelijkheid begint te wordenterwijl de vermetelheid der nihilisten wellicht nog juister te kenschetsen als den moed der wanhoopthans alle palen te buiten gaat. Op Paschen zijn te Kasan vier moordaanslagen gepleegdwaarvan drie een doodélijk gevolg hadden. Zij waren allen gericht tegen politie en andere hooge ambtenaren. De daders werden gevangen genomen. Het zijn Abrossimoff en Nesmenor, handwerksliedende edelman Krot- koff en een beeldschoonzeer beschaafd jong meisje van 17 jaar, Agramowskaja geheeten. Vreemd klinkt de volgende bijzonderheidmet betrekking tot die misdaad, door de St. Peters- burger Zeitung medegedeeld. Een der vermoorden, het lid van 't districtsbestuur Nowikoff, zou nl. kort voor den aanslag een restauratie zijn bin nengetreden en tot den kellner hebben gezegd „Vriend geef mij een glas brandewijn het is wellicht het laatste." De kellner bracht hem het verlangde. Nowikoff nam het glas met be vende handen aan en ledigde het tot op den bodem toe. Hierop verliet hij de gelagkamer, trad naar buiten en de kogel van de moor denaar trof hem doodélijk. Tilburg, 26 April 1879. Naar men verneemt zijn gisteren morgen een zevental schapen die zich op de spoorweglijn tusschen Boxtel en Oosterwijk bevonden, door een trein overreden. Waalwijk26 April 1879. De gisteren alhier gehouden jaarmarkt was begunstigd door fraai weder en druk bezocht. Ter veemarkt waren ruim 400 stuks aange voerd de handel was echter over het algemeen minder levendig. Ie kwaliteit kalfvee vond goeden aftrek en werd aan hoogere prijzen verkocht. In weivee ging minder om en waren de prijzen stationair. Overigens was de markt voorzien van allerlei kramers, die blijkbaar goede zaken maakten. Ook de looiersbeurs was druk bezochtver scheidene leerkoopers waren aanwezig. Ie Kwa liteit zwaar zoolleer werd verkocht voor f0,95 a f 1,te vergeefs werd geboden f 0,92°2e kwal.' f 0,85 a 0,90; 3e kawl. f0,70 a f0,80 en minder. De schors in dalende stemming met weinig handel. Door Mgr. Godschalk zijn benoemd tot deken van het district Ravenstein en Megen en tot pastoor te Ravenstein de ZEerw. heer J. E. Wouterstot pastoor te Deursen de WEerw. heer A. J. Vau Gilstot kapelaan te Bladel de Eerw. heer L. Van Doremaleu-, priester van 't seminarie. Bij Koninklijk besluitopgenomen in de Staatscourant no 94is vernietigd het besluit van den gemeenteraad van Uithoornwaarbij E N. Burgier, hoofdonderwijzer aan de 11. K. school aldaar, tot ontvanger dier gemeente is benoemd. De bepaling der gemeentewet, die de betrekking van gemeente-ontvanger onvereemg- baar verklaart met die van onderwijzer voor het lager onderwijs is ook toepasselijk verklaard op bijzondere onderwijzers. Aan de firma L. de Beer Cie.te Gorinchemis tot wederopzegging vergunuing verleend voor een stoomboot dienst tot vervoer van personen goederen en vee tusschen Gorin chem en Heusden alsmede voor een stoomsleep- dienst op de Maas tot Bokhoven. Een gelukkig verschijnsel: de gewone boter is zoo goedkoop dat de kunstboterfabne- ken te Enschedé en Oldepzaal geen concurrentie mogelijk achten en daarom voorloopig de werk zaamheden staken. Te Leeuwarden heeft de orgelfabriek van de firma L. Van Dam Zonen 100 jaren be staan. Een 200tal orgels zijn in dat tijdvak in die fabriek vervaardigd. De oudste notaris in Nederland heeft onlangs zijn 78n verjaardag beleefd. Het is de heer E. Meijer, te Bladel, bij Eindhoven Hij is nog in het bezit van eene goede gezondheid en neemt zijn uitgebreide praktijk nog met lust en ijver waar. pn Maastricht heeft men mensehen, die soms wanhopig grappig zijn. Zoo'n incUvidu kreeg het Woensdagnacht in den zin „brand" te roepende torenwachter maakte alarm, brandweer, autoriteiten, schutten], militairen kwamen weldra op de been maar er was natuurlijk niets te zien. De Arnh. Ct. maakt melding van iets dat een interessante bijdrage voor de aanstaande tentoonstelling in Gelderland's hoofdstad belooft te zijn. Een Indische prins en wel Pangeran Adepatti Ario Nangkoe Negoro zendt een compleet stel Indische muziekanten met en benevens de dans meisjes om de muziekinstrumenten te bespelen, die de heer Nieuwenhuizen oud vice-president van den Baad van Indiëop de tentoonstelling inzendt. Het dividend der Koninklijke Deventer tapijtfabriek over het afgeloopen jaar bedraagt ruim 12Vs °/o- Te Barneveldop den weg naar Nijkerk is eene woning totaal verbrand. De ouders zegt menwaren van huisen 4 kinderen stonden op de bloote voetjes buiten. Twee geiten en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Trein 5 van de Centraalspoor die ten 4 ure 10 m. te Zwolle moest aankomenarriveer de 20 minuten te laat. De reizigers gaven als reden der vertraging op dat de goederentrein die ten 1 ure van Zwolle was vertrokken nabij Nunspeet was ontspoord. Een 60jarig poldergastwerkzaam aan het inundatiekanaal te Tieldie zich dikwijls aan het misbruik van sterken drank schuldig maakte werd deze week dood op zijn bed gev^nèn, De yolgeude bijzonderheden ontleJENwij aan de Raarl. Ct. De heer Maesdyck die. aan HU. MM. een schilderij ten geschenke gaf, sprak den Koning in het Eransch toe. Z. M. vroeg hem schertsend, of hij geen Hollandsch verstond. De heer Maes- dijk een Belgantwoordde dat hij te Brussel was geboren en zich moeielijk in het Nederlandsch uitdrukte. De Koning hernam dat ook hij te Brussel was geboren en zette het gesprek in het Nederlandsch voort. De- heer J. S. baron Van Heeckeren burgemeester van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde is naar men meldtin de Elues- sermeer verdronken. Het jachtwaarmede hij uitzeilen was gegaan, is onderstboven gevonden. In het begin dezer week werden de be woners van het gehucht Merum (gem. Herten Limburg) opnieuw gewekt door 't geroep van brand. Wederom was er brand uitgebroken nu bij een smid. Daar een der buren het bijtijds bespeurdekon hij de bewoners van het huis uit hunnen slaap wekken. De kinderendie boven in dit brandend vertrek ter rust lagen kon men nog even reddenzoo ook het vee. De brand heeft zich behaald tot schuur, stal en de smidse. Het woonhuis heeft men kunnen behouden. Alles was verzekerd. Dit is de zesde maaldat binnen betrekkelijk korten tijd in be doeld gehucht brand is uitgebroken. Men schrijft uit Sittarddd. 23 April het volgende vreeselijke drama: Zondag trachte de vrouw van zekeren D., te Leyenbroek gemeente Sittard in een vlaag van krankzinnigheid haar man en hare kinderen met een scheermes deu hals af te snijden. Men slaagde er echter in de vrouw tot bedaren te brengenalvorens zij haar vreeselijk doel had bereikt. In plaats van nu deze vrouw te bewaken of de bevoegde autoriteit van de zaak kennis te gevenliet men de zaak zoo. Gisteren middag kreeg de vrouw opnieuw een aanval van razernijgreep een hout en sloeg een harer kinderen dood, waarop op het ge schreeuw dér overige kinderen de buren toescho ten en zoodoende voorkwamen dat zij deze ook doodsloeg. De ongelukkige bevindt zich thans in verzekerde bewaring. Door de politie te Zwolle is gearresteerd een 21-jarige Duitscher, Otto Winter, van beroep colporteurwonende te Amsterdam onder be schuldiging van valschheid in geschrift en be- driegelijke oplichting op de volgende wijze: Voor een boekhandelaar te Amsterdam en een te Zwol le colporteerde hij met eenige tijdschriften en boeken hij nam zone taak zeer gemakkelijk op; bij het doorwandelen der straten nam hij eenige adressen van verschillende ingezetenen o*p en plaatste die namen met verdraaide hand op de lijsten die hij bij zich had en ontving daar voor de provisie. Deze jeugdige gelukzoeker was vroeger hofmeester op een stoomboot en daarna kellner te Amsterdan. Men schijft uit Dieren van 23 April: Gisteren werd uit het kanaal alhier het lijk opoevischt van den opzichter v. S., dien men reeds een paar dagen vermiste. De man woonde aan het Apeldoornsche kanaal en schijnt, door de duisternis misleid, zoo zijn dood gevonden te hebben. Hij laat eene vrouw met zeven kin deren na. Te Amsterdam in de Kalverstraat zijn twee zakkenrollers op heeterdaad betrapt en gevat. Maandag heeft te Oudenbosch een poging tot moord plaats gehad. Zekere H. V. P. oud 45 jaargepasporteerd militair van het O.-i. leger, loste met een revolver 4 schoten op zijn zuster, doch gelukkig zonder haar te treffen Hoewel een aantal menschen bij dit voorval tegenwoordig waren, als het den dader toen nog gelukt te ontsnappeu. Naar wij vernemen, had hij zich opnieuw geëngageerd voor het O.-l. leo-er en zou hij Zaterdag met het stoomschip Prins van Oranje uit Amsterdam moeten ver trekken. De vele geschenken, die in den lande bijeen gebracht zijn voor den Koning en de Koningin zijn Dinsdag middag aangebodenterwijl^ het nationaal geschenknj. het diamanten tooisel Maandag-avond door Jhr. Mr. den Tex, bur gemeester der hoofdstad, aan H. M. de Konmgm werd 'overhandigd. De burgemeesters der provinciale hoofdplaatsen vertegenwoordigden bij deze aanbieding het heele land. Reeds vroeger gaven wij eene beschrijving van deze kleinodiën. Zij bestaan in een halssnoer en borstspeld. Het snoer bestaat uit 34 briljanten, waarvan enkele van buitengewone afmeting. V an het midden naar de beide uiteinden zijn de edele steenen symetrisch in afmeting kleinerterwijl één groote steen de sluiting vormt. De namen van de aanbieders van dit kleinood zijn vervat in een koffertjedat een lengte van ongeveer 70 bij een breedte van 40 centimeter heeften van ebbenhout is rondom ingelegd met wit leder en van vergulde handvatten voorzien. Op het deksel prijkt een groen lederen bla derkrans met witte bloemknoppen en zachtroode kruislinten die een rond metalen schild omsluit met de in natuurlijke verf gekleurde wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmontwaarover een sierlijke gouden E ligtgedekt door de konink lijke kroon. Aan de vier hoeken schitteren even zoovele amathistenmet een aantal kleinere edelsteenen omzet."Langs de zijden slingeren zich gele rozen en zachtgroene bladeren van geperst leder, waar- tusschen op hemelsblauwen ondergrond vier en gelgroepjes zijn geschilderd, landbouw, nijverheid, kunst en zeevaart voorstellende. De overige ruimte is aangevuld door wit en bruin lederen belegstukkengeschakeerd met een gouden lijn en bladversiering. Het koffertjevan binnen'bekleed met don kerbruin satijn, rust op een tafel met kruispoot en hellend vlak. Langs de met afhangende koordfranje voorziene regels van het tafeltje zijn op wit leder weer gouden bloem- en bladslingers aangebracht. Aan het galadiner was H. M. de Koningin met dit geschenk der natie getooidterwijl het hoofd omkransd was van een diadeem, en oranje het kapsel sierde. H. M. was overigens in wit satijn gekleed. Dinsdag-middag na het déjeuner ontvingen H.H. M.M. in de Mozeszaal de verdere corpo- ratien tot aanbieding der geschenken. Het hulde blijk der hoofdstad een tafelstuk, werd aange boden door den Burgemeester, vergezeld van de Wethouders van Amsterdam. Hierop volgde het bestuur der industrieschool voor vrouwelijke jeugd vertegenwoordigd door Mevr. Everwijn Lange en de H.H. W. van der VlietP. van Limmik en A. Caramellidie verschillende smaakvol en kunstig bewerkte voor werpen door dê leerlingen dier school vervaar digd der Koningin aangeboden. De officieren van de land- en zeemacht stelden HH. MM. de teekening ter bezichtiging van het beelddat zij wenschten aan te bieden. Dit monument bestaat uit een voetstuk van steen en hout samengesteld, waarop een allegorisch figuur is geplaatstgeboetseerd door Prof. Stracké. Deze figuur, een krijgsman voorstellende, wordt vervaardigd in de fabriek van Van Kempen te Voorschoten. Door de Oommissie van het vaderlandsch album werd het Album aangebodenbestaande uit 434 bijdragen bijeengebracht door geleerden, letter kundigen, kunstenaars en beoefenaars der tech nische en andere wetenschappen. Deze bijdragen zijn vervat in 9 portefeuilles die in een kunstkast berusten schoon van op vatting en uitvoering. Zij draagt een heel Neder landsch karakter de vereenigde wapens van den Koning en de Koningin zijn aan de voorzijde in het midden onder de kroonlijst aangebracht waaronder zich een schild bevindt, dragende, den datum van het huwelijk, 7 Januari 1879. Een tiende portefeuille bevat de namen der medewerkersbenevens de oorkonde van dit geschenk. Eene deputatie van de vereeniging van scherp schutters-officieren bood aan twee massief zilveren koppen en schotels met toepasselijke inschriften en met de geslachtswapens van HH. MM. versierd. De majoor-commandanten der Kon. scherpschut ters van Rotterdam en's-Gravenliagede majoor der schutterij Van Spengler en de kapitein-com mandant van de weerbaarheid te 's-Hertogenbosch kwetén zich van deze taak. De heer C. J. baron Van Tuyll van Seroos- kerken 's Konings oudste kamerheer in buiten gewonen dienst, bood H. M. de Koningin een geschenk aan bestaande uit een fraai in hoat gesneden afbeelding van de St. Laurenskerk te Weenen, geplaatst op een hoog sierlijk voetstuk van rood fluweelwaarin zich een opzettelijk te Bern vervaardigd speelwerk bevindt. Dit kunst werk is overdekt met een kolossale glazen stolp, waaronder het geheel zich uitmuntend voordoet. Voorts werd Z. M. door den Heer Paul Miche een heerlijk schoone horloge aangebodenboden de officieren der schutterijen in Nederland een schilderstuk aan van Schipperushet slot te Arolsen voorstellende, en bood de Heer Sepuira der Koningin een eigenaardig en kunstig geschenk aan nl. eene voorstelling der diamantnijverheid en van de bewerking der edelsteenen. Verder werd 's avonds te half zes uren het gezantschap van den Koning van Belgieom Z. M. en H. M. geluk te wenschen in bijzonder gehoor ontvangen. 'tWas Dinsdagavond alsof Amsterdam door een tooverstaf was aangeraakt en in het rijk van de een of andere feeën-koningin verplaatst. De stad schitterde in een zee van licht. De illuminatie was dan ook veel meer alge meen dan iemand verwacht had, al concentreer den de hoofdgroepen zich om de binnenstad en den teestweg. Wat daar aan stadgenoot en vreemdeling te aanschouwen gegeven werd, was verblindend schoon. Geen wonderdat oud en jong op de been was. Als rivieren en beken golfde die massa door de straten en langs de beide kanten der grachten, als dreef een zelfde kracht hen voort. Dank zij den goeden geestdie allen bezielde', de flinke maatregelen en het verstandig optreden der politie, dank zij vooral ook het vriendelijke weer en de pracht links en rechts, die elke andere gedachte dan aan kijken en genieten op de vlucht dreef, liet dë orde, ondanks de ontzettende massa, niets te wenschen over. Eene volledige opsomming van hetgeen in de stad bezienswaardig was is onmogelijk wij zullen ons tot de voornaamste versieringen bepalen. De schoonste punten in de stad waren onge twijfeld de verlichting van de Brug over den Amstel tusschen de Kerkstraten, het Beursplein, het Stadhuis, de Rembrandt- en Kattenburger pleinen en de bocht van de Heerengracht. Yan de Blauwbrug en langs den Amstel was het schouwspel der Magere Brug heerlijk. De volle verlichting gelukte daar het best. De ruim 90 meter lange brug glinsterde in de verte als reusachtig gouden band, waai mede de Amstel geboeid lagom als hulde voor de voeten van Neerland's jonge Koningin neerge legd te worden. Over de volle breedte weerkaatste het stille water de duizenden licjiten en verdubbelde dus de 18 meters hoogte van dit feestgevaarte, om zoomd met kleurige ballonlichten. Op haar tocht door de stad heeft Koningin Emma dit punt langen tijd in volle bewondering gadegeslagen. Het Beursplein, van het Rokin en de Lange- brug gezienbood evenzeer een verrukkelijk schouwspel. De daar opgerichte tempel stond geheel vrij van den invloed van tocht of wind, en was een zuiver flonkerend toestel van 15 M. breed en 20 M. hoog. Het Rembrandt plein, omgeven van een breeden zoom Venetiaansche ballons, bood volkomen het fantastische schouwspel, dat daar te verwachten was, in verband met de schoone eerepoorten en verdere versiering. De Reguliersbreestraat, door de poort gezien voor haar ingang gesteld, geleek één stroom van licht, afgewisseld door 't scherpe, heldere gas en het zachte licht der ballons, waardoor eene rusteloos vooftwoelende menigte beschenen werd. Van de andere zijde schitterde in de Amstelstraat een prachtige gasverlichting voor het café Roetemeier en boden de Utrecht- sche straten een breeden straalbundelwaar achter de bevallige gasverlichting en het Paleis voor Volksvlijt goed uitkwam. De prachtige gas-illuminatie aan den Binnen Amstel van de daar gelegen diamantslijperij viel mede zeer in het oog. Eene onmogelijkheid is het van de Kalverstraat iets anders te zeggen dan dat zij de oude ge zellige straat bij uitnemendheid was, zooals alle Amsterdammers haar lief hebben en alle vreem delingen haar vereeren. We hebben haar wel eens verlicht en vol menschen gezien, maar nooit zóó verlicht en zóó vol. De grootst mogelijke afwisseling heerschte in de wijze van illumineeren, en daarom deinzen we er ook hier voor terug om ëeuige verlichting met name te noemenal moet daardoor de mooiste versiering met gas, lampions of ballons onvermeld blijven. Dat is zeker, de vele duizende menschen, die de straat den geheelen avond telde, waren het beste be wijs dat er vrij wat te zien was. Hoogst ver dienstelijk was de goede orde onder die velen de straat vertoonde voortdurend twee stroomin gen beiden met de huizen aan de rechter handdie geregeld haar weg vervolgden. Een enkel punt was er maar waar opstopping dreigde te ontstaan, doch om een zeer verklaar bare redenbij clen boekhandelaar Van der Land toch waren een paar keurige transparante portretten van den Koning en de Koningin ten toongesteld. Wie daar voorbijging was niet tevreden met een enkel kijkjemaar bleef on willekeurig even staan. De verlichting op den Dam van de vier lan taarns voor het Paleis van een buitengewoon lichtvermogen in verband met het schouwspel, dat de flink verlichten Nieuwendijk bood, inde omgeving van de Groote ClubZeemanshoop Hajeniusde Vijgendam met de gasverlichting van het monument, was zeer sterk. Het best was dit op te merden toen te 9 ure Koning en Koningin uitreden, en de Dam in een oogwenk volgeperst was met eene vroolijke, belangstellende en "ordelijke menigte, die als een zee op en neder golfde en aan een geweldigen waterval gelijk na het vertrek der Koninklijke rijtuigen de uit gangen van den Dam indrong om zich verder te verspreiden en den stoet des Konings, geës corteerd door de eerewacht en het gevolgop zijn tocht hier of daar weder op te wachten. De verlichting van den grooten triomfboog op de Nieuwmarkt gelukte slechts ten deele, doch des te schooner was het effect van de verschillende versierde woningen langs den Klo veniersburgwal. Het Kattenburgerplein bood van de groote brug, aldaar gezien, een heerlijk schouwspel op de bonte rijen Venetiaansche ballons tusschen de boomen en op de schoone eerepoort hier door de feestcommissie opgericht. Terzijde lag de Buitenkantterwijl in de verte de trotsche o-asvérsiering der Kon. Ned. Stoombootmaatsch. uitblonk tusschen al het schoone licht langs de nieuwe Prins Hendrikkade ontstoken. Toen omstreeks elf uren de Koninklijke stoet, na het Kattenburg rondgereden te hebben te rugkeerde, wachtte een schoone verrassing den stoet, die den weg naar den buitenkant nam. Van het wachtschip blonken in de verte, evenals van het dichterbij gelegen opleidingsschip, in de ra's en in het want bengaalsche vuren die allen werden gedragen door matrozen en leer- lin°-matrozen, daarop de masten en in het want geposteerd. Vooral het opleidingsschip de „Was- senaer" zoo te zien, ook langs het geheele boord vlammendewas treffend. De bocht van de Heerengracht vertoonde een schouwspel van feestverlichting in verschillende vormen, tinten en kleuren, zoo schoon als ooit o-ezicn is. Vele bewoners hadden daarenboven de bewonderende menigte in de gelegenheid ge steld het oog te slaan in hunne van bloemen en gaslicht versierde heerlijke salonsen ver hoogden daardoor zeker het genot van de tal- looze kijkersdie zich hier voortdurend langs

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2