Kantongerecht Waalwijk. Burgerlijke Stand. van Oorlog tot eene nieuwe aanbesteding worden overgegaan. Op Woensdag 1-1 Mei a. s. zal vanwege het Ministerie van Koloniën aan hei koloniaal etablissement "te Amsterdam eene aanbesteding plaats hebben van blauwe baai en wollen dekens. Zondag namiddag omstreeks 3 uur barstte bo ven deze gemeente een zwaar onweder losge paard met hagelslag gelukkig zonder buitenge wone schade aan te richtendeze heeft zich bepaald bij het openslaan van een boom, gerin ge schade aan den toren van het Liefdegesticht op het Goirke en het splitsen der molenwieken aan den- graanmolen van W. Teurlings op 't Linds- heike alhier, waardoor brand ontstond, die ech ter spoedig gebluscht is. De molen was verzekerd bij de onderlinge Brandw. Molenverz. Maatsch. gevestigd te Utrecht. Maandag voormiddags is de persoon van Hendrikus Stads oud circa 45 jaren, levenloos uit een sloot opgehaaldde man was sedert eenige weken ziekelijk en leed aan zwaarmoedig heid hij laat eene vrouw met nóg vier jeugdige kinderen na. Bij de op den 28 April jl. plaats gehad hebbende stierenkeuring, vanwege de Maatschappij voor Land- en Tuinbouw van Tilburg en om streken, zijn toegekend Voor een witbonte stier van C. Vermeulen eene subsidie van f 50 en eene premie van f 30 Voor de zwartbonte stier van H. Souwen eene subsidie van f 50 en eene premie van f 20 Voor de witbonte stier van H. van Abeelen eene subsidie van f50 en eene premie vaq f10; Aan P. de Jong werd voor zijn witbonte stier eene subsidie van f 50 verleend. Tusschen de stier van Souwen en Van Abeelen besliste het lot aan welken de hoogste premie zou worden toegekend terwijl een tweede stier van H. van Abeelen buiten mededinging bleef. Waalwijk, 30 April 1879. De heer J. de Bruijuekommandant van de Willem Barentz, heeft de voor de tweede Noord- pool-expeditie benoodigde klomplaarzen besteld aanden heer C. G. V. d. Heijden alhier, die de zelve ook voor den eersten toclit geleverd had. Dit is wel een bewijs voor de deugdelijkheid van het door genoemden fabriekant geleverde. De Minister van Finantien maakt bekend, dat van heden af, voor zoover de voorraad strekt, aan de kantoren der Betaalmeesters, op iederen werkdaggedurende de gewone kantooruren, in sommen van niet minder dan vijf en twintig cents, tegen overgave van ander wettig be taalmiddel, voor ieder verkrijgbaar zijn, bronzen stukken vaw twee en ee.n halve cent. Met den eersten der volgende maand treden de bepalingen eener overeenkomst tusschen de hoofdadministratie der Duitsche posterijen en de directie der diligence-onderneming Van Gend Loos, betreffende het vervoer van postpakketten en van geldin werking. Tengevolge hiervan zal de uniformtax op het vervoer van pakketten in Duitschland ook ten aanzien van Nederland worden uitgebreid. De Duitsche postagenture te Oldenzaal en Venloo gevestigdzullen met dien datum worden opgeheven. De Tweede Kamer heeft hare werkzaam heden hervat. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid uit Arnhemden heer A. Koolwerden in orde bevonden de heer Kool werd In de groote uniform van kapitein van den generalen staf beëedigd en heeft daarna zitting genomen om reeds spoedig deel te nemen aan het ver nieuwd sectie-onderzoek over het ontwerp van wet betrekkelijk den generalen staf, waartoe door de Kamer, op voorstel van den Voorzitter, werd besloten. Waarmede zal de Kamer hare openbare be raadslagingen aanvangen Men zoude meenen met datgene wat in staat van wijzen is, en als zoodanig komt het ontwerp van wet tot aanleg en verbetering van eenige werken ten behoeve der binnenland sche scheepvaart het allereerst in aanmerking. Dit wetsontwerp voorziet in eene dringende behoeften van den handel. Toch waren de heeren Van Naamen, De Jong, Bastert en Van Houten van oordeeldat de behandeling der belastingwetten aan die van de kanalenwet behoorde vooraf te gaan. Alvorens zóó aanzienlijke uitgaven te voteeren als uit de kanalenwet zouden voortvloeien, moest men van de versterking der middelen verzekerd zijn. Er is vóór en tegen te zeggen; maar in geen geval beamen wij de opmerking van den heer Bastertalsof het minder wenschelijk ware dat de Kamer, korten tijd vóór de verkiezingen, eene belangrijke wet behandelde. Deze Kamer heeft, zoolang zij zitting heeft, haar volle bevoegdheid. Op voorstel van den heer Blussé van Oud- Alblas werd besloten omtrent het voorstel van den Voorzitter, in eene talrijker zitting, op aan staanden Donderdag ten 2 ure eene beslissing te nemen. Namens den Koning zijn aan den burge meester van Amsterdam ter hand gesteld Voor de algemeenen armen 1 2000 voor de directie van den stadsschouwburg f 400 en voor „Arli et Amicitiae" f 250. Maandag-ochtend heeft de kommandant der ëerewacht, te Amsterdam, namens het korps, bij den laatsten dienst dien dè eerewacht ver vulde, het vaandel aan H. M. de Koningin als huldeblijk én ter gedachtenis ten geschenke aangeboden. H. M. heeft dit niet alleen met groote ingenomenheid aanvaard, maar de eere wacht uitgenoodigd het in persoon te 's-Gra- venhage H. M. te komen overhandigen. Vermakelijk is in een der laatste nummers van Figarode brief over de Amsterdamsche feestenmaar vooral de mededeeling van den correspondentdat Mej. Josephine de Groot ('s Konings pensionnaire hoewel eerst achttien jaren oud, reeds door den Koning gepensioneerd is. In den omtrek van Haarlem zijn de bloem bollenveilingen in vollen gang. Waren verleden jaar de prijzen reeds zeer hoogthans worden die zoodanig opgevoerdals fn de laatste jaren niet het geval was. O. a. werd voor een 23-tal dubbele roode Hyaciuthen de buitengewone prijs van f 22,per stuk besteed. In den omtrek van Arnhem wordt heden (Woensdag) eene militaire oefening gehouden die al zoo na mogelijk den oorlogstoestand nabij komt. Er wordt dan namelijk met scherpe patronen geschoten. Van de inrichting van zulke oefeningen geeft de Arnh. Ct. de volgende korte beschrijving z/Ue troep daarvoor aangewezen wordt ter uitvoering eener in verband met de oefening voorgeschreven onderstellinggebracht op een haar weinig of in 't geheel niet bekend terrein en stuit bij het gaan daarover op een vijand die bet voortzetten van den marsch belemmert. Die vijand wordt voorgesteld door groote en kleine, vaste en beweegbare schijven, tc voren daartoe opgesteld zoodanig als men weetdat troepen zich tot het gevecht in den regel afdeelen en opstellen. De plaats van opstelling der schijven evenmin van te voren bekend gemaaktmoet dus den afstand waarop zij zich van de troepen bevinden gedurende het vuren daarop worden gevonden. „De aanval op den denkbeeldigeu vijand heeft verder volgens de daarvoor bestaande regels plaatswaarbij dan met kogels op de schijven wordt gevuurd. „In plaats van bij het gewone schieten naar de schijf, man voor man en op een bekenden afstand, wordt nu door den troep bij gedeelten en op onbekend terrein en onbekenden afstand naar het doel geschoten te leeren ook dan de schijf te treffen, is het nut der oefening." Natuurlijk worden de meest mogelijke voor zorgen genomen om gevaar te voorkomen'. De oefeningen hebben dan ook in een afgelegen heistreek plaats. Zaterdag avond is te 's-Bosch uit de Zuid- Willemsvaart het lijk opgehaald van een sedert drie weken vermisten kantoorbediende aldaar. De ongelukkige schijnt des avonds door de duis ternis misleid in de vaart te zijn geloopen. Den volgenden dag viel een dertien-jarige knaap in de Binnen-Dieze. De tot redding in het wei k gestelde pogingen mochten niet baten. De knaap verdronk. Een commensaal te Amsterdam heeft zich den eersten feestdag ten nutte gemaakt om zijue hospita te bestelen Hij wist dat niemand tehuis was en ieder der huisgenooten naar den intocht van HH. MM. was zien. Zijn mede-kostganger had den tweeden sleutel medegenomen, doch dit maakte voor hem geen bezwaar om zich tot de woning toegang te verschaffen. Hij had eerst eenigen tijd rondgeslenterd, was toen een kennis tegengekomen en met her. beiden werd de diefstal ondernomen. Men liep achter het huis klom de niet hooge schutting over, opende het raam en had alzoo toegang tot de woning. Een lade tafel werd verbroken en alle zilveren en gouden voorwerpen medegenomen. Niettegenstaande de politie liet deze week zeer volhandig hadwas zij de daders spoedig op het spoor en had zij de beide inbrekers achter het slot gebracht. Te Renknm is een' kind van ongeveer anderhalf jaardat door de moeder die uit werken gingbij eene buurvrouw ter bewaring was gebracht, Vrijdag jl. achterover van een stoof, waarop het was geklommen in een pot met kokend water gevallen. Tengevolge vau de be komen brandwonden is het kind na een smar telijk lijden overleden. Te Woensel is Zaterdag middag een kindje van anderhalf jaardat eenige oogenblikken jvas alleen gelaten, in een goot geraakt en gestikt. Een moedwillige heeft de aan den ingang der Oentraal-Bierhalle op het Damrak te Am sterdam geplaatstemei sparren en groen ver sierde poort 's-nachts in brand gestoken tenge volge waarvan de onderpui een niet geringe schade bekwam. Een groote spiegelruit op de eerste verdieping is aan stukken gesprongen. De vorige week ontstond een hevige brand in een eiken akkermaalsbosch onder Doornspijk; door spoedige hulp van het aangrenzend land goed Nieuw-Soerel mocht men er in slagen, den brand,'die om 4 uur begonnen was, om 8 uur meester te worden. De verbrande oppervlakte wordt begroot op circa 10 hectare. De oorzaak is niet bekend. Te Buhrort heeft in de Keizershaven de eerste proef plaats gehad met de verlichting door middel van eleetrisch licht. Te dien einde had men een toestel van 20 meter hoogte boven het niveau van den spoorwegdijk opgericht. De lichttoestel was van Siemens en Halske te Berlijn, en 'werd gerekend een sterkte van 4000 normaal kaarsen te produceeren. In een ring van 400 meter was het daghelder en op 150 meter afstand kon een, courant goed worden gelezen. Bij de tweede proef zou men daarbij parabolische spie gels aanwenden. Ook te Zwolle heeft men eene proef genomen. Men heeft daar verleden Zaterdag hel overdekte stationsemplacement en perron eleetrisch verlicht. Door den heer P. H. ter Meulendirecteur der Zwolsche Maatschappij van stoom- en andere werktuigen was onder den kap der overdekking een lantaarn aangebrachtdie zooveel en ziük helder licht verspreidde dat men op zijn gemak aan weerszijdezelfs buiten de overdekking', alzoo op circa 100 meter afstand van den lan taarn de courant kon lezen. De betrekkelijk kleine toestelwaardoor het eleetrisch licht werd voortgebrachtwerd door een locomobile in be weging gebracht en gaande gehouden. Bij het aanstaande Nationaal Zangersfeest te Deventer stelt men zich mede voor het feestterrein en de feesttent eleetrisch te verlichten. Het slachtmaskerdat vpor eenige jaren tot het dooden van vee werd aanbevolen heeft naar men uit Bazel schrijftdaar plaats gemaakt voor een „schietmasker". Dit bestaat uit een lederen kapdat het te dooden dier over den kop gegespt wordt en een korten geweerloop welke gemakkelijk aan het masker zoodanig be vestigd wordtdat hij op de groote hersenen gericht wordt. Daarin schuift men een patroon welke door een lichten slag afgaatzoodat de puntkogel in de hersenen tot aan den zesden of zevenden halswervel doordringt en het dier terstond dood neervalt. In Aarau is het gebruik van dezen toestel reeds bij de wet voorgeschreven in Zurich en Bazel door tal van slagers ingevoerd. Een brief, in een gegomde enveloppe den 17 April uit Utrecht naar Culemborggezonden, is den volgenden morgen aan het adres bezorgd. Men meende toen te bemerken dat de enveloppe reeds geopend was geweesten 't bleek dan ook dat daaruit vermist werd een coupon N. W. S., groot f2.471/si n0 11954, vervallen 1 Juli 1877 geteekend Danckerts. Te Chicago is een poging tot moord ge pleegd op den tooneelspeler, mr. Edwin Booth, terwijl hij de rol vervulde van Richard III in Shakespeare's treurspel van dien naam. Een individu Mark Grayloste twee schoten op hem terwijl hij bezig was aan den monoloog waarin de Koning zijn booze plannen overpeinst. Gray scheen verontwaardigd over zooveel boos heid en besloot die plannen te verijdelen door den Koning dood te schieten. Hij raakte hem echter niet. Geneesheeren hebben verklaard dat de moordenaar niet wel bij zijn zinnen is. De laatste groote veiling van akkermaals hout te Deventer heefthoewel de prijzen lager zijn dan in de laatste jaren toch nog f 30 meer opgebracht dan voor 10 jaar toen de verkooping ook plaats had. De weilanden werden daar dezer dagen tot aanzienlijk lagere prijzen ver pacht dan in de laatste jaren. Uit de Glasgow Herald blijktdat de zoogenaamde Edmond d'Orval de Eontenayde diamantendiefin Juli 1877 te Glasgow dia manten heeft gestolen ter waarde van f18000. Waarschijnlijk zijn het deze steenen die hij te Amsterdam in dat jaar verkocht. De justitieele politie aan het hoofdbureau te Arasterdam her innerde zich na de arrestatie dat in èen Duitsch politieblad de aanhouding werd verzocht van een persoon verdacht van diefstal te Glasgow te hebben bedreven: Eerst werd de politie van deze stad van de aanhouding in kennis gesteld, en toen werd 's mans portret overgezonden. Allen die in 1877 te Glasgow met d'Orval in aanraking waren die daar een anderen naam droeg hebben den man herkend als een lang gezochten dief. Als d'Orval dus hier te lande is gevonnisd en zijn straf heeft oudergaan wacht hem de uitlevering aan Engeland. Zaterdag werden de feesten te Amsterdam besloten met een groot bal ten hovedat door ongeveer 1400 genoodigden werd bijgewoond! Het aantal Amsterdamsche damesdat van de haar gezonden uitnoodiging had gebruik ge maakt was beduidend kleiner dan dat van de heeren en bedroeg nog geen tweehonderd. Onder deze laasten werden er echter opgemerktwier diamantentoöi met dien der Vorstinnen wedijverde, ofschoon de Groot-Hertogin van Saksen beroemd is om haar sehoone juweelen. Zondag woonden de vorsten met groot gevolg de godsdienstoefening bij in de oude Kerk en brachten des namiddags een bezoek aan Artis. Maandags ten ongeveer 11 ure voormiddags verlieten de vorstelijke personen de hoofdstad en vertrokken naar 's Gravenhage waar zij na twaalf ure aankwamen. Het station was evenals te Amsterdam aller prachtigst voor de ontvangst ingericht. De Koning en de Koninginvergezeld van den Hertog en Hertogin van Saxen Weimar, werden opgewacht door de autoriteiten en ook, door Prins Frederik die in een rijtuig met 6 paarden deel genomen heeft aan den optocht. HH. MM. verwijlden eenige oogenblikken om geven door de familieleden eu autoriteiten en te midden van den weelderigen aangebrachten bloe- mentooi. Achtereenvolgens ontvingen zij Je betuigingen van hulde en vereering van de vertegenwoordi gers van het gewestelijk en gemeentelijk bestuur. Na afloopder complimenteeringdie ook gewijd werd aan eene voorstelling van verschil lende autoriteiten uit den kringdie zich om de fauteuils die HH. MM. hadden ingenomen, vormde namen Hunne Majesteiten met de leden der vorstelijke familie en gevolg plaats in de rijtuigen welke in de voor den stoet bepaalde volgorde voor het stationsgebouw gereed stonden. Zoodra HH. MM. uit de vestibule te voorschijn traden en de zesspannige calèche bereikten, ging uit de menigtedie in de Rijnstraat de komst der Hooge personen sedert den vroegen ochtend met zooveel ongeduld verbeidde, een geestdriftvol hoerah op. Onder het roffelen der trommen en het schet teren der trompetten van de militairen eerervach ten stelde de stoet zich in beweging. Aan het paleis des Konings werd de militaire eer bewezen door de koninklijke scherpschutters uit Rotterdam en Den Haag. Ook stond tegen over den ingang opgesteld de vereeniging van Indische oudstrijders met vaandel en banier. Z. M. wees zijne gemalin in het bijzonder op de sehoone versiering der Tuinbouwvereenirin"1. In het paleis waren deputatiën van de onder scheidene weezengestichten toegelaten, die even eens bouquet ten aan het Koninklijk echtpaar aanboden. Namens de Tuinbouwvereeniging overhandigden vier in het wit gekleede meisjes een corbeille met inscriptieen het dochtertje van den president der vereeniging voor belang rijke krijgsbedrijven een bloemruiker aan Hare Majesteit. Na hun aankomst in |het paleis verschenen de vorstelijke personen op het met plantengroe pen gesierde balkon en groetten minzaam de hen begeleid hebbende eerewachten. Na afloop der receptie ten paleize heeft de Burgemeester met eene commissie uit den Gemeenteraad het kostbaar geschenk der gemeente aangeboden. Het weder in den ochtend dreigend bleef droo"- en goed. Het geschenk der residentie bestaat in een massief zilveren tafelmiddenstuk met candelabres en is na afloop der receptie teil paleize aange boden door een commissie. Hartelijk betuigde xle Koning zijn dank voor en zijn hooge ingenomenheid met dit bewijs van aanhankelijkheid der burgerij. Ook de Koningin was zeer verheugd met het geschenk en droeg den Burgemeester zeer gracieus in de Holland- sche taal op, der burgerij haar dank over te brengen. Besoijen, 27 April. Heden avand had eene voorstelling plaats van het Rederijkers-gezelschap: „Oefening kweekt kennis", met medewerking van de nieuwe'IIarmonie, „Moed en Volharding" van Waalwijk en Besoijen. Wij kunnen bepaald op vooruitgang wijzen beide vereenigir.gen blijven gei róuw aan hunne motto's, want het bleek uit deze voostelling, dat de eene vereeniging meer geroutineerd was dan bij haar laatste optreden eu dat de andere door moed en volharding een groote schrede voorwaarts gedaan had op het gebied van de muziek. Beide vereenigingen mogen we den lof niet onthoudendie hun rechtmatig toekomt en we' hopen dat zij op den ingeslagen weg zullen voortgaan. De keus Van de stukjes was ook bijzonder goedwel waren zij wat klein maar toch alleraardigst. Ze waren n. 1.: „Een lastige Overbuur een kluchtspel in 1 bedrijf, „Joost Uilenspiegel", oorspronkelijk blijspel in één bedrijf. De opvoering liet niets tc. wen- schen overde personen voldeden goed en on derscheidden zich door zuivere en goede uitspraak, iets dat dikwijls de grootste struikelblok is van de Rederijkers-gezelschappen ten platte lande. De alleraardigste gesticulatie deed nog bij allen de lachspieren aangenaam aan. Zitting in Strafzaken van 24 April 1879. 1. J. V., wed. J. T., te Capelle, dekken van een gebouw met rietzonder vergunning van Burgemeester en Wethouders aldaar, boete f12 subsidiair tot 2 dagen gevangenisstraf 2. A. N. K., te Waalwijk branden van een petroleumlamp in een timmermanswinkel, boete f 5, subs. 2 dagen 3. G. L. v. H., te Waalwijk, opzettelijk toe brengen van schade aan eens anders roerende eigendommen, boete f0.50, subs. 1 dag; 4. A. P. en W. v. H., te Baardwijk, maken van buitengewoon geraas, boete ieder f 2, subs, ieder 2 dagen 5. J. B. v. R. en P. J. d. B. te Waalwijk, openbare dronkenschapboete ieder f 5, subs, ieder 3 dagen 6. A. D., te Utrecht, openbare dronkenschap, boete f 3, subs. 1 dag 7. C. B., te Loonopzand, opzettelijk toebren gen van schade aan eens anders roerende eigen dommen, boete f 3, subs. 2 dagen 8. H. S. te Druuen loopen over eens anders in den oogst staanden grond boete f 3.sub. 2 dagen 9. H. E. te Loonopzandstellen van een wildstrikboete f 5.— sub. 3 dagen. 10.- L. V. en J. L, Dz. te Loonopzand burengeruchtieder f 5.50 sub. ieder 3 dagen 11. A. d. B. te Loonopzand, overtreding op het voerwezen boete f 3.sub. 1 dag 12. D. V. te Waspik, werpen met sneeuw ballen boete f 3.sub. 1 dag. Van 19 tot en met 25 April 1879. TILBURG. Gehuwd: J. P. A. Wijers met S. V. M. M. van Dooren. —.11. van Vugt met A. Aben. A. Stof- meel met P. Smulders. W. van Esch met M. E. Smulders. P. J. Holten met H. Ooms. A. Smulders roet A. Glorias. J. van Rooij roet M. M. Boenders. M". Reijven met J. Simons.— A. Tuerlings met C. Adriaenssen. A. Bertens met M. A. van Dongen. C. Doorakkers met W. J. Verhoof. J. van Beers met M. A. Donders. L. Schuurman» met M. Vermee. L. de Bakker met. E. Cools, Bevallen: H. van Santvoord geb. Molmen z. H. Pouwelsen geb. van Poppel d. M. van Moor- sel geb. van den Broek z. fM. C. v. d. Heuvel geb. Meijers d. H. van Oers geb. Verhees d. A. A. van Eerd geb. de Man z. J. M. Lemmens geb. Schuermans z. F. Hamers geb. Somers d. M. E- de Kok geb. Brann z. J. M. Raaijmakers geb. Kouwenberg d. J- M, Waijers geb. van Oss d. P. Verhoeven geb. Boers d. C. M. van Spaendonk geb. L'ijtjens d. J. Jansen geb. Zoontjens z. A. M. van Oirschot geb. van Kiel z. j. M. van Loon geb. Groeningen z. M. N". de Langen geb. Jansen z. A. Bertens geb. Jansen z. M. T. van Corstanje geb. Cruijce d.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2