a Nummer 138. Zondag 4 Mei 1879. 2e. Jaargang. sur,'i!gd'n se°°m" Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Bekendmakingen. buitenland. Belgie. Frankrijk. Spanje. Rusland. Duitschland. Engeland. Oostenrijk. Italië. De Echo van het Zuiden Dit blad verschijnt Woensdag en Zatordag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco ,'te zenden aan den Uitgever. JACHT en YISSCHERIJ. JDe Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente die jacht-, vischakte of kostelooze vergunning tot oefening der visscherij mochten verlangen, dat zij zich ter verkrijging daarvan ter secretarie moeten aanmeldenop aanstaanden Maandag 5 Meides voormidags van 9 tot 12 uur. Waalwijkden 1 Mei 1879. De Burgemeester, VAN DER KLOKKEN. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1-7 regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Men schrijft uit Agrappedat het ophaleu der lijken langzaam vooruitgaat. Hoe verder men in de ingestorte galerij komt, hoe moeilij ker het werk wordt. Óp het oogenblik zijn er nog 23 lijken in de mijn waarvan eenige op 520 en andere op 610 meter diepte. Sedert eenige dagen is men bezig het water .uit de mijn te pompendat er in staat tot 580 meter. Hievoor zullen echter nog eenige dagen noodig zijn. In elk geval zullen er geen lijken achter blijven gelijk sommigen vreesden. De lijken van 80 paarden zijn tevens opgehaald en onmiddellijk begraven. Gemachtigden van de drie groepen der linker- zijde van den Senaat hebben drukke bijeenkom- sten met de ministers over den terugkeer naar Darijs waartoe in beginsel besloten is; maar men stuit op moeilijkheden van plaats. De linkerzijde verlangt dat de beide Kamers in elkanders nabijheid zijnzoodat de ministers van de ééne Kamer onmiddelijk in de andere kunnen zijn. Met het oog hierop wenscht zij het Ministerie van buitenlandsehe zaken ter beschikking gesteld te zien van den Senaat. De regeering ziet hierin bezwaar, omdat er geen passend gebouw voor dat departementmet zijn uitgebreid archief en de receptiezalen voor het corps diplomatique te a' mitsdien 'ten zuidwestelijken vleugel der Twlerienwaarde „Salie des Etats" tot vergaderzaal kan ingericht worden, den Ser.aat aangeboden. De Tuilenen toch zijn dicht bij het paleis Bourbondat bestemd is voor de Kamer van afgevaardigden en waar ook onder het Keizerrijk het Wetgevend Lichaam zijne zittingen hield. Het paleis Bourbonzegt menkan in ms a achk weken tijds behoorlijk gereed gemaakt :ien- De k?8ten van inrichting zouden om- tiezab-ri 6 V T bedraSen terwijl de recep- - Belgische mijnwerkersdie den arbelH StiSen omnd F?nSche Srenzen over getrokken om de mijnwerkers te Anzin die mee™«etUit Bel^ bestfan aant sporen hun voorbeeld te volgen; maar de Eracsche noodige credieten aanvragen, om een der belang rijkste Eransche Koloniën ter hulp te komen. Een telegram uit Weenen aan het Journal des Débats meldt, dat graat Sehouwaloff Weenen verlaten heeft en Oostenrijks toestemming niet verkreeg voor de verlenging der Russische be zetting van Oost-Eumelie tot 8 Augustus a. s. Iu het Nijverheidspaleiswaar weldra de jaarlijksche tentoonstelling van schilderijen zal worden geopend worden thans proeven genomen met de electrische verlichtingmet het doel om, als de proeven goed gelukken, den Salon 's avonds open te houden tot tien a elf ure. De kosten van verlichting zullen ongetwijfeld ruim gedekt worden door de meerdere ontvaiigstaangezien velen die verhinderd zijn bij dag de tentoon stelling te bezoeken, van de gelegenheid gebruik zullen willen maken om 's avonds een kijkje te nemen. De telegraaf brengt een bericht omtrent het aanstaand huwelijk van den Koning met de Oostenrijksche Aartshertogin Maria Christina. De toekomstige Koningin van Spanje is de oudste dochter uit het tweede huwelijk van de nog in leven zijnde aartshertogin Elisabeth, dochter van den vermaarden palatijn van Hongarije in 1848, Aartshertog Joseph. Zij is 21 Juli 1858 geboren, dus zal weldra 21 jaar oud zijn. Hare moeder is sedert 20 November 1874 weduwe van den aartshertog Karl Ferdinandbroeder van den Oostenrijkschen veldmaarschalk aartshertog Al- brechtin 1854 trad zij met Karl Ferdiuand in den echtterwijl zij sedert 1849 weduwe was van den Aartshertog Ferdinand van Modena brok ligt den Britten zwaar in de maag. De Daily News, bij voorbeeld, begint niet te begrijpen waarom Engeland de Transvaal zou wenschen te behouden indien de bevolking van dat gewest volstrekt afkeerig blijft van onderwerping aan het Britsch gezag. En een schrijver in de Quarterly Review na erkend te hebben dat „de Boeren met de inlanders niet erger konden omspringen, dan wij thans, met al onze preten- sies op humaniteit, het met de Zoeloe's doen" stelde voor dat de Engelschen en Hollanders, als Abraham en Lot, het land verdeeleu zouden onder elkander, zoodat de Engelschen alles be houden zouden ten zuiden van den Oranjevrijstaat, en de Vrijstaat met de Transvaal en Natal eene zelfstandige Hollandsche republiek zouden vormen. Dit lezendezou menzonder den goeden trouw van Kamerleden en stenografen in twijfel te willen trekken, de uitvinding van den heer Michela voor het Italiaansch Parlement hoogst noodzakelijk kunnen heeten. W~ Tu Ly0n bebben zestien houderd metselaars bet werk gestaakt, tengevolge van de weigering loon toTte^taan6 aaDzienlijke ^rhooging van op~het "eiland R— 20 °P 21 Maart beeft eerst in den o£êndv ^I00" gewoed> die Op de reede lagena%^22neen elndenam. opzetten 21 scheen °rk,aaa kwan» vingen zee te kiezen' 8P°edig bevel ont bleven. Waardo°r rij behouden Na den orkaan zijn de schenen eenigen meer of minder beschadig' j" reede teruggekeerd; 35 personen zifn v'erdronV of bij het instorten hunner woningen omgekomen0 er zijn bovendien vele gewondenook vele land.' te Voorzlen en zal aan de Kamers de Aan de jongste Kaapsche berichten (van 8 April) in de „Daily News" ontleenen wij het volgende Kolonel Pearson's troep is terug aan de Tu- gela. Ten gevolge van het warme en vochtige weder, liet de gezondheid der soldaten veel te wenschen over. Ook onder de trek-ossen was er groote sterfte. Het heet dat de Zoeloe's ont moedigd .zijnmaar dat zij nochtans het fort Ekowe bezet hebbenCetawayo echter zou zich hebben teruggetrokken achter de rivier Umvolosi. Het garnizoen van Ekowe was, voor Chelmsford tot ontzet kwam opdagen, bijna tot het uiterste gebracht. Alvorens nu tot een algemeen avan ceeren in het vijandelijk gebied werd overgegaan, zouden de troepen twee of drie weken aan de grens gekampeerd blijven. Kolonel Northey die te Gingholovo gewond werd, is sedert over leden. Het verlies der Zoeloe's te Gingholovo wordt op 1200 geschat. Uit Pretoria werd gemeld dat ruim 4000 Boeren nabij die plaats gekampeerd waren en dat er tusschen hen en de Engelschen elk oogen blik vijandelijkhëden konden uitbreken. Zij schenen liever niet het eerste schot te willen lossen, maar te willen wachten totdat de Engel schen het initiatief namen tot geweld. Volgens een ander bericht, aan den Times, vestigden zij hunne hoop op Bartle Frere's komst, ten einde te trachten van hem de belofte te verkrijgen dat hunne onafhankelijkheid hun zou terugge geven worden. Zooveel is duidelijk, dat de Engelschen thans ten opzichte van-Zoeloeland nog even ver zijn, als toen zij vóór drie maanden den oorlog be gonnen. Zij staan aan de grens, en de afstand" tusschen hen en Cetawayodie uitsluitend de fensief te werk gaat, is grooter dan ooit te voren, inmiddels verloren zij minstens een duizendtal soldaten onder welke zeer vele officieren. De Knmoorlog kostte hun naar verhouding minder troepen, dan deze roekeloos ondernomen Zoeloe- °°r og. Hun verlies aan voorraad ammunitie en wagens wordt geraamd op ruim 750,000 p st Loon naar vyerken kregen zijen weinig deel neming hebben zij te wachten van andere natiën, wier tegenspoed zij zoo hooghartig zich plegen ie vermeien. EnÏÏ; Tï het 00g °P de Jranavaal is men in Engeland lang niet op zijn gemak. Die gestolen De firma Krupp te Essen nam in het jaar 1874 een grondschuld op van 10 millioenen thaler, waarvoor alle etablissementen der firma verhypothekeerd werden. Zij was voor tien jaar aangegaan, doch mocht ook binnen dien tijd gelost worden. Nu wordt berichtdat Krupp van plan is thans de gansche schuld af te doen, en daartoe een nieuwe leening te sluiten met een consortium, bestaande uit Berlijnsche en Keulsche firma's tegen 5 pCt. rentebenevens 10 pCt. voor de amortisatie, die bij wijze van uitloting binnen hoogstens 20 jaren zal geschieden De leening zou 221/j millioen mark groot zijn en aan de tegenwoordige, houders van obligaties zou inruiling voor de nieuwe tegen een premie vergund worden. Uit Breslau wordt van den 27sten April geschreven dat aldaar in den laatsten tijd vrij uitgebreid heeft geheerscht de „nekstijfheid" (Genickstarre), of epidemische ontsteking van hersen-ruggemergsvliezenDe ziekte was echter nu aan het afnemn. Daarentegen nam de vlek- typhus er toe; in 18 dagen waren daarvan 68 nieuwe gevallen voorgekomen. In den beginne kwam de ziekte vooral onder de bedelaars en dergelijken, die van elders waren gekomen, voor thans echter grootendeels onder de ingezetenen zeiven en ook onder de meer welgestelden. Breslau placht zich door zijne onzindelijkheid te onderscheiden. Vermoedelijk zal die stad nog wel niet in elk opzicht een model van rein heid zijn. De Wiener Abendpost beweertdat met de keuze van prins Battenberg tot vorst van Bul garije een gewichtige verdere stap is gedaan tot de tenuitvoerlegging van het traktaat van Berlijn, dat de keuze bij alle Mogendhedendie dat traktaat onderteekendenmet sympathie zal worden begroeten dat de geruchten van een ontworpen vereeniging van Bulgarije en Oost- Eumelie onder één hoofd daardoor tot zwijgen zijn gebracht. Ignatief is hier aangekomen. Pest, 1 Mei. Gisteren morgen woedde te Szegedin een orkaan, die vreeselijke verwoestingen aangericht heeft. De herstellingswerken aan den Spoorwegdam zijn vernield, tal van andere werken eveneens, de schepen met zand en bouwmateriaal rijn meereudeels gezonkenin de dijken zijn groote scheuren ontstaan en vele arbeiders werden slechts met levensgevaar gered. Onmiddellijk is van hier hulp gezonden. Volgens de laatste be richten is de storm bedaard. Indertijd hebben wij melding gemaakt van een te Eome uitgevonden en reeds in werking ge brachte stenografische machine. In overeenstem ming met den Senaat is door de Kamer aan den uitvinderden heer Michela, eene subsidie ver leend onder voorwaardedat hij voor de be handeling er vanonder de stenografen van het Parlement, leerlingen zal vormen. Iu verband hiermede is het niet onaardig te vermelden dat door de Kamer een commissie benoemd is om te onderzoeken, op welke wijze een getrouw en volledig verslag van de Kamer- rittingen verkregen zal kunnen worden. Een correspondent der Kölnische Zeitung te St.-Petersburg verklaart het overhaast vertrek der keizerlijke familie uit St. Petersburg door den tegenzin van den Czaar tegen strenge maat regelen en de daaraan onvermijdelijk verbonden executies. Zijn week gemoed en zachtzinnig karakter komen er tegen in verzetdat zijne onderdanen aan de strengheid der militaire wet onderworpen moeten worden dat weldra mis schien velen hunner door beulshauden of onder de kogels van een executie-peleton moeten val len maar tevens is hij van de noodzakelijkheid van zulke strenge maatregelen innig overtuigd en twijfelt hij er zelf geen oogenblik aandat het volharden in het vroegere zachtzinnig stelsel van regeeren de ondergang van Eusland zou zijn. Hij bukt dus voor de noodzakelijk heid maar wil zelf geen getuige zijn van de strenge maatregelen zijner hoogste ambtenaren. Is deze voorstelling juist, wat baat het dan het Russische volk of het zich al in een zacht- zinnigen en menschlievenden Keizer mag verheu gen indien die Keizer eenvoudig zijn absolute macht op anderen overdraagt en de rust van zijn geweten paait door alle verantwoordelijkheid voor het bestuur van zich af te schuiven „Hij plaatste zegt de correspondent zeer terecht, den wegens zijn strengheid vermaarden Gourkho aan het hoofd van het bestuur en vertrok zelf naar de Krim. Gourkho de ijzeren soldaat, zal geen gratie verleenen en de Czaar wil niet te St.-Pe- tersburg zijn als men begint met ophangen en doodschieten; door zijn snel vertrek onttrekt hij zich ook aan den onaangenamen plicht van eersten rechterdie anders op hem rusten zou namelijk om over leven en dood zijner onder danen te beslissen. Onder het publiek heerschen natuurlijk over de onbeperkte macht, die den gouverneur-generaal gegeven werd angst en ontzetting; men denkt met beven aan Murawieff. „Intusschen zet de revolutionnaire partij met haar gewone onbeschaamdheid haar werk voort. Den 21n Aprilten 6 ure 's avonds ontplofte opnieuw op den openbaren weg een bom waar door een voorbijgaand werkman zijn aangezicht verbrandde. Den 18n is een extra-blad van Land en Vrijkeid verschenen. Wat daarin staat weet ik slechts bij gerucht, daar de politie dit blad met de strengste nauwgezetheid op de hielen zit. Volgens eene lezing verloochenen de revo- lutionnairen Solowieff en beweeren zijdat hij tot eene andere, meer radicale secte moet be- hooren maar volgens eene andere lezing ver klaart het uitvoerend comité in dit blaadje, dat het zich genoodzaakt ziet tot krasser maatregelen zijn toevlucht te nemen en dat het op dezen weg zal voortgaanbinnenkort zullen verschei- dene met name genoemde personen voor zijne vierschaar gebracht en gevonnisd wordenenz." Te Warschau zoo meldt de Berlijnsche correspondent van de Daily News, laten de revolutionnairen zichvolgens uit die stad ont vangen berichten ook geenszins door de strenge maatregelen der Eegeering intimideeren tal van hooge ambtenaren zouden zelfs aldaar in hechte nis genomen zijn. Te St.-Petersburg ontploffen dagelijks zoo meldt hij verderbommen op de openbare straattroepen zijn op de pleinen ge kampeerd en patrouilleeren voortdurend door de stratenzoodat de stad den indruk maakt alsof zij belegerd werd. Men gelooft dat de crisis nog volstrekt niet haar hoogste punt be reikt heeft. Uit St. Petersburg verneemt hetzelfde blad dat de Minister van Binnenlandsche Zaken in eene circulaire aan alle gouverneurs 't hun ten plicht stelt, onmiddellijk uitvoering te geven aan de bevelen der buitengewone gouverneurs- generaal en met den meesten spoed hunne vragen te beantwoordenzoodat blijkbaar feitelijk het geheele Rijk onder de onbeperkte macht der gouverneurs-generaal geplaatst is. Welsprekend

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1