BINNENLAND. ook is het bericht uit Nischui-Novgorod aan de Golos, dat aldaar maatregelen genomen worden om gedurende den tijdwaarin de scheepvaart "haar het Noorden open isvan daar 12,000 personendie tot deporatie veroordeeld zijn naar Siberie over te brengen waarheen zij met hunne huisgezinnen zullen gaan. Per stoomboot worden zij naar Perin vervoerd en van daar over land naar Chaterinenburg. De Gouverneur van Orenburg (aan den Ural) heeft het volgend telegram van den 28n aan den Minister van Binnenlandsche Zaken toegezonden „Bij een sterken stormwind staat de stad Orenburg sedert 10 ure heden-ochtend in brand. Geen mogelijkheid is er om de brandende wij ken te redden. Het vuur verbreidt zich snel. De ramp is verschrikkelijk." Een telegram van den 29n luidt „De brand duurt voort. Den geheelen dag en nacht heeft het zwaar gestormd en ook heden duurt de stormwind voort. De brand heeft twee kerken vernield de wijk van de artilleriekazerne, het telegraafstation de militaire schoolenz. benevens de voornaamste wijken der stad. De landSgelden en de meeste staatsstukken zijn ge red. Tot dusver heeft men drie lijken gevondert. De helft der bevolking vertoeft in barakken achter de grenslijn der stad. Brood is uit Sa maras en de omliggende dorpen aangevraagd." De Gouverneur verzocht den Minister zoo spoedig mogelijk geldelijke hulp te willen ver- leenen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft voorloopig 10.000 roebels voor de noodlijdenden beschikbaar gesteld. Een telegram van den gouverneur van Oren- burg van "30 April meldt: De commissie tot 'ondersteuning der slachtoffers heeft hare werk zaamheden begonnen. De voedingsmiddelen uit Samara zijn aangekomen. De brand is door onvoorzichtigheid ontstaan949 huizen zijn verbrand. De Gzaar heeft onmiddellijk 10,000 roebels naar Orenburg gezonden. U IT V O E RIN (1 E N. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" zullen Zondag 4 Mei's middags ten 12 ure de volgende stuiken gezongen worden Italianischer Salat E. Genée. Die stille Wasserrose. F. Abt. Zacht ontsliep de lieve kleine. Lied voor tenor. Frühlings-Andacht. Kreutzer. Tilburg', 3 Mei 1879. De Gemeenteraad heeft het volgende adres verzonden Aan de Provinciale Staten van Noordbrabant. Met de meeste voldoening nam de Eaad der Gemeente Tilburg indertijd kennis van het be sluit uwer vergadering tot toekenning van een millioen gulden, als provinciale bijdrage voor een Eijkskanaal uitgaande van de Zuid-Willemsvaart bij Helmond, langs Oirschot, Tilburg, Dongen, Oosterhout en Breda naar de benedenrivieren. De Provinciale Staten hebben daardoor het be wijs geleverdhoezeer zij doordrongen zijn van het groot belang dat in de totstandkoming van zoodanigen waterweg voor een groot deel der provincie gelegen is. De pogingen echter, die van wege het Provin ciaal Bestuur en een aantal betrokken gemeen tebesturen zijn aangewend, om te verkrijgen, dat de Eegeering aan de Staten-Generaal een gewij zigd voorstel in dien geest doen zou zijn niet met den gewenschten uitslag mogen bekroond worden. De Eegeering blijft onwrikbaar vasthouden aan de stelling dat het Noordbrabantsch kanaal geen Eijkswerk zijn kan, wijlbij het ontwerpen der kanalen-wet, van het beginsel is uitgegaan dat geen kanalen werden aangelegd voor Eijksreke- ning, die niet in het belang der defensie eene bepaalde richting of inrichting eischten of niet reeds aan het Kijk behoorden (zooals b. v. de Noordervaart); dat hier, evenals in de Noorde lijke provinciën, waar alleen subsidiën werden toegezegd, het provinciaal belang op den voor grond stond en de uitvoering mitsdien aan de provincie moest worden gelaten. Daar de Ee geering echter het groot nut van het bewuste kanaal volkomen inzagtoonde zij zich bereid daarvoor eene ruime subsidie voor te dragen. In dezen stand van zaken komt het den Eaad voor, dat dit belangrijk werk door de provincie behoort te worden ondernomen en alzoo de aanzienlijke subsidie, die van het Eijk te wachten is, voor Noordbrabant niet te loor ga. Indien toch andere gewesten des Eijks in het bezit komen van meerdere goede waterwegen zullen handel, industrie en landbouw een nieuw tijdperk van bloei te gemoet gaan, en zullen de voornaamste bronnen van welvaart in ons ge west daarbij ten achteren gerakenhetgeen te meer zal drukkenwanneer de inwoners van Noordbrabant, voor het aanleggen en onderhouden of subsidieeren van kanalen in andere deelen des Eijks door belastingen zullen moeten con tribute ren. De industrie van Tilburgwellicht meer dan die van andere betrokken gemeenten, heeft groote behoefte aan eene goede gemeenschap te water, met de daaruit voortvloeiende hulpmiddelen. In de naburige Eijken, waar het Tilburgsch fabrikaat grootendeéls zijn jlebóuché vinden moetwordt de nijverheid door hooge inkomende rechten be schermd en neigt men er toe om door nog hoo- rechten alle buitenlandsche concurrentie den in te drukken. In ons Eijk daarentegen beeft men door verlaging' dier rechten tot een minimum en geheele afschaffing der differentieele rechtenvoor buitenlandsche mededingin de deuren wagenwijd opengezet. „Alles voor handel en scheepvaart weinig of niets voor de Industrie", dat is feitelijk de leus in Nederland. Noord brabant is eene industrieele Provincie dat dan de Vertegenwoordiging - van dit schoon gewest zich aangorde aan zijne nijverheid die hulpmid delen te helpen verschaffenwelke zij behoeft om den ongelijken strijd met het buitenland moedig het hoofd te kunnen bieden. Tilburg met eene bevolking van 28000 zielen, waarvan meer dan twee derde tot de werkende klasse behoort, doet al wat mogelijk is om zijne industrie te doen leven en ontwikkelen, en wil, zooals uwe vergadering bereids gebleken i3ook -thans zijne uiterste kracht uitspannen om het kapitaal te helpen samenbrengen voor dit groötsch en onontbeerlijk werk. Een aantal andere aan zienlijke gemeenten verkeeren in meerder of minder mate in gelijke positiede hulpbronnen der provincie zullen er bovendien- rechtstreeksch bij winnen. Waar. zooveel gewichtige belangen samentreffen mag de gewestelijke vertegenwoor diging de helpende hand, die de Eegeering haar biedtniet van zich afstooten en mag zij niet nalaten met die hulp een werk tot stand te brengen dat eer.e ware levensbehoefte is voor de welvaart van Noordbrabant in het algemeen en zijne voornaamste fabrieksplaatsen in het bijzonder. De Eaad der gemeente Tilburg noodigt Uwe Vergadering mitsdien met eerbiedigen aandrang uit, om te besluiten dat het bovenbedoelde ka naal, naar het door u ontworpen plan met de te verwachten bijdrage van het Eijk en betrokken Gemeentenvoor rekening der provincie worde .tot stand gebracht. Tilburu, den 29 April 1879. De Raad der gemeente Tilburg JANSEN, De Secretaris Q. BELJAAES. Van de ongeldig verklaarde aanbesteding van militaire lakens te Amsterdam, dd. 15 April jl zijn later twee perCeelen gegund aan de firma J. J. Krantz Z11. te Leiden als 1 perceel donkerblauw ordinair laken a f 4.95 en 1 per ceel lichtblauw a f 4.41 per meter. Onder na dere goedkeuring van den Minister van Oorlog zullen nu de overige perceelen bij inschrijving in het openbaar worden herbesteed op Woensdag 7 Mei e. k. De te herbesteden stoffen bestaan uit: 56.000 meter donkerblauw ordinair laken in 14 percee len ieder van 4000 meter en 18,000 meter lichtblauw ordinair laken in 9 perceelelk van 2000 meter. In de voorwaarden is 0. a. opgenomen dat de fabrikanten aan wie eene levering wordt op gedragen en wier leveringen stof toi tevreden? heid geven, indien zij daartoe genegen zijn, voor zooverre de behoefte voor het volgende jaar dit toelaat, in 1880 met de levering van eene gelijke hoeveelheid als thans zal worden toegewezen tegen denzelfden prijs als door hen bij deze aanbesteding is bedongen zullen belast worden. Waalwijk, 3 Mei 1879. De Tweede Kamer heeft na eene zeer uitvoe rige discussie waarbij door verschillende leden geprotesteerd werd tegen de pressiedoor den Minister van Waterstaat Maandag laatstleden uitgeoefend en zij hun stem motiveerden legen het voorstel des Voorzittersom Maandag de kanaalwet te behandelen vooral op grond van finantieele bezwaren het voorstel van den Voor zitter aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. Do-halve is Maandag de kanaalwet aan de orde. Z. M. heeft - benoemd tot secr.-penniri'gm. voor het waterschap Hei- of Meerdijk en polder van Drunen J. Veltman Jz. Hoe groot de belangstelling is van II. M. de Koningin voor de geschenken die HD. te Amsterdam werden aangebodenkan hieruit blijken dat H. M. het verlangen heeft te kennen gegevenze allen in Haar kamer te etaleeren. H. M. heeft voorts alle lintendie aan de tal rijke Haar bij onderscheiden gelegenheden aan geboden bouquetten bevestigd waren persoonlijk van die bloemen losgemaakt om ze zorgvuldig te bewaren. Aan den kransH. M. in de nieuwe kerk door de weeskinderen aangeboden, is niets veranderd mogen worden op uitdrukke lijk bevel is die in een doos met glazen deksel gelegd om eerstdaags met al de groote geschen ken de kleinere en kostbare nam H. M. bij HDr. vertrek zelve mede gedeeltelijk naar 's-Hagegedeeltelijk naar het Loo te worden opgezonden. Naar wij vernemen is de zeildag van de Willem Barentsz voor den tweeden Noordpool tocht bepaald op den 3n Juni a. s. Gegevens en waarnemingenop den eersten tocht verworven wettigen het vermoeden dat ditmaal het tot nu toe onopgeloste vraagstuk waar de warme stroomingen blijven, wellicht zal kunnen worden beantwoord. Met het oog op den goeden afloop van den feestelijken intocht van HH. MM. en de daarop gevolgde illuminatie heeft de burgemees ter van Amsterdam den gemeenteraad voorgesteld zijn dank te betuigen aan de ambtenaren der politie en van de gemeentewerfvoor de goede diensten bij die gelegenheid der" gemeente be wezen. Met dit voorstel vereenigde- zich de Eaad bij acclamatieevenals met een voorstel van den heer Polak Daniëls om ook aan Burg. en Weth. en aan de leden der feestcommissie uit den Eaad den dank der vergadering te be tuigen. Donderdag ten 1 ure werd ten paleize door HH. MM. ten gehoore ontvangen een commissie uit de leden van het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio", ter overhandiging van het kunstalbum door deze vereeniging als huldeblijk aan het Koninklijk echtpaar aange boden. De voorzitter der vereenigingD. A. C. Avtzoverhandigde met een korte rede het prachtig geschenk dat door HH. MM. met de meeste minzaamheid aangenomen en terstond bezichtigd werd. Bij het doorbladeren van het album gaf de Koning herhaaldelijk zijn ingeno menheid te kennen met de daarin vervatte kunstwerken. Ook de prachtband waarvan, de versieringen door den heer Eerlman waren ont worpen en de opdrachteen calligraphisch meesterstuk van den heer J. H. Hingman trok ken de bijzondere aandacht van IIH. MM., die zich zeer vriendelijk met de leden der commissie onderhielden. Ten slotte betuigde de heer Artz zijn dank voor de_ welwillende wijzewaarop het huldeblijk van „Pulchri Studio" was aan vaard. De schilder Tetar van Elven die reeds sedert een vijf en twintigtal jaren buitenslands hoofdzakelijk te Parijsverblijf hield is naar Nederland teruggekeerd, en heeft zich thans te Amsterdam gevestigd. Deze kunstenaar heeft zich verbonden tot het schilderen van de voor stellingen voor het Panoramagebouw, dat in de Plantage opgericht wordt. Eeeds is aangevangen met het heiwerk voor dit gebouw. Het tijdstip van de opening dezer inrichting zal omstreeks den zomer van 1880 zijn. Dinsdagis te 's Hagebij aankomst van een trein van den Hollandschen spoorwegeen passagier in den trein dood gevonden. In Den Haag zelve is op den dag van den intochteen zuigeling, dien de moeder zoo on voorzichtig was geweest mede te nemen dood gedrukt. Waar een mensch al niet mede aan den kost komt Te Dockum heeft een man den heelen dag door de stad geloopen met een blad vol 21/3 centstukkendie hij tegen 2 of 3 voor een dubbeltje verkocht. Op dit nieuwe muntstukje waren velen gestelddit bleek hieruitdat de koopman er bijna voor f 10 verkocht had. Te Amsterdam bestaat tegenwoordig gele genheid tot lokaal telegraphisch verkeer, daarin bestaande dat men van alle punten der stad waar hulptelegraafkantoren van het Eijk zijn kan telegrafeeren naar een der andereof naar het hoofdkantoor. Een tweede gerief vindt men in de vergunning om telegrammen, door middel van telegramzegels gefrankeerd, ook te werpen in de postbussen. Frankeering voor de overbrenging van zulk een telegram door middel van de post is niet noodig en wordt alleen vereisclit, wanneer het telegraaf kantoor in eene andere gemeente is gevestigd. Ook bestellersdie men laugs den weg ont moet, zijn verplicht telegrammen, met telegram- zegels gefrankeerd in ontvang te nemen en bij hunne terugkomst aan het telegraaf of hulpkan toor af te geven. Te 's-Bosch zijn door de Rijksambtenaren 5 manden met spiritus aangehouden, welke onder het bedriegelijk voorgeven dat de inhoud uit eieren bestond waren verzonden. In het bekende klooster op den berg St. Gothard werden in het vorig jaar niet minder dan 10,601 reizigers verpleegd waaronder 107 zieken. In het geheel werden 39,470 portien eten uitgereiktbehalve een aanzienlijk aantal kleedingstukken. De uitgaven bedroegen 12,935, de ontvangsten 18,395 fr. Het Koninklijk Paleis, op den Dam te Amsterdam dat gewoonlijk na het vertrek der Vorstelijke bezoekers eenige dagen in denzelfden toestand blijft waarin het was tijdeus het ver blijf, werd Woensdag en Donderdag door meër dan 5000 personen bezocht. Alles ziet er keurig uit en is een bezoek (en de kleine douceur) overwaardig. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Middel burg van 1 Mei: Voor eenigen tijd las men in verschillende nieuwsbladen eene advertentie van Edmond Sandox fils, 112, rue du Bac te Parijs, houdende aankondigingdat aldaar goedkoope gouden en zilveren zakuurwerken te bekomen warendie na ontvangt van een postwissel da delijk franco zouden worden toegezonden. Een ingezeten dezer gemeentedie daarvan wilde gebruik maken, verzond in de eerste dagen van Januari dezes jaars een postwissel van f 12,75 met de bestelling van een gouden remontoir dames-horloge. Kort na de afzending van dien wissellas hij in een der Zeeuwsche nieuwsbla den eene waarschuwing van een inwoner van Ellewoutsdijk die reeds in de maand October 11. eene dergelijke bestelling gedaan, doch nimmer iets ontvangen had, terwijl zijn herhaalde brieven onbeantwoord bleven en uit een later ingesteld onderzoek was gebleken, dat hier aan oplichterij te denken viel. Was dit nieuws treurig voor den eerstgenoem- den afzendergroot was zij re verbazing toen nadat hij geruimen tijd niets meer van de zaak vernomen had, hem dezer dagen van wege den direkteur van het postkantoor alhier, de post wissel werd terugbezorgdvergezeld van het bericht, dat de wissel te Parijs onbestelbaar was en de gelden alhier ter zijner beschikking lagen, die daarop natuurlijk spoedig zijn ontvangen. Er bestaat alzoo alle reden om te vermoeden dat de genoemde firma uit eigen beweging of om aan de justite te ontkomen hare operttien heeft gestaakt. In ons vorig nommer is gemelddat te Zuidweuding (Groningen) een vader bij ongeluk zijn kind heeft' dóód geschoten. Omtrent dit treurig geval deelt de Veendammer Ct. het vol gende mede Bij den tolmeester J. W. Lodhorst was diens schoonvader op bezoek aan wien hij het me chanisme van een door hem aangekochten revolver wilde laten zien die op dat oogenblik juist ge laden was. Na eene oppervlakkige beschouwing trok hij ook den trekker uit de rusten begon door middel van dezen op den tuimelaar te werken. Inmiddels was het zoontje van den tolmeester, een lieve, aanvallige knaap van vijf jaren nieuwsgierig als kinderen van dien leeftijd uit hun aard zijn ongemerkt naderbij gekomen, ten einde het aardig speelgoed des te beter te kunnen zien. Een enkele keer'wordt de trekker te ver achteruitgehaald want eensklaps valt de tuimelaarhet schot knalt in het stille woon vertrek de spitskogel treft den kleinen Eeiner in de slaap en doet hem als door den bliksem getroffen ter aarde vallen. Een* oogenblik staat de onvoorzichtige vader pis door wanhoop en vertwijfeling verplet. Het gezicht op den getroffen lieveling brengt hem evenwel dadelijk weder tot bezinning en drijft hem de, woning uit naar de kom der gemeente Veendamom heelkundige hulp te halen. Vruchtelooze moeite Het pro jectiel was op zulk eene gevaarlijke plaats in de hersenen gedrongen, dat het kind na een paar nau welijks melkbare zenuwtrillingen dadelijk een lijk was. Uit IJsland wordtvia Kopenhagen, me degedeeld dat de jongste winter op het eiland over het geheel dragelijk is geweest, alleen in de O. en N. O. streken was de koude hevig en daar vreest men dan ook voor gebrek aan voeder, voordat er nieuwe weide is. De vischvangst was over het geheel niet slecht. De schade die de inlanders door een minder goede behandeling van hunne visschen met name op hunne hoofdmarkt Spanje lang hebben geleden, heeft hen eindelijk op het denkbeeld gebracht om hun visch in te pekelen. Een commissie van vijf mannen heeft te dien behoeve uitvoerige regels opgesteld en in gedrukte exémplaren verspreid. De custos van de bibliotheek van het gymnasium te Eeikjavik, van de IJslandsche oudheden en van het archief des eilands, Jon Arnason (bekend als verzamelaar van IJslandsche sagen en sprookjes), heeft de stichting van een steenen gebouw voor het goed bewaren van zijne schatten aangevraagd. Men is bezig scholen op te richten. De afgevaardigde van den AlthingGunnarson zal een wolspin nerij en weverij oprichtende rivierenmet haren sterken val zullen gratis de beweegkracht leveren. Deze onderneming belooft veel voor het eiland. De beruchte Friesche oplichtster Lamkje Van den Ende, van wier arrestatie wij melding maakten heeft nog kort vóór hare inhechtenis neming bebroefd te Balk slachtoffers te maken. Zij vervoegde zich daarnet gekleeden voorgevende gelogeerd te zijn bij een oom in de naburige gemeente llemelumer Oldephaert en Noordwoldebij een goudsmit, bij wien zij een (misschien gestolen) breed gouden oorijzer ter herstelling bezorgde en tevens eenige ringen paste om daaruit later eene keuze te dóen. Vervol gens moet zij onder voorwendsel van binnen kort in het huwelijk te tredenbij een manu- facturier een pak enz.bij eene modiste een hoed en een druidgomspijo en bij een kopersla ger eene kachel gekocht hebben. Inmiddels was de goudsmid gewaarschuwd geene zaken met haar te doen en het oorijzer niet aan haar af tegeven. Toen de dame dit vernam is zij ver dwenen. Uit Joure wordt van Woensdag gemeld 1 Eeu oppassend arbeider hdd pas den oliemolen, waaraan hij werkzaam wasmet een geladen boot verlatentoen men het scheepje zonder den man drijven zag; Spoedig vond men hem niet ver daarvandaan in het watermaar reeds te laat. Men vermoedt dat hij door een toe val getroffente water geraakt is. Hij laat eene vrouw en drie onverzorgde kinderen achter. Aan de politie te Kralingen is het gelukt een persoon in handen te krijgen die uit den vestzak van den drenkeling, die 11. Dinsdag uit de Maas is opgevischteen gouden horloge en ketting heeft ontvreemd. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft heden met 18 tegen 12 stemmen aangenomen het zeehavenplan van de heeren Crans Co. onder voorwaarden lo. dat het grondgebied der gemeente zal worden uitgebreid I kilom, zuidwestwaarts van de binnenhaven en Zo. dat voor 1882 de voltooiing van de haven en alle andere werken binnen een tijdvak van 1 jaren door eene wet verzekerd zij. Het Internationaal Geneeskundig congres, hetwelk in 1877 te Genève is gehouden, zal dit jaarzooals men weette Amsterdam wor den gehouden. Op hot initiatief van het hoofd bestuur en met medewerking van de natuur kundige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen is een organisatie-commissie be noemd waarvan prof. Donders voorzitter en Dr. Guye secretaris is. De eeuw van den stoom. Een versche elft werd per spoor van Dordrecht naar Vlissingen verzonden dat vervoer eischte echter acht dagen men zal begrijpen dat de geadresseerde toen vriendelijk voor het geschenk bedankte. Men schrijft uit Dussen Waren in de verloopen weken bij landver- pachtingen de prijzen merkelijk lager dau in de laatste jarer,geheel anders was het bij de verhuring van het land der heerlijkheid Dussen- Munsterkerk in de vorige week waarbij de prij zen eene aanzienlijke verhooging ondergingen.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2