Nil-1 Nummer 139. Donderdag 8 Mei 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., francó te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Ad verten tien 1—7 regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Blijkens berichten uit Zanzibar, van 5 April, was de beroemde Afrika-reiziger Stanley, in ge zelschap van een Belgischen officierden hèer Dutalis, aan boord van de Albion, op het eiland aangekomen. Hij had een onderhoud met den Sultan, aan-wien hij door den consul der Ver- eenigde Staten van Amerika was voorgesteld. Naar het schijnt zal Stanley als leider en tolk der onder bescherming van den Koning van Belgie uitgezondene nieuwe expeditie werkzaam zijnterwijl als hoofd der expeditie de heer Dutalis optreedt. Of in de eerste plaats de ri vieren aan de oostkust, misschien de Lugigi Dona en Juba, zullen onderzocht worden, dan wel de Congo, scheen nog onbeslist. Men zeide, dat de inboorlingen zeiven een weg aanlegden tusschen de kust en hét Noordelijke einde van het Nyaffameerals zijtak van den zoogenaam- den Mackinonweg. Terwijl in Duitschland de -Regeering tot het beschermend stelsel terugkeert, neemt hetFran- sche Kabinet eene geheel andere houding aan. Opnieuw gaf dezer dagen de Minister van Land bouw en Koophandel, de Heer Tirard, aan eene deputatie van protectionisten te kennen, dat hij het beginsel der handelsverdragen zou handhaven of anders zou aftreden. Van den President der Republiek ontving de deputatie een voor haar niet veel bemoedigender antwoord. Heden Woensdag zou de Staatsraad zich bezighouden met de aanklacht van den Minister van Binnenlandsche Zaken tegen den Aartsbis schop van Aix. Paul de Cassagnac heeft eene rede tot zijne kiezers te Condom gehouden. Hij stofte er opdat hij de Bonapartistische kiezers te Bordeaux had aangezet voor Blanqui te stemmen, wiens verkiezing, naar hij zeide, een sla» was in het aangezicht der Republiek. Hij zou ook de verkiezing bevorderen van Henri Rochefort en Felix Pyatten einde op die wijs de Repu bliek hare natuurlijke vruchten te doen dra»en Hij gaf verder te kennendat hij de rechter zijde m de Kamer zal aanraden voor de geldig heid van Blanqui's verkiezing te stemmen Of schoon weinigen van die partij, schrijft de pani sche correspondent van de Times, voor hun cynisme zoo openlijk durven uitkomen als Paul de Cassagnac is het der uisterste linkerzijde in de Kamer toch geraden haar voordeel te doen met de ondubbelzinnig gebleken begeerte der tegenpartijom Blanqui's verkiezing te exploi- teeren in l belang der reactie. De weduwe van den beroemden in 1856 gestorven beeldhouwer David d'Angers heeft zich eergisteren te Parijs uit het venster harer wonin» op de derde verdieping geworpen en viel dood op de straat. Zij leed aan vlage nvan waanzin. De stedelijke accijnsen hebben te Parijs gedurende de 3 eerste maanden van 1879 3121/, mihoen opgebrachtdat is 1.420,716 fr. meer dan in het zelfde tijdvak van 1878. Voortdurend hebben er nog werkstakingen «itd ïT v i departementen plaats. De melselaarsbedrfif ntOokS f S het in de lakend Roubalx en te Vienne dat er Ster tr WerkstakinSen «"der is. Te Lour^TnTctTr^kl¥itekla°eE entegen eenige ongeregeld™" daar" plaats gehad °ere§eldheden en arrestatiën De troepen, die ontboden bataillon infanterie versterkt en t' met,een machtsontwikkeling hebben de werklied* f' grepen, dat zij van hun demonstrate,Z» afzien. Zaterdag zijn ze thuis gebleven De maatschappij heeft haar ultimatum bekend gemaakt. Zij wil haar ingenieur, den heer Nou «elb!aï.lateD gaaD; °P CUt PUDt blijft ziï gehad6 nieuwe inhechtenisnemingen hebben plaats Te Parijs woonde een zonderling man, die er voor bekend stond bijr.a van niets te leven hij besteedde ongeveer 40 cent voor zijn dagelijksch onderhoudniettegenstaande men meende te mogen veronderstellen dat hij rijk 'was; ook was hij algemeen bekend onder den naam van „de Vrek". Deze man nu is dezer dagen dood op zijn kamer gevonden, toen dc politie deze doorzocht, vond zij ongeveer 300,000 francs aan verschillende waarden en een soort testament, waarbij de overledene deze som ver maakte aan de gemeente Nanterre, waar hij ge boren was. In den nacht van Zaterdag op Zondag'is een moord gepleegd in de rue St. Denis te Parijs. Een 62-jarig man werd 's morgens met verpletterden-schedel op zijn bed gevonden. Al de meubels die in de kamer stonden waren opengebroken en alle gelden ten bedrage van 400 francs, waren verdwenen. Te Lyon, heeft de politie in een huis eene hoeveelheid van 150 kilogram buskruit ontdekt, dat naar men veronderstelt, bij kleine partijen gestolen is. De vrouw van den bewoner van dat huis werd op straat aangehouden terwijl zij ongeveer 2S kilogram lood bij zich droeg. Men maakt allerlei gissingen omtrent dit vreemde geval. Op nieuw zijn een elftal gedeporteerden in Nieuw Caledonie ontvlucht. Ze zijn ontsnapt in een göuvernementsboot en te Brisbane (Queens land) aan wal gestapt, na eene reis.van 16 dagen. Nadat zij in de boot waren gegaanzijn ze 36 uren in 't gezicht van den vasten wal gebleven, en zij waren niet weinig bevreesd achterhaald te zullen wordenmaar zij hebben hunne reis on gehinderd kunnen vervolgen. Driemaanden lang hadden zij zich met het plan hunner ontvluch ting bezig gehouden, en men begrijpt niet, hoe het een complot van elf man gelukt is in eene krijgshaven zich meester, te maken van eene gouvernementsboot en daarmede zee te kiezen. Een der ontvluchte veroordeelden een gewezen schoolmeester, was voorzien van een kompas. Op zee hebben de vluchtelingen een Engelsch vaartuig ontmoetdat hen 'voorzag van eenige levensmiddelendaar hun voorraad begon le slinken. Toen zij te Brisbane aan wal stapten, wilden de inwoners eene inschrijving te hunnen behoeve openenmaar dit was onDoodig. De veroordeelden waren goed voorzien van Fransch goudgelddat zij onmiddellijk tegen Engelsch geld inwisselden. De Fransche consul wrerd ge waarschuwd maar op Australisch grondgebied kou hij niets tegen hen ondernemen. Na twee dagen te Brisbane gebleven te zijn, zijn ze ge scheiden, om de Engelsche kolonie in verschil lende richtingen in te slaan. Volgens de jongste berichten uit Engelsch-Indië heeft Jakub-Khan zich den 2den Mei naar het Engelsche hoofdkwartier begevenhet toezicht over zijne landen overlatende aan zijn schoon vader. Verder is de belangrijke tijding ontvangen at de lastige Zukkur-Khels in onderwerping zijn gekomen. Moliamed-Ibrahim-Khan, oudste zoon van Shere-Aliwas plotseling overleden. P°-üy News bevat nadere berichten omtrent net echec der Engelsche troepen, bij den berg Zlobane (Zuid-Afrika). Daaruit blijktdat bfi die gelegenheid eene af deeling van 54 ruiters, die zich ongedekt te ver op den berg had ge waagd door een groote troep Zulu's op zeven man na geheel is vernietigd een verlies, dat zeker dubbel pijnlijk isomdat men aan goede cavalerie in dezen oorlog zoo groote behoefte heelt. Acht mijlen ver hadden de Zulu's, te voet, de bereden Engelschen nagezet. Naar verzekerd wordt, heeft Rusland thans tegenover de andere Mogendheden de verplich ting op zich genomen, dat het vóór 3 Augustus het Turksch gebied geheel zal ontruimd hebben, vertier zal de Czar een proclamatie richten tot bevolking van Oost-Rumelie, waarin hij haar zal aansporen het Berlijnsch verdrag te eerbie- De jongste berichten uit Mandalav aan de Daily News zijn weder niet geruststellend. De Birmaansche troepen te Mandalay werden voort durend gedrild, en bij duizenden naar de grens gezonden. De minsters verlangden vrede, maar het volk was voor oorlog. De Koning leefde in een aanhoudenden toestand van dronkenschap. Ofschoon Lord Chelmsford nu een 10,000 man versche troepen onder zijn bevelen heeft schiet hij met de verovering van Zululand nog niet hard op. Alles (zoo luiden de jongste be richten) was druk in de weer met toebereidselen tot de nieuwe campagne maar men was er niet zeker van of deze zou kunnen ondernomen worden vóór het gras in het vijandelijk gebied was af gebrand. Was dit laatste eenmaal geschied dan zou de veldtochtbij gebrek aan voedsel voor paarden en trekdieren veel bezwaarlijker worden. De rechtstreeksche berichten uit Zuid-Afrika getuigen wel van groote ingenomenheid met het. ontzet van Ekowemaar ontveinzen niet de zware verliezen nu reeds- door de Engelschen geleden noch de geduchte macht waarover de Zoeloevorst nog beschikt. In de Transvaal blijft het op den ouden voet. De gemachtigden der Boereu hebben een onder houd met den administrateur gehad en de on afhankelijkheid terugverlangd. De administrateur zeide, dat hij, die niet zonder den staatssecretaris in Engeland kon hergeven. Dit had teleurstelling bij de vergaderde boeren verwekt; men wilde nog een ouderhoud met den gouverneur en ad ministrateur uitlokken. Tot dusver dreef de bezadigde partij bij de boeren boven. In den Duitschen Rijksdag zijn de beraad slagingen geopend over het nieuwe-ontwerp tarief van in- en uitgaande rechten. Een handelaar in wilde dierende heer Hagenbeek te Hamburgvoert sedert eenigen tijd geen wilde beesten, maar wilde menschen in. Dezer dagen zijn met de Hamburgsche stoomboot Ibis te Havre aangevoerd de bewoners, mannen, vrouwen en kinderen, van de eilanden gelegen nabij Kaap Hoorn de zuidelijke spits van Amerika. Zij behooren tot de Tescherehs, een nomadische volksstam die ongeveer op ge lijken trap staan met het redelooze vee. Met die zonderlinge exemplaren van het menschelijk geslacht zal hij een reis door Europa ondernemen. Te Göttingen is onlangs afgebroken het zoogenaamde Conciliënhuiswaarin ook geves tigd was de academische career (gevangenis). De historisch merkwaardige deur van dien career wordt in de kunstverzameling der hoogeschool bewaard en een photographie daarvan is in het licht verschenen. Hoofdzakelijk, zoo niet alléén, omdat diè deur naast vele andere namen van voormalige bewoners ook den naam bevat den voormaligen Göttinger student en korpslid Otto von Bismarck, met het jaartal 1833 en in eigen handige houtsnijkunst door den delenquent ge sneden. Zooals wij in ons vorig nummer in 't kort melddenis de stad Szegedin wederom door nieuwe rampen geteisterd. Een hevige storm heeft op den 30en April opnieuw den spoorwegdijk en alle herstellings werken vernietigd. De heimachines zijn omge worpen de vlotten gebroken de schuiten met materieel gezonken of door den vloed weggevoerd. De woede van den orkaan heeft de geheide palen over eene lengte van 200 meters vernietigd en losgerukt. Drie gaten elk van 50 meters, zijn in den spoonvegdam geslagen en de aandran» van het water was zoo groot, dat-de zich aldaar bevindende werkliedenmet achterlating van hunne kleeren huisraad en geld niets dan het naakte leven hebben kunnen redden. In het overstroomde gedeelte der stad en der omliggende landerijen staat het water nog ruim 24 voeten hoog, terwijl de hoogte van de Theiss nog £3 voeten meer bedraagt dan de normaalstand van deze rivier. De conventie vau Novi-Bazar blijft nog steeds in een geheimzinnig duister gehuld. Hoe wel men wel in groote trekken met den inhoud van dit staatsstuk bekend iszoo laat de open baarmaking van dit verdrag nog steeds op zich wachten en de juiste inhoud is nog niet bekend. Hetzelfde kan men eenigermate zeggen omtrent de onderhandelingen van graaf SchouwalofF met graaf Andrassy tijdens zijn verblijf alhier. Ook daarvan zal de uitslag der besprekingen wel niet in zijn vollen omvang bekend worden, voor dat SchouwalofF zich met het Kabinet van St. James verstaan zal hebben, daar in de Ooster- sche kwestie Oostenrijk op 't oogenblik met Engeland nauw samengaat. In een correspondentie uit Berlijn door the Standard medegedeeld leest men dat de berich ten die aldaar uit St .-Petersburg aankomen de stad als droefgeestig en stil afschilderen de straten zijn verlaten. Indien meer dan drie menschen met elkander zouden gaan loopen zouden zij kans hebben in hechtenis genomen tg zullen worden. De troepen zijn in de kazernes geconsigneerd en gereed om op het eerste teeken uit te rukken. Talrijke patrouilles doorkruisen de straten de generaals en burgerlijke hooge ambtenaren bege ven zich slechts per rijtuig over straat en dan geëscorteerd door cavallerie. In handelszaken gaat niets om. De inhechtenisnemingen houden aan en be palen zich niet slechts tot studenten of andere jongelieden. Onder hen die in hechtenis geno men zijn bevindt zich de senator Stasof, die onlang3 in een nihilistisch proces gefigureerd heeft, de heer Pyttineen der directeurs van de Keizerlijke Bankmevrouw Philosophof echtgenoot van den eersten militairen procureur, bloedverwanten van Schulz en Drentelen, de twee hoofden der geheime politie, een groot aantai officieren en audere personen van goeden huize en die allen in de maatschappij een goede positie innemen. Hoe het er met die inhechtenisnemingen toe gaat kan blijken uit het volgende: De Russische politie volgt den regel elke arrestatie geheim te houden, de woning'van - den arrestant scherp te bewaken en dan iedereen, die daar komt om hem te bezoeken ook on middellijk in hechtenis te nemen. Onlangs nu werd een practiseerend geneesheer door de heilige Hermandad gepakten ongelukkigerwijze was in eene familie wier huisdoctor hij was een kind ernstig ziek. In den nacht, toen de'toe stand van het kind bedenkelijker werdijlde de vader naar den geneesheer, doch aan diens woning aangekomenweTd hij door eenige ijze ren vuisten aangegrepen en ondanks zijn protest en zijn smeeken achter slot gebracht. De moedor wachtte in wanhoop één, twee uren den terug keer van haren man met dete geneesheer af doch te vergeefs en ten einde raad vliegt zij thans de deur uitom evenals haar echtgenoot, in hechtenis genomen en opgesloten te worden! Het kind lag inmiddels zonder eenige verpleging en stierf in den loop van den volgenden ochtend. De executiën zijn in St.-Petersburg begon nen. De luitenant Dubrowin die bij zijne in hechtenisneming twee onderofficieren der gendar merie wonddeis na voorlezing van het dood vonnis hetwelk generaal Gourkho bekrachtigde, opgehangen. Vervolgens zijn vijf andere personen gefusilleerd. Ook heeft de Minister van Bin nenlandsche zaken bepaald dat de twee schepen die indertijd als nationaal huldeblijk uit vrijwil lige bijdragen werden aangekocht, om in den oorlog met Turkije dienst te doen thans zullen gebezigd worden om de gevangen Nihüisten naar het eiland Sachalin te transporteeren. Uit Orenburg is officieel bericht ontvangen van 3 dezerdat de brand geheel gebluscht is met uitzondering van enkele punten waar het hout nog tusschen het puin zonder vlam brandt. Intusschen zijn alle maatregelen genomen om overal het vuur spoedig geheel uit te dooven. De meeste personen, die van hunne woning

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1