BINNENLAND. beroofd werden zijn reeds onder dak gebracht. Bij de. opening der brandkast van de agentuur der Rijksbank bleekdat ornslreehs 300.000 papieren roebelsdie zich daarin bevonden verschroeid waren maar daarentegen het zilver, goud en eenige andere papieren van waarde ongedeerd gebleven waren. Opmerkelijk is het - dat bij dezen brand geen enkel der Rijksgebou wen gespaard is gebleven. Tilburg', 7 Mei 1879. De kanalenwetdie Maandag bij de Tweede Kamer in behandeling is gekomen bepaalt o. a. dat uit de Rijkskas eene bijdrage als maximum verleend worde voor den aanleg van een kauaal van Eindhoven langs Tilburg naar den Amer ad f 900.000. Gepasseerden Zaterdag is er een begin van brand ontstaan in de Vernisstokerij van de Heeren Gebr. Lommenop het Goirke alhier, die door de spoedig aangebrachte hulp oogenblikkelijk is gebluschtGisteren morgen omstreeks elf uur heeft er wederom een brand gewoed in het zoo genaamd Moleneind, onder deze gemeente, waarbij vier huizen zijn in de asch gelegd van de in boedels is weinig of niets kunnen gered worden. i De gemeenteraad heelt het volgend adres verzonden Aan de Tweede Kamer der Staten-. Generaal. Zooals ter kennis uwer Vergadering zal geko men zijnbesloten de Staten van Noordbrabant in hunne jongste najaarsvergaderingom voor een Rijkskanaal van de Zuid-Willemsvaart naar den Amer of het Hollandsch diep eene provin ciale subsidie te verleenen van een millioen gulden. Breedvoerig werden bij die gelegenheid de, gronden uiteengezet waarom voorschreven kanaal, dat als qcne voortzetting der Zuid-Willemsvaart, mede een Rijkskanaal te beschouwen isook voor rekening van het Rijk behoorde te worden aangelegd en beheerdterwijl de Provincie en Gemeenten die meer rechtstreeks door dezen nieuwen waterweg zouden gebaat worden ruime subsidiën aan dat werk behoorden te verleenen. De gemeente Tilburgdie het groot nut be seft dat in de tot standkomiug van dit kanaal voor zijne industrie gelegen is toonde zich be reid het belangrijk bedrag van vijf honderd duizend gulden daaraan ten offer te brengen, terwijl de overige gemeenten twee en een halve ton zouden bijdragen, zoodat te zamen f 1.750.000, zijude de helft der geraamde kosten pis subsi die aan dezen nieuwen Noordbrabantschen water weg uit de Provincie zou worden bijgedragen. De pogingen, die van wege het Provinciaal be stuur en een aantal betrokken Gemeentebesturen zijn aangewendom van Z. E. den Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid te ver krijgen de voorgedragen kanalenwet in dien zin te wijzigen leden schipbreuk op de onwrikbare opvatting van Zijne Excellentie dat bij dit kanaal de provinciale belangen op den voorgrond traden en de aanleg dus door de provincie behoorde te geschieden Z. E. erkende nochtans het groot algemeen nut aan dit werk verbonden en toonde zich bereidde tot standkomingdoor eene aanzienlijke Rijkssubsidie te willen bevorderlijk zijn. Mocht Uwe Vergadering in de zienswijze van de Regeering deelen en hare goedkeuring willen - schenken om dit werk" met de helft van de aanlegkosten te subsidieereudan koesteren wij het vertrouwen dat de Staten van Noordbrabant de uitvoering op zich zullen nemen. Het zal wel overbodig zijn het veelzijdig al gemeen nut te schetsen, dat door de verwezenlij king van dit kanaal-plan zou verworven-worden. Wij willen daarom slechts in het kort ééne enkele omstandigheid onder Uwe aandacht bren gen dienaar ons vast oordeelop zich zelve reeds zwaar- genoeg weegt om dit onmisbaar nuttig werk tenminste met de helft der kosten te ondersteunen. Tilburg is, zoo niet de belangrijkste fabriekstad, dan toch een der voornaamste fabrieksplaatsen in Nederlandzijne bevolking bedraagt 28,000 zielen waarvan meer dan twee derde tot den werkenden stand behöoren. De groote concurreerende fabrieksplaatsen in het buitenland bezitten ruim en zuiver water benevens goede waterwegen en andere hulpbron^ nen, die voor goed fabrikaat en voordeelige pro ductie van het grootste belang zijn. Elders werden daarvoor van gouvernementswege groote uitgaven gedaan(o. a. te Verviers waar het Rijk tien millioen aan de waterwerken der Vesdre, ten behoeve der industrieele inrichtingen ten offer bracht.) Aan de nijverheid van Tilburg heeft het Rijk nimmer eenige hulp verleend. Integendeel. De feitelijke leus in Nederland is „Alles voor den Handel en de Scheepvaartniets voor de Nij verheid." Terwijl hier de rechten Op den in voer van gefabriceerde wollen weefsels tot een minimum zijn gereduceerd en de differentieele rechten geheel zijn afgeschaftheffen de naburige Staten van ons fabricaat bij invoer zeer bezwa rende rechten en nog neigt men er toe om de invoer aan hoogere rechten te onderwerpen met het doel buitcnlandsche concurrentie zoo mogelijk geheel den kop in te drukkenen datterwijl Nederland voor den invoer van buitenlandsch fabricaat de deuren wagenwijd openzet. Gij zult beseffen Mijne Heeren dat wij .onder die omstandigheden de toekomst voor onze nijvere bevolking niet zonder kommer te gemoêt zien beducht als wij zijn dat de industrie den ongelijken strijd met het buitenland op den duur niet zal kunnen volhouden. Door de tot standbrenging van het bewuste kanaal zal voor de industrie dezer gemeente evenals voor de gansche streek, die het doorsnij den zaleene nieuwe bron van bloei en wel vaart geopend worden. Door den voortreffelijken waterweg zullen van het fabricaat de productie kosten beduidend verminderen terwijl door ruim en zuiver waterwaaraan liet gemis hier meer en meer wordt gevoeld de .deugelijkheid er van merkelijk zal worden verhoogd. Wij vragen dus geene bescherming voor de. industrie dezer gemeente op de wijze zooals in BelgieFrankrijk en vooral in Duitschland ge schiedt maar alleen versterking der middelen die' haar in staat kunnen stellen met goed ge volg met de meer begunstigde buitenlandsche nijverheid den strijd te kunnen volhouden om in staat te blijven de onvermijdelijke uitvoer naar genoemde landen te kunnen voortzetten in weerwil der belemmeringen die daartegen worden opgeworpen. Wij noodigen mitsdien Uwe Vergadering uit te willen medewerken opdat de lot standko ming van het gewenschte kanaal door de aan hangige wet worde verzekerd hetzij dat de aanleg door het Rijk geschiede hetzij door eene Rijkssubsidie tot een bedrag van minstens een millioen zeven honderd duizend gulden onder de voorwaarden zooals in het primitief ontwei-]) is bepaald. Tilburg den 1 Mei 1879. Burgemeester en Wethouders van Tilburg JANSEN. De Secretaris Q. BEL JA ARS. Waalwijk, 7 Mei 1879. Maandagavond hadden wij het genoegen op de zaal van „Musis Sacrum" eene séance bij te wonen gegeven door professor Neumann met den orgineelen phonograaf van Edison. Om te beginnen gaf de heer Neumann eene beknopte duidelijke uitlegging van samenstelling en werking van het toestel. De genomen'proe ven vielen over het algemeen naar wensch uit en het aanwezige publiek toonde zich zeer vol daan oyer den uitslag. Ter afwisseling deed de heer Van Os assis tent van professor Neumann eenige verrassende toeren met een spel kaarten en bracht veel bij tot veraangenaming van den avond. In verschillende bladen lazen wij voor eenigen tijd waarschuwingen tegen buitenlandsche handelshuizendie er zich op tdelegden om koopwaren uit ons land te doen komen terwijl later bleek dat de wissels onbetaald terugkwamen, ja soms zelfs het opgegeven liiris in liet geheel niet bestond. Wij meenen ook de handelaars en fabrikanten in deze streek voor iets dergelijks te moeten waarschuwen en hun aan te raden geen buiten landsche firma's goederen te zender.alvorens nauwkeurige informatie's te hebben genomen. Het is ons tenminste bekend dat eene En- gelsche firma getracht heeft bij tvvse inwoners onzer gemeente goederen te krijgen onder de schoonst schijnende condities. Deze wonnen echter vooraf inlichtingen in waaruit bleek dat het bedoelde huis in het ge heel niet 3olied was. Maandag is hier aangekomen de nieuw be noemde Predikant bij de Hervormde gemeente alhier de WelEerwaarde heer Prins. Hij werd verwelkomd in de zaal der pastorie, die door de goede zorg van een aantal meisjes netjes versierd was 'terwijl aan zijne echtgenoote een bouquet werd aangeboden. Aanstaanden Zondag zal Z.W.Ëerw. door zijn vader bevestigd worden en daarna zijne intrede houden. De Tweede Kamer heeft Maandag de be handeling der Kanalenwet aangevangen. De heer Bastert bestreed het ontwerpdat door verbinding "van 14 andere kanaalplanncn met het groote ontwerpkanaal van Amsterdam naar de Waal de aanneming tracht te verzekeren en vooral wegens financieele bezwaren. De toestand der schatkist laat dergelijke uitgaven niet toe. De - heer Barge was voor het ontwerp dat een werkelijk liberale maatregel is en tracht den kwijnenden handel en nijverheid door betere verkeermiddelen weer aan te kweken. De heer van der Oye deelt niet de bezwaren tegen den vorm vau het ontwerpmaar heeft overwegende financieele bedenkingende mid delen tot dekking zijn niet aangewezen. Ook de heer van Baar zalborden zijn financieele en technische bezwaren niet opgelosttegen moeten stemmen. De heer de Meijer is voor het ontwerp. De voorgestelde werken zijn onmisbaar voor de op wekking van den Nederlandschen handel en de uitgaven overschrijden niet h§t draagvermogen der natie. De heer van Namen bestrijdt het ontwerp omdat daaraan een leidende gedachte ontbreekt en het niet voorziet in alle dringende behoeften. De heer Lenting verdedigt het in 't belang van het land en den handel. De heer Mackay vraagt nadere inlichtingen en hoe deze uitgaven gedekt zullen worden. De heer Teding van Berkhout maakt ook be zwaar tegen de samenvoeging van zoovele hete rogene werken. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot kostelooze overbrenging van spaarpenningen naar spaarban ken en tot oprichting eener Rijksspaarbank. Maandagmorgen zijn de Koning en de Koningin met gevolg naar het Loo vertrokken. De Groothertog en Groothertogin van Saksen geleidden hen tot den trein. De voor de geschiedenis van den Aroster- damschen handel en scheepvaart belangrijke feiten volgen elkander in de laatste dagen met verrassenden spoed op. Maandagmiddag werd het eerste schip, ruim 3000 ton inhoud grootin het Koninginnedok gedokt en werd door 'directeuren der Amster- damsche Droogdokmaatschappij per telegraaf aan H. M. de Koningin die het dok eenige dagen geleden dooptekennis gegeven van het welsla gen van dat verblijdend feit. Met den meesten spoed was in de afgeloopen week gewerkt aan het in orde brengen der buis leiding tot de pompen van het dok waaraan zooals vroeger werd medegedeeld bij de eerste proef op Maandag 28 April eene wijziging nood zakelijk was gebleken. Zaterdag jl. kon reedszonder dat een schip in het dok was de overtuiging worden verkre gen dat alles in de beste orde was regelmatig werkte en het eerste schip droog gezet kon worden. Maandagmorgen werd dan ook het stoomschip „Stad Amsterdam" van de Koninkl. Nederl. Stoombootmaatschappijwegende 3319000 kilo, bij eene lengte var. 360 voet of pl. m. 110 M., in het dok gehaald. Het is een schoon schouwspel het forschc vaartuig boven de oppervlakte des waters te zien staan terwijl de werklieden bezig zijn den romp na te zien en te herstellen en alleen dit gezicht reeds is een reisje met de vlugge als bijen heen en weder zwermende pennybootjes waard. Aanstaanden Vrijdag wordt het groote koop vaardijschip Thorbecke II gedokt. Aan de Tweede Kamer is thans mededee- ling gedaan van de overeenkomst met Engeland, waarbij bepaald wordt, dat telegrammen tusschen Nederland en Engeland voortaan 3 stuivers per woord zullen kosten. Den 28 Maart heeft op Java eene aard beving plaats gehad. Te Batavia was de schok zoo hevig als in langen tijd niet was voorgeko men. De beweging was een sterk golvende en duurde onrustbarend lang. In de Preanger regentschappen heeft zij erge gevolgen gehad. Te Tjandoer zijn een aantal huizen, ook lands- gebouwen en vele postloodsen, ingestort, en een Missigit waarin zich een aantal personen be vonden van welke velen gekwetst en een 7-tal gedood zijn. De steenen brug van Tjisokan en andere steenen bruggen zijn zwaar beschadigd. De passage langs den grooten weg is voor rij tuigen gestremd Ook uit Soekaboemi is bericht, dat aldaar schade werd aangericht. Daar waren, behalve den schok van 81/2 ure en 7 ure, die te Batavia duidelijk gevoeld zijn, ook ten 9J/2 ure en- 2 ure 's nachts schokken. Uit Tjandjoer echter werd geseindalsof de aardbeving van 7 ure 's avonds tot deu volgenden morgen met herhaalde hevige schokken heeft aangehouden. Omtrent de lijn ArnhemNijmegen schrijft men aan het Nieuws van den Dag: De werken op het stations-emplacement te Nijmegen worden met kracht voortgezet en na deren allengs hunne voltooiing; het hulpstation is bijna gereed, terwijl het perron en de bestra ting om en naar het station reeds vooreen groot gedeelte in orde zijn. Loopt alles nu mede, dan bestaat er alle kans, dat 's Ministers voorloop ig besluitom de lijn Arnhem Nijmegen op 15 Juni voor het publiek te openen, een fait accompli is, en de lijn dus nog voor de aldaar in Juni te houden Landbouw- feesten voor het publiek verkeer zal geopend zijn. Dat deze opening niet onopgemerkt zal voorbijgaan, daarvoor zijn zoowel het gemeente? bestuur als de ingezetenen van Nijmegen te v, el ingenomen met dezen spoorweg die Nijmegen aan het groote net zal verbinden. De Raad is in deze reeds aan de ingezetenen voorgegaan en heeft eene som van f 3000 voor feestviering beschikbaar gesteld. Uit zijn midden heeft zich tevens eene Commissie gevormd, die met mede werking van eenige ingezetenen daartoe uitge- noodigd, de feest iering zal leiden, en voorzeker wel voor een waar volksfeest zal zorg dragen. Tot heden hield echter deze Commissie hare plannen in de diepste duisternis gehuld, zoodat hieromtrent niets kan worden medegedeeld. In verschillende couranten is reeds de aanbe steding van de verpachting der buffetten op het station (te beginnen 15 Juni) aangkondigd. Door den heer J. Cahen Jr.te Amster dam, wordt een goed en nuttig voorwerp in den handel gebracht voor het gemak en het voordeel van den gasverbruiker. Meestal is de gasmeter in onze woningen op een afgelegen plaats of hier of daar in een moeilijk te bereiken hoek gezet, hetgeen de behandeling van de kraan om het licht te openen te temperen of gansch en al af ie sluitenniet vergemakkelijkt. Deze gasmeter-regulateur van den heer J. Cahen Jr. verbetert op afdoende wijze de ongemakken verbonden aan de lastige plaatsing van den meter. De regulateur is een net werktuigje, ter grootte van een kleine klok, dat in de huiskamer neergehangen wordt en waarmede men dan den gasmeter, waar die ook in het gebouw geplaatst is, volkomen beheerscht. Door middel van een paar metalen draden is de krukas van dezen toestel met de gasmeterkraan in verbindingen draait men nu de krukas opendan beweegt zich tegelijk op de wijzerplaat een wijzer van het woord „Gesloten" naar „Open" en wijst op de cijfers van 112, waarin de wijzerplaat ver deeld is, welk gedeelte van den meter geopend is. Men kan dezen toestel in de slaapkamer plaatsen of in de huiskamer of waar ook. In geval van brand of ontploffing is het steeds bij de hand en tevens stelt het in staat den gas- toevoer zoodanig te regelen, dat geen millimeter gas méér dan noodig is verbrand wordt. Wanneer men dszen toestel heeft aangebracht, bespeurt men onmiddellijk op welk cijfer de wijzer staan moet ,om bij het volkomen openstaan van de kraantjes der lampen zooveel toevoer van gas te hebben als juist noodig ishetgeen een zeer groot voordeel oplevert. De door Gedeputeerde Staten dezer provincie opgemaakte lijst der hoogst aangeslagenen in' 's Rijks Directe Belastingen bevat 143 namen. De drie hoogste daarop voorkomende zijn de heeren E. H. Scheidiuste Gemert f2827.78; Dr. J. A. de Ram, te Bergenopzoom f2752.22!/2 en J. J. van Sprang te Oud-Gastel f2672.5472, De lijst sluit met den* heer Willem Lz. van Dis te Fijnaart f397.22. "Volgens het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda nemen de verzendingen naar het buitenland van fabrieks- en grondvoortbrengselen van jaar tot jaar toe. De handel ondervindt nietzooals eldersden druk der tijdsomstandigheden, maar bloeit, dank zij de groote vermeerdering der bevolking en de uitbreiding op groote schaal der nieuwe gedeelten van^ de stad. Bredavroeger van geene betee- kenis voor het fabriekwezentelt thans 23 fabrieken met stoomvermogen, terwijl het geheeie aantal fabrieken en groote ambachten 188 beloopt. Curieus klinkt de klacht in het verslag van Kamer te Schiedam dat de fabricage van het hoofdproduct der Schiedamsche nijverheid erg gedrukt is. Anderen zullen wel van meening zijndat er jenever genoeg gemaakt wordt. Het prachtige hotel „Willem Barendz" te IJmuiden dat met zijn krachtigen koepel zich meer dan 60 Amsterdamsche voet boven den grond verheft en naar alle eischen des tijds met café-restaurant, biljarts, kegelbaan en rijke salons is ingericht, is met een concert en bal geopend. Aan het eerste diner namen vele belangstellenden van elders deel. In de provincie Friesland zal worden op gericht een Friesch rundvee- en paardstamboek omdat het Friesche vee werkelijk een oorspron kelijk ras is. De commissiedie de statuten zal ontwerpen, bestaat uit de hh. Mr. E. Jogsma, te Leeuwarden; A. baron van Harinxma thoe Sloten te Olterterp W. F. van der Molen te SneekII. Pasma*-Fz., te Nijchaske-Heerenveen en D. van Konijnenburg, te Leeuwarden. Een sigarenhandelaar te Leiden die zijn 25-jarige echtvereeniging herdacht, heeft bij die gelegenheid dankbaar, dat hij niettegen staande zijne vele reizen met den Holl. IJzeren Spoorwegnog gezond en wel dit feest mocht vieren aan alle wachters op de lijn Amster damRotterdam een kistje sigaren en twee pond tabak doen toekomen. Van verschillende zijden vernemen wij dat tengevolge van de uiterst lage boterprijzen in al onze provinciën verscheidene fabrieken van kunstboter tijdelijk haren arbeid hebben gestaakt. Daartoe zal ook wel hebben bijgedragen het feitdat de laatste bezendingen kunstboter uit sommige plaatsen naar het buitenland onverkocht zijn teruggekomen. Bij de'prijzen der gewone boter op dit oogenblik is de concurrentie voor kunstboter onmogelijk. De conducteur der Staatsspoorwegen die dezen winter bij het te Eindhoven plaat3 gehad hebbende spoorwegongeluk zwaar verminkt werd, is gedurende al dien tijd in het R. K. gasthuis aldaar verpleegd en heeft dezer dagen als gene zen dit gesticht verlaten. Een schoenmaker te Amsterdam, die aan den. sukkel was geraaktw. rd eenigen tijd ge leden tegen 4 uur in den namiddag door een dienaar van politie aangehouden wien het ver dacht voorkwam dat hij een vaatje gemerkt „Gebr. Rendorp", op de schouders droeg. Naar de herkomst gevraagd, zou hij, volgens den dienaar hebben te kennen gegeven, dat hij, als voorstander van het tonnenstelselhet zich voor zijn familie had aangeschaft. De beklaagde evenwel ontkende dit gezegde, maar hield ter terechzitting var Woensdag jl. voldat hij .voorbij het bierhuis vau Augustinus in beschonken toestand loopende, over het vaatje was gestruikeld het toen op zijn schouder had genomen met het tweeledig doelzijn mede— menschen te behoeden voor dezelfde stuikeling als hem was te beurt gevallenen het vat des aanstoots te dien einde naar het politie-buraue te brengen. Hij ontkende alzoo de aiglist. De subsituut-officierMr. Stheeman achtte deze evenwel bewezen 'en'eischte schuldverkla ring aan eenvoudigen diefstal, en veroordeeling tot 14 dagen celstraf. De beklaagde merkte hierop aan dat hij veel te veel kinderen had om te gaan zitten, en bleef zijn onschuld betuigen. Onlangs was de vlag, die boven op het Hulpbureau van politie aan den Oosterdoksdijk wapperde, spoorloos verdwenen. Men had om dit dundoek weg te halenboven op hel hulp bureau moeten klimmen, en een en ander was geschied zonder dat de lieden daarbinnen iets gewaar werden. Het schijnt dat een paar bij zonder vlugge oorlogsmatrozen in beschonken toestand onze brave politie dezeu ongepasten poets gespeeld hebben. Tegen de drie beschuldigden ter zake van den moord op de veldwachters te Vollehove, is door het Openbaar Ministerie bij het Arnh.em- sche Hof levenslange tuchthuisstraf geëischt. Zondag middag zijn te IJselmuiden de boerenwoning van J. Hollanderterwijl de be woners naar Kampen waren en een met lompen gevulde schuur geheel door brand vernield. Twee personen, die zich in het brandende perceel be-

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2