Oostenrijk. Rusland. Turkije. BINNENLAND. 1 De geniale kunstenaar Hans Makart te Weenen, door den Keizer van Oostenrijk in den adelstand verheven en tot ridder der Leopoldsorde benoemd wegens het organiseeren der hoffeesten, optocht enz. ter gelegenheid der zilveren bruiloft van het keizerlijk echtpaarheeft dezer dagen het volgende avontuur gehad. Op het station te Weenen aangekomen om met den gereedstaanden trein te vertrekken wordt hij door een politie beambte aangehouden onder verdenking valsche banknoten te hebben uitgegeven. De schilder achtte het voldoende den politiebeambte met zijn naam en stand bekend te maken, ten einde - onaangenaamheden te vermijden. Doch het noemen van zijn stand „schilder" had juist eene tegen overgestelde uitwerking. „Ah, dus een sêhilder", roept de politieman met een gebaar van eene gelukkige ontdekking„dan is 't voor u geen kunst om vervalschingen te plegen." De spoor wegbei luidde ten tweeden male. Makart wordt ongeduldig en vraagt of hij zijn naam dan nooit heeft hooren noemen. De politie-beambte hernam dat hem die ten cenemale onbekend ismaar dat dit ook'niets aan de zaak afdoet en besluit te zeggen„gij blijft hier en daarmede is. het uit." Makart ziet, dat het ernst is en dat zijn naam die te Londen Parijs New-York enz. bij ieder in de beschaafde kringen bekendte Weenen vreemd is en hij als een valsche munter wordt aangehouden. Hij 'verlangt den hoofd commissaris van politie te sprekendoch onze agent verklaart rondweg, dat dit onmogelijk is, daar deze het perron vóór dat de trein vertrekt niet mag verlaten. Ten derden male luidt de bel en de trtein stoomt weg zonder Makart. De kunstenaar weet niet of hij over dit avontuur moet lachen of boos worden en staat eenigen tijd besluiteloos wat te doen, tot hem eene red dende gedachte invalt. Hij had nl. voor de wachtkamer verschillende personen opgemerkt die tot de veiligheidswacht .behoorden. Het gelukte hem dezen ter herkenning voorgesteld te worden en zijne identiteit werd bewezen - doordien eenige dezer mannen de verklaring af legden, dat zij in den afgeloopen winter dikwijls de wacht gehouden hadden bij de feesten, door den kunstenaar gegeven. Hierop werd hij onder vele verontschuldigingen in vrijheid gesteld, doch de trein was intusschen vertrokken. Uit St. Petereburg wordt van den 3en dezer o. a. het volgende aan de Kölniscke Zeitung geschreven „Solowieff heeft berouwvol bekentenis afgelegd en dientengevolge zijn de gevaarlijkste nihilisten in hechtenis genomen. Splowieff moet namelijk een groot champagne en lekker eten slempen zijne be- lan in dronkenschap Ikken. J zeker, dat de moor- leff in den persoon ■Turikoff ontdekt is. laar werd door den jaden, die de keurige i zijn geleider ont- lad men reeds lang lar hij was tot het It te bewegen. On- Tes te zullen zeggen, I verzekering gaf, dat Jen en men hem tegen Ite beschermen. Dit tdf beloofdwaarop J bewuste koetsier iGenève als zijn tegen- Tide. Hij zeide door Ing betrokken gewor- Ivezen te zijn, om bij lenzeff als koetsier te L hij zich te veront- lkingdat hij zulks "Tiet Tot had hem getroffen Jehoorzamen. De samenzweerders win een livrei en dagelijks oefende RrT het rijden tot hij een span paarden Bésturen kon. Had hij geweigerd Mesénzeffs moordenaar te helpen ontvluchten, dan zou hij, zoo voert hij tot zijne verontschuldiging aan door de samenzweerders onmiddellijk gedood zijn. De Russische regeering knoopte direct onder handelingen met Zwitserland aan tot uitlevering van den moordenaar Turikoff, die nog altijd te Genève is. >De Bondsraaad wilde echter van de uitlevering van dien politieken misdadiger niets wetenen de Russische Regeering verbond zich daarop Turikoff nietals politieken maar als gewonen moordenaar te zullen behandelen en niet voor een krijgsraad maar voor een jury terecht te stellen. Hierop is nog geen antwoord der Zwitsersche Regeering ontvangen, doch men hoopt hierdat het voor Rusland gunstig zal luiden." Het totaal der gesneuvelden of tengevolge van bekomen wonden overleden Soldatendie den laatsten Russisch-Turkschen oorlog mede maakten, bedraagt ruim honderd twee en zeven tig duizend man. Hieronder behooren niet eens zijdie in Klein-Azië omkwamen en evenmin de TurkenBulgaren, Rumaniers, enz. Zonder overdrijving zal men het geheele aantal wel op vijfmaal honderdduizend moeten stellen. Meer dan 600 Muzelmansche familien uit Bosnië en de Herzegowina hebben den Sultan een petitie gezonden, om hun op Turksch grond gebied een landstreek aan tewijzen waarheen zij de wijk kunnen nemen daar zij niet onder vreemde heerschappij willen blijven. De Turksche Regeering heeft dit' aanzoek in overweging' ge nomen. Aan de Pol. Corr. wordt uit Koustanti- nopel bericht, dat de Russen de ontruiming van Oost-Rumelie begonnen hebbenook is een begin gemaakt met de ontruiming van Bulgarije. De tot oefening van Bulgaarsche militie bestemde Russische instructie-bataljons zijn ontbonden. Vele Russische officieren hebben verlof gekregen, oin nog vóór de geheele ontruiming naar Rusland terug te keeren. Waalwijk, 10 Mei 1879. Gisteren hadden wij het genoegen de schoenen en laarzen te bezichtigen die de- fabriek „la Pranco-Hollandaise" naar de nationale tentoon stelling te Arnhem zal opzenden. Deze fabriek die pas zeven mrianden bestaat, heeft in deze collectie vereenigdal wat specia liteit is in het vak. Zij heeft geeue kostelijke borduur-- of kantwerken of andere garnituren gezochtmaar wat zij tentoonstelt is in één woord „schoenmakerij" in den Waren zin des woords afgewerkt, wij zouden haast durven zeg gen tot het hoogste punt van volmaaktheid. De heer Pirard verdient allen lof toor de geniale en smaakvolle opvatting, de elegante snede en de passende modellen ook de werk lieden PenningsTh. Verharen Th. van Oud- heusden en Am. van Ree voor het handwerk en J. Buitenkamp Tempel en Van Hees voor het machinale werk. Wij raden onzs vrienden die belang stellen in Waalwijks industrie, ten zeerst aan een kijkje te gaan nemen ten huize van den heer Haagli waar de schoenen gedurende eenige dagen wel willend ter bezichtiging zullen worden gesteld. Vooral heeren fabriekanten 'mogen niet mankee- ren als ieder fabriekant zijn best deed om iets goeds te leveren, gelijk de „Franao Hollandaise" nu gedaan heeftdan hoefden wij geen buiteu- landsche concurrentie te vreezen en zou dus onze industrie geheel uit haren kwijnenden toe stand worden opgeheven. Zooals blijkt uit achterstaande advertentie kunnen lieereu looiers schoenmakers en hande laars in aanverwante artikelen lid worden van de looiers-vereeniging, tegen- betaling van f 1. 's jaars zonder verdere verplichtingen. Wij achten het noodig hierop de attentie van belanghebben den te vestigen. Velen toch hebben hun-ontslag genomen als lid vau bedoelde vereenigingóm dat zijbehalve de gewone contributiebij minder trouw bezoek der vergadering nog al eene beduidende boete moesten betalen. Dit nu heeft geheel opgehouden; Men betaalt f 1. per jaar zonder meer. Daarvoor is men lid der vereeniging en heeft het recht wekelijks zijne opgaaf te zenden voor de voorraadlijstdie voortaan weder geregeld wekelijks aangeplakt en in de Echo van het Zuiden opgenomen zal worden. Heeren leden worden verzocht bedoelde op gaven uiterlijk Donderdagsavonds te doen toe komen aan onzen uitgeverdie voortaan bela.st is met het opmaken van de voorraadlijst. Ingevolge de aan het hoofd van dit blad voorkomende bekendmaking van B. en W. van Waalwijk zal de herijk der maten en gewichten in onze gemeente plaats hebben op Woensdag 14, Donderdag 15 en Vrijdag 16 Mei, des voormiddags van 9-12 en des namiddags van, 1-5 ure. Te Drunen op Maandag 12 Mei, des voor middags van 8 tot 12 en des namiddags van 1 tot 5 ure. Te Baardwijk op Dinsdag 13 Meides voor middags van 9 tot. des namiddags 1 uur. Woensdag is in de Tweede Kamer het algemeen debat over de kanalenwet voortgezet. De Minister van Waterstaat betoogde het groote nut van goede kanalen voor de productie des lands en het verkeer der ingezetenen. Bij zijn optreden waren door het geheele land verschil lende plannen aanhangig tot verbetering der waterwegen. Deze Regeering meende die niet stuksgewijze, maar naar een vast plan te moeten uitvoeren. Tegen het plan zelf in het algemeen zijn weinig bedenkingen ingebracht. Het recht van amen dement staat tegenover elk onderdeel afzonder lijk te beslissen. Dat kansberekening zou hebben voorgezeten is totaal onjuist. - Ernstig en nauw keurig zijn de plannen en finaucieele gevolgen onderzocht. Meer dan dertig millioen zaL het ontwerp niet kosten. Uitstel der uitvoering ware beslist en'stellig verkeerd, zoowel met het oog op de eischen des lands als op hetgeen in de omringendemet ons concurreerende landen geschiedtwaar men ook de binnenlandsche scheepvaart verbetert. Na repliek van den heer v. Baarbestreed de heer Van Houten het ontwerp. Amsterdam moest een goede verbinding hebben met den Rijn niet twee gelijk nu voorgesteld wordt (AmsterdamRotterdamsche kanaal en dat door de Geldersche Vallei.) Het kanaal door de Geldersche Vallei was in verhouding tot haar besparing voor scheepvaartzooveel millioenen niet waard. Ook het kanaal Venlo-Nederweert- Veenkanalen bestreed hij. Bovenal kwam hij op tegen de finantieele politiek van den Minister om de schatkist een obligo van millioenen op te leggen zonder aanwijzing der middelen. Dit was bij de onderwijswet geschied en geschiedde ook nu. De heer De Jong was tegen het kanaal door de Geldersche valleials niet voldoende toege licht terwijl in elk geval eerst de uitslag der verbetering van den vaarweg AmsterdamRot terdam dient te worden afgewacht. Dit eischt wijze voorzichtigheid. De heer Van Tienhoven verdedigde het ont werp. Kanalenverbetering is nuttig en noodig voor bevordering van de welvaart des lands en daarvoor is belastingverhooging gerechtvaardigd en mag met gerustheid worden geleend. De heer Van der Hoeven bestreed den heer Van Tienhovenwaar deze meende dat Nederland niet een zoo gepriviligieerde natie is dat het nooit zijn schuld zon mogen vermeerderen. Ne derland is gepriviligieerdhet stond aan den rand van een Staatsbankroet maar is de crisis te boven gekomen alleen en uitsluitend door de Indische baton. Die zijn nu verdwenen en de God van Nederland zal ons niet ten tweeden male helpen aan 800 of 900 millioen. Daarom mag men niet leenen zonder de middelen aan te wijzen om in de renten te voorzien. Het ontwerp is ontijdig en een gedeelte der werken zijn niet noodzakelijk. De heer Van der Oije kwam op tegen de vermeende ironische aanhaling van de woorden: „God van Nederland". Donderdag is het debat voortgezet. De heer Van Delden bestreed ljet ontwerp. Het bevatte tal van werken die op de begroo ting thuis behoorden terwijl het geen algemeen overzicht gepft van hetgeen in de eerstvolgende jaren noodig zal zijn. Of denkt men niets meer in eerste toekomst te doen Dit ware groot onrecht. Verbinding van Amsterdam haar den Rijn is noodig maar het overige nietmatiging ware noodig geweest. Hij ontkende overigens dat voor gewone werken met subsidie tot stand gebrachtgeleend mag worden. De heer Zijlker bracht hulde aan de kloek moedige politiek van de Ministers van Financiën en van Waterstaatdie wegens den fiuancieelen toestand de welvaart willen bevorderen. De Minister van Financiën is een man van de daad/ Hij zou voor de kanalen door de Geldersche vallei en van Amsterdam naar Rotterdam bij dragen van onmiddellijk belanghebbenden ver langen. De heer Van der Hoeven verdedigde den Minister Van der Heim tegenover den h. Zijlker. De heer De Casembroot vereenigde zich met den heer Van Delden. Er is geen behoefte aan andere kanalen dan de verbinding van Amster dam met den Rijn en het in goede orde houden van den Rijn. De Minister van Financiën bestreed nader de financiëele bedenkingenmiddelen tot dekking zullen door eene leening gevonden worden. Te gen eene annuiteit 4}/2 pCt. zal in 1880 dnar- voo't slechts eene uitgaaf van f 45.000 en in de volgende jaren telkens f225.000 meer geeischt wordenindien er 5 millioen kan verwerkt wor den. De leening van 1878 is einde 1879 afge rekend en geeft dan nog een overschot van f 570.000. In 1880 bestaat dus geen vooruit zicht op een nieuwe leening voorts zal de verdere gaping tusschen inkomsten en uitgaven door vermeerdering van belastingen met vier millioen, zooals is voorgesteldgevonden kunnen worden. Wat eventueel over jaren geschieden moetis de zaak eener volgende Regeering. Zijn deze werken dringend noodig dan behoeft dus finan cieel bezwaar voor den Nederiandschen Staat niet van den aanleg af te houden. De Minister van Waterstart verdedigde hierop nogmaals het ontwerp op grond van het alge meen belang. De heeren Van Houten en Patijn blijven den financieelen toestand van dien aard achten dat voorzichtigheid plicht is. Zij zijn door de Re geering niet overtuigd. De heer De Jong blijft volhouden dat geen zekerheid bestaat omtrent de raming wat door den Minister wordt ontkend. De algemeene beraadslagingen zijn hiermede gesloten. De heeren Verheijen Borretvan Baar van der Schrieck en De Bruijn hebben voorge steld in de kanalenwet op te nemen een kanaal tot verbinding van de Zuid-Willemsvaart langs Tilburg met den Amer of het Hollandsch Diep. Met den aanleg van die werken wordt niet aangevangen voordat de provincie Noordbrabant en de onmiddellijk belanghebbende gemeenten en besturen zich hebben verbonden om de helft in de kosten van den aanleg bij te dragen. Het is bekend, dat de scheikundigen Tie- mann en Harmann in 1873 vanille vertoonden, door hen bereid uit het sap van denneboomen. Aanvankelijk beloofde de uitvinding weinig voor deel, maar toch zij werd allengs verbeterd en de vanille van denneboomen kwam reeds voor onder de verschillende producten op de Inter nationale Tentoonstelling des vorigen jaars te Parijs. Uit de bekende Zweedsche of Finlandsche bruinteer wordt nu reeds vanille getrokken, die tot billijken prijs geleverd kan wordenonver schillig of de landen van Middel-Amerika het eiland Reunion (Bourbon), enz,hunue vanille op hoogen prijs willen houden. Doch die mededinging alleen scheen nog niet voldoende. Een Fransch scheikundige, de heer Sórullet is kortelings tot de ontdekking gekomen, dat de doppen van onze gewone haver een in kokend water en alcohol gemakkelijk op te lossen stof bevatten, door hem Avencia genoemd, waaruit volgens zijn bevinding vanille in groote hoeveelheid te (rekken is. Deze ontdekking heeft te grooter waarde, omdat de grondstof „haver- doppen", weinig of geen waarde vertegenwoor digt en dus met te grooter kans op voordeel in praktijk gebracht kan worden. (SemperFir ens) Het Europeesche telegraafnet had op het einde van 1878 430,087 kilometer lijnen en 1,199.62 kilometer draad, 19,627 Staatskantoren en 12,708 spoorweg- en particuliere kantoren 61,984 ambtenaren en 41,708 apparaten. Het aantal depêches bedroeg 86,603,891, waaronder 20,325,359 internationale. De ontvangsten bedroegen 59,622,822 florijnen, de uitgaven 50,456,821 fl. en de buitengewone uitgaven 2,740,056 fl. Het onderzeesche telegraafnet heeft 569 kabels, die eene lengte hebben van 63,989 zeemijlen en de draden een lengte van 71,262 zeemijlen. Woensdagmorgen heeft te Nijmegen op het terrein bij het station van de lijn Arnhem Nijmegen een droevig ongeluk plaats gehad. Een der mineurs, die aldaar met liet leggen der wissels bezig zijn wdde op een in volle vaart zijnden zandtrein springen. Dit gelukte hem echter niethij struikeldemet het ongelukkig gevolg dat hij onder den trein kwam, en hem een der handen en beide beenen werden afge reden. Dienzelfden dag nog is hij bezweken. De buurtspraak te Lunteren heeft besloten aan mevrouw Reiger, geb. Fisier, te Amsterdam, een terrein te verkoopen groot 14 hectaren, nabij het dorp, teneinde een plantsoen aan te leggen. De oude heerlijkheid van vorige eeuwen „d e Bruine H o r s t" bij Lunteren wordt voor rekening van genoemde dame herbouwdde grachten worden weer opgegraven en een aantal wegen aangelegd. Honderden arbeiders vinden er werk. Bij een boschbrand nabij Lunteren (op boven bedoeld terrein) zijn 250 aren heide verbrand en een gedeelte dennen. Den brand die zich eerst dreigend liet aanzien, werd men door groote krachtsinspanning meesier. Woensdag-avond bij aankomst van den Hollandschen spoortrein te Rotterdam ten 10 ure 2 minuten, bemerkten, bij het binnenrijden der overdekking de machinist en de stoker, dat er iets werd overreden. Bij onderzoek bleek, dat zekere L. .V. onder den trein was geraakt en diens beide beenen daarbij afgesneden waren. Naar het ziekenhuis overgebracht, is hij niet lang daarna overleden. Hoe de man onder den ijfèin is geraaktis onbekend. Deze week werden te Roosendaal vijf Duitschers, die op de Belgische grenzen zonder middelen van bestaan rondzwiervenvoorloopig in arrest gesteld. Toen men hen naar Breda wilde vervoeren, bleek, dat er vier door middel van verbreking uit hunne gevangenis waren ont vlucht. Daar zich onder hen een slotenmaker bevondvooronderstelt men dat deze de ont vluchting heeft mogelijk gemaakt. Een van de vijf wenschte niet mede te gaan, en is te Breda aangebracht. Hij zal over de Duitsche grenzen worden gezet. De gemeenteraad van Barneveld heeft het raadslid T. van Z., als erkenning der vele dien sten aan de gemeente bewezen, een zilveren tabaksdoos vereerd. Te Venloo is een 17-jarig kantoorbediende uit Amsterdam aangehouden, die met eene som van 1500 Mark gevlucht was. Van de „oefeningen ru het vuur", welke Woensdag in den omtrek van Arnhem gehouden zijn, geeft de Arnh. Ct. de volgende beschrijving: Tu3scben het meest noordelijk gelegen deel van het Beekhuizerbosch en het signaal Imbosch op het Wordrhedensche Zand in een vallei en nagenoeg ter hoogte van en in de strekking van de grens tusschen de gemeenten Rozendaal en Rheden, waren door een detachement infanterie, dat voor dat doel gedurende de beide voorgaande dagen in het logement „Beekhuizen'' was inge kwartierd verschillende schijven geplaatstdie den vijand moesten voorstellen. De vijandelijke stelling maakte front naar het westen met een 80tal ih 4 groepen afgedeelde tirailleurs in eerste linie voorgesteld in kleine schijven p. m. 0,50 Ms. Op beide vleugels en eepigszins achterwaarts van deze linie, bevonden zich beweegbare schijven, p.m. 6 M. breed en 1 M. hoog, voorstellende de soutiens daarvan terwijl in het midden van en op eenigen afstand der eerste linie zich eene eveneens beweegbare schijf bevond, p.m. 12 M. breed en 1,7 M. hoog, waardoor de reserve van het geheel werd voorgesteld. Bij deze indeeling was de getalsterkte eener Pruisische compagnie infanterie tot grondslag genomen. De beweegbare schijven waren zoodanig inge richt, dat zij vóór en bij het begin der oefening geheel en later slechts bij tusschenpoozen enkele seconden zichtbaar bleven. Bij elke beweegbare schijf waren p. m. 2,5 M. diepe en met planken en aarde grootendeels overdekte putten gegraven, waarin zich enkele officieren en soldaten bevonden, die door middel van over katrollen loopende touwendeze linnen schaven naar verkiezing voor enkele oogenblikken zichtbaar konden doen zijn en weder doen verdwijnen, zooveel mogelijk overeenkomstig de wijze waarop zich de troepen- afdeelingeu daardoor voorgesteld, bij een gevecht ook slechts van tijd tot tijd vertoonen, teneinde van plaats te veranderen of te vuren, terwijl zij anders, do.or zoo noodig op den grond te liggen, zich zooveel mogelijk dekken. Door het beschikbaar personeel van het infan- terie-garnizoen alhierwas eene compagnie ge vormd ter sterkte van p.m. 150 onderofficieren en manschappen. In verband met de gegeven onderstelling, begaf deze compagnie zich van het hoogste punt van de oostelijke Ringallée van Rozendaal in eene postelijke richting, ten einde tusschen den Zijpen berg en het signaal Imbosch door, den vijand te ontmoeten. Van dat punt der Ring-allée af kon men van de stelling des vijands de voorste linie slechts even zien van de soutien- en reserveschijven zag men niets, In gevechtsformatie de stelling na derende openden de scherpschutters der com-

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2