Zwitserland. Oostenrijk. Italië. ïtusland. Beken cl ma kin g e n. BINNENLAND. Laatstgenoemde betrekking en de Rijkskan- selarij-afdeelitig voor Elzas-Lotharingen worden afgeschaft. In de plaats daarvan treedt een Ministerie voor Elzas-Lotharingen met zijn zetel te Straatsburguit verschillende afdeelingen be staande en met een verantwoordelijk Staats-secr. aan het hoofd op. Deze treedt in de plaats van den vroegeren vertegenwoordiger van den Rijkskanselier en 'wordtin geval van verhinde ring vervangen door den oudsten ressort-chef. Hij contrasigneert de besluiten van den stede houder. Het Ministerie geeft advies omtrent wetsontwerpen en is belast met de afdoening van alle aangelegenhedenwaarmede het door den stedehouder belast wordt. Verder wordt een staatsraad in het leven ge roepen die zal moeten oordeelen over wetten en besluiten en alle aangelegenheden die hem door den Stedehouder worden voorgelegd. Deze Staatsraad die door den stedehouder wordt ge presideerd zal bestaan-uit den bevelvoerenden generaalden Staats-seeretarisde hoogste ambtenaren en zeven door den Keizer te benoe men leden. Zij worden voor drie jaren benoemd. Eindelijk wordt bepaald dat het zoogenaamde Landes-Ausschuss voortaan bestaan zal uit 58 leden. Ook zal in den Bondsraad een vertegen woordiger van Elzas-Lotharingen met raadge vende stem worden toegelaten. Aan de stemmin gen evenwel neemt hij anders geen deel. Hij wordt benoemd door het Landes-Ausschuss doch behoudens Keizerlijke goedkeuring. Men verwacht dat de Bondsraad met de be handeling van dit gewichtig ontwerp zooveel spoed zal maken dat het reeds in het begin van Juni aan den Rijksdag zal kunnen worden voorgelegd. Ook hier zal met den grootst mo gelijken spoed aan het ontwerp worden gearbeid, zoodat men verwachten magdat het Rijksland spoedig in het bezit zal wezen van de zoo vurig verlangde niéuwe instellingen. Als Stadhouder moet Veldmaarschalk Von Mauteuffel zijn aangewezen als Staats-secretaris de heer Herzog. Woensdag heeft de Uuitsche Rijksdag.de Commissie van 2S leden gekozen die liet nieuwe ontwerp-tarief zal hebben te onderzoeken. Vol gens de officieuse Provincial Correspondenz be staat ze uit 18 besliste aauhangers' der plannen van von Bismarck4 halve vrienden daarvan en 6 besliste tegenstanders zoodat het aan geen twijfel meer onderhevig wezen zou dat, althans in hoofdzaak die plannen van den Rijkskanselier zullen worden goedgekeurd. Hetzelfde blad verneemt dat de Keizer voor nemens is voorloopig afwisselend te Berlijn en op Babelsberg verblijf te houden. Na het gou den huwelijksfeestwaaraau Keizer Alexander met verscheidene Grootvorsten zal deelnemen de Czaar woonde voor vijftig jaren als elfjarige knaapook de bruiloft bij - zal de Keizer eerst (half Juni) een badreis naar Ems en in den loop van Juli eene naar Gastein maken. Z. M. de Keizer van Duitschland- is 11. Woensdag overgrootvader geworden. Prinses Charlotte, oudste dochter van den Kroonprins en gehuwd met den jongen Hertog van Saksen- Meiningenbracht namelijk een prinsesje ter wereld. Dit kinil heeft niet alleen den Duitschen Keizer tot overgrootvadermaar ook Hertog Bernard van Saksen-Meiningendie in 1866 afstand van de regeering deed. Verder bezit de jongeling niet minder dan vier overgrootmoeders, namelijk: Keizerin Augusta van Duitschland, Koningin Victoria van Engeland Hertogin Marie van Saksen-Weimar en prinses Marianne der Nederlanden. Op den' Bsierschen spoorweg heeft een streng onderzoek plaats onder 25 hoofdconduc teurs en conducteurs wegens verkoop van rond- reisbiljetten die door de reizigers waren gebruikt en afgegeven en nog eenigen tijd geldig waren. In het bosch bij Kojan, dat aan Prins Karl van Pruisen toebehoortheeft men voor eenige dagen een zeldzame vondst gedaan. Er werd nl. door arbeidersdie aldaar bezig waren met het uitrooien van boomstronkeneen stuk barnsteèn gevonden in, den vorm van een brood en öi/s pond zwaar. Van deze vondstdie eene aanmerkelijke waarde heeft, is den Prins terstond bericht ge zonden. Eene leeuwin der Keulsche diergaarde heeft vier levende welpen ter wereld gebracht zij worden door de moeder met innige liefde verpleegd. Er heerscht onder de verscheurende dieren in gemelde inrichting eene kwaadaardige ziekte welke reeds verscheidene sterfgevallen heeft ver oorzaakt. Men weet niet met zekerheid te zeg gen of hierbij de booswilligheid van dezen of genen als de oorzaak der kwaal moet worden beschouwd. De hokken zijn gedesinfecteerd en er wordt een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaken van het treurig feit in het werk ge steld. Zondag a. s. moet het Zwitsersche volk stemmen over de quaestie van de al of niet wederinvoering der doodstraf. Te Bern werd Zondag eene manifestatie tegen de wederinvoering gehouden, een indrukwekkend schouwspel volgens de voorstanders der afschaf fingeen weinig beteekenend opstootje volgens de anderen. Zaterdag avond is tuschen elf en half twaalf uur te Weenen een geheimzinnige diefstal ge pleegd. Uit een gesloten postwagendie van het hoofdpostkantoor de postpakketten naar het station der „Südbahn brachtis een verzegelde groote lederen buidelwaarin de aangeteekende brieven en de ter vervoer overgegeven geldsom men zich bevonden gestolen. De wagen is on der de voorgeschreven controle op het hoofdkan toor geladen en geslotenterwijl volgens de be- staaude voorschriften de sleutel aan het hoofd kantoor is gebleven; onderweg hebben de koetsier en de conducteur niets verdachts bespeurden toen de hoofdambtenaar der posterijen aan het station den wagen ontsloot met den tweeden sleutelwelke van eiken postwagen op de plaats aanwezig is waarheen deze zich begeven moet, was de leêren zak die boven op alle andere pakketten gelegen had, verdwenen. Bij het openen van den volgeladen wagen viel een der pakketten, dat tegen het deurtje geleumd had op den gj-ond was de diefstal onder het rijden volvoerddan had dit ook op de straat moeten gebenren en toch ontbrak er behalve de geldzak geen enkel pakket. De zak bevattevolgens de gedeclareede waarde, eene gezamelijke som van 13138,76 mark 24246,20 frs. en 764 tl. De werkelijke waarde van den gestolen zak is natuurlijk veel grooter. Tegenwoordig maakt men te Napels toebe reidselen voor een groote jachtreis naar Afrika. Kapitein Martini is de aanvoerder van deze po- litiek-wetenschappelijk jachtexpeditiedie zich rechtstreeks naar Koning Menelik van Abyssinië zal begeven. De Rapido ligt reeds zeilvaardig, om de onverschrokken natuurvorschers en jagers naar Zeila aan de Afrikaansche kust, te brengen, 't Is voor het eerst dat de geleerden op het vernuftige denkbeeld zijn gekomen om zich te doen vergezellen van een goed uitgeruste en bekwame jagers compagnie. Het is niet slechts de plicht van deze jagers om de kardvaan steeds van proviand tr voorzien maar zij moeten ook de streekzuiveren yan wilde dierenen de zonen der wetenschap tegen de niet zeer gastvrije bewoners van woestijnen, bosschen, stroomen en meren verdedigen. De aanvoerder van deze jagercompagnie is een krachtig en ervaren land man uit Borgo de San Lorenzo die reeds voor de derde maal de reis naar Schoa onderneemt. Als officieren fungeeren twee beroemde jagers de een uit Romaghade ander uit Mugelo. Onder de heereu die als liefhebbers den tocht zullen medemaken noemt men den jongen graaf Antonelli, een ueel van den overleden kardinaal, en een Eranschman den Heer Edouard Daumas. Menelikde konir.g der koningen is een.groot bewonderaar van fraaie wapenen, een goed schut ter en een bekwaam en onverschrokken jager. Hij heeft beloofd de expeditie halfweg tegemoet te komeH. Kapitein Martini brengt hem o. a. geschenken van Koning Humbert van Italië, twee fraaie stukken berggeschutzes geweren en drie jaclitbuksen met ruimen voorraad am munitie mede. Ook de expeditie zelf is voor treffelijk uitgerust êu gewapend. Onder de ammunitie spelen outplofbaie kogels, om de groote roofdieren te beslrijdaneen voorname rol. Uit Livadia wordt gemeld, dai de Bulgaarsche deputatie twee dagen aldaar blijven zal, om dan naar Bulgarije terug te keeren. De nieuw ge kozen vorst stelt zich voor achtereenvolgens Weenen Parijs Londen Rome en Konstanti- nopel te bezoeken, in welke laatstgenoemde stad hij de investituur van den sultan zal ontvangen. Daarna vertrekt hij naar Varnawaar vorst Dondukoff hem met een deel der Bulgaarsche vergadering zal afwachten. Dan gaat hij over Rutschuk en Tirnova naar Sofiawaar hij den eed op de grondwet zal afleggen. De nihilisten werken de dieven in Peters burg in de hand. Een Nederlandsch welgesteld koopman daar ter stede gevestigd, was er dezer dagen bijna het slachtoffer van geworden. Voor nemens een buitenlandsche reis te ondernemen maakte hij de noodige toebereidselendie daar door de formaliteiten meer ruchtbaarheid krijgen dan elders. Twee dagen -voor zijn vertrek ont ving hij een schrijvenonderteekend door „het revolutionair comité" waarin hem te kennen werd gegeven, dat tot zijn dood besloten was, indien hij niet- binnen 24 uren 4500 roebelsop eene aangewezen plaats in een kerk,, stortte. De koop man, wetende dat het revolutionair comité 't niet bij dreigen laathad zijn leven liever dan die som en ging naar zijn bankier om het geld los te maken. Hij vertelde dezen het gebeurde en de bankier haalde hem over de zaak aan te geven. De politie stelde hem gerusthet stuk was niet van genoemd comité, maar van een behendigen dief. Het geld werd niet gestort en de koopman vertrok ongedeerd. De sombere Peter en Paulus gevangenis te Sl.-Petersburgzal waarschijnlijk in de omwen teling die der Russische Regeering dreigt, indien het zoo ver komteen voorname rol spelen. Door Peter den Groote gebouwd, diende deze sterkte terstond tot staatsgevangenis voor den ongelukkigen Kroonprins Alexisdie, naar men zegt, eigenhandig door zijn vader werd gedood. Zij werd na dien tijd steeds gebruikt tot gevan genis voor staatsmisdadigers, en sedert honderd- vijftig jaren zijn de cellen er altijd gevuld ge weest. Men kan niet met juistheid het getal opgeven der slachtoffers, die daar opgesloten én gestorven zijn. Evenmin weet men met zeker heid hoeveel ongelukkigen iu de onderaardsche holen en de nauwe cellen van de vesting zijn omgekomen tijdens de overstroomingen van de Newa. Randin schat hun aantal op 20,000 maar 't kan evengoed nog grooter zijn geweest. Deze sterkte is, volgens de regels van Yauban, op een eiland in h^t midden der stad gebouwd en beheerscht al de om haar liggende straten en pleinen der hoofdstad, 's Winters staat zij door hei ijs in verbinding met het winterpaleis; in den zomer ligt gewoonlijk een ooilogssloep in de rivier voor anker, om de gemeen'sehap tusschen het fort en het keizerlijk paleis te onderhouden. Zoolang het leger den Czaar ge trouw blijft, zal deze sterkte de stad in bedwang houden want zij kan haar geheel vernielen en de best overlegde aanslagen verijdelen. -De nihilisten scheppen er soms Vermaak in, hun vijanden op de volgende wijze een poets te spelen. Toen graaf S., adjudant van een der groot vorsten in een open rijtuig door de straat reed, naderde een jongmensch haastig twee politieagen ten, die aan den hoek der straat geplaatst waren, en zeide „Let goed op die man daar is een revolutionair, vermomd als een officier." On middellijk arresteerden de agenten den aange wezen persoon en ondanks de verontwaardiging van graat S., die hun vergefs zijn titel en waar digheden mededeelde, plaatsten zij een „dvornik" naast hem om hem naar het politiebureau te brengen. Onderweg drong -de graaf zijn bewaker uit het rijtuigen begaf zich regelrecht naar den commissaris van politie, wien hij het voor gevallene meedeelde. Blijkens berichten uit Irkutsk is onlangs in Siberië gevonden de kop van een voorwereld lijken neushoorndie zeer goed is gebleven. Deze zeer belangrijke en hoogst zeldzame vondst is door de Siberische afdeeling van de Aard rijkskundige Maatschappij aan bet museum van de universiteit te Moskou ten geschenke gegeven. (Dat voorwereldlijke olifanten (mastodonten) in Siberië zijn gevonden, nog met huid en haar, is bekend. Van neushoorns was nog weinig of niets in dit opzicht gebleken). St.-Petersburg14 Mei. De Gouverneur-Ge neraal van Orenburg seint van gisterendat den vorigen dag bij hevig stormweder de kozak ken-voorstad in brand is geraakt én voor de helft vernield. De militaire gouverneur van Uralsk meldt van den elfden dat bij een hevig stormweder ont stane brand een groot deel van deze stad heeft in de asch gelegd. Het is onmogelijk den brand, die nog voortduurt, te blusschen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter kennis -van de ingezetenen dat het vierde kwartaals kohier der belasting op de, paarden en andere trekdieren van den 17 tot den 25 dezer maand op de secretarie ter inzage van belanghebbenden is nedergelegd. De Burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. Waalwijk, 15 Mei 1879. uitvoeringen! WAALWIJK. Morgen Zondag, 's middags ten 12 ure, zal de Liedertafel de volgende stukken zingen Jagerslust. Astholz. Garde a vous. van Ackere. Faust. Baryton-solo. Valse des étudiants*. Bosselet. Tilburg, 17 Mei 1879. Donderdag-nacht werd alhier, aan het gehucht De Kwakkeleen pasgboren kind in bewaring gegeven onder vooruitbetaling van twee rijks daalders voor de eerste kosten. Daar men echter vreest, dat het kind niet zal worden teruggehaald, heeft men de politie er mede In kennis gesteld die zich met het onderzoek van dit zonderling geval onledig houdt. Ons dunktdat de betrokken personen beter hadden gedaan zich niet door die vijf gulden te laten verleidenora zulk een cadeautje op zoo ongelegen tijdaan te nemen. Dan had niemand er last mede gehad. Waalwijk, 17 Mei 1879. Het programma der tentoonstelling van paarden, vee, pluimgedierte enz., den 24 Juni a. s. te 's-Bosch te houden ter gelegeuheid van het XXXIIe Ned. Landhuishoukundig Congres ligt voor onze gemeente ter lezing in het Koffiehuis van Mej. de wed. C. J. Verwiel en van den Heer W. Govaerts. De Commissaris des Konings heeft bepaald, dat het onderzoek (inspectie) over de verlofgan gers der -nationale militie in deze provincie zal gehouden worden in de gemeentenop de dagen en des voorm. ten ure als hieronder vermeld Eerste District. Militie-Commissaris de heer H. Welsink. BOXTEL 5 Juni, 9 ure, voor Boxtel, Esch, Liempde en St.-Michielsgestel. OISTERWIJK 6 Juni, 11 ure, voor Berkel, HaarenHelvoirt en Oisterwijk. TILBURG 7 Juni, 9 ure, voor Tilburg; 11 Juni, 9 ure, voor Hilvarenbeek, Goirle, Diessen en Moergestel. LOONOPZAND 10 Juni, voorm. 11 ure, voor Loonopzand en Udenhout. WAALWIJK 11 Juni, 10 ure, voor Baard wijk Besoijen Capelle Sprang Vrijhoeven- Capetle en Waalwijk. HEUSDEN 13 Juni, 11 ure, voor Drongelen, Drunen, Eethen c. a. Hedikhuizen Heusdeu Meeuwen c. a.Nieuwkuik c. a.Herpt c. a. Oud-Heusden VeenVlijmen en Wijk c. a. WOUDRICUE.YI 14 Juni, 10i/3 ure, voor Alm- kerk c. a., Andel, Dussen Emmikhoven c. a. Giesseu Rijswijk, Werkendam, De Werken c.a! en Woudrichem c. a. Tweede District. Militie-Commissars Baron Quarles de Quarles. BREDA 6 Juni, 11 ure, voor Breda. OOSTERIIOUT 7 Juni10 urevoor Ooster hout. RAAMSDONK 9 Juni, 10 ure, voor Geer— truidenberg.'s Gravenmoer, Raamsdonk en Waspik. Als een vervolg op ons bericht omtrent den brand onder Loonopzand, in den nacht van 13 op 14 Mei kunnen wij nog mededeele» dat J. Snoeren en zijn 5 jarig zoontje (wij hadden abusief vermeld dat dit kind een meisje was) reeds Donderdags aan de gevolgen der bekomen brandwonden zijn, overleden. De oudste zoondie hoewel ongedeerd geble ven door den schrik erg ongesteld was is aan de betere hand. De vrouwdie ook eenigzius gebrand en erg geschrokken was verkeert nog steeds in levens gevaar. In weerwil van een nauwkeurig onderzoek door den wachtmeester der Marchaussée, is het nog niet mogen gelukken de oorzaak van den brand op te sporen. Door het Departement van Oorlog is open baar gemaakt het verslag van de Commissie aan welke was opgedragen omdoor een verblijf aan de te Baardwijk gevestigde fabriek van schoenen en lederartikelen de noodige gegevens op te doen omtrent vervaardigingkeuring enz. van militair schoeisel en ledergoed. In dit verslag resumeert de Commissie hare gevoelens als volgt lo. dat het schoeiselhetwelk zij in de fabriek te Baardwijk gedeeltelijk langs machinalen weg, hebben zien vervaardigen de voorkeur verdient boven het. tot nu toe gebruikelijke, geheel uit de hand vervaardigde 2o. dat de wijze waarop dit schoeisel is samengesteldgeen bezwaar oplevert bij later te doene herstellingen 3o. datingeval de levering van geheel ge reed gemaakt schoeisel wordt aanbesteed bij de keuring daarvan niet met voldoende zekerheid over de qualiteit der grondstof kan worden ge oordeeld 4o. dat alzoo de gelegenheid moet openge steld worden om zoo noodigde grondstoffen te keuren vóórdat daarvan schoeisel wordt ver vaardigd 5o. dat uit de confectie van c. q. openge sneden schoeiselde confectie eener geheele partij met voldoende zekerheid kan worden afgeleid en de gevolgen eener ongunstige uitkomst van dit onderzoek in het leveringscontract zouden dienen te worden omschreven 6o. dat het in het belang van het leger en van de schatkist zou zijn te achten wanneer het schoeisel in een beperkt aantal fabrieken voorzien van bepaaldelijk voorgeschreven werk tuigen en zoo mogelijk onder toezicht van wege het departement van oorlog werd vervaardigd Uit het Noorden de? lands meldt men ons, dat de eikenschors-productie dit jaar zeer groot belooft te zijn. Men schrijft ons uit Boxtel van 15 Mei. De overvloedige regendie gisteren viel hoopt men een gunstigen invloed uitoefenen op den stand der veldgewassen, 't Was' dan ook niet zonder redendat men reikhalzend naar verandering van weergesteldheid uitzag. De aanhoudende nachtvorsten en de schrale noordoosten wind der laatsten weken werkten zeer nadeelig op de ie veld staande gewassen. De weiden die anders in deze maand reeds ruim voedsel voor de koeien opleveren staan nog bijna kaalde roggeakkerdie vrij wel den langen winter was doorgekomen begon veel te lijden, 't Gewas stond op vele - plaatsen dun en voor den tijd van 't jaar voorbeeldeloos kort. - De perziken en abrikozen zijn genoegzaam geheel vernield terwijl men algemeen vreestdat de bloesem der peeren en der vroege appelen, hoe wel nog niet ontlokenvoor een goed gedeelte in de knop bevroren zal zijn. Krijgen we thans vochtige warmtedan kan er nog veelwat zich thans slecht laat aanzien, hersteld worden. Certificaten van herkomst van huidenbestemd tot invoer in Nederland. De Minister van Waterstaat heeft aan de Kamer van Koophandel te Breda kennis gegevendat zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken is uitgenoodigdden Nederlandschen Consul te Antwerpen te machti gen tot de afgifte van "bedoelde certificaten. Zij moeten ten bewijze strekkendat de huiden afkomstig zijn uit plaatsen waar in de laatste zes maanden geene besmettelijke veeziekte heeft geheerscht. Omtrent de finantieele ramp die Rotterdam getroffen heeft, schrijft het Dagblad het volgende Een gerucht, dat heden-ochtend (Donderdag) hier ter stede zich verspreiddewordt ons be vestigd. Zeer vertrouwbare informatiendoor ons der telegraaf uit Rotterdam gevraagd, mel den de volgende feiten. De Afrikaansche Handelsvereeniging heeft heden haar betalingen gestaakt. De heeren Pincoffs, Kerdijk en andere hoof den, alsmede de boekhouder, zijn op de vlucht. Men is tot de ontdekking gekomen dat ge durende acht jaren valsche balansen zijn over gelegd. Ook de Commanditaire Bankvereeniging en de firma's Simons Co.Hoynck en Pincoffs, wed. Polak Co. en de Rotterdamsche Bank vereeniging staakten haar betalingen, daar zij in bovenbedoelden val voor millioenen betrokken zouden zijn.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2