Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. BINNENLAND. voor een vredes-tractaat, waardoor de voor naamste oogmerken van de Britsche politiek tegenover Afghanisten bereikt zullen worden. Op den Zaterdag 1.1. te Berlijn gehouden „Stadte-Tag" waarop niet minder dan 7 2 Duit- sclie steden vertegenwoordigd warenzijn de voorgestelde resolutiën met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Slechts vier steden, Essen Boehum Eillenberg en Ottensen ver klaarden zich daartegen. In de bedoelde resolutiën wordt tegen de voorgestelde rechten op graan en vee geprotesteerd'. De rechten op landbouwproducteu dus heet het zullen de levensmiddelen duurder maken. Onvoldoende voeding doet de producten dei- arbeidende klasse verminderen. Ook belemmeren genoemde rechten voor de steden de ontwikkeling van handel en nijverheid. Zij veroorzaken ver mindering van verbruik en beletten de materieele ontwikkeling. Vooral de vertegenwoordigers van Berlijn, Keulen en Stettin hebben deze resolutiën aanbevolen. De Voorzitter bepleitte ze mede. Ofschoon zeide hijer geen hoop meer bestaat op eene verwerping der rechten op de landbouw producten is het toch onze plicht tegen die wetten te protesteren zoowel om te trachten alsnog vermindering te verkrijgen als ook omdat de vertegenwoordigde gemeentebesturen alle ver antwoordelijkheid in deze van zich moeien af werpen. Inmiddels heeft Zaterdag de Bijksdag bij tweede lezing de voortaan te heffen ijzerrechten vastgesteld. Het amendement ter vrijstelling van Zweedsch gewalst ijzer werd verworpen. Daar entegen werd aangenomen een amendement van Delbrückom het recht op smeedijzer ten be hoeve van sommige fabrikanten te verminderen. De rechten voorgesteld op ijzeren -en blikken platen en op ijzerdraadwerden onveranderd aangenomen. De rechten op grovere ijzerwaren werden mede onveranderd gehandhaafd nadat een paar amendementen om voor enkele soorten een hooger cijfer te stellendoor den Bijksdag waren verworpen. Naar verzekerd wordt, heeft Z. M. de Keizer afgezien van zijn voornemen ombij gelegenheid van zijn gouden huwelijks feest aan eenige veroordeelden amnestie te ver- leenen. Von Bismarck zou het met nadruk hebben ontraden. Hij zag niet inmoet hij gezegd hebben, waartoe het noodig was bij deze gelegenheid een aantal misdadigers op de maat schappij los te laten. Eenige dagen geleden steeg de ervaren luchtreiziger Securius te Berlijn met een aantal gasten in zijn ballon op. Hij had op zijn tocht niet het minste ongeval en besloot, toen hij omstreeks kwart over zeven boven Groot Machnon aankwam te landen. De ankers werden] los gemaakt en aan een touw van 60 meter lengte neergelaten en nu waren allen op de landing bedachtna den luchtreiziger beloofd te hebben in het schuitje te blijvenwat er ook gebeuren mocht. Te 7 uren 26 m., na een tocht van 50 minuten, gaf Securius het kommando „Beenen vasthouden, voeten in de hoogtenog een oogenblik, en het het schuitje stuit met een hevigen schok tegen den grond, om echter ter stond naar omhoog te stijgen. Spoedig volgde een tweede schok maar ook than 3 hadden de ankers geen houvast gekregen en men steeg an dermaal in de lucht, bij welke gelegenheid zekere Heer Schirp het ongeluk had op een hoogte van omstreeks 3 Meter uit liet schuitje te vallen. Intusschen was er een wind opgestokendie den ballon verder en verder dreef, zonder dat het gelukken mocht een van de ankers in den grond vast te maken. De zes overige luchtrei zigers werden in dien toestand voortdurend tegen elkander aan geslingerd, maar ondanks de groote verwarring, gelukte het allen in het schuitje te blijven. Securius die den veiligheidsklep geen oogenblik losliet, lag nu op zijn rug in 't schuitje en riep gedurig ;/Moedmoed, vast houden Men ging verder en verder voort, Telz voorbij,' en boven een straatwegdie naar Mittenwalde leidt en met boomen beplant is. In deze boomen bleef de ballon een oogenblik hangen, scheurde terstond en nu fladderde de zijde als oude vaandels in den wind, tot eindelijk de kracht van den ballon was uitgeput, en een zijner ankers in den grond vastraakte. Eenige landlieden uit Telz snelden nu toe om bij het verlaten van het schuitje behulpzaam te zijnzoodat' eindelijk, te 7 uur 33 min., na een tocht van ongeveer een uur en een angstverwekkende episode van 7 minuten, de luchtreizigers weer den vasten grond betraden. De meesten waren aan de handen gewondde Heer Securius had hevige pijn in de linkerborst en de kleederen van allen waren deerlijk gehavend. De Burgemeester van Telz, de Heer Schulze, deed al wat in zijn vermogen was om den luchtreizigers van dienst te zijn. Ongelukkig is de ballon van den Heer Securius geheel en al verscheurd en volstrekt onbruikbaar, een verliesdat niet gemakkelijk te herstellen is. De ankers die van best Zweedsch ijzer waren gemaakthebben verscheidene tanden verloren de andere zijn bijna recht gebogenwel een bewijs dat zij dikwijls vast zijn geraaktmaar door de kracht van den ballon weer zijn losge rukt. Burgemeester Schultze stelde terstond een rijtuig met drie paarden ter beschikking van de reizigers waarin het gezelschap, met den ballon, naar Telz werd gebracht, waar hij hen gastvrij onthaalde. Ten half tien ure reisden zij verder naar Zossen, van waar zij per spoortrein Berlijn kwartier over 12 uren en een kwartier later - Schöneberg weer bereikten. Men bericht uit Berlijn, dat aan een do mmis ter ie n aldaar gewichtige documenten zijn ontvreemd. De polilitie is ijverig in de weer om den dief op 't spoor te komen. De zaak wordt nog zeer geheim gehouden. Een groote sneeuwmassa is van de „Jungfrau" in het Stufenstein-dal neergevallenheeft een geheel bosch vernielt! en groote ontsteltenis onder de bevolking te weeg gebracht. Menschenlevens heeft men voor zoover bekend isniet te be treuren. Het volk heeft met 191,197 tegen 177,263 stemmen tot de wederinvoering der doodstraf besloten. Het Hof vnn assises te Florence heeft nitspraak gedaan in de zaak der drie personen, die den 9 Februari 1878 Orsini-bommen hadden geworpen onder de arbeidersvereenigingentoen deze in optocht terug waren gekeerd van den lijkdienst, die voor Victor Emmanuel was gehouden. Na dat de gezworenen het „schuldig" over hen had den uitgesproken, heeft het hof hen veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 21 jaren. Aan de „Times" wordt uit Odessa het volgende voorbeeld dor willekeur gemeldwelke het on vermijdelijk gevolg moet zijn van het regeering- stelsel dat dc Czaar en zijne raadslieden het Kussische volk beschoren hebben. Zaterdag 11. ontving de heer-Orbinskydirec teur der handelsschool alhiervan generaal Todlebcn aanschrijving, dat hij onmiddellijk aan een ar.der het bestuur dezer school moest over dragen aan welker hoofd hij sedert hare stich ting vóór 10 jaren tot algemeene tevredenheid gestaan heeft. De aanleiding schijnt deze te zijn, dat ia de woning van een der leeraren aan deze school een nommer gevonden werd van het revolutionnair blad „Land en Vrijheid" en dat de directeur wien door de overheid inlichtingen omtrent dezen leeraar gevraagd werdenzich gunstig over hem en de wijze waarop hij zijn taak vervulde uitgelaten heeft. Donderdag nu liet Generaal Todleben den directeur bij zich komen en deelde hij hem mededat hij zijn ontslag moest vragen.. De directeur vroeg naar de reden en protesteerde ten stelligste tegen het vermoedendat hij eenige sympathie voor de revolutionnaire partij zon koesteren. De gene raal waarschuwde hem daaropdat hij niet het recht had te protesteerenen gaf hem te ver staan dat hij verder van zijne tegenwoordigheid wenschte ontslagen te zijn. Zaterdag daarop volgde de formeele ontzetting uit zijn ambt. Ziedaar zegt de correspondentde behande ling van een der meest bekende bekwame en geachte personen van Odessa die omstreeks 30 jaren den Staat trouw diendeeerst als professor aan de universiteit van Odessa en daarna als directeur der handelsschool. Natuurlijk is ook de leeraarin wiens huis het revolutionnaire blad gevonden werd onmiddellijk uit zijne be trekking ontslagen. Geen schaduw van bewijs voor een politiek of ander misdrijf kan er tegen hen worden ingebrachtmaar alleen omdat er ergens een stukje papier gevonden iswelks herkomst niet onderzocht werd wordt aan twee mannen de broodwinning ontnomen. Dit is slechts een voorbeeld uit velen werkgevers zijn straf baar voor het aan het werk hebbeu van perso nen zonder paspoortof wier paspoort niet vol komen in orde is. De gevangenissen zijn over- vuld met personen die op de geringste verden king of op denunciatie van den eersten den besten in hechtenis genomen zijn en vaak weder worden losgelatenzonder ooit te vernemen waarom zij in de gevangenis gebracht werden. Wij hebben thans ook hierzegt de correspon dent het dubbele schrikbewind dat in Busland den schepter zwaaitde keizerlijke of de revo lutionnaire terreur. Aan de Berlijnsche „Post" wordt uit St. Petersburg gemeld Drie nihilisten zullen eerlang de doodstraf ondergaan. Men zegt, dat ëen hunner de moor denaar^ is van generaal Mezenzoff en dat een ander de koetsier is die zijn medeplichtige was. De „Golos" meldtdat Lubin (een groote stad in Bussisch Polen) grootendeels doorbrand is vernield. De veelvuldige branden der laatste dagen wekten een paniek onder de'bevolking en men dringt op verdubbelde voorzorgsmaatregelen aau vooral met het oog op de naderende groote jaarmarkt te Nischni-Novgorod. De „Begierungs-bote" bevatdd. 3 Mei de volgende depêche van den militairen gouver- jieur der provincie Uralsk Heden-namiddag ten 2 ure brak hier een brand uitdie een groot gedeelte van de huizen in' de asch legde. Een hevige wind blies de vlammen zoodanig aan dat de heldhaftige po gingen van brandweer en bevolking, om den brand te stuiten vruchteloos bleven. Het brandt nog altijd voort. Daar het telegraafbureau ins gelijks vernield werd, zend ik deze depêche per koerier tot aan het eerste station. De gouverneur seinde van denzelfden dag aan den Minister van Binnenl. Zaken De brand die te Irbit den ln Mei is uit gebroken is nog niet gebluscht. Vier wijken door arme gezinnen bewoond zijn tot een puin hoop vernield. Behalve 158 huizen, ia ook de meisjesschool verbrand. Het verlies aan onroe rende goederen wordt tot heden begroot op 210.000 roebels, waarvan een gedeelte is geas sureerd. Volgens een telegram van den gouverneur van Orenburgis den 16n aldaar opnieuw een groote brand uitgebrokendie een aanzienlijk gedeelte van de stad dat bij den pas gewoed hebbenden braud gespaard bleefinsgelijks in de asch legde. Tegelijkertijd brak het vuur uit te Uralsk. Omtrent dezen laatsten brand ziet men nadere bijzonderheden te gemoet. Tilburg, 21 Mei 18-79. De heer S. A. de Beer, fabrikant alhier, een achtenswaardig ingezetene en vader van verschei dene kinderetr, begaf zich Maandag-avond ten 6 ure per spoor naar Breda. Toen hij daar zijne zaken had afgedaan keerde hij vergezeld van zijn neef, naar het station terug. Kortbij het station genaderd voelde hij zich onpasselijk en bleef eensklaps dood liggen. Zijn lijk zou gisteren naar hier worden overgebracht. De 11. Maandag alhier gehouden jaarmarkt was druk bezocht. Beeds vroegtijdig was het plein „den Heuvel" ingenomen door kramen der verkoopers wier artikelen veel aftrek vonden. Aangevoerd waren ongeveer 180 runderen, meest kalfdragende die vlug werden opgeruimdzoo wel aan Tilburgsche slagers als aan vreemde kooplieden. Nog waren ter markt aanwezig een 25-tal staakvarkens en omtrent 900 biggendie voor 8. a 12 gulden werden verkocht. Op de Looiersbeurs ging niet veel om. Naar goed zwaar zoolleer was nog al eenige vraag overigens slap. Waalwijk, 20 Mei 1879. In de gisteren avond gehouden vergadering van den Gemeenteraad waarvan wij het verslag, om zijne uitgebreidheidheden niet kunnen opnemenzijn o. a. de volgende belangrijke besluiten genomen. 1° De bij een vroeger raadsbesluit ten deze benoemde commissie te machtigenmet een theoretisch en practisch ervaren deskundige in onderhandeling te tredenom in den kortst mogelijken tijd een plan met begrooting op te maken voor eene te bouwen gemeente gasfabriek. 2° Aan den heer J. van den Elzenciviel Ingenieur te Tilburgonder nader overeen te komen voorwaarden, concessie te verleenen voor den aanleg van een stoomtramweg Tilburg YVaalwijk voor zoover de gemeente daarin be trokken is. Bij het Zaterdag in deze streeks gewoed hebbende onweder is de bliksem geslagen in de kap van den molen, „de Couwenberg", toebehoo- rende aan den heer Van den Bosch te Kaatsheuvel. Er was op dat oogenblik niemand op. den molen maar gelukkig werd spoedig ontdekf dat er brand ontstaan was zoodat men dien dade lijk heeft kunnen blusschen. Bij koninkl. besluiten van 16 Mei 1879, No 20 en 21, zijn benoemd tot rijksontvanger te Vlijmen c. a. H. G. B. Ellens en te St. Oedènrode c. a., C. F. L. Gram, eerstgenoemde thans te 's Gravenpolder c. a.en de tweede vermelde, thans te-Weert c. a. De Minister van Oorlog heeft bevelen uit gevaardigd tot het oproepen onder de wapenen, krachtens art. 125 der militiewetvan de ver lofgangers der .lichting van 1876 behoorende tot de regimenten bereden artillerie, namelijk: van 3 Juni tot 5 Juli die van de compagnie artillerie, transporttrein van het 2de regiment veldartillerievan 10 Juli tot 12 Aug. die van de compagnie transporttrein van het 2de regiment veldartillerievan 1 Augustus tot 3 September die van de 5de en 6de batterijen van het 1ste regiment veldartillerie; van 18 Aug. tot 20 September die van de hiervoren nog niet genoeihde onderdeelen van de regimenten veld artillerie en van het regiment rijdende artillerie. In verband met "de groote manoeuvres, welke dit jaar zullen worden gehouden, worden onder de wapenen geroepen van 18 Augustus tot 20 September de verlofgangers der lichting van 1876, die behooren tot het regiment grenadiers en jagers, tot de acht regimenten infanterie, tot de twee compagniën hospitaalsoldaten en tot de vier regimenten huzaren. Bij dé vestingartillerie zullen dit jaar in werkelijken dienst worden opgeroepen de verlofgangers der lichtingen van 1876 en 1877, te weten: van 3 Juni tot 2 Juli, die der 3e, 4e, 10e, lie en 15e compagnie; van 9 Juni tot 8 Juli, die der 16e, 17e, 23e, 29e en 30e comp.van 25 Juni tot 24 Juli, die der 27e coinp.-; van 3 Juli tot 1 Augustus, die der le, 2e, 9e, 12'e, 33e, 34e, 38e en 39e comp.van 9 Juli tot 7 Augustus, die der 18e, 20e en 25e comp.; van 15 Juli tot 13 Augustus, die der 24e, 31e en 32e comp.van 2 tot 30 Augustus, die der 6e, 8e, 28e en 40 comp. van 8 Aug. tot 6 September, die der 19e, 21, 22e, 35e en 36e comp.van 20 Augustus tot 18 Sept., die der 5e, 7e, 13e, 14e en 37e compagnie. In den loop van de maand Juli e. k. zal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen der examens ter verkrijging van akten van bevoegd heid als leerling-apotheker (apothekers-bediende). Zij zullen worden afgenomen te 's Hertogen bosch en te Groningen. Adres vóór 25 Juni e. k., voor hen die te 's Hertogenbosch wenschen geëxamineerd te worden, aan den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Noordbra bant en Limburg (dr. Ingen Housz) te Breda, en voor hen die Groningen verkiezen tot den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Friesland en Groningen (dr. Ali Cohen) te Groningen. In den loop der maand Juli e. k. zal ge legenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van akten van bevoegd heid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Utreeht. Adres vóór 25 Juni e. k. schriftelijk aan den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor de provinciën Geldferland en Utrecht (den heer H.L.Verspijck) te Utrecht. Zie<SÏ.-Ct.No 114. Naar men verneemt, zou bij HH. MM. den Koning en de Koningin het voornemen be staan, om tijdens het 32ste Nederlandsche Land- huishoudkundig Congres aan de stad 's Bosch een bezoek te brengen. Door den raad der gemeente Capelle is voor de meestbiedenden opengesteld eene geld- leeninggroot f 20,000 tegen eene rente van 4 ten honderd 'sjaars. Inschrijvingsbiljetten moeten voor of op 28 Mei e. k. zijn ingekomen bij Burgemeester en Wethouders. De storting der aangenomen inschrijvingen is bepaald op 3 Juni e. k. bij den gemeente-ontvanger. Naar men verneemt, hebben de hh. M. M. de Monchy, Voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Botterdam, benevens de heer L. W. Schöffer, lid der firma W. Schoffer 8c Co., op verzoek van Commissarissen der Bot- terdamsche Handelsvereenigingzich bereid ver klaard, mede in de Directie op te treden. De krankzinnigengestichten te Zutfen en Deventer zijn zoo overbevolkt, dat een tweetal dezer ongelukkigen van Zwolle naar Utrecht zijn gebracht. Den 20sten Maart waren eenige dwang arbeiders onder bedekking van eenige gewapenden bezig de weg door kampong Sibren te begrinten, toen plotseling een Europeesch fuselier van ach teren werd aangevallen en hem een drietal hevige klewanghouwen werden toegebracht. De drie Atjehneezendie de daad begaan haddenver wijderden zich in allerijl en lieten het lijk vnn den vermoorde liggendoch wisten zijn geweer te pakken. Hoogst waarschijnlijk is ook deze daad aan zorgeloosheid toe te schrijven. De beide verdachten van- den diefstal van effecten uit de ijzeren kist van den heer H. op Tanah-Abang. Jan, de bediende van den heer H., en Opangeen goudsmid, stonden Zaterdag voor den landraad terecht. Beiden werden ver oordeeld tot 6 jaren dwangarbeid in den ketting, Jan, wegens diefstal in een bewoond huis door middel van valsehe sleutels en braak, en Opang wegens medeplichtigheid daaraan. Dezer dagen is bij de agentuur der Ja- vasclie Bank te Soerabaija ontdekt, dat van een in den loop der vorige maand uitbetaalde cheque, groot f 30,000 van de Soerabaijasche spaarbank aan de orde van een derde, en voorzien van de afteekening van de order in d 0 r s o de hand- teekeningen valsch waren. Den 27 December van het afgeloopen jaar werd in Birmingham een brief per post verzon den aan het adres van den heer Kampersin ijzerte Amsterdam. Deze brief is aan zijn adres bezorgd den 16n Meina een reisje naar Melbourne-Victoria gedaan te hebben. In Au stralië zorgde men dat de brief ten slotte toch zijn adres bereikte. Men zietonnoodig is het zich al te spoedig ongerust te maken als men een brief vermist. Een achttienjarig meisje en een jongeling werkzaam op een der linnenfabrteken te Boxtel, werden na het wisselen van scheldwoorden handgemeenwelke twist zoo hoog liepdat het meisjehet mes van den jongeling wetende machtig te worden hem daarmede een diepe wond aan den pols toebracht. Er is proces verbaal opgemaakt. In den nacht van 17 dezer werd te Gro ningen waar het thans kermis is iemand op straat onverhoeds aangevallen door een beschonken schippersknechtde personen waren elkander onbekend. De laatste bracht den eersten een messteek toedie gezegd wordt de lever te hebben geraaktzoodat de toestand van den patient hoogst bedenkelijk is. De dader werd spoedig gevangen genomen. In de gemeente Maarheeze is op het einde der vorige week eene boerenwoning afgebrand. De vrouwdie met levensgevaar is gered, heeft zware brandwonden bekomen. Niets is gered zelfs "een kleederen om de bewonersdie naakt het hui3 moesten ontvluchten te dekken. Te Londen zijn blijkens de registers der politie, in 1878 165 personen door overrijden gedood en 3961 min of meer gevaarlijk gekwetst. Onder de gedooden waren 85 mannen 13 vr„ 45 jongens en 23 meisjes. In Noord-Amerika in het nationale park aan Yellowstone, is een natuurwonder een versteend woudontdekt. De steenlaag in qnaestie be vindt zich aan den Oostelijken arm van de Yel lowstone rivier is ongeveer 5000 voet hoog en bevat bijna in hare geheele uitgebreidheid lagen van versteende boomstammen. Op sommige plaatsen zijn die stammen zoo menigvuldig, dat ze voor restes van een jonger woud gehouden werden. Er zijn stammen van 50 a 60 voet lengte en 5 a 6 voet in doorsnede. Naar de weinige gevonden bladeren te oordeelen verte genwoordigen de boomen uitgestorven soorten van de familiën azalea, magnolia laurier, linde, esschen enz. De jaarringen zijn vaak uitstekend te tellen. Het hout is dikwijls veranderd in opaal of agaat en holligheden die zich daarin bevindenzijn met prachtige kwartskristallen gevuld. In de zitting der Tweede Kamer van Dins dag is het debat over art. 1 van de kanalenwet voortgezet. In behandeling werd genomen het amende mentVeiheijenom in art. 1 op te nemen een kanaalverbindende de Zuid-Willemsvaart

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2