BUITENLAND. Engeland. Belgie. Erankrijk. Duitschland. BINNENLAND. waterstaat was met het plan Van den Elzen ingenomen. De heer De Haan zegt dat allen voorstanders zijn van den tramweg en allen concessie willen verleenenmaar dat moet eerst geschieden na de beslissing der Staten. Wat moet er gebeuren als wij aan Van den Elzen concessie, geven en de Staten aan Van Heusden De heer Van IerselHierin is voorzien in dé door Tilburg gestelde voorwaarden dan ver valt de door de gemeente verleende concessie. De heer Zijlmans oordeeltdat het in het belang der gemeente isde concessie onder nadere voorwaarden aan Van den Elzen te ver leenen Tilburg en Waalwijk zijn de uiteinden. Waalwijk zou 'aan zijne roeping ontrouw zijn als het in deze niet met Tilburg medewerkte. Samenwerking kan tot het beoogde doel leiden. De heer Van der Heijden gelooftdat ieder er voor is concessie te verleenen hij kan echter zeer goed begrijpen, dat de Voorzitter niet graag zedelijken steun schenkt aan Van den Elzen, die er de gemeente ook niet naar behandeld heeft. De heer Van Iersel zegtdat men Van den Elzen nog nooit, ter verantwoording geroepen heeft van de zaken, waarover men zich beklaagt. De heer Van der Heijden repliceert, dat de bewijzen dagelijks aan de haven te zien zijn. De Voorzitter zegtdat hij zich voor de eer 'van den Raad verklaart tegen de verleening der concessie aan Van den Elzen. - De ha,eren Zijlmans en J. B. Timmermans manen tot voorzichtigheid aan het zou anders wel eens kunnen gaan als vroeger met den keiweg "in de Besoijensche steeg. De Voorzitter is niet tegen het verleenen van concessiemaar wel tegen Van den Elzen. Hij kan niet begrijpen, dat de Raad diens aanvraag kan voorstaan De. heer J. B. Timmermans zegt, - dat men zaken niet met personen moet verwarren. Hij maant aan tot voorzichtigheid en zou daarom de concessie aan Van den Elzen verleenen. De Voorzitter blijft bij zijn voorstel om de beslissing aan te houden tot na het besluit van de Prov. Staten. De heer De Haan zou aan Van den Elzen antwoordendat de Raad gunstig over zijne aanvraag denktmaar dat men de concessie niet kan verleenen voordat de Staten besloten hebben. -De Voorzitter formuleer^ zijn voorstel aldus: „Aan de aanvragers te kennen te geven, dat de raad in princiep genegen is, den aanleg van tramwegen te bevorderen, maar verlangt te wach ten tot na de beslissing van Prov. Staten. De heer De Haan zou er bijvoegen dat de raad zeer genegen is concessie te geven, ot.mid- dellijk na de beslissing van Prov. Staten. De heer Van Heijst zou er voor zijn, evenals Tilburg flink voor den dag te komen dit is eene voorlichting voor de Staten. De heer Jiulocus Timmermans zal tegen het voorstel -van den Voorzitter, stemmen. Hoe gaarne hij in den regel de voorstellen van den Voorzitter steunt, nu kan hij dit met doen, om dat dat voorstel juist het tegendeel beoogt van hetgeen Van den Elzen vraagt. De Voorzitter zegt, dat hij met eene commissie van den Raad hij hooggeplaatste personen ge weest isdie gezegd hebben dat de zaak van den havenmuurde concessie-aanvraag van Van den Elzen niét zou bevorderen. Oe heer De Haan vraagt of men niet-aan beiden en aan Van Heusden en aan Van den Elzen concessie zou kunnen verleenen. Het voorstel van den voorzitter in stemming gebracht zijndewordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor, de heeren De Haan, Van der Heijden en dé Voorzitter. Alsnu komt in stemming het voorstel van den heer Jud. Timmermansom de aangevraagde concessie te verleenen aan den heer J. van den Elzen, onder nader overeen te komen voorwaarden. De heer Van Iersel Vraagt wanneer die con dities zullen gemaakt worden; hij zou daarvoor eene tijdsbepaling wënschen, opdat de zaak vlug afgehandeld worde. De heer De Haan wenschte als amendement bij het voorstel Timmermans te voegen„als de Prov. Staten de concessie zullen verleend hebben". Nadat hij echter dit amendement had ingetrokken, werd het voorstel Timmermans onveranderd in omvraag gebracht en aangenomen met 9 tegen 2 stemmentegen de heer De Haan en de Voorzitter. De Voorzitter zegtdat de Raad Van den Elzen nu de kroon weder op het hoofd heeft geplaatst. De heer Van Iersel zegt, dat hij ze dan ook maar moet dragen. De heer van Iersel verlaat de vergadering. 4. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat de boeken in orde waren, terwijl op 26 Maart in kas was, eene som van f13592,09°. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Voorstel tot het verleenen van eene sub sidie van f25.aan de Harmonie St.-Crispijn. De heer Van Es merkt opdat deze reeds sedert anderhalf jaar is toegestaan maar dat men nooit geweten heeft waaruit die te betalen. De Voorzitter zou daarom liever f 50 geven dit zou meer voor den raad pleiten. Nadat nog gewezen werd op de wenschelijk- heid, dat de Harmonie, als de subsidie verleend werd', volksconcerten -zou geven en de voorzitter verklaard had een wenk in dien zin te zullen geven, werd de subsidie met algemeene stemmen toegestaan. 6. Aatfbieding van volgende verslagen a. Van den toestand der gemeente. b. Van de schoolcommissie. c. Van de kamer van Koophandel. Ter visie voor de leden. De Voorzitter zegtdat het laatste genoeg zaam aan: de leden bekend zal zijn, daar aan elk een exemplaar is toegezonden. Hij stelt voor aan de Kamer den dank van den Gemeenteraad te betuigen, voor hare bemoeiingen in zake het spoor. Zonder stemming aangenomen. 7. Rapport omtrent de op te richten vaste eommissienconcluJeerende tot het instellen van 4 eommissien elk van' 2 leden. Op voorstel van den heer Quirijns wordt het getal bepaald op 3 in plaats van 4 als eene voor de haven, eene voor wegén, waterleidingen en riolen beplantingen bossclien en landerijen en eene voor markt en gebouwen. Een lid van het college'van B. en W. maakt deel van elk dezer commissies. De leden worden aan den raad voorgesteld door het Dagelijksch Bestuur. De heer J. B. Timmermans verzocht om zijnen gevorderden leeftijd en moeielijken gang buiten aanmerking te blijven voor de benoeming als lid vari een dier commissies. 8. De Voorzitter zegt, dat achter de school een stuk grond ligtongeVeer 41 M. lang eu 10 a 11 M. breed; dien grond kan de gemeente nu huren of liever, hij, Voorzitter, heeft hepi gehuurd voor onbepaalden tijd, a f 16,40 'sjaars; ofwel men' kan hem koopen voor f328. De luiur begint met het sluiten der overeenkomst en eindigt zoodra de gemeente den grond koopt tegen genoemden koopprijs. De Voorzitter acht list in het belang der gemeente te huren om dat bij koop vervalt het recht van weg over hel voorste perceel. Men heeft getracht eenige ellen hiertoe van Coppens te koopen, maar deze. is niet genegen. Er moet een einde -aan komen en daarom heeft hij Voorzitterden grond ge huurd hij verzocht goedkeuring van die huur voor rekening der gemeente. Nadat de Voorzitter op de vraag van den heer Van der Heijden, of de huur in het belang der gemeente was, geantwoord had, dat bedoeld stuk grond voor de gemeente onmisbaar was werd die goedkeuring verleend. 9. Brief van den Voorzitter, (die zicb bij de behandeling dezer zaak verwijdert) verzoekende restitutie van eene som van f20,80 door hem in der tijd voorgeschoten ten behoeve van het spoorweg-comité, en welke som genoemd comité niet bij machte is hem terug te geven. Bij acclamatie besloten genoemde som uit de gemeentekas te -restitueeren, terwijl de beer Van der Heijden nog wees op de billijkheid om den Voorzitter ook den dank der Vergadering te betuigen voor zijne vele bemoeiingen ten opzichte van het spoor waarmede alle leden instemden. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voor zitter de Vergadering. ven een muur, duidelijk onder don grond in een bergkloof hoorden sprekeu. Onmiddelijk stelden zij de politie van hun ontdekking ift kennis, en na op de plaats-zelve een inspectie gehouden te hebben kwan men algemeen tot de overtui ging eindelijk de schuilplaats van de movers te hebben ontdektdie sedert, -geruimen tijd een gedeelte van Algeric onveilig gemaakt hadden. De bergkloof werd niet alleen door de politie,' {naar ook door de terstond gerequiroerde troepen van liet garnizoen dag eu 'nacht bewaakttot dat men eindelijk, nadat al de militaire en civile autoriteiten op de been waren gekomen en zich geen oogenblik slaap gegund haddentot de ontdekking kwamdat èii de werklieden die de vermeende rooverbende ontdekthadden èn politie en justitie de dupe waren geworden van een sterke echo. Te Rouaan heeft zich een geval van ver giftiging dóór dolle - kervel voorgedaan, Drie werklieden hadden ze voor onschadelijk gehouden en ér hun salade meê gekruid. Twee van hen hebben bepaald in levensgevaar verkeerd mén hoopt ze echter nog te houden. De begrafenis van den burgemeester van Brus sel Anspach heeft Dinsdag ten 2 ure plaats gehad. Zij werd bijgewoond door de burgerlijke en militaire autoriteitenbenevens ministers députatiën uit de Kamer van afgevaardigden liet corps diplomatique en het Huis des Konings. De burgerwacht en detachementen van alle troe pen waren onder de wapens. Talrijke particuliere vereenigingen hebben zich bij den stoet aange sloten. Deze vormde een indrukwekkend schouw spel. Er stond eene dichte volksmenigte ge schaard. liet Journal de Bruxelles heeft particuliere ïnedëdeelingen uit Berlijn ontvangen die zij voor volkomen betrouwbaar houdtmeldende dat graaf Andrassy aan den keizer van Oostenrijk zijn ontslag-heeft gevraagd als Rijkskanselier. Hij zou alleen de vergunning verkregen hebben zich voorlöópig aan de zaken te ontrekken, ge huld in den vórm van een congé voor drie maanden. De oorzaak van 't verzoek zou zijn de onaangename indruk, dien de Oostênrijksch- Turksclie conventie iti Europa heeft gemaakt. Te Tournai heeft een merkwaardige ge vangenneming plaats gehad. De politie arresteerde een persoon wegens landlooperij bij wien zij de belangrijke som vond van 25 528 francs. De papieren van. dien man zijn in orde. Hij verklaart Vérité Célestin te heelen en te Abbeville in Erankrijk geboren te zijn. Hij vertrok vandaar in 1875 naar Lónden waar bij drie jaren ver toefde. Sedert dien tijd zwierf liij rond zonder vaste woonplaats en zonder eenig bepaald beroep. Sedert een maand is hij in Belgiëhij is te BrusselOharlerei en Beaumont geweesten bevond zich op den ïlag zijner gevangenneming te Tournai. Hoewel hij zijn beroep niet heeft willen noemen geeft hij op 't laatst bij een notaris werkzaam te zijn geweest, en ir. betrek king te slaan tot den protéstantschen predikant Brands, in de rue Erithden Heer H. Wood grondbezitter te Londenen Couwin molenaar te Brussel. Men vond verder bij hem een exemplaar van het troptaat van uitlevering tus- scheu Enegland en Erankrijk, een kaart van Belgiëeen van Erankrijk en een spoorbitjet van Wetteren naar Charleroi, gedateerd 29 April 1879. Ook vond men in een soort van zakje twee portemonnaies en eenig papieren geld. Men heeft dezen man die er zeer smerig en haveloos uitzagen toch zooveel geld bij zich droegin verzekerde bewaring gehouden. De vrede met Afghanistan is thans zoo goed als gesloten. Lord Craubrook en Sir S. North- cote konden Maandag in de beide Parlements- liuizen meedeelen dat de Onderkoning en de Emir het over de vredesvoorwaarden zijn eens geworden. Die oorwaarden komen, luider.s een telegram aan den Timesin hoofdzaak op het vólgende neer lo. Engeland neemt bezit van de bergpassen, met inbegrip van zóóveel grondgebied in Af- ghanisten als noodig geoordeeld wordt tot het verkrijgen van eene wetenschappelijke grens 2o aanstelling van een blijvend Britsch vertegen woordiger te Kaboel; 3o Engeland houdt toezicht over (te buitenlandsche politiek van ,den Emir 4o onafhankelijkheid van de Afridi's of bergstammen aan Afghanistan's zuidelijke grenszonder te kortdoening aan Engeland's heerschappij over de bergpassen. Met het verkrijgen van deze voorwaarden zou het doel van den Afghaanschen oorlog tamelijk wel bereikt zijn. De vraag is nu echter nog, of Jakob Khan blijken zal genoegzaam gezag te oefenen over zijn onderdanen om bet gesloten tractaat ook te .doen naleven. Op dit punt schijnt vrij wat twijfel te bestaan. Omtrent den, nood in Britsch-Indië wordt gemeld Te Labore, Chota, Nagpore en in de districten in den omtrek van Calcutta heerscht nog altijd groot gebrek aan regen. De indigo-oogst zal zeer schraal uitvallen en ook andere gewassen zullen veel te lijden hebben, als er niet spoedig aan de alles verdorrende droogte een einde komt. De prijzen der levensmiddelen zijn reeds belang rijk gestegen. In eenige districten van Beneden- Bengalen is regen gevallen, tnaar niet voldoende. De inlandsclie werklieden te Calcutta dreigen allen het werk te staken. Het. voorbeeld, door de boefsmeden gegeven, werd dra gevolgd door (1e kleermakers en door de stndswaterdragers. De aanleiding tot deze werkstaking is de druk kende werking van de nieuwe patentbelasting die het zwaarst de arme klassen treft. De cholera heeft schrikbarende verwoestingen aangericht onder de van de bedevaart naar Hurd- war terugkeerende pelgrims. De epidemie werd door hen over geheel noordelijk Indië verspreid. Men verzekert, (lat 20.000 a 30.000 hooglanders uit de Himalaya-districten op hun terugreis aan de cholera bezweken zijn. Uit Bombay wordt aan Reuter dd. 19 dezer geseind In het district Punab zijn de brandstichtingen nog nlrijd aan de orde van den dag. In een hevig gevecht tusschen de Indische politie en een rooverbendeniet ver van Punab, werden de aanvoerder en vier leden der bende gedood en verscheiden anderen gewond. De bende werd in het bezit gevonden van veel geld. Een 1000 man sterke troepenafdeeling is thans druk in de weer met de uitroeiing van de roovers in het presidentschap Bombay. Het aantal wevers en spinners tè Saint-Quentin, die den arbeid gestaakt hebben is thans meer dan tot 4000 geklommen. „Le Courier d' Oran" deelt mede dat eenige werklieden bezig zijnde met het herstellen Groote opschudding verwekte in den Duitschen Rijksdag een brief van den President, den heer Von Eorckenbeck, waarvan aan de vergadering door vice-President Lucius werd kennis gegeven. In dat schrijven verklaart Eorckenbeck, dat hij zijne betrekking als President wenscht neder te leggen, omdat hij, sedert de Rijksdag reaction- nair geworden isniet langer kan gerekend worden de meerderheid te vertegenwoordigen. Ook al ware dit niet het geval, dan zou hij toch bij zijn besluit moeten blijven volharden, omdat zijne doctoren hem ernstig het nerüen van een weinig-rust hadden aanbevolen. Te vergeefs beeft men alles in bet werk ge steld om den algemeen geachten President te bewegen alsnog op zijn besluit terug te komen. Da man bleef onverzettelijk. Bij de Dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing van'een Voorzitter zijn ingeleverd 324 stembriefjes waarvan 119 blanco. Gekozen met 195 stemmen de beer Von Seydewitz (conser vatief), die de benoeming heeft aangenomen. De onlangs overleden burgemeester van Hamburg, dr. Kellinghusen, heeft volgens zijn testament een vermogen van circa 14 miUioen mark nagelaten. Behalve de rente daarvan ge noot hij nog jaarlijks het vrij ruime pensioen vén 23,400 mark (vol traktement.) Daar dit misschien den njjJ zal opwekken van niet- millionairsmogen wij niet onvermeld laten dat de overledene vele gestichten rijkelijk heeft bedacht en steeds een open hart hal voo.- all noodlijdenden. Kellinghusen, die meer dan 40 jaren zijn ambt. bekleeddebehoordeevenals zijne vrouw, tot eene rijke Hamburgsche patri ciërs familie. Naar verzekerd wordt, heeft de Keizer in zake het vergaan van de Grosser Kurfiirst een nieuw onderzoek gelastaan 't hoofd waarvan staan zal Generaal Von Podbielsky, inspecteur der artillerie. De uitspraak van het vorig eol- legie van onderzoek, dat althans uit zeelieden bestond, is door den Keizer vernietigd. UITVOERINGEN. DRUNEN. Op Maandag den 26 Mei; Matinee, te geven door de Harmonie „De Eendracht" van Drnnen, ten huize van den lieer Van der Krabben. Aan vang ten 9 ure. Tilburg 24 Mei 1879. Woensdag avond omstreeks 6 uur, zou een paard van den heer A. II. v. R., bierbrouwer alhierdat kolderig wasafgemaakt worden. Een Scherpschutter der St.-Dionisiusgilde legde zijn geweer tot driemaal op het dier aan, maar telkens weigerde het wapen. Zekere A. S., die toevallig daar ter plaatse kwam, nam toen de gevaarlijke taak op zich om het dier met een scherp werktuig fe (looden, hetwelk hij gelukkig volbracht. Waalwijk, 20 Mei 1879. Vanwege den heer Officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te 's-Hertogenboscb zijn wij uit- genoodigd geene openbaarheid te geven aan het geen wij mochten vernemen van maatregelen genomen ter opsporing van Lodewijk Pincoffs. Gisteren namiddag werd de vrouw van A. v. d. L., wonende in (lc Kloostersteeg alhier, door eene duizeling bevangenterwijl zij een ketel kokend water van het vuur wilde nemen. Zij viel voorover met het oog op den rand van den ketel en kreeg vervolgens geheel den inhoud over haar hoofd en lichaamzoödat zij erge brandwonden bekwam. Zij verkeert in bedenke- lijken toestand. Door de heeren N. Hesselmans en C. van der Wee, Pz., wordt heden met vergunning van de bevoegde autoriteit eene collecte gehouden in de gemeenten Waalwijk en Besoijen, ten behoeve van de Wed. J. Snoeren en hare kinderen te Kaatsheuveldie in den nacht van 14 Mei al hunne goederen verloren bij den brand, waarbij Snoeren zelf en een zijner kinderen zoo erge branden bekwam, dat zij aan de gevolgen over leden. Wij bevelen dit liefdadige doel aan de mild dadigheid der inwoners dezer beide gemeenten aan. Na de benoeming van de leden der com missie tot regeling der zaken van de Afrikaan- sche Handelsverecniging vroeg op de te dier zaken te Rotterdam gehouden vergadering een der aanwezigen nog of het niet waar was dat gedurende 7 jaren valsche balansen overgelegd warenen of commissarissen dit niet hadden moeten zien en thans ook schuldig waren. De heer Mr. Reepmaker verontschuldigde de commissarissenvoor dieven en valschheid in boeken kan niet gemakkelijk gewaakt worden. Hij schroomde niet te verklaren dat ook hij Pincoffs tot voor 14 dagen voor een eerlijk man hield. De heer Muller waarschuwde nog toch niet alle geruchten te gelooven Woensdag zou den de directeuren in de conferentie verschijnen, om nogmaals rekenschap af te leggen maar voor die proef zijn zij ontvlucht. Ten slotte gaf de heer Tels' de verzekering dat de rechten der gepriviligeerde crediteuren onaangetast blijven zouden in dezelfde mate alsof faillietverklaring geschied was, en verder dat beslag was gelegd op de boedels der voortvluch- tigen. Daarna ging de druk bezochte vergadering uiteen met een woord van dank tot hen die haar hadden saamgeroepen. Dinsdag-avond heeft er eene vergadering plaats gehad van schuldeischers der firma We duwe B. Polak en Compagnie te Rotterdam die door hare raadsliedenmrs. Goudsmit en Rombach was bijeengeroepen. Uit de ter tafel gebrachte balans bleek dat de firma, uitsluitend ten o-evolge der ramp, die Rotterdam getroffen heefthare betalingen had moeten staken. De door haar b -leende effecten toch waren daardoor zoo in waarde verminderd dat een groot surplus moest worden gegeven terwijl bovendien Pincoffs een aanzienlijk cijfer aan de firma schuldig was. De wenschelijkheid werd betoogd om in het belang der crediteuren een faillissement te voor komen. Voorts werd met het oog op vrij in gewikkelde verhoudingenen de verschillende categoriën van schuldeischers met en zonder onderpandbesloten zieh thans eenvoudig tot kennisneming van den toestand te bepalen en het verder onderzoek over .te laten aan eene com missie die later opnieuw eene vergadering zou bijeenroepen en alsdan de noodige voorstellen zou doen. Tot leden dier commissie werden als vertegenwoordigers van twee voorname schuld eischers benoemd mrs. E. E. Van Raalte en J. G. Philippimet het recht om zich een of meer leden te assumeeren. Door de rechtbank is aan de Commandi taire Bankvereeniging Rensburg en Van Witsen provisioneele surséance van betaling verleend. Tot bewindvoerders zijn benoemd de heeren P. Havelaar en mr. Taudin Chabot, kassiers.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2