3 jgj GEIT. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. L@derberiehten. Huidenberichten. W. J. Baijens, Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den GóuV.-Generaal van Nederl.-Indië dd. 18 dezer, bevat de navolgende berichten wit Atchin Tegen het einde van Aprii is de vijand aau- vallenderwijs te werk gegaan eerst tegen Indra- poeri en vervolgens, na in groeten gelalle naar den linkeroever der rivier te zijn over getrokken tegen onze posten aan die zijde terwijl ook onze transporten dagelijks beschoten werden. Zoodra het ingetreden drooge weder zulks veroorloofdehebben onze troepen den vijand weder over de rivier gejaagd en hem daarbij aanzienlijke verliezen toegebracht (een tot vier Mei). Daarop zijn den 6den Mei drie colonnes van IndrapoeriAnakGaloeng en - Tjot Besoetoi uitgerukt om ook den rechteroever van vijanden te zuiveren. Zij ondervonden een zeer hevigen tegenstand maar na een driedaagsch gevechtwaarbij te Panteh-Karang en Rediep eene rij zware versterkingen moesten worden bestormd werd de vijand totaal verjaagd ter wijl zijn kampongs(waaronder die van het weder afvallig geworden hoofd der V Moekim) getuchtigd werden. Aan onze zijde sneuvelden twee officieren (de kapitein van Berg en de luitenant Schuit) en werden er tien gewond terwijl meer dan honderd mindere militairen sneuvelden of gewond werden. De vijand moet belangrijke verliezen geleden hebben verschei dene voorname hoofden waaronder de imam van Gliëngzijn gesneuveld imam Longbattah wordt gezegd zwaar gewoud te zijn. Een der hoofden in de XXVI Moekim heeft zijne onder werping aangeboden. Uit Elzas-Lolharingën wordt geschreven dat in het aardolie-bergwerk Pccbelbronn, bij Sulz onlangs een zeer aanzienlijke bron van aardolie is geopend. Ongeveer 900 meter in de lengte bedraagt het oliebekken. In weerwil van sterk vervoer nam de hoeveelheid nog niet af. De qualiteit van de olie zou zeer goed zijn. Ongelukken waren bij het voor den dag komen van de massa olie met de daarbij natuurlijke sterke ontwikkeling van gas niet voorgekomen. De lampenmaker J. A. B. Memperin de Drossestraatte Haarlem heeft een nieuw pe- troleumkooktoestel uitgevonden met bijzondere voorzorgen tegen brandgevaar. De inrichting is als volgt Op de lamp of oliereservoir bevinden zich 2 lippen waarop een ronde plaat is bevestigd op deze plaat is een staande kant aangebracht, binnen welken een rooster is gemaaktin het midden van de plaat bevindt zich een rond. gat van 10 mm., waardoor zich een stangetje be weegt, waarop de vlamplaat rustboven eiken brander is een beweegbare domper aangebracht, welke op de vlamplaat ter zijde van den brander met een scharnier is bevestigd. Het stangetje dat door den petroleumhouder gaat en op het voorwerpwaarop de toestel geplaatst is rusthoudt de dompers omhoog doch de minste bewegingwelke dan ook doet de vlamplaat zakkenwaardoor de dompers tegelijk op de branders nedervallen. Zoodra dus de toestel valt of in beweging wordt gebracht worden onmiddellijk de vlammen uitgedoofd. De petroleumhouder is bovendien voorzien van een dubbele voering,- gevuld met krijtdie het zoogenaamd doorzweeten verhindert en bovendien bevorderlijk is aan de veiligheid van den toestel. De burgemeester van Amsterdam heeft aan de twee weesmeisjes die bij de plechtigheid in de nieuwe kerk aldaar de bouquetten aan H. M. de Koningin hebber, aangeboden elk een medaillon overhandigd met toepasselijk inschrift. Eenige bewoners van de buurtschap De Krim, onder Hoenderloo, merkten Maandag 11. op, dat de woning van eene arme vrouw sedert een paar dagen gesloten bleef. Bij onderzoek vonden zij haar dood op den grond liggen. Blijkbaar was zij reeds eenigen tijd te voren overleden. Dinsdag werd te Maastricht bij aankomst van den trein uit Antwerpen een persoon aan gehouden die naar men zegtin laatstgemelde stad een schuld van fr. 24,000 heeft achtero-e- laten. Een dienstmeid te Oud-Beierland stal voor eemgen tijd van haar meester een bankbiljet van 100zonder dat deze eenige termen kon vinden haar van den diefstal te beschuldigen Otschoon hij reeds den volgenden morgen de »e- noemde banknoot miste. Door de ijverige op sporingen der politie is het thans gelukt de daderes die zich reeds in een anderen dienst verhuurd had, tot volledige bekentenis te krijgen. Voor de vacante betrekking van secretaris der Maatschappij van weldadigheid hebben zich 120 sollicitanten aangemeld. Op de vee-tentoonstelling te Berlijn was een vette os van den ambstraad Dietze, op Barby no. 1. Hij woog niet minder dan 2900 pond. Dat dit dier met kransen overdekt de rondte deed door de stadlaat zich denken. komen naar men zegt, mins- handen dl;r. verzanre'de oude postzegelsin chÏÏLhT da1"egerS' die er> door middel van zehrrie^d,delen. destempels afwassen en Een A V TUWe in den handel brengen '.a™ - d,e hier,™ bet een en ander zegt, vermeldt dat in een van de dagbladen Tn H f gK?S,.rS Slaakt, hoe acht honderd dollars betaald waren aan een dame ÏLr miv en f" drie-cent postzegels had ver zameld. „Nu, de schurken kunnen gemakeliik acht-honderd dollars betalen roept de \meri kaan verontwaardigd uit, „want als ze schoon Zljn' verkoopen zij ze voör dertig-duizend dollars." UZ7°?C, ..0verij33eIs hoofdstad kenmerkt w t v r' Ronder door gehechtheid aan alles at historische oudheidswaarde heeft. Zoowel de provinciale als stedelijke archieven getuigen daarvan. Niet alleen, dat men. zorg draagt voorde museas en archieflokalen maar men weet. ook openbarezeer oude gewoonten, met historische beteekenisen dus in het openbaarin stand te houden. Zoo wordt onder meer anderen, met de Paasclidagen het PaaSchweiferst gevierd, waar op de beide feestdagen en tot slot Paschen drie duizenden zich op een stuk weiland bewegen om onder génot van muziek eu spel, met Sina's appelen te bombasdeerennoten te kraken eieren te tikken en zoo al meer. Dit beteekent, dat de winter achter den rug is en men zich ontspant, om den vruchtbaren tegemoet te gaan, waar alles wat thans voor genot en voeding wordt aanggewend te telen en te vinden is. Een drietal weken na dit weifeestvolgt de zoogenaamde Pofjeskermis. Men ziet thans bij zeker soort kermis aanlegtafelljes met miniatuur aardenweik. In vroegere dagen kwamen drie weken na Paschen, Duitsche kooplieden met Keulsche potten en pannen naar hierom op een uitgebreid terrein hunne waar uit te stallen en te verkoopen. Duizenden kwamen van wijd en zijd naar Zwolle, om hunnen voorraad potten voor de eerste grasboter bestemd enz. aan te koopen. Zulk eene drukte bezorgde tevens genot en nu de aardenwerkmagazijnen in den lande legio zijnziet men van de aloude potten en pannenmarkt thans miniatunrpret met miniatuur- producten. Zooals men ziet, heeft alles betrekking op den boerenstand en daarom is ook in waarde gehouden het zoogenaamde dauwtrappen op Hemelvaartsdag. In vroegere jaren bebouwden en bezaaiden de grondeigenaars hunne eigene akkers. Op Hemel vaartsdag kwamen de pachters voor dag en dauw bij de eigenaarsom veldwaarts te gaanten einde te zien hoe de akkers er uit zagen en daarnaar te huren. Thans is dit andersmen toogt nu niet veldwaartsom land te zien en land te huren maar om pret te maken. Hon derden paren gaan met Hemelvaartsdag voor het opgaan der zon dauwtrappen, vaak komen velen uit- en inwendig bedauwd huiswaarts. Zoo heeft elke streek hare bijzonderheden. In de zitting der Tweede Kamer van Woens dag is ingekomen de huishoudelijke raming voor de Kamer. Aangenomen zijn esnige naturalisa tie en andere ontwerpen waaronder tot ontei gening voor de verbreeding der Draaisteeg te Rotterdam en aanvulling van hoofdstuk I, uit gaven voor de konihklijke stallen dit laatste met 53 tegen 12 stemmen. Daarna kwam het onteigeningsontwerp voor den spoorweg StavorenLeeuwarden via IJlst aan de orde. Verschillende Eriesche afgevaar digden verklaarden dat zij vóór het ontwerp zouden stemmen en het minder goede aannemen waar zij 't betere niet konden verkrijgen. Alleen de heer Gratama bleef de ombuiging over Bolsward voorstaan. De Minister van Waterstaat verdedigde het ontwerpde Regeering moest de spoorwegwet van 1875 uitvoeren; wijziging dier wet was niet noodzakelijkeen voorstel tot uitbreiding dier wét was niet te wachten. Het ontwerp werd daarna aangenomen met 64 tegen 7 stemmen. Na de discussie en bestrijding door den heer Van Eek is aangenomen met 61 tegen 5 st. de conclusie van de meerderheid der commissie nopens de regeerings-inüchtingen ter zake der bestemming van het saldo van het fonds voor calamiteuse polders in Zeelandom die inlich tingen aan te nemen voor kennisgeving. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer was ingekomen eene missive van de Min. van Waterstaat en van Einanciën, houdende mededeeling van de intrekking der kanalenwet. Daarna is de discussie over het definitief oorlogs budget aangevangen. De heer De Bieberstein zal tegenstemmen wegens het hooge eindcijfer, met dat van Marine circa 35 millioen bedragende. De heer Casenbroot vroeg naar des Ministers plannen omtrent de afschaffing der plaatsvervan ging en omtrent wettelijke legerorganisatie. Hij staat overigens voor, oprichting van een depar tement van nationale defensie, desnoods met een civiel persoon aan hel hoofd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Kwak. Kwik, je zijt me erg tegen gevallen. Kwik. Waarom dan, Kwak? Kwak. Omdat je me fameus teleurgesteld hebt.' Kwik. Zoo Waarmee dan vriend Kwak. Mei, ik had in de Tilburg sche Cou rant van gisteren gaarne weer uw verslag over het Concert van Orpheus gelezen. Je waart nu eenmaal zoo goed opstreek. En nu zwijg je als een Mof. Mij dunkt dat is meten met twee maten. Kwik. Maar ik had geen tijd. Kwrak. Dat zijn maar praatjes en praatjes vullen geen gaatjes. Dat weet je ook wel, Kwik. Als je me nog eens die poets speelt behoef je niet meer bij, me aan te komen versta je dat, Kwik? Je moet kiezen of deelen van alle concerten verslagen leveren of in 't ge heel geene. Kwik. Kwak, bedenk toch, dat het ditmaal een exceptioneel geval was. Mijne aandacht werd te zeer door het Rotterdamsche vlooien theater getrokken. Ik kon mij daarom onmo gelijk met concerten bezig houden. Orpheus. Och, Kwak, maak je maar niet te boos op Kwik. Als de lofspraak van hem moet komen, kunnen wij ze waarachtig goed missen. Het oordeel van bekwame en onpartijdige des kundigen is ons altijd aangenaam hunne aan merkingen nemen we nooit kwalijk als ze ge grond zijn maar dwazekruipende lofspraak van lui, die geen jota van muziek en zang ver staan, is ons niet alleen "volmaakt onverschillig, maar stuit ons tegen de borst. De Tilburgsche Courant neme dit daarom voor 't vervolg a d nota m. Kwak. Hoor je datKwik Dat is een leelij ke bril, dien je Orpheus daar op den neus zet. Kwik. Wat kan mij dat schelen Als de Tilburgsche Courant mijne artikelen maar plaatst, dan ben ik tevreden. En dat doet ze altijd want ze houdt er van, dat verzeker ik je. Ik heb weer zoo iets klaar, namelijk eene inleiding voor een volgend verslag. Mag ik je dat eens voorlezen, Kwak Kwak. Gerust, Kameraad Lees maar op Kwik. (Hij leest) „Mocht het concert, waar- „over ik onlangs een verslag leverdezonder „tegenspraak een der schoonste, die ooit in dit „onderaardsch tranendal gegeven wordenge- „noemd .worden dat vanwas „naar de eenstommige getuigenis van bevoegde „beoordeelaars, de waardige evenknie er van." Kwak. Houd. op Kwik want ik lach me haast half dood Een concert met knieën Wie heeft dat ooit op de viool hooren spelen Als je zoo voortholtKwikdan hooren we nog van concerten met bulten leepoogen blauwe scheenenhalve zolen en achterlappen en wie weet, wat nog al meer. Kwik. Och, Kwakje kijkt ook zoo nauw. 't Is onmogelijk om met u op den duur te ac- cordeeren. Met den uitgever der Tilburgsche Courant kan ik veel beter overweg. Kwak. Dat is zijne zaak, maar die van Be Echo van het Zuiden zou je hartelijk bedanken voor zoo'n zoodje nonsens en bluf. Daarom zou ik je ook aanraden daar maar te blijven. Men kent je daar nu eenmaal en je bokken sprongen genieten er veel crediet. Kwik. Daar zit juist de knoop, Kwak. Zoo'n verkoopsconditie is tochdunkt meniet te versmaden. Kwak. Maar wil je nu van den anderen kant weten wat het verstandig publiek van je goocheltoeren denkt Kwik. ZekerKwak. Kwak. (hij neuriet zachtjes) Bluf, bluf, allemaal bluf! Wat zou Kwikje Anders geven Bluf, bluf, allemaal bluf! Zonder bluf is Kwikje duf! Tilburg, 23 Mei 1879. Bij iedere wijziging in dienst der Spoorwegen heeft er natuurlijk ook eene verandering in het vertrek der posten (hoe gering ook) plaats. Mijns inziens behoort dit door den postdirecteur in het belang van den handel en ten gerieve van het publiekter algemeene kennis te worden gebrachthetzij door eene annonce in de stads courant, of door het uitgeven van nieuwe post lijsten. Dit heeft alhier niet plaats. Wij teren nog steeds op de postlijsten van 1877. Of dit nu zoo behoort laat ik aan het oordeel van den lezer over. Met het openbaar maken hiervan hoop ik het beoogde doel te bereiken. Met de plaatsing zal u verplichten uwen be stendigen lezer, S. Tilburg, 22 Mei 1879. Van den 17 tot en met den 23 Mei 1879. TILBURG. Gehuwd: M. J. Schrier met M. Weitner. BevallenE. van Groeninge geb. van Reusel z. A. M. van Stiphout geb. van Oers z. W. van Boxtel geb. de Swart z. E. Arens geb. Schalken d. M. J. H. Herbot (geb. Goffin d. C. van Poppet geb. Cruijssen d. J. van Ierland geb. van Boxtel z. C. van Berkel geb. Vissers z. R. P. Geerts geb. Verhoof d. A. J. A. Sala geb. Kieckens d. P. Donders geb. Witloks d. J. C. Schollen geb. van Hoof d. J. Scheepens geb. Wouters z. M. L. Langermans geb. Haans d. P. van den Brekel geb. van Ierland z. E. de Loos geb. Melis d. OverledenJ. van Dunwed. van J. M. Tuer- lings, 80 j. P. van den Berg, huisvr. van H. H. Evertz, 57 j. A. ScheDens, wed. van P. Schij- vens, 73 j. N. F. Cornelisse, jm., 10 m. M. Obbens, wed. van P. H. Schenaerts, 75 j. J. L. W. Baerken, jd., 53 j. M. C. Brokken, jd., 66 j. WAALWIJK. Gehuwd: Paulus van den Hurk met Maria Snijders. Ondertrouwd: Laurens Josephus Schambergen met Anna Maria van Oudheusden. Johannes Pulles met Wilhelmina Hoppenbrouwers. An- tonius vau Iersel met Goverdina Maria van der Sterren Jacob Madiol met Theresia Maria Du- moulin. Adriana van Rooij geb. Peperkamp Testers d. Jo- Bev allen d. Johanna van Kuik geb." hanna Bergmans geb. Siegers z. OverledenMechtildis Meulbregt, 77 j. Ger- I ardus Paasschens, 24 j. Theresia Cornelia Loo- mans, 5 m. LOONOPZAND. OndertrouwdWouter van Beers met Martina LIpelaar. Pieter Willemse met Allegonda de Benis. Bevallen: Cornelia van Rijswijk geb. Pijnen burg z. Helena Suoeren geb. Borsten d. Adriana van Wezel geb. Dolphin z. Elisabeth de Kroon geb. Ockers d. - Wouterina Netten geb. van Aalst z. Adriana van Laarhoven geb. van der Krieken :z. Francisca Damen geb. de Nijs z. OverledenAdriaan Snoeren, echtg. van Jacoba van den Hoven, 67 j. Paulus Broeders, echtg. van Cornelia Klijn, 63 j. Johannes Huijsmans 5 j. Antonie van Gorkom, echtg. van Cornelia Wagemakers, 61 j. Maria Catharina Schalke, echtg. van Cornelis Bruurs, 57 j. BESOIJEN. GehuwdLeonardus Kuijten met Antonia Schoon- dermaste, wonende te Waalwijk. Bevallen: Maria Maas geb. van Loon d. Meehelina van Zeist geb. Stam z. Catharina Adriaanse geb. Kolsteren z. Petronella Maria van Berkel geb. van Hilst z. Overleden: Hendrik van Heijst3j. Theodora Mulders 56 j. Dingena van Zeist 10 j. 300ste STAATS-LOTERIJ Prijzen van f 100 en daarboven. EERSTE KLASSE. Derde Trekking. No SS01 f400. No 13119 f200. Mos 13876 en 19044, ieder f100. Tilburg23 Mei. Boter van 1 1.10 tot 1.30. Roggebrood de 6 pond 27 c.3 pond 1372 cents. Eieren 3 cent per stuk. Waalwijk23 Mei. Veemarkt. De aanvoer was goed vooral le kwal. Handel traag en verkoop van geen beteekenis. Prijzen dalende. Voor goede kalfkoeien werd f190 239 be-" dongen. Boter. Aanvoer onbeduidend; fl.12 tot 1.38 per kilo. Eieren f3.00 a 3.50 per 100 stuks. Brood 4 kilo 36 cent. Granen onveranderd. Roggé f 5.75 h 6.30 Tarwe f 9.50 a 10Haver 8V2 h 9 c. p. k.Gerst f 6 a 7 Voedererwten f 0.— a 0.— Paardenboonen f0 0. Udenhout, 21 Mei. Boter. Aangevoerd 1445 kilo, van f 1.00 tot f 1.15. Waspik, 21 Mil. Boter. Aangevoerd 200 kilo, van fl.24 tot f 1.41. Oisterwijk, 21 Mei. Boter. Aangevoerd 1915 kilo van fl.05 tot fl.21. Eieren. Aangevoerd 2150, f3.00 dé 100 stuks. 's Herlogenbosch, 23 Mei. Alhier werd verkocht Tarwe van 76 kilo f 8.50 tot f 8.75 per heetol. dito 79 -10.50 -10.75 Rogge „70 - 6.70 - 6.85 dito „73 - 7.00 - 7.15 Boekweit „63 - 6.55 - 6.65 dito 67 - 6.80 - 7.00 Haver 8l/4 a 87s cents per kilo. De prijs der Boter was van fl.20 tot 1.50. Voorraad te WAALWIJK. P. C. Rocques. 15 drooge gezouten Fcrnarabncq, 29 p., 21 dito, 20 p., 12 dito, 18 p. C. Hoffmans Zonen. Een partij gez. B. A. os, 22/24 p. en een partij dito 26/28 p. Charles Ficq Co. Een partij gez. B. A. ossen, 25/26 p., dito 26/28 p., dito 20/22 p., dito dr. os en koe, 16/20 p. en een partij gez. Fernam- bucq os, 20/24 p. ROTTERDAM. Hiermede bevestigen wij ons telegram van Woensdagmiddag 11., bevattende den afloop der Inschrijving van Javahuiden bij de lieeren A. C. Fraser Co. en zijn de later gehouden inschrij vingen als volgt afgeloopen Ten 2 ure No 58/61 8 balen Calcutta-huiden No 62: 510 Padang, en No 63 603 dito opgehouden. Ten 3 ureNo 65/6817 balen Calcutta, opgehouden. De op Dinsdag 20 dezei gehouden veiling van Uruguay ossen is als volgt: 1258 stuks, 20/25 kilo, a 30 c., 800 st., 25/27 k., 32 c., het restantzijnde 1063 stuks is opgeh. en a 32 c. koopbaar. 3368 st., 27/32 k., opgehouden, wellicht tot 34 e. koopbaar. 747 st.32 k. en hooger, opgeli., wellicht 35/3472 c. koopbaar, mits onverkocht. De versneden en huarlossen zijn allen verkocht tic. onder den prijs der gezonden. In de direct daarop volgende veiling van drooge Afrikaansche huiden werden 2052 huiden verkocht en 2917 vellen opgehouden. Uit de hand werden afgedaan 2797 Sourabaya Runder, 3.11 R., 1865 dito, 6.60 k., 338 dito Buffel, 10.50 k., ex „Aardenburg", en 1519 Batavia Runder, 6.50 k., ex „Batavier". Heden morgen werden nog verkocht, per „Jo hanna en Maria" 747 st. gez. Uruguay ossen, van 32 k. en daarbovenen 720 ditovan 25/27 k. opgehouden in de veiling van 20 dezer, zoodat nog 41 kavelingen, ieder van 80 stuks, van 27/32 k.over zijn, welke tot 35 cents koopbaar zijn op veilings-conditiën. ANTWERPEN, 21 Mei. Op de markt alhier werden heden afgedaan Van No 2269: 200 gez. Buenos-Ayres os, 25/32 k., p. „Pliny", a fr. 76 152 gez. Kaap de Goede Hoop os en koe. 177io k., p. „Falcon'», fr. 50. 23 Mei. Heden werdén alhier verhandeld No 132: 98 dr. gez. Haiti os en koe, besch.83/s k., p. „Ville d'Anvers", a fr. 50van No 2456 80 gez. Buenos-Ayres os), 20/25 k.p. „Guadiana", a fr. 72van No 2457621 dito, 25/32 k., p. dito, a fr. 78 88 dito, 15/20 k., p. „Guadiana" en „Trent" fr. 63 170 dito32/40 k.p. ditoa fr. 7672 No 2397816 gez. Uruguay os, 32/40 k., p. „Bes- sel", a fr. 72het 'overgeblevene van No 2447 1114 gez. Vereenigde Staten koe en os, 25 k., p. „Ayton", a fr. 47. hs\j kunnen tegen Hoog Loon onmid dellijk werk bekomen bij te Waalwijk. EENE GOEDE MELKGEVENDE Te bevragen bij den Uitgever dezer Courant.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 3