Oostenrijk. Denemarken. Rusland. Turkije. BINNENLAND. Uit Weenen wordt gemeld, dat Andrassy ge weigerd heeft de heeren Gueshoff en Zankoff, de gedelegeerden voor Oost-Rumeliè, te ontvangen. Hij liet hun mededeelendat hij zich niet wenscht te bemoeien met de zaken hunner pro vincie, welke, thans onder Europeesch toezicht staat. Luitenant Jensen van de Deensche marine, wiens avontuurlijke en goed gelukte poging van den vorigen zomer om over de ijsvelden in de bin nenlanden van Groenland te trekken, toenmaals zeer de aandacht trok, verliet de vorige maand Denemarken om eene nieuwe onderzoekings-expe- ditie naar Groenland te ondernemen vergezeld door luitenant Hammer, insgelijk van de Deensche marine. Luitenant Jensen zal in den herfst naar Europa terugkeeren maar luitenant Hammer is aangewezen om den winter te Jacobshaven te blijventen einde den merkwaardigen ijsfjord bij die plaats te onderzoeken, ür. Steenstrup die in 1878 Kopenhagen verliet om eene weten schappelijk expeditie in Groenland te ondernemen, bleef den geheelen vorigen winter te Umanak en wordt in den herfst van dit jaar te huis ver wacht. Kolonel Melnikoffde kommandant van de gendarmerie te Riazan die eenige maanden ■geleden het bestaan van een brandstichterscomplot aan het licht bracht, is door het Gouvernement naar Orenburg en Irbit gezonden om een onder zoek in te stellen naar den oorsprong van de talrijke branden welke daar in den laasten tijd zijn uitgebroken. Men verzekertdat kolonel Melnikoff het bestaan van brandstichters-benden in de meeste steden van de Ural-streek op het spoor is. .Reeds zijn te Orenburg 120 en te libit 90 personen in hechtenis genomen, be schuldigd van moedwillige brandstichting. Zoodra kolonel Melnikoff zal zijn aangekomenzullen de gearresteerden te recht staau. Volgens bericht uit Samare aan de Engelsche bladen had daar een paniek geheerschtten gevolge van plakkaten op de muren aangeplakt, houdende dat de stad den 13n aan de vlammen zou worden prijs gegeven. Men was echter met den schrik vrij gekomen. De overheid had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Te Orenburg waren op den avond, welke den ver- schrikkelijken brand in die stad voorafging brandbrieven aan verschillende ingezetenen ge zonden. De politie te St. Petersburg is met 150 sol daten versterkt. Solevieff, die den Russischen Czar naar 't leven stondzal de volgende week te St. Pe tersburg terecht staan. In tegenspraak met vroegere mededeelingen wordt thans beweerd dat hij niets bekend of ook maar gezegd heeft. Te Kijews zijn twee onbekende, verdachte personen gearresteerd in wier woning men wa penen ammunitie en eenige waarschijnlijk nagemaaktepassen heeft gevonden. Volgens een telegran uit Philippopolisdd. 22 Meiaan de Pol. Corr. van Weenen gericht, is generaal Obrutchef tengevolge van de dreigende houdingonlangs door het grootste deel der Bulgaren aangenomenden 21n van Haskeni onverwachts in de hoofdstad van oostelijk Ru- melie aangekomen. Onmiddellijk na zijne aan komst beeft hij een aantal der Bulgaarsche notabelen uit de stad ontboden en hen in krach tige bewoordingen nogmaals den raad gegeven zich van elke poging om de ontwikkeling van den stand van zaken in verwarring te brengen, te onthouden. Den 22n zou generaal Obrutchef naar Con- stantinopel vertrekken. Generaal Stolypine ver liet den 25n Mei, vergezeld van zijn staf de stad. Tilburg, 28 Mei 1879. Op den 1 Januari 1878 bevonden zich in onze stad 146 groote en kleine fabrieken van wollen en halfwolstoffen waarvan 50 door stoom gedreven 15 fabrieken van stoomwerktuigen waaronder 3 met ijzergieterijen en 7 werkplaat sen van kunstwerktuigen die gestadig doorwerk ten 3 stoommeelfabrieken2 leerlooierijen 14 schapenvellenploterijen 1 machinale kaarden- fabriek 2 perkamentbereiderijen 2 drijiriemeu- fabrieken9 korenmolens 2 honing- en was- bleekerijen waarvan 1 met stoomvermogen2 -steenhouwerijen 8 steenbakkerijen 2 oliesla gerijen 6 bierbroawerijen 1 likeurstokerij en 6 boekdrukkerijen. In 't geheel telde men op 1 Januari 103 stoomwerktuigen. Waalwijk, 28 Mei 1879. In het verslag der jongste raadsvergadering komt onder no 9 voordat de Voorzitter resti tutie verzoekt eener som groot f 20,80 door hem indertijd voorgeschoten ten behoeve van het spoorweg comité, welke som genoemd comité niet bij machte is hem terug te geven. Wij meenen hierbij te moeten voegen dat door dit comité is bedoeld, eene commissie in 1874 in het leven geroepen in het belang van den spoorweg 's BoschDordrechtvoor het land van AltenaHeusden en de Langstraat. Konden wij in een onzer vorige nummers met genoegen wijzen op het prachtige werk, dat de machinale schoenenfabriek „la Eranco-Hollan- daise" gemaakt had voor de tentoonstelling te Arnhemook eene andere nog jeugdige firma onzer gemeentenamelijk de Stoom drijfriemen- fabriek van de heeren Van del- Heijden en Ver- wiel zal hare producten daar exposeeren. Wij zijn vriendelijk' in de gelegenheid gesteld het daarvoor bestemde te bezichtigen. Het be staat uit kroon- en Engelsch-lederen drijf- naai- en bindriemenslagriemenpeezen en snaren, alles geétaleerd in eene eenvoudige, smaak volle kast. Behalve deze stalen zal er vhn elke soorteen stuk ter lengte van ongeveer 20 M.- op de tentoonstelling aanwezig zijn. Voor zoover dit uiterlijk kan beoordeeld worden kwam het ons voor dat het tentoongestelde in hooge mate zal voldoen aan alle eischen die voor dergelijk fabrikaat kunnen gesteld wórden en dat dus ook deze firma den roem van Waalwijk's industrie met eeré bij den nationalen wedstrijd zal op houden .- Als een bewijsdat de voortbrengselen van deze fabriekdie nog zoo kort bestaatreeds gunstig bekend zijn en zich reeds een goeden naam verworven hebben kan dienen, dat de riem van een der hoofdmachines, die de verschillende machinerien in het tentoonstellingsgebouw in werking brengen door haar geleverd is. Naar men ons mededeelt zullen ook de heerën Ch. Hoffmans Zonen de door hen vervaardigde lijm exposeeren. Waalwijk telt dus voor zoover ons bekend is drie inzenders. Wij wenschen hun den besten uitslag toe en hopen, dat zij voor hunne onvermoeide pogingen, om, elk in zijn vak, iets goeds te leveren, met het eeremetaal mogen bekroond worden. Dit is voorzeker ook den wensch van allen wien de vooruitgang en de bloei onzer gemeentej ter harte gaat. In het U. D. komt een bericht voor uit Waalwijk omtrent geruchtendie zouden loopen over de ontdekking van den dader van den moord, die voor ongeveer 2]/a jaar te Cappelle gepleegd is op de vrouw van G. Molegraaf. Dit bericht is minstens overdreven. Wel zijn er door buren woorden gehoord van twistende echtelieden waarnaar de politie een onderzoek heeft ingesteld maar die gezegden moeten niet overtuigend geweest zijn, anders zouden bedoelde personen zich niet meer op vrije voeten bevinden, zooals nu nog het geval is. Ir. de vergadering der afdeeling Utrecht van de Yereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid werd Zaturdag-avond uitgebracht het rapport der door het bestuur benoemde commissie in zake de middelendie aan te wenden zouden zijn om het Rijkde Provincie en de gemeenten te bewegen het aan leggen van tramwegen gemakkelijk te maken. Nadat in het rapport het nut voor de fabriek en handwerksnij verheid van goede en gemakke lijke middelen van gemeenschap was uiteengezet en betoogddat het dus op den weg der ver- eeniging tot bevordering van fabrieks- en hand werksnij verheid lagte trachten zooveel in haar vermogen is den aanleg dier wegen'te verge makkelijken sprak de commissie als haar oor deel uitdat er in ons land geen lijn meer te vinden is die zoodanig' verkeer belooftdat uit de opbrengsten de aanzienlijke kosten van aan leg en exploitatie van eenen gewonen spoorweg zouden kunnen bestreden worden. Daarentegen is er bijna geen streek aan te wijzen waar een stoomtramweg mits met oordeel geexploiteerd niet alleen die kosten ruim zou kunnen dragen, maar daarenboven aan de aandeelhouders een zeer voldoend dividend zou kunnen opleveren. De Minister van Waterstaat verleent den onder nemers van tramwegen dan ook de meeste mede werking en de moeielijkheden komen uitsluitend van de zijde der. provinciën gemeente- dijk en polderbesturen waterschappen enz. De Commissie is voorts van oordeel, dat de moeielijkheden alleen kunnen worden vermeden door middel van eene algemeene wetwaardoor onder daarbij te omschrijven voorwaardenhet recht wordt verkregen om ten algemeenen nutte concessie te verleenen tot gebruikmaking yau olie publieke wegen (aan wie ook behoorende of onder wiens beheer ook geplaatst) welke geschikt zijn voor den aanleg en de exploitatie van tramwegen. Ook het heffen van tolgelden van het materieel van tramwegen acht de commissie niet gerecht vaardigd omdat het materieel loopt over een eigen weg met eigen onderhoud. Te 's Bosch is de heer mr. E. G. S. baron Van Rijckevorsel van Kesselraadsheer in het Gerechtshof aldaar overleden. Hij was te 's Bosch geboren den lsten Juni 1815, promoveerde aan de hoogeschool te Lei den werd den 14n December 1845 tot subst.- officier en in 1854 tot rechter in de rechtbank te 'sBosch aangesteld, en was sedert 18 Aug. 1857 raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Noordbrabantwaaruit hij bij de reorgani satie in het tegenwoordig gerechtshof overging. Ook in dit college was de overledene een zeer geacht en gewaardeerd medelid. Hij was sedert 1846 ook lid der ridderschap, broeder der illustre L. V. broederschap lid der broederschap van St. Lucas en lid van het be stuur van verschillende waterschappen. Volgens het Vaderland heeft de heer Tak zijn portefeuille ter beschikking van Zijne Maje steit gesteld. Door den Raad der gemeente Arnhem is aan D. N. G. van der Heijden concessie ver leend tot het leggen van den ceintuurbaan voor de tramway in die gemeente. Pincoffs heeft zijn ontslag niet genomen als lid der Eerste Kamer, maar heeft als ge failleerd koopman het volle genot zijner burger lijke en burgerschapsrechten verloren. Vandaar dat de verkiezing ter zijner vervanging is uit geschreven. De instructie in, de strafzaak tegen L. Pincoffs c. s. is Zaterdag aangevangen. Door den daar toe benoemden raadsheer commissaris mr. Eeith, bijgestaan door den subst.-griffier mr. baron Collot d'Eseurywerd in het locaal van den Hoogeu Raad de eerste zitting gehouden tot het hooren van een riertal getuigen. In sommige buitenlandsche bladen worden er over de zaken der Rotterdamsche Handels- vereeniging uitvoerige cijfers medegedeeld. Naar Avij vernemenverdienen die cijfers geen ver trouwen. De nieuwe directie is bezig een juisten staat op 'te maken die zal worden gepubliceerd. Tot zoolang is het raadzaam geen geloof te slaan aan cijfers die men hier en daar vindt. Een groote Amerikaansche wagenmet bloemen en kransen versierd zal Dinsdagmid dag ten twee ure van den Dam te Amsterdam vertrekken en den weg nemen over Muiden Weesp enz. naar Utrecht. Aldaar zal hij Woens dag vertoeven en dan zijn weg via Amersfoort, Apeldoorn Zutfen vervolgen en Vrijdag te Arn hem arriveeren. Telegrammen zullen het uur van aankomst melden. Onderweg zullen 50000 exemplaren van het eerste nommer van „De Gids der Tentoonstelling" worden verspreid. Op den wagen zal het personeel voor het "drukken van „De Gids" noodig aanwezig zijn. Zijn costuum bestaat uit grijs linnen kielblauw gestreepte pantalon en grijze muts waarop in een gouden band het woord „Tentoonstellings- gids" geborduurd is. Uit Deventer wordt gemeld Vrijdagmiddag ging een kind hoewel de over weg van den spoorweg afgesloten was omdat een trein moest passeeren onder den afsluitings boom door op den spoorweg. De seinwachter zag het kind daar loopen en Spoedde er zich naar toe om het te grijpen hetgeen hem gelukte. Hierbij struikelde hij evenwel met het meisje in den arm over de rails en viel derhalve juist toen de trein daar passeeren moest op den weg. Hij had evenwel tegenwoordigheid van geest genoeg om zijne beenen spoedig van den weg te trekken, waardoor beiden gered werden. Dezer dagen kwam te Amsterdam in den ■vroegen morgen een sjouwermau in beschonken toestand in eene tapperij om een borrel te drinken. De kastelein weigerde het gelag te schenken, den dronkaard, opmerkende, dat 6 uren in den vroegen morgen toch wat al te. vroeg was om reeds beneveld te wezen. De kastelein was zelfs zoo welwillend den man een kop koffie aan te bieden uit een keteldie op de toonbank in de nabijheid stond te koken. Door deze beleefdheid werd de dronkaard zoo kwaadaardigdat hij den ketel opnam en den kokenden inhoud over den tapper uitstortte. De kastelein werd deerlijk gebrand en de politie arresteerde den benevelden geweldenaar. De jonge dame, jvelke vóór ongeveer twee maanden in het Vondelspark te Amsterdam door een kogel getroffen werdafkomstig uit den tuin van de sociëteit „De Hereeniging", waar eenige jongelieden zich vermaakten met schieten, is thans nagenoeg hersteld. Het is nog niet mogen gelukken den schuldige te ontdekken. De Burgemeester van Amsterdam heeft de agenten van politie aldaar in de gelegenheid gesteld zich te oefenen iu het telegrapheeren. Voor hendie daarin eenige vordering maken is eerder promotie te verwachten. Een Noord-Hollandsch koopman die 1.1. Maandag de Korenbeurs te Amsterdam bezocht, had vóór zijn vertrek uit de stad nog tijd, de Zigeuners te gaan zien. Pas in den kring toe gelaten, gevoelde hij een ruk aan zijn borstzak en miste dadelijk zijn portefeuille met f 2000 aan papier. Onmiddellijk had hij den dader in het oogkreeg op zijne bedreigingen zijn porte feuille terug en eindigde met een goed woord en een fooi te geven. Uit Zwolle wordt gemeld In het laatst der vorige week verkocht iemand aan den slachter J. W. eene koe. Daar de verkooper beweerde dat de koe meer dan 300 kilo zoude wegen, hetgeen de kooper niet kon gelooven werd de koop aldus gesloten dat de -verkooper 300 kilo om niet zou geven en de kooper f12 per kilo zoude betalen van hetgeen de koe boven de 300 kilo woog. Het bleek toen dat de koe 318 kilo woog en alzoo f216 opbracht. De heer Kaedingambtenaar bij de Duit- sche Rijksbank, had eene weddenschap aangegaan, dat hij binnen zes maanden twee millioen post zegels zou verzamelen. De termijn liep dezer dagen ten eindè, en nog vóór dien tijd had hij niet slechts zijn weddingschap gewonnen maar zelfs nog 300,000 postzegels boven de 2 millioen bijeengebracht. Op de aanstaande algemeene vergadering van aandeelhouders der maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen zalnaar de „Midd. Ct." meldtdoor de directie ter goedkeuring worden aangeboden eene overeenkomst met de stoomvaartmaatschappij Zeeland, waarbij de ex ploitatie-maatschappij op zich neemt een stoom schip van het type Prinses Marie te doen bouwen en dat aan de maatschappij Zeeland af te staan, uitsluitend ten behoeve van den dienst tusschen Vlissingen en Queenborough. De maatschappij Zeeland zal daarvoor huur en aflossing betalen, zöbdat het schip na een zeker aantal jaren haar eigendom zal worden. Zij verbindt zich echter om het oök in dat geval voor geen anderen dienst dan op de lijn VlissingenQueenborough te bestemmen. Dit blijk van samenwerking is te heugelijker, omdat de concurrentie, ook bij onze Zuidelijke naburen, niet stilzit. Door de Belgische regeering toch is met de Great Eastern Railway-Compagny eene overeenkomst gesloten volgens welke een dagelijksche 'dienst voor personen en goederen tusschen Antwerpen en Harwich zal worden in gevoerd. Voor dezen dienstdie reeds met 1 Juni a. s. in werking zal treden, zullen groote en gemakkelijk ingerichte stoomboóten worden in de vaart gebracht. In een der talrijke winkels in manufakturen op den Nieuwendijk te Amsterdam werd in den laatsten tijd herhaaldelijk geld vermist, en eene der winkeljuffers verdacht van oneerlijkheid omdat in den zak van haar mantel een dames- kleedingstuk werd gevonden dat mede in den winkel vermist werd. Dit vermoeden werd het meisje niet onduidelijk te kennen gegeven waarop zij, in de overtuiging steeds eerlijk haar plicht gedaan te hebben, hare betrekking verliet. Niettegenstaande haar vertrek bleven echter de ontvreemdingen uit de winkellade voortduren en bleek het weldra dat eene dienstbode de diefegge was. Bij het verhoor dezer oneerlijke dienst maagd is het gebleken, dat zij het was die het weggenomen kleedingstuk in den zak der win keljuffer gestopt had in de meening de verden king op dit meisje te laden. De Tweede Kamer heeft Maandag het al gemeen debat over het oorlogsbudget voor 1879 voortgezet. De heer Kool bestreed de meening van den heer Van Houten dat een veldleger niet noodig zou zijn. Het is onmisbaar tot handhaving der neutraliteit en als waarborg van de onafhankelijkheid van den Staat. Grooter dan 1 percent der bevolking behoeft het echter niet te zijn. De heer Van der Hoeven zal t^gen de begrooting stemmenniet uit stelselmatige oppositie, want op positieve en negatieve gronden acht hij het aanblijven van het ministerie wen schelijk, maar omdat de minister voorstaat per soonlijken dienstplicht. Spreker acht persoonlijken dienstplicht in strijd met den Nederlandschen volksaard en in strijd met de grondwet. De heer Van Eek spreekt over het gebeurde met kapitein Van de Spiegelwat hij in strijd acht met de militaire wetgeving. De heer Wassenaar beveelt den minister krachtig aan verbetering der kazerneering en van het lot van den soldaat. De heer Viruly hoopt, dat de minister nog zil terugkomen op zijn aanvankelijke meening en wel zal indienen eene wettelijke legerorganisatie. Hij maakt van de toezeggingen van den minister zijn stem af hankelijk. De heer Vader bestrijdt den persoon lijken dienstplicht. De heer De Jonge daaren tegen is juist zeer ingenomen met 's Ministers verklaring omtrent den persoonlijke dienstplicht. Haarlem 27 Mei. In den/afgeloopen nacht omtreeks 3 ure is een zware brand utigebroken iu het groote perceel No. 39 in de Barteljorisstraat, waarin magazijn en winkel van bedden, matrassen, dekens enz., toebehoorende aan den heer J. C. Haan. De brandweer die spoedig ter hulp was toegesneldhad de voldoening den brand tot dit perceel te beperken dat éven wel nagenoeg geheel is uitgebrand. De oorzaak is onbekend; doch men vermoedt dat de vlam ontstaan is in de kapok welke -ligt aan broeiing onderhevig is. Naar men verneemt zou er een groote hoeveelheid veeren en kapok voorhanden zijn geweest. Het huis eu de goederen waren ver zekerd. Leiden 27 Mei. Ten 5 ure heden-ochtend werd brand ontdekt in een huis op de Höoge- landsclie Kergracht, bewoond door twee bejaarde juffrouwen en eenige studenten. Spoedig was een brandspuit gereed tot blussching en daardoor werd de brand tot het benedengedeelte beperkt. Door het luiden der brandklok Was een talrijke menigte op de been. Brieven uit Parijs. Paeijs 12 Mei 1879. Ontegenzeggelijk heeft nooit eenige loterij zóó veel succes gehad als diewelke hier ten vori gen jare tijdens de tentoonstelling is georganiseerd geworden. "Voor de 12 millioen uitgegeven loten waren ruim 80-duizend prijzen beschikbaar. Er waren prachtige stukken ondermaarzooals licht te begrijpen is, ook een massa kleinigheden, bijna zonder eenige waarde. Heel wat „geluk kige winners" hebben het dan ook niet der moeite waard geacht, hun prijs in ontvangst te nemen en hem stilletjes laten staan. Het aantal onafgehaalde voorwerpendie dezer dagen pu bliek verkocht zullen worden is hierdoor zeer aanzienlijk geworden. In het geheel toch is ruim een tiende gedeelte der prijzen niet opge- eischt. Zoo staan er o. a. nog een dozijn stelen voor kamerbezemsop het lot van een mijner vrienden gevallen. Bij niet allen, is echter de reden waarom ze onafgehaald zijn gebleven te zoeken in hun waardeloosheid, want er zijn nog eenige rijtuigen een 50-tal schilderijen waar onder zeer kostbareen een betrekkelijk vrij aanzienlijk getal gouden en zilveren voorwerpen en diamanten onder. In het Palais de l'industrie waar de prijzen in der tijd tentoongesteld zijn is heden middag ten 12 ure de salon voor het publiek geopend, met eenige begunstigden in de gelegenheid er een bezoek te brengen. Er is natuurlijk te veel te zien om reeds bij den eersten keer een ge motiveerd en {gedetailleerd oordeel er 'over te vellen. De algemeene indruk evenwel is bevre digend. Mogen wij er ook al weinig of geen bepaalde meesterstukken van den eersten rang vinden er is toch veel goedsveel waarop het oog met welgevallen rust en misschien zelfs wat minder wildzang dan verleden jaar. Toch ont breken de mislukte genien geenszinser zijn met name religieuse en historiestukken, die on

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2