i ummer 146. Zondag 1 Juni 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rusland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels /0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte.. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht: Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De gemeenteraad van Brussel heeft aan de weduwe van Burgemeester Ahspach een jaargeld bewilligd van 10.000 francs. Kerdijk heeft te Antwerpen terecht gestaan wegens het openlijk dragen van den valschen naam Kareis. Bij het verhoor bleekdat hij eerst naar Brussel is geweestdaar een revolver heeft gekocht en vervolgens naar Antwerpen is teruggekeerd om zich daar van kant te maken. Den valschen naam nam hij aan, zegt hij, om het bericht van zijn dood niet te snel ter kennis van zijn betrekkingen te doen komen. Kerdijk had ongaveer fr. 1000 bij zich. De zitting is verdaagd omdat de geneesheer niet was gedag vaard. De Fransehe Senaat hield Dinsdag zitting ter voorziening in twee vacatures onder de voor levenslang benoemde Senatoren. Gekozen werden Generaal Gresley met 168 stemmen en Vice-Admiraal Jauróguiberry met een paar stemmen minder. De eerste is Minister van Oorlog .de tweede van Marine zoodat het votum een dubbel bewijs van vertrouweu in de. Begeering is. Van de candidaten der Bechter- zijde verwierf de een 62 de ander 80 stemmen. In de Kamer heeft Clémeneeau voorgesteld om Blanqni voorloopig in vrijheid te stellen opdat deze gelegenheid hebbe zijne verkiezing in de Kamer te verdedigen. Met 272 tegen 171 stemmen besloot de Kamer dit voorstel niet te behandelen als cenespoedvereischende zaak. De door de Kamer benoemde commissie, óm een onderzoek in te stellen in zake het verleenen vau verlof om De Cassagnac gerechtelijk te vervolgen ,béstaat uit 18 leden. Zeven daarvan zijn voor elf tegen den maatregel. Een Eransch blad meldt, dat de Kruiser La Faber op de vaart van Zanzibar naar Mayotte een walvisch met de stoommachine heeft ge kwetst en gedood. Dit geschiede op 20 Maart jl. ten 4 u. 5 min. Het schip was in vóllen gangtoen plotseling manschap en schip zoo hevig werden geschokt, dat alleu naar het dek ijlden. De schroef werd onderzocht, doch geen schade werd geconstateerd- Men nam daarop een stroom bloed waar eu ontdekte een walvisch, die zwaar gewond was. Nog twee andere wal- visschen bevonden zich bij den geraaktedoch die verwijderden zich toen de kapitein op hen liet aanleggen. De gewonde walvisch was weldra dood. Hij was 9.50 m. langdé kop alleen 1.80 m. Een bankier D. genaamd uit den Fau- boiirg Montmartré die volgens la Gazette des Tribunanx nog zeer onlangs „groote zaken" gedaan had, heeft zich met,medeneming van belang rijke sommen die hem toevertrouwd waren verwijderd. Zijdie bij de zaak belang hebbenen dit medenëmen stelen en zich verwijderen vluchten noemenhebben onmiddellijk het kantoor doen verzegelen. De justitie verzoekt allen, die de opsporing van den voortvluchtige (dief) bevorderen kunnenhaar- daarvan onmiddellijk kennis te geven. „La Gazette des Tribunaux vermeldt niet, of e,r. m deze treurige zaak lieden betrokken zijn, ie er belang bij hadden, de verwijdering van D. te bevorderen. Het volgend verschrikkelijk telegram is door den 2n secretaris van de Fransehe legatie te Haïti aan het Departement van Buitenland- sche Zaken gezonden „De heer de Kochechouartminister var. Frankrijk, is ten 2 ure aan een aanval van gele koorts overleden.' „Zijn particuliere secretaris is evenzeer be zweken, alsook de le secretaris van legatie. „En ik gevoel de eerste verschijnselen van dezelfde ziekte." Heden (Zaterdag) moet de Fransehe Kamer beslissen over de al of niet geldigheid der ver kiezing van Blanqnien zoo goed als zeker is het, dat zij door de Kamer zal worden vernie tigd. De meerderheid, welke de Begeering ver wierf toen over de urgentie van het voorstel gestemd werd om Blanqui voorloopig vrij te "Laten, /was eene zuiver Bepublikeinscliebehalve vier leden van het Bechter-centrum. De min derheid liestond uit' 70 radicalen, 70 Bonapar- tisten en 16 legitimisten. Niet minder dan 114 afgevaardigden onthielden zich van stemming. Uit dit resultaat maakt men op, dat ook de volgende stemming voor de Begeering gunstig zal zijn. Het wordt als zeker beschouwddat thans ook de Senaat voor den terugkeer naar Parijs zal stemmen. Hij zou dan vergaderen op het Luxembourg. Garnet Wolseley's benoeming tot opperbevel hebber in den veldtocht tegen de Zulu-Kaffers vindt m de Engelsche bladen-, tot welke richting ze ook behoorende meest onverdeelde goed keuring. Wolseley trouwens is iemanddie herhaaldelijk getoond heeft spoedig en krachtig te kunnen handelen en ook als diplomaat moet hij groote bekwaamheid bezitten. En juist in dit laatste opzicht misschien zal veel van hem gevergd worden. Bij de discussie in de jongste zittingen van het Lagerhuis toch is duidelijk gebleken dat de Begeering de „smet te Isandula die vroeger altijd vóór alles met bloed moest uitgewischt worden gaarne wil vergeten wanneer ze met fatsoen van den „gorilla" Celawayo gelijk lord Elcho den dapperen bestrijder der Britten onlangs genoemd heeft kan afkomen. De aan Wolseley verstrekte instructies houden in dat hij eventueele vredes-aan biedingen van Getawayo moet aannemen daar het der Begee ring geenszins om annexatie van landmaar alleen om beveiliging der grenzen te doen is. Met zeer veel moeite slechts verkreeg de oppositie van het Ministerie deze mededeelingen en dui delijk kon men bespeuren hoe vurig het Kabinet wenschen zou het gevaarlijk spel in Zuid-Afrika nooittèhebben aangehaald-.1 Een troost is het dat men Jakub-Khan ten minste heeft klein gekregen. De Engelsche bladen bevatten heden een meer uitvoerig overzicht van •het met den Afgnaanschen Emir gesloten ver drag waaruit duidelijk wordtdat Engeland daardoor wel is waar rechten heeft verkregeu maar ook wel degelijk zware verplichtingen op zich heeft genomen. Zoo belooft Engeland o. a. dat het den Emir tegen aanvallen uit het buiten land zal beschermen, iets wat wijlen Shere-.Vli altijd verlangd heeftmaar wat Engeland hem nooit heeft willen toestaan. 't Verdrag houdt in, dat voortaan tusschen Engeland en Afghanistan vrede en vriendschap zullen heerschen en eene algemeene amnestie zal worden uitgevaardigd. De buitenlandsche aangelegenheden van Afghanistan zullen beheerd worden onder toezicht van Engelanddat be looft den Emir tegenbuitenlandsche vijanden te zullen beschermen. Te Kabul zal een Engelseh resident wónen met een behoorlijke militaire bedekkingen dié het recht zal hebben andere Britsche agenten naar de grenzen af te vaardigen. Van zijn kant zal de Emir agenten in Britsch- Indië mogen aanstellen. De' Emir waarborgt de veiligheid en de goede behandeling van Brit sche agenten op zijn gebied. Het thans door de Britsche troepen bezette gebied zal" aan dén Emir worden teruggegeven met uitzondering van de reeds meermalen ge noemde streken. Wat van de inkomsten dezer landen na aftrek der kosten van administratie overblijftis voor den Emirdie tevenswan neer hij zich streng aan het verdrag houdtnog zes lacs rupijen per jaar zal ontvangen. Een lac rupijen zijn er 100:000 en eene rupij is ruim een gulden. De Khvber- en Michni-passen komen geheel onder Engelseh gezagen de bevolking dier streken wordt onafhankelijk verklaard. In een ander verdragslechts voor twaalf maanden geslotenworden eenige handelsover eenkomsten getroffen. Tusschen Kabul en Indië zal door het Kurumdal telegrafische gemeenschap worden tot stand gebracht. In Daily News komt een brief voor, waarin inlichtingen worden gegeven omtrent de genomen maatregelen tot verdediging der grenzen van Natal gedurende de expeditie in Zulu-land. De correspondent verklaartdat het belangrijkste deel de lijn van de zee tot aan Borke's Drift, zoo goed als onbeschermd is. De verdediging daarvan is opgedragen aan vrijwilligers en aan weinig vertrouwbare inboorlingen. De Zulu's hielden zich tot nu toe rustig. De inval in het Zululand zal plaats hebben in een enkele linie en generaal Wood zal met zijn colonne voorop gaan. De Duitsche Bijksdag heeft tot 9 Juni vacantie genomen na nog eerst bij derde lezing het ont werp tot voorloopige heffing der aanhangige tarieven met geringe wijzigingen te hebben goed gekeurd. Voorts werden nog deiloor de Begeering voorgestelde invoerrechten op timmer- en ander werkhout bijna onveranderd aangenomen. De commissie voor de belasting op het bier heeft de door de Begeering voorgestelde mout- rechten van 4 Mark op 2 gebracht. Te München is zekere Vrijheer Von Linden bij verstek lot vier jaren vestingstraf veroordeeld wegens een brochure over de wedergeboorte van het Duitsche Bijk", waarin hij Keizer Wilhelm en Bismarck beleedigt en Oostenrijk aanspoort Pruisen met geweld op zijde tè* schuiven en een federalistisch Keizerrijk te vestigen onder het oude HuisHabsburg. Aan de Ramb. Nachr. wordt gemeld, dat prins von Bismarck aan de. steden Hamburg en Bremen de vraag heeft gesteldof thans het tijdstip niet gekomen wasom zich bij het Duitsche Tolgebied aan te sluiten. Die steden zouden dus ophouden vrijhavens te zijn. Te Berlijn wordt ijverig aan de toebereid selen gewerkt voor het gouden echtfeest van het Keizerlijk Echtpaar. Gelijk reeds bericht is wordt Keizer Alexander Yan Busland vergezeld van zijn drie jongste zoons, hier verwacht. De Grootvorst-Troonopvolger zal niet komen en de bladen verhalen van vele beweerde oneenigheden tusschen den Czaar en den Troonopvolger, wiens anti-Duitschgezindheid zegt een der bladen te vergeefs wordt ontkendveeleer schijnt zij nog te zijn toegenomen. - Dr. Lambl heeft een onderzoek ingesteld omtrent den toestand van den veestapel in 17 Staten van Europa. Niet alleen in Engeland maar ook in Frankrijk, Italië en sommige Staten van Duitschland is de veestapel verminderd. Daar, waar hij het aanzienlijst was, moest óf vee worden uitgevoerd, óf het aantal inwoners door emigratie worden beperkt, zoodat er volgens Lambl een bepaalde verhouding bestaat tusschen de bevolking van een land en den vi Door de Italiaansche Begeering zijn ver- toogen gericht tot die van Birmah wegens het moorden van den nieuwen koning. Dit vertoog heeft indruk gemaaktomdat tot nu toe alleen Italië den nieuwen koning erkende. Uit Messina wordt gemeld, dat in den avond van den 25 een groote uitbarsting van de Etna heeft plaats gehad, die van Taormina uit een prachtig schouwspel opleverde. Volgens een telegram van Woensdag viel een dichte regen van zwarte asch op de stad Messina, die daardoor geheel bedekt was. De laatste belangrijke uitbarstingdie in den vorm van den berg eenige verandering bracht had den 29 Augustus 1874 plaats. Het Italiaansche reizigersgezelschap onder markies Antinori schijnt, met allerlei zwarigheden té kampen te hebben. Kapitein Martins ligt te Aden ziek, door een zonnesteek getroffen, ter wijl twee andere leden door een vijandigen stam gevangen genomen zijn en slechts tegen een hoog losgeld uitgeleverd zullen worden. De Koning van Shoa verklaarde zich buiten staat om de gevangenen uit handen van den hem vijandigen stam te bevrijden. Een Italiaansch fregatde „Garibaldi" is naar de wateren van Chili vertrokken om te waken tegen het vernielen van Italiaansche eigen dommen. Een merkwaardig VorstJohann Adolf von Schwarzenberg. Hertog van Krumau, vierde den 22sten dezer ziju 80sten verjaardagop zijn prachtig slot de Frauenburgin Bohemendat in den stijl van het Koninklijk paleis te Wiudsor is gebouwd. De bierbrouwers van Oostenrijk en vooral van Bohemen hebben aan dezen Vorst menige verbetering en nieuwe toepassing op het gebied der bier-industrie te danken. Vorst Schwarzenberg gaf den Boheemschen bierbrou wers in alles een goed voorbeeld. Hij richtte te Wittingen een modelbrouwerij op, die wereld beroemd is, en ook in zijne andere bierbrouwe rijen, waarvan er slechts twintig door hemzelven bestuurd wordenzijn de niéuwste brouwwerk- tuigen ingevoerd. Ook wat hij op het gebied van den landbouw en der vischteelt heeft tot stand gebrachtis bewonderenswaardigen de hofsteden van den Vorst von Schwarzenberg zijn wezenlijke modelboerderijen die vooral in Bohemen zeer veel hebben bijgedragen om den vooruitgang der landhuishoudkunde te bevorde ren, en anderen tot navolging hebben geprikkeld. Onlangs kwam een armoedig gekleede Israëliet te Pest bij een juwelier en haalde iets uit zijn zak, dat hij dezen liet zien terwijl hij vroeg„wat is dat waard „Dat is veel waard", antwoordde de juwelier na eenig onder zoek „wat gij mij daar laat zien, is een zwarte pareleene buitengewone zeldzaamheid. Waar hebt ge die parel gekocht „Iemand wil die bij mij verpanden. Zeg mij wat ze waard is." „Alleen de hofjuwelier kan u dit zeggen." De man met de parel ging hierop heen. Den volgenden dag ging hij naar den hofju welier, en deze liet een politie-dienaar komen, om den jood in verzekerde bewaring te nemen. In verhoor genomen verklaarde hij Isaac Both te heeten en te Grosswardein te wonenwaar hij een pandjeshuis hield. Hij had gehoord, dat men deri iriboedel van een armen huisvader, Gyuri genaamdgerechtelijk ging verkoopen omdat hij 20 "florijnen belasting achterstallig was. Gyuri nu gaf den jood de zwarte parel tot onderpand voor een sommetje dat hij hem zou leénen. De politie deed onderzoek te Grosswardein en daaruit bleek dat de jood waarheid had ge spróken. Gyuri was een tijd lang de knecht- geweest van graaf Batthyany, en deze bad hem de parel, gevat in een doekspeld, gegeven. Voor omstreeks 150 jaren nu werden er drie paarlen uit de Engelsche kroon vermist. Het waren de eenige zwarte paarlendie men toen kende. De Engelsche Bégeering deed alle mo gelijke nasporingenmaar te vergeefs. Thans vernomen hebbende dat Isaac Both toevallig in 't bezit was gekomen van eene zwarte parel, heeft zij die voor 20,000 florijnen laten koopen. Die parel is een van de drie, welke uit de Engelsche kroon waren gestolen. Maar hoe is graaf Batthyany er aan gekomen Dit weet niemand te zeggen. Men houdt het er voor dat de graaf haar gekocht heeft van een koop man in rariteitendat hij zelf er de waarde niet van gekend heeftmag men voor zeker houden. Anders toch zou hij de parel niet aan zijn knecht gegeven hebben. Aan de „Daily News" wordt uit St. Peters burg gemeld dat Donderdag het proces tegen Solowieff, die een moordaanslag op den Czaar pleegde voor het speciaal voor deze zaak ge vormde Hooggerechtshof een aanvang neemt. In de vorige week was het getuigenverhoor af- geloopeir, waarvan de processen-verbaal gedrukt werden. Aan den heer Hartulari is de weinig

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1