Zuid-Amerika. Turkije. BINNENLAND. benijdenswaardige taak opgedragen den moor- I 1 denaar te verdedigen. 1 De correspondent van d« „Times" seint uit Odessadat generaal Todleben voor eenige dagen naar den Czaar te Livadia vertrokken is en tijdelijk vervangen wordt door den beer Par.- jutin. „Hierover, zoo zegt bij woordelijk, schijnt niet weinig bezorgdheid orider het ontwikkelde deel der bevolking van Odessa te heerscbeu, daar men zegt dat deze ambtenaar indertijd de rechterhand was van generaal Murawieff als gouverneur van Wilna gedurende den jongsten Poolscben opstand, en wegens zijne handelingen in die betrekking zich den naam verwierf van den „beul van Wilna." Volgens denzelfden correspondent werd te Odessa opnieuw een leeraar aan de handelsschool ontslagen, die zich een goeden naam verworven heelt als leeraar en historie-schrijver, terwijl hem ten strengste verboden werd verder in het open baar of privaat-onderwijs te geven. Voor dit verbod werd geen enkele reden aangegeven en er schijnt dan ook geen andere voor te bestaan dan dat hij den naam heeft van liberale denk beelden te zijn toegedaan. Een vrijzinnig man is in de oogen van de Russische autocraten vol komen synoniem met een revolutionair. De verbanningen naar Siberië zijn zóó talrijk, dat de ongelukkige slachtoffers der Rus sische willekeur in het vervolg ook over zee daarheen vervoerd zullen worden. Volgens de Petersburgsche „Wjedemosti" vertrekt de eerste lading „politieke misdadigers" in Juli van Odessa per stoomschip „Nischni Nowgörod" van de bekende „vrijwillige vloot", welk schip thans nog te Marseille ligt. De reis gaat door den Bosporus, de Dardannelleu en het Suez-kanaal om langs Indië en China de Ochotskische zee te bereiken. De „goedgezinde" kooplieden te Moskou hopen bij deze onderneming zaken te maken door in overleg met de regeering den gezagvoerder voor de terugreis orders te geven op het inkoopen van Chineesche artikelen die zij aan de markt zullen brengen. Deze nieuwe wijze van verbanning belooft dus nog winstgevend te zullen worden Wederom zijn te Kieuw een drietal per sonen wegens nihilistische woelingen veroordeeld, 't Zijn de edelman Walrian Ossinsky, Sophie Herzfeld en de gewezen student Woloschinko die, wegens samenspanning tegen de maatschap pelijke orde, het verspreiden van misdadige denkbeelden en een moordaanslag op een politie agent, werden veroordeeldde beide eersten tot den kogel, de laatste tot tien jaren dwangarbeid. Een aantal van liberale gevoelens verdachte onderwijzers zijn ontslagen. Er heerscht te St. Petersburg groote op schudding wegens de verdwijning van graaf Koskooleen van de heeren van het Hof. De graaf verliet een paar dagen geleden zijn woning om een bezoek te gaan afleggen en is sedert niet teruggekeerd. Men gistdat hij of vermoord of opgelicht is door de revolutionnaire partij. Tot dusver zijn alle pogingen om hem op het spoor te komen vruchteloos gebleven. De oorlog in Zuid-Amerika wordt niet op de wijze der beschaafde natiën gevoerd. Wel is Peru tot het tractaat van Parijs toegetreden, maar Chili en Bolivia nieten eerstgenoemde staat zal zich wel evenmin aan de regelen van 'tmodern oorlogsrecht houden als de beide andere. De diplomatie te Lima heeft blijkens een be richt uit Panama bij den Chiliaanschen admiraal geprotesteerd tegen vernieling van niet versterkte plaatsen en van eigendom van neutralen. Dit heeft evenwel niet verhinderd, dat de Chilianen zich vergrepen hebben aan eigendom van Eran- sche onderdanen te Molendo en dat zij te Pi- sagua het Engelsch consulaat hebben platgeschoten en vele daar gevluchte personen op die wijze hebben doen omkomen. Valparaiso is een open plaats en, geven de Peruanen gevolg aan hun voornemen waarom trent nog niets naders bekend isom die stad te bombardeeren dan bezondigen zij zich evenzeer. Een Engelsch oorlogschip, bij Britsch Colum bia vertoevende, heeft bevel gekregen zich te voegen bij de overige Europeesche schepen, die in de buurt der oorlogvoerende natiën kruisen. De Chiliaansche vloot is bij Iquique door de Peruaansche vloot aangevallen, doch de aan val is afgeslagen. Het Oostersche vraagstuk is sedert Maandag een nieuwe .phase ingetreden de rust in het Oosten hangt af van een hoogen hoed. Aleko Pachade nieuwe gouverneur van Oosl-Rumelië wil in overeenstemming met den wensch van den Russischen generaal Stolypinezijn intocht in Philippopel houden met een hoogen hoed op, terwijl de sultan vau geen hoed wil hooren maar zijn ambtenaar bevolen heeftden Turk- schen fez te dragen. Daarover niet weinig mis baar Een speciaal gezant van generaal Stolypine is gisteren, volgens de TimesAleko Pacha te gemoet gezonden om hem te overreden om tot zijn oorspronkelijk denkbeeld van den hoogen hoed terug te keerenmocht deze zending mis lukken en Aleko Pacha zich toch met den fez vertoonen, dan zal de generaal zich genoodzaakt zien een belangiijk aantal troepen op de been te brengen. In Oost-Rumelie maken dus niet de kleeren, maar alleen het hoofddeksel den man. Konstantinopel. Aleko pacha, de nieuwe gou verneur van Oost-Rumeliëfis op de grens van dat gewest aangekomen en daar door deputatiën uit de bevolking ontvangen. Vanwelijks zagen de Bulgaren, dat Aleko de Turksche fez op had, of er ontstond een groot gemor onder hen. Na eenige onderhandelingenbesloot Aleko toen, de deputatien blootshoofd te ontvangen. Later is hij er toe overgegaanzich te dekken met de Bulgaarsche kalmak. Te Philippopolis werd de nieuwe gouverneur met veel geestdrift ontvangen. Waalwijk, 31 Mei 1879. Yoor eenigen tijd deelden wij mede dat er plan bestond in onze gemeente eene kunstboter- fabriek op te richten. Eigenaardige moeielijkheden aan de verwezenlijking Tan dit plan verbonden, hebben de uitvoering er van tot dusverre ver traagd. Thans echter is alles gereed en zal de firma Van der Heijden en Verwiel beginnen met het doen daarstellen van het gebouw op een terrein naast hare stoomdrijfriemen fabriek. In Augustus hoopt men hiermede gereed te zijn en men rekent dat de fabriek in October in werking zal kunnen treden. Deze nieuwe onderneming is een verblijdend verschijnsel op industrieel gebied. Zij toont nogmaals dat er in onze en de naburige gemeen ten mannen zijn die zich niet door den tegen- woordigen toestand laten neerslaanmaar die door energie en ondernemingsgeest trachten de minder gunstige resultaten van andere vakken goed te maken. Dit, gevoegd bij de levendig heid op het gebied van machinale schoenenfabri- cagedie zich de laatste jaren geopenbaard heeftdoet ons de toekomst van onze nijvere streek met vertrouwen te gemoet zienwant voor de looiers zullen de magere jaren toch ook niet eeuwig duren. De heer Wassenaar heeft Woensdag inde Tweede Kamer verlof gevraagd den Minister van Marine te interpelleeren over de berichten om trent rooverijen in de Noordzee door Buitenl. visschers ten nadeele van Nederlnndsehe visschers en te vragen of het niet noodig is dat de Ne- derlandsche marine onze zeevisscherij bescherme. Bij de beraadslaging OTer de vestingbegrooting werd door de heeren Basterd en Van Houten aangedrongen op verlenging der termijnen van uitvoering van de vestingwet eu verdaging van nieuwe werken tot het volgende budget. De heer De Vos zou voor stemmenalleen om politieke redenen. De Minister van Oorlog hoopte de vestingwet uit te voeren voor een billijker cijfer dan 331/2 millioen. Hij houdt zich aan den termijn in de vestingwet voor hare uitvoering gesteld. Hij verdedigde de versterking van havens tegen een mogelijken aanval van de zeezijde. De verdedi ging van de Schelde past niet in het door ons aangenomen geconcentreerd verdedigingsstelsel. Later zal hij een voorstel doen tot opheffing der vesting Terneuzen. De heer Van Houten kwam er tegen op, dat men uit politieke consideratiën eene begrooting zou aannemen. Daardoor ondermijnt men meer dan men steunt. Twee amendementen van den heer Bastert om te schrappen de verbetering van verschillende forten en het fort Nieuwersluis als niet urgent, werden na bestrijding, door den Minister en de heeren Kool en Van Wassenaar verworpen met 51 tegen 22 stemmen. Art. 2 A nieuwe wer ken voor de verbetering van de stelling Den Helder, werd aangenomen met 41 tegen 32 stemmen. Art. 2 C fort te IJmuidenwerd na bestrijding door den heer Casembroot aangenomen met 56 tegen 17 stemmen. Art. 2E, fort aan de Maasmonden werd aangenomen met 53 tegen 20 stemmen. De vestingbegrooting werd aan genomen met 60 tegen 13 stemmen en het ge- heele oorlogsbudget is aangenomen met 59 tegen 14 stemmen. De Regeering beantwoordde de interpellatie Wassenaer over de rooverijen ten nadeele van Hollandsche visschers in de Noordzee. Officieels was niets bekend. Een onderzoek zou worden ingesteld en zooveel mogelijk getracht worden dergelijke feiten te doen ophouden. Donderdag heeft de Tweede Kamer eene reeks ontwerpen aangenomen. Vooreerst consu laire overeenkomsten met Brazilië en N.-Amerika, zoodat tot standkoming binnen kort is te ver wachten. Vervolgens is aangenomen onteigening voor indijking der Legmeerplassen wijziging der verschillende begrootingswetten. Over dat tot invoering zoo noodig van dubbele registers bur gerlijke stand had eenige discussie plaats. De Minister beval het aan vooral ten gerieve van het publiek. Na verwerping van twee amendementen op art. 1 is het ontwerp tot wijziging van het burgerlijk wetboek (dubbele registers burgerlijken stand) aangenomen met 65 tegen 1 stem. Voorts is aangenomen de grensverandering van Scher- penisse en Poortvliet. Over het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk 5 (krediet voor het onderhoud van historische gedeukteekenen) had discussie plaats. De Minister verklaarde, dat het krediet alléén zou worden gebruikt om stremming in den dienst te voorkomen, Een amendement van den heer Van Houten om het krediet te verminderenis verworpen met 43 tegen 22 stemmen en het ontwerp Zrlf ia aan genomen met 52 tegen 13 stemmen. Tot aanvulling en verbetering van het bericht omtrent de Rotterdamsche Bankmeldt de N. Rett. Ct. nog dat onder de active 5 ton aandeelen Rotterdamschs Handelsvereeniging waren die sedert een waarde vermindering van 2 ton hebben ondergaan. Ook was het blanco krediet van de Afrikaansche Handelsvereeniging f 60.000 hooger. De heeren Mertens en, Finette Brussel hebben de voorwaarden waarop hun concessie werd verleend tot den aanleg en de exploitatie van een tramweg binnen Dordrecht, aangenomen. Op de in de vorige week te Hannover gehouden internationale honden-tentoonstelling was door den prins Albrecht zu Solms-Braunfels eene eere-medaille uitgeloofd voor het best ge schilderde hondenportret. Bij eene groote con currentie had het portret van den beroemden St. Bernhard Barrygeschilderd door onzen Cunaeusde eer met dien prijs bekroond te worden. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is de behandeling der strafzaak begonnen tegen Charles Ilenri van Santen Kolff, agent van buitenlandsche huizen oud 22 jaren geboren te Rotterdam en wonende te Amsterdam beschuldigd van raoed- willigen doodslaggepleegd in een publiek huis, in de Beulingstraat aldaar, op Josephina Juliette Viryeigenares dier inrichting. Nadat de beschuldigde een omstendige beken tenis had afgelegd, requireerde de advocaat-gene raal mr. Op Ten Noortzijn veroordeeling tot een tuchthuisstraf van twaalf jaren. Men schrijft uit Andel het schoone weder, waarin wij ons sedert eenige dagen mogen ver heugen, heeft op land-tuinbouw een weldadigen invloed. Tarwe rogge en koolzaad, welke door de geheerscht hebbende koude en nachtvorsten nog al veel geleden hadden staan thanshoe wel niet bijzonder zwaartoch voldoende zo mervruchten aardappelenvlashaver, erwten en boonen groeien goedook de suikerbieten komen regelmatig boven den grond. Du pere en appelboomen prijken met zeer veel bloesems en hebben weinig geleden zij beloven evenals de perzik- en abrikoze-boomen een overvloed van vruchten. De opbrengst der zwarte en kruis bessen daarentegen zal gering zijn daar zij veel van de nachtrorsten hebben geleden. Het gras is zoowel op de uiterwaarden als weilanden veel bijgekomen. De veestapel is gezond. Te Cromvoirt is in de geöieenteweide een geval van miltvuur bij een jongen os geconsta teerd. Het dier werd dood gevonden. De weide is afgeslotenen de verdere maatregelen tot verspreiding der ziekte zijn genomen. Dinsdag is voor het Gerechtshof te 's Gra- venhage behandeld het hooger beroep van A. J. de Jongh van Rotterdam tegen het vonnis der rechtbank aldaar van 3 April, waarbij hij wegens bedriegelijke oplichting tot eeu jaar celstraf en eene geldboete van f 1000 is veroordeeld. Nadat de appellant een kort verhoor ondergaan had heeft mr. H. H. Tels advocaat te Rotterdam de verdediging voorgedragen en tot vrijspraak geconcludeerd. De advocaat-generaal mr. Van der Hoeven bestreed het appel en requireerde de veroordeeling van den appellant tot twee jaren celstraf en f1000 boete; uitspraak heden ten 2 ure. Te Oldelamer heeft de heer J. van der Veen een paling gevangen, die geheel de oranje kleur bezit, uitgezonderd op den rug eenige fijne zwarte stippeltjes. Het is een sierlijk dier. Oude visschers herinneren zich niet ooit zoo'ri pracht exemplaar te hebben aanschouwd. Gaarne staat de eigenaar het dier, dat hij in het leven be hield af aan een dierentuin of zoodanige in richting. Dinsdagnamiddag is eeu uit de richting van Arnhem komende zandtrein, nabij de Groese- laan en de Jeremiebrug te Utrecht, tegen een stilstaanden zandtréin geredenwaardoor eenige wagens verbrijzeld en de locomotief en tender beschadigd en in de hoogte gewerkt zijn. De weg was zoodanig versperddat de reizi gers in de richting van Arnhem en omgekeerd, aldaar moesten overstappen. Persoonlijke onge lukken zijn niet voorgevallen. Te Wijgodda is na het gebruik van brood, dat een boer voor zijn eigen gebruik had gebakken een kind doodgebleven en de vrouw van den boer krankzinnig geworden. De molenaar had den boer reeds gewaarschuwddat de rogge waaruit het brood gebakken waszeer veel moederkoorn bevatte en was eerst na sterk aandringen tot het malen er van overgegaan. Volgens telegrafisch bericht uit Irkutsk van 25 Mei is den 3den Mei te IJakeutsk be richt ontvangen, dat het stoomschip „Vega", waarop zich Professor Nordenskjold bevindt, in goeden staat te Behringstraat is aangekomen. Al de opvarenden zijn wel en professor Nor denskjold was van plan binnen eene maand naar Europa via het Suez-kanaal terug te keeren. Dit is het eerste schipdat benoorden Europa en Siberie de O. kust van Azie bereikte. Te Bakkeveen sloeg eep boerterwijl hij uitrustte van het eggen en inmiddels koffie dronkhet touwwaarmede hij de paarden mendeals naar gewoonte om zijn hals. Een oogenblik daarna schrikten de paarden en sleep ten hem mede. In bewusteloozen toestand werd hijnadat het touw was losgesneden, naar huis gebracht. Hij verkeert in zorgvolle omstandig heden, Uit Den Helder wordt gemeld Voor eenige dagen verloor een brievenbesteller alhier, een portemonaie waarin een bedrag f 110 aan bank papier en goudgeld. De man en zijn huisgezin waren radeloos. Herhaalde oproepingen in locale bladen bleven onbeantwoord. Dezer dagen nu kregen een paar mariniers twist met elkanderwaarbij bedreigingen geuit werden waaromtrent een onderofficier daarbij tegenwoordig, met alle kracht opheldering ver langde. Toen kwam het aan den dag, dat een hunner de portemonnaie had gevondenen het geldop een bagatel naverteerd had. Hij werd dadelijk in arrest gebracht. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een meisje uit Margraten beschuldigd van brand stichting. Het driejarig zoontje (eenig kind) van een landbouwer uit Vessem, nabij- Eindhoven, is dood in een zoogenaamden plukselkuil gevonden. In een onbewaakt oogenblik schijnt het kind al spelende in het water te zijn geraakt en ver dronken. Te Egmond stak Woensdag-avond een roeiboot met vier visschersliedendie op de beugvisscherij uitgingen van wal. Kort nadat zij van wal geroeid waren overzeilde hen een Engelsche vischsraak. Twee der visscherslieden sprongen op de smak overeen derde redde zich op de kiel van het overzeilde vaartuig de vierde echtereen oude man, verdronk. Hoe kan men zijn schoorsteen kosteloos laten vegen en nog geld toe krijgen? Men laat zijn schoorsteen zoo lang ongeveegd, tot het roet gaat branden. Dan waarschuwt men de brandweerdie den brand bluschthet roet verwijdert en op die wijze om niet den schoor steen veegt. Bovendien ontvangt men dan de gratificatiewelke voor de eerste aanzegging van brand wordt toegekend. Volgens verklaring van den kommandant der Amsterdamsche brandweer wordt van dat mid deltje door „vele ingezetenen" gebruik gemaakt. De 13jarige zoon van een overste te Bam berg was in slecht gezelschap geraakt en ontzag zich op zekeren avond niet met zijn kameraden een koffiehuis te bezoeken. De vader, wien men dit had medegedeeldwilde zijn zoon dwingen naar huis terug te keerendoch de knaap wei gerde niet slechts zijn vader te gehoorzamen maar haalde een revolver voor den dag, en loste daarmee drie schoten op den overste die algemeen bemind is eu tls een der meest wetenschappelijke officieren bekend staat. Ge lukkig misten de kogels hnn doelde vader die natuurlijk in woede ontstaktrok zijn sabel en bracht den knaap een zoo ernstige wonde aan het hoofd toedat deze twee dagen daarna overleed. Te Mentonadat gewoonlijk tegen het begin van Mei verlaten wordt wegens te groote hitte, heeft het op 17 Mei gesneeuwd. Te Nizza woedde den volgenden dag een hevig onweder. Een bliksemstraal sloeg in de leerzaal van het Lyceumwaarin zich 36 leerlingen bevonden. Gelukkig werd er slechts een ledige tafel door getroffen die geheel uit elkander geslagen werd. Omtrent de reis van L. Pincoffs verneemt de H. Ct. de volgende bijzonderheden. Den 15den dezer heeft Pincoffs, op zijn eigennaam, voor zich zelve zijne vrouw en drie zoons vijf plaatsen .genomen aan boord der „Germania eene der snelvarende stoombooten van de White Star Linewelke boot Zondag 25 dezer des namiddags om 2 uur te New-York is aangekomen. Gelijk men weet is P. met zijne familie den 14n des namiddags uit Rotterdam vertrokken in de richting naar Belgie j den volgenden dag om 3 uur kwam hij te Liverpool aan en een uur later stak de „Germania" in zee." Hij had dus zijne reisroute zeer juist berekend. Aan de bekende wolmarkt te Veenendaal waren de prijzenonder invloed van buitenl. marktgedrukt. De aanvoer bestond meestal uit Betuwsche wolwaarvoor men f 0.90 a f 1.25 per K.G. besteedde. Een armlastige te Arnhemdie evenals zijn ouders, altoos een woning van de armvoogdij hadbeschouwde deze in zekeren zin als d« zijnewant toen armvoogden voor hem eene andere bestemming hadden en hem een andere woning aanwezenwilde hij 12 Mei jl. niet verhuizen. De man hield zoo halstarrig vol dat ten laatste de armvoogden den schoorsteen dier woning lieten dicht maken en de ramen er uit nemen. Toen moest hij er wel uit, bracht zijn huisboedel op straat en ging naar den bur gemeester om zich te beklagen. Deze vroeg hem of de armvoogden hem dan geen andere woning hadden aangewezen ja welzeide de man maar daar wil ik niet in. Drie of vier dagen en nachten heeft de man op straat gestaan maar begreep toendat niet aan hem als bedeelde de keuze van de woning was hij heeft nu de hem aangewezene betrokken, Een schrijven van een landgenoot te Natal, bevat het volgende Wij bevinden ons thans op een fort te Utrecht. De Engelschen hebben niet gedacht dat de Sulus, in spijl van hunne voorbeeldige geweren hun zulk een nederlaag zonden geven dat omtrent 1000 blanken en 600 kleurlingen in den slag te Sandhlwana letterlijk met kleine assegaaien zouden gedood worden iets wat echter nimmer had kunnen geschieden als de officieren goed waren, Ik heb nu bet Engelspbe leger van nabij leeren kennende soldaten ofschoon zij zeker over het algemeen tot de laagste klassen behooren, zijn zeker goed, docli de officieren zijn over bet algemeen trotsch, vadsig en dom. Ko lonel Wood maakt een uitzondering, maar bij is ook zoo ver Ik weet de eenige, die van soldaat af tot dien rang is opgeklommen hij is eerst als Negotiant het Sulu-land ingegaan en heeft hoogte genomen van alle plaatsen die hij meende van belang te zjju, In den oorlog heeft hij zich laten omringen van de verstandige boeren die de gebruiken der Kaffers en het vechten met hen goed keunen en zoodoende heeft hij zich gevrijwaard tegen zulke verliezen. Op deu 29sten Maart dan ook is de groote slag bij het kamp van kolonel Wood gevallen, waarbij om-

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2