i Nummer 147. Donderdag 5 Juni 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Spanje. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Egypte. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELENte Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsraimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Belgische Kamer heeft de algemeene beraadslagingen over de onderwijswet ten einde gebfacht. GisterenDinsdag, heeft zij een aan vang gemaakt met de artikelsgewijze behandeling. De receptie van Henri Martin als lid der Fransche „Académie" met eene lofrede op Thiers is voorloopig 6 maanden uitgesteld. Men weet wat de reden is. Over Thiers sprekende moet Martin natuurlijk het Keizerrijk veroordeelen wat Ollivierdie hem beantwoorden moetna tuurlijk niet zonder protest kan laten geschieden. Met 15 tegen 13 stemmen besloot de Académie tot uitstel. Het nieuws- uit Zuid-Afrika is schaarsch, maar niet onbelangrijk. Volgens een telegram uit Fort Pearson aan den „Cape Times", waren twee Zoeloe-hoofden met hun gevolg, terwijl zij trachtten de Tugela te bereiken om zich aan de Engelschen over te gevendoor Cetawayo.s troepen achterhaald en gedood. 'Voorts hadden de Zoeloe's een strooptocht ondernomen in Natalwaarbij zij eenige met de Engelschen bevriende Kaffers doodden en vee wegvoerden. Eindelijk (en dat bericht verdient aandacht) zou, luidens een telegram aan den Natal Titties, Lord Chelmsford met het oog op de ontzettende moeilijkheden bij het vervoer van den legertrein, besloten hebben tot een coup de main tegen Ulundi. Met dit doel zouden twee regimenten paardenvolkmet zes kanonnendoch geheel zondsr voetvolk een snellen marsch naar Ulundi ondernemen. Er wordt echter bijgevoegd dat Cetawayo (zóó goed hield men het plan geheim!) de komst dier ruiters niet afwacht; dat hij zijn kamp te Ulundi vernield heeften met zijne vrouwen, zijne kudden en een talrijk leger noord waarts trekt. Dit zou trouwens voor den Zoeloe-vorst de beste tactiek zijn steeds zijn vijand te ontwijken, en zoodoende in het barre land hem afmatten en blootstellen aan ziekte en gebrek. Het vredesverdrag met Jakob Khan werd Vrijdag te Simla onder het lossen van vreugde: schoten afgekondigd. De Engelsche troepen hebben den terugmarsch begonnen. Sir Garnet Walseley met zijn staf, vertrok Vrijdag per „Edinburgh Castle" naar Zuid-Afrika. Tegelijkertijd ging per „Euphrates" daarheen een troep mariniers ónder stoom. Aan Lord Carnarvon werd verleden week het eerelidmaatschap verleend van het gild der messenmakers. Hij hield bij die gelegenheid eene rede over den groei, den bloei en de macht van Londen. Londen zeide hij, was door maarschalk Blücher beschreven als de schoonste stad ter wereld om te plunderen. Het had dit onaangenaam procédé nooit behoeven te ondergaan, maar was integen deel de groote winkel en de groote kas van de wereld geworden. In de vorige eeuw uitte de wijsgeer Hume de meening, dat geen groote stad ooit eene bevolking zou hebben van meer ?*B "OO.OOO zielen. Welnu, Londen heeft thans meegerekend) een zielental van 4,000,000. Onder die bevolking, in spijt eener zeer talrijke klasse van boosdoeners, worden door een handvol politie de orde en de veiligheid bewaard. Het machtig mechanisme waardoor de saamgepakte millioenen dagelijks onfeilbaar en overvloedig voorzien worden van voedsel, van al wat behoefte en-weelde eischenmag gerust een der wonderen van de wereld heeten. De mailtrein van Saragossa naar Madrid werd Donderdag 29 Mei bij den ingang van den tunnel te Calatayud op eenige uren van Madrid door roovers aangehouden. Den passagiers werd bevolen zich stil te houden onderwijl de bende zich meester maakte van een kisttoebehoorende aan de spoorwegmaatschappij waarin zich 16000 pd. st. bevond. De roovers waren te paard en verwijderden zich voordat de gewapende macht in staat was hen te achtervolgen. Het besluit van den Baad van State ter zake der Madridsche loten maakt sensatie. In dit besluit wordt de Minister van binnenlandsche zaken aangespoordde stad Madrid uit te noo- digen middelen te beramen om het krediet en de nationale eer te herstellen van de gevolgen die voortgevloeid zijn uit het schorsen der rente betaling. Al de Madridsche dagbladen keuren het be sluit van den Baad van State goed. De Duitsche Bondsraad heeft beraadslaagd over de wijzigingen welke de Bijksdag gebracht heeft in het bekende ontwerp van den Bijkskan- selier tot voorloopige heffing der aanhangige tolrechten. Na eenig debat is men geëindigd zich met die wijzigingen te vereenigen. Men houdt het er voordat binnen een zeer kort tijdsbestek eene wet zal worden uitgevaardigd tot dadelijke heffing van een ijzerrecht van 1 Mark per 100 kilo. Verder heeft de Bondsraad zijn goedkeuring gehecht aan de wet betrffende het opperbestuur en de administratie van ElzasLotgaringen. Vol gens de voorstellen der commissie voor deze wet zijn de uitgaven voor het Bijksland bepaald op 250,025 Mark voor den stadhouder en zijn bu reau alle kosten daaronder beprepen; verder op 225,000 Mark voor het Ministerie, 35,000 voor den Staatsraad94-,500 voor het Landes-Aus- schuss en 30.000 voor de vertegenwoordiging van het Bijksland in den Bondsraad. Behalve de Czaar en de onlangs vermelde Bussische Grootvorsten zullen bij gelegenheid van 's Keizers huwelijksfeest te Berlijn aankomen: de koning en de koningin van Saksen de her tog en hertogin van Edinburgde groothertog van Baden met familiede groothertog en de erfgroothertog van Mecklenburg-Strelitzde groot hertog van Mecklenburg-Schwerin met familie prins en prinses Wilhelm van Wurtemberg en prins Luitpold van Beieren (beide prinsen als vertegenwoordigers hunner souvereinen), de land-- graaf en landgravin van Hessen. Dezer dagen werd te Papenburg in eene vergadering van ongeveer 200 personen een besluit genomen ten gunste van een surtaxe op indirecten aanvoer. Toen dit aan Mosle was getelegrafeerdheeft hij in zijn antwoord den wensch te kennen gegevendat die beweging ook te Leer en Emden mocht worden gepro voceerd daar dit de eenige weg was om de overmacht van den Hamburger en Bremer handel eindelijk te breken. Dezer dagen liep te Berlijn het gerneht dat de vroegere Turksche gezantAristarclii Beyte Pera in hechtenis was genomen en in een gesloten rijtuig naar de gevangenis was overgebracht. Daar hij te Berlijn als gezant steeds hoogst gunstig stond aangeschreven ver wekte het bericht aldaar natuurlijk niet weinig opzien. Daaraan heeft zijn gemalin thans een eiude gemaakt door de volgende bekendmaking ,,Op den terugweg van een rijtoer werd het rijtuig van mijn echtgenoot in de nabijheid der stad tegen gehouden door drie personendie zich bekend maakten als beambten der geheime politie en hem sommeerden hen te volgen. Daar zij zich niet wilden laten overtuigen dat er een misverstand moest plaats hebben reed hij met hen naar het politiebureau alwaar hij terstond werd herkend door den chef, die hem dringend excuus verzocht en dit vervolgens bij een bezoek ten zijnen huize heeft herhaald. De politiebe ambten zijn gestraft." Het gemeentebestuur van Emden heeft beslotenuit de stedelijke kas 100.000 mark bij te dragen voor den geprojecteerden Oost- Frieschen spoorweg. Terwijl een groot aantal boerenarbeiders uit Achter-Pommeren zich gereed maken om met hunne gezinnen Duitschland te verlaten en velen reeds vertrokken zijnde meesten naar Braziliëzijn thans weder een aantal landver- hnizers juist van daar teruggekomen omdat zij er geen bestaan konden vinden. Voor de noodlijdenden door de overstrooming van Szegedin is bij het Hongaarsch Departe ment van Binnenlandsche Zaken aan giften ont vangen tl. 2,013,405. Na dien tijd zijn weder uitgestrekte gedeelten van Hongarije overstroomd, waardoor wel niet zooveel personen als bij de ramp van Szegedin van woning en have beroofd werden, maar daarentegen veel meer schade aan den oogst is toegebracht. Nu komen berichten van overstroomingen in Slavoniëwaar, door het snelle wassen der rivieren Karacsica en Vucsica, honderden huizen in het district Valpo verwoest zijn en het uitzicht op een goeden oogst geheel vernietigd is. De uitbarsting van de Etna neemt een groo teren omvang aan een gedeelte der bosschen van Callebasse en de nationale weg zijn door lava overstroomd. De aangerichte schade is zeer be langrijk. Twee nieuwe kraters hebben zich ge opend 'te Bandazzo en Lingnaglossa. De lava breidt zich reeds zes kilometers uit. Volgens een nader bericht houdt de uitbarsting met dezelfde kracht aande nationale weg is door de lava overstroomdeen brug daarvan verwoest en ongeveer negen kilometers van Lingnaglossa voortgedrongen. BiancavillaBan dazzo en Castiglione worden bedreigd. Zeer dichte aschregens bedekken Piedimontewaar bijna volslagen duisternis heerscht. Evenwel doet de richting, 'door de lava genomen, geen gevaar voor deze stad duchten maar men is bevreesddat de lava de gemeenschap tusschen de verschillende bewoonde punten op den berg zal verbreken vele dorpen zijn werkelijk bedreigd. Een overstrooming van het riviertje Alcantara is te vreezen daar de lava den loop er van versperd heeft. Te Moscou zijn twee jonge vrouwendie blijkbaar tot den gegoeden stand behooren in hechtenis genomen op het oogenblikdat zij bezig waren revolutionaire proclamatiën op den muur van een kerk en een lantaarnpaal aan te plakken. Een ander» gebeurtenis wekt de le vendigste- agitatie, nl. het geheimzinnig verdwij nen van graaf Nicolaas KortoulKamerheer des Keizers en attaché aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Later heeft men zijn lijk in een bosch in den omtrek van Moscou opgehangen gevonden. Men geeft aan de revolutionaire partij de schuld van dezen moord. De Bussische bladen houden zich met een binnenlandsche quaestie bezigdie voor Busland van groot belang is. Er bestaat een zeer machtige en zeer talrijke godsdienstige secte, vooral in het midden des Bijksdie den naam van Staroviertry draagt (menschen van het oude geloof). Deze secte is nooit officieel erkend en oefent haar godsdienst in het geheim uit. Onder den mantel van vroomheid schijnt echter een politieke partij te schuilen. De Begeering heeft geen beter middel weten uit te denken om deze secte te vernietigen dan haar toe te staan openlijk haar godsdienst uit te oefenen. Terwijl zij dit doet, staakt zij toch niet haai vervolging tegen de barbaarsche secten, welke nog in Busland bestaan. De eerste plaats onder deze wordt ingenomen door die der S t o p t z ij wier doel het is, door gewelddadige middelen de uitbreiding van het menschdom tegen te gaan. De rechtbank van Ekaterinburg heeft 120 van deze lieden tot verbanning naar Siberië veroor- De nihiliste Sophie von Herzfeld heeft kwijtschelding van de doodstraf verkregen, maar gaat levenslang naar Siberië. Meer en meer wordt het gevoelen gewet tigd, dat de menigte branden van den laatsten tijd niet uitsluitend aan felle droogte en on voorzichtigheid te wijten zijn. Zeer moeilijk is het echter ook hier de daders in handen te krijgen weshalve men zich maar behelpt met verdachtendie bij massa's worden gevangen. Ook te St. Petersburg en Warschau vertoont zich het verschijnselmaar wegens de goede brandweer aldaar kan een brand zich daar nooit zoo uitbreiden. De Bussische stad Jelissawetspol werd in het laatst der vorige maand door ontzettende zwermen sprinkhanen bezocht. Zij verwoestten alle planten en gewassen en de stad was zoo vol van deze insecten dat het gaan langs de straten er door belemmerd werd. Op last van de overheid moesten de kooplieden hun winkels en magazijnen sluiten en gezamenlijk jacht maken op de lastige bezoekers. Het gemeendat het voor een groote zonde hield een dezer dieren te dooden, kon eerst tot medewerking gedwongen worden door een bevel, dat ieder inwoner binnen een bepaalden tijd twee pond doode sprinkhanen moest leveren. Vele gezinnen konden niet koken en broodbakken omdat hun hnizen en ovens letterlijk gevuld waren met die insecten. Overal zag men hoopen doode sprinkhanen. De Vice-gouverneur van Perm zond on langs aan net Ministerie van Binnenlandsche Zaken te Petersburg het volgende telegram„Ik heb de eer u te melden dat alles uitmuntend gaat. De geheele stadmet uitzondering van eenige huizen in de voorstad, is afgebrand. De schade bedraagt 22 millioen. Er wordt ijverig onderzoek gedaan naar de brandstichters. Een verdacht persoon is reeds gevat en in de Trurma (gevangenis) in verzekerde bewaring gebracht." Het antwoord van den Minister was in overeen stemming met de verdienste van dezen grappen maker. Het officieele blad maakt een keizerlijke „Ukase" van 26 Mei openbaar, waarbij de Mi nister van Financiën gemachtigd wordttot dekking der door den jongsten oorlog veroor zaakte buitengewone uitgaven, eene 5 pCt. bin nenlandsche leening ten bedrage van 300 rhillioen roebels uit .te. geven. Een andere keizerlijke „Ukase" breidde de buitengewone beroegdhelen van den tijdelijken gouverneur-generaal te Odessa uit ook over de gouvernementen Jekaterinoslaw en Bessarabie. Het laat zich aanzien.dat de Egyptische qnaestie een nieuwe phase is ingetreden met de protesten namens de Duitsche en Oosterijksche regeeringen bij den Khedive ingediend. Nieuwe acteurs zijn op het tooneel gekomenvan welke één althans beslister in zijn handalen zal zijn dan Engeland al is het ook een eenigszins bom- bastissche overdrijving om, zooals de „Kolnissche Zeitung"te juichendat de toestand geheel verandert, nu de Duitsche Jupiter zijn bliksem schicht heeft geworpen Zooveel is zeker de zaak is thans een inter nationale geworden en onderhandelingen'hebben daarover tusschen de verschillende Mogendheden plaats. Aan de „Daily News" wordt daaromtrent uit Berlijn berichtdat het plan bestaat om den Europeeschen invloed weder in Egypte in te voeren maar in meer algemeenen vormdoch datbij eenstemmigheid tusschen de overige mogendhedenEngeland het vormen van een besluit in den weg staat. Lord Beaconsfield's kabinet verwerpt het plan doch stelt er niets tegenover gedraagt zich eenvoudig geheel nega tief blijkbaar uit besluiteloosheid.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1