BINNENLAND. Tilburg, 4 Juni 1879. In October van het vorig jaar zag eene bro chure het licht van (len ingenieur Van den Elzen, over het stoom-tramway-project Tilburg- Waalwijk en Station Tilburg-Koningshoeven. Dit werkje heeft zulk een opgang gemaaktdat de eerste aanzienlijke oplaag geheel is uitgeput. Teneinde te kunnen voldoen aan de aanvragen, die nog dagelijks inkomen is er een herdruk ter perse gelegd, die eerstdaags zal verschijnen. Waalwijk, 4 Juni 1879. Het „Dagblad" geeft het volgende verslag van de Zaterdag namiddag te Botterdam gehou den buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Afrikaansche Handelsver- eeniging Voorzitter was de heer J. van der Hoop Jacz., president van commissarissen. Hij verklaarde dat de statuten niet toelieten de aandeelhouders onmiddellijk bijeen- te roepen. Hij gaf de redenen op dat commissarissen het gepleegd bedrog niet hadden ontdekt. Hij wees op de algemeen gun stige bekendheid van Kerdijk en Pineoffs, waar door de laatste zelfs lid van de Provinciale Staten en later van de Eerste Kamer geworden was. Commissarissen werden infaam bedrogen. Telken jare vroegen zijof de taxatie van de goederen ter Kuste juist was, en telkens werd door Direc teuren geantwoorddat de overeenstemming met de opgaaf van den hoofdagent daar eer te laag dan te hoog was. Verder deelde spreker mede, dat de kapitaal- vergrooting en leening gerechtvaardigd werden door de toeneming van zaken en de vermeerde ring van de factorijen. Op het kantoor schenen boeken, balansen enz. te getuigen van eene nette en accurate administratie. De kassier M. Mees, tevens mede-commissaris, zou finantiële ophelde ringen geven. Wat betreft de overlevering van de schuldigen aan de justitie, dat werd door de geraadpleegde autoriteiten afgeraden in het belang der zaak. De heer Mees zegtdat commissarissen op vragen betreffende uitbreiding telkens schijnbaar voldoende werden ingelicht. Wel is vroeger door zijn firma aanmerking gemaakt op het omloopend credietpapierdoch toen het op het buitenland werd getrokken was controle on mogélijk. In het najaar van 1878 heeft de firma Mees aan Pineoffs een brief geschrevenwaarin bezorgdheid over den staat van zaken werd kenbaar gemaakt en volledige opgaaf gevraagd omtrent credietpapier, dat in omloop was. Directeuren hebben zich toen verbonden dit te verminderen door inkrimping van de zaken. Zondag 27 April was spreker met zijn associé bij Pineoffs. Deze deed eenige opening van zaken, waaruit bleek dat iets niet in orde was. Hij verzocht echter uitstel voor opheldering tot na de vergadering van de Rotterdamsche Handels- vereeniging op 9 Mei. Zijn firma heeft toen besloten het saldodat de Afrikaansche Han- delsvereeniging haar schuldig was, niet te ver minderen noch de stukken te verkoopen. Den lOn Mei volgden de bekentenis van de vervalsching en de overleggingen met den President en Secre taris van de Nederlandsche Bank en andere finan- tieele instellingen. Woensdag-avond zou op nieuw geconfereerd worden, doch toen waren de schul digen gevluchttoen werd onmiddellijk aan den Officier van Justitie van de feiten kennis gegeven. De heer Mees wees. verder op de moeielijkheid om tot ontdekking van de fraudes te komen deze stonden in verband met de boeken van de firma Kerdijk en Pineoffs. Pineoffs heeft zelf opgegéven dat de baten van de factorijen val- schelijk met 2 millioen 8 ton waren verhoogd. Spreker erkent gedwaald te hebben maar die dwaling was niet onverklaarbaar. De heer Kohier vraagt waarom commissarissen directeuren niet onmiddellijk krachtens de sta tuten, hebben geschorst. Verder gelooft hij, dat de vier commissarissen door Pineoffs zijn gebio logeerd, maar 'twas hem onbegrijpelijk, dat de scherpzinnigheid van den heer Mees de wissel ruiterij niet had ontdekt. Hij meent, dat com missarissen aan de obligatiehouders de tantièmes moesten afstaandie verdiend waren gedurende de jaren dat de fraude gepleegd was. De heer Van der Hoop antwoordt, dat Pineoffs zijn ontslag heeft ingezonden. Over den afstand van tantièmes zal worden gedelibereerddoch daaromtrent kan niets worden toegezegd. Een aandeelhouder vraagt, of men tot ont dekking van het bedrog gekomen is ten gevolge van de gevraagde inlichtingen door den executeur in den boedel van wijlen Prins Hendrik. Door commissarissen wordt hierop geantwoord neen. Een der aandeelhouders vraagtof reeds uit vergelijking van de staten gebleken is dat de hoofdagent in de fraude is betrokken. Door den heer Schalkwijk wordt uitvoerig uiteengezetdat in de opgaven van den heer Bloem geen dubbelzinnigheid is kunnen ontdekt worden. De waarden worden opgegeven in mil- reiswelke hier in guldens herleid worden. Dezelfde aandeelhouder vraagt nog, waarom van wege commissarissen [niet is beletdat Pineoffs op het midden van den dag kon ont vluchten met zijn geheele familie. Toezicht ware mogelijk geweest zonder de justitie nog in de zaak te betrekken. Nadat de heer Schalkwijk nog had medege deeld dat hij en de heer H. Muller Sz. geen liquidateurs hadden willen zijn dan nadat zij zich overtuigd hadden, dat sommige ongunstige geruchten omtrent de firma Mees ongegrond waren en hoe hem gebleken was buiten deze omdat het debet-saldo van de Afrikaansche Handelsvereeniging sedert 1 Mei zelfs vergroot was, en de heer Milders, mede-commissaris, op de groote fout had gewezen, dat zoovele groote instellingen' door dezelfde personen werden be stuurd, zegt de liquidateur mr. J. C. Reepmaker, dat de medegenomen waarden zeker luttel waren; een kassaldo van f 6000 was nog aanwezig. De heer Kohier vraagt, of de commissarissen opheldering kunnen geven hoe het komtdat op den bewusten Woensdag een buitengewone verkoop van obligatiën Afrikaansche Handels vereeniging op de Rotterdamsche en Amsterdam- sche beurzen heeft plaats gehad. Achtereenvolgens geven al de. commissarissen plechtig verzekeringzeiven geen obligatiën te hebben verkocht of doen verkoopen en het stilzwijgen streng te hebben bewaard, waaraan de heeren de Bruyn en Yiruly toevoegdenhoe groote verantwoordelijkheid op commissarissen rusttewaar de mogelijkheid bestond om nog veel te redden wat onmogelijk zou gqweest zijn zoo onmiddellijk aangifte aan de justitie ware gedaan. Bewaken van de schuldigen was onmo gelijk, want spreken mocht men niet,'tot niemand, en hun vrijheid hadden directeuren nog noodig. Nadat de heer Muller nog op de fijnheid gewezen had waarmee, zooals later gebleijen is, de wisselruiterij plaats gegrepen had en een aan deelhouder het vol en ongeschokt vertrouwen in Commissarissen had uitgesproken, wordt de vergadering gesloten. Aan het programma van het XXXIIe Land- huishoudkundig congresdat van 22 tot 24 Juni a. s. te 's Bosch zal gehouden worden ontleenen wij het volgende Op de vergaderingen zullen vele belangrijke onderwerpen behandeld wordeno. a. het herscheppen onzer heidegronden in vruchtbare landouwende nadeelen door den handel in vee ondervonden tengevolge van de beperkende maatregelen der Engelsche Regeering de oor zaak van den minder goeden naam van de Ne derlandsche boterde middelen ter voorkoming der varkensziekte het planten van vrnchtboomen langs openbare wegen het verkieselijke van een groote landbouwmaatschappij boven de vele ver brokkelingen op dit gebied; de gebreken die ons grondcrediet aankleven verbetering van den waterafvoer in verschillende streken van ons landhet onderwijs in den landbouw de stap pen die gedaan kunnen worden om het plan tot droogmaking der Zuiderzee in uitvoering te doen komends uitgave van een algemeen woordenboek voor den Nederlandschen landbouw; het verbinden van een cursus in den kolonialen landbouw aan de Rijkslandbonwschool te Wa- geningen. Verder zal den 23n een harddraverij plaats hebben den 24n een tentoonstelling van paarden, vee en pluimgedierte worden gehouden zullen den 25n Juni de leden zich vereenigen aan een gemeenschappelijken maaltijden den 26n tot een rijtoer. Dagelijks zullen muziekuitvoeringen gegeven worden en den 26n zal een bal de feestelijkheden besluiten. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is: uiteengegaan zonder dat eenig lid de Regeering, met name de Ministers van Justitie en Binnen- lendsche Zaken, heeft geinterpelleerd over hetgeen is gedaan of niet gedaan om L. Pineoffs in handen te krijgen. Zelfs omtrent II. Kerdijk weet men nu nog niet officieelof en wanneer uitlevering gevraagd en of die van de Belgische Regeering verkregen is. Het schijnt zeker, dat toeu hij te Antwerpen in het hospitaal werd verpleegd niemand daar ter stede het recht had hem gevangen te nemen of te houden. Is dit zoo dan Reeft hij verscheidene dagen vóór zich gehad om ongemoeid weg te komenals hij zich 'niet had verwond. Hoevele dagen heeft Pineoffs vóór gehad na zijn openlijke verwijdering uit Rotterdam? Was er bv. drie dagen later reeds een bevel van aanhoudingindien hij in Nederland ware opgespoord Is er buitenlands eenige démarche gedaan Wij staan voor die vragen en hebben het recht niet om de Regeering te interpelleren. De Eerste Kamer, die eerstdaags bijeenkomt, zou het met vrucht kunnen doen. De leden van dat hooge Staats- collegie kunnen het toch zeker niet vergeten; zij zullen met weemoed de plaats van hun ambt genoot den man van veel invloedledig zien. Een Amsterdamsch „heer" gevoelt er zich bezwaard over dat Lodewijk Pineoffs tot voor weinige weken „WelEdelGeboren" hij be doelt „HoogEdelGestrenge" heernu eens klaps door de pers van zijn heerlijkheid verval len is verklaard en daardoor verwezen naar den stand dergenen die zich niet „heer" noemen en waaronder nochtans evenzeer veel brave lui zijn als er schelmen voorkomen in de hoogere standen. A tout non-seigneur tout honneurschrijft bedoelde heer in de N. Rott. Ct.blijft dus nu, uit achting voor den minderen man voor den nict-heer den „verwijderden" bankier tot onzen stand van heer rekenen. Ongelijk heeft de „heer" niet geheel. Maar de N. Rott. Cl. voert toch een deugdelijk argu ment aan de overoude en algemeene gewoonte om misdadigers alleen bij hun naam aan te duiden. De AT. Rott. Ct. verneemt uit Den Haag, dat de heer Tak is blijven aandringen op zijn ingediend ontslagtengevolge van het votum der Tweede Kamer over art. 1 der kanalenwet. De heer Kappeijne heeft daarop aan den Koning medegedeelddatindien de heer Tak blijft persisteeren hij zich genoopt gevoelt mede af te treden. Het welnemen des Konings wordt afgewacht. Gelijk men weet, heeft de heer Gleichman nog dezer dagen zijn memorie van antwoord en een gewijzigd ontwerp betreffende de effecten- belasting ingezonden en heeft de commissie van rapporteurs een nieuw sectieonderzoek noodig geacht. Omtrent het aanstaande vertrek van de Willem Barents meldt het Nieuws v. d. Rag Het stoomschip IJmuidenvan de nieuwe Engelsche stoombootlijn zal het scheepje met een aantal genoodigdenuitgeleide doen tot IJmuiden. De Barents is thans eenigszins vertimmerd zoodat er beter gelegenheid tot logies is voor de officieren. Voor den commandant is op het dek een hut getimmerd. Het plan is nog den 3n uit te loopen te IJmuiden en onmiddellijk doers te stellen om den Noord het ijs beoosten Beereneiland aan te loopen en dan naar Vardö te koersen waar men omstreeks 5 Juli denkt aan te komen. Daar wordt de water voorraad aangevuld en vervolgens tot het begin van Augustus in de Barentszee gekruisd. Gedurende deze kruisvaart worden loodingen, temperatuurwaarnemingen en andere observatiën gedaan tot vermeerdering der kennis van de Barentszee. In het begin van Augustus wordt Nova Zem- bla bereiktwaar het van den toestand van het ijs afhangen zal of de Willem Barents de Kara- zee inloopen zal. In dat geval zal gepoogd worden de IJshaven te bereiken en aldaar op de plaatswaar de hut vati Barentz gevonden werdden gedenksteen te plaatsen. Het Noordpool-comité heeft den stelligen last uitgevaardigd alle maatregelen te nemendat overwintering in de IJszee voorkomen wordt. Omtrent einde September zal de thuisreis worden aangenomen zoodat bij gunstige omstandigheden de Willem Barents in October het vaderland weder bereiken zal. De Indische bladen bevatten iets naders over het betreurenswaardig incident in Atjeh, op den lOn AprilOp dien dag werden ter hoogte van de afgebrande missigit Lamtengah, de prauwen die zieken en gewonden van Ana- galoeng naar Lambaroe overbrachten dóór een talrijken vijand aangevallen. De Chineesche roeiers vluchtten naar den wal3 militairen en 5 roeiers verdronken, 15 mindere militairen en 14 niet- militairen werden gewond, 1 Europ. fuselier werd vermist. De prauwen werden gedeeltelijk ge plunderd 1 prauwdie de wapens bevatte werd gered. Gelijk het „Bataviaansch Handelsblad" deed uitkomen, is dit de tweede maal, dat onze zieken en gekwetsten het mikpunt van den vijand zijn geweest. Het eenig verschil is dat zij ten vorigen jare in het hospitaal zijn verwond of vermoord, terwijl dit thans het geval is geweest bij hun transport te water. Overigens (zegt het blad) komen de beide gevallen hierin overeen, dat zij het gevolg zijn van roekeloos verzuim. In het hospitaal was de bedekking blijkbaar ontoereikend zoo in aantal als gehalte. Op den lOn April schijnt zij in het geheel niet aanwezig geweest te zijn, althans uit het vrij breedvoerige telegram is het tegendeel niet op te maken. De prauwen, waarin onze zieken en gekwetsten ver voerd werden langs de niet zeer breede Atjeh- rivier, zijn aangevallen in het gezicht onzer linie op den linkeroever, en wel nabij de afgebrande missigit Lamtengah, op weinig afstands van onze stelling Lambaroe. En dat de aanval plaats heeft gehad niet alleen in het gezicht en binnen het bereik van het geweervuur onzer linie, maar dat hij is ondernomen ook uit onze liniedat blijkt uit de woorden „v o o r n a m e 1 ij k van den rechteroever", in het begin van het regee- ringstelegram voorkomende. Dat bewijst zeker evenzeer voor de onverschrokkenheid des vijands als het getuigt tegen de waakzaamheid van onze zijde. Terwijl de prauwen grootendeels geplun derd zijnmoeten zij door den vijand in de rivier zelve zijn benaderdeene omstandigheid, welk eenvoudig weg onmogelijk ware geweest, indien slechts gezorgd ware voor voldoende dek king hetzij op de prauwen of langs de beide oeversof slechts in onze linie op den linker oever. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant is van de geldleening groot f981,000 weder een gedeelte van f25,000 'bij openbare inschrijving aan de meestbiedenden opengesteld, tegen eene rente van 4 ten honderd 'sjaars, benevens eene aflossing a pari van minstens 3 pet. in het jaar. De inschrijving moet geschieden voor een of meer aandeelen van f 500. Voor de betrekking van administrateur bij de Drentsche Stoomvaartmaatschappij hebben zich aangemeld ruim 220 liefhebbers. De „Haarl. Courant" meentdat haar bericht juist wasals zou Kerdijk in het bezit van 250,000 gulden zijn gevonden. De „Nieuwe Rott. Ct. heeft echter officieel bericht ontvangen dat slechts 1000 francs op hem zijn gevonden. Men schrijft uit Egraond aan Zee vap den 29n Mei Een derde zeeramp heeft onze plaats getroffen. Gisteravond, ongeveer 8 uur, gingen de booten van hier naar zee ter schelvisehvangst. Daar onder was 'ook een boot gevoerd door schipper Engel Zwart met nog drie matrozen. Omstreeks tien uur lagen zij op hun visch- wanttoen een Engelsche kotter uit den wal kwamdieniettegenstaande men op de boot een helder wit vuur toonde en uit alle macht schreeuwde, toch met volle zeilen recht op hen toekwam en de boot overzeilde. De schipper Engel Zwart en de matroos Leendcrt Kok wisten zich met buitengewone inspanning op den kotter te redden. De jonge Teunis Zwart geraakte op de kiel van de omgekeerde bootwaarop hij zich op wonderbare wijze wist vast te houden, tot hij na verloop van eenigen tijd door een andere in de nabijheid visschende boot opgeno men werd. De matroos Arie Stam i3 verdronkeneen weduwe met kinderen achterlatende. Heden ochtend werd zijn lijk door den bomschipper Jan Groen in zijn net opgevischt en hier aan gebracht. Uit Venlo wordt gemeld Als een nieuw bewijs hoe zich alhier het smokkelen uitbreidt, kan dienen, dat dezer dagen door de rijks-amb tenaren Coenen en De Goede een veertienjarige knaap, alhier woonachtig, is aangehouden met 14 liter jenever en 2 liter bitter, geborgen in blazenwelke hij trachtte binnen te brengen doch door voormelde ambtenaren in de nabijheid der stad is in beslag genomen. De langste toon eel voorstelling van deze eeuw is ontegenzeggelijk die, welke den 2n Mei plaats had in den Russischen schouwburg te Odessa: Men gaf daar dien avond „de Reis om de wereld in 80 dagen", en daar de spoor trein, die in het stuk voorkomt, ieder oogenblik dérailleerdeen het schip verder „ongelukkig" vergingen eindelijk het gevecht met de wilden bijzonder lang duurde, was de voorstellingdie te 7 uren 's avonds begon eerst over kwart voor drieën in den morgen afgeloopen. Of het publiek toen nog aanwezig was wordt niet gemeld. Een der tooneelspelers aan een klein Ber- lijnsch theater wendde zich onlangs tot den die- recteur met het verzoek hem bij zijn aanstaand 25jarig kunstenaarsjubilé een beneficevoorstelling toe te staan. „Ik zou met genoegen aan uw verzoek voldoenmaar ik weet zeker dat gij reeds drie jaren geleden te Einsterwolde uw 25 jarig jubilé hebt gevierd", antwoordde de direc teur. Zonder zich eenigszins door dit antwoord van zijn stuk te laten brengen, antwoordde de tooneelspeler zijnen chef op plechtigen toon „Met uw verlof, mijnheer de directeur, een 25 jarig kunstenaarsjubilé is zulk een gewichtige gebeurtenis, dat men het niet te dikwijls kan vieren". Te Amsterdam is een 73 jarig grijsaard wegens dietstal naar de gevangenis gebracht. Hij had een zakje met geld uit den broodwagen van een bakkersknecht weggenomenhetgeen door een voorbijganger opgemerkt werd. De bejaarde dief was daarna in een kroeg gevlucht» Weder is te Amsterdam eene vrouw het slachtoffer gewordeu van de schoonmaak. Terwijl zij n. 1. bezig was op echt Amsterdamsche wijze, dat wil zeggen, met het lijf driekwart gedeelte buiten het raam hangende eens „een flinke beurt,, aan de ruiten te geven is zij achterover uit het raam gevallen en jammerlijk op het hoofd terecht gekomen. Zwaar gekneusd werd zij naar het Binnengasthuis gebracht. Het aan tal slachtofferswelke deze wijze van ramen schoonmaken jaarlijks kost aan de dienstboden wereld der hoofdstad is ongelooflijk. Bij het Israëlietisch Pinksterfeest is een der feestvierenden die wat overvloedig aan Bac chus geofferd had achteruit in den Amstel ge- loopen. Ofschoon hij beweerdedat het water, evenals indertijd dat der Roode zeewel wijken zouindien het hem lustte in den Amstel te loopen, bleek dit proefondervindelijk niet het ge val te zijnen de man ware gewis een prooi van het natte element geworden indien geen hulp was komen opdagen.^ Door het te Parijs onder voorzitterschap van de I^sseps gehouden internationaal congres, om de middelen te beramen tot doorgraving van de landengte van Panama, is met nagenoeg eenparige stemmen de wenschelijkheid uitgespro ken de richting van de Baai van Limon laugs Panama te kiezen. Men berekentdat de onderneming finantieel goede resultaten belooft. In een Parijsch blad stond de volgende zonderlinge huwelijksaanvraag te lezen Een jongmensch 35 jaren oudmet een vermogen vaiT200,000 francs, maar die longtering heeft, wenscht in het huwelijk te treden met een jong, bevalligwel opgevoed meisje, zonder vermogen of familiedie aan dezelfde kwaal lijdtom samen in stille afzondering aan het strand der Middelandsche zee den tijd dien zij nog te leven hebben door te brengen. Een Oostenrijksch ambtenaar, die maar een enkel Turksch lot bezat, trok bij de laatste trekking den hoogsten prijs300.000 francs. Dat is wel het gi-ootste ongeluk dat iemand overkomen kandriehonderdduizend francs te trekken die er niet zijn. De ambtenaar be richtte het geval den zoon van den Duitschen gezant te Canstantinopelgraaf Zichy met wien hij op een zeer goeden roet staat, en verzocht hem het mogelijke te doen om door den groo- ten invloed van zijn vader te bewerken dat hij kreeg wat hem toekwam. Maar de gezant droeg zijn zoon op om zijn vriend omzichtig op een groote teleurstelling voor te bereiden, want nog in het vorig jaar was een Franschman die een prijs van 600.000 frs. gewonnen had zelt met een extra-stoomboot naar Constantinopel geko men om het geld in ontvangst te nemen en had zich, toen hij vernam dat zijn winst alleen uit zulke ideale zeshonderdduizend francs bestond in wanhoop daarover doodgeschoten. Gelukkig nam de Oostenrijker de zaak veel kalmer op. 1Te Hamburg zal in October van dit jaar een internationaal Poolcongres plaats hebben met het doel om eene organisatie van de Noord pool onderzoekingen tot stand te brengen. De vergadering zal worden bijgewoond door de

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2