IM II 1116, i Nummer 148. Zondag 8 Juni 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Erankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Rusland. Egypte. cho van het Zuiden D't blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door liet gebeele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17. regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel; gr30te letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worclen tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Belgische Kamer heeft de zes eerste artikelen der wet tot hervorming van het Lager Onderwijs aangenomen. l>e gewezen directeur der Afrik. Handels Vereeniging, Kerdijk is vrijgesproken van de besehuldiging van het aannemen van een valschen naam. Lr loopt hier een gerucht, dat tusscben Belgie en de Nederlandsche Begeering een over eenkomst is-getroffen betreffende de overneming door den Nederlandschen Staat van den spoor weg Antwerpen-Botterdam (Grand Central Beige), voor zoover die lijn zich op Nederlandsch grond gebied bevindt. Als dit berichtdat naar men verzekert officieel isbevestigd wordtvolgt daaruit, dat Belgie het gedeelte van de lijn zal terugkoopen hetwelk zich op zijn grondgebied bevindt. Men voegt er zelfs bij, dat reeds aan ingenieurs is opgedragen om een tweede lijn te ontwerpenzonder welke dc overneming niet zou kunnen plaats hebben. Een Commissie uit den Parijschen gemeente raad heeft rapport uitgebracht over een voorstel tot het oprichten van een lijkoven op Père la Chaise voor de lijkverbranding. Het rapport Inidt ten gunste van het voorstel. Het noemt de crematie „een heilzamen vooruitgang" en geeft den Raad in overweging- plannen en bestekken voor dcrematie in gereedheid te laten brengen, die aan de goedkeuring van den Baad te onder werpen en voorts alle wettige middelen aan te wenden om van de Hooge Regeering vergunning te bekomen voor de lijkverbranding. Indien de vergunning verkregen wordtwil de commissie, tegen betaling van een vaste somde lijkver branding ten dienste stellen van allenwier familiën er aanzoek om zullen doen. Eerdinand de Lesseps zalnaar men ver neemt belast worden met de uitvoering van het doorsteken der landengte van Panama. Beeds binnen eenige dagen zal eene circulaire verschij nen waarbij het publiek tot deelneming aan eene eerste inschrijving wordt uitgenoodigd. Maandag hebben te Auteuil de groote wedrennen plaats gehad die onder anderen door den prins van Wales werden bijgewoond. Beeds vroeg iu den morgen viel de regen echter ten 10 ure begonnen de zonnestralen door te breken, zoodat de dag nog wat scheen te belovenmaar zoodra de paarden aan bet rennen gingen viel de reg :ii bij stroomen. Toen om den grooten prijs van 300.000 fr. gereden werd, hoorde men plotseling den kreet brandEr was brand ontstaan in de keuken van den restaurant bene den de tribune en in een oogenblik stond bijna de geheele rechtervleugel van de tribune in vlam. Alles wat daarin zat vluchtte. Men werd even wel de vlammen spoedig meester en zij bleven beperkt tot den rechtervleugeldie intusschen twee uien lang brandde. Terwijl op het oogen blik dat de eerste kreetbrand werd uitge- stootende tribune ijlings in alle verwarring yerlaten werdzetten de paarden hun wilde jacht ïustig voort en juichte het publiek voor e ^bunedat zich niet om het vuur bekom- bereiktén ^>aar^en toe *^e het eerst het doel der Republiek was bij de wed- «eh d 6 ,fs®nwoor<1ig. De veroorzaakte brand schade wordt begroot op 60.000 fr. Met 373 tegeu 33 stemmen verklaarde de Frensche kamer de verkiezing van Blanqui tot vertegenwoordiger van Bordeaux ongeldig en naar verzekerd wordt zal de Begeering hem nu gratie schenkenzoodat hij niet zal worden begrepen onder de amnestie-wet. De rechterzijde onthield zich van stemming. ],e gebeurtenissen in de provincie Constan- tine (Algiers) zijn zeer overdreven voorgesteld. Alles bepaalt zich tot een twist met de twee stammen Ouled-Daoud en Ouled-Bouswhiuaw die een Caïd doodden en daarna ook een twee den Caïd met zijn troepen die kwamen om hen tot rust te brengen. Daarop ziju troepen uit Constantine vertrokken onder aanvoering van Setif Batna om de orde te herstellen. De Académie, de onmogelijkheid vaneen vergelijk inziende belastte het lid Marmier met de taak om de rede van Martin te beantwoorden in de plaats van Ollivier. Een telegram uit Mandalay aan de „Daily News" meldtdat in de forten nabij die stad door Thibauw garnizoen werd gelegd en dat Birmaansche troepen in grooten getale de rivier afzakten. Er heerschte groote spanning in de stad. De jonge despoot hield zich opgesloten in zijn paleisuit vrees voor het volk dat gezegd wordt hem te willen vermoorden. Middelerwijl werden toebereidselen gemaakt tot zijne kroning. Eene goed uitgeruste expeditie (zoo meldt de „Melbourne Argus) vertrok uit Sydney naar Nieuw-Guinea. Onder hare lede* telt zij den bekenden Russischen reiziger Maclay. Het doel der expeditie die zich bepalen zal tot kustvaart, is wetenschappelijk en commercieel. Yacoub Khan zal den 8 Juni naar Kabul vertrekken. Hij dankte den Onderkoning voor zijn ontvangst en deelde hem mededat hij hem tegen het einde van den winter zou komen bezoeken na de zaken van zijn rijk geregeld te hebben. Volgens berichten uit Engelsch-Indië heerscht in Cachemir een ernstige hongersnood, die in hooge mate de aandacht trekt van de Indische Begeering. Vele steden en dorpen móeten reeds ontvolkt wezen. Men heeft maat regelen genomen om den noodlijdenden te hulp te komengroote ladingen graan zijn op het oogenblik onderweg naar de geteisterde streek. Voortdurend nog worden uit Engeland stoom- booten met voorraad en aanvullingsmanschappen naar de Kaap gezonden. Omtrent het juiste tijdstip van het hervatten der vijandelijkheden schijnt nog niets met zekerheid bekend te wezen. Er ziju er nogdie aan de vredelievende gevoe lens van Cetawayo gelooven schoon daarmede vrij wel in strijd is eene verklaring, onlangs door dezen Vorst afgelegdnamelijk, dat hij wenschte door recht veel Engelschen te worden aangevallen, opdat zijne soldaten zich niet alleen den mond maar ook de maag daarmede zouden kunnen vullen. Bisschop Colènso is ijverig in de weer als- vredes-bemiddelaarmaar tot heden zonder gevolg. De „Börsenhalle", te Hamburg verschijnende, verklaart het gerucht ongegrond dat de Rijks- regeering van de stedeu Hamburg en Bremen zou hebben geëischtdat zij haar positie van vrijhavens zouden opgeven en zich aan het Duitsche tolgebied aansluiten. Daar het gemeld blad in relatie staat met de Begeering, wordt aan zijn mededeeling groote waarde gehecht. Ook het gerucht, dat zich reeds een ligue van verschillende Staten tegen Duitschland zou hebben gevormd om tarief-represailles te nemen, en dat nog wel Zwitserland daartoe het initia tief had genomen mist mede eiken grond. Opnieuw heeft een lawine, groote schade aan gericht. Te Fontananiet ver van Airoiois eene geheele familie vader, moeder en vier kinderen onder de sneeuw bedolven geraakt. Daarenboven werd nog de kerkhet raadhuis en eene menigte particuliere woningen deels vernield deels zwaar beschadigd. Aan eene particuliere correspondentie van de «N. Bott. Courant" ontleenen wij het volgende De elementen teisteren ons. Water in het noorden, vuur in het zuiden des lands. Overstroomingen van de Pode Tanaro en de Bormida hebben in Boven-Italie onbereken bare schade aangericht. Moncalieri en Villastel- lone zijn half verwoest. Te Turijn heeft het water twee groote bruggen vernielddie in aanbouw waren. Uit Asti en Alessandria, uit Bra en Pinerolo komen jammerlijke berichten. Geheel de vallei van de Tanaro staat blank, zóó zelfs, dat het water hier en daar tot aan de eerste verdieping der woningen reikt. Te Maz- zanotto* is een heel eind spoorweg als een stroowis weggespoeld. De lijn Asti-Castagnola ligt be dolven in een meer. Over uitgestrekte weiden en akkers rollen de golven. De hooi-oogst in die strekea is verloren, en voor den graan-oogst vreest men het egste. Welk eene ellende En terwijl aan den zoom der Alpen het water huishoudtgaat op vreesselijke wijze het vuur te keer aan het andere uiterste van Italië. Ginds is het de sneeuw der bergen, daar is 't de aard bodem zelf, die gesmolten over de dreven wordt heengestorl. De Etna braakt thans niet langer heette modder, maar ziedende lava uit. Nieuwe kraters hebben zich geopend in zijne westelijke flank, boven Biancavilla en Randazzo. De noordoost zijde van den berg is vreesselijk gespleten. Vlammen zetten het sneeuwkleed in gloed, waarmede de kruin van den Gibel „den Berg", zooals de Arabieren vol ontzag hem noemden eeuwigdurend is bedekt. Een zesduizend voet boven den zeespiegel berst de lava-stroom uit den berg. Hij heeft eene breedte van 7 0metermet eene snelheid van 120 meter in het uur, legde ïij reeds een weg af van ruim 5 kilometer, vernielde de Burrone-brug bij Pipiaro, en zet zijn verwoes tenden loop voort in de lichting van Mojo. Bronte, Aderni, Biancavilla, Santa Maria di Li- codia en Palermo worden van nabij bedreigd. Dichte stofwolken regenen op Piedimonte neer, waar schier volslagen duisternis heerscht. Men is dan ook beducht voor eene uitbarsting, die voor de vermaarde van 1842 niet zal onder doen. En met reden. Alles wijst op eene ge weldige spanning in den vulkaan. De werkzaamheid der kraters vermeerdert, en telkens nog openen er zich nieuwe. Vrijdagavond, 30 Mei, schoot de berg achtereenvolgens vijf lichtende bollen hoog in de lucht; zij sprongen als de sterren van den vuurwerkmaker uiteen tot eene bui van vonken. Gedurende dien nacht hoorde men telkens den donder van vreesselijke uitbarstingen, als van zwaar geschut op een slagveld. Luideris de jongste berichten was het prachtige bosch van Collebasso geheel verdwenendeels bedolven en deels verbrand. De lava daalde in de richting van de rivier Alcantara. "Nog slechts twee kilometer was zij van den oever verwijderd. Gaat zij zoo voort, en vormt zij eene dam in de rivier, dan zullen de ongelukkige bewoners dier streek niet slechts voor het vuur, maar ook voor eene overstroomiug moeten vluchten. Volgens de „Univers" heeft de Regeering zich op geweldadige wijze meester gemaakt van het Bomeinsch observatorium. Pater Ferrari die pater Secchi als directeur van het observa torium opgevolgd washeeft verklaard dat hij alleen voor geweld zou wijken. Daarop is de pater met geweld uit het observatorium gesleept. Uit Kiew wordt geschreven, dat de nihilisten aldaar woonachtig, en door hun brandstichtende medestanders in andere plaatsen van traagheid beschuldigd, een grootsch plan hebben uitgedacht om hun reputatie in eere te houden. Zij willen namelijk de geheele stad door middel van dynamiet in de lucht laten vliegen. Dit dynamiet, in Engeland aangekocht, werd aan de grenzen voor zeep aangegevendoch de politie had de lucht van de zaak en nam het gevaarlijk goedje in beslag. Uit Kiew bericht menDe krijgsraad alhier zal achtereenvolgens over niét minder dan 55 groepen revolutionairendie uit Bussen Poleu Duitschers en Joden bestaan, het vonnis moeten vellen. Zeer velen der gevangenen hebben zich zwaar vergrepen en zullen waarschijnlijk ter dood veroordeeld worden. Wekelijks hebben tegenwoordig te Kiew terechtstellingen plaats van staatsmisdadigers. Onze stad heeft het aanzien van een groot graf. Alles is hier ernstig en somberde meeste inwoners zijn in diepen rouw gehuld. Den 21en 11.'zou een zeventienjarig meisje worden opgehangenmen wist haar naam niet want ondanks tweehonderd slagen, die men haar met een roede had toegediend, had zij dien niet willen opgeven. Het meisje heeft een zeer voor naam voorkomen. Toen men haar naar de plaats der terechtstelling had gesleept en het jonge bloedende meisje de galg in het oog kreeg, be gon zij te snikken en viel in onmacht. Men haalde een dokteren de voltrekking van het vonnis werd uitgesteldwant men wilde haar niet in dien toestand ophangen. Den volgenden dag, toen het meisje weer tot zich zelve kwam, verklaarde zij haar naam aan het gerecht te willen opgeven. Zij werd dus nogmaals verhoord en deelde mede dat zij een nicht was van den Russischen Rijkskanselier en Natalievorstin Gorezakow heette. Deze mededeeling verwekte natuurlijk veel opzienen men stelde daarom de voltrekking van het vonnis opnieuw uit. Thans doet men onderzoek naar de waarheid van hare verklaring. Uit St.-Petersburg wordt van den 31n Mei aan de „Kölnische Zeitung" medegedeelddat prinses Prozovowski Galitzine onlangs van St.- Petersburg op haar goederen in het gouverne ment van Saratoff met haar dochter en bedienden is .teruggekomen. Al deze personen zijn na het gebruik van melk ziek geworden. Drie zijn over leden waaronder de dochter van de prinses. De prinses is gered. De melk was met arsenic vergiftigd. Tengevolge van een ongunstige wending in den toestand van Grootvorstin Maria Paulowna heeft Keizer Alexander afgezien van zijn voor genomen bezoek aan Berlijn, om persoonlijk deel te nemen aan het gouden huwelijksfeest van het Keizerlijk echtpaar. Blijkens officiële berichten uit Irkutsk van den 2n dezer zijn de Amur en haar nevenstroomen buiten de oevers getreden. De velden en akkers staan onder water, de gemeenschap is afgebroken, de telegraaf is beschadigd. De bewoners verlaten hun huizen. Blagowetschensk wordt ernstig be dreigd. Het water is nog altijd wassende en reeds bemerkt men de sporen vanj hongersnood. Aan de „Polit. Corresp." wordt uit Philipo- polis gemeld,.dat de Bulgaarsche deputatie aan de daar aanwezige leden der Europesche Com missie den dank der bevolking heeft betuigd voor hun tusschenkomst in de zaak der nationale vlag omdat daardoor het behoud van orde en rust verzekerd werd. Aleko-pacha heeft het Begeerings-directorium samengesteld. Met uitzondering van den directeur van finantiën Schmidt en van generaal Vitalis zijn alle directeuren van departementen hoogge plaatste Turksche ambtenaren van Bulgaarsche nationaliteit. De spanning tusschen Aleko-pacha en de Grieksche gemeente, wegens niet-voorlezing van den firman in de Grieksche taalheeft op gehouden Aleko bezocht de Grieksche kathe draal waarop in de notabelen-vergadering van de Grieksche gemeente namens Aleko bevredi gende verklaringen werden afgelegd. De internationale Commissie voor Eumelië heeft beraadslaagd over haar bevoegdheden te genover den Gouverneur. De meerderheid con cludeertdat de Commissie het recht heeft, den Gouverneur de verplichting op te leggen haar bevelen op te volgen. De minderheid samengesteld uit de EngelscheOostenrijksche en Turksche commissarissen weigert tot deze beslissing toe te treden. Dit meeningsverschil wordt beschouwd als een definitieve scheuring in de Commissie. C'aïro4 Juni. De Duitsche consul-generaal had gisteren het aangekondigde onderhoud met den Khedive, bij wien hij aandrong op een antwoord op het protest van Duitschland tegen

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1