Nummer 149. Donderdag 11 Juni 1879 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. V Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door bet gebeele rijk f 1,15. Brieveningezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. In den officieelen „Moniteur" komen zeer uitvoerige mededeelingen voor omtrent een groot feestdat door de officieren van het Brusselsche garnizoen van 20 tot 27 Juli, de gedenkdagen van de inhuldiging van koning Leopold I en de daaraan verbonden festiviteiten gegeven zal worden ten behoeve van de slachtoffers van de ramp van Frameries en van den watersnood te Szegedin en omstreken in Hongarije. Op initia tief van den Minister van Oorlog was, onmiddeL lijk na ontvangst van de treurige berichten uit het dal van de Tbeissbesloten dat in alle garnizoensplaatsen militaire feesten ten behoeve der slachtoffers dezer ramp zouden plaats hebben, doch toen kort daarna het vreeselijk ongeluk in de mijn Agrappe bij Frameries plaats greep, beval de Minister dat de opbrengst der welda digheidsfeesten tusschen de slachtoffers van beide rampen verdeeld zou wordeu. Ten einde nu geen concurrentie aan te doen aan de talrijke weldadigheidsfeesten welke spoedig na de ramp van Frameries te Brussel georganiseerd werden, werd het militaire feest tot half Juli uitgesteld. Het feest zal hoofdzakelijk uit de uitvoering van muziekstukken voor zang en orkest bestaan; de uit te voeren werken zullen uitsluitend van Belgische toonkunstenaars zijn met uitzondering vau eenige Hongaarsche liederen en dansen 600 zangers zullen aan de uitvoering deelnemen, terwijl het orchest gevormd wordt door de 3 militaire muziekkorpsen van de guides, de gre nadiers en de karbiniers. Het merkwaardigste van alles is echter het terrein waarop dit feest gegeven zal wordende groote vijver in het park wordt voor die gelegenheid drooggemalen en tijdelijk als „de stalles van een reusachtig theater", gelijk de „Moniteur" zegtingericht terwijl in de korte laan van de rue de la Loi naar den vijver amphitheatersgewijze een orkest voor 1000 executanten gebouwd wordt. Ter rechterzijde wordt eene tribune voor de konink lijke familie opgerichtaan welker decoratief de eerste kunstenaars van Belgie medewerken. De toegang is op 1 franc gesteld teneinde de deel neming zoo algemeen mogelijk fe maken terwijl de geheele ontvangst voor het weldadig doel afgestaan wordt. T00*, de feestvierenden in het „reusachtig theater" is het te hopen dat de dijken die het water uit den vijver terughouden grooter weer standsvermogen sullen hebben dan de dijken langs de Theiss. Volgens de Belgische bladen zal tegen het einde dezer week H. Kerdijk Voor het Hof van appel te Brussel in raadkamer verschijnen ter contradictoire behandeling van het verzoek tot zijne uitlevering, dat door de Nederlandsche Re^eenng aan het Belgische Gouvernement is gericht. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft een circulaire aan de prefecten gericht, waarin hun in afwijking van hetgeen voorheen geschied de wordt voorgeschrevendat zij nietmet officieele insigniën aan, de kerkelijke processiën kunnen bijwonen. Er bestaat in Frankrijk een decreethoudende dat er een militaire eerewacht b1 de processiën moet zijn. De Minister van og en van marine hebben echter bevolen achterwege6 blijven'6 korP3manifestatiën De begrootingscommissie heeft opnieuw de verhooging van traktement aangenomen van de dorpspastoors en protestantsche predikanten, die ook reeds vroeger in de Kamer is ter sprake geweest maar de Commissie heeft tevens het beginsel aangenomen om de traktementen der bisschoppen te verminderen van 15,000 op 10 000 fr. en van de aartsbisschoppen van 20 000 od 15,000 fr. v Aan den „Temps" wordt uit Constantine getelegrafeerd dat de stam der Ouleds-Abdi in vollen opstand is. De Caïd van dien stam Mohainmed-ben-Abras die zich te Batna bevond waar bij door eene ziekte teruggehouden werd had eenige dienardn naar de opstandelingen ge zonden met een briefwaarin hij hen aanmaan de tot orde eu rust terug te keeren. Die raad is echter niet opgevolgd. De opstandelingen hebben al de zendelingen van Mohammed-ben- Abras gedood. De troepen die te Batnaop weg naar de opgestane Arabieren zijn aangekomen hebben op hunnen marsch veel geleden. Vier soldaten zijn door een zonnesteek gestorven. De bevolking van Batna heeft geweren gevraagd. Niettegenstaande het voortdurend slechte weder is men er ingeslaagd het in Maart 11. bij Toulon gezonken Fransche pantserschip Arogante weder boven water te brengen. Het was lang geen gemakkelijke zaak dewijl de Arogante een schip is van 1360 ton en buitendien gewapend met drie 15x/z tons kanonnen. Men heeft eerst alle losse zaken als ankers kettingen enz. uit het schip gehaald en alle openingen in het schip waterdicht gemaakt. Vervolgeus zijn twee lange ijzeren pijpen die boven water uitstaken, in het dek dat men van onderen goed gestut had) om den enormen waterdruk goed te kun nen verdragen) vastgeschroefd. Door deze buizen werden slangen in het ruim nedergelatenver bonden aan pompen die in staat waren duizend ton water in het uur uit te pompen en waar door het schipna 21 dagen daaraan gearbeid te hebbenboven water gebracht en door de sleepbooten naar de haven van Toulon gesleept werd. Men heeft bevonden dat de romp van het schip geheel onbeschadigd is en wanneer de machine uit elkander genomen en schoonge maakt zal zijn is het schip weder in staat om in dienst gesteld te worden. Aan eene correspondentie van de „N. R. Ct." ontleenen wij het volgende Heden Zondag zijn de wedrennen gehouden om den grooten prijs van honderdduizend francs, uitgeloofd voor de helft door de stad Parijs en voor de andere helft door de vijf groote spoor weg-maatschappijen die aan de wedrennen een groot vervoer van paarden en reizigers te dan ken hebben. Die wedrennen toch zijn interna tionaal, en de Engelschen vooral dingen mede, in weerwil dat zij steeds op Zondag plaats hebben. Achttien paarden waren ditmaal inge schreven- en elf liepen er op de baan. De Nu- bienne van den heer Edmond Blanc, heeft den prijs gewonnen. 's Ochtends was het tamelijk buiig weder, doch iets later brak de zon door, en behalve een tamelijk harde regenvlaag tegen één ure was het verder tot zes ure mooi wederhet veld van Longchamp metlde duizenden en dui zenden, die het overdekten, zag er waarlijk dan ook zeer mooi uit. De bodem was echter door weekt zoodat men glibberde en klouterde in een slijkmassa, die zich aan alles vasthechtte en die alles bespatte. Jules Grévy was met zijn gemalin op de tribune gezeten. Mevrouw Grévy had een zwart zijden kleed aan en een zwarten hoed op met gele vederen. Zij waren omringd doqr mevrouw V\ addington en de andere dames der ministers; ook de gewezen koningin van Spanje, Isabella, was op de tribune. Bijna al de ministers, vele leden vau het corps diplomatique, o. a. baron van Zuylen van Nye- velt, Nederlands gezantwaren aanwezig. Zij die in de omgeving waren van Grévy, waren allen in burgerkleedinghetgeen aan de tribune van den president niet dat schitterende aanzien gaf, dat zij veeltijds had onder Mac Mahon, door de vele uniformen die men er destijds zag. Het terugkomen van de wedrennen was even geanimeerd en levendig als altijd. In de allée der acacias, in het Bois de Boulogne, stond een onafzienbrre rij eigen rijtuigen met fraai getoil- letteerd» dames er in, om den stoet van rijtuigen te zien voorbijrijden, die van Longchamp terug kwamen. Het feest, Zondagavond in de groote Opera gegeven 1en voordeele van de noodlijdenden van Szegedin, kan met de wedrennen van heden als een prachtig einde van den Parijschen winter beschouwd worden. Zooals gisteren avond de Opera was gaat het bepaald alle beschrijving te boven. Alleen de entree-gelden hebben 50,000 francs opgebracht, en de geheele opbrengst zal waar schijnlijk meer dan twee maal honderd duizend francs zijn. In- en uitwendig was de Opera geheel ver licht met electrisch licht en prachtig voor de gelegenheid versierd met bloemen en draperieën. Het gezicht op de zaal en op het publiek, toen men te negen ure begon, was alléén een bezoek waard. In den vooravond was er een afwisselend programma van allerlei voorstellingenwaarbij Faure den ecrepalm wegdroeg. Te middernaeht verdween het orkesthet scherm ging op, en op het tooneel had men het gezicht op de bekoorlijkste van alle kermissen waar de mooiste en aardigste actrices uit Parijs in een menigte tentjes haar waar verkochten. In vijf minuten was het geheele publiek ge stroomd naar deze omgevingdie meer op een droom dan op een werkelijkheid geleek. Midden op het tooneel was een draaimolen met een orgel en houten paarden, waarop men naar den ring ging steken. De draaimolen heeft den ge- heeien nacht niet stil gestaau. De winkel met de bloemen bracht het meeste op, een louis voor een roos, vijftien francs voor een klein bouquetjeen zóó alles naar evenre digheid. Hier waren Hongaarsche czarda's met natio nale zigeunermuziek, daar de kapel van de Garde Municipaleelders Tyroler zangers, goochelaars cafés-concert, enz. enz.maar overal werdt gij vervolgd met den Hongaarschen marsch van Kacozki, welbekend men hoorde letterlijk niet anders. Den prins van Wales heb ik honderd francs zien betalen aan mevrouw Judic voor een mir liton, en honderd franc3 aan mevrouw Schneider voor een Chineeschen hoed. Feesten als deze ziet men alleen te Parijs, en het is verwonderlijk hoezeer ieder zich inspant, om de zaak te doen gelukken. De „Palrie" behelst een bericht uit Berlijn, waarin verzekerd wordt dat keizer Wilhelm weldra zal abdiqueeren. Maandag was er een buitengewone toeloop naar de Kamer van Afgevaardigden. Cassagnac heeft de aanvraag om machtiging tot zijne ver volging bestreden. Na langdurig debat is de machtiging met 306 tegen 195 stemmen verleend. Uit Kaapstad zijn weer berichten ontvangen maar ze bevatten weinig belangrijk nieuws. Den 16n Mei zond Cetawayo een boodschap aan Ge neraal Creolochwaarin hij hem uitnoodigde een onderhandelaar te zenden ter gedachtenwis- seling over de vredes-voorwaarden. Inderdaad is dan ook een Engelsch gezant naar het hoofd kwartier van den Kaffer-Vorst vertrokken, maar onverrichter zake teruggekeerd „met de verze- kering„ heet het - „dat de onderhandelingen hebben schipbreuk geledenomdat Engeland volkomen onderwerping vordert. Een zonderlin gen eisch zeker wanneer men niets heeft gedaan dan nederlagen lijden. Voorts wordt nog in het officieel bericht verklaarddat men de oprecht heid der bedoelingen van Cetawayo betwijfelt. De beraamde snelle marsch naar de „Kraal" van Cetawayo is opgegeven. De transporten leveren meer en meer moeilijkheden op. Men vermoedtdat Cetawayo zijn geheele krijgsmacht zal richten tegen de kolonne van de Beneden- Tugela. Deze weinig gunstige berichten vinden be vestiging in de mededeelingen van den bericht gever van „Daily News". De toebereidselen tot operatien vereisebten zooveel tijd, dat men ern stig vreesde dat een nieuw uitstel der campagne noodzakelijk zou worden. Grasbranden en felle droogte maakte de transporten bijna onmogelijk. Het Duitsche Zendingsstation Sarong, op de grenzen van Zulu-land gelegenmoet wegens strategische redenen door de Britsche troepen zijn verwoest. Ze moeten daarbij echter met groote hevigheid te werk zijn gegaan en de zendelingen hebben mishandeld. Deswege zijn onmiddellijk door de Duitsche Rijks-Regeering bij de Engelsche vertoogen ingediend en de onderhandelingen hierover duren nog voort. Uit Simla wordt aan Reuter van den 6n Juni geseinddat tusschen een afdeeling Afghaan- sche troepen van Herat en de Tekle-Turkomannen een gevecht is geleverd, waarin laatstgenoemden zyn. Wij ontleenen het volgende aan het programma der feestendie plaats hebben bij gelegenheid der gouden bruidloft van de Keizer en de Kei zerin van Duitschland: Woensdag des voormiddags ten ll1/» ure zullen in de Slotkapel al de hooge autoriteiten, in het programma allen opgenoemd, bijeenkomen. Een kwartier later zullen de leden der Ko ninklijke Familie en de Vorstelijke Gasten door don Kioonprins en Kroonprinses worden begroet in de Witte Zaal. Ten elf ure zal het Keizerlijk gouden Echtpaar met grooten luister verschij nen in de genoemde zaal, om de gelukwenschen der daar aanwezigen te ontvangen. Hierop be geeft zich het gansche Hooge Gezelschap naar de Kapel, Aehter Hunne Majesteiten en al de leden der Keizerlijke Koninklijke Famillie zal de Koning vau Saksen volgende Kroonprinses geleidende, en de Kroonprins met de Koningin van Saksen. Door dr. Kögel zal de plechtige inzegening der gouden Echtelingen geschieden. Er zullen 101 kanonschoten gelost worden. Na de godsdienstoefening zullen de Koninklijke Famillie en de Vorstelijke Gasten zich ten hunnent begeventerwijr het Hooge Echtpaar en de Kroonprins met Gemalin in de Witte Zaal Cour zullen houden voor de Hofstaten en hooge Staatsbeambten. Des namiddags ten 5 ure is er familiediuer en des avonds ten 8 ure gala-voorstelling in den Schouwburg. Donderdag 12 Juniten 4 ure een groot gala-dinerdes avonds ten 9 ure concert ten Hove in de Witte Zaal. Iu den. Vorstelijken feeststoetdie het Kei zerlijk Echtpaar uit de Witte Zaal naar de Slotkapel zal geleiden zullen niet minder dan 56 Prinselijke përsonen aanwezig zijn. Daaronder zullen zich bevinden de Koning en de Koningin van SaksenPrins Arnulf van Beijeren en Prins en Prinses Wilhélm van Wur- temberg (de Beijersche en Wurtembergsche Prin sen respectivelijk a{8 vertegenwoordigers der Monarchen vande beide landen), de Hertog van EdinburgPrins Frederik der Nederlanden en de Graaf en de Gravin van Vlaanderen. Uit Berlijn wordt aan de „Pall Mali Gazette" geseinddat ernstig sprake is van eene vermeerdering van het effectief bij het Duit sche legeren wel omdat het Fransche en Rus sische leger op het oogenblik sterker zoude zijn. Door den Paus zou volgens denzelfden be richtgever een verzoenings-ontwerp naar Berlijn zijn gezonden dat daar evenwel slechts matig zou voldaan hebben ec alleen met belangrijke wijzigingen aannemelijk worden geacht. Eene mededeeling uit Weenen in de „Nord. Allg. Zg., gedateerd 6 dezerverklaartdat alle berichten in de bladen omtrent gemeenschap pelijke stappen van Oostenrijk-Hongarije en aan grenzende Staten tegen de nieuwe Duitsche handels-politieken als zou Holland reeds in een uit Weenen komend verzoek om zich van een tarievenoorlog te onthoudenhebben toege stemd gplijk alle uitlatingen van deigelijken aard luidens authentieke informaties allen grond Uit Italië wordt gemelddat zoowel de uit barsting van den Etna als de overstroomingen afnemen. Wat de eerste betreft echter vreest men voor een herhaling. Menschenlevens zijn niet verloren gegaan, maar de aangericht* («had*

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1