Turkije. Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. is zeer groot. De Kamer van afgevaardigden heeft een half millioen lire toegestaan voor de slachtoffers van de overstrooming van de Po en van de uitbar stingen der Etna. Het gerechtshof te Florence heeft uitspraak gedaan in de zaak der Internationalisten die een bom geworpen hebben onder de menigte te dier stede ter gelegenheid dat deze eene mani festatie aan den dag legde ten gunste van den Koning, na den mislukten moordaanslag van Passenante. Het Hof heeft een der beklaagden, zekeren Batacchitot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, twee anderen tot 20 en drie tot 19 jaren dwangarbeid. De Porte heeft de Mogendheden in kennis gesteld met het gedrag van Aleko-Pacha. Alvo rens tot verdere stappen over te gaanzal de porte wachten op de geheele ontruiming van Oost-Kumelie door de Russenen vervolgens zal zij van Aleko-Pacha eischendat hij de fez en de Turksche vlag aanneme. In geval van een weigering zal de Porte aan de Mogendheden de afzetting van den gouverneur eischen en zal zij den Balkan bezetten. De Russische cousul te Serajewo weigert het executief te vragen van den Oostenrijkschen consul. Hij beweert namelijk dat Bosnië behoort tot het Ottomanische rijk. Oostenrijk houdt aan. De Porte zendt uit Macedonië troepen naar de grens van Rumelië. St. Petersburg9 Juni. Het doodvonnis is heden-ochtend ten 10 ure aan den Keizermoor- denaarSolowieff, door ophanging voltrokken. Een ontelbare menigte was opgekomen om het treurig schouwspel bij te wonen. De onge lukkige wees op kalme wijze geestelijke toespraak van de hand. De orde werd geen oogenblik verstoord. Waalwijk, 11 Juni 1879. Blijkens eene door Ged. Staten van Noord- Brabant aan de Staten van dat gewest gedane opgave, bedraagt de schuld dier provincie wegens aangegane geldleeningen f 1,371,000. De rente dezer leeningen bedraagt 5 pet. van f 3500, 41/2 pet. van f 662,500 en 4 pet. van f 706,000. Op 1 Juli e. k. zal van die leeningen een be drag van f100,000 worden afgelost. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voortaan op reform gestelde paarden op den dag van verkoop drie uren vóór den verkoop ter bezichtiging zullen staan. Naar wij vernemen zijn reeds van wege het Departement van Oorlog bij sommige regi menten infanterie 25 paar vet- en 25 {jaar kalfslederen schoenen, fabriekmatig vervaardigd, ter beproeving gegeven. Valt deze proef naar wensch uit, dan is het te voorzien, dat het ge bruik van zulke schoenen in het leger algemeen zal worden ingevoerd, zoo tot voordeel van den soldaat als van het Rijk. Volgens het rapport van den hoofd-inge- nieur van den Waterstaat in Noordbrabant omtrent den toestand der zee- en rivierwater- keereude dijken en kaden, aan Ged. Staten uit gebracht verkeeren de dijken langs den Amer, het Hollandsch Diep en het Volkerak, alsook de Scheldedijken in goeden staatheeft de schade, die in den afgeloopen winter aan de dijken van de landen van Heusden en Altena is toegebracht, zich bepaald tot eenigen afslag van de buiten glooiingen en zijn de verschilleude kaden en leidijken langs de Beersche Maas vrij voldoende bevonden. In tegenwoordigheid van den president, ingenieurs, den stations-chef en verdere ambté naren van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij heeft de officieele proef met den stoomtram op den tramway naar Scheveningen plaats gehad. Het traject station Rijnspoor-Badhuis werd in 18 minuten afgelegd, waarbij tweemaal onderweg werd opgebonden. De proef heeft in alle op zichten uitmuntend voldaan. Tegen het einde der maand of uiterlijk den lsten Juli zal de tram voor het publiek geopend worden. De „Willam Barendsz" heeft veertien voortreffelijke postduiven van echt ras ten ge schenke gekregen van de vereeniging Snelvlieger te Haarlem. De eerste duif zal worden opge laten bij de Noordkaap en zoo zij behouden aankomt zal menigeendie belang stelt in de flinke mannen die naar de Barendsz-zee op reis zijn, der Vereeniging dankbaar zijn voor haar denkbeeld. De maskeradevoorstellende den intocht van graaf Edgard binnen Groningen, door de studenten te Groningen, bij gelegenheid van het 265-jarig bestaan dier universiteit te houden, is thans definitief bepaald op Woensdag 24 Sept., des namiddags te één uur. Volgens een uit Parijs ontvangen depêche was de toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje minder gunstig. Er vertoonden zich sterker verschijnselen van bronchitiswaardoor de ademhaling zeer benauwd was. Een later bericht meldtdat Z. K. H. niet erger was doch dat ook geen vooruitgang in de herstelling was waar te nemen. De toestand van den hoogen lijder schijnt f ntusschen tot óns leedwezen, vrij zorgelijk. Althans, naar wij vernemen, zou bij het Depar tement van Buitenlandsche Zaken een bericht ontvangen zijnwaarin gezegd wordt „dat de toestand van den Kroonprins nog niet hopeloos is." Als een zeker zeer vermeldenswaardige bijzonderheid deelt „Sieboldia" mededat op den 4den dezer te 's-Hage met gunstig gevolg, examen voor landbouw is afgelegd door mej. G. D. M. van t Haaff, te Leiden. Dit is de eerste akte in dit vak, door eene dame behaald. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den 7den dezer, bevat de volgende berichten omtrent de krijgsverrich tingen in Atjeh In de laatste operatiën heeft het eenige dagen zwaar geregend. Bij het invallen der droogte is eene colonne van Indrapoeri naar Gliëng uit gerukt, die van 31 Mei tot 2 Juni een aantal versterkingen nam, den vijand veijaagde, kam pongs tuchtigde en groote voorraden vivres ver nielde. Aan onze zijde sneuvelde één mindere militair en werden één luitenant en een tiental minderen gewond. Toekoe Baid is wegens verraad gevangen ga- nomen. Hoofden en bevolking in de VII Moekim zijn rustig. Dezer dagen werd bij den „Omval* Amstel voorbij Schulpbrug nabij Amsterdam door een melkboer gevonden een doofpotdie in de rivier lag. 't Boertje onderzocht den in houd en vond tot zijne verbazing en schrik het lijkje van een pas geboren kind een flinke jongen met lang zwart haar. Behalve het lijkje vond hij in den doofpot twee zware steenen om het zinken te bevorderen. Het schijnt echter, dat de doofpot niet ver genoeg in den Amstel werd geworpen zoodat het misdadig doel niet ten volle werd bereikt. Omtrent de daders werd tot nu niets bekend, ofschoon de politie al het mogelijke injiet werk stet om op het spoor te komen. Eene ongehuwde 3 Jjarige vrouw, wonende in den Hanebijtersgang te Groningen en eerst sedert een half jaar uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam, waar zij wegens diefstal gevangen zat, ontslagen, is tengevolge van het overvloedig gebruik van jenever overleden. De Rotterdamsche „Maasbode" deelt mede, dat ook de aandeelhouders der Commanditaire Bank (Rensburg v. Witsen) hunne vergadering hielden. Daarin werd de vraag gedaan „of de commissarissen bekend waren met de enorme som waarvoor de Commanditaire Bank garant gebleven was ten behoeve der Afrikaansche Ilandelsvereeniging. „Onder daverende toejuiching der aanwezige aandeelhouders verklaarde ééti der commissaris sen ook namens zijn medecommissaris, dat zij van die garantie niet vóór den-dag der huidige vergadering kennis droegen. „Bij dat antwoord kon en mocht de president- commissaris R. Mees zich niet nederleggenhij was verplicht de verklaring af te leggen dat hij zich bij die heeren zijn mede-commissaris sen niet kon voegen omdat hij het wèl wat vroeger had geweten. „Tot zoover onze oor-getuigedie ons nog mededeeldedat het antwoord des heeren Mees geen discussie uitlokte," zegt de „Maasbode". Alle schuldeischers der Rotterdamsche Handelsvereeniging hebben met de door haar voorgestelde regeling van hunne vorderingen genoegen genomen. Uit Vlissingen schrijft men Dat onze bomvrije kazerne niet in alle opzichten voldoet aan de eischen die men mag stellen aan een gebouw tot verzekerde opsluiting voor de gasten vau het algemeen depót van disciplinekan blijken uit het feitdat gister-nacht twee van die „klassianen" zijn uitgebrokenwaartoe zij eeu ijzeren spijl van bijna een decimeter middel lijn hebben moeten losmaken terwijl zij daarna zich van een hoogte van ongeveer 30 voeten hebben laten afzakken. Een hunner is reeds door de politie weder gevat. Een hoogst gevaarlijk persoonJohannes Cornells Sar.nen oud 58 jaren is te Breda in hechtenis genomen. Van het jaar 1841 af heeft deze nagenoeg onafgebroken tengevolge van 6 tegen hem gewezen vonnissen in de gevangenis verblijf gehouden, Het laatste was hij ontsla gen op den 30 Maart 1879 en had hij zich te Tilburg gevestigd. Onderscheidene diefstallen, die er plaats hadden deden wederom vermoe dens op hem vallen. De maréchaussée spaarde nacht noch dag moeiteom hem in handen te krijgen hetgeen spoedig gelukte daar Donder dagavond 11. het vermoeden ontstonddat hij zich in den circus op de Breeasche kermis be vond. Dit vermoeden werd bevestigd en hij werd gearresteerd. De grootste boekverzameling in de wereld is de nationale bibliotheek te Parijs die in 1874 2 millioen gedrukte boeken en 150000 hand schriften bevatte. Het Britsche museum en de keizerlijke bibliotheek te St. Petersburg bevatten ieder omstreeks 1100000 deelen. De koninkl. bibliotheek te Munchen bevat 900000 boeken. De bibliotheek van het Vatikaan te Rome is somtijds doch ten onrechte onder de grootste gerekend daar zijwat het aantal boekwerken betreft, door meer dan 60 boekverzamelingen in Europa overtroffen wordt. Zij bevat 105000 gedrukte boeken en 25500 handschriften. In de Vereeuigdé Staten is de congres-bibli otheek te Washington de belangrijkstedie in 1874 meer dan 260000 boekdeelen bevatte. De openbare bibliotheek te Boston heeft ongeveer hetzelfde aantal boeken. Het is bekend, dat het Engelsch grond bezit onder een betrekkelijk gering getal perso nen verdeeld is. Hetzelfde geldt voor de Staats- effectende zoogenaamde consols. Hoé uitgestrekt de bezittingen van sommigen zijnblijkt onder anderen daaruitdat de Hertog van Bedfordmet het oog op de slechte tijden" zijneu pachters een half jaar pacht kwijt schel dende door deze vrijgevigheid een som van f 840.000 miste. Alleen van zijne pachthoeven trekt hij dus per jaar bijna twee millioen gulden. Het Boston „Journal of Chemistry?J vestigt de aandacht op het gebruiken van tinnen Ge reedschappen wegens dikwijls daarin voorko mend lood. Tin is goedkoop maar lood no" goedkooper. De Michigan „State Board of Health had de zaak onderzocht en de bedoelde verontreiningen aangetroffen in allerlei Gereed schappen in verschillende hoeveelheden. In Nederland bestaat voor zoodanige veront reiniging weinig gevaar vermits ons Banka- en Billitontin zich door zijne zuiverheid onderscheidt en daar algemeen wordt gebezigd ook tot het vertinnen. Ook in Pruisen is onder de landbouwers de klacht algemeendat zij hunne melkerij- producten zoo moeielijk kwijt kunnen raken en zulke slechte prijzen maken. Het gevolg van de groote overproductie isen hierop vesti- geu wjj de aandachtdat de schapenteelt er weder meer in aanmerking komt, vooral omdat die in de laatste jaren goede uitkomsten heeft opgeleverd. Te 's-Bosch zijn in de vorige week een twaalftal processenverbaal opgemaakt wegens het in omloop brengen vau Belgische centen. Eenige ingezetenen van Delfszijl hebben besloten een door vele notabele gemeenteleden onderteekend verzoekschrift te zeilden aan den minister van Waterstaat, den heer Tak van Poortvliet, teneinde Z. Exc. mede te helpen Bewegen zijne portefeuille te behouden. Door een toeval is de dader ontdekt van den geheimzinigen diefstal in de nacht van 11 op 12 Mei uit den gesloten postkar gedurende het traject van het centraal-postkantoor naar het station der Siidbahn te Weenen. Onze lezers zullen zich het vroeger bericht herinneren dat in dien buitengewoon stormaehtigen nacht de postkar onder de gewone controle aan het kantoor gesloten was en dat bij aankomst aan het spoorwegstation de twee lederen postzakken waarin de aangeteekende brieven pakketten met waarde zich bevonden vermist werden. Zoowel aan het centraalbureau als aan de spoorwegsta tions bevindt zich een sleutel vau den postwagen in liandeu van den dienstdoenden chef, zoodat een berooving van den wagen onderweg nage noeg onmogelijk scheen. Thans is echter eerst voor het publiek aan het licht gekomen, dat deze veiligheidsmaatregelen al zeer weinig betee- kenden, daar op alle postkarren dezelfde slentel- pastDit feit ontneemt natuurlijk aan dezen diefstal alle geheimzinnigheid. Een postconduc- teurJohann Krizan heeft zich indertijd een onbeheerdeu sleutel der postkarren toegeëigend en zich daarvan in den bewusten nachtonder begunstiging van een vreeselijk stormweder, be diendterwijl de postkar stapvoets de steille Heugasse opreed. Hij sprong achter op de trede, ontsloot in een oogwenk den wagenen terwijl hij het deksel op het hoofd liet rusten greep hij, die met het laden der karren bekend was, naar de plaats waar de postzak met waarde steeds lagliet de twee lederen zakken uit den wagen vallen sloot dien weder dichf en verwij derde zich met zijn buit. Enkele onvoorzichtige uitdrukkingen en buitengewoon hooge uitgaven leidden tot zijne ontdekking. Tot op een bedrag vau 1000 fl is al het gestolene (omstreeks 23,000 fl.) in zijne woning gevonden. St.-Oedenrode9 Juni. Een pater Redempto rist die sedert een paar dagen hier vertoefde en Zondag een sermoon gaf in de H. Familie deed door zijn zonderlinge handelwijs vermoeden, dat hij niet te best in orde was. Heden namiddag ten 3 ure zou hij preeken in de kapel der Eerw. Zusters Augustinessen maar hij kwam op dat uur niet zoodat men hem ging zoeken. Men vreesde dat hij op de wandeling ongesteld geworden en verongelukt was of wel hier of daar ziek was blijven liggen, "Na eenigen tijd vond men zijne kleederen aan den kant van de Dommel. In een zijner schoe nen moet zijn horloge en een briefje gevonden zijn. Men gist dat hij op die plaats verdronken is. De naam van den Eerw. paterdie behoort tot het klooster te 's Bosch, is van Dijk; naar gissing zal hij ongeveer 60 jaar oud zijn. Niettegenstaande men dag en nacht gezocht heeft, heeft men hem nog niet gevonden. Van den inhoud van het briefje is by het publiek niets bekend. Loonopzand8 Juni. In het begin van Juli zal door de Handboogschutterij „Nieuwe Doelen Salra Salm alhier een prachtig concours gegeven worden. De waarde der uitgeloofde medailles waaronder 2 massief gouden, en 1 id. eerekruis, bedraagt omtrent f200. Verschillende gezelschappenzoo van verre als ifhn de omstreken, hebben alreeds van hunne deelname kennis gegeven^ misdaan, Kwak, dat je weer zoo boos op mij zijt Kwak. Lees het ingezonden stuk in „De Echo van het Zuiden" van gisteren slechts. Hier is het en Je zult spoedig weten, waarom ik de bokke- prmk op heb. Kwik. Hij leest, en terwijl hij na inzage van het stuk de Courant aan Kwak teruggeeft, zegt hijNii dat zoujlen beste'kunnen overkomen, Kwak. Is dit nu alles? Kwak. Is dat al niet erg genoeg? „Een ezel stopt zich geen tweemaal aan denzelfden steen" zegt het spreekwoord maar jij doet 't gedurig en wordt nog niet wijzer. Zal men ten laatste met van je zeggen dat je nog dommer zijt dan een ezel? Kwik. Ja maar Kwak. Kom, kom, hou je maar stil. Leu gens debiteerén en daaruit aanleiding nemen om aanmerkingen te maken r is, dupkt me, toch al te kras. Dat je gegronde aanmerkingen maakt daar zal niemand iets tegen hebbendat je zonder aanzien des persoons onbeschroomd de waarheid zegt, al is ze voor sommigen ook wat onaangenaamdat zal iedereen prijzenmaar dat je kruipt,- voorwendsels zoekt, die niet be staan, met twee maten meetden een billijken lof onthoudt en den andere boven mate verheft ziedat moet ieder verstandig mensch u ten hoogste kwalijk nemen. Daarbij komt nog, dat je u erg bespottelijk maakt met uwe concert^ verslagen. Geloof je dan wezenlijk dat men aan je {patste proeven eenigu waarde hecht Kwik. Of ik dat geloof? Kwak. Ik heb medelijden met je stumper achtige onnoozelheid, Kwik. Ik kan je echter verzekeren, dat men er den draak mede gesto ken heeft, Kwik. Maar wat zou jij dan gedaan hebben Kwak Kwak. Gezwegen als een mof. Kwik. Maar er moest toch een verslag zijn Kwak. In dit geval zou ik twee zaken niet gedaan met elkaar verward hebb m zooals ui hebt. Kwik. Welke dan Kwak. De dagenwaarop de concerten gegeven werden en de concerten zeiven. Over de eerste zaak hadt je flink en mannelijk zonder naar stoelen of banken te kijken uw gevoelen moeten-zeggen. De laatste vallen natuurlijk onder de beoordeeling van den kunstrechten en, indien je U als zoodaning bevoegd en bekwaam geacht hadtdan zou je niet zoo karig geweest zijn voor het eene en niet zoo kwistig en overdreven voor het andere. Jij hadt dan een flink figuur gemaakt. Maar wil ik je nu. eens goeden raad geven .Kwik Kwik. Ogaarne 1 Kwak. Leg je pen neêr 1 Bemoei je niet meer met concerten. Blijf bij je leest. Je hebt nu al zoo dikwijls gezien, dat je op dit gebied geen lauweren, zelfs geen klaprozen kunt pluk ken. Om degelijke verslagen te leveren,-verslagen, die den man van kunde en fijnen smaak veraden,- mis je alle eigenschappen. „Verdwijnen" dus, als Pincoffs, door een achterdeurtje, zonder gezien te worden, is- de beste gedragslijn, die je naar mijne meening, kunt volgen en die ik je niet warm genoeg kan aanbevelen. - Tot wederziens! Tilburg, 10 Juni 1879. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Kwak. Hoor eens hier Kwik 1 Kwik. Wat is er weer te doen Kwak. Moet je dat nog vragen Ik heb je al zoo dikwijls de les gelezen dat het mij waarachtig begint te vervelen. Ik dacht altijd, het zal betereumaar ja wel't wordt hoe langer zoo erger. Kwik, Maarwat heb ik dan toch weer Van den 24 tot en met den 30 Mei 1879. TILBURG. Gehuwd: S. G. van der Heijden, 24 j. met M. C. C. de Rooij28 j. H. A. van Hombergh 25 j. met R. J. B. Lommers, 30 j. A. Vermolen 29 j. met A. M. F. Hamers25 j. 25 j. p, J. Keeris, 24 j. met M. E. van Dongen, 23 j. F. A. A. Doornen26 j. met M. C. H. Lemraens 24 j. J. J. Coehorst30 j. met A. M. van de Pol, 28 j. G. A. van Brnnschot, 36 i. met A. M. Wekringswed., 38 j. BevallenM. H. Schuttelaars geb. Berens z. M. M. A. Hezemans geb. van der Gooi d. C. Vorster geb. Schnieder.d. en z. L. A. E. Moonen geb. Stevens z, J. Lommen geb. Buiterijs M. G. H. Hönen geb. Esch d. M. E. Teurlings geb. van den Biggelaar z. J. van Luijck geb. Horvers d. J. van der Schoot geb. Vromans d. A. Vingerkoets geb. Ballemans z. M. C. Vermeer geb. Broeken z. A. Bergheger geb! Sprangers d. P. Janssens geb. van Gorp z J. Smarius geb. Staps z. A. M. van Roessel geb. Jansen d. C. van Tilborg geb. Begaers d J. C. de Rooij geb. Dupon d. M. A. Verbunt geb. van Beers <f. Overleden: H. M. de Lepper, jm., 6 m. A. M. Pouwelsenjd., 20 j. J. A. Schollen, jm., 2 m. M. C. Engeljd., 15 j. A. de Beer echtg. van W. Vromans, 42 j. J. Stokkermans, wed. van C. van Vugt, 77 j. M. A. van Gorp, wed. van N. Brouwers, 85 j. WAALWIJK. Bevallen: Adriana de Peffer geb. Besteren z Cornelia Maria van Steensel geb. van Ree z. Johanna Petronella Maria van Hul ten geb. van der Heijden d. Maria van Tilburg geb. Gusten- hoven d. Adriana Gerris geb. de Regt z. OverledenJohannes Dingemans, wed. van Wil- helmina Biezemortels, 54 j. LOONOPZAND. OndertrouwdJohannes Bernardus Heuer met Johanna Lugters. Gijsbertus Schrauwers met Engelina Wijdemans. Gerardus Bergmans met Anna Maria van der Wee. Gehuwd: Johannes Hamers met Jenneke Zwij gers. Cornelis van Sluijsveld met Sophia Pieter- nella Dankers. Peter Willemse met Allegonda de Benis. Wouter van Beers met Martina IJpelaar. Bevallen: Adriana van Vughtgeb.Steenbergen z. Cornelia Akkermans z. Catharina de NijB geb. Ligtvoet z. Cornelia Klijn geb. Remme ren z. OverledenJohannes Kroot 18 j. Maria de Benis, echtg. van Jacobus Netten 42 j. Hen- diik van der Veldenwed. van Cornelia Zwaang, en ni q-u echtg. van 57 Christiaan Schoenmakers,

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2