BINNENLAND. Noord-Amerika. Aanvankelijk werd liet plan beraamd om het zoo in te richten dat de Czaar de stad zou binnenkomen aan het Potsdammeratationdat het dichtst bij de Russische ambassade is ge legen en dan op den weg van het station naar de ambassade troepen op te stéllenom den Czaar als 't ware aan het gezicht van het publiek te onttrekken. Bij nadere overweging hebben de politie- en militaire autoriteiten echter de verantwoordelijkheid niet op zich durven nemen, daar de politieofschoon zij den sleutel van het geheele complot bezatnogtans niet slaagde in het opsporen van de samenzweerders. Dientengevolge werd de Czaar van den staat van zaken in kennis gesteld en hij gaf toen naar men verzekert met grooten tegenzin het reisplan op. Den 26 dezer zal het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Prins van Oranje van 's Gravenhnge naar Delft worden overgebracht. Waarschijnlijk zal dan de -teraardebestelling dienzelfden dag plaats hebben. Philadelphia12 Juni. Dc bliksem sloeg heden-ochtend in een magazijn van een petro- leum-raffinaderij te Point-Breeze waardoor de geheele voorraad petroleum in brand geraakte. De magazijnen en raffinaderijen van de „Atlantic petroleum refining company" beslaan een groote uitgestrektheid gronds o. a. 2500 yards lange werven aan de Schuylkill-rivier, waar al de uit Philadelphia verzonden petroleum verscheept wordt. Het vuur woedde den geheelen dag en bracht een vreesselijke vernieling aan onder de voorraad-schuren, olie-pakhuizen, woonhuizen en de ter reede liggende schepen, terwijl een reus achtige zwarte rookwolk over het zuidelijk deel der stad hing. De sleepbooten verwijderden verscheiden vaartuigen, maar de volgende schepen werden een prooi der vlammende Duitsche bark „Roch", de Italiaansche bark „Giuseppe Quinto", de Russische bark „Ilion", het Noor- weegsche vaartuig „Hudson" en de Oostenrijk- sche bark „Pa". Volgens een nader telegram was men in den loop van den namiddag het vuur meester ge worden. De schade wordt begroot op 500,000 pond sterling. Verleden Woensdageven na het afdrukken van ons vorig nummer, ontvingen wij de treurige tijding dat Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Prederik Karei Hendrik, Prins van Oranje, ge boren den 4n September 1840 dien dag des morgens omstreeks 11 uur te Parijs was over leden. Omtrent zijne laatste oogenblikken zijn ver schillende bijzonderheden bekend geworden. Blijkens Reuter's bureau hadden de genees- heeren reeds des ochtends den stand der ziekte hopeloos verklaard en stierf hij kalm en bij volle kennis. De laatste vijf dagen was zijn toestand minder gunstig dan de bulletins deden vermoeden. De laatste nacht echter was niet ongunstiger dan de vorige. De kamerdienaar bood den Prins Woensdag ochtend aan hem een weinig in het bed om te leggen. De Prins antwoordde den kamer dienaar (een Hollander) in het Hollandsch „Doe gelijk gij goedvindt". Daarop de armen uit breidende en in de kussens nederzinkende, slaakte de Prins een diepen zucht en blies den laatsten adem uit. Prins Alexander werd terstond geroepen en haastte zich te komen. De adjudant Bentinck heeft even na half elf uren aan den Koning ge- telegrapheerd, dat alle hoop verloren was. Toen de Koning nieuw bericht vroeg, moest geantwoord worden, dat de Prins overleden was. Geen enkel geneesheer was bij des Prinses laatste oogenblikken tegenwoordig. De Prins was alleen met zijn kamerdienaar. In de laatste dageu hadden Prins Alexander en diens adjudant de Baron de Grovestins her haalde bezoeken afgelegd; ook de heer Pransen van de Puttedie zich te Parijs bevond," was bij den lijder toegelaten. De Engelsche Kroon prins, die zich dagelijks door den geneesheer op de hoogte liet houden van den toestand heeft per telegram een photographic van het lijk ge- Onmiddellijk na het overlijden hebben de gezant en het personeel der legatie zich naar de woning van den Prins begeven de apartementen werden verzegeld. Prins Alexander heeft met diep gevoel den geneesheeren dank betuigd voor de uitnemende zorgen, den lijder betoond. De inbalseming van het lijk had ten elf ure plaats, door doctor Gannal, die daarin een spe cialiteit is, gelijk zijn vader uitvinder was van het procédé. Tegenwoordig waren de doctoren Martin en Gailleret, baron Bentinck en baron Grovestins. Aan iedere zijde van den hals werd eene ope ning gemaakt in de slagaderen. Aan de lin kerzijde werden sporen van bloedverdikking gevonden, die vermoedelijk de werking der lin kerlong belet hebben. Daarna werd eene inspui ting gedaan van zeven liter chemisch zuivere oplossing van aluminium-zouten door middel van een bijzonder ingerichte perspomp. .Tevens werden drie liter bloed afgevoerd, waardoor het aangezicht eeuigszins ontkleurde. De opening der slagaderen werd weder ge sloten, het lichaam gewikkeld in flanel en ge kleed. Onderscheidene photographien zijn gehomen. Het lijk is gekist in een wit satijnen omklee ding met het portret van 's Prinsen moeder koningin Sophia, op de borst. Vier liter essence, werden op het lijk gesprenkeld en daarna de looden kist dicht gesoldeerd, die voorzien is van glas, zoodat het gelaat zichtbaar is. Des avonds van dien dag is het lijk naar het hotel van het Nederlansch gezantschap overge bracht. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de Liedertafel zullen Zondag bij de repetitieten 12 urede volgende stukken ge zongen worden Abschied vom WaldeAbt. Op het Kerkhof.De Vlif.gh. Het lied der blinde, Baryton-Solo. OpwaartsHoll. Tilburg, 14 Juni 1879. Door de Arrondissements Rechtbank te Breda is behandeld de zaak van den wisselwachter B. alhier die naar luid van de beschuldiging door het verkeerd plaatsen van den wissel"oor zaak is geweest van het ongelukop 21 Maart jl. alhier voorgevallentoen een passagierstrein op een goederen trein is geloopen. De officier van justitie requireerde tot schuldigverklaring wegeus het zonder opzet doen ontstaan van ge vaar voor een treindat hij had kunnen en moeten voorzien en veroordeeling tot een gevan genisstraf van twee maanden. Waalwijk, 14 Juni 1879. De opper-ceremoniemeester maakt bekend datingevolge de bevelen des Konings het Hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranjevoor den tijd van twaalf wekente weten 4 weken grooten rouw4 .weken halven rouw 4 weken lichten rouw ingegaan den 12 dezer. De meeste buitenlandsche (bladen wijden eenige regelen aan de nagedachtenis van den Prins van Oranje. Over het geheel maken die beschouwingen een onaangenamen indruk. Groot verschil leveren ze met de wijze waarop die bladen het overlijden van Prins Hendrik mede deelden. De „Times" zegt dat de overledene een voor gevoel had nooit den troon te zullen beklimmen, maar dat hij er ook niet veel lust in had. De „Figaro" brengt hulde aan de ridderlijke eigenschappen van den Prins waardoor hij in de hoogere standen een gaarne geziene gast was. De Duitsche bladen spreken op hun eigen- aardigen toon over den overledene hunne arti kelen zijn minder geschikt om daarvan uittrek sels te geven. Blijkens bekendmaking van het bestuur van het XXXlIste Landhuishoudkundig Congres te 's Bosch is dit met de daaraan te verbinden feestelijkheden tot nader aankondiging uitgesteld. Ook de feesten, bij gelegenheid van het 25 jarig bestaan van Rofte's Mannenkoor te Rotter dam te houden, zijn voorloopig uitgesteld. De Rotterdamsche handelsvereeniging heeft den gemeenteraad van Rotterdam voorgesteld het bij de gemeente berustend waarborgkapitaal van die vereeniging terug te geven en te ruilen tegen een bedrag van f500.000 aan obligatiën een er te sluiten geldleening van 9 millioen onder hypothecair verband van de bezittingen enz. op Fijenoord. Het dagelijksch bestuur bracht hierop een gunstig advies uit. Door-den. heer C. J. Labout, schoenmaker te Vlissingen is een model schoen uitgedacht en vervaardigdhoofdzakelijk ten dienste van het legerdie vele der bezwarenaan het mi litaire schoeisel verbonden belooft weg te nemen. De grootste verdienste van dit nieuwe schoeisel isdat ieder soldaat zijn eigen schoenen zal kunnen herstellen in minder tijd dan hij nopdig heeft om zijn geweer schoon te maken. Boven dien zijn de kosten van herstelling de helft goedkooper dan die tegenwoordig betaald worden, waardoor de voor den soldaat zeer bezwarende, lastpost„schoenen-reparatie" aanmerkelijk ver licht zal worden. De bewerking van dezen schoen geschiedt machinaal. Hij is zeer net afgewerkt en zal minder slijten dan de tegen woordig gebruikt wordende schoenen. "De ver vaardiging is. gemakkelijkzoodat een vlug werkman in het openveldvan weinige werk tuigen voorzienin één uur een geheelen schoen kan maken. De uitvinder heeft een audiëntie bij den Minister van oorlog aangevraagd om zijne methode aan dezen bekend te maken. In Parijs wordt de electriciteit als beweeg kracht gebruikt voor het drijven van ploegen. De ingenieur Chretien namelijk heeft voor het eerst op den 22n Mei proeven genomen met twee ploegendie even als de gewone stoom ploegen door middel van kabels bewogen werden, terwijl in plaats van stoom gebruik werd ge maakt van de door een krachtige Grammemaehine opgewekte electriciteit. Volgens den bekenden directeur van het conservatoire des Arts et Métiers den heer Fresca voldeden de proeven in alle opzichten en was het gebruik van electri citeit voor dit doel uit economische gronden aan te bevelen. Onlangs maakten wij melding van een soort van verlichtingstoestel voor het menschelijk lichaam waardoor men niet dooi reflectie, maar door directe verlichtinginwendige deeler. kan onderzoeken. Hoewel nadere bijzonderheden nog ontbreken kunnen wij mededeelen dat de ver lichting geschiedt door middel van een uiterst fijnen platinadraaddie met behulp van een galvanischen stroom witgloeiend gemaakt wordt. Tengevolge van den dood van den Kroon prins zijn te Nijmegen dadelijk alle feestelijk heden bij de inwijding van den spoorweg Arnhem- Nijmegen vervallenbehalve de uitdeeling aan de armen. Alle fessttooi is weggenomen en door de rouwvlag vervangen. De Arnhemsche tentoonstelling is no» niet geheel gereedmaar wordt toch heden ge opend natuurlijk zonder eenige feestelijkheid. Aan de „Echo du Parlement" worden de volgende bijzonderheden geschreven over de aan komst van Pincoffs te New-York. Yoor zijn vertrek uit Liverpool had hij aan twee bekende Amerikaansche advocaten geseindmet verzoek hem bij zijne aankomst in New-York aan boord te bezoekeu daar hij een onderhoud wenschte voor het schip te verlaten. In de haven gekomen, weigerde Pincoffs met de x andere passagiers in een der booten plaats te nemen. Hij zeide den kapitein dat hij op de brug van de stoomboot blijven zou tot hij de twee personen die hij wachttegesproken had. Dezen lieten zich niet wachten. Zoodia zij aan boord waren, deelden zij den vluchteling mede dat zijn weigering om van boord te gaan hem gered had. Indien hij in een der booten die gereed lagen was gegaan zou hij aange houden en teruggezonden zijn. Ziehier wat gebeurd was De Nederlandsche consul had zekere instructie ontvangen, waaraan hij zich gehaast had uitvoering te geven. Hij had twee booten gehuurd In de eene had hij zelf, in de andere zijn kanselier plaats genomen. Beiden waren vergezeld van een aantal politie beambten in burgerkleeding. De bestuurders der twee bootendie hoegenaamd geen uiterlijk teeken hadden dat ze van anderen onderscheidde, hadden aan de familie Pincoffs evenals aan de andere passagiers voorgesteld ze naar den wal te brengen. Indien de vluchtelingen en de zijnen in de boot waren gestapt, zouden zij onmiddelijk aan boord van een gereedliggend Nederlandsch schip zijn getransporteerd en geen voet op Ame- rikaanschen bodem hebben gezet. Eenmaal aan boord was men op Nederlandsch terrein en kon men ze arresteeren, er behoefde geen uitlevering te worden gevraagd geen formaliteiten waren noodigmen had ze eenvoudig naar het vader land teruggezonden. Hoe goed ook overlegd, stuitte het plan af op de voorzorgsmaatregelen van Pincoffs. Op advies van de twee rechtsgeleerden namen de vluchtelingen plaats in een sloep die de Ame rikaansche vlag voerde. Aan wal gekomen begaven zij zich naar het voor hen gereed ge houden hotel. Pincoffs heeft mede den raad gekregen tot geen prijs een huiswelk ook binnen te treden ten einde zich voor verras singen te vrijwaren. Er is nu door het Ned. Gouvernement uitle vering gevraagd maar daar. zal wel niet van komen. Ook de uitlevering van Langrand-Du- manceau werd indertijd door het Belgisch Gou vernement gevraagd maar geweigerd. Hier is een gelijk geval. Twee te Boxtel gestationneerde marechaus- sées zijn wegens het zonder wettige redenen plegen van daden van geweld in de uitoefening hunner bediening, door den krijgsraad te'sBosch veroordeeldde een tot 2de ander tot 3 maanden celstraf. den heeft die drie kwajongens dezer dagen over eenkomstig het requisitoir van den officier van Justitie veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van een maand celstraf en f 8 boete subs. 1 dag celstraf, niettegenstaande de daders alle schuld hardnekkig ontkenden. J. B. K. en H. S., die de vorige week terecht stsnden beklaagd van onwilligen manslag door onvoorzichtigheid ter zake dat zij in de Marnixstraat een kar met paard zonder toezicht hadden gelatentengevolge waarvan dat paard op hol geraakte en een jong meisje overreed zijn veroordeeld ieder tot betaling eener boete van f 40, bij niet betaling te vervangen door een gevangenisstraf van 7 dagen. In de gunstige antecedrnten van beklaagden, vond de rechtbank aanleiding tot ruime toepassing van verzachtende omstandigheden. Te Perniz heeft zich het geval voorgedaan, dat een zekere Arend Verschoor stuurman op de vischsloep „Pollux" van de Nieuwediepsche reederij, door den kantonrechter te Ridderk'erk tot een dag gevangenisstraf veroordeeld werd, wegens overtreding der wet op den kinderarbeid, en dat deze straf bedriegelijk is ondergaan door den zwager van den veroordeeldezekeren Jan Breurcman, bedienaar van begrafenissen te l'ernis. De burgemeester van Pernis heeft zich deze zaak aangetrokken en haar ter kennis van den Offi cier van Justitie te Dordrecht gebracht. De beroemdste degenslikkers zijn thans overtroffen door een Australiër die in de kunst om alles wat niet muur-en spijkervast is in te slikken veel verder is dan zij. Zeer bescheiden, had hij zijn wonderbaar talent altijd geheim ge houden en men ontdekte het eerst bij gelegen heid van een diefstal dien hij begaan had. Hij had een gouden ring gestolen was op heeter- daad 'betrapt en naar de gevangenis gebracht. Daar hij naar zijn zeggen den ring niet ter stond kon teruggeven, maar eerst na een paar uren droeg men den dokter van de gevangenis op hem te onderzoeken. Bij nauwkeurig onder zoek van den gevangene ontdekte de dokter op de hoogte van den maagbodem vreemde harde voorwerpenvan een ronde gedaantedie hij zeer gemakkelijk door de huid heen kon voelen en tegen elkander drukken. Nu bekende de dief dat hij negen maanden geleden, een groote stalen ketting had gestolen en ingeslikt, zonder eenige nadvelige gevolgen daarvan te ondervinden. Met behulp van een paar geneesmiddelen kwamen nu weldra niet slechts de gestolen gouden ring en de stalen kettingmaar ook een pennemes en een gewone bronzen ring voor den dag. De bezitter van die struisvogelmaag is een jongmensch van 23 jaren. Bij een huiszoeking, die men terstond daarop deed vond men in zijn woning een fraaie verzameling voorwerpen van allerlei aard als ringen kettingen portemonnaies zakmessen enz., die door den onverbeterlijken dief ingeslikt en later weer te voorschijn gekomen waren. Het lijk van den E. P. van Dijk is Woens dag uit de Dommel opgehaald tusschen St.-Oe- denrode en SchijndeL - Voor een tijd gebeurde het, dat een voerman met zijn wagen waarvoor een vurig paard ge spannen was en op welken wagen 11 personen plaats hadden genomenvan de markt van Dockum reed en, genaderd tot de Ternaarderbrug, rldaar 3 brooddronken jongelieden ontmoette, die onder hevig misbaarzwaaiende met de petten en armen voor het paard gingen staan, waardoor dit paard verschrikte en op den hol ging, met het ongelukkig gevolg dat een dier personen van den wagen afvielen hem de beide wielen over het lichaam heengingen waardoor hij ernstige kneuzingen bekwam. De rechtbank te Leeuwar- Op het fort Altenanabij Werkendam werd Dinsdag èen werkman door de kruk van een lier, welke brakzoodanig tegen het hoofd getroffen, dat er vrees voor zijn leven bestaat. Het driejarig kind van een veehouder te Helvoirteen oogenbik alleen gelaten bij een ketel gekookt voeder voor 't vee, heeft, doordien het bij ongeluk tegen den ketel stootteden inhoud daarvan over het lichaam gekregen. Het kind bekwam zulke hevige brandwondendat het aan de gevolgen is overleden. Te Kuilenburg is in een hooiberg brand ontstaandie al spoedig zich aan een paar naaststaande huizen mededeelde. Gelukkig was er weinig wind en was de brandweer spoedig ter plaatse. Met veel inspanning gelukte het de beide huizen op een achterhuis na dat ge heel is uitgebrandte behouden. Het hooi en de berg zijn geheel verbrand. Naar men ver neemt, was alles geassureerd. Dezer dagen werd gemeld dat er vermoe den gerezen wasals zou de dood van een milicien ongeveer 14 dagen geleden in het IJ te Amsterdam verdronkenaan kwaadwilligheid zijn toe te schrijven. Aangaande dit geval meldt thans de „Haarl. Ct." het volgende zijne moe der meende aan kwaadwilligheid te moeten ge- looven en om tot de ontdekking te komen begaf zij zich met een paar buurvrouwen naar eene kaartlegster. De uitspraak van deza luidde dat haar zoon bij eene vechtpartij te water was geraakt en verdronken en zij gaf eene beschrij ving van zijne tegenpartijwaarin de bijgeloovige moeder terstond haren schoonzoon herkende, dien zij thans rondweg als den dader beschuldigt. Een nauwkeurig onderzoek van wege de rechter lijke zoowel als militaire autoriteiten heeft hoe genaamd geen grond opgeleverd voor ernstig vermoeden, doch leidde tevens tot de opsporing van de kaartlegster zekere Steintje Boersma die alsnu ter zake van het uitoefenen van haar schandelijk bedrijf voor den strafrechter zal terechtstaan. In de nabijheid van Bolsward hebben twee brutale diefstallen plaats gehad. Den eenen nacht werd in eene boerderij een ruit uitgesneden doch slecht een paar zilveren stukken ontvreemd, omdat de vrouw ontwaakte en de inbreker deed vluchtendoch den volgende nacht werden uit een rogmolen tien zakken rogge, eerst overge goten in anderetoen weggedragen over een tamelijk eind van den straatweg naar de stads gracht ,waar aan gindsche zijde van een praam, in welke vooronder een jongen lag te slapen, eene boot lag. In deze werden de zakken gelegd en van daar vervoerdnaar den een of anderen bakkergelijk met recht wordt vermoed. Overal wordt onderzoek gedaan doch meu heeft nog geen spoor kunnen ontdekken. Baardwijk, 14 Juni. Naar we vernemen zal de plechtige opening van de nieuwe handboog schutterij „Soranus" alhier plaats hebben op Zondag 22 Juni ek. en o. a. ook door muziek ipgeluisterd worden. Voor de Bonds-gczelschap- pen zullen er dan tevens een paar prijzen ver schoten worden. Drunea14 Juni. Het buitengewoon groei zaam weder der laatste weken heeft zoo heilzaam gewerktdat tal van gewassen die aanvankelijk weinig te verwachten gavennu eene ruime opbrengst beloven. Graan en gras is veel bijge komen. Alle tuingewassen staan uitmuntend terwijl appel- en perenboomen een uitmuntenden oogst kusnen geven. De frambozen evenwel beloven slechts weinigdaar ze in den voor- gaanden winter te veel van de vorst geleden hebben. Boxtel12 Juni. Gisteren namiddag circa 4 uur wandelde alhier bij het station een jonge heerdiemet trein no 11 uit Amsterdam gekomen wachtte op den trein die hem verder naar Keulen zou brengen. Een paar werklieden, geemploijeerden aan den staatsspoorweg .hoorden eensklaps een schot en zagen bedoelden heer bewusteloos in het gras neerzijgen. Een kogel uit een revolverdien hij in een zijner broek zakken droeg, had hem vrij ernstig getroffen. De ongelukkige is per draagbaar naar 't gasthuis vervoerd. Hij is volgens eigen verklaring Pruis van geboorte en kadet by den zeedienst te Amsterdam.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2