Nummer 151. Donderdag 19 Juni 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door bet gelieele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, •ns., franco te zenden aan den Uitgever. Zaterdag is voor het hof van appèl, te Brus sel, de vraag behandeld of de gewezen directeur H. Kerdijk al of niet uitgeleverd zal worden. Het openbaar ministerie eischte de uitlevering de verdediging, die aan een paar der voor naamste advocaten was toevertrouwdbestreed (1e uitlevering en betoogde, dat in bet arrest van renvooi slechts eene qualificatie van misdrijf, maar geen-misdrijf geformuleerd is. en dat be trekkelijk de bankbreuk de drie feiten in het tweede arrest uitgedruktalle feiten van een voudige bankbreuk zijn, waarvoor geen uitleve ring is toegelaten. Aanstaanden Donderdag zal het Hof zijne meeniDg in deze zaak te kennen geveneen advieswaarnaar de Begeeringdie over de uitlevering beslist, zich gewoonlijk regelt. Blondin, de ware, eenige Blondin, de held van de Niagara, beeft Zondag zijn halsbrekende toeren voor een talrijk publiek te Brussel ver toond. Op het gespannen koord wandelt, loopt en danst hij met een zekerheid en gratie als de beste op een planken vloer, en met een doek voor het gezicht doet hij zelfs geen enkelen misstap. Vervolgens draagt hij een kooktoestel met keukengereedschap naar het midden van het koord en bakt in alle kalmte een omelet. Daarna waagt een tweede persoon zich op het koord, en beurtelings dragefi zij elkaar heen en weder, om met een ritje per velocipede te ein digen. De voorstelling duurde geen vol uur. Voor hen, die er zich over beklagen dat het Neder- landsche publiek bij voorkeur ijzingwekkende vertooningen bijwoontis 't in zekeren zin een troost dit ook in den vreemde het publiek de zelfde zwakheid beeft. Want geheel Brussel woonde het schouwspel bijzegt de „Inde'pen- danee", hoewel Blondin reeds voor de derde maal aldaar optrad. Luitenant-generaal Berten die voor on geveer 8 maanden spoorloos verdwenen is zonder dat men ooit iets van hem heeft verno men, is Vrijdagavond te Brussel teruggekeerd. T V"" inj'daS °P Zaterd!»g heeft hij doorgebracht in het hótel de la Gare du Midi en zich Zaterdag r.aar zijne schoondochter be geven. Niemand weet nog van waar hij komt en waar hij al dien tjjd heeft doorgebracht. .]de.t e®ne kleine twintig stemmen meer- goedkeuring gehecht aan het bekende voorstel van den heer Peyrat, strekkende om beide Ka- f Congres te doen bijeenkomenteneinde den zetel der Vertegenwoordiging weder over te brengen naar Parijs. Men verwacht nudat het Congres «re- combineerde vergadering der beide Kamers Donderdag a. s. te Versailles zal bijeenkomen De Begeenng wijst het „Luxembourg" voorden Senaat aanen voor de Kamer het „Palais- V-I*9gt!lijk men weet> Versailles wo4n ge£den.aar VM C°n§res na2*<S'-' dat aan het besluit van den Se en degelijkheid" °„d®rs?heldde zich door kalmte Waddington aan het W3$ de Minister welke gedragslijn de TL. aan 16 toonen .oig,„s d»k<* andere vraag zal worden vnn^ i Gongres geen „Is het al dan niet noodig"6 2? 9*? Grondwet worde afgeschaftwaarWt v' als zetel van Eegeering en Vertesenw er!? wordt aangewezen Al het andere zonderlij ke wet, na de bijeenkomst van^ hrt °B"jP«b door de Kamer worden geregeld De Minister constateerde, dat niets zich meer de gei rUgkeer DMr Parij3 VerZft" uegemoederen zijn tot rust gekomenen de Re^enng durft instaan voor de handhaving der Wde" TVanneer- zeide de Minister, de democratie Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1 7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. dagen van beproeving als die van 1877 heeft doorstaan, zonder dat een druppel bloeds werd vergoten, dan heeft zij ten volle aanspraak op het vertrouwen der Regeering. Levendig werden deze woorden van den Mi nister door de Linkerzijde toegejuicht. Tegen het voorstel sprak de legitimist De Kerdrel. Hij achtte het onverstandig en gevaarlijk, ook wegens de bekende radicale gezindheid en neiging tot machts-overschrijding van den Pa- rijschen gemeenteraad. De goede bedoeling der Regeeriug in deze waardeerde hijmaar hij vreesde dat zij zich te veel door de radicalen had laten pousseeren. Ook Graaf Ram pon wees op de dreigende houding van den Parijschen gemeenteraad. Ook vreesde bij, dat het Congresondanks de ver klaring der Regeering, zich ook nog met andere dingen zou willen bezig houden dan alleen met de quaestie van den terugkeer. Léon Say, de Minister van Financiën, trachtte deze bezwaren te weerleggen. De Parijsche Ge meenteraad, zeide hijzou nooit zulk een ge wichtige rol hebben geüsurpeerdwanneer de Kamers te Parijs zitting hadden gehouden. Lasteyrie en Laboulaye, beiden van het Lin ker-Centrum, hielden vol, dat de terugkeer naar Parijs vooralsnog gevaarlijk was te achten. En dat de Regeering zelve zeer goed dit gevaar inzag, bewezen hare talrijke voorzorgsmaatregelen. Ook (l'Audiffret-Pasquier verzette zich. Wel sprekend en met succes, gelijk bij de stemming bleekwerd het voorstel verdedigd door den Minister Freycinet en den oud-Minister Jules Simon. In de Kamer kwamen Maandag de onder wijswetten van Ferry aan de orde. Ook hier is een deel van het Linker-Centrum in de op positie. Bardoux, Renault en Ribot willen een tegenvoorstel indienen, waarbij ook niet erkende geestelijke orden tot het geven van onderwijs bevoegd worden verklaard. Volgens „The Times" zullen, wanueer de wet van Ferry wordt aange nomen, de Jezuïeten zich vestigen te Brighton Monaco, St. Sebaitian en andere plaatsen in de onmiddellijke nabijheid der Fransche grenzen. Den 26sten Juni aanstaande begint het proces tegen Cassagnac. De advocaat Lachaud zal hem verdedigen. In 1'Akhbar van den lln leest men van Batna van 9 JuniDe opstandelingen zijn op onvoorzichtige wijze voorwaarts gedrongen en hebben een aanval beproefdzooals hun die te Oved Taija gelukt is. Zij meenden met goums te doen te hebben maar werden ontvangen door jagers te voet en een escadron Afrikaansche jagers. Spoedig werden zij teruggeslagen, 50 a 60 dooden achterlatendeaan Fransche zijde waren slechts gewonden. Drie colonnes waarvan een van 2500 bajonetten en drie escadrons ca- vallerie onder bevel ven generaal Forgemol heb ben hunne operatiën begonnen. Het is van be lang op te merken dat Rebaa den ingaDg van den stam der Ouled Daouds beheerschthet is daar en in de nabijheid dat deze in de laatste dagen met de trouw gebleven inboorlingen ge streden hebbendeze post is thans door onze troepen bezet en te vergeefs hebben de Ouled Daouds beproefd deze van daar te verdrijven voor onze colonnes aangekomen waren. Het dorp El-Hammam, waar de opstandelingen zich gaan verschansen bevindt zich in het mid den van den volkstam der Ouled Daouds van daar is de agitatie uitgegaan. De opstandelingen trekken op dat punt terugwat een nieuw bewijs^ is van de localisatie van den opstand men is verrast over dezen aanval der Ouled Daoudswant deze inboorlingen wistendat deze post zeer goed bewaakt was. Deze demon stratie zonder eenig doelbewijst dat de op standelingen tijd trachten te winnen en de om singeling trachten te vertragenwelke een einde aan den opstand zal maken. Men gelooft dat deze oplossing niet lang zal uitblijven/ondanks het gemis aan gemeenschapswegenwaardoor zeer groote moeielijkheden aan den marsch van onze troepen bereid zijn. In de kazerne van Auxerre heeft voor eenige dagen een korporaal in dronkenschap zijn geweer op den kolonel van het regiment aangelegd. Gelukkig werd deze beweging door een hoornblazer gezien die het gevaar bijtijds wist af te wenden. De korporaal werd in hechtenis genomen en zal nu voor den krijgsraadnuchterte ver antwoorden hebben voor hetgeen hij in dronken schap misdreef. Versailles, 16 Juni. De Kamers zullen Donderdagzoo niet Zaterdagin congres ver gaderen. Bij de algemeene beschouwingen in de kamer va.'? Afgevaardigden over het wetsontwerp op de vrijheid van hooger onderwijsheeft Oassaguac den heer Ferry beschuldigd van stelselmatigen laster en vervalsching van stukken. Gambetta verzocht den sprekerzijne taal te matigen. Cassagnac legde evenwel nogmaals klem op het woord „vervalsching". Daartegen werd levendig geprotesteerdonder het geroep van „censuur". Gambetta deed daarop een voorstel om de cen suur over Cassagnac uit te spieken en hem tij delijk van de Kamer uit te sluiten. Dit ver wekte van de eene zijde toejuiching, van de andere agitatie met het gevolg dat er een groot rumoer ontstond te midden waarvan Gambetta den hoed opzette. Cassagnac bleef op de tribune staan. Daar de zitting feitelijk was gesloten liet de heer Marcère de tribune ontruimen terwijl Gambetta heen ging. De onstuimige scènes duren op dit oogenblik voort. Te Londen zijn opnieuw berichten uit Kaap stad ontvangen. Den 21sten Mei had men eindelijk de lijken op het slagveld van Isandula kunnen begraven. Van de zijde der Kaffers werd. dit niet tegengegaan. Benden bevriende inboorlingen hadden bij Middlerift strooptochten ondernomen eenig vee buit gemaakt en kraals in brand gestoken. In Basuto-land had men twee hoofden met 300 volgelingen gevangen genomen. De aanstalten tot de eigenlijke operaties vor deren slechts zeer langzaam. Uit Kaapstad is door lord Chelmsford naar Londen bericht, dat de tweede divisie den 28n Mei tot 12 mijlen van de Bloodrivier is voortgerukt. Er was thans voldoende leeftocht en transport voorhanden. Het algemeen opruk ken der troepen zou geschieden den ln Juli of reeds vroeger. Van majoor Cavagnari is te Simla bericht ontvangen dat van den kant der beambten van den Emir doeltreffende maatregelen zijn genomen tot bescherming van de oevers van dat gedeelte der Kabul-rivier'twelk de Britsche troepen op hun terugmarsch te passeeren hebben. Zieke soldaten proviand en ammunitie trekken dage lijks in veiligheid voorbij. De Koning van Birmah heeft opnieuw een aantal zijner vorstelijke verwanten laten om brengen. Te Madrid heeft de overheid eene werkplaats ontdektwaar valsche biljetten der Bank van Spanje en wel van 500 peseta's, werden ver vaardigd. Er hebben onderscheidene arrestatiën plaats gehad. Het beroemdste gedenkteeken van de heer schappij der Arabieren in Spanje, het Alhambra te Granadawordt met een plotselingen onder gang bedreigd. Naar een Madridsch blad mee deelt begon voor eenige dagen de heuvel waarop dit klassieke gebouw staatte schudden en dreigt nu geheel te splijten en het Alhambra te vernietigen. Maar ook het Alcazar, een prachtig uitgestrekt gebouwdat aan den voet van den heuvel ligtwaarop het Alhambra staat, en eens door den adel werd bewoondverkeert döor deze gebeurtenis in groot gevaar. Het Alhambra, in de 13de eeuw gebouwd, was oor spronkelijk de verblijfplaats der Moorsche konin gen maar werd na de verdrijving der Mooren in een vesting veranderd en later gedeeltelijk als tuchthuis en staatsgevangenis gebruikt. In den Duitschen Rijksdag werd Zaterdag de eerste lezing van het ontwerp betreffende de administratie van Elzas - Lotharingen ten einde gebracht. Het ontwerp zal niet verzonden wor den naar eene commissiemaar bij tweede le zing worden behandeld in de volle vergadering. H. H. M. M. de Kéizer en de Keizerin hebben eene proclamatie tot het Duitsche volk gericht, waarin dank wordt betuigd voor de ontvangen deelneming bij gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest. De commissie voor de tabaks-belasting gaat voort dit ontwerp aanmerkelijk te wijzigen, zeer tot ergenis van den Rijkskanselier. De Lesseps voerde Donderdag in de City het woord over de doorgraving der landengte van Panama. Indien de Engelschen slechts hunne geldelijke hulp wilden verleenendan hield hij zich overtuigd dat het nieuwe kanaal openende den kortsten weg naar China Japan en Australië binnen acht jaren gereed zou zijn. In September zou hij geheel de wereld noodigen tot eene inschrijvingen hij vertrouwde dat zijn beroep op medewerking alom gehoor zou vinden. De houten bestratingwaarmede over eene oppervlakte van 25000 vierkante meters te Londen zulke gunstige uitkomsten zijn verkregen, zal ook te Parijs in de Rue Montmartre worden toegepast. De bestrating bestaat uit rood dennen blokkenop hun kant rustende op een laag cement en afgescheiden door geteerd viltzoo wel van elkaar als van de cement; om het uit glijden der paarden te voorkomen zijn de blokjes om elke 40 centimeters gekeept. De proéven zullen drie jaren aanhoudende kosten zijn 24 francs per vierk. meter. Te Weenen heeft een heer, de ridder von Pon- teuxin een wel gelukte proef genomen met een stoomkoets. 't Is een wagen waarin 3 of 4 personen kunnen zitten en die door stoom in beweging gebracht wordt, zonder eenig geruisch zonder onaangenamen reuk en zonder gevaar voor ontploffing. De" brander bestaat uit een eigen geconstruëerde petroleumlamp, en slechts 1/i liter water tegelijk verhitzoodat deze kleine hoe veelheid geen kwaad doen kan al barstte de halveduims pijp. Als de toestel eens aan den gang isheeft men verder niets te doen dan het rijtuig te besturen door middel van de teu gelsdie van voren aar. het bewegelijk mecha- nismus vastgemaakt zijn en den gang (langza mer of sneller) te regelen door middel van een traptoestel onder de voeten van den stuurder. De kosten bedragen per mijl 85 penningen, 't Rijtuig schijnt een vier duizend gulden te kosten en wordt gezegd beter onder stunr te staan dan een rijtuig met paard. Met 185 tegen 115 stemmen besloot de Ita- liaansche Kamer aan de noodlijdende stad Florence 49 millioen francs toe te kennen. Blijkens latere berichten aangaande de ongeregeldheden te Calatabiano (Sicilië) is de staat van beleg daar afgekondigd. Van de Ge wonde politie-agenten zijn er twee overleden. De vrouwen namen een werkdadig deel aan het oproer; een harer verloor het leven, een andere is ernstig gewond. Te Constantinopel dreigt weer een crisis. Khereddine-pacha, de tegenwoordige Grootvizier, gaf aan den Sultan te kennen, dat de tegen werking die hij zoowel in het Paleis als in het Ministerie ondervindtal zijne pogingen verlamt. Hij verlangt dus dat de Sultan 'tusschen hem en des Sultans raadgevërs kiezen zal.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1