Rusland. BINNENLAND. Te Constantiuopel spreekt men in de laatste dagen veel over talrijke inhechtenisne mingen welke zelfs van ernstige wanordelijkhe den vergezeld ^gingen. De in arrest genomen personen zijn een zich noemende profeet en zijn medgezeldie beweerde dat hij' het Muzelman- sche gejoof in zijn vollen omvang wilde herstel len. De chef had den titel van „Mehdi" aan genomen dat in het Tursch «gids" beteekent en bijna dezelfde sectarissen hebben ernstigen tegenstand geboden aan de Zaptiesdie hen kwamen arresteeren; zij hebben zelfs verscheiden revolverschoten op hen gelost. Zóó is de lezing van de politiemaar velen vermoedendat onder deze zaak een nieuwe Muredistische zamenzweering schuilt. 't Wordt ontkend dat de Porte in eene circulaire aan de mogendheden zou geklaagd hebben over woordbreuk van de zijde van Aleko- pacha. De Porte_ ontkent met Rusland eene over: eenkomst gesloten te hebbenwaardoor het zenden van Turksche garnizoenen naar de gren zen van den Balkan wordt belet. Uit Constantinopel wordt gemeld dat de Britsche gezant de Porte gedreigd heeft met het in beslag nemen van het overschot der inkomsten van Cyprus, wanneer de uitvoering van zeker vonnis ten gunste van een Engelsch onderdaan nog langer wordt uitgesteld. Op een vertoog van den Pranschen gezant heeft de Sultan ten volle de noodzakelijkheid erkend van eene schikking met de buitenlandsche sehuldeischets. De voorloopige gouverneur-Generaal van Mos kou heeft den staat van beleg uitgebreid over 5 omliggende provinciën. Te Odessa is aan de leerlingen der gymnasia en hoogere burger scholen verboden zich na 9 uren 's avonds op straat te vertoonen. Op 6 Juli jl. heeft van Regeeringswege en in het bijzijn van de entomologische com missie, nabij Charkow een welgeslaagde proef neming plaats gehad om kevers met eene machine te vangen. Van alle dergelijke werktuigen die beproefd werdenbleek de machine systeem Sjokownin de beste. De constructie is eenvoudig, het koren op de akkers wordt er niet door beschadigd, het werktuig is zeer handelbaar. De „Anisoplia Segetum" is daar thans zeer veel vuldig zij kwam er onverwacht en dreigde ge vaarlijk te worden. Thans hoopt men het kwaad nog meester te worden. In Rusland heeft eene merkwaardige ver schuiving van de bevolking plaats. In verschei dene deelen van dat land trekken nl. niet enkel vele familienmaar de inwoners van geheele plaatsen van de eene streek naar de andere en wel gaat de trek in het algemeen van het Wes ten iiaar het Oosten, naar het Oeralgebergte. Tilburg, 18 Juni 1879. De schietwedstrijd van het Bond der officieren van de Noordbrabantsche schutterij die in het begin van Juli alhier zoude gehouden worden is tengevolge van het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje voorloopig uitgesteld. De heer A. J. C. Daamen, candidaat-notaris en secretaris der Kamer van Koophandel alhier, heeftonder den titel van -. de IFet op het Nota risambt van 9 Juli 1842 Staatsblad no 20), met de daarin gébrachte wijzigingen door de wetten van 26 April 1876 Staatsblad no 85) era 6 Mei 1878 Staatsblad no 29) een werkje uitgegeven, dat voor de mannen van het vak en voor hen, die er zich toe bekwamen van groot nut kan zijn. In beknopten vorm toeh geeft het aan- teekeningen die- een duidelijk begrip geven van den geest waarin elk artikel opgevat en de wijze waarop het uitgevoerd moet worden alles ge staafd door de gevoerde discussiën in de Kamers en door verschillende arresten van de rechterlijke macht. Wij twijfelen dan ook niet of het werk van den heer Daamen zal gunstig ontvangen worden en het nut stichten dat de schrijver daarmede bij de samenstelling op het 'oog had. Be uitslag van den wedstrijd bij de duiven- societeit „l'Hirondelle" alhier met St. Denis heeft het volgende resultaat gehad. Ten 5.30 's morg. te St. Denis losgelaten met betrokken lucht en Z. O. wind kwam de eerste duif te Tilburg te 10.40 aan; de tweede ten 10.50, de derde ten 11.15 de vierde ten 11.17 de vijfde ten 11.19 en de zesde ten 11.20. Waalwijk18 Juni 1879. Naar men ons mededeelt is bereids een des kundige door Burgemeester en Wethouder* onzer gemeente belastmet het opmaken van bestek en teskening van de nieuwe te bouwen gemeenta Gasfabriek alhier. De aanbesteding kan dus na bekomen goedkeuring van den gemeenteraad, binnen betrekkelijk korten tijd tegemoet gezien worden. Verleden Zondag werd alhier door den Wachtmeester der Marechaussee, bijgestaan door den klapwaker Schellekens zekere G. de H. geboren en wonende te Oosterhout, aangehouden; gisteren is hij naar 's Bosch getransporteerd. Deze persoon had reeds eenigen tijd op verdachte wijze in dso omtrek rondgezworven om een tegen hen» gewezen vonnis te ontgaan. Door de politie wordt ijverig onderzoek gedaan naar de eigenaars van een nóg weinig gedragen bruin pilo broek en blauw gestreept boezeroen. Deze goederen zijn. in beslag geno men als vermoedelijk van diefstal afkomstig. Naar het Dagblad verneemtzou Z. M. de Koning ten slotte geweigerd hebben het ontslag, door het Ministerie aangeboden aan te nemen. Betreffende deze zaak wordt aan de Prov. Gr. Ct. uit 's Gravenhage geschreven 't Is niet de verwerping van de kanalenwet noch eenige andere reden van politieken of zelfs publieken aarddie den Minister Tak noopt oin afstand- te doen van zijn portefeuille. Een geheel private aangelegenheid is oorzaak dat de minis ter zoo stijf op zijn stuk staat en niet tot blijven te bewegen is. Als commissaris der Maatschappij „Zeeland" heeft de Minister bij de administrateu ren der nalatenschap van Prins Hendrik aange drongen op nakoming van de verplichtingen die de overleden Vorst jegens de maatschappij op zich nam. Die aandrang vond geen gunstig oor en dit gaf aanleiding tot onaangenaamheden, tengevolge waarvan de verhouding tUsschen den heer Tak en een der hooge Erven in privé van dien aard geworden is dat ook de omgang in qualiteit niet vol te houden is. De Minister van Justitie vestigt de nandacht van belanghebbenden op de bij de wet van 5 Juni 1878, Staatsblad no 90) voorgeschrevene vernieuwing van alle op 1 Januari '1879 be staande hypothecaire inschrijvingen. De aanvraag tot vernieuwing moet geschieden door den hypothecairen schuldeischer of door een derde namens hem. De bevoegdheid tot vernieuwing staat gedu rende twee jaren open en alléén voor de in het jaar 1879 aangevraagde vernieuwingen wordt het door den schuldeischer te betalen salaris van den hypotheekbewaarder met de helft verminderd. Bij gebreke van tijdige vernieuwing houdt de hypothecaire inschrijving op van kracht te zijn. Uit een door den penningmeester van het fonds voor weduwen en weezen van ouderwijzers in Noordbrabant in de jongste vergadering der leden gegeven overzicht van den toestand van het fonds gedurende de 25 jaren van zijn bestaan bleek, dat, alhoewel het ledental, thans 96, in de laatste jaren eenigszins is verminderd het fonds daarentegen aanzienlijk is vermeerderd. Het waarborgkapitaal bedraagt thans reeds f 25.000 nominaal, terwijl alle vooruitzicht be staat dat dit weldra tot f 30.000 zal zijn ver meerderd. Het XXXIIe Nederlandsche Landhuishoud- kundig congres te 's Bosch uitgesteld wegens het overlijden van den Kroonprins zal nu plaat3 hebben van 20 tot 24 Juli e. k. De uitgestelde feesten van Rotte's Man nenkoor te Rotterdam zullen gevierd worden op 25 Juli a. s. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van den 13n dezer is de heer H. Wijnandsopzich ter van den provincialen waterstaat 3e klasse werkzaam aan het bureau van den hoofdingenieur, bevorderd tot de 2de klasse. Voorts is de heer H. A. Hello belast met den 2n dienstkring der standplaats Boxmeerter vervanging van den heer H. P. C. Hamilton overleden en de heer T. J. Crefcoeur met den 6n dienstkring ter standplaats Tilburgter vervanging van den heer H. A. Hello. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is in hunne jongste vergadering een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning vastgesteld. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het verzoek der Handelsvereenigingtot teruggaaf van het waarborgkapitaaltoegestaan en tevens uitstel van betaling voor twee jaar verleend op eenige voorwaarden. Een bij het Dep. van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-gen. van. Ned. Indie bevat het berichtdat op den 9 dezer Glieng de verblijfplaats van Panglima-Polim in de XXII Moekimdoor onze troepen genomen en even als de omliggende kampongs getuchtigd is. Men vermeesterde te Gliëng 25 stukken geschut en veel ammunitie en ook de woning van Panglima werd er gevonden. De Koninklijke boodschap waarbij' aan de Staten-General mededeeling is gedaan van het overlijden van den Prins van Oranje luidt als volgt „Mijne Heeren Het heeft don Almachtige behaagd Zijne Ko ninklijke Hoogheid Willem Nicolaas Alexander Erederik Karei Hendrik, Prins van Oranje, on zen beminden Zoon, den elfden dezer, tot zich te nemen. Met groote droefheid geven Wij U kennis van dit overlijdendal Ons en Ons Huis in diepen rouw dompelt. Van Uwe deelneming in dit zoo treffend ver lies, en van die van geheel het Nederlandsche volk, houden Wij ons verzekerd. En hiermede, Mijne Heeren bevelen Wij U in Godes heilige bescherming. Het Loo, den 12den Juni 1879. WILLEM. Donderdag-avond is het lijk van den Prins van Oranje uit zijne woningRue Auber 19 naar het hotel der Nederlandsche Ambassade, Avenue Bosquetovergebracht. Achter den transportwagen reden verscheidene rijtuigen van het personeel der legatie, (de gezant van Tuylen, alsmede de heeren van Capellede Stuers en Ruyssenaers), de adjudanten v. Bentinck en de Koek, enz. De oude kamerdienaar Donker, die 24 jaren in dienst is geweest van den Prins van Oranje, heeft het lijk van zijn meester niet willen verlaten. In de vestibule van het gezantschaps-hotel evenals de geheele benedenverdieping met zwart, afgezet met zilveren franjes', behangen en voor zien van een met zilveren sterren bezaaid pla fond, wachtten Z. K. H. Prins Alexander met zijn adjudant de Grovestins Mevr. van Zuylen en haar dochter, dr. Vinkhuyzen en ds. Bersier de lijkkist op, die met een zwart fluweelen kleed overdekt was en onmiddellijk (kwart voor tien uur) in de als rouwkamer ingerichte voorzaal werd gedragen, onder een verhemelte van zwarte draperien, met palmtakken en laurierbladen, zil veren hoeken en randen geornamenteerden omgeven door groote zilveren kandelabers met waskaarsen. Schilden, met de wapens van Oranje en Nederland in kleuren prijken aan de wan den, en op de kist liggen verscheidene prachtige kransen van witte rozen, camelia's, viooltjes enz. neergelegd door Prins AlexanderPrinses Ma- thilde, Prinses d'Heuin, baron Van Zuylen, de Joekeyclub enz. Ds. Bersier sprak bij het lijk een kort gebed uitwaarvoor Prins Alexander hem hartelijk dank zeide. Zondagochtend ten 9 ure is de looden lijk kist, die tot dusver op last van Z. K. H. Prins Alexander open was geblevenin tegenwoordig heid van baron van Zuylen van Nyevelt dicht gesoldeerd. Vooraf zijn door dr. Gannaldie het lijk, zooals vroeger gemeld isgebalsemd heeft, ruim 5 liters essence daarover uitgestort, teneinde het bruin worden te voorkomen. Het gestikte satijnen kleed is daarbij tevens zoodanig om het hoofd geplooid, dat alleen het daardoor omlijst gelaat vrij- en door het op het deksel aangebracht ovalen spiegelglas zichtbaar blijft. De handen zijn bedekt met wit satijnen hand schoenen. De looden kistdie aan de binnenzijde tot meerdere stevigheid met hout is gevoerdzal nu eerstdaags geplaatst worden in een sierlijk bewerkte mahonie- of eikenhouten kist. Het lijk zal den 25 per extra trein van Parijs naar Delft vervoerd wordenteneinde aldaar den volgenden dag, op dezelfde plechtige wijze, als met Prins Hendrik is geschied, ter aarde te worden besteld. De aankomst van het stoffelijk overschot zal met bijzondere plechtigheid vergezeld gaan. Ook te Rotterdam zal een officieele hulde aan de laatste overblijfselen van den ontslapen Vorst worden gebracht. Een aantal hoog geplaatste dames uit den Haagdie zich daartoe vereenigden, hebben op de lijkkistdie het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Prins van Oranje bevat, een krans van witte rozen doen plaatsen. De photographiën van den' Prins van Oranjena diens overlijden op last van Z. K. H. Prins Alexander genomen door den photo- graaf Chéron, tot wiens cliëntèle de Vorstelijke Overledene behoordezijn uitnemend geslaagd. De Prins ligt in een overhemd achterover, met het hoofd op een gestiktensatijnen deken de oogen gesloten, de mond flauw geepend als in een rustigeu slaap. De linkerarm ligt over de maag gebogen. De regelmatige, waarlijk schoone en edele trekken des Prinsen hebben niet het minste geleden. De portretten zullen op uitdrukkelijk verlangen van Z. K. H. Prins Alexander niet in den handel gebracht worden. Het zoo allezins verklaarbaar verlangen van de bevolking der residentie om het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Prins van Oranje nog in haar midden te hebbenvóór het te Delft in den Vorstelijken grafkelder wordt bij- j gezet, zou, naar men aan het „Dagblad" mede deelt, niet alleen gaarne door Z. M. zijn bevre digd, maar zou ook de wensch van den Koning zijn geweestdoch tegen de verwezenlijking van dit denkbeeld verzette zich de omstandigheid, dat ook de laatste overblijfselen van wijlen Prins Alexander en Koning Willem. IL onmiddellijk, respectivelijk uit het buitenland en Tilburg, naar Delft zijn doorgevoerd. Met het oog op die antecedenten bestond er een onoverkomelijk be zwaar tegen de vervulling van hetgeen door zoo velen mèt de Koning zeiven werd gewenscht. De Parijsche correspondent van het Nieuws van den Dag schrijft o. a. Ik wil dat teedere punt (het voortdurend verblijf van den Kroonprins in Parijs) liever laten varen, en mij er toe bepalen aan de tegen standers van wijlen onzen Prins de verzekering te-geven, dat hij hier zeer bemind was, en men zijne mannelijke hoedanigheid zoowel als zijne niet alledaagsche eigenschappen naar waarde wist te schatten. Hij heeft van het leven ge noten. Maar was zulks in zijne positie niet natuurlijk Wie zal het wagen hem te dien opzichte den eersten steen toe te werpen Het is dan ook des te ergerlijkerdat vele buiten landsche couranten den overledene op bijna be- leedigende wijze beoordeelen. De ironische art. der Duitsche couranten wil ik liever onaange roerd laten van dien kant kan men ternauwer nood iets anders verwachten, en dat zij moeilijk hare vreugde kunnen onderdrukken was vooruit te zien. Buitendien ligt in de beoorbeeling der vreemden door de Duitschers steeds iets hatelijks, dat ook den meest onpartijdigen lezer mettertijd moet in het oog vallen. Maar hoe kon de Parijsche correspondent van de „Times" zich zoover vergeten, over den ont slapene zich onwelvoegelijk uit te laten. Wellicht dacht genoemde correspondent meer aan zijn Germaanschen oorsprong dan aan zijn adoptief landtoen hij zulke ontboezemingen ten beste gaf; anders had hij toch aan zekeren troonopvolger van een grooten Europeeschen Staat moeten dpnken, die ook niet juist er voor doorgaat een kluizenaarsleven te leiden), en niet als wijlen de Prins van Oranje er op kan wijzen dat hij ongehuwd is. Ik beken dat, ten overstaan der aanvallen in zekere couranten op den overledene gedaan, het mij pijnlijk aandeed toen ik van den kanselier onzer legatie vernamdat het lijk zonder de minste plechtigheid buitenshuis naar Nederland zal worden vervoerd. Frankrijks republikeinsche regeeringsvorra is volstrekt geen argumenten men kan in ant woord op den indrukwek'keuden lijkstoet wijzen, die, juist een jaar geleden, den ontslapen Koning van Hanover ten deele viel. Den Eranschcn zal het contrast zeer in het oog loopen, en onwillekeurig zullen zij die om standigheid in verband brengen met de aantijgin gen van welke ik zoo even gewag maakte. Het zij mij hier vergund er bij te voegen, dat de kanselier der legatie mij de verzekering gafdat het courantengeruchtvolgens hetwelk een der Parijsche bladen wegens een beleedigend artikeldoor onzen gezant vervolgd zoude wor den geheel uit de lucht is gegrepen. De over groote meerderheid der Fransche drukpers laat zich over den Prins op zeer kiesche wijze uit. •Volgens de inlichtingen aan de legatie inge wonnen zullen de plechtigheden zich bij een lijkdienst bepalen die in het gezantsehapshotel waar een chambre mortuaire is ingerichtzal worden gehouden waarna volgens de voorloo pig ontvangen instructiën het lijk totaal incog nito naar het spoorwegstation zal worden gevoerd. Ik hoop nogdat men op dat besluit moge terugkomen. Natuurlijk gaat dit voor Nederlanders zoo gewichtige voorval in het ontzaglijke Parijs bijna ongemeikt voorbij. Voor de Franschen is het slechts een voorbijgaand incident en wat voor hun belangrijke quaestiën betreftzijn er oogen- blikkelijk genoeg afgezien van de gewone nieuwtjes, die de aandacht van het denkende gedeelte der bevolking tot zich trekken. Het Bonapartisti8ch orgaan l'Ordre betreurt in den Prins van Oranje den trouwsten vriend „van onzen Prins (den zoon van Napoleon III) en van Frankrijk". „Hij hadzegt genoemd bladParijs als zijn tweede vaderstad en het Keizerrijk als zijn eigen zaak aangenomen. In de eerste rij der getrouwen deelde hij onze smartonze hoop zooals hij vroeger onze vreugde en onze zegepralen gedeeld had. Hij was een vriend-in kwade, zoowel als in goede dagen en in het herstel van het Keizerrijk zag de Prins dien men nog wel van lichtvaar digheid beschuldigde de wedergeboorte van Frankrijk en de redding van Nederland. Nu staat een verbond tusschen Duitschland en Ne derland niets meer in den weg. De Prins van Oranje alleen streed voor de onafhankelijkheid van zijn vaderlandhij alleen was de hinder paal voor de plannen van den Berlijnschen overweldiger. Dit lijk ontbrak nog aan het geluk van Duitschland In de kistwelke den Prins van Oranje zal opnemen wordt ook de onafhankelijkheid der Nederlanden begraven Wij deelen het bovenstaande alleen mede als een staaltje hoe in Frankrijk nog allerlei onzin wordt te berde gebracht als hst Duitschland geldt. Zeker dat er weinig Nederlanders zijn die de wedergeboorte van Frankrijk wenschen in den zin van l'Ordre. (N. v. d. D.) Omtrent de zaak van Frans Holkema effectenhandelaar te Akmerijpdie in staat van faillissement verklaard en in verzekerde bewaring genomen isverneemt men de volgende bijzon derheden Het passief moet nog niet te begrooten zijn omdat sedert 1871 volstrekt geen boeken zijn gehouden. Nu reeds moet eene schuld bekend zijn van f180,000; verder moet gebleken zijn, dat hij daags vóór zijn faillissement eene pre tentie ten zijnen bate, groot f7000, bedriege- lijk en ter verkorting van de rechten zijner schuldeischer» heeft doen overschrijven op naam van zijn schoonvaderen dat een belangrijk be drag in effecten dat bij hem in deposito was gegeven verdwenen is. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de firma Symons k co. hare betalingendie zij tengevolge der jongste gebeurtenissen te Rotter dam tijdelijk staakte hervat en zullen de cre diteuren ten volle bevredigd worden. De kleermaker en winkelier B. de Jong te Surhuisterveenschuldig verklaard aan be- driegelijke bankbreuk dbor als gefailleerd koop man eenige roerende goederen van zijn boedel te hebben verduisterd is veroordeeld tot eene celstraf van 3 maanden. In de volgende week zal men in het West- land een begin maken met de aflevering van voorloopig kleine partijtjes nieuwe aardappelen ter verzending naar Engeland; reeds zijn dezer dagen enkele mandjesbij wijze van monsters daarheen verscheept. Door den «neltrein, die ten 9.42 uit Zutfen te Amsterdam aankomtis ter hoogte van de Muidarvaart een man overreden. De ongelukkige was onmiddelijk dood. Men schijnt hier aan roekeloosheid te moeten denken daar de man nog gewaarschuwd was door den machinist van een even te voren voorbijgaanden zandtrein. Zondag nacht te ongeveer 3 uren zijneen tweetal pakhuizen in de Kalverstraatte Zwolle, gevuld met kramerijen en drogerijen, en toebe- hoorende aan de hh. Stedeman en van den Bijl- laardeen prooi der vlammen geworden. Het groote wijnpakhuis van de firma Dover Prui mers met de woningaan den overkant der straatheeft groote schade geleden. De oorzaak is onbekend. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. De brandweer heeft zich uitmuntend ge kweten. Zondag avond zijn te Baarn door den laat- sten trein naar Amersfoort drie paarden overreden. Alleen een kort oponthoud was hiervan voor den trein 't gevolgdaar de stukken van de paarden aan de locomotief waren blijven hangen. De Gezondheidscommissie te Milaan heeft eenige leden uit haar midden benoemd, om met de vertegenwoordigers der Milanesche dagblad pers eene vergadering te houdenten einde te

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2