Italië. Busland. Egypte. BINNENLAND. Omtrent een vreesselijk ongeluk dat in de haven van Stettin heeft plaats gehaddeelt men de volgende bijzonderheden mede Het stoomschip „Orpheus", dat geregeld met goederen en passagiers op Königsberg vaart, zou den 15den dezer te 4 uren in den morgen van hier vertrekkenwaarom men reeds te 1 uuf vuur onder den ketel had aangelegd. Te 3 uren ongeveer hoorde men op eens een vree- selijke ontploffing, waardoor het meerendeel der bewoners van de nabijgelegen straten uit den slaap werden wakker geschrikt, en niet anders dachten dan dat de bliksem daar in de buurt was ingeslagen. De stoomketel van de boot was in de lucht gesprongen en had het middel ste gedeelte van het schip, het bovendek, het touwwerk, de kapiteinsbrug enz. weggerukt met zulk een hevigheid, dat sommige zware stukken honderden schreden ver werden geslingerd. Ongelukkig heeft deze ramp weer een aantal menschenlevens gekosthoeveel kan men nog niet met juistheid opgeven. Men heeft de lijken van 10 personen gevonden, waaronder 8 passa giers zij waren allen ellendig verminktsom migen zonder hoofd anderen zonder armen of beenen voor zoover men bepalen kan zijn dit de lijken van den 2den machinistden kok en van een timmermansvrouw, die met vier kleine kinderen en een dochter van 18 jaren haarman volgde, die vooruit naar Königsberg was gegaan. Zij waren in de koele morgenlucht dicht bij de warme schoorsteenpijp op het dek gaan zitten en vonden zoo te zamen den dood. l)e eene zoon werd hoog in de lucht geslingerdjnea vond zijn lijk later op de binnenplaats van een naburige fabriek. Vreeselijk moet het lot zijn van den vaderdie met ongeduld zijn gezin verwachtte en nu in een enkele seconde van alles wat hem dierbaar was is beroofd De kapitein, die juist aan boord wilde gaan, toen het ongeluk plaats had, ontkwam gelukkig aan het gevaar, terwijl de stuurman die zich in de kajuit bevond naar het achterdek werd geslingerd en zwaar gekneusd werdook een van de stokers moest zwaar gewond naar het gasthuis vevoerd worden. Een van de passagiers, die zich even voor het ongeluk aan boord be gaf, wordt nog vermist. Zijn lijk heeft men nog niet gevonden. Twee van de gevonden lijken heeft men nog niet kunnen herkennen. Een jong timmerman, die naar zijn ouders te Königsberg wilde gaan was op het dek gaan liggen slapen met een lang brood als kussen onder het hoofd; bij de ontploffing werd de helft van dit brood onder hem weggerukt, maar hij zelf bleef ongedeerd. Uit Rome wordt van 16 dezer gemeld dat de tijdingen aangaande de overstrooming van de Po het hart van weemoed doen inkrimpen. In Mantua alleen zijn 20.000 menschen zonder dak. Duizenden hebben hun lijf niet anders kunnen bergen dan op de dammen te midden van den vloed. De geheele omtrek tusschen Mantua en Piacenza is als eene zee. De schade, veroorzaakt door de uitbarstingen van de Etna, kan op verre na niet in vergelijking komen bij die van de overstrooming der Po, Volgens „l'Italia" is het oproer te Calata- biano door verschillende bladen overdreven voor gesteld. Het is waardat het volk den 8den dezer het Raadhuis bestormd de meubelen ge broken en de archieven verbrand heeftmet het doel om de registers van de belasting op het huisgezin te vernietigen doch onwaar is het dat de troepen in dien tusschentijd gerequireerd, het eerst aanvallenderwijze opgetreden zijn. Eerst na de bij de wet voorgeschreven sommatien en nadat hun een regen van straatsteenen door het gespuis naar het hoofd was geworpen hebben de soldaten van hun wapenen gebruik gemaakt. Bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen te Rome zijn benoemd 8 liberalen en niet min der dan 5 katholieken. „H Bersagliere" bericht, dat volgens officieele documenten van 1 Januari tot 31 Maart van dit jaar vijfhonderd vijf en veertig moorden zijn gepleegd en vierhonderd en zes pogingen van moord bovendien gemiddeld een kindermoord per dag. Het is met deze statistiek voor zich, welke een werkelijk barbaarschen toestand aan toontdat de Kamer van Afgevaardigden zich in het hoofd gesteld heeftde doodstraf af te schaffen. Gelukkig dat de Senaat deze dwaas heid niet zal goedkeuren. Maar dat is nog niet alles. In hetzelfde tijdsverloop van negentig dagen zijn er 1409 gevallen van zware verwon ding en 7015 van lichte verwonding voorgeko men. Wat de aanslagen op den eigendom be treft is het cijfer van daden van rooverijmet geweld bedreven in de vijf eerste maanden van dat jaar tot 487 en dat der diefstallen tot 11.325 gestegen. Aanhoudende aardbevingen hebben aan zienlijke schade veroorzaakt te Santa-Venerina en Guardia. Verschillende huizen zijn ingestort. De wegen zijn onbruikbaar. Het aantal dooden is aanzienlijk. Dinsdag vooral had eene hevige aardbeving plaats nabij Aci-Reale in de provincie Catania. Woensdag, onmiddellijk na de opening der Kamerlas de heer Rondo eene dépêche voor blijkens welke vijf dorpen verwoest waren. 10 personen waren gewond. De bewoners waren waanzinnig van schrik en verlieten in massa het district. „The Times" bericht dat de Ghamon en andere schepen bevel ontvangen hebben om van Napels naar Catania te gaan teneindezoo noo- dig aan de vluchtelingen uit de door de Etna verwoeste dorpen hulp te verleenen. Meer en meer blijkt hetdat de Nihilisten, om aan de groote geldsommen te komen waar over zij blijkbaar beschikken aan personen, die zij veronderstellen dat den moed niet zullen hebben om te weigerendreigende brieven schrij ven met bevel op een bepaalde plaats zekere som neer te leggen. Zoo heeft men ontdekt dat een onlangs overleden wijnkooper te St. Pe tersburg niet minder dan 30.000 roebels aan onbekenden heeft uitbetaald die in hunne brie ven dreigden hem te vermoorden als hij hun bevelen niet opvolgde of de politie er kennis van gaf. Dezer dagen ontving een geleerde een briefwaarin hem bevolen werd op een bepaalde plaats 7000 roebels te deponeeren anders zou hij zelf of een dierbaar lid van zijn gezin ver giftigd worden wantschreef men thans kun nen de ongehoorzamen niet met de revolver worden gestraft. De verschrikte geleerde snelde, zonder iemand iets van de zaak te zeggen, naar den commissaris van politie en liet hem den briet zien. Er werd besloten de som op de be paalde plaats neer te leggen maar tevens maat regelen te nemen om den persoon die het geld kwam afhalenin hechtenis te nemen. Men kan zich de verbazing van den geleerde voor stellen toen hij vernam dat de gevangen per soon de bonne zijner kinderen was die tot de nihilisten behoorde. De menschen laten zich echter hoe langer hoe minder bang maken door die dreigende brieven en het gevolg daarvan zal zqndat de kas der Nihilisteu waaruit reeds belangrijke sommen der Regeering in han den vielen geheel wordt uitgeput. Uit Odessa wordt bericht dat de schat kist van het gouvernement Kherson geplunderd is. Door een tnnnel te graven van ongeveer twintig meter lengte die aanving in een naburig huis, zijn de dieven geslaagd zich van 1.500.000 roebels meester te maken. De Eransche consul heeft zich in groot tenue naar het paleis van den Onderkoning te Caïro begeven en Z. H. in kennis gesteld van den nadrukkelijken eisch van het Fransche Gouver nement dat de Khedive zijn ontslag neme. Men verzekert dat de Ministers zich bijkans gunstig gestemd toonen voor de aftreding van den Khedive. Zij werden daartoe aangespoord door de consuls van Engeland en Frankrijk die beloofden dat den toekomstigen Khedive de regeling der finantieele moeielijkheden verlicht zou worden. Omtrent de inrichting van het nieuwe bestuur en omtrent den nieuwen Khedive is niets beslist. Tilburg, 21 Juni 1879. Aanstaanden Woensdag, 25 Juni, openbare vergadering van den Gemeenteraad, ter behan deling van: 1. Installatie van het nieuw benoemd lid, den heer A. Vermeer. 2. Ingèkomen stukken. 3. Benoeming van leden der stembureaux. 4. Toevoeging van posten op de gemeente-be grooting. Aanstaanden Dinsdag, 24 Juni, zal hier de St. lans markt gehouden worden. Verleden Woensdag geraakte een jongen van 12 jaar, op de fabriek van de firma van Dooren en Damsmet de rechterhand tusschen de kamraden van een machinaal weefgetouw met het ongelukkig gevolg dat hij drie vingers verloor. Waalwijk, 21 Juni 1879. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de aan het hoofd van dit nummer voorkomende bekendmaking van den Directeur van het Rijks Postkantoor alhier. Z. M. de Koning heeft, getroffen door den blijvenden aandrang, van verschillende zijden op Hem gebezigd, om alsnog te beschikken dat het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Prins van Oranje, vóór de ter aarde bestelling, naar 's Gravenhage worde overgebracht, om van daar naar zijn laatste rustplaats te worden uitgedra gen, ten slotte, de bezwaren van de Hoftra- ditie ter zijde stellendebepaald dat aan dien nationalen wensch zal worden gevolg gegeven. Een extratrein wordt te Parijs ingericht om het vorstelijk lijk te vervoeren. Deze zal van daar vertrekken Maandag 23 Juni, des morgens ten 3 ure. De trein zal te Roozendaal aanko men 3.35 des namiddags en aldaar vertoeven tot 4.05, met het oog op de mogelijkheid, dat Z. M. de Koning het lijk zou willen tegemoet- reizen ten 4.05 vertrekt de trein naar Zeven bergen, waar hij ten 4.35 aankomt om ten 4.40 naar 's-Gravenhage te vertrekken. De aankomst te Rotterdam Delftsche Poortis bepaald op 6.05, en die te 's Gravenhage op 7 uur precies. Te Dordrecht en te Rotterdam zal aan de laatste overblijfselen van den vorstelijken doode officieele hulde worden gebracht. Bij aankomst te 's-Gravenhage zal het lijk aan het Hollandsch Spoorwegstation door groot officieren van 's Konings Huis ontvangen worden. Onmiddellijk zal de kist in een gereedstaanden rouwwagen worden geplaatst en begeleid door voornoemde hofdignitarissende vergezellende adjudauten en onder escorte van een peleton huzarennaar het Paleis op den Kneuterdijk worden vervoerd, alwaar een „chambre ardente" in gereedheid wordt gebracht. Bij het Belgische Hof moet het voornemen bestaan het lijk op den doortocht Koninklijke eer te bewijzen. Van particuliere zijde meldt men uit Parijs, dd. 17 Juni, aan hot „Utrechtsch Dagblad" Dagelijks worden aan het hotel der Nederl. ambassade nog tal van kransen ontvangen, ter versiering van 's Prinsen lijkkist. Niet alleen van zijn vriendeu alhier, en,.van gevestigde Ne derlanders maar ook uit Holland zelf komen er eiken dag aan zoodat de kist bijna geheel onder groen en bloemen verborgen is. Ónder de kostbaarste kransen verdient o. a. vermelding die welke namens eenige dames uit de residentie op de kist is nedergelegd. Prins Alexander zendt bijna dagelijks versche bloemen. Tegen den dag van de overbrenging van het lijk worden nog een aantal kranBen verwacht. Op speciaal ver langen van Prins Alexander zullen al die hulde blijken aan het stoffelijk overschot zijns broeders medegevoerd worden naar Delft. Met den extra trein, waarmede het lijk naar Holland zal worden overgebracht, zal ook de Prins zelf mede komen. De directeur van de „Compagnie des Pompes Funèbres" zal de reis medemaken. Het Parijsche dagblad „le Temps" meldt, dat op 's Konings verlangen de overbrenging van het stoffelijk overschot van den Prins van Oranje uit de Fransche hoofdstad met groote plechtigheid zal plaats hebben. Aan het Departement van Waterstaat is 11. Woensdag o. a. aanbesteed De herstelling van winterschade aan de werken van den Baardwijkschen Overlaatbehoorende tot de werken van de Maas in de provincie Noordbrabantminste inschrijver was dé heer H. Dekkers te Baardwijk, voor f9288. In de eerste Kamer deed Dinsdag de Heer Van Twist de interpellatie over de minis- terieele crisis. Op de vragen van den interpel- lant antwoorde de Minister Kappeynenamens de Regeeringtoestemmend op de eerste vraag of hier te landa een ministarieele crisis bestaat. Wat de tweede vraag betreftna het votum der Kanalenwet vroeg de Minister van Waterstaat ontslagbeschouwende hij na de voorafgegane beraadslaging in de Tweede Kamer dat votum als een afkeuring der finaneieële en economische politieknamens de Regeeringdoor hem met warme overtuiging voorgestaan. Ook de Minis ter van Binnenlandsche zakan gevoelde zich ge noopt gelijk verzoek om ontslag te doen daar zijns inzins de stemming het bewijs had opge leverd dat de zekerheid ontbrakdat voor groote maatregelen door de tegenwoordige Re geering voorgesteld, de noodige overeenstemming in de vertegenwoordiging w are te verkrijgen De overige leden van den ministerraad stemden met deze zienzwijzen niet in maar verklaarden het geven van ontslag aan het hoofd van het Kabinet niet voor hun verantwoordelijkheid te nemen en verzochten in dat geval ook ontslag. Nadat de Minister Kappeyne op verzoek van Z. M. den Koningzijn verzoek later had toe gelichtwerd 15 Juni aan den Ministerraad en aan beide betrokken Ministers te kennen gege ven dat het ontslag van beide Ministers door den Koning niet was ingewilligd en dientenge volge het subsidiair aangeboden ontslag der overige leden van den Ministerraad was vervallen. Sinds 15 Juui is in deze zaak niets verder voorgevallen. De Heer Duijmaer dankte voor deze inlich tingen. Hij wenschte geen kritiek uit te oefe nen maar hoopte spoedig tijding te ontvangen dat het ministerie in het voortdurend bezit van het vertrouwen des Konings zou aanblijven en het moeielijk werk, op zich genomen, zou voort zetten en zoo mogelijk voltooien. Hij meende, dat zeggende op instemming te mogen rekenen, (toejuiching). De Minister Kappeyne hernam dat geen lid van den ministerraad zich zou laten leiden door andere oveiweging dan de eerlijke overtuiging wat de eischen van het constitutioneel staatbe lang en het algemeen belang vorderen. Aan Z. M. den Koning en aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Waterstaat enz., zijn door de vcreeniging "Het nationaal leder-industriebond,, adressen gezonden waarin de wenschelijkheid uitgesproken wordtom de rechten op leder enz. in overeenstemming te brengen met de in andere landen gehevene. Men gebruikt tegenwoordig met veel suc ces electrische gebitten voor wilde paarden. De Parijsche omnibuscompagne gebruikt ze. Een andere nieuwigheid op electrisch gebied belooft van hooge waarde te zullen zijn. De spoorweg rijtuigen en locomotief zullen namelijk door een galvanischen stroom in verbinding zijn en zoo dra hetzij een déraillement of iets abnormaals aan de wielen geschiedtis er een zelfwerkend toestel aan ieder wiel aangebrachtwaardoor de trein bijna oogenblikkelijk stilstaat. Een Amerikaan Keely genaamd die te Philadelphia woontbeweert een nieuwe kracht uitgevonden té hebbenwaardoor hij in staat is het grootste stoomschip den oceaan te doen oversteken zonder kolen of fornuizen te^ ge bruiken. Wat hiervan zij of electriciteit of gecomprimeerde lucht zijn beweegkrachten moeten zijn is nog onbekend daar alles zeer geheim gehouden wordt. Intusschen trekken de bewee ringen van Keely in hooge mate de aandacht en een correspondent van „the New-York World" schrijft dat hij met eigen oogen een machine heeft zien werkenzonder eenigen stoom of welke zichtbare beweegkracht ook. Zoodra de uitvinding rijp is om gebreveteerd te worden zullen de nadere bijzonderheden omtrent deze zaak aan het licht komen. Ofschoon het dezen zomer in ons eigen land allerminst aan tentoonstellingen op land bouwgebied ontbreekt (Nijmegen 's Hertogen bosch den Brielleenz.) is de tusschen 30 dezer en 7 JuTi te Kilburn (Londen) te houden tentoonstelling toch te belangrijk om er"niet op te wijzen. Ze omvat landbouwwerktuigen paar den veeenz., en zal de gelegenheid schenken om de Eugelsche Fransche, Ueensche en Zweed- sche boterbereiding en de Engelsche Deensche, Holsteinsche eri Limburgsche kaasbereiding te zien toepassen. (Van de Hollundsche manier is in het programma geen sprake.) De Prins van Wales is eerevoorzitter der commissiewier secretaris de heer H. M. Jenkins, 12 Hanover Square London W.,is. De uitgevers Broese Co. te Breda heb ben de uitgave voorgenomen van een populair weekbladter algemeene verspreiding van ken nis omtrent 's Lands krijgsregeling en van heldere begrippen omtrent krijgszaken. Dit blad zal eenmaal 's weeks verschijnen ondèr den titel van „De Defensie" en f4 's jaars kosten waarvoor een veelzijdige inhoud wordt beloofd. Uit een opstel in de „Bredasche Courant"die het weekblad met warmte aanbeveeltblijkt dat de redactie van .,De Defensie" zal traehteu de overtuiging ingang te doen vindendat de Grondwet het beginsel van algemeenen weerplicht huldigt en dat slechts door persoonlijke dienst vervulling aan dat beginsel kan worden voldaan; en voorts dat wettelijke legerorganisatie moet plaats hebben. Reeds had men op de Amerikaansche spoorwegen slaapkamers en salonsthans zijn op de groote spoorlijnen van Canada wagons ingevoerddie tot eetzaal zijn ingericht. De reizigers behoeven dus niet onderweg aan tus- schenstations uit te stappenom in weinige minuten koud vleesch en gloeienden bouillon te verorberen. Zulk een diner kost slechts fl.90 de persoon. Uit Amerika wordt berichtdat aldaar door collegesaan welke de behartiging van de volksgezondheid is opgedragende ontdekking is gedaan dat sommigen er bij glimstijfsel op zettelijk rattenkruid voegenteneinde daaraan meer glans te geven. Er zou ook reeds een geval van vergiftiging zijn voorgekomen tenge volge van het dragen van linnendat met zulke vergiftigde stijfsel was behandeld. In Virginia is verleden jaar een wet ge maakt waarbij het huwelijk tusschen blanken en zwarten verklaard wordt een misdaad te zijn en met zware gevangenisstraf wordt gestraft. Op grond daarvan worden tegenwoordig vele vervolgingen ingesteld. Een neger die met een blanke vrouw getrouwd was vond het daarom geraden zich van haar te ontdoen en vergiftigde haar. Hij deed ditzooals het bericht luidt om zich voor gerechtelijke vervolging te vrijwa ren Of hij zijn doel bereikt heeftwordt er niet bij vermeld. Gisteren stond voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam derde kamer terecht Henri Edmond d'Orval de Montenay volgens opgave geboren te Montreal in Canada, den25 September 1843 zonder beroep, wonende te Londen thans in hechtenis ter zake dat hij den 12 April 1879 in het Bible-Hotel te Amsterdam, waarin hij destijds zijn intrek had genomen arglistigten nadeele van den Heer Wijnand Kluijtenaareen paar brillantcn ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 9400 heeft weggenomen en zich toegeeigend. De beklaagde die Fransch spreekt en wiens uitlevering waarschijnlijk door onderscheidene Staten zal worden gevraagd wegens het plegen van andere juweelendiefstallen (zoo bv. te Genève, WeenenGlasgow), heeft tot zijn verdediger gekozen den advocaat mr. S. Katz. Men leest in de „Samarangsche Courant" van 6 Mei het volgende berichtHeden och tend vond men aan het stadhuis een stak papier aangeplaktluidende letterlijk als volgt„Zoo de belasting doorgaat wees voorzichtig. Kruit magazijn zullen wij in brand steken; liever dood te zijn dan ellendig te leven. Levenswijze duur en moet weer belasting betalenook van de tractemeuten weer. Uit het door den adsistent- resident voor de politie ingestelde onderzoek moet tot hiertoe niet anders gebleken zijn, dan dat een politie-oppasser heden nacht om 12 uur twee Europeanen gezien heeft in de nabijheid der plaatswaar het papier was aangeplakt. Dinsdagavond is een buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsche handelsvereeniging gehouden, om te beraadslagen over de gisteren medegedeelde voorstellen van het bestuur. De vergadering was druk bezochten er werd zeer veel gespro ken. Aan verzet tegen de plannen ontbrak het niet; voornamelijk was het Jhr. Mr. J. L. Stern', die ze bestreed en de ontbinding der vennoot schap vroeg. Ten slotte zijn evenwel zijn de voorstellen met groote meerderheid aangenomen; het beginsel van niet-ontbinding werd bekrach tigd met 783 stemmen, terwijl 5 er tegen uitgebracht werden. De hh. De Monchy en Schoffer werden zonder stemming onder toejuiching tot directeuren aan gesteld de laatste honorairdat wil in dit ge val zeggenOp zijn eigen verlangen zonder salaris. Ook naar den toestand der Indische gas maatschappij betrokken bij de Pincoffs-zaak zal door eene commissie van vijf leden een on derzoek ingesteld worden. Het Gerechthof te Amsterdam heeft de heeren Ledeboer en Dudok de Witgewezen makelaars in suiker, vrijgesproken. Het Hof nam aan dat het bewijs niet is ge leverd dat de beklaagden last hadden gegeven

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2