Nummer 153. Hou der dug* 2(5 «Juni 18T9. 2e. Jaargang*. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. B e k e n d m a k i n g e n Posterijen. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Spanje. Oostenrijk. Italië. De Echo van het Zuiden, DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. feest van Waalwijk. .Dit Nummer verschijnt iéts later dan gewoon lijk uithoofde van het ST. JAN, Patroon van Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1*7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15-cent per regel. De Burgemeester van Waalwijk brengt ter ken nis dat het primitief kohier der provinciale belasting op de paarden en andere trekdieren gedurende acht dagen te rekenen van den 25n dezer op de Secretarie dezer gemeente ter inzage van belanghebbenden is nedergelegd. De Burgemeester voornoemd ,lr VAN DER KLOKKEN. Waalwijk23 Juni 1879. De Directeur van het Postkantoor te Waalwijk maakt bekend, dat van af 1 Juli 1879 de posten zijn geregeld als volgt VERTREK. Ten 7 ure 's morgens naar Baardwijk, Drunen, Haarsteeg, Nieuwkuik, Vlijmen en 's-Bosch. Ten 10 ure 's morgens naar SprangKaats heuvel Loonopzand en Tilburg. Ten 2 ure 's middags naar Besoijen, Sprang KaatsheuvelLoonopzand en Tilburg. Ten 4 ure 's middags liaar Baardwijk, Drunen, Elshout, Heusden en Gorinchem. Ten 6 ure 's middags naar Besoijen, Vrijhoe- ven-Capelle's-Grevelduin-Capelle Waspik Raamsdouk, Geertruidenbërg en Gorinchem. AANKOMST. Ten 91/4 ure 's morgens van Amsterdam Gorinchem, Breda, Geertruidenberg, Oosterhout, Raamsdonk, Waspik, 's-Grevelduin-Capelle, Vrij- hoeven-Capelle en Besomen. Ten tB/j ure 's morgens van Heusden, Elshout, Drunen en Baardwijk. Ten 10 ure 's morgens van Tilburg, Loonop zand Kaatsheuvel en Sprang. Ten »s/4 ure 's middags van 's Bosch, Vlijmen, Haarsteeg, Nieuwkuik, Drunen en Baardwijk. Ten 81/* ure 's avonds van Tilburg, Loonop zand KaatsheuvelSprang en Besoijen. Hiermede vervalt de vorige regeling van vertrek en- aankomst der posten. Aangeteekende brieven moeten een half uur, Gewone brieven, drukwerken, enz. een kwart uur voor het vertrek van elke post ten kantore bezorgd zijn. De buslichting aan het kantoor heeft plaats een kwart uur vó&r het vertrek van elke post en die aan den Hoek Ten 8 ure 's morg. en ten 1 en 5 ure 's midd. De Directeur voornoemd, BAGGERMAN. Groot was de sensatie die te Parijs de plot- whnge tijding maakte van de dood van den Keizerlijken Prins. Eerst geloofde men er niet aan. Later ging scLnr^Z l0°rd, VUUr door de *t»d> en die in extr*U yj)catlder de daSbladen uit de hand, V i, schenen waren waf^deesVtarVlS NaP°leon Jerême bij "zich aafhuis geprïifi} waarin Sref van rouwbeklag aan de Werin en een manifest zijn opgesteld om te constateerendat de Bona partistische party blijft bestaan nietegenstaande dit onheil. De gevolgen er van zijn nog bezwaarlijk te overzien. Op het eerste oogenblik was de ge dachte van iedereen de Bonapartistische partij is reddeloos vérloren. Later zijp er ook andere meeningen voor den dag gekomen. Is prins Napoleonde zoon van Jeromemet zijn bekenden ondernemingsgeest met zijne familiebetrekking met het koninklijke huis van Savooie met zijn democratisch masker, niet een veel gevaarlijker pretendent dan het jonge mensch dat steeds zijn geheele leven ge bukt zou zijn gegaan onder de fouten zijner ouders Geheel Parijs heeft de tijding ontvangen met een zeker gevoel van pijnlijk medelijden. Het feit is zoo tragisch, dat ieder ander gevoel daarbij achterstaat. Het is zeer waarschijnlijk dat als de keizer lijke Prins teruggekomen ware, hij getrouwd zou zijn met een Engelsche prinses. Dit huwe lijk ware zooals mij verzekerd wordt, door den Prins van Wallis reeds lang totstandgebracht indien de Koningin het niet tegengehouden hadde. Prins Napoleon Jeróme heeft twee zoons, die beide hun opleiding te Parijs genieten. De tweede vooral moet een zeer intelligente knaap zijn meer dan zijn oudere broeder Victor, die door de „Pays, in strijd met het erfrecht, reeds tot pretendent geproclameerd is. Generaal Forgemol telegrafeert uit het kamp van Medinah van den 18n dezer, dat de kolone van Khenchela aan den westelijken uit gang van het défilé Tizougarino is aangekomen, waar zij eenig vee aan de opstandelingen ontno men heeft. De kolone van Biskra heeft den 16n te Tia- ranimine gekampeerd, na omstreeks 150 op standelingen die haar den doortocht van dit défilé trachtten te versperren verjaagd en eeni- gen hunner gedood te hebben. Den 17n is de zelfde kolonne zonder slag of stoot te Sassef komen kamperen. Den zelfden dag hebben de gooras zonder tegenstand te ontmoeten den om trek van het kamp van Medinah afgeloopen. Volgens inlichtingen, door inboorlingen aan de kolonne verstrekt, zou de Cherif de Ouled Daouds even voor de aankomsi der Fransche troepen, te El Hamman verlaten hebben en op dit oogen blik met een honderdtal, dat zich het meest gecompromitteerd had verder gevlucht zijn. De consul-gouverneur van Algerië heeft de onmid- delijke ontwapening Van de Ouled Daouds be volen. De „République Franijaise behelst een be richt uit Pesthdat een nota van Frankrijk te Weeneu is aangekomen waarbij Oostenrijk wordt uitgenoodigd deel te nemen aan de maatregelen tegen den Khedivedat Oostenrijk besloten is zijn protest tegen het decreet van 22 April te handhaven en dat_ het zal eisehen dat de recht spraak en de finaacieele controle een internationaal karakter zullen blijven dragen. Prins Pierrede oom van Prins Napoleon Eugène is te Versailles overleden. Hij was de zoon uit een tweede huwelijk van Prins Lucien, Vorst van Canino. Den 11 October 1815 ge boren heeft hij zich vooral bekend gemaakt door het proces wegens het doodschieten van Victor Noir. Pnrys24 Juni. De dagbladen berichten, dat heden avond een manifest van Prins Jeröme Napoleon zal verschijnen, waarin verklaard zal worden dat hij zich niet als pretendent opwerpt; dat hij aan zijn bekend programma van Ajaccio getrouw wenscht te blijven maar dat, indien hij niet den troon begeert, er toch ook buiten hem geen ernstig pretendent kan zijn. Bij deze gelegenheid zal de Prins tevens duidelijk zijn anti-clericale beginselen ontwikkelen. Gister hebben eenige Bonaparsistisehe Senatoren en Afgevaardigden aan Prins Napoleon een bezoek gebracht. Een Afgevaardigde zinspeel de op de vervanging van den Prins door zijn zoon Victor als pretendent. De Prins zeide heengaande lachende er zijn quaestiëndie zich zelfs niet laten discuteeren. Het bestaan van een briefdoor eenige bladen aan Prins Napoleon toegeschreven, wórdt for meel tegengesproken. Een depêche met eenigszins gewijzigde bijzon derheden omtrent den dood van Prins Louis Napoleon heeft „The Standard ontvangen. Uit die depêche blijkt het volgende Het detachementter verkenning uitgezonden, rustte ongeveer eeu uur uittoen luitenant Carey en de Prins in een maïsveld Zoeloes be merkten. Zij zadelden onmiddellijk hun paarden, maar de Zoeloes openden een musketvuur en wierpen zich vervolgens op de Engelschen. De Prins greep het zadel van zijn paard maar de riem, dién hij in de hand hield scheurde af en de ongelukkige viel achter af, terwijl het paard doorliep. Het gelukte den Prins op te slaan en aanvankelijk te ontkomen maar ongeveer 300 yards geloopen hebbende hadden de Zoeloes hem achterhaald en doodden hem. Zes man van géneraal Marshall's cavallerie verlieten den volgenden morgen het kamp, om het lijk op te zoeken. Zij vonden het te Donga, 150 yards van de kraal verwijderd. Het lijk lag geheel naakt op den rug. Het vertoonde geen kogelwond maar 18 steek- en honwwonden. Twee assegaai-steken hadden het lichaam van den horst tot den rug doorboord twee steken hadden de dij getroffen en een was dwars door het rechteroog gegaan. Aan den hals werd een ketting met een medaillon gevonden. Het ge laat had een kalme uitdrukking. Het was den Prins blijkbaar niet. gelukt zijn paard te bestijgen, waarop hij te voet langs het pad naar Donga heeft trachten te ontkomen. In zijn nabijheid lagen twee ruitersbeiden dood gestoken. Het lijk werdin een kafferdek gehuldnaar het kamp gedragen en ten 5 ure werd het stoffelijk verschot in tegenwoordigheid van de geheele divisie in een ambulance gelegd en met een escorte waar Kaapstad gezonden om van daar naar Engeland te worden overgebracht. De „Tenedos" zou naar men mededeelt den 10 dezer de Kaap verlaten hebben met het stoffelijk overschot van den Keizerlijken- Prins aan boord. De ex-Keizerin is ontroostbaar. Zij verkeert bij voortduring in half bewusten toestand en men is niet zonder ongerustheid. Zo was vast voornemens naar de Kaap te gaan, toen men begon met haar mede te deelen dat haar zoon zeer ernstig ziek was geworden, maar als ver pletterd zonk ze ineen, toen men haar zeide dat het reeds te laat was. Bouher werd ook bewusteloos toen hij de tijding vernam. Een half uur zat hij met het hoofd in de handen maar ging toen weer aan het werk, bedaard en kalm als altijd. Hij had, gelijk zoovele anderenden Prins met nadruk het deelnemen aan de expeditie ontraden. Op zijn verlangen zal .de jeugdige prins te Chislehurst naast zijne vader worden begraven. De leerlingen der academie te Woolwich, zijn vroegere kameradenhebben verzocht een eere- wacht te mogen vormen. Dat de Prins zijn dood heeft te danken hoofd zakelijk aan eigen onvoorzichtigheid is niet te betwijfelen. Maar wit het gebeurde blijkt ook duidelijk met hoeveel onvergeeflijke lichtzinnig heid de oorlog in het algemeen door Engeland wordt gevoerd. De bladen blijven niet in ge breke daarop de aandacht te vestigen. Over t geheel is de Engelsche pers op het oogenblik over Zuid-Aftika zeer slecht te spreken. Zoo schrijft de „Times", dat, ondanks al de gebrachte offers, eigenlijk nog niets bereikt, zelfs nog niets begonnen is. De oorlog valt geweldig tegen. Van eene groote overwinning op eer. vyand, die zich nu eens hier, dan eens daar vertoont, kan geen sprake wezen. Er is geen leger, dat men volgens de gewone regelen der krijgskunst be vechten kan. De vijand is overal en nergens. Het resultaat der overwegingen van de „Times" is, dat men zoo spoedig mogelijk, desnoods met opofferingen, vrede moet sluiten. Corvisart, iets beter. Prins Lucien is heden te Chislehurst aangekomen. H. M. de Koningin en Prinses Beatrix wor den heden tegen 3 ure verwacht. Het springen van een kruidwagen tydens de revue te Madrid, waarbij een artillerist gedood en achttien personen vrij zwaar gewond werden, moet hieraan worden toegeschrevendateen der wielen van den kruidwagen in een kleine holte blijvende stekende krnidkist van de as geworpen werd. Algemeene ontsteltenis volgde op de losbarsting, die al de ruiten van de naburige huizen meer of minder beschadigde. Omstreeks 7 ure is de Koningvan eenige Ministers vergezeld, de ge wonden gaan bezoeken. De Prins van Beijeren en de Aartshertog van Oostenrijk zijn Vrijdag naar Aranjuez vertrokken, om nog den zelfden dag de reis naar Carthagena voort te zetten. Te Weenen heeft een gepensioneerd kapitein, die eerst den 6den dezer uit Serajewo terugge keerd waseen zijner vrienden een doodelijke wond toegebracht, terwijl hij met hem spelen derwijs met de sabel vocht. Het slachtoffer be zocht met twee andere vrienden en hunne echt- genooten den teruggekeerden vrienddie er een vermaak in stelde allerlei merkwaardigheden en snuisterijen uit Bosnië te vertoonen. Daaronder bevonden zich ook twee scherp geslepen Turksche „Handschars (kromme sabels), en de kapitein roemde de bruikbaarheid van dit wapen. De vriend- wilde 't eens probeeren en beiden, meesters op de sabelstelden zich in positie. Elke slag, die toegebracht zou worden werd eerst gemar keerd zoodat niemand gevaar duchtte. Op een gegeven oogenblik vroeg de kapitein zijn vriend of hij een slagdien hij met zijn sabel beschreef, kon pareeren en op het bevestigend antwoord, bracht hij dien toemet het ongelukkig gevolg dat hij zijn vriend, die om te pareereu zich een weinig, voorover had gebogen doodelijk in den hals wondde. Na een uur was de ongelukkige een lijk. De kapitein verkeert sedert dit oogen- blid in een volslagen staat van krankzinnigheid, Volgens de „Politische Correspondenz" is bij het consulaat te- Burgas bericht ontvangen dat in 't begin der week 28,000 Russen uit de haven naar Rusland zijn ingessheept. Uit Alëkahdrie verneemt het blad dat de vertegenwoordigers der westelijke mogendheden, behalve het aftreden van den Khedivede ver wijdering vAff diens beide zonen hebben geëischt. Men verneemt uit goede bron, dat Duitsch- land Oostenrijk heeft gevraagd, wat het zal doen, ten opzichte van de stappen door Frankrijk en Engeland gedaan tegen den Khedive. Oostenrijk beeft geantwoord dat het zich zal voegen, aan de zijde der Westersche mogendheden. Dienten gevolge heeft de Duitsche Regeering ook besloten zich bij de mogendheden aantesluiten. Italië heeft zich nog niet uitgesproken, maar men acht het zeker dat het zich ook zal aansluiten. De heer Bourke heeft in het Lagerhuis op eene vraag van den heer Otway verklaard, dat Engeland en Frankrijk den Khedive den raad hebben gegeven te abeiqueeren. Duitsch- land, Oostenrijk en Italië ondersteunden dien raad. De Khedive heeft nog niet geantwoord. Londen, 33 Juni. De toestand van Keizerin Eugenie is, volgens het jongste bulletin van dr. Te Napels is voor eenige dagen een proces begonnen wanrbij een aantal camorristen terecht staan. Voor twee jaren namelijk verkocht een camorristzekere Vincente Borelli, zijn diensten aan de politie om haar behulpzaam te ziin als spion. Zijne gewezen makkers Areger er de lucht van en besloten tot zijn dood. Er werd gelootwie hunner de straf aan hem zou vol trekken. Het lot wees Raffaelo Esposito aan. Deze doorstak zijn slachtoffer op straat. Boreli stierf, maar had nog den tijd den moordenaar toe te voegen: „Het is de Camorradie uw arm gewapend heeft", en de omstanders toe te voegen „grijpt den moordenaar Eenige soldaten schoten toe om Esposito te vatten, maar het volk bevrijdde hem uit hunne handen en het scheelde weinigof het had de dienaren van het gezag hunne tusschenkomst duur betaald gezet.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1