UITGELOOT RIJKSVELDWACHTER Turkije. Egypte. BINNENLAND. Lederberichten. SCHULDBRIEVEN 1ST0 32 EN 34 1878. Betaalbaar 1 Juli aanst. ONBEZOLDIGD De Haan Kaptjjn. WOERDEN. Lage Prijzen. Esposito ontsnapte op die wijze aan de justi tie althans voor eenigen tijd. De vreugde over die ontsnapping was zóó groot onder de lagere standendat er eene collecte werd gehouden ten gunste van den moordenaar; en hierbij bleef het niethet trok naar de begraafplaats waar het lijk van Borelli in de aarde rustte, haalde de kist naar boven en schopte het lijk. Esposito was nu een populair man geworden; vooral het gemeene vrouwvolk droeg hem op handen maar dat leventje scheen hem ten laatste niet meer te bevallen althans op een goeden dag gaf hij aan zijne bewonderaars en bewonder- aressen te kennen dat hij zich gevangen ging stellen. Op den weg derwaarts had hij een eerewacht uit janhageldie bloemen en sigaren op zijn tocht strooide. Esposito had het goed in de gevangenis, want de Camorra had hare dienaren onder zijne be wakers. Het ontbrak hem aan niets. Heeveel malen hij door de justitie is onder vraagd is niet bekend. Steeds weigerde hij zijne kameraden van de Camorra te noemen totdat hij onlangsde gevangenis moede en misschen denkende ontslagen te zullen worden klapte al wat hij wist. Zoo is de justitie te weten gekomen, wie zijne metgezellen waren. Deze zijn thans in hare handen en staan terecht. De gerechtszaal is telkens opgepropt met menschen maar aan de vrouwen is de toegang door den voorzitter ver boden en, wat het geval nog zonderlinger maakt, ook aan de vertegenwoordigers der dagbladpers. De Camorra is nog niet dood en zoo Espo sito er het leven afbrengtheeft hij te wachten dat ze wegens zijn verraad wraak op hem zal oefenenin de gevangenis of waar ook. Konstantinopel23 Juni. In den Minister raad heden onder presidium van den Sultan gehouden ter beraadslaging over de abdicatie van den Khedive, verklaarde de Sultan dat hij niet geneigd is aan den eisch der mogendheden om dien vorst te doen aftreden gehoor te geven. Al de ministers zijn voor de abdicatie gezind en hopen den Sultan van de noodzakelijkheid daarvan te overtuigen. Cairo 22 Juni. De Khedive heeft geweigerd af te treden en de Eransche en Engelsche con suls naar den Sultan verwezen. Er worden maatregelen genomen om onmiddellijk de schuld- eischers te voldoen die vonnissen tegen de Re geering hebben verkregen. De Duitsclie en Oostenrijksche consuls zijn aangekomen om de eischen van Eraukrijk en Engeland te onder steunen. Tilburg, 25 Juni 1879. De R. K. kerk der parochie Heijkant is Maan dag morgen door Mgr. Godschalk, bijgestaan door een aantal Eerw. geestelijken, plechtig ge consacreerd. Z. D. H. was daags te voren aangekomen en met veel luister door het muziekgezelschap Or pheus en eene eerewacht te paard afgehaald. Van alle huizen in de parochie wapperde de nationale vlag, op vele plaatsen met den Bis- schops-wimpelde straten waren aan weerszijde met groen beplant en vijf fraaie eerebogen waren opgericht. Dit alles gaf aan dat gedeelte onzer stad een recht feestelijk aanzien. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft hier opgebraeht 128 gulden. Waalwijk, 25 Juni 1879. Van verschillende zijden wordt ons medege deeld, dat er bij het ijken der maten en ge wichten in deze gemeenteonnauwkeurigheden zouden hebben plaats gehad. Wij weten niet in hoeverre deze geruchten waarheid bevatten. Voorzichtig zou men intusschen handelen met zijne gewichten nauwkeurig na te zien, om later onaangenaamheden te voorkomen. Bij K. besluit is benoemd tot burg. der nieuwe gemeente Almkerk A. Van de Koppel, en eervol ontslag verleend aan A. B. Van de Koppelals burgom. der gemeente Emmikhoven. Het overbrengen van het lijk van den Prins van Oranje van Parijs naar 's Gravenhage is onder vorstelijk eerbetoon en waardige plech tigheid volbracht. Te Parijs had een lijkwagen, door eenige rijtuigen gevolgd het stoffelijk over schot naar een tot rouwkamer ingelichte loods van het spoorwegstation gebracht. In de rijtui gen bevonden zich behalve Prins Alexander de heeren Baron van Zuyleu, Ned. gezant te Parijs, Jonas, zaakgelastigde van Luxemburg De Koek, adjudant van wijlen den Prins van Oranje Van Goens en Grovestinsbeiden adjudanten van Z- K H Alexander De Stuers legatieraad Bastin, consul-generaal van Luxemburg Martin Coster, consul-generaal van Nederland te Parijs, Rüyssenares attaché aan de Nederlandsche lega tie aldaar en Van Lier, vice-consul; de heeren Bentinckadjudant van wijlen den Prins van Oranje en Beyerman, adj. van Prins Alexander. Nadat de lijkkist met zorg in den als rouw kamer ingerichte» waggon geplaatst was, vertrok de treinmet salonwagen en eenige wagens le en 2e klasse, precies ten 3 ure naar het vader land. Overal waar plaatsen van eenig gewicht aan den we" lagenstonden op de perrons troepen geschaardzoowel in Erank rijk en België, als in ons land. Op verschillende dier stations onderhield Prins Alexander zich met de plaatse lijke en militaire autoriteiten. In het eerste station op Belgisch grondgebied voegden zich Belgische autoriteiten bij den stoet, en ook de Nederlandsche gezant aan het Hof, de heer Guericke van Herwijnen. Toen de trein Brussel bereikte, speelde de muziek ons volkslied. Men vond daar aan het station al de troepen van het garnizoen civile en militaire autoriteiten de meeste daar wonende Nederlanders en daaronder pok pensionnaires des Kouings en leerlingen van een Nederlandsche kostschool. i Met onderscheiden dezer aanwezigen onder hield Prins Alexander zich. Namens de Neder landers te Brussel werd een fraaie kians op de lijkkist nedergelegd onder eene toespraak van Dr. Huyvenaar waarvoor de Prins recht harte lijk dankte. Onder het schetteren der trompet ten en het roffelen der trommen verliet de trein ten slotte het station. Te Antwerpen wachtte den trein eenf gelijke ontvangstdie ook daar op allen een diepen indruk maakte. Het eerste station op Nederlandscli grondgebied was Rozendaal. Daar waren de commissarissen des Konings in Noordbrabant en Zeelandde burgemeester en de leden van den Gemeenteraad van Rozendaal, troepen en schutterij en vele belangstellenden bijeen. Eerstgenoemdeautori teiten betuigden den Prins hunne deelneming. Verschillende kransen werden daar op de lijk kist gelegd. Op al de volgende stations werden overigens blijken van deelneming gegeven. Te ruim halt zes' stoomde de .trein statig Dordrecht voorbij. Op het perron van het station hadden zich geschaard het Dagelijkseh Bestuur, de officier en subst. officier van Justitie, de officieren der schutterij het aldaar in gar nizoen liggend korps pontonniers met zijne offi cieren en verdere officieren van het garnizoen in groot tenueeene deputatie van het Metalen Kruis en der handboogschntterij Mars, benevens het muziekkorps der dd. schutterij. Te ruim 5V4 ure loste Z. M. Instructie brik „Castor", daartoe voor de gemeente op stroom liggende, het le saluutschot, waarop door de mnziek onmiddellijk het le vers van gezang 182 werd gespeeld hetwelk merkbaar veler gemoed met diepen ernst vervulde. Toen het Koninkl. Lijk naderde werd een treurmarsch aangeheven tot de trein uit het gezicht was verdwenen. Door de „Castor" werden inmiddels de 21 salut- schoten gelosten toen ditevenals* het luideu der klokophield was deze plechtigheid ten einde. Op het bepaalde uur verkondigde te Rotterdam het eerste saluutschot van het oorlogsvaartuig dat de trein, waarmede het lijk van den Prins van Oranje naar 's-Hage werd overgebracht, aan de overzijde der Maas de grens dezer gemeente was genaderd. Tegen dien tijd waren op de Willemsbrug aan elke zijde der rivier de Nedcrl. en de Rotterdamsclie vlag halfstok geheschen en zag men zoowel daar aan.de overzijde als hier allerwege in de stad langs den spoorwegviaduct eene talrijke menigte belangstellenden geschaard. Inzonderheid was dit het geval rondom liet stationsgebouw buiten de Delftsche poort. Aan het stationsgebouw waren alle lantaarns in rouw floers gehuld en de lichten er in aangestoken. Op het perron alwaar het garnizoen in twee gelederen stond opgesteld waren de komman- dant der vierde militaire afdeeling en eenige officieren der marine. Weldra klonk het sein dat de trein het Beursgebouw voorbijstoomde en nauwelijks was de locomotief de brug over de Schie gepasseerd, of onder liet slaan van den parademarsch stonden de militairen gereed om het Vorstelijk Lijk de gebruikelijke honneurs te bewijzen. Indrukwekkend was de overbrenging van het stoffelijk omhulsel van den beminden Kroonprins naar zijne voormalige woning in de hofstad. Precies op den in het programma bepaalden tijd stoomde de rouwtrein plechtig het station binnen door de rijen van de bataljons grenadiers en jagers die met de gebruikelijke militaire eer het Vorstelijk Lijk op het grondgebied der residentie ontvingen. Het sombere tromgeroffel verbrak slechts de eerbiedige stilte die allerwege heerschte. Eene stilte geheel in harmonie met het droevig oogen- blik. Op het perron brandde het gaslicht m de met krip omwoelde lantarens. Het wacht- salon eerste klasse was in eene rouwkamer ver anderd. De spiegellijsten waren omfloersd, ter wijl de lichtkroon in zwart krip gehuld was. Vóór het uur van aankomst van den trein hadden zich daar de hofdignitarissen belast met de ontvangst van het lijk verzameld. Kort daarna verscheen ook Z. K. H. Prins Erederik vergezeld van zijn adjudant, luitenant-kolonel Barre Prinses Hendrik deed zich door Hd. hofmaarschalk, baron Taets van Amerongen vertegenwoordigen. Voorts merkte men op den oTOötmeester van HH. MM. den Koning en de Koningin graaf Schimmelpeninck en vele leden van de hofhouding, de meesten in rouwkleeding. De salonwagen waarin Z. K. H. Prins Alex ander gezeten was hield voor de ontvangstkamer stil De treurende broeder van den doorluch- tigén overledene schreed diep getroffen naar den eenigen vorstelijken bloedverwantdie zich in dit aandoenlijk oogenblik hier bevond. De ont moeting der beide Prinsen bood een weemoedig tooneel. De troonopvolger, die de unifoim van schout bij nacht droeg met het lint van het grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw en echarpe geleidde zijnen grijzen oom onmiddellijk naar den rouwfourgon. Met tranen in de oogen staarde Prins Erederik eenige oogenblikken op den rozengaard achter welken de kist schuil ging. Behalve door de in het programma aangewe zen grootofficieren werd de vorstelijke doode nog ontvangen door den Commissaris des Konings in deze provincie en den Burgemeester der residentie. Beide hooge ambtenaren richtten innige woorden van deelneming tot de zoo zwaar beproefde familieleden. In de wachtkamer teruggekeerd werd inmid dels de kist op den daartoe bestemden rouw- wagen geplaatst in tegenwoordigheid van den opper-kofmaarschalk, den opperceremoniemeester, en den schout bij nachttweeden chef van het militaire huis des Konings. Het was niet mogelijk alle kransen op het fluweelen met zilveren sterren bezaaide lijkkleed tc bevestigen. Men moest zich mitsdien tot de overdekking met een beperkt aantal bepalen. Uitgeleid door de directie der Hollandsche Spoorwegmaatschappijwelke den trein op den tocht begeleidde stelde de rouwstoet zich ten half acht ure in beweging langs de rijen eener ontelbare menigtedie eerbiedig het hoofd ont blootte. De Koninklijke rouwwagen geheel van zwart fluweelopgenomen door zware zilveren koor den en gedekt met een baldekijnwaarop zes zwart-witte pluimen wuifden werd voorafge gaan door jhr. Van Bronkhorstkamerheer ceremoniemeester in een koets, bespannen met twee paarden en onmiddellijk gevolgd door Prins Alexander met zijn adjudant, kapt. luit. ter zee Van Goens. De Prins had aan weerszijden van het portier de gordijnen laten vallen blijkbaar diep getrof fen door de bewijzen van belangstelling der dichte schare. Inrijtuigen bespannen met twee paarden volgden de genoemde grootofficieren van 's Ko nings Huis en de adjudanten van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje. Aan het stationsgebouw bevond zich een esca- dron van hel 3e reg. huzaren met den standaard en staf. De stoet werd geopend en gesloten door deta chementen cavallerie. Het oveaige gedeelte van het regiment huzaren stond opgesteld op het Huijgensplein. De tocht langs den Stationswegdoor de Wagenstraat, Venestraat en Hoogstraat, over de Plaats en den Kneuterdijk ging zeer plechtig. Overal heerschte de meest eerbiedige stemming. De Ministeriën, openbare gebouwen en vele par ticuliere huizen waren gesloten. In de Hoog straat was dit algemeen. Hier en daar waren de vlaggen hal verstok met zwartan wimpel uit- ge.stoken. Prins Alexander en de personen, die tot den lijkstoet behoorden begeleidden het stoffelijk overschot in het Paleis. Prins Frederikdie zich niet in den optocht bevond wachtte het in het paleis op den Kneuterdijk op. Aan de vorstelijke woning was een eerewacht van grenadiers en jagers geplaatst, terwijl gedu rende de overbrenging in het paleis de cavalerie zich in slagorde schaarde. Naar het „Weekblad van het Recht" meldt, heeft de Belgische Regeering gunstig beschikt op de aanvraag om uitlevering van H. Kerdijk. Te Oss werd Maandag morgen een knaapje van 5 jaar door eene zwaar geladen kar over reden en bleef op de plaats dood. De voerman, die aan de ééne zijde der kar zijn paard be hoorlijk bestuurde, had van 'tgeen er aan de andere zijde plaats vond, niets bemerkt. Reeds een geheel eind verder geredeu, kwam hij door liet geschreeuw van hen, die het knaapje vonden, tot de ontdekking van hetgeen er gebeurd was. Onmiddellijk heeft hij zich bij de politie aange geven en is er proces-verbaal opgemaakt. 'In eene correspondentie uit New-York van 8 Juni in het „Handelsdlad" leest men Zooals verwacht werd is de familie Pincoffs, uit Rotterdam, Zaterdag 23 Mei j!„ per Engelschen steamer Germanic'alhier gearriveerd. Zondag morgen begaf de scherif van New- York zich aan boord van de Germanicen 't scheen dat mevrouw Pincoffs die 't eerst werd aangesproken, ontkende iemand van dien naam tekennen. Doch zoo niet de heer Pincoffs zelfs: Ik kan 't niet ontkennun antwoordde hij op de navraag van den schtrif, dat ik Pincoffs ben maar ik zou u in uw eigen belang aanraden zeer voorzichtig te wezen met eenigen officieeleu maatregel tegenover mijwant vooreerst is 't Zondag, en is dus alle rechtsingang voor civiele zaken verboden en bovendien als ge mij spre ken wiltben ik te aller uur tot uwe despositie; of liever wend u tot mijn advocaathier is zijn adres. (De minister van buitenlandsche zaken te Washington.) Met deze aanmoediging kon de goede scherif huiswaarts keerenen daarop verliet de heer Pincoffs met zijne familie de boot. Hij had zeer weinig bagage bij zichdaar hij de voorzichtig heid had gebruikt alles afzonderlijk te zenden zoo zelfsdat mevrouw Pincoffs het op de reis gebruikte linnengoed in een doek bij elkaar had gebonden zonder verdere berging. Maar toch sshijnt hetdat men hem nog van zeshonderd dollars uit een zijner valiezen heeft hunnen ont doen. De heer Pincoffs woont nu op comfortable apartementen in de 14de straattusschen de vijfde en zesde avenue. Verleden Zondagden Sisten Meiheeft hij met zijn vrouw een toer gemaakt door Central- Park in een open rijtuig. Baardwijk 22 Juni. Hed»n had alhier bij den heer A. Mulders de opening plaats van de nienw opgerichte doelen „Soranus". Het gezel schap had voor die gelegenheid twee prijzen uitgeloofdéén Korpsprijs en een voor den schutterdie in twee gangen het meeste punten zou schieten. Twaalf gezelschappen namen deel aan den strijdtotdat door 't gezelschap „Amoenitas" uit Kaatsheuvel de korpsprijs werd gewonnen met 169 punten in 5 gangen. De strijd om 't eerekruis werd gewonnen door P. van Boxtel van 't zelfde gezelschap met 13 punten in 2 gangen, welke prijs hij met veel moeite haalde op C. Pullens lid van 't gezelschap „Eendracht maakt macht" van Baardwijk die in 2 gangen 12 punten schoot. De dag ging zeer genoegelijk voorbij, hoewel de muziek zeer gemist werd en weer en wind het schieten zeer hinderdenzoozeer dat vele schutters minder punten schotendan anders hunne gewoonte is. Soranus heeft gezien wat oefening vermag laat het dat goede voorbeeld volgen opdat het spoedig eene waardige plaats inneme onder de flinke gezelschappendie 't feest met hunne tegenwoordigheid hebben opgeluisterd. Op Woensdag 2 Juli a. s.precies om 10 uur voormiddagszal te Oilzeten woonhuize van W. van den Corpüt, op drie maanden crediet, verkocht worden Eene groote partij in bereiding zijnde huiden, te weten Java Zoolleer. 304 stuks derde, 183 tweede en 329 eerste Run. Buffelhuiden. 172 stuks derde en 274 stuks tweede Run. Overleer. 40 stuks gelooid en 280 stuks eerste Run. Ook nog eene partij beschadigde Java's, 500 kilogram, droog Lijmvleeseh en p. m. 100 stuks Schorszakken. CORRESPONDENTIE. Aan den naamloozen inzender uit Tilburg zij bericht dat zijn stuk geplaatst zal worden als hij zijn naam aan de Redactie opgeeftwij ne men geen stukken op waarvan de schrijver ons onbekend is. VToorspoedig bevallen ran een weJ V pen DOCHTER M. A. BAIJENS-Schellekens. Waalwijk, 21 Juni 1879. GETROUWD PKTRUS CORNELIUS BAIJENS, MARIA JOHANNA TUERESIA CORNELIA en MARTIM'S ALOYSIIS PETRUS PAULUS MARIA ANTONRTTA BAIJENS. ARNHEM T. 1R7n WAALWIJK 35 Jum 1879' Wij betuigen, zoomede voor onze ouders eu familie, onzen hartelijken dank voor de vele en groote bewijzen van belangstelling aan allen die-daarvan blijken gaven. Eenige en algemeene kennitgeving. DE der Leening van de gemeente Waalwijk van WAALWIJK. Op een LANDGOED 'in de Provineie Noordbka— bant wordt VERLANGD een Persoon van de P. G., geschikt om als dienst te doen. Tegen genot van vrije woning met tuin, bouw- en weiland, benevens eene toelage van honderd gulden 'sjaars. Brieven franco, letter W, Postkan toor Oisterwijk. Roode, Blauwe en Verglaasde DAKPANNENRoode en Blanwe TEGELS, Verglaasde, Zwarte, BruineGroene en Geele TEGELS.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2