M Nummer 154. Zondag 29 Juni 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Posterijen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Spanje. Duitschland. D:t blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het gcheele rijk f 1,15. Brieveningezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Directeur van het Postkantoor te Waalwijk maakt bekend, dat van af 1 Juli 1879 de posten zijn geregeld als volgt VERTREK. Ten 7 ure 's morgens naar Baardwijk, Drunen, Haarsteeg, Nieuwkuik, Vlijmen en 's-Bosch. Ten 10 ure 's morgens naar Sprang Kaats heuvelLoonopzand en Tilburg. Ten 2 ure 's middags naar Besoijen, Sprang KaatsheuvelLoonopzand en Tilburg. Ten 4 ure 's middags naar Baardwijk, Drunen, Elsliout, Héusden en Gorinchem. Ten 6 ure 's middags naar Besoijen, Vrijhoe- ven-Capelle's-Grevelduin-Capelle Waspik Raamsdonk, Geertruidenberg en Gorinchem. A A N K 0 M S T. Ten 91/4 ure 's morgens van Amsterdam Gorinchem, Breda, Geertruidenberg, Oosterhout, Raamsdonk, Waspik, 's-Grevelduin-Capelle, Vrij- hoeven-CapelIe en Besoijen. Ten 91/3 ure 's morgens van lleusden, Elshout, Druuen en Baardwijk. Ten 10 ure 's morgens van Tilburg, Loonop zand Kaatsheuvel en Sprang. Ten 5% ure's middags van 's Bosch, Vlijmen, Haarsteeg, Nieuwkuik, Drunen en Baardwijk. Ten 8i/.4 ure 's avonds van Tilburg, Loonop zand KantsheuvelSprang en Besoijen. Hiermede vervalt de vorige regeling van vertrek en aankomst der posten. Aangeteekende brieven moeten een halfuur, Gewone brieven, drukwerken, enz. ecu kwart uur voor het vertrek van elke post ten kantore bezorgd zijn. De buslichting aan het kantoor heeft plaats een kwart uur vóór het vertrek van elke post, en die aan den Hoek Ten 8 ure 's morg. en ten 1 en 5 ure 's midd. De Directeur voornoemd, BAGGERMAN. De Arnhemsche Tentoonstelling. I. Zooals wij onzen lezers vroeger mededeelden had de opening der expositie op Zaterdag 14 Juni, des namiddags ten drie ure zonder eenige voorafgaande plechtigheid plaats. De betreurde dood van onzen Kroonprins verbood alle uiting van feestgevoelen inderdaad lag er iets sombers in die diepe stilte, waarmede de eerste bezoekers het terrein betraden. Toch was het getal dier nieuwsgierigen niet gering. Binnen een half uur na het ontsluiten der hek ken was het geheele terrein met schilderachtige groepjes als bezaaid, er. voor hendie van dë zijde van het Velperpiein waren binnengekomen, was de aanblik van den tuin die zich aan dien kant van het hoofdgebouw uitstrektwel in staat om eiken minder vroolijken indruk weg te nemen eu dien voor een aangename en luchtige stemming te doen plaats maken. De rijke aanleg van geheel nieuwe en sierlijke bloemperken onder de schoone boombeplauting van het beroemde pleinzou op zich zelf reeds voldoende geweest zijn om die gunstige werking op de bezoekers uit te oefenen. Maar nog werd die werking aanzienlijk verhoogd door de bonte groepeering van kiosken gebouwtjes etalages en fonteinen die overal te midden van het groen verrijzen en al bevredigen sommigen dersiera- Z 1J )6r nauwkeuriger beschouwing niet iri dl nmJ» ten 1 onteS<™eggelijk vormen zij met hfnnH? ld 6en llefdiik Seheelwaardoor de e ajl1genaam wordt gestemd, en waarop het moede oog van hem die uit het gebmw en van de eigenlijke tentoonstelling we derkeert met telkens vernieuwd genoegen zal rusten To rusten is daar dan ook een uit nemende gelegenheid geboden hetzij men onder ot voor de veranda plaats neemt, die meer af gelegen nabij den muziektempel is opgericht en tot het afzonderlijk begrensde feestleereir. be hoort hetzij men links of rechts van den in gang van het hoofdgebouw een wijkplaats zoekt onder het lommer der hooge ljoomen bij de aldaar geplaatste buffetten met hunne bediening van meisjes in nationale Elzasser kleederdracht. Het is vooral var. daaruit dat men een aan genaam uitzicht heeft op die verschillende ge bouwtjes en kiosken die den bezoekers de ge legenheid geven zich van ververschiogen of wel van luxe-artikelen, als tentoonstellings-souveuirs te voorzien. Hoe verleidelijk intasschen die gelegenheden tot rusten zijn mogen voor dit oogenblik zullen wij ons naar de eigenlijke expositie begeven waarbij u ij het hoofdgebouw liet eerst willen betreden eu alzoo de etalages in de open lucht, zoomede het gedeelte der tentoonstelling aan gene zijde van de rustieke brug op het terrein van Miisis Sacrum achter ons laten. Voor wij het hoofdgebouw binnentreden, daar over een enkel woord. Wij bevinden ons voor het frontzooals de hand van timmerman en schilder het hebben opgeleverd beiden schijnen hun uiterste krachten te hebben ingespannen om hun werk zoo min mogelijk te doen schijnen wat het inderdaad is en bijgevolg schijnen moestnamelijk een gevel van hout. Van waar dat verkeerd geplaatst schaamtegevoel en die miskenning van eigen arbeid In plaats van een geheel te leveren, dat bij zijne afmetingen niet zonder indruk had kunnen zijn schijnt het front zooals het thans daar staatpretentieus en laat het ons koel. Uit eiken naad van het planken gebouw nit eiken streek van den kwast spreekt een leugen. Wij worden gedwongen aan steen te denken, maar zien niets anders dan hout en verf waar door de indruk armoedig wordt in plaats van grootsch te zijn. In dat opzicht kunnen de gebouwen der tegenwoordige tentoonstelling te Berlijn als voorbeeld strekken. De houtconstruc tie is daar zonder vermomming tot een gelukkig geheel doorgevoerd. Het is te verwonderen dat dezelfde architecten die o. a. met hunne rustieke brug over den Velperstraatweg met de rustieke gebouwen op het terrein van Musis Sacrum en vooral met het sierlijk gebouw, dat- nabij de Janspoort in Noordschen stijl is opge trokken bewijzen hebben geleverd houtbouwstijl niet alleen met verstand en waarheid maar zelfs met smaak te kunnen toepassen ten opzichte van de hoofdgebouwen zoo weinig consequent zijn gebleven. De overige frontzijden der beide lioofdgebouwep lijden aan hetzelfde gebrek. De wijze waarop de consols der deur- en vensteropeningen zijn behandeld grenst aan het brutale en hoeveel verdienste wij ook gaarne aan de inwendige constructie van het hoofdge bouw toekennen voor de behandeling der gevel fronten kunnen wij moeielijk een woord van lof vinden. Evenmin als voor het hoofdfrontkunnen wij ons voor de inrichting en decoratie der vestibule enthousiasmeeren. De zuilen staan daar ge drongen en schijnen te pas gejaagd in zulk een kleine ruimtedie overigens misschien thans niet tot hare kleinste verdienste slecht is ver licht. De „Indépendance Beige" zegtHet bericht dat Kerdijk, een der directeuren van de Afri- kaansche Handelsverenigingvan Rotterdam reeds aan het Nederlandsch Gouvernement op de daartoe gedane aanvraag was uitgeleverd is eene vergissing. Kerdijk is nog in de gevangenis der Petits-Carmes. Hij heeft zich in cassatie voorzien tegen de beslissing van het Hof. De internationale vereeniging voor 'de 'ex ploratie van Afrika te Brussel heeft uit Zanzibar zeer gunstige berichten omtrent de beide Belgi sche expedities ontvangen. De eerste, aan het hoofd waarvan de heeren Cam'oier en Dutrieux staan, bevond zich den 3en April te Tabora en was op 't punt den tocht verder voort te zetten; de tweede, bestaande uit de heeren Dutalis, Po- pelin en Van den Heuvel, hoopte met de eerste dagen van Juli haren tocht naar het binnenland te kunnen aanvaarden. De gezondheid der ex peditie-leden liet niets te wenschen over. De geschiedenis van het testamentwaarin Prins Victor als erfgenaam van Prins Louis zou zijn aangewezen, schijnt door Paul de G'assagnac uit zijn duim te. zijn gezogen. Er moet wel een testament zijn maar dat loopt slechts over huiselijke zaken en daarbij worden aan vrienden, bloedverwanten en dienaren zekere legaten toegekend. De „Pays" meldt, dat de heer Rouher op Chislehurst is gebleven wegens den toestand der ex-keizerin. De laatste berichten dienaangaande zijn zeer ongunstig. Wij zien voegt de „Pays" er bij een nieuwe ramp te gemoet. Het verslag der parlementaire commissie, be last met een onderzoek naar den stand en de toekomst der middelen tot electrische verlichting, mag een krachtig bewijsstuk heeten voor de waarde en de uitzichten dezer nieuwe wijze van verlichting. Electrische verlichting (gelijk wij lezen in het verslag) wordt teweeggebracht door de omzetting van kracht in licht door chemische of mecha nische middelen. Wat nu allereerst in aanmer king moet komenisdat bij de electrische verlichting de bedoelde omzetting veel spaarzamer geschiedt dan bij elke andere bekende methode. „Eén paardekracht", zegt het verslag, „kan in gaslicht omgezet wordenen levert dan eene lichtkracht van 12 waskaarsendoch dezelfde hoeveelheid krachtomgezet in electrisch licht brengt eene lichtkracht van 1600 waskaarsen voort." De moeilijkheid bestaat hierin dat de electrische verlichtings-kracht niet zoo gemakke lijk verdeelbaar is als die van gas. Deze moei lijkheid is lot heden nog door niemand overwonnen en daarom acht de commissie het niet waar schijnlijk dat de electrische verlichting al zoo spoedig eene mededingster worden zal van de verlichting met gasterwijl zij om diezelfde reden den tijd nog niet gekomen acht om aan ondernemers van electrische verlichting conces- siën te verkenen tot het opbreken der straten. Doch aan den anderen kant meent de commissie, afgaande op het advies van hare wetenschappelijke raadslieden er niet aan te mogen twijfelen of een- middel tot het verkrijgen van de gewenschte verdeelbaarheid der electrische verlichting zal mettertijd gevonden worden. De slotsom luidt datnaar het oordeel der commissiede elec trische verlichting eene toekomst vóór zich heeft van ruime en snelle ontwikkeling. De Engelsche dagbladen twisten nog steeds over de vraagwie eigenlijk schuld heeft aan den dood van Prins Louis Napoleon, Chelmsford, luitenant Carey of hij zelf. Zij die het laatste aannemen zullen misschien het dichtst bij de waarheid zijn. Op 's Prinsen uitdrukkelijk ver langen toch werd tien minuten langer gerust dan oorspronkelijk verordend was, en in die tien minuten naderden de Zulu's zoo dichtdat ze konden vuren. Ook was het de schuld van den Prins, dat men zes man (Basuto's) minder bij zich had, dan noodig waren en afgesproken was. Terecht zegt evenwel „Daily-News", dat een in alle opzichten waar verhaal van 's Prinsen dood waarschijnlijk onmogelijk'ooit zal kunnen gegeven worden. Daartoe geschiedde alles veel te snel. Het aantal Kaffers, dat den aanval zou hebben gedaan, varieert in verschillende opgaven en wel tnsschen de zes en de twintig, niet genoeg zeker om zulk een wilde vlucht te motiveeren. In het Crystal Palace te Londen zal eer lang een permanente internationale tentoonstel ling worden gehouden en meer dan de helft van de oppervlakte van dit reusachtig gebouw is daarvoor beschikbaar gesteld. In Parijs heeft zich reeds een commissieuit hooggeplaatste personen bestaande, gevormd, teneinde de Fran- sche belangen te behartigen. De inzenders kunnen steeds, wanneer zij het mochten verlangen, hunne goederen tegen andere verwisselen. De werkstakingen in Engeland hebben nog altijd geen einde genomen. In Oost-Worcester- shire en Zuid-Staffordshire hebben de spijkerma kers den patroons aangezegd, dat zij een loon- verhooging van 20 pCt. verlangen. Zoo aan dien eisch niet voldaan wordtzijn 2 0,0 0 0 spijkermakers voornemens het werk te staken. Bij de vermelding van de verheffing in den ridderstand van Henry Bessemer geeft de „Times" eenige belangrijke statistische mede- deelingen, om aan te toonen hoe groot de vor deringen in de staalproductie wel tengevolge van het Bessemer proces werden. Voor deze uit vinding werd in geheel Engeland per jaar tiiet meer dan ongeveer vijftigduizend ton gietstaal vervaardigd, terwijl in het jaar 1877 de productie van Bessemer staal in dat land, niettegenstaande de gedruktheid vau den handel en de verschil lende redenen, die oorzaak waren dat er weinig omgiug, een hoeveelheid van meer dan 750,600 tonnen bedroegwaarvan de verkoopprijs door elkaar tien pond was en er voor de fabricage drie en een half millioen ton steenkolen minder verbruikt werden, dan voor de verandering van ijzer in staal, volgens de oude methode, zouden noodig geweest zijn. Door het invoeren der Bessemer methode, bedraagt onder de tegeuwoordige omstandigheden de totale reductie der kosten per jaar ongeveer dertig millioen pond sterling; daardoor werd de prijs van het staal laag genoeg om het voor verschillende doeleinden te kunnen gebruiken waarvoor men vroeger, door den hoogen prijs gedwongen, een ander materieel moest bezigen. In andere landen, namelijk in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, in. België, Duitsch- land, Frankrijk en Zweden i(de landen waar voornamelijk het Bessemer proces gebruikt wordt) bedroeg in hetzelfde jaar de productiè aan Bes semer staal bijna twee millioen tonnen. Als een bewijs van welk een waarde de uil vinding van Bessemer is cfiene hef volgende Bessemer's stalen rails houden het veel langer uit dan ijzeren. Worden nu op alle spoorwegeu in Engeland en Schotland de stalen rails inge voerd, dan wordt daardoor gedurende den tijd dat een stel rails in gebruik kan blijven niet minder dan honderd zeventig millioen pd. sterl. (ongeveer tweeduizend millioen gulden) gewonnen. In handen der Zoeloes is na den moord van Prins Napoleon een horloge gevallen dat Keizer Napojeon I als artillerie-luitenant te Marseille kocht en sederthoewel het geringe waarde he^ft, .zoowel door hem als door Napo leon III als' nu door den Prins tot hun dood werd gedragen. De „Epw»" meldt, dat er in Catalonie eene bende is qpgqkomenwaarvan in een gevecht tegen de gendarmes zes man gedood en velen gekwetst zijn. De bende had op de dorpen tot aan de grens sshatting geheven. De verkoop van tabak is een monopolie van het Gouvernement. De bruto verkoop be draagt ongeveer 38 millioen gulden en de helft dier som wordt besteed aan inkoop, vracht en bewerking. Ambtenaren om het smokkelen te beletten vorderen ook nog een uitgaaf van ruim 7 millioen gnlden. Toch levert het gouvernement slechts de helft van het benoodigde de andere helft wordt door smokkelhandel ingevoerd. De hoofdplaats van dien onwettigen handel is Gibral tar van waar meer dan vier millioen kilo tabak jaarlijks in Spanje gebracht wordt. In Hamburg is een meesterdruk van mecha- nischen arbeid tot stand gebracht door den instrumentmaker Paul Bunge aldaardat in 't algemeen belang op hoogen prijs gesteld moet worden. Het werkstuk is de normaal-balans voor het Bureau International pour les poids et mesures te Parijsdie bestemd is om al de normaal-kilogrammen voor alle Staten te verge lijken met het oorspronkelijke kilogram dat in 't bezit is van genoemd bureau. Het heeft veel moeite gekost een technicus te vindendie bedoelden arbeid met hoop op 't gewenschte gevolg kon ondernemen. In den betrekkelijk

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1