Rusland. Turkije. Egypte. BINNENLAND. korten tijd van 8 maanden heeft Bunge de balans gereed gehad. Deze is zoo gevoeligdat die er mede werkt, op minstens 2 meter afstand daarvan moet blijven dewijl anders de warmtedie uit des proefnemers lichaam uitstroomtop de be weging van de balans een schadelijken invloed uitoefent. In St. Petersburg verkeert men opnieuw in grooten angst en opgewondenheidGeneraal Gurko heeft laten bekend maken dat ieder, die zich door ongeteekende dreigende brieven laat bewegen om geld aan de schrijvers der brieven uit te betalen, voortaan als misdadiger zal worden beschouwd en voor de rechtbank ter verantwoor ding worden geroepen. Dit besluit heeft vooral onder de burgerklasse grooten schrik veroorzaakt, want zij hadden den meesten last van dergelijke brandbrieven, en staan nu tusschen twee vuren. Reeds 13 kooplieden en eigenaars van huizen werden ter verantwoording geroepenomdat zij 'door het betalen van verscheidene geldsommen hun leven en hun rust hadden willen verzekeren. De revolutionairen, gaan niettemin altijd voort met geld te eischen en brand te stichten. Korten tijd geleden hebben zij een koppman 30,000, een ander 15,000, een fabrikant 40,000, en een rentenier 10,000 roebels afgeperst. Al dat geld wordt tot revolutionaire doeleinden gebruikt, en als dat zoo voortgaat, zal het vreeselijke Revo lutie-comité weldra weer even krachtig zijn als weleer. De voorteekenen daarvan zijn reeds te bespeuren. Zoo werd onlangs in den nacht door onbekende personen een zonderling biljet op de hoeken der straten aangeplakt. Op dit biljet waren vijf galgen geteekend, en daaronder ston den de woorden: „Bij het 25-jarig regeerings- jubilé van den tyran Alexander Nikolajewitsch." De biljetten werden door de politiedienaars af gescheurd. Ook branden zijn in de Russische hoofdstad nog steeds aan de orde van den dag. In twee dagen hadden niet minder dan vijf branden plaatsdie echter alle tijdig gebluscht werden. Bij een persoon, die op brandstichting betrapt werd vond men een grooten voorraad van allerlei brandstoffen, als lucifers, vlas, zwam, petroleum en dergelijken. Een ander persoon, die mede op brandstichten betrapt eu naar het politie-bureau gevoerd werdvergiftigde zich onderweg door blauwzuur. Men vond 185 roebels bij hem, benevens een ongeteekenden brief. Al deze omstandigheden, gevoegd bij de angstwek kende geruchtendie men van alle kanten ver neemt, houden de bewoners van Petersburg in de grootste spanning. Den 20sten is te Kiew uitspraak gedaan in het proces tegen 48 personen aangeklaagd wegens organisatie van en deelneming aan een verboden geheim genootschap in 1877. Vijf zijn veroordeeld tot verzending naar een correc- tie-afdeeling voor den tijd van 2 jaar 9 maanden tot 1 jaar 7 maandenéén werd tot 2 maanden vestingstraf veroordeeldterwijl alle anderen werden vrijgesproken. Konstantinopel26 Juni. De Sultan heelt heden een iradé geteekend houdende afzetting van den Khedive van Egypte en benoeming van Prins Tewfik tot zijn opvolger. Kalro26 Juni. Tewflk-pacha is vergezeld van het corps diplomatiqueheden avond ten 5uur gegaan naar de citadel. Zijn froonsbeklim- ming werd begroet met 101 kanonschoten. Groote vreugde der inboorlingen en Europeanen. Alom rust. Ismaël-Pache zou Egypte den 30sten verlaten. De Martino wenschte Tewfik-Pacha geluk. Tilburg, 28 Juni 1879. Door Jhr. van Nispen van Sevenaer is in qualiteit van oudste lid, medeoprichter van de jachtvereeniging „Nimrod", een krans nederge- lsgd op de lijkbaar van Z. K. H. den Prins van Oranje, die zeker onder de smaakvolste mag gerekend worden. Zij is samengesteld uit zilver kleurige bladen van metaalmet porcelemen knoppen van en geopende agaatrozensamen- gestrengeld met twee breede zijden linten van de nationale kleuren waarover afhangen nog breeder satijnen zwarte linten met oranje randen, als symbool van den Oranjerouwover het na tionaal gevoel uitgespreid. Op een der linten staat in dof goud vermeld dat de krans is een laatste hulde aan den Koninklijken Eerevoorzitter van bovengenoemde vereenigingterwijl het andere gelijkerwijs den naam bevat van hem door wien deze laatste hulde werd bewezen. Donderdag namiddag omstreeks één uur is alhier door de Marechausseé in verzekerde bewaring gebracht zekere J. S. die verschillende personen heeft gewondwaarvan een met een scherp werktuig in de borst en een op den schedel. Hij is gevaukelijk naar Bieda overgebracht. Waalwijk, 28 Juni 1879. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Besoijen, is tot Secretaris be noemd de heer J. Hendrik* tot dusver werk zaam ter secretarie alhier. De militaire student A. W. Verheijden geboren te 's Grevelduin-Capelle heeft met goed gevolg het tweede natuurkundig examen te Utrecht afgelegd en is alzoo tot Candidaat-arts bevorderd. Voor de op 22 Juli e. k. te 's Bosch te houden tentoonstelling zijn de volgende voor naamste prijzen uitgeloofd voor hengsten twee groote gouden medailles ieder met f 50 en 4 kleine gouden medailles voor merriën 1 groote en 2 kleine gouden medaillesvoor ruinpaarden 2 groote gouden medaillesvoor stieren twee groote gouden medaillesvoor kalfkoeien twee kleins gonden medaillesvoor melkkoeien twee kleine gouden medailles; en 2 prijzen van f25 voor ongehoornd rundvee. Donderdag heeft het gerechtshof te (s-Her- togenbosch uitspraak gedaanin zaketegen J. A. B., 25 jarentimmermangeboren te '8-Hertogenbosch, wonende te Vrijhoeven-Capelle, schuldig verklaard aan poging tot moedwillige brandstichting in een houten bak derwijze ge plaatst dat de brand tot een gebouw kon over slaan zonder dat het te voorzien was dat daardoor eenig menschenleven in gevaar kon worden gebracht, welke poging door uiterlijk bedrijf gebleken en door een begin van uit voering gevolgd slechts door eene toevallige en van den wil des daders onafhankelijke omstan digheid hare uitwerking heeft gemistmet aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 2 jaren celstraf. Donderdag had de plechtige begrafenis van Z. K. 11. den Piins van Oranje plaats. Daartoe had zich in of nabij het paleis van den ontslapen Vorst een breede schare ver zameld waaronder velen die de afgestorvene tot zijne naaste vrienden rekende autoriteiten hof beambten en dienaren terwijl in de lommerrijke lanen van het in 't groene zomerkleed getooide Voorhout en van Kneuterdijk het garnizoen en de schutterij gereed stonden om den Vorst graf waarts te geleidendie van den zomer zijns levens zoo kort mocht genieten. In diepe stilte werd het plechtig oogenblik verbeid waarop de deuren van deze woning des rouws ontsloten werden om doorgang te ver- leenen aan 't stoffelijk hulsel van den jeugdigen Oranjetelg. In de driedubbele lijkkist werd het door 't daartoe aanwezige personeel met de meeste zorg uit de rouwkamer naar den lijk wagen overgebracht. Een treffend oogenblik vootal voor de zwaar getroffen Koninklijke ver wanten die met enkele hoogwaardigheidsbekle ders in de rouwkamer vertoefden en ook voor de trouwe dienaren van den betreurden Prins, die te nanwernood hunne ontroering konden verbergen. De le compagnie van het le bataljon der 's-Gravenhaagseiie schutterij met den staf, onder commando van den kapitein jhr. mr. van Ree- nendie als eerewacht op dezen treurigen dag aan het paleis was opgesteld bracht het mili taire saluutde troepen volgden dat voorbeeld de klokken vingen aan te luiden en onder die sombere tonen en het doffe gebulder van het geschutaanvaardde de lijkstoet in de bij het programma omschreven orde den droeven gang. Te 11 ure van den Kneuterdijk vertrokken bewoog de stoet zich plechtstatig en onder de treurtonen van de Hofkapel en de overige mili taire muziekkorpsen door de straten der hofstad, waar een onafzienbare menigteuit alle deelen des lands samengestroomdeerbiedig stond ge schaard. De diepe smart die het hart trof, was niet alleen op menig gelaat te lezen maar bleek ook door uiterlijke teekenen. De magazij nen waren gesloten en de nationale vlag met zwarten wimpel wapperde uit vele woningen. Genaderd aan de grenspaal van het Haagsche gebied op den Rijswijkschen wegwaar Burg. en Weth. der residentie het vorstelijk lijk uitge leide deden verliet de Haagsche schutterij den stoet, na met de gewone militaire honneurs dezen te hebben laten defileeren. Langs den fraaien Rijswijkschen en Delftschen weg, in de schaduw van het groene loof der boomen die het pad omzoomen trok de stoet verder naar de doodenstad der Oranjeste mid den van een eerbiedige zwijgende menigte. Aan het grondgebied van Delft wachtten Burgemeester en Wethouders dier gemeente de vorstelijke lijkstatie af en nam een deel der Delftsche schutterij de plaats iu die het Haagsch korps zoo straks had verlaten. Ook Delft was in rouw gehuld, en ook hier verbeidden zeer vele deelnemende vaderlanders het oogenblik om een zwijgenden afscheidsgroet te brengen aan den doode. De Groote Marktgeheel voor het publiek afgesloten was door een muur van militairen omgeven. Op het breede plein voor de Nieuwe Kerk stond als eerewacht opgesteld een deel der Delftsche schutterij en het garnizoen dier gemeentewaarbij zich bij de aankomst van den treurigen optocht voegde de militaire macht die daaraan deelnam en zich eveneens in bataille plaatste. In geregelde volgorde verlieten zij, die tot den stoet hehoordende rijtuigen. Het ruime kerkgebouw was reeds gevuld met een talrijke schare auteriteiten de eersten des lands, allen in galakleediug. Uniformen schit terden allerwege. Ondoenlijk is het alles op tc noemen. Rondom het monument van den Zwijger stond een deel der Delftsche schutterij als eerewacht geplaatst. In de diepste stilte schreden Z. M. de Koning en de Prinsen het bedehuis binnen achter de baar waarop de lijkkist wa3 gesteld en die door de Kamerheerenbijgestaan door de 16 onderofficierennaar de laatste rustplaats werd gevoerd. In geregelde volgorde schaarden zich de andere personen in een wijden kring om het geopende graf in het koor der kerk. Het was toen ruim half twee ure. Z. M. de Koning stond vooraan daarachter de prinsen Alexander en Erederik. Zoodra ds baar boven den toegang van den kelder was neergezetverbrak Dr. C. E. van Koetsveld de hofpredikerde drukkende stilte en hield een korte lijkrededie blijkbaar grooten indruk maakte. De Koning drukte zijn bloedverwanten de hand en herhaalde dit nadat Prins Alexander achter het lijk was geknielden bij het verlaten der kerk. Ook aan den redenaar betuigde de Ko ning zijn dank. De laatste formaliteiten werden volvoerd. De kroon die het hoofd niet druk ken mocht van dezen Oranjeprinszijn orde- teekenen de meeste kransen er waren er wel honderd werden van het lijkkleed door baron Fagelopperhofmaarschalk afgenomen en aan 's Konings Grootmeester overgereikten de kist zonk langzaam en onhoorbaar weg in den geopenden grafkelder. Zoodra de lijkkist aan het oog was onttrokken verlieten Z. M. en Prins Erederik het kerkge bouw en keerden per rijtuig naar de residentie terugwaar H. M. de Koningin achtergebleven was in gezelschap van H. K. H. Prinses Hen drik. Prins Alexander was de lijkkist gevolgd en vertoefde eenige minuten in den grafkelder. De laatste kransdien hij op de baar legde bestond uit witte rozen die het naamcijfer van zijn onvergetelijke moeder omkransten. Gedurende de geheele plechtighefd was de 'Prins zeer aan gedaan geweest. In den kelder werd in tegenwoordigheid van baron Fagel en 's Konings Grootmeester baron Van Tuyll van Serooskerkende kist door den Minister van Justitieden heer Smidten den Secretaris-Generaal Clant verzegeld met het Groot zegel des Rijks en daarmede was de plechtige teraardebestelling van Willem Prins van Oranje volbracht. Volbracht was de plechtigheidmaar de her innering aan het jonge leven zooveel belovend, zoo ras geknaktzal niet licht verdwijnen bij allen, die 't Oranje Stamhuis liefhebben. Een is de bede die uit aller hart ontwelt God be- scherme 't Oranjehuisden Koning en Zijne nabestaanden en geve den Edelen Broeder van ken beweenden doode krachtom diens taak tot heil van zijn geslacht en van de Natie te vervullen. Gemeenteraad van Tilburg. Openbare Vergadering van Woensdag 25 Juni. Afwezig de heeren C. de Bont J. B. Brouwers, Ed. Janssens A. A. H. PolletVine. Bogaers en J. L. van Spaendonk. 1. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris voorlezing der notulen die worden gelezen en goedgekeurd. 2. De heer Ad. Vermeerbenoemd lid van den Raadwordt door den Secretaris binnen geleid en neemt na de voorgeschreven eeden te hebben afgelegd zitting. 3. De Voorzitter geeft lezing eener verklaring van den heer J. van den Elzenciviel-Ingenieur, dat hij de door den Gemeenteraad gestelde voor waarden voor de concessie tot den aanleg van den tramweg aanneemt. 4. Besluit van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring der toegekende subsidie van f 350. aan den Schuttersbondwelke beide stukken worden aangenomen voor kennisgeving. 5. Nota van aanmerking van Gedeputeerde Staten gevallen op de gemeenterekening over 1877. De Voorzitter geeft lezing van de door Burgemeester en Wethouders ontworpen nota van beantwoording welke wordt goedgekeurd. 6. Geeft de Secretaris lezing van een concept besluitwaarbij aan Gedeputeerde Staten goed keuring wordt gevraagd, tot toevoeging van eenige posten voor ontvang en uitgaaf aan de begrooting van 1878 welke wordt gearresteerd. 7. Verslag van de Commissie der muziek school (Goirke) loopende over 1878/79 voor kennisgeving aangenomen. 8. Schrijven van den heer Ingenieur Direc teur der gemeente-gasfabriek waarbij hij voor stelt eene vermeerdering van de straatverlichting door het alsnog te plaatsen van een vijftigtal lantaarns, van welke de kosten zijn f2995.50. De Voorzitter stelt voordaar het voordeelig saldo der gasfabriek de uitgave toelaat, over eenkomstig dat voorstel te beslissen hetwelk na eene korte beraadslaging geschiedt. 9. Adres der bewoners wijk Hoeven en Reit dat door den Gemeenteraad beslissing zoude genomen worden tot verbetering van den Has- selschen weg door de wijken Hoeven en de Reitnaar de vier winden waarbij de aanbie ding wordt gedaan het zand kosteloos aan te voeren mits de gemeente de keibestrating be kostigt. De Voorzitter stelt in overeenstemming met het college voor dit verzoek te wijzen van de hand. De heer J. Claesen wenschte den weg met sintels te bestrooien om denzelven daardoor te verbeteren. De Wethouder Mutsaers antwoordt dat daar mede een begin zal worden gemaakt en reeds sinteU daarvoor zijn aangevraagd en toegezegd. 10 Vervolgens ia overgegaan tot benoeming van de stembureaux. Worden gekozen aan het Bureau Goirke de Heer J. A. A. Kerstens voorz. H. van der Voorten J. B.Brouwers leden bureau Stadhuis de heeren C. Eras en B. E. E. Strater. 11. De heer Strater vraagtof er door dé finaneiëele ramp te Rotterdamvoor den inge nieur van den Elzen geen moeilijkheden zijn gere zen, in het bij elkander brengen van het kapitaal, benoodigd voor den aanleg van den tramway Tilburg Waalwijk. De Voorzitter zegt uit goede bron te weten dat genoemde lieer de zekerheid heeft het kapitaal bijeen tc zullen brengen. 12. Daarna geeft de Voorzitter eenige in lichting :n aangaande de te Nijmegen gehouden vergadering over den toestand van de Zuid- Oosterspoorwegmaatschappij en zegt onder ande ren dat tengevolge van de vele voorgekomen omstandigheden bij het Ministerie eene vertra ging is ontstaan in de door Z.E de Min. van Waterstaat handel nijverheid te doene voordracht, om een som van f3.000000 voor de totstandko ming van de lijn Nijmegen 's-Bosch Tilburg te garaudeeren echter bestaat het vooruitzicht dat daaraan eerstdaags gevolg zal worden gegeven. 13. Deelt de voorz. mede, dat bij het gevoelig verliesdat liet Koninkl. Huis getroffen heeft door bet overlijden van den Prins ven Oranje, Burg. en Weth. namens den Raad een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning hebben gezondenhetwelk de goedkeuring wegdraagt. Vergadering der Kamer eau Koophandel en Fabrieken te Waalwijk op 19 Juni 1879. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede datingevolge het in de vorige zitting genomen besluitaan al de Kamers van Koophandel in Nederland een af druk ingezonden is van het verslag, door deze Kamer uitgebracht betrekkelijk handel, Lijver heid en scheepvaart in deze gemeente over 1878, en dat zijn ontvangen verslagen van Verschillende Kamers van Koophandel. Aangenomen voor kennisgeving en besloten de ingekomen verslagen ter visie te leggen voor de Leden. Ingekomen a. Eene missive van Burgemeester en Wet houders alhier, in dato 26 Mei jl. daarbij na mens den Raad deze Kamer dank betuigende, voor hare welwillende bemoeiingen aangewend tot verkrijging van den geprojecti-erden spoorweg Zwaluwe's-Boseh langs deze gemeente en voor andere in 't belang van handel en nijverheid verrichte werkzaamheden. Burgemeester eu Wethouders geven te kennen, dat zij gaarne deze vereerende opdracht van den gemeenteraad volvoeren, en geven de verzekering, dat de dezerzijds aangewende pogingen in zake genoemde spoorweglijn door den gemeenteraad op zeer boogen prijs zijn gesteld en voorzeker een goed deel hebben bijgedragen, dat de spoor weg Zwaluwe's-Bosch langs deze gemeente zal worden gelegd, waartoe thans alle uitzicht bestaat. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene missive van- het Departement van Oorlog met een exemplaar van het verslag, uit gebracht door de le Luitenants Kwartiermeesters F. W. Horstmann en F. A. Thomésenopens een door hen gedaan onderzoek naar de Nederl. Fabriek van Lederartikelen te Baardwijkten einde de noodige gegevens op te doen, omtrent vervaardiging, keuring, enz. van militair schoeisel en ledergoed. Met het oog op de belangrijkheid van dat verslag voor de alhier gevestigde fabrieken wordt de wenschelijkheid uitgedruktdat het stuk publiek ter lezing werd gelegd. Na eenige gedachtenwisseling is goedgevonden den Uitgever van het alhier verschijnend Nieuws blad te verzoeken, genoemd verslag in de courant op te nemen teneinde ieder belanghebbende in de gelegenheid zij er kennis van te kunnen nemen. c. Behandeling van het bij de vorige ver gadering aangehouden adres der vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen te 's Hage in dato 5 Maart jl. gericht aan Zijne Majesteit den Koning, waarbij a. verzocht wordtom zooveelmogelijk de gevaren af te wenden die te duchten zijn wanneer èn Frankrijk èn Duitsch- land (voor het tolverbond) hunne invoerrechten zouden gaan verhoogen daar het geen betoog schijnt te behoeven dat zoo men in Nederland niet tot dergelijke maatregelen besluitonze markt met de overproductie uit bedoelde Rijken zal worden overstroomd eu daardoor onze nijver heidsinstellingen feitelijk zullen worden genood zaakt haar bedrijt op te geven. In verband met dit adres worden nog be handeld twee adrrssen van het Nationale Leder- ïndustrie-Bond aan Z. M. den Koning en Z. Exc. den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidverzoekende met het oog op het bij den Duitschen Rijksdag aanhangige ontwerp- tarief, houdende voorstel tot verhooging van in voerrecht op lederartikelen enz., te bevorderen dat Nederland of worde opgenomen in het tol verbond hetwelk reciprociteit beoogt met die landen, welke zulks in het belang der eene of andere industrie noodzakelijk achten of, indien de pogingen tot bereiking van dat doel niet zouden slagen ons tariefstelsel te herzien. De Kamer vereenigt zich in hoofdzaak met de strekking van genoemde adressen. Sedert lang heelt men de noodzakelijkheid ingezien van een verhoogd invoerrecht op gemaakte schoenen, leestklaar schoenwerk en andere leder- artikelen in het Buitenland vervaardigd en be werkt, met welke producten, waarvan de invoer in ons land op groote schaal geschiedt, en tegen de concurentie waarvan de Nederlandsche fabri kant, zoo men niet een gelijk tarief van invoer vaststeld moeielijk het hoofd zal kunnen bieden zoodat besloten wordt de bovengenoemde adressen te ondersteunen door inzending van adressen van adhmsie. De voorzitter sluit de vergadering. Timmermans Voorzitter. Van Liempt Seeretari». Correspondentie. L. C. te T. Geef uw naam op aan de Redactie en uw stuk zal geplaatst worden. Wij herhalen liet voor de zooveelste maalstukken, waarvan de schrijvers zich niet aan ons bekend maken, worden niet opgenomen maar gaan eenvoudig in de scheurmand.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2