am- n Aimiu Nummer 155. Donderdag 3 Juli 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag .avond. Abonnementsprijs per 3 maanden /i,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1—-7 -regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het Kohier der Belasting op het Personeel, over het Dienstjaar 1879/80, verwittigt de belanghebbenden, dat gezegd Kohier door den heer Inspecteur van 's Rijks Directe Belastingen dezer Provincie op den 24n Juni 1879 is executoir verklaard, dat hetzelve op heden aan den Rijks-Ontvanger in deze ge meente, ter invordering is toegezondenen dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. De belastingschuldigen, welke zich met hunnen aanslag bezwaard achten, kurmen hunne redenen bij verzoekschrift, binnen drie maanden na dato der executoir-verklaring, indienen bij Gedeput. Staten dezer provinciedesverkiezende door tus- schenkomst van den betrokken Controleur van 's Rijks Belastingen. De Burgemeester voornoemd, Du. DE HAAN, L. B. Waalwijkden 27 Juni 1879. SCHUTTERIJ, De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt aan de belanghebbenden bekend, dat de commissie, ingevolge art. 15 der wet, belast met het onder zoek nopens de al of niet gegrondheid der rede nen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij zijn ingebracht, hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Maan dag den 7 Juli a. s., tot onderzoek van alle recla mes, door de ingeschre^y^ea^ geloot hebbende personen van dit jaar,*BPBr de reeds vroeger mgehjfden ingebracht, alsmede tot het onderzoek der nummerverwisselaars zullende zij die van het voorrecht van. substitutie gebruik willen ma ken daarvanmet opgave der voor te stellen personen, binnen vijf dagen na dato dezes, en dus vóór of op de 5 Juli, kennis behooren te eau de voormelde commissie. Wijders worden de daarbij betrokken personen geïnformeerd dat zijdie bij de vorige schutte rijen ingelijfd zijnde, bunnen vijf-jarigen dienst, te rekenen van het tijdstip hunner primitieve in- lijving bij de thans bestaande schutterijen, hebben volbrachtalsmede zijdie langer dan vijf en minder dan zeven jaren bij de oude schutterijen hebben gediend, of in plaats van die persoonlijke dienst, gedurende vijf jaren of langer, eene ver hoogde contributie hebben betaald, des verlan gende dadelijk kunnen worden overgeschreven bij de schutterijterwijl zijdie hun 34ste jaar hebben volbracht en bij de eerste daargestelde schutterijen zi jn ingelijfd geworden, of door zeven jarigen dienst aan de vroegere wet op de schut terijen hebben voldaan, of in 1869 bij de schutterij zijn gedesigneerd en dus thans tien 'jaren hebben gediend, zulks verkiezende, finaal kunnen worden ontslagen. Wordende de belanghebbenden ten overvloede uitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet ge vorderd, alnog, voor zoover zulks niet alreeds is geschied, drie dagen te voren, ter Secretarie alhier, over te leggen. Kunnende bij hunne inschrijving ongehuwden, rnlT zoover 2Ü nog niet op eene der bijzondere di'en..ziin gebracht geworden, ingeval zij sedert l„„ mochten zijn gehuwd, de bewijzen voor hun huwelijk, alnog uiterlijk voor dei 2 Aug. m.t''u de commissie, volgens art. 14 der wet stellen 0pmaken der rollen belast, ter hand fAl eindehjk aan de géconcerneerde personen ^"!Ïi'LSerawakt ,'dat zij zich stiptelijk op de hon«ald<> HVlaf- 0ramissie van onderzoek daartoe iPpenó voor dezelve zullen hebben te sisteerenals zullende degenenwelke zulks mochten verzuimen, gehouden worden geene re denen tot vrijstelling te hebben, en voor zoover zij dienstplichtige nommers getrokken hebbende, met vallen in de termen van art 3 ((abc f "r-e? f7' wetl b!'i de schutterij 'worden ingelijfd, tot zij in een volgend jaaC hunne recla mes op voorschreven voet ingericht, zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetend heid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. De Burgemeester voornoemd Du. DE HAAN, L. B. Waalwijk, den 30 Juni 1879- De Arnhemsche ^Tentoonstelling. Een onvergelijkelijk beteren indruk ontvangen wij bij het binnentreden der eerste zaal. De zichtbare kapconstructie in al haar eenvoud en naaktheidbevredigt hier ons gevoel voor waar heid. De afmetingen zijn aangenaam en de verlichting was, gedurende de dagen die wij er doorbrachtenuitnemend. Feestelijk stroomt het licht van uit d,e groote doorgaande lichtkap op.de bezoekers neder, en tot in de salons der lagere zijgedeelten was alles voldoende verlicht. -Ook de rangschikking der tentoongestelde voor werpen ofschoon deze nog hier en daar zal ge wijzigd worden doet het oog aangenaam aan. MindeT beviel ons het decoratief, dat hoogst eenvoudig maar ongelukkig tevens vrij stijf is. De draperieën der verschillende chambretten zijn om hare veelvuldige herhalingen monotoon en de overige sierlijke cartouchen met de provincie- wapens en banierenmaken tegen den kalen achterwand een schraal en bont effect. Wij erkennen intusschen volgaarnedat de taak van den decorateur, met beperkte middelen toege rust, verre van gemakkelijk was. Werpen wij thans een blik op het tentoonge stelde. Links en rechts van het opgaande mid dengebouw sluiten zich de lagere gedeelten aan in den vorm van kleinere of grootere salons die nabij den ingang geheel voor de expositie van meubels en huisraad zijn ingericht. De middenruimte der zaal,is, voor het ge deelte nabij den ingang en tusschen de salons met ameublementen ingericht voor goudsmids en juwelierswerkwaarop in de richting naar het Willemsplein toepiano's en andere muziek instrumenten lakwerken en kleinere salonmeu bels volgen. Hierop volgen als wij in dezelfde richting, voortgaan in het midden der zaal een opvallend etalage van pronkhaarden ingezonden door de heeren Sterkman te 's Hage en een etalage .van glaswerk uit de fabriek van den heer Bouvy te Dordrecht. Wij naderen thans aan de groote fontein die in het midden der zaal is aangebracht en daarin eene frissche atmosfeer helpt bevorderen. Rondom die fontein zijn zitbanken aangebracht, die tevens de gele genheid geven om de groote tapijten uit de Kon. fabriek tn Deventer rustig te bewonderen. De etalage dier tapijtenonmiddellijk: achter de fontein opgesteldbeslaat nagenoeg de geheeie breedte van het middengebouw en springt reeds bij het binnentreden terstond in het 'oog. Zij verdeelt de zaal in twee hoofdgedeelten waar van wij thans het achterste zullen beschouwen. Vooreerst zien wij de middenruimten achter de tapijt-etalage ingenomen door een afdeeling van geweven wollen en katoenen stoffen en der- gelijken. De zijsalons te dezer hoogte zijn rechts voor soortgelijk fabrikaatlinks voor borduur werk schoeisel en kleederen ingeruimd. Van hieraf wordt de overblijvende ruimte der zaal zoowel in het midden als onder de zijgedeelten, op geringe uitzondering nngeheel door inzen dingen van vaste en vloeibare voedingsmiddelen ingenomenwaarbij de reusachtige ffesschen- piramiden niet het minst de aandacht trekken. De achterzaalwand, ter weerszijden van den uit gang neemt de etalages van hard, en ander glas werk op uit de fabriek der heeren Jeekel, Mijns- sen Co., te Leerdam. Thans betreden wij de overdekte passage die de heide expositie-gebouwen van. elkander scheidt. Weerszijds geheel open is zij door kleine tuinen begrensd met zitplaatsen voor hen, -die van het bijgelegen buffet wenschen gebruik te maken. Door deze inrichting is de weg door de tentoonstellingslokalen aangenaam onderbro ken en tevens een geschikte afscheiding verkre gen tusschen de beide hoofdafdeelingen. Het gedeelte namelijk dat wij thans,binnen zullen treden is meer bijzonder voor de expositie van machinerieën en wetenschappelijke nijverheid be stemd. Wat inrichting en constructie betreftstrookt het tweede gebouw geheel met het eerste alleen de decoratie er van verschilt. Ook hier is zij eenvoudig en herhaalt zij zich telkens voor elk vak tusschen twee hoofdstijlen" der bintconstruc tie. Storend dunkt ons de plaatsing der kapi- teelen aan genoemde stijlen. In plaats dat deze Piteelen onder de geschilderde binten zijn aangebrachtdie de vakken overspannen zijn zij met die binten op gelijke hoogte geplaatst waardoor dit belangrijk deel der Constructie, in stede van ondersteund te wordenielkcnmale voor het oog hinderlijk wordt doorsneden. De plaatsing der geschilderde consoles is niet in staat deze storende werking op te heffen. Prins Jerome Napoleon schijnt reeds indirect erkend te wezen als het hoofd der Bonapartis- lische partij. Men heeft opgemerkt, dat bij den lijkdienst ter eere van den overleden Prin3 bijzonder veel werk van hem werd gemaakt. Verder verneemt men dat bijna alle Bonapar- tistische Afgevaardigden en Senatoren zich ten huize van Jérome'hebben laten inschrijven. Deze echter wacht zich er wel voor openlijk preten denten-allures aan te nemenwel wetende dat verbanning hem dan wacht. Het blijktdat bij de bovenbedoelde plech tigheid toch nog een kleine rustverstoring heeft plaats gehad. Twee personen werden in hechtenis genomen omdat zij „leve het Keizerrijk hadden geroepen. Door Le Pays wordt met niet weinig ophef medegedeeld'dat gedurende den lijkdiensteen fraaiewitte duif op het dak der kerk St. Augustin is gaan zitten, zonder dat Cassagnac er evenwel wil bijvoegen welk symbool hij daarin ziet. Dat het Keizerrijk de vrede is misschien De duifzegt de Kölnische doet sterk denken-aan den adelaar van Bou logne. De Gaulois heeft eene inschrijving geopend met het doel om van de. Engelsche Regeering een stuk gronds te koopen om dan Fransche aarde derwaarts te brengen aarde die met Fransclie tranen zal worden gedrenkt en daarin Prins Louis te begraven, Het stoffelijk overschot van den Prins wordt den 16deu Juli a. s. per stoomboot Boadicea tc Londen verwacht. Rouher is uit Chislehurst te Parijs wederge keerd. Het bevestigt zichdat voortaan van de officieren en generaals van het Fransche leger de eed op de Repubükeinsche grondwet zal worden geëischt. Die eed zal moeten afgelegd worden bij gelegenheid der uitreiking van de nieuwe vaandels. Men heeft tot dezen maatregel besloten naar aanleiding van sommige manifes taties waaraan in den- laatsten en met name na den dood van den jeugdigen Napoleon, sommige Generaals zich hebben schuldig gemaakt. Wie den eed weigert zal ter beschikking worden gesteld. Naar verzekerd wordt heeft het in regee- ringskringen een minder aangenameu indruk gemaakt dat in Engeland zoo bijzonder veel sympathie is aan den dag gelegd met den dood van Prins Napoleon en aan de ex-Keizerin zoo veel hulde is gebracht. Met name zou een toespraak van den Prins van Wales, waarin deze zeidedat Prins Lodewijk een groot souverein en een trouw bondgenoot van Engeland zou geworden zijn. Toen men dit te Londen had vernomen werdnaar 't heetaan den gezant te Parijs last gegeven den President Grévv mede te deelen dat de bewijzen van sympathie aan de ex-Keizerin gebracht slechts van louter per soonlijken aard waren. Deze opheldering zou de Heer Grévy tamelijk koeltjes hebben aange- hnize van Rouheris heden ochtend voorlezing gedaan van het testament van wijlen den kei zerlijken Prins. Er is geen besluit genomen. Murat werd belast aan prins Jerömo het testa ment medetedeelen. Rouher bedankte voor de taaken verklaarde, dat hij na 's Prinsen dood onherroepelijk had besloten zich terug te trekken uit de handelende staatkunde. De Kamer van Afgevaardigden heeft de urgentie aangeuomen voor het ontwerp, betref fende het hooger onderwijs. Het contra-ontwerp ingediend door de Bonapartisten Langle en Mit chell, is verworpen. Met 350 tegen 176 stemmen "verwierp de Kamer van Afgevaardigden het ontwerp van den oud-Minister Bardoux (linkercentrum), waarin aan den Staat het recht ter verleening van gra den en aan de godsdienstige congregatiën vrijheid van onderwijs onder toezicht van den Staat werd toegekend. In de Fransche Kamer is Zaterdag de discussie over Ferrij's onderwijswet voortgezet. Met 356 tegen 150 stemmen besloot de Kamer de algemeene diseüssiën te sluiten en over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling. De chef der Parijsche politie de heer Caubet, heeft het plan opgevat om elke wachtpost in de hoofdstad van eene bilbioteek te voorzien. Deze zou behalve de gewoone handboeken voor ad ministratieve en reehterlijke politiemoeten be vatten eene verzameling werken over geschiedenis, aardrijkskunde en andere vakken van wetenschap, welke geschikt worden bevonden tot verpozing en ontwikkeling der beambten in uren van rust. Reeds hebben verschillende boekhandelaars en schrijvers een aantal boeken voor dat doel aanden heer Caubet toegezonden welk goed voorbeeld ongetwijfeld nog door meerdere zal worden gevolgd. Parijs30 Juni. In eene vergadering van de Yereeniging Het beroep op het volkten Uit Kaapstad komt thans het officieel ver haal van den dood van Prins Lodewijk. Maar ook dit officieel verhaal is zeer weinig bevredi gend en denkelijk heeft „Daily News" gelijk die beweert dat men er nooit het rechte van weten zal. Het officieel bericht zegtdat eene verkenningbestaande uit een officier en 7 man, die den Prins vergezelden door de Zulu's ver rast werd en dat de Prinsop zijn vluchtmet zijn paard op eene plaats geraakte waar eene menigte Zulu's verborgen waren die hem doodden. Volgens eene andere lezing dus vervolgt het officieel bericht had de Prins zijn paard, dat schichtig geworden was niet meer kunnen be klimmen en zou hij gedood zijn terwijl hij naast het dier liep. Men zegtdus sluit het bericht, dat de Prins de verkenning commandeerde maar tevens wordt verzekerd dat Lord Chelms ford niet wist dat de Prins aan de verkenning deelnam. 't Mag zeker eigenaardig heeten dat iemand die zooals Beaeonsfield verklaard heeft„als eenvoudig toeschouwer" den oorlog medemaaktvoor zijne militaire-liefhebberijen de soldaten der Koningin kon gebruiken niet- alleenmaar zich zelfs aan het hoofd harer officieren kon plaatsenen dit alles zonder dan -de opperbevelhebber er iets van wist. De „Observer" meent te wetendat de ex-keizerin zich in Oostenrijk metterwoon zal vestigen. Zij heeft althans dezer dagen in Croatië de heerlijkheid Sabacz aangekocht, waar over zij reeds onderhandeldetoen zij verleden jaar te Wé'enen vertoefde. De Kaapsche mail weet weinig nieuws van het öorlogstooneel te vertellen. De troepen vorderen maar er was weinig gevochten. De divisie-Newdigate is geavanceerd tot de Selefe- rivier de divisie-Crealock tot de Umbolosidie zij overbruggen zal. Een hernieuwde aanval op de posities van het opperhoofd Moiroos werd afgeslagen. Sir Bartle Frère werd aan de Kaap stad met geestdrift ontvangenwaaruit blijkt dat de stemming daar steeds oorlogzuchtig is. Een particuliere brief van 30 Mei zegt te dien opzichte „De toon aangeslagen op de openbare vergaderingen die van dea Tafelberg tot Natal gehouden zijn, toont dat-de Gouverneur, die de kolonie heeft geplaveid met het geld van den Engelschen belastingschuldige door de toe komende geslachten zal vereerd worden als de afgod der vijanden van het zwarte ras. Wie een woord van afkeuring over den oorlog durft uilen moet de opmerking hoorendat hij op een hoeve aan de grens van Zoeloe-land geplaatst moet worden, blootgesteld aan de genade der Zoeloe's. De stem der persmet nauwelijks eenige uitzonderingis steeds ten gunste van den oorlog, en zelf3 godsdienstige bladen zijn thans vooraan in de rijen van hendie de politiek van aggressie aanprijzen. Een geestelijke in Grahamstown werd verleden week als vijand der blanken gebrandmerkt omdat hij op den kansel gebeden had voor de bekeering der zwar ten. Een koopman beduidde hem dat de tijds omstandigheden te voordeelig waren om te wen schen naar den vrede. Geen wonder bij zulk een gezindheid dat Sir Bartle Frere populair is.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1