Rusland. Azie. Egypte. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. De Kamer heeft met 251 tegen 159 stem men de eenvoudige motie van orde aangenomen, •waarvan Depretis te voren had verklaard dat hij ze beschouwde als eene motie van wantrouwen. Dientengevolge verzocht Depretis schorsing der zitting, ten einde den Koning te raadplegen. „La Gazetta di Catania bevat een verkla ringdoor de voornaamste inwoners van Cala- tabiano onderteekendwaarin ontkend wordt dat er eenig gemeen overleg vóór het oproer dat aldaar den 8n Juni uitgebroken is, bestaan heeft. Volgens een bericht uit Warschau moet de bekende pianist Chevalier de Kontsky overleden zijn. Een paar jaren geleden liet hij zich nog in ons land hooren en bracht toen iedereen letterlijk in verbazing over het vuur en de be hendigheid waarmede deze reeds bejaarde kuns tenaar zijn overbekend bravourstuk „Le réveil du lion uitvoerde. Volgens de Golos is het bestelen van de gouvernementskas te Kherson het werk der ni hilisten. Mevrouw Nikitine die gevangengeno men werd is de zuster van jonkvrouw Witten, die verleden jaar in het welbekende Kovalsky- proces voor den krijgsraad te Odessa terechtstond. Naar men zegt, had zij eene som van 200.000 roebels voor "hare zuster noodig. Een der voor naamste medeplichtigen is Sachka genaamd. De politie was hem te Areschkomet een zwaar pakketop het spoor gekomen en hij werd gevatdoch het gelukte hem weder te ontsnap pen. In hoe ver men op de berichten uit Rusland staat kan maken is moeielijk uit te maken maar zooveel schijnt toch wel zekerdat een groote dievenbende zich over het geheele rijk heeft georganiseerd en met de politiek als voor wendsel allerlei misdaden pleegt. Volgens de Moskauer Ruskya hadden er den '23jl., niet minder dan negen branden plaats, die alle gesticht waren. Een koopman in mani- facturen Kleijj genaamd ontving den 22en een schrijven van den volgenden inhoud Gij onge doopte jood bedriegt en steelt genoegbetaal dan ten minste een contributie aan de nationale regeeriugdie u tot morgen zal laten leven, om u In de gelegenheid te stellen 50,000 roebels onder de laatste bank van het Zacharow Park neer te leggen. Het stuk was geteekend „het revolutionaire comité.,, De koopman gaf den brief in handen der politie en den volgenden morgen te 8 uur ont stond er brand in zijne magazijnen. Men gaat echter reeds verder en wendt zich met uitsluitend tot individuen, geheele dorpen worden op schatting gesteld. Zoo wordt aan de Golos geschreven dat het joodsche stadje Uziany in het gouvernement, Kowne geheel afgebrand is omdat de gemeente de haar opgelegde brand schatting van 200.000 roebels niet had voldaan. Meer dan 300 huizen werden geheel vernield, het vuur woedde onderscheidene dagen en de toegesnelde boeren uit naburige dorpen weiger den de huizen der joden en' hun eigendom te redden. Veertien personen zijn bij dien brand Het gouvernement schijnt geheel machteloos tegenover dergelijke misdaden te zijn en als het zoo voortgaat', dan zil het volk hoe langer hoe meer verwilderen en zich bij de dieven aansluiten, om ten slotte het bestaan der Russische maat schappij in gevaar te brengen. De correspondent van de „New-York Herald" te Wernoi seint, dat de bewoners van de in het noorden van Indie en oostelijk van Kashgar aan de Russische bezittingen grenzende en 300 mijlen zuidoostelijk van Kuldsja gelegen gelegen pro vincie Khotan, tegen de Chineezen zijn opgestaan en een groote slachting onder hen hebben aan- De tijding is ontvangendat de Chineesche grens gesloten zal blijven totdat Kuldsja weder bij China zal zijn ingelijfd. Dinsdag middag heeft de heer de Bligmeres Alexandrie verlaten om zijn gouvernement en den heer Wilson te raadplegen over de regeling der finantien. Naar wordt geseind, zal een internationale commissie worden aangesteld. De nieuwe onderkoning zoekt, volgens een correspondent uitstekende mannen uit als pa leisbeambten en om hem van raad te dienen. Ook heeft hij afstand gedaan van de helft der civiele lijst. Hopen wij, dat dit goed voorbeeld goede vruchten moge dragen en dat onwaar blijke de scherpe satyre van „Punch" die den ex-Khedive afbeeltgezeten op den ezeldie den naam van Egypte draagt, rechts de mogend heden in afwachtende houdeng links de Turk die de firman van afzetting brengt, waarop Ismail uitroept: „Er af gaan!" Bismillah\ wie moet er dan op? Al die Franken - ot mijn zoon Tewtik met den padishah (sultan) achter zich? Een aangenaam vooruitzicht voor den ezel m beide UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 6 Juli's middags van 12 tot 1 uur zal de Harmonie St. Chri3pijn bij goed weder eenige stukken op het marktplein uitvoeren. Tilburg, 5 Juli 1879. De van wit marmer vervaardigde buste, voor stellende,, der vorigen President der N. K. Har monie den heer J. A. Verbuntis gisterren middag hier ontvangen en in de nieuw gebouw de zaal der Harmonie op daarvoor aangebrachte consoles geplaatst. Naar men verneemt zal heden avond ten half negen ure de feestelijke onthulling plaats hebbenen als een gevolg daarvan morgen Zondag namiddag ten 6 uremuziek in den tuin gegeven wordenbij slecht weder in de zaal. Dinsdag avond omstreeks 10 uur heeft in de wijk Hasselt alhier een brar.d gewoed die, aangewakkerd door een feilen wind, binnen wei nige oogenblikken zes burgerwoningen in den asch heeft gelegd. Aan de ijverige brandweer dier wijk is het te danken dat nog niet meer woningen een prooi der vlammen zijn gewordendoor hare onvermoeide pogingen bleef ook een perceel be houden dat dienzelfde avond verkocht werd. Waalwijk, 5 Juli 1879. STAAT van den loop der bevolking ge durende het eerste halfjaar in 1879. Geboren94 komen inwonen. 83 samen. 177 Overleden55 vertrokken74 samen. 129 geheele vermeerdering 48 zielen bevolking op 1 Juli 4226. Aan de toespraak van den Commissaris des Konings bij gelegenheid der opening van de zomerzitting der Staten dezer Provincie is het navolgende ontleend de toestand der provincie over 1878 was niet ongunstig. Over nijverheid, handel en scheepvaart viel in het algemeen niet te klagen. Tengevolge van eenigszins mindere opbrengst en lage prijzen der voornaamste voort brengselen was de toestand van den landbouw die intusschen niet ongunstig mag heeten min der bevredigend dan in 1877. De opbrengst der tarwe kan op bijua f 1.700.000, die der rogge met inbegrip van het stroo op ongeveer 8Vs. der haver op 21/*der boekweit op 2 millioen guldens worden geschatterwijl de op brengst der aardappelen op eene waarde van bijna f6.665,000 is te stellen. Op waterstaats gebied werd menig nuttig werk verricht of de uitvoering er van voorbereid verschillende ge meente- en polderkunstwegen werden aangelegd en ondernomen. De financieele toestand der provincie was zeer gunstigde gewone uitgaven werden ruimschoots door de gewone middelen gedekt. De door Gedeputeerde Staten aan de Staten ter vaststelling aangebodene rekening en verantwoording van enkel provinciale en huis houdelijke ontvangsten en uitgaven over het jaar 1877 bedraagt in ontvangst f 660,219.39 in uitgaat f 703,306,34 en sluit alzoo met een na- deelig slot van f 43,086,95. Onder de inkomsten komen voor f 331,060,34VS aan opcenten op 's Rijks belastingen f 129,357,77 aan opbrengst der belasting op de trekdieren en f 190,842,81 aan opbrengst van geldleeningen. Onder de uitgaven zijn vermeld aan jaarwedden voor ambtenaren niet op de prov. griffie werkzaam f26,950, aan onderhoud van provinciale wegen f 165,757,40V2aan rente en aflossingen van geldleeningen f 304,397,87U2aan bijdragen in de kosten van aanleg van gemeente- en polder kunstwegen f 67,466,911/2 en aan .het gemeenten en polders gedane uitkeering voor de opheffing der tollen f 41,146,38. In de eerste zitting werden, na onderzoe.k der geloofsbrieven toegelaten em beëedigd de nieuw gekozen leden R. A. Van der Ven te s Bosch, L. Van Wijuaerden te Uden en P. H. Maas te Rosendaal. Van de verschillende stukkendie in deze zomervergadering een punt van behandeling zul len uitmakenwerd vervolgens aan de leden mededeeling gegeven. Eenige van eenvoudigen aard jverden afgedaan de andere naar de ver schillende afdeelingen en commissiën verzonden; onder deze laatste komen ook voor de verschil lende aanvragen voor het leggen van een ge zonken spoor voor tramway in den provincialen weg van Waalwijk naar Tilburg die gerenvoyeerd zijn aan de speciale commissie voor de tramway's. Verder zijn ingevolge het reglement van orde de verschillende afdeelingen samengesteld. In de zitting van Woensdag zijn gekozen tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten de heer J. Blnijssen te Asten en tot lid der bijzondere commissie voor het onderwijs de heer mr. J. W. Van den Biesen te Ginneken. Voorts werden vastgesteld besluiten tot wijzi ging der bijzondere reglementen voor de water schappen „de Nassaupolder de polder van Bokhoven en de Haven en Sassen van Zeven bergen". Eindelijk werd na langdurige beraadslagingen, een bedrag van f 1000 toegestaan tot het instel len van een onderzoek en het opmaken een er begrooting voor het gedeelte van een kanaal van Tilburg naar het Hollandsch Diep. Een voorstel om ook te doen onderzoeken den aanleg van een kanaal van de Zuid-Willemsvaart naar de kom der gemeente Gemertwerd met overgroote meerderheid van stemmen verworpen. Stemgerechtigde ingelanden van het Wa terschap de „Algemeene omkading" onder Vlijmen Engelen Bokhoven Hedikhuizen en Well hebben beslotenlo. aan de Regeering f 100.000 aan te bieden voor het geval deze maatregelen zou willen nemenwaardoor de binnen de omkading gelegen gronden een vol doende waterloozing zullen ontvangen en 2o door deskundigen te doen onderzoeken of door het plaatsen van een stoomgemaal een afdoend middel tot watervrijmaking zou kunnen worden verkregen. Uit New-York wordt omtrent Edison en -zijne electrische proefnemingen gemeld Edison heeft een dynamometer van groote gevoeligheid samengesteld die' een honderdste van een paardenkracht aanwijst. Met dit instru ment kan hij de kosten van het electrisch licht tot de kleinste hoeveelheid berekenen. Hij heeft aangetoonddat 80 a 90 pCt. van het electriciteits-vermogen in licht kan worden om gezet en dat zes electrische lichten door één paardenkracht kunnen worden geleverd voor een derde van den gasprijs. Hij blijft beweren dat het vraagstuk van de toepassing van het electrisch licht voor huiselijk gebruik practisch is opgelost, maar er moeten nog veel kleinigheden uitgewerkt worden. Daar hij zich in den laatsten tijd met een toepassing van de telephoon voor een Lon- densche firma moest bezig houdenkan hij zich nu eerst gaan wijden aan de voltooiing van zijn electrisch licht-systeem. iOp de onlangs te Breda gehouden alge meene vergadering van gasfabrikanten toonde men zich nog al niet bevreesd voor eer. verdringen van het gaslicht door electrisch lichtmaar in alle geval achtte men een goed wapen tegen het nieuwe licht het leveren van goed en goedkoop gaslicht. Over den onlangs besproken gas-regulateur van den heer Cahen, te Amsterdam, werd gun stig gesproken. Men achtte de plaatsing in fa brieken en werkplaatsen aanbevelenswaard. Het gesticht Meerenberg is thans zoo be volkt dat eene aanschrijving van Ged. Staten -noodig geweest is waarbij aan de gemeentebe sturen wordt verzocht geen patiënten te zenden, voordat zij zich hebben overtuigd dat er vol doende plaats is. Bij een boomkweeker te Wemeldinge ziet men thans een rozeboom, wiens kruin eene op pervlakte van ruim 24 vierkante meter beslaat, met meer dan 8000 rozen prijken. Te Zalt-Bonimel heeft een liefhebber van het observeeren der weersgesteldheidwiens be trekking daartoe ook de beste gelegenheid geeft, opgemerkt dat van 1 Januari 1878 tot op heden, dat is dus in anderhalf jaargeen dag geweest is met geheel uolkeloozen hemel. De berichten omtrent den oogst uit vele deelen van Europa luiden hoogst ongunstig. Van Italië is het al meermalen vermeld. Nog erger staat het blijkens een blad uit Odessa geschapen in Zuid-Rusland en in den Kaukasus. Wat nog door droogte en hagel is overgelatenis door zwermen sprinkhanen en torren vernield. Die dieren hebben Bessarabie en Odessa, Kherson, Poltowa en den Kaukasus bezocht. Uit Oostenrijk en Amerika luiden de berichten gunstiger. In Engeland hebben de graangewassen veel geleden door de aanhoudende regens en in de hoptuinen is het vooral zeer schraal gesteld. De jonge plantjes hebben veel geleden van de nacht vorsten en blijven achterlijk. Een mislukking van den hopoogst wordt gevreesd. Door het aanhoudend natte weder dus schrijft men uit Friesland is de veenboekweit- oogst geheel mislukt, daar de velden niet afge brand konden worden. De stoornis in den dampkring houdt aan. De barometer blijft dalenvooral naar dé zijde van Duitschland. In Ierland en op de Fransche kusten aan den Oceaan is de barometer snel gestegen. Op het Kanaal nemen de winden in kracht afin Denemarken en in het zujden van Noorwegen nemen zij daarentegen in kracht toe. De regens zijn algemeen en op eenige punten zeer sterk. In Frankrijk blijft de lucht bewolkt en stortregens zijn te vreezen. De weersvoorspellingen voor deze maand, doen nog geen verbetering verwachten. Nick althans zegt dat er slecht weer te wachten is van 1—3,8—11,15—19,21—23 en 28—31 Juligedurende die dagen moet het buitenge woon heet zijn, met hevige buien en waarschijnlijk hier en daar hagelvooral in de 1ste2de en 4de periode. In het algemeen is plotselinge afwisseling van temperatuur te wachten. Wat. de buitengewone hitte betrefthiervan hebben wij van 13 Juli hier niets gemerkt; overigens hebben die dagen zeer goed aan de voorspelling beantwoord. De te Breda gevestigde familie De Bour bon zoo bericht men heeft 'leze week van Z. H. Leo XIII, als bewijs van ff-n, genheid een sierlijken ring in:-t het Paus lijk wapen ont vangen. Naar men wilzon d Paus genoemde familie erkend hebben. - De winkels der passage Roetemeijerte Amsterdamworden langzamerhand betrokken door verschillende handelaars in die artikelen, die uit hun aard in de onmiddellijke nabijheid van een druk bezocht café of van de nabij ge legen schouwburgen gewenscht zijn. Zoo richtte daar de firma J. C. Boldoot een keurig met spiegels en glas versierde uitstalling in harer gunstig bekende eau de cologne en reukwateren, stelde de stoomchocoladefabriek van F. T. Bens dorp daar hare fijne lekkernijen beschikbaar en werd door gebr. Bleckman een succurzaal geves tigd voor den verkoop van sigaren en snuif, krultabak en de meer inheeinsch wordende cigarette. Een vermakelijk staaltje van naïviteit ten aanzien van militaire zaken deelt het „Leidsch Dbld. mede. Van het aldaar in garnizoen liggende 2de regiment veld-artillerie ging Zondagmorgen een militienplaatsvervanger „op den pof". Men wist niet waarheen hij zich begeven had tot dat Woensdagmorgen zich aan de kazerne in het Noordeind een vrouw uit Leimuiden aanmeldde, om „den hooge" te spreken aan wienzij zich als de moeder van den afvalligen dienaar van Mars aanmelddeinet de complimenten van haar zoon: dat hij geen ambitie meer in da soldaterij had en dat bier zijn goed met zijn sabelbroek enz. netjes ingepakt was en dat het goed in het vet zat en dat er niemandal aan ontbrak en dat hij nu in een schuitje bij huis aan het visschen waswaarin hij meer liefhebberij had zoodat hij van den dienst af zag en maar niet meer terug zou komen. Het pak kleedingstukken werd geopend en in orde bevonden maar of men onzen visschenden artil lerist in zijp voor hem meer aantrekkelijke bezigheid niet zal storenzal zeker wel te be zien staan. Aan het Eek- en Wielsche veer zijn twee kinderen van den veerman C. van de Poll in den Rijn geraakt. Toen het jongste der twee van den steiger viel sprong hét andere kind zijn broertje terstond na hei oudste kind was nog geen tien jaar oud. Beiden zijn verdronken. Dinsdagavond heeft een' man in een slaap stede in de St.-Pieterssteeg op de Regnliers- breestraat te Amsterdam met een zakmes twee vrouwen en een man verwond. Een der vrouwen heeft onderscheidene messteken ontvangen, doch de wonden zijn niet gevaarlijk. De dader is in arrest genomen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Steenwijk het meubelmagazijn van de gebr. Monsieur een prooi der vlammen geworden. Van den groofen voorraad meubelen hout, ge reedschappen enz. is niets gered kunnen worden. De belendende perceelen ziju echter door de hulp van de brandweer gespaard gebleven. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. In eene branderij te Schiedam zijn een paar werklieden met elkander slaags geraakt, waarbij de een den ander met een emmer zoo- dab ig aan het hoofd heeft verwonddat er aanvankelijk levensgevaar bestond thans echter schijnt er hoop op behoud van den gewonde te bestaan. De meesterknecht in eene andere branderij een weegglas met gedistilleerd in het zoogenaamde „beste vat,, uitstortende, liet daarin ook den weger vallenen begaf zich daarop met een ladder in het vatdat ruim half gevuld was om zijn weger te zoeken. Niet genoeg kunnende zien had hij de onvoorzichtigheid zich van een lamp te bedienen. Hel gedistilleerd vatte vlam, en weldra bevond de man zich te midden van een hevig vuur. Tot zijn geluk bleef hij stevig op de ladder zoodat hij spoedig uit het vat ge trokken werd. Hij is vrij ernstig aan aange zicht en handen gebrand. De vlammeu waren spoedig uitgedoofd toen men het luik weder op iiet vat plaatste. Maandag namiddag jl. was er op de deel van den landbeuwer A Middel te Makkinga een adderdie willende wegkruipen tusschen de deur en het kozijn werd geknepen. Het jonge tje van Middeloud ruim 3 jaarheeft het dier willen vastpakken tengevolge waarvan de adder het kind een steek in den palm der hand toebrachtmet dat ongelukkig gevolgdat het kind onder hevige pijnen reeds den avond daarop is overleden. De dagbladen kennen dezer dagen aan Anton Teufeleen kroeghouder ergens in Zwa- benland de eer toe van iets nieuws op drank- gebied te hebben gevonden; gezegde Teufel noemde nl. zijn kroeg „zur Holle" (in de Hel.) Een Brusselaar is echter den heer Teufel vóór geweest. Eenige jaren geleden althans be stond te Brussel een kelderkroeg, bij de markt, naast het stadhuis die den uitlokkenden naam voerde van „a l'Eufer". De inrichting was, of is, met allerlei muurschilderingen van anti-clencale en communistische strekking versierd. De „Heeres Zeitung" maakt gewag van een nieuw scheepsinstrumenthet Severn's tell tale Mariners Compassdat de bestemming heeft om den wachthebbenden officier van een stoom- of zeilschip onmiddelijk te waarschuwen, wanneer het vaartuig van koers verandert. Het bevindt zich in een kleiue doos, is gemakkelijk te transporteeren en overal te gebruiken. De beide wijzers kan men willekeurig stellen om kleinere of grootere zijwaartsche afwijkingen aan te duiden. Zoodra namelijk het schip verder afdraait dan men wil toestaan begint een klokje te slaan en' dit duurt totdat het schip weer in den koers gekomen is. Wordt de wijzer naar boven gericht dan houdt de verbinding met het klokje op en dient het instrument als ge woon kompas. Van den 28 Juni tot en met den 4 Juli 1879. TILBURG. Gehuwd: A. Verhoof, 22 j., met A SL Peters 19 W. G. van Strohe, 45 j. met A. Dijkstra, wed 35 i. P- Janssen, 21 j. met J. van Gompel, 21 j. N. Pulskens, 26 j. met J. M. Adams 26J. BevallenC. Raaijmakers geb. Donders z J. van Berkel geb. van Miert z. J. Staeken- borg geb. van den Buijs z. J. van Lissum geb. van de Ven d. J- van Berkel geb. Peys z. T Stokvis geb. Top d. A. C. Dominicus geb. Coppens z. - J. M. A. de Vroom geb. Leermakers z A A. J. M. L. Dijkmans geb. Meyers d. H Haase geb. Alewiins z. R. van Opstal geb. van Esch d. C. Sebregts geb. van Spaendonk d M. de Kort geb. Burgers d. A. M. de

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2