HU Ï1 1III, Willi Nummer 157. Donderdag* 10 Juli 1879. 2e. Jaargang. ra Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Frankrijk. Engeland. Spanje. Duitschland. Italië. Turkije. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Advertentiën 17 regels 0,60, daarbóven 8 cent per regel; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Uitgever dezer Courant vestigt de aandacht van belanghebbenden op de schoone gelegenheiddie dit blad aanbiedtom met het oog op de Waalwijksche Kermiste adverteeren, daar van het eerstvolgend nummer, even als het vorige jaar, een duizendtal GRATIS verspreid zullen worden. De Minister Christopbledie onlangs in de Kamer beweerd heeftdat de „Lanterne" een veil blad was is door den directeur van genoemd blad "gesommeerd deze quaestie door een eere-gericht te doen onderzoeken. Hij heeft daaraan voldaan en deze rechtbank is voor het eerst maandag bijeenkomen. Door het gouvernement is besloten aan geen enkel officier vergunning te verleenen om de begrafenis van het stoffelijk overschot van Prins Napoleon te Chislehurst te gaan bijwonen. Alleen zijdie tot het militaire huis van den overledene behoord hebben en in zijn testament genoemd worden mogen gaan evenwel niet de officieren die behoord hebben tot het militaire huis des Keizers. De generaals Fleury en Castel- nan. die in het laatstgenoemde geval verkeerden en toch ter begrafenis wilden gaan hebben nu hun ontslag genomen. Generaal Forgemol heeft een dagorder tot de troepen gerichtwaarin bevestigd wordt dat de gevluchte opstandelingen in de Sahara door dorst zijn omgekomen. Toen de goums van Tebessa hen ingehaald hadden vonden zij meer dan 800 lijken in het zand liggen. Deze laatste slag den opstand toegebracht, zal grooten weer klank in het land vinden. De generaal brengt ten slotte hulde aan den moed, door officieren en soldaten der drie colon nes bij het dempen van den opstand betoond Een Poolzekere Rudzanskiboekbinder beroepheeft gister te Marseille een vrouw, Wj wie hij inwoondeom het leven trachten te brengen. Het eigenaardige dat hierbij valt op te merken, is, dat Rudzanski onder de commune kapitein geweest is en daarvoor ter dood veroor deeld werddoch zijn straf in tien jaren ver banning veranderd zag. De ellendeling hoorde onder de onlangs geamnestieerden. Het groote nieuws van den dag is het feest, dat door den heer Gambetta den 14n Juli p ,d.e ««s prachtig gerestaureerde zalen van het Balais Bourbon gegeven zal worden. De groote democraat dia tegen de weelde van het Keizerlijk Hof indertijd m oraties te velde trok die in de gargottes van het quartier Latin grooten weer klank hadden versmaadt het nieteen luxe ten toon te spreiden die alles "behalve strookt met den zoogenaamden republikeinschen eenvoud. ®anton en Robespierre het niet ver- werbu etn °P demagogische wijze Koninklijke van H. TT1 t0QB te sPreideQ «»1 nu de president Palais B™^ mCt 3lechts de zalen ket maar ook deh!,met °?rvloedi"e Pracht stoffeeren, waa, 1 m wordt in een lusthof herschapen, In vt "jannen" van dezen tijd zich in tigen. Dacbt zullen kunnen verius- p ••traat ChamPionnet (17e arrondisse- mmi» al?Si 7aren negen metselaars bezig een hooo- t 6 ken reed® was hij twaalf meter e''n mUnner meende den muur te Terstond deelde hij dit aan zijn de mm htt reeds m en allen werden onder het oi der w r- m e k.unner werden dood daar- i e wegge aald terwijl de zeven anderen in levensgeval! verkeeren. Uit Kaapstad wordt van 17 Jur.i gemeld dat de troepen _een aanvang hebben gemaakt met de voorwaartsche beweging van fort Pearson naar fort Chelmsford, en dat ze spoedig hunne aansluiting zullen tot stand brengen met het korps vau Wooddat steeds voorwaarts rnkt. Het blijkt uit de meer uitvoerige verslagen der Kngelsche bladen dat de voorwaarden, door Chelmsford voorloopig aan Cetawayo gesteld nog dwazer en hooghartiger zijn dan eerst werd medegedeeld. Om te toonen dat het hem ernst is moet Cetawayo, gelijk bekend is niet alleen de twee veroverde kanonnen afleverenmaar bovendien de buit gemaakte ossen. Voorts moet een regiment Zoeloes naar het hoofdkwar tier komen om als teeken van onderwerping de wapens neder te leggen. Eindelijk moet Cetawayo alle veroverde wapenen teruggeven. Het is zeker in de hoogste mate onwaarschijn lijk dat de Kaffer-Vorst aan deze voorwaarden die nog maar de voorloopige zijnzal gevolg geven. Het bevestigt zichdat de ex-keizerin Eugenie naar het karmelietenklooster te Burgos zal gaandoch slechts om daar een paar maan den af te zonderen. Men kan reeds sedert geruimen tijd geen Engelsch blad opslaan of men vindt er een artikeldikwijls meerdere artikelen inmet het opschrift Agricultural Depression. Klagen han del en nijverheid erger nog heeft in het Ver- eenigd Koningrijk de landbouw het te verant woorden. De concurrentie van Noord-Amerika met zijn onmetelijke velden is het schrikbeeld van den Engelschen landbouwerdie zich ge noodzaakt ziet op zijn veel kleiner terrein de veel duurdere intensieve cultuur te drijven. De" farmers zoeken tegen den stroom op te roeien door verlaging van pacht te vorderen waartegen natuurlijk de grondeigenaars bezwaar hebben. Anderen zoeken heil in herstel der beschermende rechtendoch dezen vinden in Engeland weinig aanhaDg. De „Spectator" schroomt niet te spreken van een mogelijke revolutie in den Engelschen landbouwzoodat voor het pachtstelsel in de plaats komt het stelsel van den kleinen grond eigendom waarbij de eigenaar zelf zijn land bebouwt. Hoe dit zijde zaak houdt aller aandacht bezig en overal worden vergaderingen gehouden om den toestand te behandelen. Eenigen tijd geleden deed een belangrijke rede van Lord Derbyop zulk een bijeenkomst gehouden de ronde door de bladen vervolgens lieten John •Brightmr. Caird en andere personen van gezag zich hooren. Den 3den Juli werd te Londen een drukbezochte vergadering gehoudenwaar algemeen de wenschelijkbeid eener enquête werd uitgesproken. Een grondige herziening der op den bodem en den farmer drukkende belastingen werd daarbij als een hoofdbelang beschouwd. In een kolenmijn bij Hamilton waar nu twee jaar geleden over de honderd menschen het leven verlorenheeft wederom een gasont ploffing plaats gehad. Op de plaats van het onhéil waren 31 werklieden -aan de.n arbeid waarvan 4 levend werden opgehaald, terwijl de overigen als verloren moeten worden beschouwd. Reeds zijn 21 lijken gevonden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Omtrent de overbrenging van het stoffelijk oversehot van Prins Napoleon leest men in de Engelsche bladen het volgende: den 10 Junijl. werd het te Durban aangebrachtalwaar het door den Mayor en de verschillende autoriteiten werd opgewacht. Te Pietermaritzburg werd een lijkdienst gehouden na afloop waarvan het ge heele garnizoen, de Roomsch-Catholieke geeste- lijkdeid en de ambtenarenda lijkkistgedra gen door de vertegenwoordigers van elk leger corps tot buiten de stad geleidden. De naar de Catholieke kerk voerende straten waren door het garnizoen afgezet. Dien dag werd een Requiem gezongeneen sleepboot bracht het stoffelijk overschot aan boord van het oorlog schip „Boadicea". Al de autoriteitenzoowel van de land- als van de zeemacht woonden het overbrengen van de kist naar de plaats van inscheping bij terwijl elk minuut een kanon schot werd gelost. Den 12n lichtte de „Boa dicea" hel anker met bestemming naar Siraons- baaialwaar de „Orontes" den kostbaren last overnam om dien onder geleide van kolonel Pemberton naar Portsmouth over te brengen waar hij den 9n Juli verwacht wordt. Een talrijk publiek woonde de inscheping bij, velen strooiden bloemen terwijl door sir Bartle Frere alsmede door zijn vrouw en dochter, im mortellenkransen op de kist werden ncdergelegd. Op het dek van de „Orontes" is vooraf een keurig nette kapel in gereedheid gebracht, waar in het lijk dat in drie kistende eerste van tinde tweede van lood en de buitenste van houtwordt bewaard werd geplaatst. Pater Roucy leest dagelijks de mis. 's Prinsen diena ren bevinden zich mede aan boord. The Standard bevat telegrafische berichten uit Madrid volgens welke de ex-Keizerin Eu genie herhaaldelijk aan haar moedergravin douairière de Montijozou hebben geschreven, om deze mede te deelen, dat zij zich, na afloop van de begrafenisplechtigheid van den Keizerlij ken Prinsalvorens haar moeder te bezoeken eerst voor eenige maanden in het klooster Huelgas, nabij Burgos, zou begeven. „The Morning Post" deelt mede dat de Engelsche Prinsen de uitvaart van den Keizerlijken Prins op 12 Juli zullen bijwonen, terwijl „le Constitntionnel" verzekert, dat Prins Napoleon, tegenwoordig hoofd van de Keizerlijke familie, de rouwplechtigheid van zijn neef zal leiden. De admiraliteit heeft het admiraals-yacht En chantress aangewezen om den Vorstelijken doode van Portsmouth naar Woolwich over te brengen. Het lijk zal te Camden-House niet op een praalbed worden gelegd. Blijkens telegrammen uit Rangoon van den 4n, blijft de Koning van Birmah een vijan dige houding tegen den nieuwen Britschen re sident, generaal Browne, aannemen. Doch ook met zijn voormalige beste vrienden ligt de Ko ning overhoop. Tinedahtot dusver als zijn rechterhand beschouwd, is in ongenade gevallen en ontkwam slechts door «en overhaaste vlucht aan den dood. Tinedah •werd beschouwd als een moedig man, die waarschijnlijk een opstand zal beproeven. Nog wordt uit Rangoon gemeld, dat de rijst oogst voordeelig staat in Neder-Birmahuitge zonderd aan de grens. Te Xeres en Arcos hebben zware branden gewoed, die terecht of ten onrechte op rekening worden gesteld van de internationalisten. De aanvoerder der bende, die in den laatsten tijd het Noorden onveilig maaktenzekere Ve- ralta, is in handen der politie gevallen. In zijne zitting van Zaterdag heeft de Duit- sche Rijksdag alle financieele rechten overeen komstig de voorstellen der tarief-commissie aangenomen, behalve de tabaksbelasting. De invoerrechten op koffie zijn met 174 tegen 97 stemmen gesteld op 40 Mark, die op petro leum, met 171 tegen 92 stemmen, op 6 Mark. Het vonnis van den tweeden krijgsraad in zake het vergaan van de „Grosser Kurfürst" is aan den Keizer ter goedkeuring voorgelegd. In tegenoverstelling van het eerste moet het zeer kort en bondig wezen. Men verlangt zeer en terecht zeker naar de openbaarmaking. De bezoeking der overstroomingen houdt nog niet op. Telegrammen berichten onsdat de Adige de stad Veropa en de vruchtbare vlakten, die haar omgevenernstig bedreigt Na de rampen die het gevolg zijn geweest van het buiten de oevers treden van Po en Tanaro, zou waarlijk een overstrooming vau de Adige het toppunt van ellende zijn. Gij weethoever ongeveer de verwoestingen, door den Tanaro aangericht, zich uitstrekten. De Po heeft meer dan 40,000 hectaren uit muntende gronden onder water gezetden ganschen oogst vernietigd, meer dan 10,000 stuks vee doen omkomen, vele honderden huizen om vergeworpen of ernstig beschadigd. Men rekent dat de verwoeste en met hoopen zand en steenen overdekte velden gemiddeld 300 lire per hectare in waarde achteruit zijn gegaan. De schade zal het oorspronkelijk geraamde cijfer van 30 mil- lioen verre overtreffen. Voeg daar nog bij de kosten voor nieuwe dijkendie naar 't ontwerp van professor Filopanti niet minder dan 100 millioen zullen bedragen. Andere rivieren en bergstroomen hebben de streken van Turin Pinerolo Canavese Asti Alessandria eri Voghera verwoest. En als ware dit nog niet voldoende hebben er nog door de sneeuwbuien van den winter en den onophoude- lijken regen in de lente en 't begin van den zomer in onze bergen talrijke verzakkingen van de van water oververzadigde gronden plaats ge had, gezwegen nog van de lawines. Bij Aosta bijvoorbeeld is een geheel bosch afgegleden in het dal van de Cogne, een tweede bosch is tot het dorp Etrouble afgezakten in vele dalen zijn de wegen zoo on veilig gewordendat men er zich niet meer waagt. Ten slotte zijn hagel buien en orkanen over Noord- en Midden-Italie losgebarsten zoodatwat de overstroomingen hebben gespaard, op een andere wijze is vernield, en de oogst als verwoest beschouwd kan worden. In 't Zuiden ziet het er niet reel beter uit. Sardinië wordt door zwermen sprinkhanen be zocht. De oude Stromboli volgt het voorbeeld van Etna en Vesuvius en aardbevingen zijn in Sicilië en het Napolitaansche aan de orde. In de provincie Basilicata herhalen de schokken zich voortdurend, en wie zich de rampen van 1826 en 1857 herinnerenzijn vol angst en beving. In verschillende plaatsen zijn huizen ingestortde bewoners begravende onder haar puinhoopen. L'Italie deelt mededat bij verscheiden Internationalisten te Napels huiszoekingen hebben plaats gehad. In de woning van zekeren Raffa Martora zijn een groot aantal papieren in beslag genomen, o. a. een manifestwaarop geschreven stond „Viva la Commune di Parigiinsorgete, figli di MasanieHo'(léve'de Parijscbe Commune; staat op zonen van Massaniello In een fittls 'të Formiello, waar de werklieden- bond vergaderingen hield, heeft men dergelijke manifesten in beslag genomen. Ten gevölge Van deze ontdekkingen zijn-Martora en Antonio Giustianipresident van den werk- licdenbond in hechtenis genomen. Ismaïl-pachede gewezen Khediveis te Napels aangekomen. In zijn gewezen Rijk gaat zijn opvolger inmiddels met bezuinigingen voort. Zoo heeft hij het leger op slechts 12000 man gebracht. Nog steeds draalt de Porte .met.de be noeming van commissarissen voor de Griekschè grensregeling, zoodat eene kleine herinnering namens de Mogendheden misschien weer spoedig noodzakelijk zal worden. Mahmoud de gewezen Grootviziervertoeft nog steeds te Constantiho- peltot groote ergernis der mogendheden maar men verzekert dat hij eerlang weer zal worden weggezonden. Murad, de krankzinnige ex-sultan, heeft weer een aanval van zijn wantroqwen en angst gehad en heeft eene poging gedaan om te vluchtennaar het schijnt echter zonder sueces. Vorst Alexander van Bulgarije heeft de investituur van den Sultan ontvangen en is on middellijk daarna vertrokken naar Varna. De ontruiming van Bulgarije door de RusseD, op 8 Augustus bepaaldschijnt wederom te zullen worden uitgesteld. Nog steeds verzet de Rumaansche Kamer zich met kracht tegen dc toelating van Joden

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1