BINNENLAND. wm5pd met het seid der aacdeelhrl? tot de burgerschapsrechten en opnieuw is een voorstel ingediendstrekkende om een besluit tot naturalisatie eerst te nemen met eene meer derheid van twee derden en zoodanig besluit slechts over tien jaar geldig te verklaren. Tilburg, 9 Juli 1879. Laatstleden Zaterdag-avond ten 9 uur had alhier in de zaal der N. Kon. Harmonie, de onthulling plaats der buste gewijd aan de na- gedachtenis van den oud-Presidentden neer J. A Yerbunt. Be talrijk opgekomen donateurs en ledendie de zaal vulden gaven bewijzen van ware belangstelling in deze plechtigheid De President, de heer B. J. A. Mutsaers, hield eene kernachtige redevoering waarin ZEd. wees op het vele goededoor den helaas te vroeg aan de N. Kon. Harmonie ontrukten Yerbuni, gewrocht, zich overtuigd houdende dat dit beeld door alle tijden heen eene aangename herinne ring zal blijven aan den mau die immer daar was, waar het gold de belangen der sociëteit Namens de Directie werd daarna door den President dank gebracht aan al de leden door wier milde bijdragen zij in staat waren gesteld de schoone zaal te versieren met de beeltenis van hemdie voor het tot stand komen daar- van zich zoozeer beijverd heeft doch derzelver voltooiing niet mocht beleven. De buste ver vaardigd door den heer J. W. Ramaker uit Geleen (Limburg) mag al» een kunststuk worden beschouwd en strekt den vervaardiger tot eer daar alles zeer net welgelijkend is en m alle deelen als een sieraad mag geroemd worden genoemden heer, bij de plechtigheid tegenwoor- dig, werd door den heer President alle lof toe- Zondag-namiddag ten half zes ure gaf dezelfde Harmonie een concert, dat door leden en hunne familien zeer druk werd bezochteen gedeelte der ten gehoore gebrachte muziekstukken, werd tengevolge van iets gunstiger weder, in de in aanbouw zijnde kiosk uitgevoerd. Waalwijk, 9 Juli 1879. Gisteren namiddag omstreeks half twee, ont stond door eene tot nog toe onbekende oorzaak brand, in het naburige Besoijenin de zooge naamde Oude Jodenkerk, een huis, door acht gezinnen bewoond Nauwelijks had men het vuur bemerkt, of het geheele gebouw stond in volle vlam zoodat den bewoners niets overbleef, dan ijlings de vlucht te nemen, zonder iets noemenswaardigs van hunne bezittingen te kunnen redden. Spoedig deelde het vuur zich mede aan de looierij van den heer de Bakker, een hoog planken gebouw. Aan blusschenviel hier niet te denken; men moest er zich toe bepalen het vuur bij de reeds brandende pereeelen te beperken Aan de vereenigde krachtdagige pogingen der brandweer van Besoijen, Waalwijk en Sprang mocht het dan ook gelukken, het huis van den heer de Bakker te behouden, alsook het huis en de schoenenfabriek van den heer Dumoulin, die bij den feilen wind het grootste gevaar liepen. Het is waarlijk te verwonderen dat er met meer huizen afgebrand zijn, als men weet, dat de meesten, onder den wind, met stroo of riet gedekt zijn. Verschillende keeren vatten de daken dan ook vuur, maar telkens werd het dadelijk gebluscht. Ware-de brand 's nachts uitgebroken, de ramp was niet te overzien geweest. De afgebrande pereeelen ziju tegen brandschade verzekerd; de inboedels slechts gedeeltelijk. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. Het is ons eene aangename taak het vel- gende uittreksel uit de „Reporter" omtrent de Arnhemsche tentoonstelling, onder de oogen van onze lezers te brengen. Na gesproken te hebben over geoliede en gut- ta-perchajassen en andere ondoordringbare kle dingstukken, zegt genoemd blad: YVat zouden echter die waterdichte kleederen beteekenen, als men daarbij matte voeten moest halen. Maar geen zorgook daarvoor u raad Onze schoen- en laarzenmakers, ofschoon ook al niet in grooten getale opgekomenhebben er prijs op gesteld iets te leveren wat den toets ^Zonder'de^ndere exposanten te willen over slaan noemen wij hier een zestal die in onze onmiddelijke nabijheid staanJohn Ebas, m magazijnen te Amsterdam en Rotterdam met twee vitrines met schoenen enlaarzen ster fiin bewerkt M. Schenkels uit Waspik die behalve schoenen, ook klompen inzond, benemis leesten, die den meester doen kennen; Haagh en Pirard uit Waalwijkmet eene serie dames schoenen, van het kleinste tot het grootste nummer waarbij de afmetingen evenredig toenemen; deze roeren een paa'r damesschoentjes met rog en eelen steen, waarmede men, zelfs al heelt men geen dansen geleerd dehet nette moet kunnen uitvoeren wij benijden het nette voetje, dat zulk schoeisel zal dragen ln deze etalage trekt bijzonder het oog een half afgewerKt laarsfe dat ook het onder- en binnenwerk te aanschouwen geeft, alsmede een in water staande laars kan deze het zoo den geheeleu duur der Tentoonstelling uithouden, dan zabijI^Jerwd waterproef zijn; deze firma heeft de fraaiste eta lage van al de kunstbroeders. Een „Ex-Kuster" heeft aan het Nieuws van den Dag" eenige interessante mededed,^ een gedaan over de Atrikaansche Handels Ver SniJL in Afrika. Een denkbeeld van de wijze, werd óf wordt omgesprongen kan het volgende „Met geheele scheepsladingen schrijft hij werden koopmansgoederen aangevoerdin zulke quantiteiten zelfs dat de bergplaatsen te Banana niet meer voldoende waren. De magazijnen schoten te kort óm alles in te zwelgen vandaar dat de vaten rum in de open lucht werden op geslagen. Dit op zich zelf is natuurlijk niets maar"de Afrikaansche zon schiet haar gloeiende stralen dag in dag uit met al haar kracht op dit in de open lucht opgeslagen goed de duigen krimpen en het natuurlijk gevolg daarvan is, dat de zon den rum doet verdampen. Dit be wijzen de winst- en verliesrekeningen, welke aan de factorijen voorhanden moeten zijn. „Op een centrale factorij beliep de verliespost alleen over rum bijna 1000 milreis (een milreis f 1.70). Berekent men dit verlies nu over de geheele kust, dan zal men een enorme som verlies verkrijgen wat men door goede verzor ging had kunnen vermijden. Vaten heb ik onder mijn toezicht doen openmaken waarop van buiten de galonnage van 120 gallons was aan gegeven terwijl bij het openmaken .bleek ♦- dat nog geen achtste gedeelte aanwezig was. De klachten, daarover te Banana ingeleverd, waren, zooals te begrijpen .is menigvuldigdoch het eenige antwoord was „schrijf het maar af op: winst en verlies". Evenzoo ging het metvaten, aardewerk. Eens ontvingen wij een'bezending daarvan. De vaten te openen was te Banana als overbodig beschouwd ofschoon ze in plaats van aardewerk wel klokkenspel schenen te bevat ten. Door den regen, die jaren lang deze vaten was binnengedrongen was het stroowat zeer natuurlijk is, verrot, doch men had Jiet niet de moeite waard geachtze met nietiw" stroo opnieuw in te pakken. De chef van de depót- factorij te Banana scheen op zijn gemak gesteld te zijn. Wij evenwel openden een vat en ik geef u te radenhoeveel fceele wa3chkommen wij vonden. Van de honderd stuksdie zij moest bevatten, vonden wij zeven heele (zegge zeven), de andere waren al)e& aan scher ven.0 Waarom werd dit verlies niet te Banana op de winst-en-verliesrekening gebracht Dit mocht niet! Banana verdeelde die verliezen over alle factorijen wat evenwel op hetzelfde neerkomtwant wie moet het betalen Wie moet het verlies dragen? Het antwoord is natuurlijk spoedig gevonden. Niemand anders dan de Afrik. Handels Vereeniging. Ook de verzending van manufacturen liet zeer dikwijls veel te wenschen over. Een bezending herin ner ik mij nog, was in zulk een.waiirdelonzeii toestanddat de chef den geheelen romm 1 onmiddellijk naar Banana retourneerde te meer daar het manufacturen waren die de neger wel wil cadeau krijgendoch niet wil koopen. De magazijnen zijn opgepropt met goederen zonder of van gedeeltelijke waarde en naar mijn bereke ning kan deze voorraad in geen tien jaren wor den geliquideerd. Vele van deze goederen zijn totaal waardeloos terwijl andere slechts gedeel telijk waarde bezitten. „Voorts is er nog tapijtgoeddat een groote waarde vertegenwoordigtmaar dat door de mot en de witte mieren reeds zoo goed als ver teerd is. Toch „prijkt het evenals al het - ge noemde op den inventaris en vertegenwoordigt dus een waarde die werkelijk niet bestaat. Als een tiende deel onzer bevolking sigaren -rookten dan gemiddeld maar twee daags, dan worden er dagelijks 800.000 sigarenpuntjes af gesneden. Zulk een puntje is omstreeks 1/15 der sigaarstel de waarde van deze op 1 cent dan vertegenwoordigen die puntjes in Nederland een kapitaal van f 194.545 'sjaars. Dat kapt- taal zou door de weggeworpen tabak tot snuif te vermalen van veel practisch nut kunnen zijn. Een inzender wekt daarom in het „Utrechtsch üagbl." op tot de stichting van een „sigarenpuntjes-verzamelings-vereeniging met correspondenten en agenten over het ge heele land. In Atjeh .zijn tusschee 10 en 20 Juni 1875 2300 puntgranaten verschoten, die den vijand drie dooden en gewonden veroorzaakten. In het gunstige geéal, d. i. wanneer de gebles seerden ten gevolge der bekomen wonden, stierven, kwam elke doode Atjehner op ruim 700 punt granaten te staan 1 En nu denke men niet-aan een canard: het feit wordt door generaal Van Swieten medege deeld de laatst aangehaalde woorden zijn letterlijk uit zijn werk „De waarheid over onze vestiging in Atjeh" overgenomen. Iutusschen dient er bij gezegd te worden, dat „de waarheid" van generaal Van Swieten me^ alleen door den heer Nieuwenhuysen wonU be twijfeld. Zoo duwt hem „De Indische Gids" naar aanleiding van bovenstaande mededeeling toe„In de officieele rapportenoox m die van Generaal Van Swieten, werd gewoonlijk om der verbeelding vrij spel te laten, waarschijn lijk verzekerd, dat "het verlies van den vijand zeer groot was, maarniet opgegeven kon worden, omdat hij zijn dooden meenamdeed hij dit misschien niet, toen de dood het gevolg was van het vuur der artillerie, met haar „ongerijmde laktiek", zooals de generaal zegt? Wie heeft de drie dooden en gewonden geteld VVie heeft geconstateerd, dat zij, en geeh anderim bovendien, door die 2300 puntgranaten gevallen zijn „Dat er in Atjeh e« niet door de artillerie alleen 1 veel munitie „verspild" is, zal echter wel niemand tegenspreken." De „Etoile Beige" zegt, dat een eenvoudig werkman, Vallreijs genaamd, een ontdekking heeft gedaandie waarschijnlijk in de handels- en fabriekswereld groote veranderingen zal teweeg- ^Hn heeft nl. een nieuw middel uitgevonden j om plantaardige oliën te zuiveren zonder daarbij gebruik te maken van zuren. De op deze wijze gezuiverde oliën kunnen zeer goede diensten be wijzen bij het bereiden van spijzen. Voor het smeren van machines moeten zij de voorkeur verdienen boven alle andere oliën. Ook worden ze gebruikt tot het insmeren van wol bij het scheren. Dit product zal zeker algemeene aan dacht trekken op de tentoonstelling van- 1880. In den laatsten tijd hebben de Rijks-amb tenaren verscheiden aanhalingen van smokkel goederen gedaan aan de grenzen der provincie Drente, en heeft de rechtbank te Assen eenige personen veroordeeld tot een jaar of minder ge vangenisstraf benevens geldboeten. In Rotterdambevindt zich op het oogen- blik een getrouwde vrouw in hechtenis, wegens poging om een kind te onderschuiven. Het is eene vrouw van slechts 19'jaren. Een tijd ge leden verliet zij de echtelijke woning en trok met een ander dan haar man naar 's-Gravenhage. Daar Séhijnt zij' eigens een kind te 'Rebben aan gekocht en later ,haren man wijs gemaakt te hebben dat hét haar eigen spruit was. Zélfs zond zij hem een telegram van gelukwensch met de voorspoedige bevalling. Thans zal zij zich' voor de justitie te. verant woorden hebben wegens valschheid in geschrifte door het onderteekenen eener schuldbekentenis (de akte van aankoop van ;het kind) met een valschen naamverduistering van staat ten aan zien van het kind en het afleggpn van een valsche verklaring bij den burgerlijken stand. Zaterdag nacht is in 'de R. K. kerk aan 't Kalf te Zaandam ingebroken. De dader of •daders hebben door het inslaan van een glasruit1 achter in- de kerk zich toegang verschaft en ewi waarde van omstreeks f.300 aan kerkelijke siera den medegenomen. Van den Riju meldt men aan de „Haarl. Cti" dathet getal -reizigers tengevolge vair de ongunst iget weersgesteldheid doch ook door de slechte-tijden, in hïfit dbg vallend klein is. De salonbooten, anders in dezen tijd overvol, tellen thans dikwijls gecne vijftig passagiers. De ho telhouders klagendoch zijn iets minder veel eischend, dan andere jaren. Men meldt uit Beverwijk In Londen worden de hier geplukte aardbe ziën tiog eerder gébruikt dan te Amsterdam dank zij het Ncmrdzeekanaal, De vruchten toch, 's morgens vroeg geplukt, gaan direct via IJmui- len naar Londen en komen daar 'h avond* nog «an flèmar.fi 1 - vijl - -a- m- _r> m a \tnst avonds g *ci, tn.irkt is, de Uaar iia:.gs>ir«chte vruchten tot den volgenden dag moeten blijven staan vóór ze verkocht wórden. Jammer dat door de koude en regen de oogst dezer vruchten zoo tegenvalt. Men hoopt echter dat de bessen en andere vruchten beter zullen meevallen en de schade, nu geleden, ruimschoots vergoeden. Eén i6-jarige jongen, in een. kersanbpom- gatfrd té Wadeitffijen geplaatst om'de mnsschen te verjagen,: zou: voor zijne zuster, die 'hem het middageten kwam brepgen, eénige kersen pluk ken. Te dien einde trachtte hij met den kolf van zijn geladen geweer een tak naar beneden te halèndie bij het terugspringen tegen den haan: van het geweer kwam, met het ongelukkig gevolg dat verséheidene hagelkorrels hem in de linkerzijde der borst drongen. Men vreest vóór het behoud van zijn leven. "4-». Naar wij vernemen schijnt er thans over- eenstemming te, gestaan tnsschen de Regeeringen van België en Nederland betreffende de uit te voeren werken aan het kanaal van Ter Neuzen naar Gent. Als aequivalent zou dit ten gevolge hebben-het afstaan van den spoorweg Roozen- daulBreda door den Grand Central Beige aan Nederland. Wij vernemen dat - daarover thans weder onderhandeld wordt. Te Winschoten is door vijf politiemannen jacht gemaakt" op den smokkelaar Willem Ko ning, die veroordeeld was tot 9 maanden cel straf ea f'1000 boete. Nu en dan, hij was naar Duitschland gevlucht, kwam hij over de grenzen zijn vrouw en kinderen bezoeken dit kwam ter qore der politie, en, na een- zwaren kamploop is het gelukt hem jn handen te krijgen. In de Pefisylvanische oliefabriek is thans een olie-geleidingsbuis gelegd van 100 mijlen lengte, nl. Van Coryville'naar Williamsport. De buis is 6 duim In doorsnede en houdt 28,000 vat olie in. Deval van 'Corryville naar Willi amsport bedraagt 2100 voet. De olie wordt door machines: in- de jmizen gepompt. Telken dage vloeien irj60 (ft)" vaten olie door de buis in de reservoiïS'. Het' plan is, de buis tot aan de kust te verlengen. Een 70-jarige voejrman, xliemeteen4zwaar beladen kar dfupooi-t 'van hét erf der heeren Gebr. Lukwel.ltp Oosterhout, binnenreedge-b raakte tussehen," de, kar en een paal-beklemd^en bekwam zóó ztfart verwondingen dat hij kort daarop overleed. Door het kantongerechtte GóiVda', is Woensdag 2 J'uü i een touwslager uit Gouderak veroordeeld tot eene boete van 3 gulden of gevan-, genisstraf van l'dag omdat hij zijne dochter, die te Ouderkerk a/d. IJssel bij een landbouwer dienstbode was en aldaar het roodvonk had ge kregen van daar in eene vigilante naar zijne woning te Gouderak had vervoerd, ofschoon zij nog lijdende was aan die ziekte en op de deur der woning van den landbouwer te Ouderkerk nog het papier met het opschrift „besmettelijke ziekte roodvonk" aanwezig was. De geneesheer uit Ouderkerk,.eo. de landbouwer hadden het vervoer zeer afgeraden. Tot verontschuldiging van den touwslager diende echter dat tot het vervoer zijne toestemming had gegeven de ge neesheer uit Gouderak v. B., die op de terecht zitting van het kantongerecht te Gouda o. a. verklaarde, in de meening verkeerd te hebben, dat de wet op de besmettelijks ziekten niet op roodvonk toepaslijk was, maar alleen op cholera en pokken. Het meisje was in de nacht ua het vervoer te Gouderak overleden. De Weener Coriespondent van/de Nieuwe Iiotterdamsche Courant meldt in een zeer belangrijk schrijven een en ander over den verandeiden toestand welke uit de reactionaire handelsstaat- kunde van Duitschland voortvloeit. Dit schrijven verdiept de volle aandacht van den Nederlafid- schen handel. Wij ontleenen er het volgende aan Den len Juli hebben de Duitsche spoorwegen dq tot dusver bestaande directe goederen-tarieven met Dostenrijk-Hongarijc België, Nederland "Zwitserland en Noordelijk Frankrijk tegen 1 Januari 1880 opgezegd. Bekendis het, dat de- herziening der Duitsche spoorwegtarieven in het nauwste verband staat met de reactionaire han delspolitiek van vorst Bismarck. 'De spoorweg- maatschappijen hier, te lande beraadslagen thans over de te nemen maaregelen en óverwegen het voorstel om lage tarieven vast te stellen op die spoorwegen welke naar het Zuiden Westen en Oosten voeren en die niet op Duitschelijnen aansluiten. Wordt dusom een voorbeeld te /noemen de door- en uitvoer van Boheemsche 'suiker over Duitschland ónmogelijk gemaakt,"zoo moeten de tarieven naar Triest en Tiume'verlaagd worden opdat dit artikel langs den zeeweg vervoerd kan worden. Hetzelfde geldt- omtrent het graan uit Hongarije afkomstig. Men hoopt eveiizoo door middel van lage tarieven den invoer van petroleum, koffie, ijzer welke tot duiver over HamburgBreinen, en Stettin hunnen weg naar Oosfenrijk' vóndëh ov'er Triëst en Ultima te leiden. Mét het oog' op één vermeerderd vervoer worden zoowel door de Oostenrijksche als door de Hongaarsche Reg iering maatregelen genomen om aan bovengenoemde havens de faciliteiten te verleenen welke door den nieuwen handelsweg vereischt worden. Zeker is het, dat, tengevolge van Duitschland's maatregelenhet verkeer ter zee over de bedoelde havens zeet'zal toenemen eene omstandigheiddie ook ten goede kan komen aan de Nèderlandsche reede- rijen, zoodat op die wijze eenigszins het nadeel verminderd zou kunnen wórden, dat oök'Neder- land door de invoering van Duitsche differentieel# spoorwegtarieven ongetwijfeld lijden zal. Wordt het vervoer van Nederlandsche-koloniale produc ten dis tot dusver uitHamburg en Bremeu n-.iar Oostenrijk-H-'tigarij'e vervoérd'werden; door hoog- ingaande rechten bemoeilijkt, dan zou voorde' Ncdcrlandsehe schepen de mogelijkheid bestaan om Indische produeteft naar Triëst en Fiuine te verschepen en op die. wijze niet alleen nieuwe markten te veroverenmaar ook aan hunne koloniale artikelen afnemers te bezorgen die tot dusver hun voorraad uit Amerika, be trokken zooalspin een .voorbeeld te noemen., met de koffie uitBrazilië:het/geval. is.. De Oostenrijksche uitvoerartikelenwier weg over land bemoeilijkt wordtzouden aan, de schepen een welkome retourvracht geven. Met het oog op het feit dat de uitvoer van Duitsche steenkolen aan de Oostenrijksche grens door hooge rechten zal getroffen worden zouden ook die voortbrengselen door Nederlandsche schepen naar Oostenrijk-Hongarije vervoerd kunnen wor den. Duitschland exporteert van de bedoelde artikelen waarschijnlijk jaarlijks 810.000 ton steenkolen naar Oostenrijk en hoewel Bohemen bruinkolen uitvoert, bezit dit inlandsche product niet de zelfde hoedanigheden die in kolen prima qualiteit vereischt worden. Een vervoer dus van kolenwelke door Nederlandsche schepen in Engeland als ballast geladen wordtvalt binnen het bereik- van het mogelijke. De Engelsehe Regeering heeft het belang van de wijzigingen die het verteer in Oostenrijk- Hongarije zal nemen begrepen zooala blijkt uit de aanstelling van een consul te Eiume, waar zich tot dusverre slechts een vice-consul ophield, met den bepaalden last om den aldaar bestaanden handels-en verkeertoestand te bestudeeren en daarover te berichten „welk nul daaruit voor den Engelsehen te handel behalen is. De aankoop van den Köln Mipdener spoorweg is voor den Nederlandschen handel mede een slecht teeken, en de alvermogende Rijkskanselier zal niet rusten voor hij. ook de Reinische Eisen- bahn in zijnen macht heeft. De OosfenrijschóHongaarsche regéering denkt er nu ernstig .aan een bérgspoorweg te maken tot aansluiting aan de Zwitsersche lijnen Zeer terecht is het in zijne belangen ernstig bedreigd® RSjk er op bedacht "zich te verdedigen. In Nederland hopen wij zal dit voorbeeld worden gevolgd, door onze waterverbmuingswe- gen met Duitschland te vermeerderennu de spoorwegen Voor deö handel dreigen onbruikbaar te worden gemaakt. Het zal in a lands belang dringend, noödig'ziju dat de kanalenwet spoedig w'tder- tati de 'orde -wordt -gesteld. Voordat da plannen van den mfnitfer Tan Pinaciën zijn goedgekeurdkan daar natuurlijk geen sprake van zijn, daar 'de geldelijke quaestie grooten invloed was op de verwerping der Wet. Omtrent de Javaansche gamelang op de tentoonstelling te Arnhemschrijft de N. Rott. Ct. het volgende Hè Gamelang die de Drins medebracht, heeft heden voor het eerst gespeeld. De regen die telkens bij stroomen nederviel, tiidens het concert in den tuin van de tentoon stellingheeft ongetwijfeld aan de Javaansche artisten de laatste illusie benomen over de be woonbaarheid van ons klimaat. Nedcrgehurkt evenals Hollandsche kleedermakers op hun toon bank zitten zij met hun dertienen te midden van bun instrumenten onder een met stroo be- kleede tent geheel gemaakt naar het model van

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2