dei Gemeenteraads-veikiezingen. BINNENLAND. UITSLAG Chili en Peru. Binnenslands is de toestand van Aaraguay vol beroerten. Revolutionaire benden van Buenos-Ayres, onder aanvoering van Juan Silvano Godoy hebben zich meester gemaakt van Humaïta en Corrientes en bedreigen Asuncion welke stad da President Barreiro nog bijtijds toegeschoten, echter hoopte te kunnen verdedigen. Te Buenos-Ayres zelf is het ook niet rustig. -De Gouzernaur Tejedor ligt met de Provinciale Kamers overhoop en dingt met den Minister van Oorloggeneraal Boca, naar het Presidentschap. Zulke mededin gingen nu plegen zelden vreedzaam afteloopen. Ook de Antillen zijn van burgeroorlog met vrijgebleven. Een depêche uit Kingston meldde onlangs dat Port-au-Prince in brand stond. In Mexico ziet President Porfirio Diaz zijn o-ezag dagelijks door nieuwe opstanden in gevaar gebracht. Laatstelijk is de bezetting van Vera- Cruz in verzet gekomen te gelijk met de be manning van het oorlogschip Libertadwelke met dit vaartuig zee koos. Telegrammen uit Havanna melden, dat het vaartuig sedert de opstand had den 26n Juni plaats naar de stad is teruggekeerd en de be manning zich overgegeven heeft. die achtereenvolgens plaats vonden en zoo sterk warendat verscheiden gebouwen kraakten. Voor zoover kon worden waargenomenwas de richting van Zuid naar Noord. Door een voor naam inlander is verzekerd dat zij het teeken is van den toorn der berggeesten over hetgeen hier in Indie omgaat. Er is niets anders aan te doenvertelde hij dan aan deu Gedeh den ontwerper der financieele beroerte ten offer te brengen. Op de Tentoonstelling te Berlijn trekt vooral de aandacht een electrischen spoorweg door de ook hier te lande zeer bekende firma Siemens en Scalski ingezonden. De wielen van de elcctrische locomotief wor den door een dynanio-electrische machine, die op haar beurt de beweging van de stoommachine ontvangt, bewogen. De lengte van den weg is twee honderd meters de snelheid^ drie^ meter per seconde. Iedere trein bestaat uit drie wag gonswaarmede twintig passagiers kunnen ver voerd worden. Dezelfde proefwant heel veel meer dan een proef is het voorloopig niet, zal genomen worden op een eerstdaags te Parijs te houden tentoon stelling met een moteur door Deprez geconstru eerd. Tilburg, 16 Juli 1879. Maandag namiddag circa 6 uurheeft onder de Wijk Loven alhier, een brand gewoed. Aan het schop ontstaan, deelde hij zich dadelijk mede aan den stal en de woning der boerenstedein eigendom behoorende aan JReijnen en bewoond door H. "Vermeer. Deze gebouwen werden geheel een prooi der vlammen. Al het vee is gered. Slechts weinige meube en zijn behouden gebleven. Huis stal en meubelen zijn tegen brandschade verzekerd, door de goede hulp der brandweer zijn de twee in de nabijheid staande burger woningen gespaardgebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. Waalwijk, 16 Juli 1879. Jl. Zaterdag meende hel „Rotterdamsch Nieuwsblad" te kunnen verzekerendat het opnieuw door het gansche Ministerie aangevraagd ontslag zijn grond vond in de weigering van Z M den Koning in voorstellen tot herziening der Grondwet te tredeno. a. kiesrecht en de fensie betreffende. Uit den Haag werd dit bericht ten stelligste tegengesproken doch het vindt daarentegen een bevestiging in het volgende bericht van de „N. Rott. Ct." «Naar wij vernemenheeft het Ministerie in een uitgewerkt rapport aan den Koning een voorstel gedaan van Grondwetsherzieningwat betreft de hoofdstukken over de StatenGenaraal en de Defensie. „Volgens dat voorstel zou de Tweede Kamer moeten bestaan uit 100 leden, de Eerste uit 50 leden. De leden der Eerste Kamer zouden gekozen worden door de Prov. Staten maar zonder een census van verkiesbaarheid. De Tweede Kamer zou worden gekozen voor den tijd van vijf jaar in onveranderlijke districten en volgens een kiesrechtdat niet meer alleen den censusmaar ook capaciteit tot grondslag zou hebben. Een en ander bij organieke wet 16 Jzf M. lieeft het voorstel van de hand ge- wezen" Dit is alles wat tot dusver omtrent dit ernstig geval bekend geworden is en, voor zoover wij kunnen voorzien vooreerst bekend zal worden. Waren de Kamers bijeen dan zou een interpel latie zeker al het verlangde licht kunnen geven Men mag nu evenwel verwachten dat omtrent de" nieuwe aanvraag om ontslag spoedig de een of andere beschikking zal genomen worden die in staat zal stellen over de al of met juistheid van het bovenstaande iets meer te weten te komen. Een telegram van den Gouverneur-Gen. van Ned.-Indie bevat de volgende mededeelin- gen omtrent de krijgsverrichtingen in Atchin Den lsten Juli zijn de operatien tegen de XXVI Mookim van yier verschillende kanten en met eene macht van meer dan 8000 man aangevangenmet het doel om de voorname sterkten .namelijk de Missigits Malajoe en Boeng in het zuidelijk en Lambaroe en Toengkoep in het noordelijk gedeelte, te vermeesteren Dien dag werd de Missigit Malajoe den 2n Juli werden Boëng en Lambaroe en den dn werd Toengkoep genomen. De vereenigde kolonnes zonden den 4n en 5n Juli in verschillende richtingen afdeelingen uit om de niet onderworpen kampongs te tuchtigen De tegenstend was de eerste dagen hevig en het terrein zeer moeielijk Later werd we.mg van den vijand gezien. ïmam LongbattagChe gewond was vluchtte met een deel der bevolkmB 611 Veldkanonnen werden vernageld en vuurwa penen buit gemaakt. Tevens werden groote massa s vivres en am munitie en drie wapensmederijen y.ernlel(J: Het totaal verlies aan onze zijde beliep 17 gesneuvelde en 66 gewonde mindere militairen en 4 gewonde officieren. Den 3 Juni, omstreeks 5 ure des nam., werd te Batavia een vrij zware schok van aard beving gevoeld. De Gcdeh moet in de laatste dagen veel rook uitgeworpen hebben Tnsschen zes uur en half zeven den 4 Juni had een aard beving plaatedie op verschillende punten van Batavia meer of min hevig werd gevoeld. In de bovenstad schijnt de schok of schokken van lichten aard te zijn geweest, maar in de beneden stad zijn drie vrij zware golvingen waargenomen De vorige week weiden eenige personen door de firma Wisse Piccagula en Co. te 's Hage in de gelegenheid gesteld in de werkplaats der door haar bestuurde electrische verlichting maatschappij te bezichtigen en met verschillende electrische verlichtingsstelsels kennis te maken. Bij - het binnen treden wjrd men al dadelijk verrast door het prachtige lichtdat van twee electrische lichtbronnen Jablochkoff-kaarsen tegenstraalde. Het licht was helder wit als daglicht, constant, zacht en aangenaam voor het oogzoodat verschillend klein gedrukt en geschreven schriftmoeielijk bij lamp of gaslicht te ontcijferenop alle plaatsen in de werkplaats met het grootste gemak kon worden gelezen. In leesbibliotheken of leeszalen zouden de be zoekers ecu aangenaam licht ontvangen. Alge meen heerscht de meeningdat het licht steeds van kleur verandert en te sterk varieert. Die waarneming behoort evenwel tot de uitzonderin gen. Dien avond althans werd dit verschijnsel niet bespeurd. De ballons waren van matglas dat de licht sterkte oneindig minder absorteert dan de glazen ballons volgens het systeem Jablochkoff. Nog- thans had deze meerdere lichtkracht niet de minste onaangename uitwerking voor het oog. Op verschillende plaatsen binnen en buiten de werkplaats waren dergelijke lichten aange bracht welke door commutatoren konden worden verwisseld en beurtelings de meest verrassende afwisseling en lichteffecten boden aan de talrijke nieuwsgierigen, die voor de inrichting in de Nieuwe Molenstraat verzameld stonden zoomede aan hen wier aandacht in de verte reeds door den lichtbol werd gaande gemaakt. Het licht der gaslantaarns verkrijgt eene geheel andere kleur en vertoont in den glans van het nieuwe licht slechts het schijnsel van een nachtlichtje. Deze verlichting welke meer en meer wordt geperfectioneerd zal spoedig eene blijvende plaats kunnen verkrijgen in groote magazijnen en andere etablissementenwaar veel behoefte aan licht gevoeld wordt en de gasverlichting, hoe veelvul dig aangebracht, toch nog verre in de schaduw blijft van deze verlichting. Verder vond men er den regulateur van Sie mens die met de beste regulateurs wordt gelijk gesteld en een constant sterk licht levert. Naar mate de electrische bron groot iskan deze regulatenr of lamp eene lichtsterkte voortdrengen van'70012.000 kaarsen. Het groote nut hiervan behoeft geen betoog, wanneer men na gaat welke diensten dergelijke lichten voor fabrieken en werkplaatsen, voor militaire en marine-doeleinden kuunen aanbieden. Reeds in 1870 waren 4 oorlogsbodems in, Erankrijk met deze electrische lampen voorzien en gaven al direct zulke flinke resultaten dat in 1872 en 1873 een groot deel der Russische vloot met deze lichten werd voorzien. Sedert dien tijd is men gaandeweg op dit gebied voor uitgegaan zoodat de kustverlichting in Frank rijk en Engeland voor het grootste deel als mede de Engelsche oorlogsvloot schier geheel van electrische machinen en regulateurs voor zien zijn. Dit voorbeeld is reeds door de groote koop vaardijvloot in het buitenland gevolgd terwijl kan worden medegedeeld dat de firma met de grootste ondernemingen van dien aard hier te lande reeds ernstige besprekingen dienaangaande heeft gehad. Nog andere stelsels werden getoond, die alle in beproeving en bewerking waren. Zij verschaf ten de overtuiging, dat de electrische verlichting eene groote toekomst tegemoet gaat, en dat het onderzoek meer en meer zal leiden tot practische verbetering en invoering, en dat net wegnemen der bezwaren, die alsnog directe toepassing in den weg staan, slechts eene quaestie van tijd is. De machines zijn volgens het stelsel van Sie mens en Halske te Berlijn. Na het aanvankelijk sncces, dat de onderne ming heeft ondervonden, vertrouwt men dat het haar niet aan belangstelling zal ontbreken om hare electrische verlichtingsstelsels spoedig in Nederland algemeen een blijvende plaats te ver zekeren. voor de eerste maal hadden gehoord, vergeleken wij het geluid bij zeker gegons vergezeld van klokkenspel. Onze vergelijking wordt door den Javaan zelfs gedeeld. Een van hen die na eenigen tijd in Nederland te hebben doorgebracht, in zijn vaderland was teruggekeerdverhaalde dat hij hier alles even fraai had gevonden 't meest had hem echter verwonderddat de ga melang in de lucht werd gespeeld. De goede man had herhaaldelijk het carillon hooren spe len. De slagersknecht te Amsterdam die een paar weken geleden op eene kasaanwijzing ruim f 800 ontving en daarmede op den loop is gegaan, is deze week in handen van de politie gesteld. Hij had een reisje naar Brussel gemaakten daar in het geheel niet bekendontstal men hem de gelden die hij zelf ontvreemd had. Hij schreef daarop naar zijn vader om geld en goed, maar in plaats dal hem dit werd gezonden, kwam de vader hem halen eft bracht hem naar de po litie te Amsterdam. Hij werd daarop naar de gevangenis gebracht. De schade werd door den vader vergoed. Ruim vier weken geleden werden een straatmuzikant, die op den weg tusschen Doet- inchem en Dinxporlo van vermoeienis in slaap was 'gevallen zijn harmonicain een doek gewonden en eenige andere voorwerpen ontstolen. Door de ijverige nasporingen der politie te Doetinchem is thans de vermoedelijke dader ontdektzijnde een welgesteld landbouwer te Heurne. Men schrijft uit Amsterdam aan het Z7. D. Gisteren heerschte aan het station van de Rijn spoorwegmaatschappij een buitengewone drukte. Er moest namelijk een trein vertrekken, bestaande uit 80 waggons die getrokken werden door drie locomotieven. De lading'bestond uit ongeveer 5000 pakken tabak bestemd voor Duitschland, die aldaar moesten arriveeren vóórdat de ver hoogde belasting zou worden ingevoerd. De hoeveelheid die in de laatste weken, vooral van pindere soorten voor de kerfbank daarheen gedestineerd was is hoogst aanzienlijk. Uit Oijen meldt men van 14 Juli De Laar is het laatste etmaal een meter ge wassen en thans nog wassende. Vele lage uiter waarden zijn reeds ondergeloopenzoodat het hooi wegdrijft. Ook in den binnenpolder staat het water zeer hoog en beginnen de lage bouw landen reede te lijden. Komt er niet spoedig droogte dan is de hoop op een goeden oogst totaal vervolgen. Dezer dagen werd bij een ambtenaar van den burgelijken stand te Sschiermonnikoog aan vrage gedaan tot een geboorte-extract van Griettje B. ten einde dit over te leggen bij het aangaan van een huwelijk. 23 jaren geleden deed bij afwezigheid van den vader, de verloskundige aangifte van de geboorte van dat kind en ver klaarde dat het behoorde tot het mannelijk ge slachtwaaraan de naam van Grietje werd gegeven. Vóór het aangaan van een huwelijk van bewuste personen zal de rechtbank eerst dienen te beslissendat ze tot het vrouwelijk geslacht behoort. Het slot Johannesberg aan den Rijn, met zijne uitstekkende en wereldberoemde wijnbergen, hetwelk sedert lang aan den Prins von Mettermch behoorde is voor twee millioen mark aan den baron von Rothschild te Weenen verkocht. Bij het station Hilversum is heden middag een spoortrein komende uit Zutten ontspoord. Enkele wagens waaronder de postwagen zijn beschadigd. De machinist heeft een der beenen op twee plaatsen gebroken. De passagiers bleven ongedeerd. Toen we (zegt de Arnh. Ct.) den gamelang In Engeland en Frankrijk schijnt het tegen woordige natte koude weder nog erger gevolgen te hebben dan bij ons. Te Londen o. a. valt de groote landbouwtentoonstelling letterlijk in het water. In Frankrijk rekent de minister Lepere de som, door dat land voor den aankoop uit het buitenland van het te kort komend graan te besteden op 5 a 6 honderd millioen francs. Op 1 en 6 Juli jl. heeft het aan den Noor dervoet van de Alpen weder gesneeuwd. Ook uit Zurich en Innsbrück wordt dat geschreven. Een Amerikaansch wetenschappelijk blad deelt de volgende merkwaardige redding mede Een zevenjarig knaapje, dat op een steiger aan de Hudson rivier speelde, viel in het water; men hoorde zijn angstgeschreimaar niemand durfde een poging doen om hem te redden. Na een poos kwam een jonge man op de plaats des onheils, en men wees hem de plek waar het kind gezonken was. Zonder zich te bedenken sprong de man in de rivier en slaagde er in het knaapje, dat reeds acht minuten onder water had gelegen, aan den oever te brengen. Terstond werden middelen in het werk gesteld om den drenkeling in het leven terug te roepen, en na verloop van 20 minuten had men het genoegen hem weer te zien bijkomen. Dit voorval is wel een aansporing om zich bij dergelijke gelegenheden nooit te laten ontmoedi gen en ijverig te volharden in de pogingen, om de ongelukkigen weer tot bewustzijn te brengen. Zittingen van wetgevende lichamen in de Vereenigde Staten zijn niet altijd zoo kalm, zoo waardig, als zij wel dienden te zijn. Reeds meermalen ziju daarvan staaltjes verhaald, maar hetgeen thans de „Philadelphia-Times" mededeelt omtrent eene zitting der wetgevende kamer in den staat Pensylvauiëovertreft waarlijk alles Men oordeele. Om de zittingen te kunnen sluiten bleet de Kamer bijeen tot drie uren in den morgen. Het laatste gedeelte van die zitting kenmerkte zich door zeer eigenaardige tooneelen. Er heerschte de grootste wanorde in de zaal. "Van alle kanten werd gegeoid met proppen papier, boeken en zelfs met inktkokers, zonder dat men scheen te bedenken hoe gevaarlijk zulk een spel was. Zoodra een der leden het waagde het minste teeken van ongeduld te gevenwerd hij het mikpunt van zijn collega's. Twee of dne volks vertegenwoordigers die op hun bank bleven zitten, zetten hun parapluies op en gebruikten die als schilden om zich te beschermen tegen de voorwerpen waarmede zij van alle kanten werden gebombardeerd. Eindelijk waren zij ge noodzaakt de vlucht te nemen. De Voorzitter, of speaker, liet alles oogluikend toe en deed geen poging om een eind aan dat tooneel te maken. Maar een dei toeschouwersdie door een volksvertegenwoordiger met koud water werd begoten begon om zich te verdedigen met proppen te gooien naar het hoofd van zijn aan valler. Zoodra de Speaker dit zag zette hij een ernstig gelaat, klopte herhaalde malen met zijn hamer en gaf bevel den persoon te vatten die zich aan de waardigheid der Kamer had vergrepen. Twee gerechtsdienaars sleurden den toeschouwer voor de bank van den speaker. „Gooi hemde deur uit", gebood deze en het bevel werd uit gevoerd ondier luid gelach der aanwezigen. Na vijf minuten werd het spel hervat. De speaker was bezig eenige aangenomen wetten te onderteekenenen de Kamer maakte van die gelegenheid gebruik om in koor eenige volks deuntjes als John Brown en dergelijke te zingen. Daarna begon weer hst spel met de proppen. De meeste leden zetten hun hoed op de speaker verklaarde eindelijk dat de zitting voor eenige minuten gestaakt zou worden, terwijl de kopiisten de laatste wetten, die in stemming moesten wor den gebracht, in orde zouden brengen. Toen begon men weer wat anders. De Ka- merheeren hielden de kluchtigste redevoeringen en deden de zotste voorstellen. Men bracht een blinden speelman in de zaaler werden straat liedjes gezongen en sommige leden begonnen te dansen terwijl andere eenige flesschen whisky lieten rond gaan. Toen te drie uren in den morgen de zitting werd opgeheven, begaven de afgevaardigden zich naar een naburig koffiehuis, waar zij de sluiting met menige flesch champagne vierden. Ten gevolge van de aanhoudend gevallen regens is het water rondom 's-Bosch aanmerkelijk gewassen. Verschillende polderhooilaaden staan geheel onder water. Op vele plaatsen, waar het stras reeds gemaaid en gedeeltelijk gedroogd wns, is de oogst voor het meerendeel verloren. Sedert eenige dagen zijne de werkzaamheden aangevangen aan de ]ijn Boxtel Eindhoven voor den aanleg van een dukbel spoor. Over eene lengte van eenige duizenden meter zullen proeven worden genomen op puin hamerslag en zand met het nieuwe systeem van spoorweg bouw „Serres en Battay". Te Tolbert had een tien-jarig kraapje zich uit speelschheid bijna door ophanging van het leven beroofd. Toen zijne familie hem vondop de knieën liggende en den hals in een stropwas hij reeds geheel bewusteloos. Door spoedig in geroepen geneeskundigen hulp mocht het gelukken den jong m zijn bewustzijn te hergeven. ,,Ik wol," zoo luidde de vrrklaringdie hij gaf van zijn onbezonnen daadreis probeeren hoe lang of 'k het volholden kon. Onder de gemeente Emmikhoven op het gehucht de Lechtzijn Vrijdag namiddags twee naast elkander gelegen arbeiderswoningen afge brand. In de woningwaar de brand ontstondbe vonden zich vijf nog jonge kinderenwelker ouders .zich naar den veldarbeid hadden begeven. De brand nam zoo schielijk in hevigheid toe dat men met veel gevaar en inspanning de kin deren nog door een klein raampje uit het bran dende perceel heeft kunnen redden. Door on voorzichtigheid der kimderen schijnt de brand ontstaan te zijn. STAAT VAN BRIEVEN geadresseerd aan onbekenden. Gedurende de eerste helft der maand Juni. Van -WAALWIJK. C. Visker Lekkerkerk. Van BAARDWIJK. Mej. J. van Giese. Vlissingen. Van BESOIJEN. W. van de Laar. Schijndel. Van 's-GREVELDUIN-CAPELLE, J. van den Hout Amsterdam. Van WASPIK. Heijmans. Breda. Kunnende de brieven door den afzender aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur, BAGGERMAN. WAALWIJK. Bij- de heden plaats gehad hebbende verkie zingen van 4 Leden voor den Gemeenteraad ziju uitgebracht 240 stemmen. Van onwaarde 2. Volstrekte meerderheid 120 stemmen. Hiervan bekwamen De Heer IOS. VAN BAAL. 149 stemmen. P QUIRIJNS 134 J B. TIMMERMANS. 132 RUBBENS-KIEVITS. 131 JACQ VAN RIEL 130 Da. DE HAAN 105 J. LEBLANC 75 zöodat gekozen zijn de Heeren Van Baal, P. Q,uiriins, J. B. Tim mermans en Rubbens-Kievits. BAARDWIJK. Bij de stemming voor twee leden w den

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2