Italië. Azie. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. berichtdat de stad binnen weinige dagen zal verbrand worden. De politie is dag en nacht waakzaam. De prefect der stad heeft gestrenge bevelen gegeven dat de brandweer bij het eerste alarm gereed zij. Van de ar.dere zijde wordt uit Vladimir aan het dagblad Russkaia Prenda geschreven dat een hevige brand waarvan de oorzaak onbekend is gebleven, acht huizen Vin die stad verwoest heeft, en de aangerichte schade zeer aanzienlijk is. De bevolking en de overhied van deze kleine stad schrijven die onheilen aan kwaadwilligheid toe.; maar ondanks de nauwkeu rige nasporingen van de politie heeft mèn de brandstichters niet kunen ontdekken. Men verneemt Bovendien door een correspon dentie uit Tchnkhloma (gouvernement Kostroma) dat zes huizen ha die stad door een hevigen brand verwoest zijn en de eigenaren daarvan te voren verwittigd waren geworden. De paniek is algdtpbërtin déze plaats en men verzekert dat dé ihwoners sedert eenigen tijd nacht en dag eén Waakzaam oog houden. -ïMlHijk sfchrijft de particuliere Correspondent van de Petersburger Zeiting uit Omsk (oostelijk Siberië) dd. 8 Juli, dat in den nacht va? 3 op 4Juli een vreeselijke ontpfèfijSjg gehoord werd gevolgd door een begin van uracilin nét vertrek van den inspecteur der departementale gevange- nis^ïom. «e.n. op dsn slag kwam toeloopen werd nog een pond buskruit in een tinnen doos gevonden. Men stond hier blijkbaar voor een daad van wraakoefeningmaar het onderzoek deed niets ontdekken. Men onderstelt tevens dat de staatkunde niet vreemd aan deze misda dige poging isdiè blijkbaar ten doel had, het i vertrek van den inspecteur in de lucht te doen vliegen. Rome, 17 Juli. Kapitein De Roda, van het lie reg.infanteriein garnizoen te Alessandria (Piemont)schoot gisteren generaal Franzini met een revolver dood. Blijkens berichten uit Birmah heeft Koning Thekau weder een aanval van moordlust gehad en 12 menschen onder wie verscheiden bloed verwanten van Prins Ryonnoyan doen dooden. Tusschen Mandalay en Bhamo hebben ernstige rustverstoringeu plaats gehad. Koninklijke ambte naren wien het innen van zeer hooge belastingen was opgedragen,stuitten op gewapenden tegenstand en werden doodgeslagen. Tilburg, 19 Juli 1879. De schietwedstrijd die door den Bond van officieren der schutterij in Noord-Brabant alhier zal worden gehouden, en waarbij tevens het 10 jarig bestaan van dien bond zal worden herdacht, belooft in alle opzichten zeer luisterrijk te zijn. Volgens het programma zullen de officieren bij hunne aankomst10 Augustus plechtig door den burgemeester worden ontvangen, en door de re^elings-commissie een vaandel aan den bond worden aangeboden. Namiddags vergadering op het stadhuis en om half 5 uur kameraadschap pelijk diner. Ten 6 ure concert van het zoo gunstig bekende fanfarekorps der schutterij van Rotterdam en 's avonds der N. K. Harmonie. Den volgenden morgen luisterrijke optocht naar het kamp, begeleid door een ecrewacht te paard van ongeveer 25, heeren onder kommando van den heer Isidore Janssens, die tijdens het bezoek van wijlen Z. K. H. prins Hendrik alhier, zoo met eere kommandant der eerewacht was. Alsdan neemt de schietwedstrijd een aanvang, Waarbij de muziek van de twee harmoniegezel schappen en van het 6de Tegiment infanterie uit Breda zich bij afwisseling zullen doen hooren om 5 uur bal champêtre in het kamp, en 'sav. concert en illuminatie. Den volgenden dag voort zetting van den wedstrijd en 's namiddags aan bieding van het vaandel, door een aantal inge zetenen den bond als' aandenken toegedacht. Vervolgens prijspuitdeeling 's avonds concert, illuminatie en vuurwerk. Het kamp is hoog en allergunstigst gelegen en wordt zeer gezellig ïn- o-ericht Nette cantinessmaakvol en toepasselijk decoratief, zoodat men er zich thuis zal gevoelen. Per telegraaf. De Provinciale Staten hebben in hunne vergadering van gisteren goedgekeurd het reglement op het verleênen van concessie tot het aanleggen van tramways op de Prov. wegen waarbij is bepaald dat de concessie zal verleend worden door Ged. Staten. Waalwijk, 16 Juli 1879. Wij hebben gemeend ons te moeten onthouden van het leveren van verslagen omtrent de voor stellingen door de verschillende gezelschappen tot opluistering van de kermis gegeven; zoodoende vermijden wij het gevaar soms aan het een of ander niet al de eer te geven, waarop het recht zou hebben. Wij wenschen alleen te constateeren datzoover ons bekend is alle vereenigingen ruimschoots hebben medegewerkt om de kermis vreugde te vehoogen en dat hunne pogingen met den besten uitslag zijn bekroond. Ingezonden stukken over bovenbedoelde uit voeringen hebben wij echter, als zijnde buiten onze verantwoording, opgenomen. Als een bewijs dat er in Waalwijk groote liefhebbers van het biljartspel gevonden «orden kan dienen dat deze week A. Vermeu en in 15 opvolgende stooten 45 punten gemaakt Ueett. Naar men wil, heeft Z. M. aan de heeren Fransen van de Putte en E. Cremers de samen stelling van een Ministerie opgedragen. Dit be richt verëischt bevestiging. Een op het terrein van „Musis Sacrum", te Arnhem, genomen proef met electrische ver lichting is. uitnemend geslaagd. Er werden 16 Jablochkoff-kaaren ontstoken. ïjienigé dagen geleden zette te Ede eene moeder haar kind van' 6 maanden op een stoeltje bij het vuur en verwijderde zich voor eenige bogen blikken. Het kind viel voorover in het vuur, en toen de moeder terug kwam was het aangezichtje reeds geheel verkoold. Maandag avond is hef kind aan de gevolgpn overleden. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht zekere S.uit Epen verdacht van diefstal van vee. De beschuldigde, die de schrik van Epen's omstreken is geweèstheeft reeds verschillende veroordeelingen wegens diefstal ondergaan. De gemeentelijke politie-beambte van Bloemendaal, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter V. d. Lijken is, naar het schijnt, door stroopers om het leven gebracht. Hij had met een anderen veldwachter 'snachts patrouille-dienst gedaan en was ten 2 ure van dezen gescheiden. Ten 7 uur ongeveer bemerkte de spoorwachter, die den weg voor den van Castricum komenden zandtrcin moest inspecteeren dat er ter hoogte van het buitengoed Hartenlust iemand op de rails lag. Hij vond daar V. <1. Lijken met diepe wonden aan hals en hoofd, toegebracht door storapsnij- dende werktuigen, levenloos liggen. Een vreese lijke worsteling scheen te hebben plaats gehad, terwijl de aanwezigheid van eenige kippen en veldvruchten schijnt aan te duiden, dat de mis daad door stroopers of dieven moet zijn gepleegd; in elk gevalnaar men vermoedtdoor meer dan één persoon want de verslagene was zeer vlug en meester op alle wapenen. Een millionairde bankier J. G. Bloch te Warschau, heeft onlangs uit de grap een ge heel stadje aangekocht voor 900,000 roebels. De bankiersstad heet Lentschuy. Volgens Duitsche berichten zijn maatre gelen genomen dat de groote Rijnstooinbooten, die over Nijmegen Rotterdam bereikenmaar van het verkeer met andere Nederlandsclie steden uitgesloten waren, in geregelde aansluiting komen met plaatsen als: Arnhem, Rhenen, Wageniagen, 's-Hertogenbosch, Utrecht, Amsterdam, Vrees wijk enz. In de Leipziger studentenwereld heerscht tegenwoordig een ware duelmanie. Omdat het gevaarlijk is ergens op (Ten openbaren weg aan die zucht uitvoering te gevenhuurt men er thans zalen voor af. Om ook dat zooveel mo gelijk tegen te gaanheeft de regeering eene boete van 150 Mark gesteld voor kasteleins, die in hunne lokalen duels toelaten. In Frankrijk wordt, om niet met het on- gclukstal dertien aan tafel te zitten een veertiende (quatorzièrae) genoodigd, en men zegt zells wel dat er personen zijn, die van het zóó uit-eten-gaan hun maatschappelijk vak hebben gemaakt. Nu, in Nederland komt gebrek aan bruiloftsvrijers, en men begint ze bij publieke annonce aan te vragen. Althans in de Enkhuizer Courant van 16 Juli 11. komttus schen een doodbericht en een aanvraag om een dienstbode, de volgende advertentie voor „Zes knappe jongens - worden tegen Donderdag ter bruiloft gevraagd. Zij moeten zich met franco brieven, en inzending van hunne portrettenspoedig aanmelden aan het bufeau dezer Courant." Medegedeeld wordt dit uit Enkhuizen gegeven blijk vau liberalen vooruitgang en publiciteit, wijl het elders mogelijk, bij" gelijken noodna volging mag vinden. Te Bridgeport, m Amerika, is een werk staking ontstaan onder de vrouwen en meisjes, die aan een geelgieterij aldaar werkzaam waren. De reden daarvan is niet het eischen van loons- verhooging maareen voorspelling van een vrouwelijk spiritistisch medium. Deze dame, Lottie Fowler genaamd, voorspelde jaren geleden, dat er een ontploffing zou plaats hebben in een door haar genoemde patronenfa- briek, en toevallig sprong kort daarna het ge bouw in de Tucht. Thans kondigde zij aandat in de bovenge noemde geelgieterij een stoomketel zou springen. Daarom durfden de vrouwen niet langer in die werkzaam blijven en staakten het werk. Door de justitie van Haarlem is in ver schillende woningen te Bloemendaal, te Drie huizen en te Haarlem huiszoeking gedaan, zonder evenwel tot eenig resultaat omtrent de vermoe delijke daders van den moord op den veldwachter v. d. Lijken te komen. De stoker Charles Joues van den Long- Islandspoorwegheeft onlangs een heldendaad bedrevenwaarvan men in Amerika algemeen met lof spreekt. Toen nl. een posttrein nabij het station Jamesport kwam zagen de personen, die zich op de locomotief bevonden op korten afstand voor zich uit een klein kind op de rails slapende liggen. Men remde met alle kracht, maar zag weldra indat het onmogelijk was den trein spoedig genoog tot staan te brengen. Toen klom Tones over de locomotiefzette zich op den koevanger hield zich met de eene hand vastgreep met de andere het slapende kind en rédde het zoo 't leven met gevaar van zijn eigen. Op het eerstvolgende station werd het kind aan den chef overgegeven die het aan zijne ouders liet terugbrengen. Drie onschuldig veroordeelden zaten 11. Donderdag te Dusseldorf voor de tweede maal op de bank der beschuldigden. Het waren we vers woonachtig te Haan. Onder beschuldiging dat zij 'savonds op straat iemand hadden mis handeld en beroofd, waren zij door het gerechts hof te Elberfeld in Mei 1877 veroordeeld, de een tot tien jaar tuchthuisstraf, onder bepaling dat hij daarna nog tien jaren onder politietoe zicht moest blijven de beide anderen tot vijf jaar gevangenisstraf. De door hen op dit vonnis aangevraagde cassatie werd in Juni daaraanvol gende verworpen. Later werd er ontdekt dat het verhaal van den voornaamsten getuige een verzinsel was geweest. Deze werd daarop ver oordeeld tot tien jaren tuchthuisstraftien jaren verlies van burgerlijke eer en een gelijk aantal jaren politie toezicht, met verbod van ooit weder in een zaak als getuige of deskundige te mogen worden gehoord. Tevens gelastte het gerechts hof herziening van het vonnis der drie wevers hetwelk dientengevolge den 24 April 11. werd vernietigdterwijl tevens de zaak opnieuw ter behandeling naar het gerechtshof te Dusseldorf werd verwezen. Zóó kwam het dat de drie be schuldigden thans andermaal moeten terecht staan. Overeenkomstig de cor.clusiën van beide zijden werden zij eindelijk vrij gesproken en terstond in vrijheid gesteld. Ruim twee jaren hadden zij alzoo onschuldig in de gevangenis gezeten. Gister ochtend zijn aan den Coolsingel te Rotterdam twee jongens in het water gevallen. Zij werden er uit gehaald door Hermanus Mercey, die hen nasprongen baar het Ziekenhuis ge bracht. Een hunner is nagenoeg ongedeerd gebleven de ander die reeds bewusteloos was toen hij uit het water werd gehaald is spoedig weer bijgebracht en alleen nog een weinig on gesteld. De 17jarige dochter van een arbeider te Spandau slaapt nu en dan dagen en weken achter elkander voorttengevolge van een ka- taleptischeu toestand. Sinds 1 Juli verkeert zij weder in zulk een staat. Alleen een geringe beweging aan den halsin de streek van het strottenhoofddoet zien dat de patient leeft. In den nacht van Zondag op Maandag werd door eenige liefhebbers van een rijioertje, uit het koetshuis van den stalhouder W. v. S. in de Koningstraat te's Hage een rijtuig gehaald, waarmede zij zich naar een aan dienzelfden huurkoetsier toebelioorend en in de nabijheid gelegen stuk land begaven daar een paard op vingen dat voor het rijtuig spanden en toen naar Scheveuingen reden. Hiermede niet te vreden waren zij baldadig genoeg het rijtuig een einilwegs zee in te rijden waarna ze het vermoedelijk na het paard eerst te hebben af gespannen in de duinen lieten loopen. De eigenaardie bij vermissing aangifte deed bij de politievernam dat hij het rijtuig op de zoo even aangeduide plaats kon weghalen. Het paard werd door hem aan den Hoek van Holland teruggevonden. Zwolle 18 Juli. De Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde afdeeling Zwolle en om streken zal 19, 20 cn 21 Juli a. s., in den tuin van het Café van llille (Hötel „De Zeven Pro vinciën) alhier, eene tentoonstelling houden waartoe verschillende medailles en prijzen uit geloofd zijn. De aardappelen ziekte vortoont zieh in de omstreken van Amersfoort, Harderwijk en Elburg- op onrustbarende wijze niet alleen in de vroege soorten maar ook in de laten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Een Rotterdammer ging Donderdag 11. bij een fruitboer een som gelds betalen. Ten huize van den boer gekomen vond hij het gezin aan tafelnabij de tafel stond een pot met pap op den grond waaruit een hond zijn maal nam. Onze man opende zijn portefeuille haalde geld te voorschijn en liet twee banknoten van f 200 in den pappot vallen welke papieren met de pap, met snelheid in de keel van den hond verdwenen. Wat nu gedaan? Men hing den hond opdeed hem vervolgens een operatie ondergaan en haalde dé banknoten uit zijn maag. De boer kreeg f40 voor zijn hond. Noorwegen is het land van belofte voor aspirant-volksvertegenwoordigers. De grondwet kent daar het stemrecht toe aan iederen staats burger, die over eenig vastgoed kan beschikken. De "uitgestrektheid vau dat goed wordt niet aan gegeven ook is het onverschillig of men eige naar pachter of huurder daarvan is. Uit Cliristiania bericht mendat zekere heer Krogh, aldaar uitgestrekte moerasgronden heeft aangekocht, samen 2500 vierkante ellen groot, en van plan is die in tienduizend stukken te verdeelen. Ieder der eigenaars van die stukken zal kiezer zijn en zij hebben niet anders te doen dan hun grond Ie verhuren om nog tienduizend kiezers te maken. Op die wijze verschaft de heer Krogh zich, voor weinig geld, twintigduizend kiezers. Om aan dit misbruik een einde te maken weigeren thans de ambtenaren hypotheken in te schrijven op vaste goederen die geen genoegzame waarde hebben, 't Is echter te betwijfelen of die maatregel voldoende zal blijken om het kwaad geheel en al uit te roeien. Druncn, 18 Juli. Daar er dit jaar veel vochtig hooi binnengehaald is zullen de landbouwers wel doen acht te geven op het broeien reeds zoo menigmaal is daardoor brand ontstaan en dit jaar is er veel meer gevaar voor dan iu meer drooge zomers. Het gebruik van zout dat het hooi veel smakelijker maaktgaat de broeiing ook tegen. Wenschelijk is het ook,zoo •er gelegenheid voor bestaat, het op een zonnigen dag kort bij het huis op een veld uit te spreiden en beter te drogen. Sprang, 16 Juli. Bij de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zijn uitgebracht op J. Graaijo, 46 en Dirk Soeters 45 van de 50 stemmen. Berkel16 Juli 1879. Bij de verkiezing voor 2 leden van den gemeenteraad zijn van de 109 Kiesgerechtigden uitgebracht 65 stemmen als op j! B. Adams 56 P. Pijnenburg 54W. Piggen Az 39 G. van Rijswijk 39. zijnde alzoo de aftredende leden gekozen. Waalwijk, 17 Juli 1879. Mijnheer de Redacteur Met opname van het onderstaande zult gij ten zeerste verplichten Uw Abonné, H. Gisteren avond hadden wij het genoegen een feestje bij te wonen, dat wel onder de kermis vermakelijkheden eene eerste plaats inneemt. Zooals telken jare gaf het gezelschap Koninkl. Doelen „Recht door Zee" na afloop van hun bal eene soiree. Het was geen schetterend en oorv;rdoovend hoornmuziek dat het feest moest opluisterendoch zeer aangenaam werden wij verrast door een klein gezelschap artisten die die zachte aangename en wegslepende kamer muziek ten gehoore brachten welke door eene meesterhand uitgevoerdaltijd hare toehoorders in verrukking brengt. De verschillende muziekuitvoeringen werden afgewisseld door eenige luimige voordrachten, welke altijd veel bijval vindendoch gisteren avond bijzonder, daar zij voorgedragen werden door een artist, wiens weergade wij in Waalwijk nog niet hebben aangetroffen. Doch het meest werd de aandacht der toehoorders geboeid, wan neer de jonge juffrouw Beumer op het tooneel trad en een dier schoone gevoelvolle romancen zong welke door hare engelachtige stem en weg slepende voordracht als het ware in een gebed herschapen werd. Wij hopen meermalen in de gelegenheid te komen de familie Beumer te mogen hooren, en wij gelooven ook zij niet onvoldaan van Waalwijk zullen huiswaarts keeren, immers wanneer eene eivolle zaal geen woord of toon van eene voordracht zoekt te verliezen en na afloop in een daverend applaus losbreekt is wel een bewijs hun spel uitmuntend voldaan heeft. Wij dauicen recht hartelijk de Directie der Kon. Doelen „Recht door Zee", voor den schoonen en genotvollen avond en drukken bij deze den wensch uit zij in de gelegenheid gesteld wordt, ons meermalen op zulk eene manier te verrassen. Mijnheer de Redacteur! Mag ik UEd. beleefdelijk plaatsing verzoeken voor het onderstaande. UEd. reeds bij voorbaat mijnan hartelijken dank betuigendeverblijf ik met achting, N. N. Donderdag had ik het genoegen de le Matinee der Rederijkerskamer „Uitspanning door Oefe ning" alhier bij te wonen. Het programma werd flink afgespeeld en zoowel in het hoofdstuk als in het nastuk toonden de leden hunne roller, goed te begrijpen terwijlwat „David Rizzio" betreft, de costumes een schoon effect maakten en veel bijdroegen tot een goed geheel. Zonder in bijzonderheden te willen treden komt toch een woord van lof toe aan „David Rizzio" en „Donglas" van het hoofdstuk en aan „Bleek" en „Durf" wat betreft het nastuk. Ik geloof de tolk te zijn der Dames, wanneer ik der Vereeniging haren hartelijken dank betuig voor de genoegelijke oogenblikken ons geschonken en haar een hartelijk tot wederziens toeroep. Waalwijk, 18 Juli 1879. Van den 12 tot en met den 18 Juli 1879. TILBURG. Gehuwd: F. A. van de Wouw, 23 j., met M. P. van Iersel, 22 j. J- T. P. van Gils, 28j., met A. A. Claassen, 27 j. W. van der Loo, 26 j. met W. van Broekhoven, wed., 31 j. J. Raaij- makeis, 21 j. met A. J. Jongbloets, 29 j. A. van Dijk, 25 j, met II. E. Vlaminckx, 29 j. Bevallen H. van de Biezenbos geb. Vreeswijk ,j m. C. Linkeis geb. van Hoof z. J. van de Wiel geb. Mols d. M. Th. Vennix geb. Hol sters d. L. Reijnders geb. Bekkers z. W. Versteden geb. Hoppenbrouwers z. A. M. Klaa«sen geb. van Bezouw z. A. M. van Gorp geb. van Poppel z. J. J. Stoffelen geb. HaHe- beek d. A. Smeulders geb. van Berkel z. A. de Bont geb. Philipsen z. A. H. van Geelen geb Sanders z. J. >1. G. Leijten geb. Kroelen I. J. L. M. van Waesberghe geb. Smits d. J. Mauritsz geb. Luijbregts z. A. J. van Huiten geb. Toten z. Overleden: H. van Rooij, jm., 15 j. A. M. van de Biezenbos, jd., 11 u. M. C. Konwen- berg jd., 7 m. Th. van Cuijk, wed. van C. A. Mutsaers, 80 j. H. C. van Hest, echtg. van M. A. Schoffers, 77 j. - H. C. L. Horvers, im 4 m. S L Burki, echtg. van M. M. Venendaal, 58 j.— M. j. Vos, echtg. van A. E. Verheijden, 70 j. W. Oerlemans, jm, 65 j. WAALWIJK. Gehuwd: Johannes van met Wilhelmina Johanna Lombarts. Overleden: Johanna Cornelia Maria Huijgens. LOONOPZAND. OndertrouwdHendrikus Johannes Petrus van Dun met Elisabeth Maria Musens. BevallenAdriana van Esch geb. Wolfs d. Maria Anna Weterings geb. van den Houdt d. Geertrui Paapen geb. van der Ven z.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2